Duitschland. Italië. BINNENLAND. Gemengde berichten. Handelsberichten. De berichten van den brand op de tentoonstelling te Chicago blijken erg over dreven te zijn. De Frausche afdeeling lijdt veertig duizend dollars schade. De Engelsche vijfhonderd dollars; de Russische, Oostenrijk- sche, Spaansche, Duitsche en Deensche af- deelingen hebben in het geheel geen schade geleden. De keizer heeft weer eens getoond, dat hij knapper is dan alle geleerden. Een commissie van geschiedkundigen had met eenparige stemmen aan het bekend werk van H. von Sybel„De stichting van het Duitsche Rijk door Wilhelm I" den prix-Verdun toegekend. Wilhelm II weigert zijn goedkeuring daaraan te geven, naar men meent, omdat Sybel de rol van Bismarck in die stichting te zeer in het licht gesteld heeft. „Das Volk in Waffen" betaalt zeer duur de eer, het lot van Europa te besturen rechtvaardigheid schijnt in Duitschlancl slechts een ijdel woord te zijn. Zoo werd, volgens de Munchener Post, sergeant Gross wegens drie diefstallen en mishandeling van onder geschikten, door den krijgsraad veroordeeld tot 14 dagen arrest; een gewoon soldaat, die in Juli 3 uur te Iaat in de kazerne kwam, werd door denzelfden raad van rechtvaardi gen tot 28 dagen streng arrest veroordeeld: de auditeur-militair had 4 maanden gevan genisstraf geëischt. Overigens doet de vloek van het militai risme zich overal gevoelen; volgens nauwkeu rige berekeningen hebben aan de herfstma- noeuvres van het vorige jaar op het Europee- sche vasteland 1.200.000 man deelgenomen; 60 inillioen patronen werden verschoten en de kosten van dien schijn-oorlog bedroegen 240 millioen gulden. Wat een nuttige werken had men met die sommen kunnen tot stand brengen In de Italiaansche kamer zal men zich eerlang bezig te houden hebben met een groot schandaal, dat het ministerie van oor log betreft. Op de begrooting had generaal Pelloux regelmatig de onderhoudskosten van een tamelijk aanzienlijk bedrag soldaten in effectieven dienst geplaatst; credieten waren dientengevolge toegestaan. Thans is gecon stateerd, dat de soldaten, die men onder de wapens moest hebben, slechts op het papier bestouden. Er waren compagnien infanterie, die slechts 15 man telden; batterijen werden door nauwelijks 5 man bediend; in de ca valerie waren nauwelijks zooveel ruiters, als noodig waren voor het verzorgen der paarden. Men vraagt zich af, waar de sommen gebleven zijn, die bestemd waren voor het onderhoud van het normale effectiet. Specialiteiten ver zekeren, dat in geval van oorlog, generaal Pelloux in een toestand zou verkeerd hebben, gelijk aan dien, waarin de Fransche maar schalk Leboeuf zich in 1870 bevond. - Volgens nadere berichten uitMassowah is het verlies der Derwischen in den bloedigen slag met de Italianen bij Fort Agordat veel grooter dan eerst gemeld werd. Er zijn aan hunne zijde niet minder dan 4000 mannen gesneuveld, onder welk niet alleen hun opperbevelhebber Hamed Ali, maar ook diens vier Emirs en de vermaarde aan voerder Gheu Daref. De Derwischen zijn zeer ontmoedigd door de nederlaag en er is verdeeldheid onder hunne leiders. Op Sicilië zal de met dictatoriale macht bekleede generaal Morra nu waarschijnlijk den volgenden maatregel invoeren tot verbe tering van den toestand Een gedeelte der aan de gemeente behoorende landerijen, be nevens de domein-goederen, zal hij onder de boeren ter bebouwing doen verdeelen, tegen opbrengst van zekere pachtsom. Morra heeft voorts, in het belang van den handel, den vervaltijd van het handelspapier met twee maanden verlengd. Hoe slecht de beweging op handelsgebied werkt, blijkt wel het best en meest afdoend uit het feit, dat gedurende de afgeloopen maand December aan de tolkantoren 7.000.000 lire minder werden ontvangen dan in de December maand van een jaar vroeger. Te Custrofiano, Reggio en Macerata hebben inmiddels de ongeregeldheden zich herhaald. Glazen werden ingeslagen, oproerige kreten aangeheven en „Weg met de belastingen geroepen. Te Ruvo di Pouille, bij Bari, heelt het in opstand gekomen volk verschillende tolkantoren, het stadhuis, het archief en de sociëteit in brand gestoken, daarna de tram rails opgebroken en de telegraafdraden ver nield en vervolgens een aanval gedaan op de gendarmerie-kazerne. Daar werden ze met geweervuur ontvangen en 19 der oproerma kers gearresteerd. Ten slotte werd door de militaire macht de orde hersteld. Men vreest voor ongeregeldheden teFlorence, waar ook onder de soldaten tal van oproerige proclamaties werden verspreid. Te Rome is eene beweging onder de werklieden aan den gang om het streven der bevolking op Sicilië door eene werkstaking te steunen. De over heid neemt maatregelen van voorzorg. Jaarmarkt te Waalwijk DONDER DAG 18 Jauuari, botermijn VRIJ DAG 19 Januari. WAALWIJK, 13 Jan. 1894. In verband met den aanleg der werken bezuiden den Nieuwen Maasmond zullen als nog verschillende eigendommen in de ge meenten Waalwijk, Bezooien, Vrijhoeven CappelCapelle, Waspik en Raamsdonk be- hooren te worden onteigend. Ter voldoening voldoening aan de wet van 28 Augustus 1851 worden eerstdaags ter secretarieën dier ge meenten ter inzage van belanghebbenden gelegd de stukken betreffende den aanleg van; lo. een afwateringskanaal tusschen de oost zijde van de Waalwijksche haven en het Oude Maasje nabij Keizers veer; 2o. een zijkanaal van de Dussensche Gantel tot de Sprangsloot, tot afwatering der landen, tusschen het Oude Maasje en de Nieuwe rivier van Hagoort tot Keizersveer; 3o. zijkanalen tot afwatering der buiten polders tusschen Labbegat en Waspik, en 4o. een scheepvaartkanaaltusschen de schutsluis boven Keizersveer en het Oude Maasje naüij het Hermenzeilsche veer. Met genoegen vernemen wij dat op Zondag 28 Januari a. s. de zangvereeniging Cecilia van Waalwijk en Bezooien een bui tengewoon concert zal geven; het programma zal prijken met vele mooie nummers, waar onder ook enkele nieuwe. Wij wenschen dat het publiek van Waalwijk en Bezooien bij dit concert zal toonen op prijs te stellen de vele moeite, welke de leden zich getroosten om Cecilia op muzikaal gebied een goed figuur te doen maken. Voor de verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Goes (vacature Keuchenius) zijn ingeleverd 2659 biljetten; van onwaarde 45. Gekozen jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman (anti-revolutionair) met 1653 stemmen. De heer D. Stigter (li beraal) had er 944. Donderdag stond voor de arrondisse- ments rechtbank te 's Bosch terecht een ont slagen burgemeester van een naburige ge meente, beklaagd van: lo. gedurende 1890 92 giften, als eieren, haantjes enz., en beloften van goede fooien te hebben aangenomen wetende dat die giften hem gedaan werden, ten einde hem te bewegen, om in strijd met zijn plicht, in zijne bediening aan personen de tot den verkoop van sterken drank in het klein vereischte vergunning van burgemeester en wethouders te bezorgen en de vereischte machtiging daarvoor aan te vragen; 2o. in 1892, nadat de machtiging van gedeputeerde staten was verkregen, een som van 125 te hebben aangenomen wetende dat deze som hem werd gegeven, om bij burgemeester en wethouders een gunstig besluit uit te lokken. Gehoord werden in deze zaak 5 getuigen. Het O. Mwaargenomen door mr. Van der Kun, subst. officier van justitie, de feiten wettig en overtuigend bewezen achtende requireerde 3 maanden gevangenisstraf. In dezelfde zitting werd uitspraak gedaan tegen Johannes van Kessel, wegwerker te Oss; hij werd schuldig verklaard aan poging tot zware mishandeling en te dier zake veroor deeld tot 18 maanden gevangenisstraf. In de te Rozendaal gehouden verga dering van den »Suikerfabrikantenbond", is de prijs der beetwortelen voor het volgende seizoen bepaald op f 10, behalve voor de districten Mark, Vliet en Roode Vaart, alwaar f 10.50 betaald wordt. Tevens zijn de fabrikanten overeengekomen, voor beetwortelen, geleverd op aanzegging, van 10 September tot 3 October 1894, voor eiken werkdag vroeger dan 3 October eene verhooging op den contractprijs te betalen van 10 cent per 1000 kg. bieten netto. Te Groningen heeft de politie in de nabijheid van het hulpstation een half ver kleumden 14jarigen knaap op een hoop hout gevonden. Uit Westerlee was het ventje op schaatsen naar Groningen vertrokken, om den Martinitoren te zien. In de groote stad ver dwaald, was hij uitgeput in slaap gevallen. Nadat hij op het politiebureau was verwarmd en daar den nacht had doorgebracht, werd hij in de gelegenheid gesteld om den toren te bewonderen en daarna door de politie naar het Winschoterdiep gebracht, waar hij de reis naar huis weder op schaatsen onder nam. Te Wervershoof (N. H.) is het zesjarig zoontje van den neer K. in de bijt geraakt en weinige oogenblikken later levenloos daar uit opgehaald. De Noordbr. bevat de volgende be schuldiging tegen de militaire overheid te 's Hertogenbosch „Verleden week bij eene kou zooals velen zich niet kunnen herinneren, kregen de sol daten bevel uit te rukken om in de omstre ken van Best en Bokstel zoogenaamden tactischen dienst te doen. Tegen 11 uur uitgerukt, bleek het bij de terugkomst, om streeks 4 uur, dat van ongeveer 30 soldaten de ooren bevroren waren." Uit Ter Neuzen meldt men: Woensdag voormiddag had er in den Koe- gorspolder, in deze gemeente, eene ontmoe ting plaats tusschen eene bende Belgische wildstroopers, ter sterkte van 18 man, en de rijks- en gemeentepolitie van hier, bestaande uit 5 man. De politie werd door de stroo- pers toegeroepen om terug te trekken, doch deze stand houdende, is men van de zijde der s:roopers begonnen te vuren hetgeen door de manschappen der politie werd be antwoord. Daar men twee man der bende zag vallen, veronderstelt men dat die gewond werden. Eindelijk hebben de stroopers zich verwijderdmet zich meenemende de twee gevallenen, in de richting der grenzen bij de Koewacht. De manschappen der politie be kwamen geen letsel. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam verzoekt opsporing en aanhouding van eenen persoon 20 a 22 jaar, lengte middelmatighaar donker kru'lend en ver moedelijk dunne knevel, gekleed met grijze demisaisondie in den nacht van 7 op 8 Januari jl. op den Zeedijk aldaar den Belgi schen stoker Jacob Francois Meijers met een mes- of dolksteek heeft gedood. De dader, vermoedelijk glazenwasscher van beroep, heeft ter plaatse een bruinen phantasiehoed ach tergelaten. De luitenant Clockener Brousson, die te Amsterdam was ter bijwoning van eene uit voering van den door hem opgerichten Mi litairen Bond, kreeg Woensdag last, onmid dellijk naar zijn garnizoen terug te keeren waardoor hij bij het feest niet tegenwoordig kon zijn. Een hem toegedacht cadeau, be staande uit eene officierssabel met inscriptie, luidende; „Souvenir van zee en landmacht te Amsterdam aan den stichter van den Mili tairen Bond Voor Koningin en Vaderland den 2e luitenant Clockener Broussonzal hem thans toegezonden worden. De sneltrein vau Parijs, die om 11.27 te Amsterdam aankomt, ondervond Donder dag avond geruimen tijd vertraging. Bij het station Eeckeren even voorbij Antwerpen was een trein van de Central Beige ontspoord, tengevolge waarvan de weg versperd was. Het duurde een paar uur eer men de lijn weer vrij had; uit Rozendaal was intusschen reeds een extra-trein naar Amsterdam ver trokken. In den nacht van Donderdag op Vrij dag i9 ontdekt dat diefstal met inbraak is gepleegd in de villa van den heer P. Bijvoet te Overveen. Daar de bewoners afwezig zijn kan vooralsnog niet met zekerheid worden opgegeven wat ontvreemd is, maar daaronder zullen zich vermoedelijk zilveren voorwerpen bevinden. In eene afgelegen boerenstede op Rolof onder Steenbergen (N.-B.) hebben inbrekers geducht huis gehouden. Nadat zij de blinden nadden verbroken, hebben zij zich door een raam toegang tot het woonhuis verschaft, de kasten opengebroken, en -naar men zegt, eene aanzienlijke som geld daaruit ontvreemd terwijl zij bovendien den boel onderstboven haalden en al hetgeen van hunne gading was, ook kleedingstukken, hebben medegeno men. Ondanks de ijverige pogingen der politie, zijn de daders nog niet gevonden. Terwijl de landbouwer F. Butter in de afdeeling Sluipwijk der gem. Reeuwijk Woens dag morgen bezig was met het afzagen van eenige boomtakken, had hij het ongeluk van de ladder te vallen. Donderdag avond is hij aan de bekomen kwetsuren overleden. Dolle honden en katten Op last van den district veearts te Tilburg zijn 5 honden en 2 katten afgemaakt als verdacht gebeten te zijn door een hond, die aan hondsdolheid gestorven is. De gebruike lijke afkondiging van het muilkorven der honden voor 4 maanden had dientengevolge plaats, op last van den commissaris der ko ningin in die provincie. Vreeselijke toestand Tusschen Nieuw-Buinen en Eksloërmond had een man het ongeluk op het ijs te vallen, waardoor hij zijn rechterbeen brak. En dat op eene plaats, waar geen huis te zien was! Na drie uren lang over het ijs te zijn ge kropen, zag hij een alleenstaand huisje. Op zijn hulpgeroep kwam echter niemand buiten. De vrouw was alleen thuis en meende met een beschonken man te doen te hebben. De man werd gevonden met bevroren vingers en is in zorgelijken toestand in het ziekenhuis te Groningen opgenomen. Baardwijk. Loop der bevolking over 1893. Bevolking op 31 Dec. 1892 852 M. en 809 V. 1661 inwoners. Vermeerdering door geboorte 24 M. en 28 V. door vestiging 46 M. en 40 V. Totaal 70 M. en 68 V. Vermindering door overlijden 21 M. en 21 V. door vertrek 69 M. en 83 V. Totaal 90 M. 104 V. Zoodat de bevolking verminderde met 20 M. en 36 V. En op 31 Dec. 1893 bedroeg 832 M. en 773 V. 1605 inwoners. Er werden 16 huwelijken gesloten. Een monster in vrouwengestalte is, zooals de New-Yorksche bladen mededeelen, zekere vrouw Halliday. Ofschoon zij eerst 28 jaren oud is heeft zij reeds 6 mannen gehad en wordt ze thans beschuldigd, die allen om het leven gebracht te hebben. Zij woonde in een onoogelijk huisje in Walker Valleynabij Newburg in den staat New-York. In 1890 werd op een in de nabijheid der woning lig gende weidehet lijk van den koopman Samuel Hutch gevonden, wiens hoofd geheel met kogels doorboord was. De vreeselijke misdaad werd eerst aan Zigeunerinnen toe geschreven die toen het land doortrokken en waarmede Lucie Halliday steeds op goeden voet bleek te staan. Men gelooft zelfs, dat zij zelve van Zigeuners afstamt. Hebzucht scheen intusschen de voornaamste drijfveer geweest te zijn tot dien moord. Den ver- slagene werd niet alleen zijn geld doch ook zijn kleeren ontnomen. Later gaf vrouw Halliday toe, dat zij bij den moord was te genwoordig geweest, die, zooals zij verklaarde, door roovers was gepleegd. Korten tijd daarna werden een zekere vrouw Macquillon en haar dochter onder een of ander voorwendsel in het huis van vrouw Halliday gelokt en daar op vreeselijke wijze om het leven gebracht. Tegelijkertijd schijnt ook Paul Halliday, de zesde echtgenoot van het vrouwelijk mon ster te zijn vermoord. Zijn half verkoold lijk werd onder de asch der woning gevonden, die op een goeden dag, naar men wil in brand gestoken werd en tot den grond toe afbrandde. De rechters meenen nu te mogen aannemen, dat de schoone Lucie, zooals vrouw Halliday over 't algemeen genoemd wordt, ook haar andere mannen heeft ver moord. Vrouw Halliday heeft reeds een ge deelte der haar wegens brandstichting opge legde gevangenisstraf in de strafgevangenis voor vrouwen te Philadelphia ondergaan. Later werd zij in een krankzinnigen gesticht opgenomen. De sherif Belchen heeft uit het onderzoek gegevens weten te putten, die volgens hem het overtuigend bewijs kunnen leveren, dat vrouw Halliday een medeplich tige, althans een vertrouwde is van den Engelschen Jack the Ripper. Zij geeft zelve toe de ter doodbrenging van slecht bekend staande vrouwen te hebben bijgewoond. Een geducht struikroover, die sedert lang de landstreek van den Parnasside (Grieken land) onveilig maakte is thans onder zeer daamatische omstandigheden overleden. Se dert eenigeD tijd achtervolgd door de auto riteiten, die op zijn hoofd een prijs van 10000 drachma's gesteld hadden had Vallindas zoo heet de struikroover, Griekenland moeten verlaten, daar het daar voor hem niet meer raadzaam was te vertoeven. Hij trad in over leg met den kapitein van een klein zeilschip, die er in toestemde hem voor een belang rijke som naar Turkije over te brengen. Op den bepaalden dag lag de kapitein 's nachts met zijn schip gemeerd aan een zeer verlaten gedeelte van het Grieksche strand en nadat Vallindas zich had ingescheept, ging het vaar tuig onmiddellijk onder zeil. Maar in volle zee gekomen, stak een hevige storm op, de golven opzweepend op een wijze, die Val lindas, weinig gewend aan zulk een beweeg lijken bodem, een hevige zeeziekte bezorgde-» Terwijl de kapitein den bandiet in dien toestand zagwerd eensklaps het verlangen in hem levendhet vaderland te bevrijden van een schurk, die het onteerde, zooals hij zeide, maar in waarheid om behalve de som voor den overtocht nog de 10.000 door de regeering uitgeloofde drachma's te verdienen. De kapitein had spoedig een besluit genomen en gewapend met een dolk begaf hij zich naar beneden naar de hut waar Vallindas sliep, om hem met een dolkstoot het leven te benemen. Daarna zette hij koers naar Patras waar hij het parket in kennis stelde met wat hij voor het vaderland gedaan had. Vallindas had niet minder dan twaalf moor den op zijn geweten ongerekend nog de andere misdrijven, waaraan de roovers zich gewoonlijk schuldig maken. Diefstal onder verzwarende omstandighe den. Uit het Hongaarsche stadje Gacs wordt gemeld, dat men uit 't kantoor der domeinen van graaf Anton Forgack een zware aan bouten vastgeklonken brandkast wist te ont vreemden, mede te nemen om ze op eenigen afstand van de stad stuk te hakken en met den inhoud te verdwijnen. Naast het kantoor sliep aan den eenen kant een koetsier, ter wijl aan den anderen kant drie boeren in Morpheus armen en in den hof twee groote honden aan den ketting lagen. Desniettegen staande kon de diefstal, terwijl de maan helder aan den hemel scheen, worden vol bracht. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. Een moordenaar ter dood gebracht. Ter zake dat hij den 20 September 11. zijn meisje, Florence Cliffard wonende te Aston (Engeland) vermoordde, werd te Warwick ter dood ge bracht de arbeider William Harris. Tot het laatste oogenblik gedroeg hij zich zoo on verschillig mogelijk en op het schavot riep hij, dat het een schandaal was, dat men hem zoo slecht te eten had gegeven. Een hevige brand heeft te Toledo (Ohio) gewoed. De kamer van koophandel en ver schillende andere groote gebouwen werden een prooi der vlammen. De schade beloopt een millioen dollars. WAALWIJK12 Jan. Bij redelijken aanvoer van hoornvee was de handel tamelijk vlug voor kalfbeesten en vetvee.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2