Nummer 6. Donderdag 18 Januari 1894 !Te Jaargang fËüIllËtox. DE llliOOIIIIIÏitGSTEIt. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, UITGEVER: ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. De Echo van het Zuiden, VaalwljMie ra Laigslraafseie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheelc rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regel# 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitacb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steinbb, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Terwijl er ia Frankrijks en Duitschlands parlementair leven slechts zoo geleidelijk weg eenige Deroering komtkomt er uit Italie's hoofdstad een gerucht tot ons, dat, als 't niet geheel waar is, toch wel tot de mogelijkheden en ook wel tot de wenschelijkheden behoort: Crispi, de minister president, zal bij de ope ning der kamer een onbeperkte volmacht eischen ter invoering van radicale organieke hervormingen in 't staatsbestuur en (nu komt de eigenlijke „clou") bij weigering van 't parlement, zal hij de kamer ontbinden. Dan zou Crispi eigenlijk zijn waar hij wezen wilde: voorloopig lijkt de bedreiging nog wel wat al te sterk op een iutimidatie-middel want eigenlijk is de weigering der volmacht niet waarschijnlijk. Crispi wil een groot aantal onder-prefecturen universiteiten, prac- turen en andere takken van admiuistratieven dienst, die het budget zwaar drukken, opheffen en nu kan men wel beweren (en met grond), dat er aan een blijvende verbetering van de begrooting niet te denken valt zoolang Italië de tering niet naar de nering zet met be trekking tot de buitenlandsche politiek, voor loopig is daarop nog maar heel weinig kans en dan moet men 't maar op andere posten zien te vinden. Zeker is 't dat de Centrum- groepen, welker vertegenwoordigers Ferraris en Sonnino in het kabinet zitting nemen Crispi eventueel een eisch van onbeperkte volmacht met bovengenoemd doel, niet zullen weigeren, de rechterzijde onder Rudini zal ook geen moeielijkheden maken, doch de uitersten links zullen gewis minder meegaand zijn meer omdat het voorstel van Crispi komt, dan wel omdat zij- in beginsel tegen de door hem beoogde bezuinigingen zijn. Tegen die besparingen zullen zij opponeeren evenals zij dat doen tegen des premiers taktiek vis a vis Sicilië, ter bestrijding waarvan zij hem en zijn helpers zullen herinneren aan de door hem in 1862 gesproken woorden met betrekking tot de handelwijze der generaals Naar het Fransch door W. v. R. (Overgenomen uil de Meierijsche Courant 49 De bankier Ilallberger had het talent, de weten schap, de kunde en de werkzaamheid van den jongen man niet overschat. Een maand latei- moesten de tegenstanders van Paul Harmani erkennen dat zij ongelijk hadden en gaven zich gewonnen. Georges was tweemaal in de Murillostraat ge weest, waar hij dan door vader en dochter op de meest vriendschappelijke wijze ontvangen werd. Het werkzaam leven, dat Paul Harmant leidde, was oorzaak dat hij dikwijls geheele dagen van huis verwijderd was. Mary was dan alleen in het hotel, maar verveelde zich toch niet, daar zij in de groote wereldstad reeds talrijke vriendinnen had gevonden. Zij ontving die bij zich, bezocht ze op hare beurt en ging met haar uit. Dikwijls zelfs ging zij geheel alleen met een kamermeisje wandelen, naar Amerikaansche mode, zich al de vrijheid gunnende die te genieten viel. Negenenveertigste Hoofdstuk. De lucht scheen te Parijs niet voordeelig op het gestel der jonge dame te werken. De ziekte, die haar verteerde en waaraan ook Noëroi hare moeder gestorven was, maakte snelle vorderingen. Een roode vlek als karmijn tintte thans hare overigens bleeke wangen. De azuren kring om hare oogen werd breeder, en een droge weerspannige hoest ontsnapte vaak uit hare boist. Jacques was ongerust over hetgeen hij zag en hoorde. En niettegenstaande al den weerstand door Mary geboden had hij een dokter geroepen, die met de vrees des vaders lachte. Na een zeer ernstig onderzoek uitte de ge neesheer zeer geruststellende woorden en beval eene behandeling, die, naar hij meende, het ten aanzien van de agitatie van toen een nogal afgezaagd en weinig kans op resultaten hebbend loopje. Onderwijl zit Sonnino de titularis van financien, ook niet stil, reeds heelt hij een deel van zijn financieele voor stellen, beoogende herstel van het evenwicht in de begrooting, aan Crispi voorgelegd en 't raden en gissen naar den aard van zijn plannen kan nu eerst recht een aanvang nemen. Daar de grootste geheimhouding bewaard wordt, is 't gemakkelijker of eigenlijk minder bezwaarlijk te zeggen wat er niet dan wat er wel zal geschieden. In aanmer king genomen de oproeping van verschillende lichtingen ten behoeve van Sicilië en gezien de vermindering der inkomsten (in December weer aanmerkelijk achterblijvende) zal er van dekking der tekorten door besparingen, geen sprake kunnen zijn, het surplus der uitgaven zal dus gevonden moeten worden door ver hoogde inkomsten. Zal dat nu geschieden door opvoering van de bestaande belastingen of wel door geheel nieuwe De kamer heeft zich niet bijster welgezind getoond tegenover nieuwe belastingen, doch 't kan bij blijvende kalmeering der Sicilianen nog wel meevallen. Voor 't oogenblik is daarop wel kans, hoewel te Massa en Carrare weer ongeregeldheden zijn voorgekomen, waarbij een gendarme is gedood en twee van zijn kameraden zijn gewond de gewapende macht delfde het onderspit: de douanebewakers moesten hun wapens uitleveren aan de oproerige menigte. Ook werd de telegrafische gemeenschap ge deeltelijk vernield en versperden de anarchis ten den weg tusschen beide gemeenten. Over Vaillant's lot valt nog altijd veel te gissen en te proieteeren, zekerheid heeft men alleen ten aanzien van zijn beroep, door hem aangeteekend en dat Donderdag misschien door het hof van cassatie zal worden onder zocht, doch ten aanzien van Carnot's be slissing in verband met het door de commis sie voor gratie-verleeningen, op een door 80 afgevaardigden onderteekend verzoekschrift uitgebracht rapportzal men vóór 't begin kwaad spoedig zou tegengaan. Mary onderwierp zich aan de voorschriften om haar vader genoegen te doen, doch bracht overi gens geene verandering in haar dagelijksch leven. Koket was de jonge dame niet; toch hield zij veel van toilet, en daar zij naar hartelust de brandkast haars vaders kon plunderen, had zij eene modiste gekozen, die als de eerste van Parijs geroemd werd. Madame Augustine zoo heette deze had eene zeer uitgebreide clientèle in de aristokra- tische wereld, zoowel als in die der kunst en der financien. Niettegenstaande er in hare uitgestrekte ateliers in de 8t. Honoréstraat heel wat werk kon ge reed gemaakt worden had madame Augustine om aan de veelzijdige bestellingen tijdig te kun nen voldoen, zich genoodzaakt gezien nog talrijke naaisters aan te nemen, die zij thuis werk ver schafte. Een der vrije arbeidsters was eene lievelinge van haar. Dolgaarne zou zij het meisje bij zich gehad hebben, maar Lucia zoo werd het naaistertje genoemd wilde haar onafhankelijkheid niet prijsgeven. Zij bewoonde een kamertje op de bovenste verdieping van een groot huis aan de Bourbonkade op het eiland Saint Louis. Was deze lietde der onafhankelijkheid de eenige reden, waarom Lucia de aanbiedingen van ma dame Augustine van de hand wees? Wij zullen 't weldra vernemen. Lucia was tweeëntwintig en een half jaar oud. Nooit had een liever kopje de schouders eener schoone Parisisienne bekroond. Lucia was de bevalligheid zelve, een beeldschoon meisje, dat algemeen de aandacht trok. Zij droeg kastanje bruine haren, blauwe oogen, die er zeer verstanaig en bijzonder zacht uitzagen. Steeds lag er een vriendelijk lachje op hare roode lippen, die dan een paar rijen tanden ver toonden zoo blank als 't witste ivoor. Hare stem was frisch, welluidend en breed. Hare buren verlustigden zich steeds er in, wanneer 't meisje bij het verrichten harer werkzaamheden de laatste liedjes zong, die burgerrecht hadden verkregen. De lievelinge van madame Augustine was van ieder geacht en bemind. Bemind, omdat zij een goed hart toonde en steeds een ieder zooveel mogelijk van dienst van Februari wel niets te weten komen en Vaillant blijft dus zeker nog een twee- of drietal weken in de Roquette. De door maarschalk Campos namens de Spaansche regeering den sultan van Marokko voor te leggen eischen, luiden als volgt Bestraffing der Kabylen, die den aanval op Melilla hebben geleid. Maatregelen om de stammen de bestaande tractaten te doen eerbiedigen, waartoe Abdul Hamid troepen zou moeten legeren in de onmiddellijke nabijheid van Melilla. De vaststelling van een onzijdig gebied met een straal van 500 meter. Een schadeloosstelling van 25 millioen peseta's. Die schadeloosstelling zal den sultan wel 't zwaarst liggen In Belgie is, tengevolge eener Maandag morgen door de rechterzijden gehouden bij eenkomst eene ministerieele crisis thans geheel afgewend. De regeering zal dus binnenkort een wetsontwerp op de proporti- oneele vertegenwoordiging indienen. De Duitsche rijksdag heeft Zaterdag defi nitief de handelsovereenkomst met Spanje goedgekeurd. Van de nieuwe tabaks-belastingdenkt men, zal voorloopig wel niets komen. Bij de algemeene beraadslagingen in den rijksdag bleek de tegenstand groot en bijna algemeen. Maar ze zijn nog niet afgeloopen. De radicale tegenstanders zouden onmiddellijke en rechtstreeksche verwerping wenschen, maar zij, die aan de regeering nog een kans wen schen te laten, zullen waarschijnlijk weten te bewerken, dat de voordracht verzonden worden aan eene commissie. Zij is er niet meer populair op geworden, sedert bekend werd, dat de heer Miqucl ook tabaksplanten, die in parken en plantsoenen als sierplanten dienst doen, aan de belasting wil onderwerpen. wilde zijn, geacht omdat gedurende de vier jaren dat zij harr kamertje in hetzelfde huis bewoonde, niemand haar iets te verwijten haden haar gedrag zich steeds boven alle verdenking toonde. Men veronderstelde, dat Lucia verloofd was. „Spoedig zal zij huwenzeiden zijdie goed ingeficht waren of althans dit meenden te zijn. „Met wien dan?'» vroegen anderen. //Met 'haar buurman, den teekenaar; dat is dui delijk genoeg.* „Haar buurman?.... Welke buurman?.... Lucien Labroue «Wel zekerDat is een nette jongen, bedaard, werkzaam en altijd even netjes. Van den morgen tot den avond is hij aan den arbeid dikwijls zelfs tot laat in den nacht...... Hij heeft de jaren bereikt om het te wagen en is smoorlijk verliefd op de kleine Lucia I Wat zal dat een schoon paar wezen 1" Het zal wel overbodig zijn den lezer mede te deelen, dat Lucien Labroue, var. wien hier ge sproken wordt, de zoon was van den ingenieur, die door Jacques Garaud te Alfortville vermoord werd. Bij den dood zijner tante, mevrouw Bertiri, was Lucien, toen twintig iaren oud, alleen overge bleven met geene anaere middelen dan eenige briefjes van duizend franken. Doch de jongeling was arbeidzaam en oppassend. Naar het zoo dik wijls uitgedrukte verlangen haars broeders, had mevrouw Bertin hem ernstige studiën laten maken, vooral in het vak der werktuigkunde. Zijne roeping leidde hem overigens ook op dat pad. De spaarpenningen zijner tante stelden hem in staat zijne studiën te voltooien. Dan zocht hij naar eene winstgevende betrekking, die hem in staat kon stellen zijne bijzondere kundigheden nuttig te gebruiken. Ongelukkiglijk stelde niemand belang in hem; eenige goede bescherming had hij niet. Alle plaatsen vond hij door jongelieden ingenomen, die met hem niet in vergelijliing konden treden; doch deze werden van goede zijde de hand boven het hoofd gehouden. Toch moest hij middelen trachten te vinden voor zijn dagelijksch onder houd, en bovendien had hij nog voor grondlasten te zorgen zijner terreinen te Alfortville, die hij niet met eenige hypotheek belasten en nog min der verkoopen wilae. Hij besloot dan een atelier op te zoeken, waar Overigens heeft de minister, door zich boos te maken, reeds bekend, dat hij in deze een ongunstigen uitslag voorziet. Aan het diner van den Handelsdag" heeft hij geweldig vuur gevat op een toast van den Mainzer koopman Michel, met eene tamelijk onschul dige toespeling op de nergens natuurlijk met blijdschap ingehaalde belastingplannen, en liet hij zich verleiden tot een barschen uitval, er op neerkomend, dat het geld er toch wezen moest en wat men dan toch wilde? Ten slotte is hij kwaad van tafel weggeloopen door de andere ministers niet gevolgd. Prins Reuss heeft ontslag gevraagd en ver kregen als Duitsch gezant te Weenen. Sedert Von Bismarck's bekend bezoek aan Weenen, bij welke gelegenheid de gezant maar zeer noode de hem gegeveu onthoudings-instructiön moet gevolgd hebben, was herhaaldelijk van zijn aftreden sprake, maar nu schijnt het zeker. Bij het handelsverdrag met Rusland zal ook opgeheven worden de hatelijke, nog van Von Bismarck afkomstige bepaling, dat de rijksbank geen Russische effecten in beleening neemt. Door Rusland moeten voor deze opheffing belangrijke concessies gedaan zijn. In Rusland is de minister van justitie Manassein afgetreden en vervangen door graat Muravieft'. De procurator generaal Pobedonoszeff, een man geheel van den ouden stempel, is, onder handhaving zijner overige ambten, benoemd tot staats-secretaris van den Czar. William Henry Waddingtonn, oud-gezant van Frankrijk te Londen, oud-minister, oud senator en lid van de Académie, is Zaterdag, tengevolge van suikertering, waaraan hij sedert lang leed gestorven. Hij was in 1826 uit Engelsche oudersdie zich echter hadden hij met het dagelijksch onderhoud vele praktische bekwaamheden zou kunnen opdoen. Weldra was er geen werkman met hem te vergelijken, doch de jongman voelde zich niet geroepen zijn leven met de vijl en den hamer in de hand door te brengen. Lucien was een toonbeeld van stiptheid en toch vond hij nog den tijd om elders werkzaamheden op te sporen. Eindelijk werd hij met bezigheden belast, die beter met zijne kundigheden overeen kwamen. Hem werd eenig teekenwerk opgedragen, en zoodra dit begon toe te nemen, verliet de jongman het atelier, waar hij niets meer te leeren had en waar de o n gang met lieden zonder op voeding hem vaak hoogst onaangenaam trof. Duizendmaal liever werkte hij te huis. Het toeval leidde Lucien in hetzelfde huis, waar Lucia haar kamer bewoonde en bracht hem zelfs terecht in het aangrenzend woonvertrek. Lucien ontmoette nog al dikwijls zijn buur meisje. Eerst groetten zij elkander beleefd, en dan ging de groet van een vriendelijk lachje vergezeld. Weiara stonden zij bij eene toevallige ontmoeting een oogenblik stil om enkele vrien delijke woorden te wisselenvan lieverlede duurden deze samenkomsten langer en eindelijk kwam de lielde in het spel, eene ernstige, op rechte, fatsoenlijke en vurigs liefde. „Lieve kleine Lucia, ik bemin u," sprak Lucien op zekeren dag tot het schoone meisje. „Zoodra ik eene meer onafhankelijke betrekking zal ge vonden hebben, zullen wij samen trouwen Wilt gij wachten, tot dat de fortuin mij vriende lijker tegenlacht?" „En ik bemin u ook uit den grond mijns harten," had Lucia geantwoord; „ik zal wachten zoolang gij wiltDoch waarom zouden wij op de fortuin wachten Gij zijt werkzaam en ik ben niet tc lui om de handen uit de mouw te 9teken. Béiden werken wij met goeden moed Zoo wij de handen ineenlegden en onze ver diensten bij elkaar brachten, zou er welvaart in ons huis heerschen." Lucien schudde het hoofd. „Zijt gij niet van mijn gevoelen vroeg het meisje. „Neen." „En waarom niet?" ,Om twee redenen. De eerste: Wanneer wij gehuwd ziju, zult gij in uwe huiselijke bezighe-

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 1