Spanje. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. en gevormd uit een enkel stuk hout, geheel bedekt met ruw beeldhouwwerk, den koning en zijn hof voorstellende. De Equateur van de Messageries Mari times was Woensdag morgen te 11 uur van La Plata voor Pauillac aangekomen. Tegen den middag ging zij onder stoom naar Bor deaux; langszijde voer een stoomboot, waarop de passagiers en de bagage overgebracht werden. Tegen twee uur deed eene ontploffing het schip schudden. In het ruim van 't schip en aan eenige hutten waren groote verwoes tingen aangericht en twee mannen gedood, een zwaar en een licht gewond. Oorzaak dynamiet. Men begrijpt de ontsteltenis. Wie hebben dit schelmstuk uitgehaald Ziedaar wat de politie hoopt te weten te komen. Volgens een schrijven aan den Temps van zijnen correspondent te Bordeaux, zouden bevoegde personen niet vreemd z-jn aan het denkbeeld dat de dynamiet ontploffing, welke aan boord van de mailboot Equateur heeft plaats gehad, niet te wijten zou zijn aan eenen aanslag van anarchisten, maar aan de poging van eenen verzender om het schip in de lucht te laten springen, ten einde de som te innen waarvoor zijne goederen boven hunne waarde verzekerd zouden zijn. De berichtgever van de Débats echter blijft aan eenen auarchis- tischen aanslag gelooven, en weet mede te deelen dat de kist, welke outploft zou zijn, te Lissabon vermoedelijk door anarchisten aan boord is gebracht. Hiermede is in strijd de verzekering in den Temps, dat het ruim, waarin de bedoelde kist geborgen was, de laatste veertien dagen na het vertrek van Bahia of Pernambuco niet is geopend. De instructie wordt zeer bemoeilijkt door de geweldige verwoesting onder de goederen. Als niet een gelukkig toeval de passagiers aan de andere zijde van de boot had doen ontschepen, zouden stellig ook onder dezen slachtoffers gevallen zijn. Tengevolge van de onthulling der laat ste dagen omtrent den ellendigen toestand, waarin zich de voorraden in onze maritime arsenalen bevinden, heeft de minister van marine een ingenieur naar Toulon gezonden met bevel een nauwkeurige inspectie te houden. PARIJS, 19 Jan. Gisterenavond tegen 1L uur heeft een geweldige knal, die zelfs hier gehoord werd, schrik en ontsteltenis verbreid te Neuilly sur Seine. Een ontploffing heeft plaats gehad in de straat Jacques Dulud, in het huis van mevrouw de weduwe Thomas die thans te Nizza vertoeft. De helsche ma chine, van de grootte van een sardines-blikje, was op den steeuen muur geplaatst, waarop het ijzeren h^k stond. Twee dames, die juist voorbij gingen, zijn vreeselijk geschrikt, doch niet gewond. De schade is niet van groot belang; al de ruiten van de naburige serre zijn verbrijzeld. Men meent, dat de machine geen projectielen bevatte. Te Chaumont is bij den gearresteerden advocaat Bresson huiszoeking gedaan. Men meent dat Bresson voortdurend in betrekking staat tot de anarchisten. De minister van buitenlandsche zaken heeft het bewijs in handen, dat zich in het buiten land een anarchistisch complot gevormd heeft om den dood van Pallas te wreken. Uit Madrid wordt nu gemeld dat de minister-president Sagasta, na niet minder dan 109 achtereenvolgende dagen zijne kamer te hebben gehouden, Maandag voor het eerst weer eens uit is geweest. Zijn eerste gang was naar de koningin-regentes, aan wie hij de laatste berichten van den Spaanschen ge zant te Tanger mededeelde. Deze houden in, dat de sultan bereid is het Spaansche buitengewoon gezantschap te ontvangen en het alle reisgemakken te ver- leenen. Ook de kosten der reis op Marok- kaansch gebied zal de sultan dragen. De regeering telegrapheerde aan maarschalk Campos, dat hij zich den 18 dezer te Melilla moest inschepen. Hij komt den 20 te Ma- zagan en kan den 27 te Marrakech wezen. De sultan heeft zijn voornemen te kennen gegeven om de ontvangst zoo plechtig en schitterend mogelijk te doen plaats hebben. De maarschalk heeft aan prins Arafa zijn aanstaand vertrek medegedeeld. Hij heeft er bijgevoegd, dat hij niets liever wenscht dan eene vredelievende oplossing, maar, wanneer dit niet gelukt, binnen 24 uren 25,000 man tc Melilla kon samentrekken. Uit Friedrichsruhe schrijft men aan de de Augsburger Abendztg. dat de gezond heidstoestand van vorst Bismarck weer te wenschen overlaat. Bij hevige zenuwpijnen is nu bronchitis gekomen. „De gevolgen van de ongesteldheid van Kissingen doen zich nog altijd gevoelen." Te Berlijn heeft eene ernstige botsing plaats gehad tusschen de politie en de werk- loozen bij de brouwerij Friedrichshain, waar een openbare vergadering gehouden werd. Een groote politiemacht heeft de vergadering uiteengejaagd; de werkloozen zijn door de politie gechargeerddoch hun gevangenen werden ten slotte bevrijd. Alle bladen, zonder onderscheid van kleur, laken het ruwe optreden en de uittartende houding der po'itie, die zonder noodzakelijk heid een vreedzame menigte aangevallen heeft. Zij constateeren ook, dat de werkloozen op het eerste bevel uiteengegaan zijn. Toch hebben de agenten te paard de sabel ge trokken en heel onpartijdig de manifestanten en nieuwsgierigen gewond, die zich verdron gen om in de zijstraten te ontkomen. De sociaal democraten zijn voornemens de regee ring te interpelleeren. Cavalotti publiceert een brief, waarin hij een inschrijving aanbeveelt voor de werklie den en soldaten, die op Sicilië het slachtoffer geworden zijn der laatste gebeurtenissen. De gelegenheid tot het inzenden van bijdragen voor de slachtoffers van Aigues-Mortes kan hij niet langer geven; die zaak is geheel mislukt. Een berucht roover uit den Kaukasus, Datik Mikelaischoli, die jaren lang de schrik was van de districten Ozouryhet en Batoum, is dezer dagen gedood in een gevecht met 12 soldaten en 23 gewapende burgers, die uitgetrokken waren om hem te vatten. De overheid had bericht ontvangen, dat hij in zeker dorp was, en de genoemde 35 mannen gingen daarheen. Zij omsingelden dc hut waarin Mikelaischoli zich bevond en velden hem, toen hij trachtte zich door hen heen te slaan, met drie schoten neder. Toen zij de hut binnenkwamen bevonden zij, dat de roover nog in het laatste oogen- blik een moord had gepleegd. Hij had namelijk den zoon van de vrouw, in wier hut hij ver blijf hield, dien hij verdacht hem verraden te hebben, den hals afgesneden. Mikelaischoli had behalve zijn goed ge organiseerde bende ook een groot aantal geheime spionnen, die hem gunstige gelegen heden aanwezen, zijn mannen tot gids ver strekten, enz. Hij veroorloofde zich ook dikwijls onbe schaamde aardigheden met de politie. Zoo zond hij meermalen na het plegen van een of anderen aanslag per post aan de politie het verblijdend bericht, dat hij zeer welvarend was en eens kwam hij zelfs incognito mee helpen bij de nasporingen, die men naar hem deed. De ongesteldheid der keizerin is niet ernstig, men maakt zich meer ongerust over den groothertog Michael, wiens longen door de influenza aangedaan zijn. WAALWIJK. Zondag 21 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Marche de Noces Mendelshon. 2 Grande Ouverture Dichter nnd Bauer. Suppé. 3. 't Avondlicht, fantasie Minne. 4. Mazurka Russe. Tchouhadjlon. Zondag 21 Januari, 's avonds 7 ure, Groot Concert, door de liedertatel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum. (Zie verder programma's). Tooneelvoorstelling te geven door deToo- neelclub Eensgezindheid," in het café van den heer A. J. Gerris (op de markt), op Zondag den 21 Januari, 's avonds 7 ure. (Zie verder programma's). WAALWIJK, 20 Jan. 1894:. Het concert morgen avon 1 door de liedertafel „Oefening en Vermaak" te geven, verdient wel de aandacht. Behalve verschil lende der meest geliefde bekende nummers van het repertoire zal voor 't eerst uitgevoerd worden Omhoog" van Beltjens. Tot slot zal ge zongen worden de „Krooningskantate» van Smit. Dienzelfden avond geeft de Tooneelclub „Eensgezindheid" eene voorstelling bij den heer A. Gerris, op de markt. Zij treedt op metle. «Tono» of „De wraak van een Zi geuner"; 2e »Cornelis Pimpel voor 't gerecht;" 3e »Zoo gewonnen zoo geronnen." Men heeft dus Zondagavond keus. De stopplaats CapelleNieuwevaart der lijn 's Bosch—Lage Zwaluwe is ingericht tot halte ten dienste van het vervoer van goe deren, ook in geheele wagens. Naar wij vernemen, zal op 1 Februari de halte voor het verkeer worden opengesteld. Men schrijft van 18 dezer uit Wer kendam Sedert heden namiddag is er aan ons iso lement een einde gekomen, daar de veerboot van Sleeuwijk op Gorinchem den dienst heeft hervat. Toch moeten wij nogmaals wijzen op den onhoudbaren toestand waarin het land van Altena, een der vruchtbaarste en volk rijkste gedeelten van Noordbrabant, steeds bij strenge vorst verkeert. In dat geval toch staken de gewone passagiersbooten spoedig de vaart, de veerboot volgt dra, en ons iso lement neemt eenen aanvang. Brieven komen vaak eens in plaats van driemaal daags, en wel over Raamsdonk. Wie op reis moet, kan slechts met levensgevaar den vasten wal be reiken of moet zich een kostbaren omweg van eenige uren getroosten. Boeren, die vee moeten verzenden, lijder, veel schade. Nog deze week moest zekere v. B. van Nieuwen- drjk ossen naar Rotterdam verzenden. De waggon stond te Geertruidenberg gereed tweemaal kwam de man met zijn vee aan het veer te Raamsdonk, tweemaal moest hij on- verrichterzake terugkeeren. Aan dien steeds wederkeerenden onhoudbaren toestand kon door eene vaste brug over het Keizersveer een einde komen, maar op alle vertoogen uit deze streken wordt niet gelet. Naar wij vernemen zal de Nederlandsche afdeeling op de tentoonstelling te Antwerpen hoogst belangrijke inzendingen bevatten. Vele toezeggingén voor koloniale producten werden door de commissie ontvangen van onze groot ste cultuurmaatschappijen. De Belgische hoofdcommissie heeft dan ook de toezegging van ruimte voor de Nederl. afdeeling reeds twee malen moeten uitbreiden. De boekhan del zal eene omvangrijke gezamenlijke in zending maken. Verscheidene bekende Ne derlandsche takken van industrie zullen op flinke schaal vertegenwoordigd worden. Bouw kundige teekeningen, papier, steendruk, ta pijten glas aardewerkrijtuigen, zilveren werken landbouwproducten cacao voort brengselen der distilleerderijen ja zelfs de levensverzekeringallen zullen den goeden naam van ons land hoog houden. Zal de Langstraatsche lederindustrie zich geheel onbetuigd laten Thans is het mogelijk een juist overzicht te geven van den den omvang, dien de brand te Rotterdam Dinsdag nam. Het blijkt nudat behalve de bakkerij met de drie daarboven gelegen zolders van den bakker A. P. Versluijs Wz., totaal uitbrandde, het daaraangrenzende en in de Kapitein-Imansteeg uitkomende pakhuis, als bergplaatsen in ge bruik bij den mandenmaker J. Valkenrijk wonende Goudsche Wagenstraat No. 60 en zijne werkplaats hebbende Nieuwehaven No. 60, en bij den winkelier in koloniale waren G. Vergeer, wonende Nieuwenhaven No 101. Voorts woedde de brand in hoofdzaak over eene breedte van acht ramen in de daarte- genoverstaande en in dezelfde steeg uitko mende pakhuizen. Hierin zijn gevestigd carottenfabriek en bergplaatsen van tabak van de heeren Gerd. van Rossem Co., be nevens de glasslijperij, bergzolders van glas enz. van de heeren P. Dolk en Zoon. Deze laatste pakhuizen loopen zeer diep in achter de huizen, aan de Nieuwehaven N.Z. uitko mende, en bevinden zich thans in een g;heel ontredderden toestand. Vooral hier is de schade, door vuur en water veroorzaakt, groot. Aan het kloeke optreden der brandweer gelukte het den brand tot deze panden te beperken, zoodat de petroleumbergplaats van Gebroeders Jansen gespaard bleef, waardoor grootere onheilen zi n voorkomen. Tegen 3 uren in den nacht was men zoo ver gevorderd dat de vrees voor grootere uitbreiding geweken was, waarop de burge meester, die met den betrokken politiecom - missarisden havenmeesterden adjunct- directeur der gemeentewerken den heer Meiszen, tal van hoofden der brandweer en andere autoriteiten ter plaatse was, het ter rein verliet. Ten einde de blussching tot een spoedig einde te brengenhad de brandweer zich geposteerd in de panden aan de Oost-Mo lenstraat 16 tot 22 en in eenige aan de Nieuwenhaven gelegen panden. Onnoodig te zeggen dat de waterschade in al deze panden en in andere, van de zijde van den Groe- nendaal bereikbaar, zeer beduidend is. Tegen den ochtend rukten de spuiten ach tereenvolgens in, de verdere blussching en het nathouden der puinhoopen overlatende aan de stoomspuit van het Oostelijk stoom gemaal, die met twee stralen den ganschen dag bleef werken, ondersteund door eenige slangen, op de waterleiding geplaatst. Gisteren was men bezig met het omhalen van de wankelende muren, waardoor de Ka pitein-Imansteeg met puin en verbrande balken versperd is. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De opstal van den heer J. II. Dolk en waarschijnlijk ook die van den heer Ger. van Rossem zijn verzekerd bij de maatschappij van assurantie en disconteering aldaar. De tabak van de heeren Van Rossem Co. is op beurspolis verzekerd bij de assurantie compagnie te Amsterdam anno 1771 en ver schillende andere maatschappijen. De kapitein van het te New York aan gekomen stoomschip Amsterdam van de Ne- derlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maat schappij, heeft gerapporteerd den 14 dezer in volle zee den ondergang te hebben bijge woond van den schoener Maggiewillet. Met man en muis is dit schip vergaan. Zes man nen van de Amsterdam hebben vrijwillig eene moedige doch helaas èn nuttelooze èn nood lottige 'poging tot redding aangewend. Zij nebben het waren alle zes Hollanders onder hen was de eerste stuurman getracht in de reddingsloep de mannen van de Mag giewillet te hulp te komen, maar de zee stond zeer hoog, de sloep is op de hooge golven omgeslagen en de zes kloeke mannen zijn verdronken. De Amsterdam bleef nog eenigen tijp ter plaatse, om nog te trachten iets voor de Maggiewillet te doen, maar een woedende sneeuwstorm maakte het brengen van alle verdere hulp onmogelijk. Donderdag deed de arrond.-rechtbank te 's-Bosch o. m. uitspraak in zake G. J. Schvroeger burgemeester te Drunen thans wonende te Vucht; zij sprak den bekl. vrij van het hem ten laste gelegde, als zijnde niet rechtsgeldig bewezen, dat bekl. tijdens hij de geschenken ontvingwist dat deze moesten dienen om zijnen invloed te ver krijgen voor verguning tot verkoop van ster keu drank in het klein. Omtrent de gevangenneming van den burgemeester van Engelen, verneemt men dat hij beschuldigd wordt zich in den loop van 1891 en in het begin van 1892 f 250, in in den loop van 1893 t 300 en in het laatst van 1893 en in het begin van dit jaar nog maals f 300 te hebben toegeëigend welke gelden hem zouden verstrekt zijn, om uitge keerd te worden aan de algemeene armen dier gemeente. Uit Terheijden meldt men aan de N. R. Ct. „Donderdagochtend 5 uur begaf Piet Jan- senswonende te Wagenberg onder deze gemeente, zich met zijnen vader naar zijn werk. Nauwelijks waren zij buiten ot Piet kreeg in de duisternis met een scherp voor werp een slag op het hoofd, zoodat hij in- eenzseg. De ontboden geneesheer verklaarde, dat de hersenpan gespleten was en de lijder in uiterst gevaarvollen toestand verkeerde. „Waarschijnlijk heeft de nog onbekende dader van dezen laffen aanslag geruimen tijd op den loer gestaan. Men vond n. 1. in de nabijheid indrukken van een voet in het zand. Het- scheen of iemand daar eenigen tijd tegen een paal had geleund." Ruim zeven weken geleden, verliet de 22-jarige T. de ouderlijke woning te Utrecht, ten einde zich naar Duitschland te begeven, waar hijondanks zijn jeugdigen leeftijd, als chef op eene groote bloemisterij werd ge plaatst. Sedert vernam men echter niets meer van hem, terwijl alle nasporingen vruchteloos bleven. Maandagavond evenwel zagen twee werklieden in den Vaartschen Rijn onder de gemeente Utrechthet lijk van een man drijven, dat reeds in een vergevorderden staat van ontbinding verkeerde en zoodanig tus schen het ijs beklemd zat, dal men het slechts met veel moeite op het droge heeft kunnen brengen. Hoewel herkennen niet meer mo gelijk waskwam men echter door brieven en dergelijke toch tot de wetenschap, dat men het lijk van den heer T. had gevischt. De heer T. was een veelbelovend jong- mensch, wiens inzendingen op tentoonstellin gen steeds gaarne werden gezien en die zijn arbeid dan ook reeds een paar malen met zilver bekroond zag. Hoe en onder welke omstandigheden hij te water is geraakt, zal wel nimmer worden opgelost. Donderdag morgen moest Van Emme- nes zich te Amsterdam aanmelden om een gevangenisstraf van negen maanden te onder gaan. Hij verscheen niet, maar in den loop van den dag kreeg zijne familie te Arnhem bericht uit Antwerpen, dat hij zich aldaar bevond. Voor het feit, wegens hetwelk hij veroor deeld werd, kan hij niet worden uitgeleverd. Hij moet nu minstens zeven jaar afwezig zijn om die staf te ontkomen. (Arnh. Ct Het slachtoffer van den verraderlijken aanslag te Terheiden, Piet Jansens, is in den afgeloopen nacht overleden. De moordenaar is tot heden niet bekend. In den nacht van Donderdag op Vrij dag, omstreeks half een, brak bij den land bouwer H. T. te Elp, gem. Westerbork, een hevige brand uit. De bewoners konden zich ternauwernood redden, terwijl niets, ook niet de levende have, kon worden in veiligheid gebracht. Alles was verzekerd. CAPELLE. Yan 115 Januari. GEBOREN Laurina, d. van Gerrit Hermanus Rosenbrand en Sijke Tactor. Maria Hen- drika, d. van Jan Verhagen en Pieternella Verhagen. Aletta Ant.onetta, d. van Govert de Bruijn en Antonetta Branderhorst. Wil lem Johannes, z. van Willem Johannes Pruijssers en Hendrina van Oversteeg. Hendrik, z. van Arnoldus Konings en Anna Zwart. Gerdina, d. van Arend de Jongen Dingena Adriar.a Dekkers. OVERLEDEN: Anna Adriana de Bruijn, 5 m. Maria van den Broek, 71 j., weduwe van Adriaan Dekkers. Theodorus van der Lin den, 39 j. Johannis Rozenbrand, 77 j., weduwenaar van Johanna Vissers. Eelte van Rijswijk, 8*2 j., echtgenoote van Jan van Steenes. Jan van Steenes, 74 j., weduwnaar van Eelte van Rijswijk. WAALWIJK, 18 Jan. De jaarmarkt werd druk bezocht. In hoornvee was bij flinken aanvoer de handel niet zeer levendig. Kalfkoeien golden f 135.f 240.a i

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2