BUITENLAND^ Eelgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Buitschlancl. Italië. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Colajanni beklaagt zich over geoefende streng heid en willekeur, en voorspelt her ratting der beweging aanstonds na het vertrek der troepen, wanneer geen ingrijpende maatregelen worden genomen, om de oorzaak der ontevredenheid te doen verdwijnen. Overigens kan men het met de soldaten wel vinden, vooral in de kleinere, doodarme gem 'enten, waar het ver blijf der militairen natuurlijk een weinig geld in omloop brengt, dat men er anders niet ziet, en waarom men in sommige dorpen dus wel altijd „staat van beleg" zou willen hebbeD. Bij het jongste gevecht te Kassongo tus- schen de troepen van den Onafhankelijken Congo-Staat en de Arabieren onder Rumalitza, dat veel moorddadiger geweest is dan de eerste berichten deden vermoeden, is naar de Indépendance Beige vooralsnog onder vooi behoud mededeelt, niet alleen kapitein Ponthier, maar ook kapitein baron Dhanis gesneuveld. De troepen van den Congo-Staat bevonden zich op een gegeven oogenblik tusschen het vuur der Arabieren ouder Rumalitza en dat van het aan de zijde der troepen strijdend zoogenaamd bevriende Congohoofd Lutete, die dus verraad pleegde. De troepen der achterhoede werden dit gelukkig spoedig gewaar, betrapten Lutete op heeter daad van verraad en schoten hem dood. De commissie voor de invoerrechten heeft de granenquaestie onderzocht. De meerderheid schijnt zich uit te spreken ten gunste van een inkomend recht van 8 frank. De voorziening in cassatie van 't vonnis tegen Vaillant is verworpen. Het Journal des Débats maakt een tele gram uit Saint Louis (Senegambie) openbaar, waarin bericht wordt dat eene Fransche kolon- ne zich van Toumbouctou zonder slag of stoot heeft meester gemaakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men in den gang van het modemagazijn „du Printemps" een met ontplofbare stoffen gevulde bom gevonden. De lont was tot op de helft verbrand. Daar de bom neergelegd is na het sluiten der zaak. meent men, dat de misdadiger slechts beoog de, materieele schade aan te richten. De bom bleek niet zeer gevaarlijk. Onder de voorwerpen, die in de bom zaten, waren ook metalen haken en gespen voor bretels, uit de werkplaatsen du Printemps. Men maakt hieruit op, dat men te doen heeft met een daad van wraakzucht van een weggezonden geëmployeerde. Te Argenteuil zijn belangrijke proeven genomen met een nieuw soort kruit, uitge vonden door de gebroeders Schnaedelin, waarvan de een abt, de andere luitenant der artillerie is. Het Schnaedeline moet zeer goed voldaan hebben. De anarchist Mérigean is te Parijs tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij ontplotbare stoffen in zijn bezit had. De prefect van politie te Parijs heeft zich persoonlijk willen overtuigen van de werk zaamheid van den veiligheidsdienst. Voorzien van een groot pak, kwam hij Dinsdag in de opera aan; hij werd, daar men hem niet her kende, gevangen genomen. Uit de provinciën Cadix en Cordova komen nieuwe klachten omtrent rooverijen op groote schaal, waaraan vooral de eenzaam wonende gegoede landeigenaars blootstaan. Telkens hoort men van ontvoeringen tegen eisch van losgeld. Te Barcelona heeft een metselaar een pistoolschot gelost op den prefect, terwijl deze zijne woning verliet. De prefect werd ernstig gewond aan de kaak. De dader, die in hechtenis genomen werd, verklaarde anar chist te zijn. Men zegt, dat de regeering maarschalk Campos bevolen heeft, den sultan, als waar borg voor de betaling van de oorlogskosten, voor te stellen, dat Spanje de inning der inkomende rechten tusschen Ceuta en de rivier Moulouya op zich neme. Natuurlijk zou hiermede gepaard gaan een lijdelijke bezetting van het grondgebied. Eenige weken geleden werd bekend, dat verscheidene Liverpoolsche reeders tevergeefs naar arbeiders omgezien hadden om te lossen. De werkeloozen, aan wie zij een daggeld van t 4 80 aanboden, hadden geen lust het werk te verrichten. Thans wordt uit een plaats uit Lancashire bericht, dat een goedhartige fabrikant den werkloozen alleen maar om hen te helpen, een daggeld van f 2.10 aan geboden had, met een overeenkomstig loon voor overwerk. De lieden eischten echter f 2.40. Toen ze dat niet kregen, gingen ze voort met hun „optochten van werkeloozen," drongen de kostelooze spijsinrichtingen hinnen, waar op kosten van de burgerij warm voedsel te krijgen is en wierpen ten slotte bij den goedhartigen fabrikant de glazen in. Het bericht is bijna ongeloofelijk, doch in ieder geval is het een waarschuwing, niet te geven aan menschen, die men niet kent en die misschien niet werken willen. De Reichs Anzeiger is gemachtigd te ver klaren, dat de keizer volkomen uit eigen beweging graaf Moltke naar Friedrichsruh heeft gezonden; zelfs in de kringen der re geering was er niemand die van te voren kennis droeg van het grootmoedig besluit des keizers. Alles wat in strijd hiermede beweerd wordt, behoort dus tot het gebied der poli tieke tinnegieterij. De Beiersche Landdag heeft een belang wekkende vergadering gehouden. Het lid van het Centrum, Daïler, verklaarde, dat de oorlogsbegrooting uitermate zwaar begint te worden wegens de aanneming van de militaire wet, en dat, als zijn partij niet tegen stemt, dit alleen is, om de verlegenheid, waarin de keizerlijke regeering zich bevindt, niet grooter te maken. Deze zal echter toch eindelijk moeten begrijpen, dat de grens van het mi litairisme bereikt is; het is onbegrijpelijk, dat het denkbeeld van een internationaal scheids gerecht niet meer vorderingen maakt. Als men aan het opvoeren der bewapening geen einde maakt, kan men slechts met stomme berusting den slag afwachten. De sociaal democraat Wolmar verklaarde, dat het Cen trum verantwoordelijk is voor de buitenspo rige militaire uitgaven; hij meende, dat de meerderheid van den Landdag een interna tionaal scheidsgerecht gunstig gezind en dat stomme berusting het allerslechtste oppisitie- middel is. De liberaal Aub noemde een internationaal scheidsgerecht een utopie. De boeren afgevaardigde Ratzinger gaf als zijn meening te kennendat het zegevierende Duitschland reeds lang het initiatief tot ont wapening had moeten nemen; het evenwicht der begrootingen in de bondsstaten is ver broken door de zware uitgaven en daar de fiscale hervorming thans schipbreuk geleden heeft, is de regeering te Berlijn wel genood zaakt steun te zoeken bij de uiterste linker zijde. Bismarck te Berlijn. BERLIJN, 26 Januari. Ten 1 ure is prins Bismarck alhier bij het Lehrter-station aan gekomen. Van Spandau had hij een afzon derlijken trein gehad, waarvan de locomotief en twee rijtuigen met kransen waren behan gen. Bij de aankomst op het station werd Bismarck aan het portier door prins Heinrich en de daartoe aangewezen officieele personen ontvangen en hartelijk begroet. Bismarck zag er zeer opgeruimd uit. Voor het station stonden duizenden menschenen zoodra Bismarck met prins Heinrich verscheen, ging er een daverend hoera op. Bismarck was daardoor diep getroffen. Overal bij het voor bijrijden werden hem bloemen toegeworpen, terwijl de daverende toejuichingen langs den geheelen weg tot aan het paleis aanhielden. Het is prachtig weder. Tusschen het Lehrter spoorwegstation en het keizerlijk kasteel, langs de geheele straat Onder de Linden en aan de Brandeuburgsche poort was eene ontzaglijke menschenmassa op de been, om de komst van Bismarck af te wachten. Tal van huizen zijn bevlagd. In de boekwinkels en kunsthandels zijn boeken over en portretten van Bismarck voor de glazen uitgestald. De ontvangst van Bismarck aan het station door prins Heinrich was spoedig afgeloopen. Daarna reed Bismarck in eene gesloten hofkoets aan de zijde van den prins snel door de straten, zoodat slechts weinigen onder het publiek konden zien, hoe Bismarck er uitzag. Op het balkon van het paleis van graaf Henkei von Donnersmarck bevond zich, behalve de intieme vrienden van Bismarck, ook diens zoon Wilhelm met familie. Hier boog zich Bismarck uit de hofkoets en groette naar boven, waarbij men kon zien dat hij er zeer frisch en opgewekt uitzag. Ook keizerin Friedrich stond aan het venster van haar paleis en groette vriendelijk, waarna Bismarck met een lachje boog. In de 2e hofkoets, die niet gesloten was was Herbert von Bismarck gezeten. Daar achter kwam in eene eenvoudige droschke dr. Schweniger, Bismarck's geneesheer, aan rijden. Dit rijtuig sloot eenvoudig burgerlijk de rij, die geopend was door een eskorte van de schitterende garde te paard als eeregeleide. Aan de Brandenburgsche poort werd de intocht van Bismarck met tromgeroffel begroet. De vertrekken van Bismarck in het kei zerlijk paleis zijn getooid met bloemen door zijne vereerders gezonden. Bij het uitstappen uit het rijtuig was prins Heinrich den oud rijkskanselier behulpzaam. In de nabijheid van het keizerlijk paleis werden patriotische liederen gezongen, zoo het scheen door stu denten. Toen de stoet het paleis naderde, stapte Bismarck met prins Heinrich bij het portaal af en ging langs het front der eerewacht, die met muziek en vaandel stond geschaard. Vervolgens defileerden de eere-compagnie en de escorteerende kurassiers. Prins Heinrich geleidde Bismarck naar de voor hem be stemde apartementen. De keizer, omgeven door hei geheele hoofdkwartier en de geza menlijke kabinetschefsbegroette Bismarck uiterst hartelijk, die diep getroffen was. Ook de drie oudste zoons des keizers waren daarbij aanwezig. Ten l3/4 ure was er een déjeuner van drie couverts; voor den keizer, de keizerin en Bismarck. Na het déjeuner betrok Bis marck zijne apartementen. Na de aankomst van Bismarck en zijne ontvangst door den keizer volgden op de plaats voor het paleis aanhoudend de heerlijkste geestdriftige manifestaties. Dui zenden hieven het Heil dir im Siegerkranz, de Wacht am Rhein en het Deutschland über alles aan. De keizer, de keizerin en prins Bismarck vertoonden zich herhaaldelijk dankend en groetend aan het venster. De ovaties bleven onafgebroken voortduren. Ten 3 ure des namiddags gaven eerst de rijkskanselier Caprivi en daarna alle staats secretarissen hunne kaartjes bij Bismarck af. Alle staatsgebouwen en talrijke particuliere gebouwen ook buiten de straat Unter den Linden, hebben gevlagd. Bismarck reed heden avond te 7 u. 10 min. van het paleis weg. De tocht ging langs Unter den Linden, waar vele huizen prachtig ver licht waren. Even over half acht vertrok de trein van het Lehrter station. In de wacht kamer waren verscheiden generaals aanwezig. De keizer begeleidde Bismarck naar de salouwagen, drukte prinses Bismarck de hand en kuste haar herhaaldelijk op beide wangen. Toen de prinses in het rijtuig gestegen was, richtte de keizer zich met een paar woorden tot Herbert von Bismarck, en onderhield zich toen weer met de prinses, die blootshoofds uit het portier leunde. Het publiek juichte den keizer en Bismarck levendig toe, tot het gejuich overging in het Deutschland Deutschland über Alles. Toen de trein zich in beweging zettebrak het gejuich weder uit. Vriendelijk lachend boog Bismarck ten dank. Met Bismarck waren in den salonwagen het stond er vol schoone bloemgeschenken zijne vrouw, zijne zonen Herbert en Wil helm en Schweniger, de lijfarts. De keizer verliet onder Hoch's het station. Bismarck en Caprivi hebben onder vier oogen een onderhoud gehad, dat drie kwar tier duurde Men gelooft, dat het bij deze ontmoeting, welke op uitdrukkelijk verlangen van den keizer plaats had, tusschen de twee staatslieden tot eene openhartige verklaring is gekomen. Er heerscht een groote ontevredenheid onder de afgevaardigden wegens de ver schuiving van de opening der kamer tot den 20en Febr. Als het ministerie een motie van vertrouwen gevraagd had onder den indruk van de onlusten op Sicilië en Carrara, zou te rekenen geweest zijn op een groote meerderheid, maar thans, nu de rust op Sicilië hersteld is, evenals te Carrara, beschouwt men, ten onrechte misschien, de berichten over het dempen ervan als overdreven voor gesteld en alleen maar berekend om indruk te maken bij de groote massa. Dat is een der redenen van het uitstel. PA VIA, 25 Januari. De universiteit is gesloten wegens wanordelijkheden, welke gis teren hebben plaats gehad. De opstandelingen voor Rio Janeiro, die opnieuw eene vergeefsche poging deden om te Nichteroy te landen, waarbij een Portu- geesch matroos gedood werd, beginnen gebrek aan levensmiddelen te krijgen. Admiraal Saldanha da Gama moet zich met een ver zoek om bemiddeling gewend hebben tot den Amerikaanschen admiraal Benham, met wien hij een onderhoud had van vier uren. De gele koorts neemt te Rio toe. WAALWIJK. CONCERT, te geven door de zangveree- niging Cecilia van Waalwijk en Bezooien,op Zondag 28 Jan. a.s., bij den heer H. F. van Kregten. Aanvang ten 7 ure, Zie programma's. Tweede winterconcert door de harmonie «l'Espérance» van Waalwijk, op Maandag 29 Januari 1894in de harmoniezaal van de erven A. N. van Riel. Aanvang 7 ure. Zie programma's. DRUNEN. CONCERT te geven door de harmonie „De Eendracht" van Drunen, op Maandag 29 Januari 1894, ten huize van den heer C. van Huiten. Aanvang 6 ure. Zie programma's. WAALWIJK, 27 Jan. 1894. Wij ontvingen uit Den Haag het bericht van het overlijden van den heer W. J. Knoop, gepensioneerd luitenant generaal, oud lid der tweede kamer voor Alkmaar. De heer Knoop bereikte den ouderdom van bijna 83 jaar. In het Algemeen Politieblad is gesig naleerd A. van Emmeties, redacteur van De Voorwaarts, laatst wonende te Arnhem. Men schrijft uit Scheveningen aan het Vaderland Treurig is het voor de visscherij alhier te moeten constateeren, dat de zee in de laatste dagen bij krachtigen westenwind weder groote stukken van de duinen heeft wegggeslagen. Men vraagt zich telkens en telkens met bezorgdheid af, waar deze toestand, die met elk jaar verslimmert, op uit zal loopen. Mochten er nog ongeloovigen zijn, die be weren, dat „het zoo erg niet is", dat dezen dan de moeite nemen eens aan het einde van de Keizerstraat naar den toestand van de duinen te gaan kijken. Elk oogenblik is in dezen staat van zaken van Delfland het besluit te wachten tot aan leg van een of meer hoofden. En wat moet er dan van de Schevening- sche industrie, die duizenden en duizenden brood geertworden Een paar minuten na elf uur Donderdag voormiddag brak een zeer ernstige brand uit op de le verdieping van pand no 229 aan de Leuvehaven O.Z. te Rotterdam. Op die verdieping is gevestigd het kantoor en de vlaszolders van de firma William Renton Co. welke firma eveneens de 2e verdieping van dat pand tot dezelfde doeleinden in gebruik heeft. De brand ontstond doordien een jongen in dienst der firma, op het midden van een der zolders met een pak vlas, dat hij op den schouder droeg, met een brandende gaspit in aanraking kwam. In zulk een kort tijdsbestek stond daarop alles in lichte laaie vlam, dat de heer Renton, die op zijn kantoor was nauwelijks tijd had om zijne brandkast dicht te werpen en eene som van 720 francs, be staande uit 12 bankbiljetten van 100, 50 en 20 francs door hem op den lessenaar gelegd, in den steek moest laten. Nauwelijks vijf minuten na het ontstaan van den brand gaf spuit 20 reeds water, daarin gevolgd door de spuiten 6, 7, 19 en 3 de stoomspuiten ran het oostelijk en westelijk stoomgemaal en de stoombootjes Havendienst 1 en 2 en Dokwerken. Al deze spuiten waren in het eerste uur niet in staat eene merkbare matiging in den brand te brengen; integendeel breidde hij zich voortdurend uit en tastte ook pand no 231 aan in het benedenhuis waarvan het café van M. A. F. Laanen is gevestigd en welks zolders o. m. in gebruik zijn bij de heeren Friede Knurr en Palte Haentjes en dienden tol berging van graan enz. Nadat tot ongeveer H/s uur met onver poosde kracht van de zijde der Leuvehaven en Herderstraat eene enorme hoeveelheid water in beide panden was geworpen, werd net zichtbaar dat men het vuur meester werd en kon te ruim 2 uren, onder het voortdurend watergeven der spuiten, met de ontruiming der vlaszolders een aanvang worden gemaakt. De brandende en vlammende stukken vlas werden op de kade der Leuvehaven geworpen alwaar zich weldra eene geheele massa op hoopte. Pand no 229 dat zeer diep inloopt, is wat de bovenverdiepingen betrett uitgebrand pand no 231 voor een verdieping gedeeltijk; en de waterschade, aan alle aanwezige koop mansgoederen toegebracht, is zeer groot. De voorraad der firma Renton Co. is voor f 60000 verzekerd, hoofdzakelijk bij de En- gelsche maatschappijen. Bij dezen brand werd de heer W. H. Jorissen, brandspuitmeester van spuit 6, aan de rechterhand verwond bij het inslaan van een fruit. Dezelfde brandspuitmeester had het geluk, na zulks te voren tevergeefs met zijn broeder, een geaffecteerde van spuit 6, beproefd te hebben, de bankbiljetten machtig te worden door de heeren Renton op het kantoor achtergelaten. Hoewel gedeeltelijk verbrand, zijn de nommers nog zichtbaar. Het laat zich aanzien dat met de geheele blussching het verdere van den dag en den avond gemoeid zal zijn. Loouopzainl, 26 Jan. Eergisteren avond ruim 6 uur brak er brand uit in den schoor steen van 't woonhuis van Van Kempen op het Moleneind alhier. De brand nam zoo geweldig toe, dat spoedig huis en schuur in asch lagen. Niets dan het vee is gered kunnen worden. Huis en inboedel waren beide ver zekerd. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Mijnheer de Redacteur Volgens rondgezonden programma's zal de zangvereeniging Cecilia Zondag 28 Jan. een prachtig concert geven. Om deze jeugdige vereeniging, die volgens bekende beoordee laars, werkelijk iets goeds ten gehoore brengt, in hun ambitie te steunen en om een ge voegelijke avond te passeeren durf ik een ieder een bezoek op 't concert aanbevelen. Een liefhebber der edele toonkunst. SPRANG. Van 115 Januari. GEBOREN: Gerarda Mariadochter van C J van Uijthoven en J. C. Holster. Josijna en Anna dochters van W. de Rooij en G de Boon. OVERLEDEN Machiel Molegraaf, wed. Ie van G. Brouwers en 2e van Maria Kruijf, 72 j Johanna de Bie, 2 jaren. Joh. Go ver- dina Scholt, 52 j. Alida Kruijf. 7 md.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2