BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. Het plan van den sultan schijnt te wezen een geheel leger naar het Riff te zenden, om de Kabylen te straffen en de door hem te betalen schadeloosstelling zooveel mogelijk op hen te verhalen. De reis is geschied in vijf etapen of ter mijnen en was zeer vermoeiend. Waar halt gehouden werd, liep de bevolking toe, levens middelen aanbiedend. Italië heeft geweigerd aan Zwitserland s protest tegen het betalen der invoerrechten in specie gevolg te geven. Op het voorstel om de zaak aan eene scheidsrechterlijke uit spraak te onderwerpen, zal Italië later ant woord geven. Op het eiland Candia of Creta moet het weer onrustig wezen. De christen-bevolking is ontevreden over de partijdigheid van den gouverneur, die dezer dagen vier hunner ge- loofsgenooten, wegens verschillende misdaden veroordeelddeed ter dood brengen, 'terwijl van een aantal, eveneens ter dood veroor deelde muzelmannen slechts aan een enkele het doodvonnis werd voltrokken. In den omtrek van Seline heeft de christen bevolking toen op een tweetal muzelmannen de lynch-wet toegepast. Zij werden opge hangen, wat tot een groot aantal inhechteirs- nemingen .aanleiding gaf. De meeste vreemde consuls hebben gepro testeerd tegen het ter dood brengen der christenen. De Grieksche consul heeft getracht bemiddelend op te treden. De gouverneur moet gehandeld hebben op eigen gezag, zonder bevelen uit Constantino- pel. Hij schijnt weg te willen en zou daarom maar dit is toch eenigszins bezwaarlijk om te gelooven troebelen hebben willen uitlokken. Het is eene correspondentie in de Londen- sche Timeswaaraan deze mededeelingen ontleend zijn. Auguste Vaillant, de anarchist, die 9 Dec. 11. van de publieke tribune der kamer van aïgevaardigden van Frankrijk een bom heeft geworpen, waardoor een aantal leden van het parlement zijn gewond en ook materi- eele schade is aangericht en voor welk misdrijf hij 10 Januari 11. is ter dood veroor deeld door het hof der Seine, is Maandag morgen ter dood gebracht. Hij is om halt acht op de place de la Roquette onthoofd. De president der repu bliek heeft, getrouw aan zijn gewoonte, slechts de beslissing der commissie voor de verzoek schriften goedgekeurd en dus het dossier teruggezonden, zonder het besluit van bege nadiging dat er bij was, te teekenen. Zondag morgen om half tien is mr. Labori opgeroepen, om op het Elysée te verschijnen. Om 11 uur werd hij door Carnot ontvangen. Het onderhoud duurde niet minder dan 50 minuten; Labori moet een welsprekende ver dediging van Vaillant uitgesproken hebben. Ken uur ongeveer na het vertrek van den advokaat, nam de procureur generaal de noodige maatregelen voor de terechtstelling. Om halt een 's nachts reeds was de place de la Roquette vol nieuwsgierigen. De koffie-en wijnhuizen zaten stampvol. In de straten om de gevangenis liepen politieagenten me lancholiek rond. Eeuige groepen nieuwsgieri gen waren op het plein, maar in sommige Des anderendaags ging Jeanne bij het krieken van den dag naar het Lyon-stationwaar zij plaats nam in een trein, die naar Bourgondie vertrok. Te Joigny aangekomen begaf zij zich onmid dellijk naar de woning der weduwe Fremy, de voedster, welke zij tweeëntwintig jaar geleden haar dochtertje had toevertrouwd. De moeder wist zeer goeddat zij daar de vrouw niet zou vinden; de brief toch, dien zij van Clermont aan dit adres geschreven had, was zooals wij weten, als onbestelbaar teruggekomen, daar de persoon voor wie het schrijven bestemd was, niet kon gevonden worden doch zij hoopte in het kleine stadje inlichtingen te verkrijgen, die haar van dienst zouden kunnen zijn. Men zal zich licht een denkbeeld kunnen vor men van de ontmoediging, die zich van hare ziel meester maakte, toen zij ontdekte, dat de arm zalige hut niet meer bestond. Op de plaats, waar de schamele woning gestaan had, verhief zich thans een aanzienlijk huis met eene groote fabriek daarneven. Toen schelde Jeanne aan en wendde zich tot eene vrouw, die als portierster dienst deed. „Eene inlichting, madame, zoo ik u verzoeken mag „Wat wenscht gij „Hoelang bestaat dit gebouw reeds?" „Zes jaar." »Zijt gij van Joigny „Neenmaar ik woon toch reeds twaalf jaar hier." yin dit gedeelte der stad?" ,Ja." „Hebt gij niet eene weduwe Fremy gekend, bij wie kinderen werden uitbesteed „De weduwe FremyJa die herinner ik mij zeer goed. Hier op de plaats zelve stond eens hare bouwvallige hut. Maar zij is reeds lang doodten tijde van den oorlog is zij gestor ven." "Had zij geen zoon „Ja, een ellendelingHij heeft het geërfde eigendom verkocht." „Woont hij nog te Joigny?" „Ja,,.... op het kerkhof." „Is hij dood!?* riep Jeanne uit. „Ja, dat is hij, en niemand heeft er spijt van. Zeer spoedig had hij de enkele duizend franken buurten van de wijk wist men nog niets van het Zondag op het Elysée genomen besluit. Vaillant besteeg het schavot, roepende: „leve de anarchieDood aati de burgerlijke maat schappij Zondag nog liep het gerucht, dat zijn executie uitgesteld zou worden, omdat men in eenige papieren een spoor zou ontdekt hebben, dat leiden kon tot de ontdekking van de bewerkers van den aanslag in de rue des Bons-Enfants. Vaillant zou daarin be trokken zijn geweest. De Temps noemt het tarief, dat de commissie der kamer heeft aangenomen voor de tarwe, eene gevaarlijke overwinning. De regeering heeft voorgesteld de tarwe met 2 fr. te verhoogen op de vrije markt is de prijs slechts 15 fr. maar de commissie hiermede nog niet tevreden, heeft het recht op de tarwe verhoogd met 3 fr. De regeering is bij de commissie verdacht van gematigd heid. Het is alsof wat zij heeft voorgesteld, uitgegaan is van roekelooze liberalen. De ultra's in het protectionistische kamp hebben gezegevierd. Nog eeuige overwinningen van dien aard, en de protectionistische partij zal begraven worden onder hare triomfen. De Fransche anarchist Faure is op het denkbeeld gekomen, zich een onwraakbare getuige te verschaffen voor het geval van gerechtelijke vervolgingen wegens door hem gehouden toespraken. Hij heeft, naar men verzekert, aan Edison geschreven om een groote phonograaf. Dien zal hij bij zich plaatsen telkens wanneer hij spreekt, en wordt hij gerechtelijk vervolgd, dan zal de metalen stem van het instrument voor den rechter het gesprokene herhalen, veel getrouwer dan eenig politiebeambte of ander getuige zou kunnen doen. In Andalusie wekt de toeneming van het rooverwezen groote ongerustheid. Te Sevilla is eene poging op grootsche schaal om de geheele kas der tabaks-fabriek te lichten eerst op het laatste oogenblik ver hinderd. Het hoofd der gendarmerie erkent, dat onder de land- en bergbevolking inder daad de grootste ellende heerscht. Het heerenhuis is bezig met de Parish- bill af te breken. Reeds weet men o. a., dat 9000 parochies geen raad zullen krijgen, dat de raden, die ingesteld zullen worden, niet het recht zullen hebben, grond aan te koo- pen, om dien in kleine stukken te verhuren, enz. De hertog van Devonshire moet zelfs gaan vinden, dat het huis der lords te ver gaat. Zaterdag heeft te Londen een optocht van werkelooze joden plaats gehad. De uit gebreidste politie maatregelen waren genomen, zoodat geen ernstige wanordelijkheden konden plaats hebben. Een verwoed gevecht heeft te Wenzer- Haide, nabij Neu Ruppin plaats gehad tus- schen houtvesters en stroopers. Twee stroopers boetten met hun leven, terwijl twee anderen de vlucht namen; een der houtvesters kreeg een schot in de hand. Te Sermicola, op Sardinië, zullen binnen- opgemaakt, die de verkoop hem opbracht, en zonder een stuiver in den zakdoor iedereen verstootenmet schulden overladenheeft de dronkaard eindelijk in de wateren der Yonnedeu dood gevonden," Der portierster ontging het niet, dat Jeanne bij deze woorden vrij ontroerd was. „Zijt gij van zijne familie?" vroeg de vrouw. „Neen," antwoordde de weduwe Fortier, „maar ik zou zoo gaarne vernomen hebben, wat er van een kindje geworden is, dat aan zijne moeder eens werd toevertrouwd. Genoodzaakt Frankrijk te verlaten, konden de ouders het destijds niet bij zich terugnemen." „O, zoo zijn er wel meer! Is dat reeds lang geleden „Eenentwintig jaar." „Toen woonde ik nog niet te Joigny. Toen ik de weduwe Fremy leerde kennen, nam zij geen kinderen meer aan en ik heb nooit iemand bij haar gezien dan de ellendeling, die haar zoon was." „Hebt gij haar nooit iets hooren vertellen van een kind, dat door de ouders niet werd teruggehaald?" „Neen, maar 't is gemakkelijk genoeg in der gelijk geval het kind weer te vinden." „Hoe dat?" vroeg Jeanne vol belangstelling. „Wel, de vrouw, die niet meer betaald werd en dus niet langer meer het kind bij zich wenschte te houdenheeft kennis moeten geven van dien toestand aan het openbaar gezag, dat zich toen zeker met de kleine belast heeft. Ga naar 't stadhuis of naar de onder-prefektuur. Daar zal men u wel kunnen inlichten." „Het stadhuisDe onder-prefektuur! Het open baar gezag dacht wanhopend de ongelukkige moeder. „Hier evenmin als te Chevry kan ik een stap verder komenzonder dat men wete wie ik benof mij vrage met welk recht ik het verdwenen kind opeisen De portierster staarde Jeanne verwonderd aan. „Men zou zeggen, dat gij mij niet verstaan hebt,..." zegde zij. „Ja wel, madame, jawel, en ik ga onmiddellijk uwen raad volgen. Ik dank u voor uwe mede deelingen. Neem niet kwalijk, dat ik...." „O 't is de moeite niet!Het stadhuis zult gi j vinden in de bovenstad en in de onmiddellijke nabijheid staat de onder-prefektuurGij moet over de brug gaan." Jeanne ging naar buiten. kort 295 huizen, wier eigenaars de belasting minder dan 25 gulden, niet hebben kunnen betalen,publiek verkocht worden. De gemeente telt ongeveer 2000 zielen. Crispi, van een influenza aanval her steld, is Zaterdag naar Napels vertrokken ter ontspanning. Den vorigen nacht had hij lot een uur kunnen werken, zoodat zijn ge zondheidstoestand niet veel te wenschen overlaat. Op Sicilië zullen een groot aantal ge meenteraden ontbonden worden en vervangen door koninklijke commissarissen. De staat van beleg wordt waarschijnlijk over 14 dagen opgeheven. Het denkbeeld van een amnestie is opgegeven. De soldaten, die getoond heb ben het met de bewoners eens te zijn, zijn lot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. NEW-YORK, 4 Februari. Volgens een telegram, gisteren uit Rio de Janeiro afge zonden, zijn de regeeringstroepen bij Curitiba geslagen. Tweehonderd man vielen in den slag. De Mello heeft 1000 man naar Lapa, ten Zuidwesten van Curitiba gezonden. WAALWIJK, 7 Febr. 1894. De harmonie l'Espérance bracht verleden Maandagnamiddag heel wat levendigheid in de gemeente. Te ruim 2 ure begon zij haren aangekondigden tocht door de straten, voor afgegaan omstuwd en gevolgd door eene joelende menigte, die door de vroolijke muziek in opgewekte stemming gebracht werd. Aan verschillende ingezetenen, aan wie de harmonie attentie wilde bewijzenwerden ovaties gebracht en 's avonds eene serenade ten huize van den beschermheer, den weled. heer H. Witlox-Bressers. Bij deze gelegenheid is 't weder duidelijk gebleken, hoezeer l'Espérance toeneemt in a ntal werkende leden en welke vorderingen zijtengevolge van uitstekende leiding en onvermoeide oefeningvoortdurend maakt. Zij verdient dan ook ten volle de belang stelling van allen, die iets over hebben voor goede, degelijke muziek en van die belang stelling kunnen zij niet beter doen blijken, dan door zich tegen eene betrekkelijk geringe jaarlijksche bijdrage te doen inschrijven als honorair lid. Want zeker is 't dat een harmo niegezelschap niet kan in stand blijven alleen door de ambitie der werkende leden, die zich toch reeds zoo vele opofferingen getroosten. Er hoort geld bij om de onvermijdelijke kosten te dekken. De Vastenavonddagen zijn hier overigens kalm en zonder storing der orde afgeloopen. Alleen valt te melden eene kloppartij in vier afdeelingen, waarvan wij het verloop hier zoo kort mogelijk zullen vermelden zonder namen te noemen. Eerst kwam A zich bij den wachtmeester beklagen, dat hij was mishandeld door B. en bracht C mede als getuige; een uur later kwam de vrouw van A zich beklagen dat zij was mishandeld door C; weer later diende C eene klacht in tegen A, wegens mishandeling en eindelijk kwam B vertellen dat hij op zijn beurt klappen gehad had van A. Daar A B en C, hoewel niet bepaald dron ken, toch heel wat op hadden, begrijpt men, dat het voor de politie een heele toer zal zijn om dit zaakje tot klaarheid te brengen. Men begrijpt wel dat zij er geen oogenblik aan dacht zich naar 't stadhuis of de onder-prefektuur te begeven; doch zij wilde de buren ondervragen, nog steeds veronderstellend, dat iemand wel eenige inlichtingen zou weten te verstrekken. Zij ging dan van deur tot deur. Overal ontving zij hetzelfde ontkennend ant woord. Men herinnerde zich niets meer,Men wist niet waarvan zij wilde spreken. Ontmoedigd, wanhopend liet zij het hoofd zin ken, overtuigd dat thans alles voor haar ver loren was. Hoe zou zij ooit hare dochter kunnen weder - vinden Georges was te Parijs, zij had althans alle re denen dit te veronderstellen. Zij zou dan haar onderzoek gaan beginnen in de groote stad en smeekte Gods hulp bij die zware taak voor zich af. Zij stapte in een trein, die des nachts te Joigny voorbijkwam des anderendaags in den vroegen morgen kwam zij te Parijs aan, geheel ontsteld ontdaan en vernietigd, maar bereid hare zware taak op tc vatten, zonder zich door hinderpalen van welken aard ook te laten tegenhouden. Gedurende den weg had zij zich een plan vast gesteld. „Wat zal ik aanvangen, wanneer ik te Parijs ben," vroeg zij zich af. „Een gemeubelde kamer kan ik niet betrekken daar zou men naar mijne papieren vragen. Mijne reizen naar Chevry en Joigny hebben mij weinig gekost. Er blijft mij nog genoeg over om een dakkamertje te huren, een ijzeren bed te koopen met een tafel en een stoel; meer heb ik niet noodig. Zoo zal ik een valschen naam kunnen opgeven. En ik zal werk zoeken." „Werk!" herhaalde Jeanne; „Welk werk? „Naaiwerk „'t Levert weinig op en men moet steeds bezig zijn; er zou mij geen tijd overblijven om mijn kind te zoeken. „Doch God zal mij leeren wat ik doen moet. 't Voornaamste is thans eene vaste woning te krijgen, opdat de politie mij gerust late." 't Was nog duister. Op dit uur kon de vluchtelinge nog niet naar een kamertje gaan uitzien. In de St. Antoniusstraat trad zij eene kleine restauratie binnen, die juist geopend werd, en De inlijving der miliciens der lichting 1894 zal plaats hebben op Maandag 5 Maart te Tilburg, des morgens 10 ure voor de ge meenten Alphen, Baarle-Nassau, Diessen, Dongen, Goirle, Haaren, Hilvarenbeek, Hoo- gemierde, Loonopzand, Moergestel, Oirschot, Oostelbeers, Oisterwijk en Berkel, Tilburg en Udeuhout. Op Donderdag 1 Maart. Voormidd. 103/4 ure voor AlmkerkAndelCapelle, Drunen, Dussen Drongelen Meeuwen Giessen en Rijswijk, Hedikhuijzen, Herpt en Oudheusden Heusden, Raamsdonk, Sprang, Vrijhoeven- Cappel, Waalwijk, Bezooien Waspik, fc'sGra- vemoer, de Werken, Werkendam, Woudrichem Wijk en Veen. Naar de Prov. Nb. Ct. verneemtzal de behandeling der Ossche moordzaak voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch wegens bijzondere omstandigheden tot half Maart worden uitgesteld. De vereeniging van en voor industrieelen heeft een verzoekschrift gericht tot de regentes, waarin aangedrongen wordt op publicatie van het rapport der tarief-commissie en op her ziening der tariefwet, in dien geest, dat rech ten geheven worden van alle voortbrengselen van buitenlandschen landbouw en fabrieks nijverheid, wat volgens adr. volstrekt niet in strijd is met de vrijhandelsbegrippen. Men meldt uit Vianen Een treurig drama is in den nacht van 2 op 3 Februari jl. in de Zandstraat alhier afgespeeld. Door de buren er op attent gemaaktdat de woning van P. Merton aldaar, den ganschen Zaterdag, tegen gewoonte gesloten bleef, verschafte de politie (na eerst vruchteloos eene poging te hebben aangewend om de voordeur te torceeren) zich 's avonds ten half zes ure toegang door de deur van het achterhuis. De binnendeur stond open en P. M. vluchtte bij de nadering der politie als een bezetene in de bedstede. Daar vond men het bebloede lijk van zijn echtgenoote J. de Kruif, reeds verstijfd en ongekleed te bed. Bij onderzoek bleek zij met een of ander hard voorwerp op het hoofd geslagen te zijnin den nek had zij een zeer diepe snededie ook een slagader getroffen had, waardoor een hevige verbloeding plaats gehad had. Nadat Merton herhaaldelijk aangemaand was om uit de bedstede te komen, bleek het, toen hij naar voren werd getrokken dat hij zich een ernst.ge wond aan den hals had toegebracht. Men vermoedtdat Merton, aan epilepsie lijdende, in eene vlaag van waanzin zijn vrouw heeft gedood, daarna de deuren en vensters heeft gesloten gehouden en toen de politie kwam, geen uitweg tot ontkomen ziende, zich den hals heert willen afsnijden. Bij nader onderzoek vond men dan ook een scherp mes en in het stroo een hamer waaraan eenig haar kleefde. Merton hoewel buiten kennis, leeft nog. Het parket en de rechter-commissaris uit Tiel zijn Maandag hier geweest om een nader onderzoek in te stellen, Tijdens de afwezigheid der bewoners is Zondagavond bij een werkman, wonende op de paardenmarkt te Delft, ingebroken en een klein bedrag aan geldbenevens een zilveren horloge met gouden ketting ontvreemd. De dieven hadden de lamp aangestoken en bij hun vertrek laten branden. Een vleessch'nouwer te Winschoten zond aan zijn zoon (te Maastricht een mand met vleesch. Toen de zoon de mand open maakte, sprong vaders kat er uit. De inhoud van de liet zich wat opdienen. Zoodra zij haar schamel maal gebruik had trad Jeanne naar buiten en ving zonder langer te dralen haar onderzoek aan. 't Weer was zachter geworden, de sneeuw smolt onder de voeten der haastige voorbijgangers, die zich naar hun werk begaven. De zon schoot tusschen twee wolken door een vriendelijk straal tje. Parijs herkreeg zijn gewoon uiterlijk. Achtentwintigste Hoofdstuk. Jeanne dacht niet dat zij in de omstreken der Bastille een goedkoop logement zou kunnen vinden; zij beklom de hoogte aan de andere zijde, doch vond niets geschikts, daalde dan af naar de kaai, stapte de Pont Neuf over, trad de Dauphi- nestraat binnensteeds de opschriften lezend die voor de ramen hingen, sloeg daarna de Ma- zarinestraat in en liep meer en meer onverschil lig voort tot de Seinestraat. Daar trok een opschrift hare aandacht. „Kamertje te huur met een kabinetje," stond er op. „Dat zal niet duur zijn," dacht Jeanne, een oogslag werpend op het armzalige huis. Zij trad door een breeden gang binnen, kwam dan op eene open plaats, waar de portierster het oog hield op ae bereiding eer.er kool- en groen- tensoep. „Gij hebt eene kamer te huur, madame?" vroeg zij. „Jamadamemet een kabinetje, op de zesde verdieping." „Hoeveel is de huur?" „Honderdveertig franken." „Kan ik het vertrek zien „Zeker! 't Is vrij.Wacht, ik ga met u mede." De portierster kreeg een sleutel en stapte vooruit. „Dat is iets voor mij," zegde de vluchtelinge, toen zij alles gezien had. „Ik kom van buiten en denk te Parijs te blijven. Wat, zou ik mijn geld in logementen en drankwinkels gaan ver teren Ik kom van daag nog. Ik zal spoedig genoeg eenige meubeltjes gekocht hebben." „Goed, madame, goed. Gelief eehter in aan merking te nemen, dat er drie maanden vooruit moeten betaald worden." „Onmiddellijk, madame, zoo gij wilt." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2