NORMAALLESSEN, Dameswerkers STIKSTER. Notaris Loeff, Notaris BINK, WAALWim W. KIN DER SLUIJS, een vluggen jongen Advertentién, GEVRAAGD V. RIEL-v. Lieshout, KOST en INWONING "lELICTiKIS- als kweekelingen Handelsberichten. verkoopen: VERKOOPEN voor een heer Met 1 April e.Jc., vóór 25 Februari a.s., vraagt hunne voordrachteu. Het effect dan den zang der liedertafel lijdt nog steed9 door de gebrekkige acoustiek der zaalwij kunnen mededeelen, dat daarin spoedig verbetering zal komen en in Mei met het verbouwen van het lokaal begonnen zal worden. Het zal dan zoo ingericht worden, dat zooveel mogelijk aan de eischen voor een goed zanglokaal voldaan wordt. Drongelen 3 Febr. Naar aanleiding van de loopende geruchten, als zoude in de door verlegging van den Maasmond verbroken ge meenschap tusschen Bezooien en deze ge meente niet worden voorzien op de wijze omschreven in het besluit der staten van 15 Juli 1880 heeft de minister van waterstaat te kennen gegeven, dat ten behoeve van het veer over de nieuwe rivier een ijzeren vaar tuig in aanbouw isdat bij eene lengte van 10 meter (zonder de kleppen) eene breedte zal hebben van 6.35 M. en door een er op te plaatsen motor langs eenen kabel mecha nisch zal worden voortbewogen. lleusdeii5 Febr. Zaterdag 1.1. had op het werk van den heer Bos het eerste ongeluk plaats, sints het werk aan de Maasmond door deze firma wordt uitgevoerd en wel op eene wijze, die van de zijde der bestuurders niet had kunnen voorkomen worden. Het sleepbootje „de Jonge Cornelis" voer met een ijzeren aakschip, of z. g. bak, voor de baggermachine „Feienoordom aldaar eene volle lading in ontvangst te nemen. L)e daartoe aangewezen dekknecht wierp het touw den bakschipper toe doch geraakte daarbij met zijn been tussshen het touw en den steiger van de boot bekneld, met het ongelukkig ge volg dat het been brak. Nadat door Dr. Houwing de eerste ge neeskundige hulp was aangebracht, is de pa tiënt naar Dordrecht vervoerdalwaar hij woonachtig was. Kiesrecht. De minister van binnenlandsche zaken heeft zijne wijzigingen op het kieswetsontwerp bij de tweede kamer ingediend. Ze betreffen uitsluitend de artt. 3, 4, 5 en 7 van de wet tot regeling voor de kiesbe voegdheid, die thans aldus luiden Art. 3. Deze wet houdt voor kenteeken van geschiktheid en voor kenteeken van maatschappelijken welstand, het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin. Art. 4. Zij acht het bezit daarvan aanwezig bij hem, die gedurende de drie laatstverloopen maanden in een zelfde woning is gehuisvest geweest, of, gedurende het laatstverloopen burgerlijk jaar, hoogstens eenmaal van woning is veranderd; gedurende het laatstverloopen burgerlijk jaar zelf evenmin als zijne vrouw of minder jarige kinderen, onderstand heeft genoten van eene instelling vau weldadigheid of van een gemeentebestuur; niet gedurende de drie laatstverloopen bur gerlijke jaren onherroepelijk is veroordeeld wegens bedelarij, wegens laudlooperij of tot plaatsing in eene rijkswerkinrichting; niet wegens misdrijf onherroepelijk is ver oordeeld tot eene vrijheidsstraf van vier jaren of langer niet door den militairen rechter is ontslagen uit den militairen dienst, met onwaardig- verklaring om bij de gewapende macht te dienen; zich niet opzettelijk aan den bij de wet opgelegden krijgsdienst of aan eene bij de wet opgelegde verplichting ten aanzien van 's rijks verdediging heeft onttrokken; zijne over het laatstverloopen dienstjaar verschuldigde aanslagen in 's rijks directe be lastingen in het laatstverloopen burgerlijk jaar in hoofdsom en opcenten heeft voldaan; en, door eene overeenkomstig de bepalingen der wet ingerichte aanvraag om op de lijst der kiezers te worden geplaatst, het bewijs heeft geleverd,'dat hij kan lezen en schrijven. Art. 5. Het kiesrecht wordt niet uitgeoefend door hen a. die, bij onherroepelijk geworden rechter lijke uitspraak, de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren, of aan wie, bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak het kiesrecht is ontzegd; gedurende den tijd dat het verlies of de ontzegging duurt; b. die in gevangenschap of hechtenis zijn; c. die niet voorkomen op de van kracht zijnde kiezerslijsten; Artikel 7. De leden der provinciale staten worden gekozen door de ingezetenen der provincie die bevoegd zijn tot het kiezen van leden van de tweede kamer der staten- generaalen die hunne over het laatstver loopen dienstjaar verschuldigde aanslagen in de directe belastingen der provincie, waarvan zij ingezeten zijn in het laatstverloopen bur gerlijk jaar hebben voldaan. Deze wet houdt voor ingezetene der pro vincie hem die daarin gedurende de laatst voorafgaande twaalf achtereenvolgende maan den zijn woonplaats heeft gehad. Artikel 8 vervalt. Artikel 9 wordt artikel 8. Artikel 10 wordt artikel 9, hetwelk bepaalt dat deze wet in werking treedt op 1 Jan. 1895. witte dito f 6,'25 it 6.50, inl. rogge f5,a 5,20, t>uiten 1. dito f4,80a 4,90, gerst f4,75a4,85, haver f3,50 a 3,75, duiveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 161 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f220 k 290 Kalfvaarzen f 140 a '160 Melkkoeien Iiokkeling ossen l'/a jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalvcren Nuchtere kalv. i 160 k 170 f f 80 k 100 f 70 it 90 f 50 a 70 f 30 a 50 f 10 a 13 Aangevoerd 14 varkens van 18 a 22 c., per half kilo, 81 biggen van f 6,a 10.— per stuk Eieren fl.a 1.15 per 26 - tuks. Boter 60 a 65 ct. per 1/2 kil ROTTERDAM5 Febr. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm De beste f 4.50 it f 5.90. Mindere en geringe f0.iiO, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche dc beste f4.it 4.90 dito mindere f0,— itO. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f3.50 a 5,15; mindere f0,a 0,beste Zomei f3,50 a 4.60 mindere f0,a 0. Haver. De beste f2.it 4.—. Mindere f0.a 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f8,75 a f9.60 Zomerzaad f0,totfO. Xanariezaad f 6.50 tot f8. Paardenboonen. De beste f5.k 5.60. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f5,a 7,75; Mindere f 0.it 0. Witte boonen. De beste fS.50 k 11. Mindere f0.k 0. Blauwe erwten. De beste f7.a 8. Mindere f 0.a 0. Kookerwtende beste partijtjes van 10.k 0.mindere van f0.a 0. ROTTERDAM, 6 Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 49 paarden, 0 veulens, - ezel, 400 vette runderen, 1270 magere dito, 226 vette en graskalveren, 241 nuchtere kalveren, 3 schapen of lammeren, 3 varkens, 100 biggen, - boklcen. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 70 a ct. 2e kw. 58 a ct- 3e lew. 46 a ct. Kalveren: le kw. 90a ct., 2dekw. 75 a 60 ct.3de kw. k ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 60 k 70 cent per half kilo. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan f 19,50 p. ton. bruinblanke Bergertraan f 23, n blanke Bergertraan f23,50 y y Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. Ï0Q L. f30.p. 100 L. h Maaslevertraan f25.p. ton. Nat. Med. levertr le soort f33.p. ton. r (stroogeel) 2e u f26.p. ton. Stoommedicinale levertr. le f41.p. ton. 2e f35.— p. ton. IJs voorbehouden. AMSTERDAM, 6 Febr. 1894. Bericht van den makelaar BROUWER ANCHER. Afloop der inschrijving. Aangeboden. Verkocht. 1698 Batavia runderhuiden 1291 11781 Samarang 2115 11108 Soerabaya 1343 1335 Tjilatjap 1335 178 Padang 112 Macassar 112 698 Batavia buffelhuiden 168 89 Cheribon n 89 4341 Samarang n 3865 1997 Soerabaya H 1697 1180 Tjilatjap 1180 312 Padang u 312 185 Oost-Indische paardenhuiden 50 1330 i/ hertenvellen 526 2440 geitenvellen 211 1000 gez. B.-A. mat. ossenhuiden Runderhuiden ongunstig, alleen inférieure goedkoope soorten en enkele partijen voor zoolleder geschikte vonden tot taxatie ploat- sing. Buffelhuiden gunstig, vooral in midden- en inférieure qualiteiten; enkele prima partij Batavia bleef onverkocht. ANTWERPEN, 6 Febr. 1894, Bericht van A.. HENRI FICQ, Woensdag 21 Februari zal alhier eene publieke huidenveiling gehouden worden. BEKWAME met VASTENAVOND of LATER, tevens eene bekwame mand was er niet beter op geworden maai de kat had het op reis goed gehad. Van de 30 arbeiders, die in de fabriek Wollmühle van den heer Martznich te Vaals het werk hebben gestaaktzijn er weer 20 aan den arbeid gegaan. Tengevolge eener zware verwonding den 15en October jl. gepleegd op den land bouwer J. H. te Blerik, is deze nu overleden. Zaterdagavond omstreeks 6 uur is op den weg van Dinteloord naar Steenbergen de knecht van den landbouwer V. S. op zijn voertuig door twee zwartgemaakte kerels aan gehouden en om geld gevraagd. Toen hieraan niet werd voldaan, hebben zij hem een slag toegebracht en met een mes naar hem ge stoken, zonder hem evenwel ernstig te ver wonden. Zoodra de aangevallene, die bekend staat als iemand van groote lichaamskracht zich verweerde, kozen de aanvallers her ha zenpad. Te Oldehoorn is in den nacht van Zondag op Maandag eene poging tot moord gepleegd op een 20-jarig jongeling. Er zijn hem diepe wonden aan den pols toegebracht De dader is bekend. Zondag zijn te Amsterdam nog opgehaald drie lijken van personen, die sedert den avond van den zwaren mist (28 December 11.) vermist werden. Het eene lijk opgehaald van uit het Jacob van Lennepkanaal, was dat van een man, die dien avond zijne dochter naar haar dienst had gebracht; het tweede, gevon den in de Lauriergracht, was dat van een timmerman die woonde in de Haarlemmer Houttuinen. Men meldt uit Iloogezand: Een zonderlinge diefstal is hier opgespoord. Een der gemeenteveldwachters in den ochtend van 1 Februari te Martenshoek surveilleerende, zag een onbekend persoon de woning van eenen schoenmaker binnengaan, terwijl deze eenige pakken bij zich had en, naderbijko- mende, zag de veldwachter dat die persoon een heel vel leder trachtte te verkoopen voor 75 cent. Gevraagd wat hij in het andere pak had, zei hijeen atlas; en nadat dit pak losgemaakt wasbleek de dief in zijn bezit te hebben al de kadastrale kaarten der ge meente Noordbroek. Hij had, te Noordbroek zijnde, geen on derdak kunnen vinden en was toen in eene schuur gaan slapenwaarin een beladen vrachtwagen stond en des ochtends voor dag en dauw daaruit gaande, heeft hij twee pak ken van den wagen genomen zonder te kunnen zien wat er in zat. De diefstal werd te Noordbroek tijdig ont dekt, en men zat daar natuurlijk in zak en asch over het verlies der kaarten, zoodat de burgemeester de marechaussee en gemeente veldwachter naar alle kanten uitgezonden had om den dief op te sporen, die later opgaf te heeten Johannes B., oud 33 jaar, letterzetter, geboren en wonende te Leiden. In Juni 1893 uit Veenhuizen ontslagen, had hij sedert een zwervend leven geleid, heeft vroeger we gens diefstal gezeten en is indertijd wegens wangedrag uit den militairen dienst ontslagen. Te Fijnaart (N.Br.) is Donderdagnacht bij den heer A. de N. ingebroken. De dieven hebben al wat onder hun bereik viel mede genomen. Ook bij den heer C. M. wisten zij binnen te komen, stalen al het spek, de worst en twee groote potten reuzel uit den kelder en namen uit den winkel een pot boter mede. Vandaar brachten zij een bezoek bij den heer A. M., alwaar zij in hun werk gestoord werden doordat er partij was en een der gasten hen opmerkte, waarna zij het hazenpad kozen. De politie is de daders op het spoor. De gevolgen van den aanslag, jl. Don - derdag in den vroegen morgen te Winschoten in het spoorwegstation gepleegd, zijn tot nu toe gelukkig minder ernstig dan aanvankelijk werd verwacht. De kogel in den rug is daar ter plaatse, die welke langs den neus even onder het linkeroog het hootd was binnengedrongen, te Groningen met goed gevolg te voorschijn gebracht; de wonde aan den kleinen vinger van de eene hand is van weinig beteekenis. Van de twee andere kogels snorde er een langs de ooren van iemand, die verwanten naar den trein had gebracht en zich nog eenige oogenblikken op het perron ophield. In den namiddag van denzelfden dag reeds keerde de verwonde terug. De dader werd een paar uren later uit de kazerne der maré- chaussée overgebracht naar het huis van bewaring.Zooals gewoonlijk doen verschillende verhalen omtrent het ergerlijk feit de ronde, doch meer en meer blijkt de geestverwarring, die zich sedert een viertal weken van den beklagenswaardigen jongen man had meester gemaakt. (N. G. C.) Baardwijk, 7 Febr. Voor eene eivolle zaal gaf de liedertafel alhier een concert, waar door zij haren ouden roem handhaafde. Het programma bevatte zulke nummers, dat voor de noodige afwisseling gezorgd werd. Behoudens een enkel vlekje in den aanhef van Saüls lierzaDg ging alles goed en vele nummers uitstekend. Zoo waren de tenorsolo „Jeanne d'Arc" van Bordèse en de bassolo „Lied van den blinde" van Kroes uitstekend, evenals „Zwiegezang", dat op verzoek gezon gen werd. De scènes waren als steeds in goede handen; de beide komieken wedijver den met elkaar en slaagden uitstekend in GORINCHEM, 5 Febr. De prijzen der Granen waren als volgt: Ristarwe f6,75 a 7,— roode dito f6,a 6,25 ALHIER. te Drunen, zal ten verzoeke van de Erven van den heer L. v. d. KOLK, te Waalwijk overleden, Inzet Donderdag 8 Febr. 1894 en Toeslag Donderdag 22 Febr. 1894, telkens namiddags 6 ure in het WAPEN VAN WAALWIJK, bewoond door den heer A. Verhoeven, Onder WAALWIJK, De dubbele huizinge, loods wo ningen en erven aan de Noordzijde der Keistraat,verdeeld in 3 koopen en in 2 massa's. I. De dubbele huizinge metde loods, in huur bij de Wed. Knepfle, Treffers en Wed. v. d. Schoot, te zanten voor f 9,50 per week. II. De 3 woningenbewoond door Span, Schapendonk en Van de Ven, te zamen voor f3.75 per week. III. De MASSA van koop 1 en 2. IV. De nieuw gebouwde woningen aan den dijk. V. De MASSA van de Straat tot den dijk, bekend als sectie C. no 1862, 1863, 1864 en 1865, groot 10 aren 42 centiaren. Onder BAARDWIJK. VI. Een uitstekend perceel hooiland, genaamd den Lagen Doornwaard bekend als sectie A no 255, hooiland groot 2,60,90 heet. en A no 256 water, groot 51 aren, alzoo te zamen groot 3 heet. 11 aren 90 cent. te Waalwijk, zal MAANDAG 19 Febr. 1894, des voorin. 10 ure, Voor Mevrouw Van Heijst en C. van Broekhoven onder Loonopzand 18 koopen Schaarhout, 25 koopen Boonstaken en Snoeisel en 20 koopen zware Masten Sparren en Brandhout. Te beginnen bij het huis van C. VAN BROEKHOVEN, om 10 ure precies. wordt gezocht z. b. b. h. h.den prijs van 35 gulden per maand niet te boven gaande. Offertes bij den uitgever dezes, letters S. T. TE is er voor JONGELIEDEN, die dan den leeftijd van 14 jaar bereikt hebbenge legenheid om aan genoemde INRICHTING te worden ingeschreven. Zij, die aan het TOELATINGS-EXAMEN wenschen deel te nemeu, melden zich daartoe schriftelijk aan bij den ondergeteekende onder overlegging der volgende stukken: le Hunne geboorte-acte; 2e Een getuig schrift omtrent gedrag, aanleg en vlijt van het hootd der school, wiens onderwijs zij het laatst genoten hebben; en 3e Eene ver klaring van ouders of voogdendat deze voornemens zijn hem of haar voor het on derwijs te bestemmen. TIJD en PLAATS van het examen zullen aan de belanghebbenden nader worden be kend gemaakt. Waalwijk, 7 Februari 1894. DE DIRECTEUR, De ontvanger der registratie en domeinen te Waalwijk, als JONGSTE KLERK.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 3