BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Brazilië. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. verlangde betalen der invoerrechten aan de Italiaansche grens in specie) geweigerd eene scheidsrechterlijke uitspraak in te roepen, wijl het dit geschil beschouwt als eene zuiver binnenlandsche aangelegenheid. De storm heeft te Antwerpen het sinds 60 dagen nog smeulende vuur in het afgebrande Iianse-huis weer aangewakkerd. Dikke rook wolken begonnen weer uit de puinhoopen op te stijgen. Ook toonde de overeind gebleven toren neiging de voorbijgangers mei brok stukken uit zijne geteisterde flanken te ver pletteren. Misschien zal men den toren nu wel omver moeten halen. Men herinnert zich de ontploffing aan boord van de „Equateur" te Bordeaux. Een tele gram deelde mee, dat de kapitein, Eanouil die bij de ontploffing gewond was en die in het hospitaal St. André verpleegd werd, op grond van verschillende getuigenissen, naai de gevangenis overgebracht is. Volgens den Figaro heelt een voormalig Fransch marine officier een nieuw geweer uit gevonden, dat alle tot nog toe bekende wapens aan kracht overtreft. Omtrent het spoorwegongeluk bij Com- piegne wordt het volgende gemeld Omstreeks 1 ure 's nachts, tusschen Dinsdag en Woensdagterwijl alle reizigers, onder welke een groot aantal militairen, sliepen voelde men een hevigen schok. De trein stuitte namelijk op een hinderpaal, die geble ken was eene groote kist te zijn, ter breedte van omstreeks drie meteraikomstig van Jeumont. Zoodra de trein, waarvan de tender en de locomotief in de links ter zijde van den spoorweg gelegen sloot geslingerd werden, terwijl verscheidene waggons in de sloot ter rechterzijde geworpen werden, tot stilstand was gekomen was het voor een ieder een sauve qui peut. Wel maanden de beambten hen aan rustig te blijven, doch het hielp niet. Een reiziger zeide: ik had nauwelijks den tijd mij in de sloot te werpen, toen een goederen trein uit Charleroi in volle vaart kwam aan rennen en de personen,, die uit de waggons gesprongen waren en zich op den spoorweg- bevonden, verpletterde. Hartverscheurend was het tooneel dat zich onmiddelli'k daarna voordeed. Vele personen lagen, deerlijk verminkt, op de rails te kermen. Zeven personen gaven geen teeken van leven meer. Twee lijken waren letterlijk in tweeön gescheiden. Dadelijk kwam er hulp, maar ongelukkiglijk waren er geen geneesheeren en geen medi camenten. Eindelijk kwam er ten vier ure 's nachts uit Compiègne een trein met ver scheidene geneesheeren uit nabijgelegene plaatsen, en toen eerst was het mogelijk aan de gekwetsten voldoende hulp te bieden. Het schijnt dat niet aan den stoker of aan geen der conducteurs van den goederentrein verantwoordelijkheid voor dit ongeluk ten laste kan worden gelegd. De spoorweg toch maakt daar ter plaatse eene kromming, zoodat geen hunner tijdig genoeg heeft kunnen zien, dat de weg versperd was. Hoe de groote kist op den weg gevallen v/as, waaraan in de eerste plaats het ongeluk geweten moet worden, daar de weg hierdoor versperd werd dit weetzoo het schijnt niemand te zeggen. De treindie te Compiègne ten 2 ure 's nachts moest aankomen, is er eerst te zeven ure gearriveerd. PARIJS, 9 Februari. Een telegram van den gouverneur van Soudan meldt dat eene afdeeling van de kolonne-Bonnier, welke den 12 Januari uit Tombouctou eenen verken ningstocht had ondernomen onder leiding van Bonnier zeiven, terwijl de nachtkwartieren be trokken waren, overvallen is door de Touaregs, op 3 dagmarschen afstand van Tombouctou. Een gedeelte der kolonne slaagde er in, Tombouctou weder te bereiken, doch negen officieren, onder wie kolonel Bonnier en twee Europeesche sergeanten, alsmede 68 inland- sche soldaten, heeft men niet teruggezien. Er zijn te Tombouctou maatregelen ter ver dediging genomen. Gedurende de werkstaking in de kolenmij nen in het district Alfreton, werd 144000 gulden, die de mijnwerkers gestoken hadden in de Ripley Coöperatieve Society, welke 13 inrichtingen heeft in de kolendistricten in Derbyshire, teruggevraagd. In een nieuwe meeting van werkloozen te Tower-hill heeft John Williams in een heftige redevoering iedere verstandhouding van zijn partij met de vreemde anarchisten verworpen; hij heeft van ontplofbare stoffen slechts gesprokenzegt hij toen hij een passage van Burns aanhaalde. DRESDEN, 8 Februari. In den namiddag is van den toestand des konings dit bulletijn uitgegeven De zieke heeft eene merkbare verlichting van zijne kwaal gekregen en is reeds eenige malen in slaap gevallen. Geen koorts. .jj., Het proces van Tanlongo, dat reeds her haaldelijk verdaagd is, zal nog eens weer uitgesteld worden ten gevolge van een on derzoek naar de papieren, die door Pierre Tanlongo bij een notaris gedeponeerd, doch door de politie in beslag genomen zijn. In politieke kringen meent men. dat die her haalde verdagingen ten doel hebbende openbaarmaking van het rapport van de commissie van zeven leden der kamer over de bankschandalen ad calendas graecas te verschuiven. Men weet, dat bedoeld rapport eerst zal gepubliceerd worden nadat het proces Tanlongo geëindigd is. Te Napels is de hand gelegd op den, als priester vermomdenanarchisten-leider Merlino. Een zeer aanzienlijke som gelds (men spreekt van 22000 gouden Napoleons!) zou in zijn bezit zijn gevonden. Ook voor zekere kringen in Frankrijk conpromitteerende brieven. De krijgsraad te Massa veroordeelde weer vier anarchisten tot straffen van 2 tot 8 jaar gevangenis. Te Noceto bij Carrara, zijn 32 personen gearresteerd, onder welke zeker Nicolini. Ze worden beschuldigd te Castelpoggio huizen te hebben geplunderd. Volgens de Pol. Corr. moet de toestand van de vorstin van Bulgarije niet gunstig zijn. Dinsdagavond werden al de ministers ten paleize geroepen. De Times verzekert, dat de geboorte van een troonopvolger de er kenning van vorst Ferdinand zal bevorderen. Mag men de berichten gelooven, dan zet Peixoto zijn schrikbewind te Rio voort. De gevangenissen vullen zich met staatkundig verdachten onder hen ook vreemdelingen. Wie onder het vermoeden van revolutionnaire neigingen ligt. wordt streng nagegaan. Da Gama blijft zich tot de verdediging bepalen tot de troepen, die uit het Zuiden aan-ukken, ter plaatse zijn De tweespalt tusschen hem en de Mello is een verzinsel. De Mello zal de bewegingen aan land leiden, tot Santos veroverd isen dan het bevelhebberschap over de vloot weer aanvaarden, heet het. Volgens een telegram, te New York ontvangen, heeit da Gama bekend gemaakt, dat hij na 48 uren de Rio de Janeiro zou blokkeeren. BUENOS AYRES, 9 Februari. Men meldt uit Rio de Janeiro dat er een samenzwering ontdekt is tegen het leven van Peixoto. Een groot aantal personen zijn in hechtenis ge nomen, en verscheidene van dezen zijn reeds gefusilleerd. De opstandelingen uit Rio Grande do Sul naderen Porto Allegre. WAALWIJK. Zondag 11 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Dichter und Bauër, ouverture. Suppé. 2. Mein Traum, Walzer. Waldteuffel. 3. Soldatenleben. Kéler Béla. JAARMARKT te WAALWIJK, Woensdag 14 Februari. WAALWIJK, 10 Febr. 1894. Meermalen hebben wij in ons blad gewezen op het nut van werkliedenfondsen op coöpe ratieven, degelijken grondslag. Nog niet lang geleden wijdden wij een hoofdartikel, meer speciaal aan het alg. Noord-Brabantsch werkliedenfonds te 's Bosch, 't welk, naar men weet, twee geachte ingeze'enen dezer gemeente (de heeren Ant. Witlox-de Wit commissaris, en Adr. H. Oomen, directeur) onder zijne bestuursleden telt. Het is ons aangenaam thans te kunnen mededeelen, dat ook te Waalwijk c. a. een niet onbeduidend aantal werklieden zich reeds bij genoemde instelling heeft doen inschrijven, en dat verschillende patroons van hunne instemming deden blijken, o. a. door gedeeltelijke tegemoetkoming in de premiebetaling ten behoeve van het in hunnen dienst zijnde vast personeel. In jEen woord aan de werklieden" on langs door het bestuur in druk gegeven, wordt op eenvoudige, doch bevattelijk wijze het doel en de samenstelling van het alg. Noord - Brabantsch werkliedenfonds nader uiteengezet. De lezing van dit aangenaam geschreven boekske, (bij bestuursleden gratis verkrijg baar) zij niet alleen den werklieden, maar allen, die in onze dagen het arbeidersvraag stuk uit een oogpunt van algemeen belang beschouwen, ten zeerste aanbevolen. Als een nieuw bewijs dat hier in^de streek voortdurend uitstekend vee gefokt en verhandeld wordt, kan dienen, dat door J. de Kort, veehandelaar te Baardwijk, is aan gekocht een 41/3 jarige stier van Jac. Oerle- mans, te Drongelen, voor f 380. Door den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam is de volgende officieele kennis geving betreffende de valsche bankbiljetten verspreid „Bij een nauwkeurig onderzoek is het der politie gebleken, dat de goede bankbiljetten zich onderscheiden van de andere door het papier, daar het papier van de goede krakerig, glad en hard is en van de andere uiterst zacht en wollig. Voorts is bij de valsche het kopstuk in het medaillon en in den gewerkten rand en het schild met aanduiding van de cijfers 100, 200 en 300, zeer grof, zwart en veel harder. Aan de achterzijde is de strafbepaling zeer kenbaar er later op gedrukt, zoodat deze niet op hare plaats slaat en meestal veel dichter bij den zoogenaamden spiegel is ge drukt, terwijl bij de echte hierbij eenetusschen- ruimte bestaat." Omtrent de valsche bankbiljetten kan nog worden medegedeeld dat de juiste specificatie van den voorraad in de koffer, die te Utrecht gevonden werd, is als volgt336 stuks a f 300, 214 stuks a f 200 en 724 stuks a t 100; te zamen 1274 biljetten, makende f 216,000. Een Duitscher had eenigen tijd ge leden zijn intrek genomen in een klein hotel te Amsterdam en ouderscheidde zich door de eigenaardigheid, dat hij nooit over dag uitging. Dat trok de aandacht van den huisheer, die dan ook niet naliet daar eens een vischje over uit te werpen. Doch hij ontving een ontwijkend antwoord met het verzoek een bankbiljet van f 25 te gaan wisselen bij de Bank, want de bezitter meende dat het valsch was en hij in een land, waar hij niet bekend was, ongaarne in moeielijk- heden wilde geraken. Toen men het biljet aan de Bank evenwel voor echt had verklaard, werd de man ver trouwelijker en deelde hij zijn huisheer met de noodige omzichtigheid mede, dat hij de maker er van was en daarom steeds bij dag op zijn kamer bleef werken. Vervolgens stelde hij voor, gelijke proef eens te nemen met een biljet van f lOOü; indien men zelf begon met aan de Bank te vragen of het wel echt was, kon er nooit argwaan worden gekoesterd. De hotelhouder ging er op in en verstrekte hem twee bankjes van dat bedrag, die de man voor de gelijktijdige namaak van voor- en keerzijde zeide noodig te hebben. Onze kunstenaar toog nog denzelfden dag aan den arbeid, ging 's avonds als naar ge woonte een luchtje scheppen, maar kwam niet weerom. Hij had zijn goedgeloovigen medehelper eenvoudig met een echt papiertje naar de Bank gezonden en zoodoende een paar echte van f 1000 in handen gekregen op een manier, die het voor den bestolene geraden maakte zijn verlies maar stilzwij gend met gelatenheid te dragen Spoorwegongeluk te Kreukelen. Op het punt waar de spoorlijnen Utrecht- Amsterdam en HarmeienBreukelen, elkan der snijden, een paar honderd meter van het station Breukelen, had Dinsdagmiddag onge veer 2 uur een vrij erg spoorwegongeluk plaats. Van Amsterdam kwam op dat oogen- blik een goederentrein, bestemd voor Utrecht en gelijktijdig een veeirein van Rotterdam, bestemd voor Amsterdam. De machinist van den veetrein is waarschijnlijk door het onveilig afstandssignaal gereden, met het gevolg dat hij op het achterste gedeelte van den goe derentrein reed, juist bij het aansluitingspunt der beide spoorlijnen. De botsing die volgde was geweldig, de locomotief van den Rotter- damschen trein werd aan de voorplaat op geweldige wijze ineengedrukt, zoodanig dat de buffers van een der goederenwagens daarin afbraken. De goederenwagens schoven op en over elkaar en werden tot splinters vermorseld en van de ijzeren onderstellen afgerukt; de rails en wissels werden op de plaats des onheils totaal verwrongen en be schadigd. De stoker van den Rolterdamschen trein sprong toen het ongeluk plaats had, van zijn machine, de machinist bleef op zijn post, geen van beiden bekwam gelukkig eenig letsel en ook het vee dat in den Rotterdam- schen trein was, bleef gespaard. Het vee werd via Harmeien naar Utrecht vervoerd en des avonds van daar naar Amsterdam, daar het voor het slachthuis aldaar bestemd was. In het treinverkeer ontstond aanmerkelijke vertraging alle treinen van Rotterdam en den Haag naar Amsterdam eu omgekeerd, waren genoodzaakt via Utrecht te rijden en moesten daartoe bij het station Breukelen van spoor rangeeren. Dadelijk werd met alle kracht begonnen om het gehavende materieel weg te krijgen en den weg vrij te maken. Met ongeveer 50 man werd dit werk verricht en den geheelen nacht voortgezet. Woensdag was de weg weder vrij. De schade bepaalt zich tot een 10-tal verbrijzelde wagens en een gehavende loco motief een bedrag vertegenwoordigende van ongeveer f 40.000. Uit Den Bosch wordt gemeld, dat door den hoogen waterstand en den hevigen storm der laatste dagen de weg naar Vlijmen en de weg naar St. Michiels Gestel overstroomd zijn. Op tien minuten afstand van Sittara nabij de Stadbroekermolen, is Woensdag uit de beek het lijk opgehaald van J. Penders uit Krawinkel, die, den vorigen avond te on geveer acht uur de stad verlaten hebbende, waarschijnlijk door de duisternis misleid te water is geraakt. De ongelukkige42 jaar oud stond ah een braaf, oppassend man bekend. Men meldt uit Hoogevéen van Don derdag: Een storm uit het ZW, waait hier, terwijl sedert 4 uur een geweldige brand vernielend bezig is op het terrein van de turfstrooisel- fabriek van de heeren Thomas Co. De brandweer is machteloos iets te doen om het vernielend element in zijn vaart te stuiten daar de geweld:ge wind de vlammen al sterker en sterker aanwakkert. De schade is reeds groot en reeds aan de overzijde van het kanaal nabij staande woningen heeft zich de brand medegedeeld. Ook andere nabijstaande gebouwen loopen gevaar. Men schrijft uit Zomeren van 7 dezer: Heden morgen werd alhier in eene kolk het lijk gevonden van zekeren L. v. d. V. Waarschijnlijk is de ongelukkige, door de duisternis misleid, gisteren avond reeds te water geraakt. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand bij den landbouwer R. Bonman te Beerta heeft tot niets geleid. Vele personen zijn door de politie gehoord. Het gerucht loopt, dat aldaar nog meerdere boerderijen zullen afbranden. Zelfs worden de namen van de landbouwers, wier behuizingen thans aan de beurt zijn, genoemd. Te Nijmegen is in hechtenis genomen en naar de gevangenis te Arnhem overge bracht zekere G. D. uit Amsterdam, die zich te Nijmegen aan diefstal van f400 heeft schuldig gemaakt. Donderdagmorgen is gevankelijk te Arnhem binnengebracht zekere A. een in Duitschland wonende Hollander, die in eene vechtpartij te 's Heerenberg anderen met messteken verwond heeft. Van een der ge wonden was de buik opgesneden. Woensdagavond te 7i/4 uur is de houten Keulenaak Nelson geladen met oud ijzer van de fabriek der firma Penn Bauduin te Dordrechtin het Mallegat recht voor ge noemde fabriek gezonken. De opvarenden werden gered. Woensdagnacht omstreeks half twee ontstond er te De Rijp brand bij den vracht rijder W. Hoewel alle spuiten in werking kwamen kon men door den hevigen wind niet beletten dat ook een belendend huis bewoond door twee arme gezinnen, samen 17 leden tellende, eene prooi der vlammen werd. W. is verzekerd, de overigen, die alles verloren, niet. Te 9 uren r15 Donderdagavond ont spoorde een rangeerende goederentrein op een kruispunt op het stationsemplacement te Leiden. Drie met hout beladen waggons werden omgeworpen en dientengevolge werd de weg versperd. De te 91/2 uur daar ter plaatse aankomende sneltrein naar Hoek van Holland werd tijdig gewaarschuwd; de reizigers moesten overstap pen in een inmiddels voorgebrachten trein op een ander spoor. Twintig minuten gingen daarmee verloren. Woensdagavond, terwijl de bewoners ter kerk warenhebben zich vermoedelijk twee personen met een valschen sleutel toe gang verschaft tot het huis van W. W. wonende Boterstraat hoek Heerenstraat te' Schiedam. Althans toen de bewoners thuis kwamen, vonden zij de secretaire openge broken, een bedrag van ongeveer f 70, twee gouden horloges en gouden en zilveren vrou wensieraden daaruit verdwenen, en de hond in de bedstede opgesloten. Dit is in korten tijd de derde maal dat, in hoofdzaak onder dezelfde omstandigheden, te Schiedam diefstal is gepleegd. Vermoedelijk door de duisternis misleid, is de landbouwer P. v. R., uit Heijthuizen aldaar in de Walk geraakt en verdronken. Op den stal van den smid B. te Echt zijn 9 stuks rundvee deze week doodgegaan. Een streng onderzoek is ingesteld, daar men aan vergiftiging denkt. Reeds sedert lang had mevr. M. te Utrecht, er aan getwijteld of zij wel alleen van hare nog al goed voorziene garderobe gebruik maakte, doch zekerheid had zij daar omtrent tot heden nog niet verkregen. Wel had het meermalen hare aandacht getrokken dat de kinderjuffrouw, een aardig maar zeer coquet meisje nog al een groote verschei denheid van kleeding bezat, waarvan enkele zeer veel overeenkomst met de hare vertoon den, doch daarbij was het steeds gebleven. Zondagmiddag evenwel, toen het juffertje op het punt stond om uit te gaan, wilde het toeval dat zij nog even binnen werd ge roepen maar heel eventjes, zooals een der kleinen zich uitdrukte, verlangde ma haar te spreken, zooals zij van plan scheen te zijn. Werkelijk had mevrouw haar slechts weinig

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2