- Engeland. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. Rusland. BINNENLAND. Thans wordt gemeld, dat Behanzin te Koto- nou naar Dakar is ingescheept. Dynamictannslag in het café Terminus. Toen de aanslag Maandag om 9 uur plaats had zaten omstreeks 350 personen in het koffiehuis. Een getuige deelt den indruk mee, die door de ontploffing op hem gemaakt werd. Hij bevond zich in een zaaltje van het hotel- Terminus, door een eenvoudig schut van het koffiehuis gescheiden zoodat hij zeer goed geplaatst was, om zich rekenschap te geven van het gebeurde. Hij stond aan de telefoon, gereed om aansluiting te verzoeken, toen een vreeselijk geraas gehoord werd, de twee re ceptoren hem uit de hand vielen en hij zelf een schok gevoelde, alsof hij door den bliksem getroffen werd. „Een ontploffing in het hotel," riep hij uitzonder zich nauwkeurig reken schap te geven van welke plaats de slag ge komen was, en hij ijlde naar de straat. Te midden van een dikken rook ontstroomde een dichte menschenmassa het café bijna, wezenloos, meenende, dat het gansche gebouw ingestort was. Toen hij in het koffiehuis kon doordringen W2ren de meeste electrische lampen uithet sauve-qui peut was zoo al gemeen zoo sneldat de gewonden bijna alleen achterbleven op de stoelen of den grond uitgestrektjammerende en weekla gende. Ook een dame, die met haar zuster achter in het café zat, een bloedverwant wachtende, zoodat zij onophoudelijk naar de deur keek, heeft nauwkeurig alles gezien. Op het oogen- blik, dat een bediende den misdadiger naderde, wierp deze zijn bom. Het duurde vrij lang, vóór ze sprong, want de bedoelde dame had den tijd tot haar zuster te zeggen: „Dat is een man, die zijn vertering niet wil betalen, en die een standje gaat maken." Nauwelijks had zij dit gezegd of een groenachtig licht vertoonde zicheen vreeselijke slag deed zich hooren, en onmiddellijk daarna was het café vol van een dikkenverstikkendeu scherpen rook. Tegelijkertijd gevoelde zij als een hevigen stokslag tegen haar been; toch had zij nog de kracht het café te ontvluchten daarna viel zij flauw. Volgens de laatste berichten is de toestand van alle gekwetsten, bevredigend. Dr. E. H. M. Thijssen uit Amsterdam thans te Parijs gevestigd, ver leende de eerste hulp. Bij het verhoor heeft de schuldige een ver bazende koelbloedigheid en onverschilligheid getoond. Een paar keer heeft hij een valschen naam opgegeven. Zijn linnen was gemerkt A. M. De rechters gelooven nietdat hij medeplichtigen heelt. De agent Poisson, die het meest bijgedragen heeft tot de arrestatie van den anarchist, en daarbij zwaar gewond werd, is benoemd to: ridder van het legioen van eer. Hij verhaalt het gebeurde aldus „Als mijn laarzen mij niet verhinderd hadden in het loopen, had ik Breton zeker wel in gehaald voor hij al de patronen van zijn revolver had kunnen afschieten. Toen hij zijn twee laatste schoten op mij loste was ik slechts drie pas van hem afdaar ik ge voelde, dat ik getroffen was, en wel, zooals ik dacht, doodelijk, deed ik een laatste poging en sprong hem naar de keel, mijn sabel in de hand houdendevast besloten hem te dooden. Wij rolden te zamen over de straat; ik zette de punt van mijn sabel op zijn borst en ik had hem doorstoken, als mijn makkers niet gekomen waren en hem mij ontrukt hadden; ik verloor kort daarop mijn bewust zijn." De misdadiger heeft zijn identiteit bekend. Hij heet Emile Henry en is geboren te Bar celona, waarheen zijn vader, die kolonel ge weest is tijdens de commune, de wijk geno men had. Zijn broer Fortuné Henry onder gaat thans een gevangenisstraf van driejaar, wegens aansporing tot moord, zoodat hij een waardig lid van de familie is. Een Londensch inspecteur van politie be weert Jack the Ripper, den beruchten vrou wenmoordenaar van Whitechapel, ontdekt te hebben in een man, dien hij voor eenigen tijd gevangen nam wegens een gering vergrijp en die verschijnselen van moordzucht ver toonde. Die man werd eerst te Londen opgesloten en later naar Dartmoor overgebracht, waar hij volslagen krankzinnig werd. Hij spreekt voortdurend over de in Whitechapel ver moorde vrouwen. Uit Londen wordt van Donderdag ge meld Heden namiddag vernam een wachter in het park te Greenwich het geluid van eene sterke ontploffing. Hij vond in de nabijheid van het observatorium een man, die afgrijselijk verminkt was, blijkbaar tengevolge der ont ploffing de man leefde nog. Binnen het half uur is de man overleden, na alleen gevraagd te hebben dat men hem naar zijn huis zou vervoeren. In de nabijheid vond men de stukken van eene flesch. Iu zijn zak een kaartje met den naam Bourbon. Hij zag er uit als een vreemdeling. Men vermoedt dat hij gevallen en dat bij zijn val de flesch, die eene ontplofbare stof inhield, gebroken is. Het is mogelijk dat de onbekende eenen aanslag op het observato rium in den zin had. J)e minister van oorlog, zal op verlangen van den keizereerlang de bepakking der infanteristen met 9 KG. verminderen. Men hoopt daardoor de Duitsche infanterie de lichtste en de krachtigste te maken van alle Europeesche legers. Nadat Dui'schland zijne grenzen met het oog op den invoer van vee wederom ge sloten verklaard heeft ^tegenover Frankrijk Luxemburg en Belgie, bestaat er gevaar, dat het dit ook tegenover Nederland zal doen zoodra er maar de geringste vrees ontstaat dat besmet vee in Nederland zou hebben kunnen doordringen. De regeering heeft dezer dagen reeds over dezen maatregel beraadslaagd en er zich alleen van laten afbrengen onder de over weging, dat van Nederlandsche zijde steeds streng tegen alle verdachte dingen aan de grenzen wordt gewaakt. KIEL, 16 Februari. Op de „Brandenburg" had heden voormiddag bij eene geforceerde proefvaart eene ontploffing plaats. Tot dusver weet rr.en dat er, behalve 9 gekwetsten, 46 dooden zijn. Vier stoombooten zijn tot het verleenen van hulp afgevaren. Het openbaar ministerie heeft tegen 14 beschuldigden in het Omladina proces een veroordeeling geéischt wegens hoogverraad tegen 40 w egens verstoring van de openbare rust en tegen de anderen wegens het behoo- ren tot een geheim genootschap. Den minister van financien Weckerle is een memorie overhandigd, waarin aange drongen wordt op wettelijke maatregelen tot bestrijdng van de duel manie. De minister begroette met sympathie het streven der onderteekenaars. Ten gevolge van het ontslag van 26 werklieden hebben 1050 arbeiders van de groote tapijtfabriek van Ginzkey te Maffers- dorf (Bohemen) het werk gestaakt. Wegens bedreiging met werkstaking heeft de laken fabriek van Tschörn al de wevers ontslagen. Men versvacht nog meer werkstakingen in de lakenfabrieken. Te Odessa is een officier ter dood gebracht wegens verraad van militair geheim. Hij was luitenant-kolonel bij het regiment ca- vallerie te Kischeneff. Ten gevolge van verdenking werd hij naar het hoofdkwartier te Odessa ontboden en onmiddellijk, nadat hij daarheen was vertrokken, werd er bij hem eene huiszoeking gedaan. Men vond er toen een brief, geadresseerd aan den generalen staf eener vreemde mogendheid, waaruit bleek dat hij een paar jaren geleden ten behoeve van dien staf geheime inlichtingen had ver strekt en daarvoor jaarlijks eene ruime beta ling had gekregen. Ook werd er geconsta teerd, dat hij verleden jaar, bij afwezigheid van zijn regiments-commandant en in strijd met de militaire voorschriiten, een verzegeld pakket had geopend, dat aan dien comman dant was geadresseerd en stukken bevatte aangaande mobilisatie en troepenbeweging in geval van oorlog naar de Rumenisrhe, de Oostenrijksche of de Duitsche grens. Daarbij waren gevoegd speciale gegevens omtrent de Oostenrijksche en Rumenische fortificatiën. Op den vijfden dag na zijne gevangenneming werd hij verhoord en twee dagen later werd hij opgehangen. WAALWIJK, 17 Febr. 1894. In de vergadering der kamer van koop handel en fabrieken op Woensdag 14 dezer werden de nieuw herkozen leden geinstalleerd, terwijl als voorzitter werd herkozen de heer J. B. Timmermans Wz. en als plaatsver vanger de heer S. Fano. De voorzitter begroette de leden en den secretaris zooals gebruikelijk met een welkom in de eerste vergadering van het jaar en uitte den wensch, dat de onderlinge verstand houding, die steeds gunstig was, nog vele jaren moge voortbestaan en dat de werk zaamheden der kamer mogen strekken tot belang der gemeente en van de industrie, den handel en de scheepvaart in deze streek. Het afgeloopen jaar kenmerkte zich niet door bijzonderheden van eenigen aard op het gebied der nijverheid. In den handel evenmin, tenzij, dat men kan constateeren de ongekend hooge prijzen van het hooi, tengevolge van het misgewas der eerste snede hooigras. Hierdoor ontstond eene meer dan gewone levendigheid aan de Beneden Laugstraatsche hooipersen. De dure prijzen van het nieuwe gewin, zoowel als van den ouden voorraad kwamen verschillenden eigenaren en pachters in de geheele Langstraat en in het Land van Heusden en Altena ten goede. Nog steeds is het gemeentebestuur er op bedacht om de zoozeer gewenschte schutsluis aan de monding der haven in verbinding met den nieuwen Maasmond op meer voor- deelige conditiën van de regeering te ver krijgen. Onze kamer is in denzelfden geest niet genoemd bestuur te gelegener tijd werkzaam. De voorzitter bracht nog in herinnering dat in het najaar van 1893 twee oud-leden der kamer door den dood werden weggerukt namenlijk de heeren C. G. van der Heijden en J. B. van der Heijden. Hunne nagedach tenis blijve in zegening, daar beide heeren in der tijd, zooals reeds meermalen te dezer plaatse werd besproken, verdienstelijke leden der kamer waren. Verder kwamen ter tafel le. De rekening der kamer 1893. Deze werd na onderzoek goedgekeurd. 2e. Verslag van de inspecteurs van den arbeid over 1892. Ter visie voor de leden en belangstel lenden. 3e. Schrijven van den minister van buiten- landsche zaken in dato 11 November 1893, in antwoord op het dezerzijdsch adres betreffende de tariefkwestie van Duitschland en Rusland, in verband met den Nederlandschen in- en uitvoerhandel. 4e. Schrijven van denzelfden minister, hou dende dankbetuiging voor de aan Zijne Excellentie toegezonden verslagen onzer kamer over 1891 en 1892 in Franschen tekst. De heer Timmermans-van T'urenhout stelt voor een schrijven te richten aan de maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen over de slechte verlichting van het station alhier. De verlichting met petroleum is in het gebouw zelf zeer onvoldoende, terwijl de terreinen om en bij het station zeer gevaarlijk zijn voor het reizend publiek, wegens gemis aan de noodige verlichting, en vermits alhier eene gemeentelijke gasfabriek bestaat, ver trouwt spreker, dat de exploitatie maatschappij bereid zal worden gevonden om met ^het gemeentebestuur samen te werken tot ver- krijgiug eener voldoende verlichting. Nog bracht de voorzitter voor, een schrij ven van de president van het waterschaps bestuur van den Buitenpolder van Waalwijk, betreffende het ter visie liggende plan voor een te graven afwatereringskanaal bezuiden den Nieuwen Maasmond en daarmede in verband staande vraag of het wenschelijk is, dat het scheepvaart-kanaal te Keizersveer zal worden afgesloten en alzoo in 't vervolg het water in dat kanaal aan een vast hoog peil zal worden gehouden. Na eenige discussie wordt op voorstel van den heer Fano besloten in deze gewichtige aangelegenheid in overleg met den gemeen teraad te handelen. Na eene bespreking over de aanstaande dienstregeling der maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen, in verband met den treinenloop WaalwijkZwaluwe—Rotter dam en Waalwijk—'s-HertogenboschAm sterdam enz. waarop in de volgende zitting nader besluit zal worden genomen, wordt de vergadering gesloten. Verleden Donderdagavond bracht de teekenschoolcommissie alhier en corps een bezoek aan den weledelen heer J. Timmer mans Wz., om hem geluk te wenschen met het feitdat ZEd. 25 jaar lid en secretaris van gezegde commissie geweest was. Naar aanleiding van dezen gedenkdag werd de jubilaris gisteren avond op de teekenschool toegesproken door den directeur en werd hem, bij monde van den jongen heer René Ficq, namens de leerlingen een cadeautje aangeboden als blijk van waardeering. Door den heer Timmermans werd in har telijke bewoordingen dank betuigd voor de betoonde belangstelling en de verzekering gegeven van zijne voortdurende belangstelling en toewijding. Namens de leden der commissie werd ZEd. nog een stoffelijk bewijs van hoogachting toegezegd. Wij op onze beurtfeliciteeren den ge- achten jubilaris en uiten bij deze den wensch, dat hij nog eene reeks van jaren lust en kracht moge gevoelen om zijne beste zorgen te blijven wijden aan deze nuttige inrichting die zooveel heilzame vruchten afwerpt voor Waalwijk's industrie. Door gedeputeerde staten dezer pro vincie zijn benoemd toi leden der commissie voor den aanslag voor de belasting op be- drijfs- en andere inkomsten Waalwijk. Tot ledenJ. B. Timmermans W.z. te Waalwijk, en H. Simonis te Raamsdonk; tot plaatsvervangers J. van Dal te Drunen en A. Oomen te Waalwijk. Heusden. Tot leden Ant. Witlox, te Waalwijk en A. van de Koppel te Almkerk; tot plaatsver vangers Jonas Bolk te Waalwijk en C. Malin- gré te Heusden. De vele vrienden, die Mr. J. A. Loeff, advocaat-procureur te 's Bosch, in deze streek telt, zullen zeker met leedwezen vernemen, dat hij door een pijnlijke ongesteldheid verhinderd is de beschuldigden in zake den Osschen moord voor 't gerechtshof te 's Bosch te verdedigen. Aanvankelijk was om deze reden de behandeling der zaak uitgesteld maar, daar 't zich niet laat aanzien dat Mr. Loeff op den vastgestelden datum genoegzaam hersteld zal zijn, om de voor de rechtbank op zoo schitterende wijze volbrachte taak op nieuw uit te voeren, heeft hij zich verplicht gezien te vragen dat in zijne vervanging worde voorzien. Een spoedig en volkomen herstel zij Mr. Loeff, ook in 't belang zijner clienten toe- gewenscht. Werd onlangs eene klacht uit Werken dam geuit over het isolement, waarin het Land van Altena verkeert tijdens de vorst, door de gebrekkige wijze waarop het stoom- pontveer aan het Keizersveer bediend wordt, die klacht wordt ook te Raamsdonk door velen geuit. Algemeen is de wensch, dat in plaats van de dure stoomboot eene brug over het Keizers veer worde gelegd, welke ten allen tijde ge legenheid zou geven om de overzijde te bereiken. Woensdag echter werden weder velen teleurgesteld, toen zij naar de markt te Gorkum wilden, maar niet over konden, omdat de boot wegens den storm niet voer. Waar zoovele belangeu, als b.v. die van de stroopapierstoffabriek en van vele landbouwers met eene brug gebaat zouden zijn, had het oomité, dat in deze richting werkzaam is, zich meer succes voorgesteld dan het tot hiertoe verkregen heeft. Op de veemarkt te 's Hertogenbosch werden jl. Woensdag voorgebracht de door de Provinciale commissie voor de paarden fokkerij in Noordbrabant te Aurich (Hanover) aangekochte driejarige fokhenksten. Beide dieren werden daarna door den commissaris der koningin aldaar op het voorplein van het gouvernementshuis in oogenschouw genomen. De dieren werden door kenners om het zeerst geprezen. De commissie heeft besloten deze twee lokhengsten op de den 26 Febr. te Teteringen bij Breda te houden provinciale premie keuring van buitenlandsche fokhengsten buiten mededinging te doen blijven. Te Woensel bij Eindhoven, is Dinsdag het gouden huwelijksfeest van mr. P. van den Heuvel en zijue echtgenoote door het geheele dorp feestelijk gevierd. Fraaie eerebogen waren gebouwd en aan de woning van den jubilaris een fraaie eerepoort, terwijl de ge heele buurt rijk versierd was met vlaggen en guirlandes. Het werd 's morgens ingeleid met 49 saluutschoten. Een prachtig geschenk, bestaande uit een fraai album met de namen der gevers er in vermeld, werd het gouden paar door de feestcommissie aangeboden. De heer H. Vlijmincx hield daarbij eene toespraak, waarna de jubilaris in hartelijke woorden zijn dank betuigde. Door de schoolkinderen werden eenige liederen gezongen, waarna de liedertalel en harmonie zich ook lieten hooren. Een aantal corporatien kwamen hunne gelukwen- schen aanbieden. Mr. Van den Heuvel, die vele belangrijke betrekkingen heeft bekleed, zag reeds vroeger zijne groote verdiensten erkend door zijne benoeming tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. Hij was, behalve schoolopziener, lid van de prov. staten van Noordbrabant, lid der tweede kamer en rechter in de arrond. rechtbank te Eindhoven, tot dat die werd opgeheven. Ook van elders kwamen blijken van be langstelling, o.a. een telegram van den com missaris der koningin. De dag werd besloten met een prachtig vuurwerk en verlichting. Men meldt uit Amsterdam van Don derdag Omstreeks een uur heden nacht ontstond in een perceel, staande in een slop achter de Nieuwe Kerkstraat, in de Joden buurt, brand. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, had het ongeluk treurige gevolgen. Het aangetaste perceel, een smal, door andere perceelen dicht ingesloten huis, herbergde minstens een zestal gezinnen, ter wijl in den toegang naar het slop, daar „het Hofje" genaamd, fruitkarren stonden, zoodat de brandweer al dadelijk belemmering onder vond. Het schijnt, dat verschillende der bewoners geen uitweg konden vinden. De reddingszeilen werden aangewend om te redden, wat nog te redden was. Een der bewoners sprong mis en verwondde zich, zoodat hij naar het Is raëlitisch ziekenhuis in de buurt moest worden vervoerdbovendien werden drie deerlijk verbrande kinderen door de brandwachts nog levend uit het huis gehaald en naar het reeds genoemde gasthuis gebracht. Later toen men den brand als gebluscht kon beschouwen, vond men nog het lijk van eene vrouw die waarschijnlijk in bed door den rook gestikt, verbrand is. In het hofje woondennaar men zeide meest Russen. Treffend was de sombere stem ming der omstanders en hartverscheurend het geweeklaag der gevluchte bewoners van het brandende perceeldie omtrent hunne huisgenooten nog geene zekerheid hadden kunnen bekomen. De vrouw van Jan Meesters, veehouder te Nijeveemsche Bovenboer, kwam Maandag op treurige wijze om het leven. Zij had een bezoek gebracht aan hare bloedverwanten te Staphorst en keerde te voet naar huis terug. Door den aanhoudenden hevigen westenwind waren de landerijen in deze gemeente over stroomd en moest zij, om van den straatweg naar hare woning te komen, nog een gerui- men tijd door het water waden. Bij eene goede kennis leende zij een paar bagger laarzen en vertrok welgemoed verder. Onder weg schijnt zij gevallen te zijn. Uit de verte werd dit opgemerkt en eenige mannen snelden meteen punter te hulp, doch toen zij op plek aankwamen, was de vrouw reeds een lijk. Ieder is onder den indruk van dit treurig geval. De overledene stond bekend als eene brave, oppassende vrouw. Men meldt uit Emmen van 13 Febr.: Gisteren morgen omstreeks tien uur ontstond brand in eene der loodsen, behoorende bij

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2