Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Nedevlandsche zeelui, niet lang geleden, die zijn omgekomen bij een hopelooze poging tot redding van schipbreukelingen op den woedenden Oceaan Als gij den moed hebt, hun daad te prijzen, hun namen te plaatsen onder die van de edelsten van ons geslacht, dan veroordeelt gij uzelven en uw aarzelingen. Die mannen aarzelden niet. Toen de kapi tein vrijwilligers opriep, zeiden zij niet: Laten wij de kat eens uit den boom zien. Hadden zij berekeningen gemaakt, de „bedachtzaam heid» in acht genomen, dan zouden zij wellicht niet gegaan zijn. Zij vroegen ook niet of er onder de bemanniug, bij wier redding zij omgekomen zijn, een stuk of wat onwaardigen deugnieten wellichtkunnen geweest zijn, voor wie het toch jammer ware dat een braaf Hollandsch zeeman zijn hachje zou wagen. Zij voelden den drang tot gaan eu zij gingen. Dat is het nu wat wij eens ter overweging willen aanbieden. Bedachtzaamheid is onge twijfeld hoog te waardeercn, bijna een deugd, maar haar toepassing moet nitloopen op doen. Zij mag niet zijn een voorwendsel van traagheid, niet opleveren een van de schoon schijnende gewaden, waarin het egoïsme ge woon is zich te hullen om zijn waar karakter te verbergen. In onzen drukken tijd moeten we geen tijd versoezen; als alle hands aan dek geroepen worden, zorgen wij dan present te zijn (R. N.) De verschillende parlementen van de voor naamste Europeesche staten zijn 't, die de aandacht komeu vragen te midden der alge- meene agitatie, door de wandaden der anar chisten gewekt en door 't vele en velerlei geschrijf er over, levendig gehouden. De door de Londensche bevolking bij Bourdin's be grafenis getoonde haat tegen de anarchie en haar belijders; de afkeurenswaardige houding van Engelands bewind, dat in de eerste plaats bedacht is op zelfbehoud en daardoor de verschillende regeeringen van ons werelddeel onafgebroken in gevaar doet verkeeren en haar maatregelen tegen de anarchisten aan merkelijk vermindert in kracht en doeltref fendheid; de zonderlinge houding derParijsche gezworenen, die,nadat de doodstr. was geëischt tegen Léauthier door het openbaar ministerie, verzachtende omstandigheden bepleitten voor dezen misdadigen blagueur, die geenszins tot de ellendigen of ongelukkigen behoorde dat alles en nog veel meer, direct ot indirect met de anarchie in betrekking staand, beslaat met de er aan vastgeknoopte beschouwingen, bij voortduring een groote plaats in de ko lommen van bladen van alle richting en kleur. Italie's kamer wordt nu beziggehouden door de tallooze interpellation over: den staat van beleg en de uitspraken der militaire recht banken; de incidenten van Massa en Carrare enz. en wetend dat hij te dezen aanzien steunen kan op een enorme meerderheid, antwoordt Crispi kort en krachtig, dat hij gezind is zoo na als voor dezen onverbidde lijk op te treden tegen de anarchie en het despotisme, tegen allen, die de staatsinstel lingen in gevaar brengeu. Eigenlijk is dit alles niet van zoo heel groot belang in ver gelijking tot de financieele maatregelen, door Sonnino namens de regeering voorgesteld en welker inleiding met een beroep op de vader landsliefde buiten alle partijzucht om, toch niet heeft kunnen voorkomen een lange reeks b'eoordeelingen en veroordeelingen van den ernstigsten aard. 't Is dan ook in verband met die besprekingendat weer allerlei be- 't werk was, verhief het hoofd en riep verwon derd uit: «Wat! Zijt gij reeds bij de hand, liefste kind ,Ora halftien, vader „Is 't al zoo laat?' „Ja, 'tis zelfs reeds kwart voor tienen." „Dan komt gij mij roepen voor 't ontbijt „Neen om tien uur zullen wij aan tafel gaan. Thans kom ik met u over zaken spreken.* „Over zaken IWat zegt gij dat op ernstigen toon w.Ja, 't is dan ook zeer ernstig 1* „Hebt gij geld noodig om rekeningen te beta len? Wacht dan maar even „Neen, neen, ik heb geen geld noodig.* „Wel," sprak de millionnair lachend, „dan komt gij nu wellicht met het geheim voor den dag waarvan ik de oplossing gisteren niet mocht te weten komen „Juist, vader.* „Welnu, spreek dan, liefste! Ik luister met bei de ooren.' Mary nam aan de zijde haars vaders plaats en begon „Stel u eens voor, dat ik eene bijzondere fan tasie heb.* „Dat zou de eerste keer niet zijn.* „Ja, maar de tegenwoordige gelijkt op geene andere. Belooft gij mij te zullen doen wat ik van u verlang?' „Gij weet weldat ik nooit iets weigerwan neer 'net mogelijk is uwen zin te doen.* „Dat is waar. Luister danIk wensch dat de eerste betrekking, die er ir. de nieuwe fabriek verleend wordt, aan een persoon gegeven worde, dien ik u zal voorstellen.* „Gij hebt dan iemand onder uwe hooge be scherming genomen „Juist zooGij hebt mij gezegd, dat ge spoedig een directeur zult noodig hebben om de teekenaars te surveilleeren, die gij van plan zijt onmiddellijk aan te stellen. Gij hebt een bekwaam, een geleerd en praktisch man noodig, op wien gij volkomen rekenen kuntHebt gij mij dat niet gezegd, vader „Ja, en dat herhaal ik. Hebt gij mij misschien zulk een phenix aan te bieden „Zeker, en dien phenix, door mij, zoowel als door uw vriend Georges Darier warm aanbevolen, zult gij de betrekking schenken.* richten worden verspreid omtrent de plannen der regeeriug bij verwerping van het financi eele voorstel. De regeering dus zegt men zou niet overgaan tot kamerontbinding doch tot wijzigingen in het kabinet en wel van dien aard, dat men zich met een nieuw of liever eenigszins gewijzigd programma zou kunnen voorstellen aan het parlement. Eerst bij een nieuw fiasco zou er aan ontbinding der kamer worden gedacht. De leidende partijhoofden, voornamelijk di Rudini, schijnen vast en stellig te rekenen op de onmogelijk heid om de financieele voorstellen wet te doen worden Crispi's bewind wordt van voorbijgaanden aard geheeten, zijn opwek kingen om buiten alle partijzucht om, het land er weer boven op te helpen, ten spijt. Morgen of overmorgen zullen de interpellation wel beëindigd zijnen dan volgt een votum van vertrouwen over de binnenlandsche po litiek. Binnenkort zal er eenige klaarheid komen in den stand van zaken tusschen het hooger- huis en het lagerhuis van Engeland. De aanhangers der regeering in 't lagerhuis moeten thans beslissen of zij de amendementen van 't hoogerhuis tot het voorstel der parochie raden, willen aannemen of verwerpen, 't Is de tweede maal, dat deze wet van 't hooger huis terugkomt en 't kan best zijn, dat Glad stone het woord zal nemen ter bevrediging en geruststelling van zijn aanhangers tenzij hij mocht duchten de mogelijkheid op een onmiddellijke parlemenlsontbinding,waartoe 't, volgens mannen van gezag en ondervinding, allicht zou kunnen komen bij een bepaald conflict tusschen beide huizen. Door zulk een middel zou eigenlijk 't lagerhuis en zouden de gladstonianen niet gebaat zijn, het hoo gerhuis zou er door blijven 't geen het is. De regeering schijnt wel 't een of ander in 't schild te voeren want Zaterdag is lord Rosebery, die te Sandringham bij den prins van Wales toefde, plotseling bij telegram ont boden en per extra-trein is de minister van buitenlandsche zaken naar Londen gereisd. De nationale bond tot afschaffing van 't hoogerhuis, onder presidium van Labouchère, bereidt een monsterbetooging voor ter bekend making van zijn streven. Maandag nam in Duitschlands rijksdag de eerste lezing (algemeene beschouwingen) een aanvang over het handelsverdrag met Rusland, dat in den loop dezer week ook wordt on derworpen aan de goe Ikeuring van den Russischen rijksraad, 't Belooft in den rijks dag eenige dagen achtereen galavertooning te zijn. 'tZal wel Vrijdag zijn eer de regeling aan de commissie zal worden verzonden, welker rapporteur mondeling verslag zal uit brengen. De mijn te Anderlues. Men herinnert zich nog de vreeselijke ramp van den 11 Maart 1892, waarbij 173 mijn werkers van Anderlues om het leven kwamen. De brand in de onderste lagen had alle reddingswerk onmogelijk gemaakt en het ver wijderen van 122 lijken verhinderd. Intus- schen was men voortgegaan het onderzoek in de onderaardsche galerijen voorttezetten en Zaterdag slaagde men er in tot 420 meter af te dalen en wagentjes, gedeelten van ma chines en tal van andere stukken te verwij deren. Ongelukkiger wijze ontdekte men op 260 meters evenwel een tweeden vuurpoel „Zoo I Heeft mijn advokaat uwen beschermeling ook onder zijne bescherming?" „Ja, en hij rekent op mij om zijne zaak te be- plpfien en te winnen, 't Is overigens in uw belang, vader, dat wij handelen. De persoon, van wien wij spreken, is iemand van zeer bijzondere be kwaamheden. Nooit nog zult gij iemandvan zijne verdiensten aantreffen, nooit „Welke warme verdediging!* riep Paul Har- mant uit, zijne dochter in de oogen starend. „Gij kent dan zeer goed den persoon, van wien gij spreekt?' „Ja, vader. De heer Darier heeft hem mij warm aanbevolen, en dan heeft hij mij den jongman ge zonden. Ik heb hem gezien, ik heb hem beoor deeld, en ik ben er zeker van, dat ik mij omtrent zijne hooge waarde niet bedrieg." „Hij is een vriend van Georges Darier?" „Een intiem vriend, een schoolkameraad. De heer Darier blijft volkomen veiantwoordelijk voor hem. Zoo gij den jonkman uit zijne handen aanvaardt, zal hij ons geluk aanbrengen, en wij zullen eene goede zaak verricht hebben. Onze beschermeling heeft met groote familieongelukken te kampen gehad; dat is mij duidelijk geworden uit enkele woorden, die hem ontsnapt zijn.* De millionnair trok zijne dochter tot zich en omhelsde haar. „Gij zijt een leerlinge van mijn advokaat!' riep hij glimlachend uit. „Gij pieifc met eene overtuiging, die u alle zaken moet doen winnen." *Is deze zaak dan gewonnen vroeg Mary levendig. „Dat zullen wij weldra weten. Het hart mag de overwinning niet op het hoofd behalen. De persoon, die mijn rechterarm zal worden, mijn alter ego, moet bijzondere en zeldzame hoedanig heden bezitten. Ik wensch zeer Darier genoegen te doen en nog meer u, liefste Mary, tevieden te stellen, maar voor alle9 moet ik mij overtuigen, of de persoon, van wien gij spreekt, in staat is de betrekking van vertrouwen te bekleedendie hij solliciteert, of ik zonder gevaar mijn autoriteit in zijne handen kan stellen. Ik zal dan onmid dellijk een briefschrijven aan uwen beschermeling en hem vragen, dat hij hier kome.' „Onnoodig, vader," onderbrak hem Mary. „Wat zegt gij?" „Hij is hier in het aangrenzend vertrek met een aanbevelingsbrief van den heer Darier in de zonder dat men te weten kon komen, waar deze zijn ontstaan vond. Evenals twee jaar ge leden, zag men ook uu een geweldig dikken rook. Tegen 6 uur 's avonds is door den directeur en enkele ingenieurs een onderzoek ingesteld naar de wenschelijkheid en de mogelijkheid het brandend gedeelte onder water te zetten. Het ontruimingswerk wordt voortgezet. Dinsdag hoopt men de lijken te kunnen verwijderen. Van de Fransche regeering hebben we nu eerstdaags, naar gemeld wordt, een wetsont werp te wachten tot regeling der vervaardi ging, het vervoeren en het in bezit hebben van dynamiet en strekkende tot verscherping der reeds bestaande strafbepalingen op over tredingen in deze. De anarchist Emile Henry, de bedrijver van den aanslag in het Café van het Hotel Terminus, heeft, gelijk reeds kortelijk werd gemeld, thans ook bekend, de dader geweest te zijn van een vorigen aanslag, die van de Rue des bons enfants, waar, door een in het bureau van politie ontplofte bom, destijds het was in November '92 vier menschen gedood werden. Henry beweert dit geheel alleen gedaan te hebben, maar men houdt zulks voor snoeverij. Doordien dit er nu bijkomt, zal het nog wel een geheeleu tijd duren, eer Henry's zaak in openbare behandeling komt. In het geheel zijn van dit jaar te Parijs nu al niet minder dan 264 „aardigheids"- bommen. die bij onderzoek niets ontplofbaars bleken te bevatten, door „grappenmakers" op verschillende punten te Parijs neergelegd. Geestige luidjes toch Een hevige cycloon of wervelstorm heeft weer eens gewoed over het Fransche eiland Mauritius en vooral de hoofdstad Port Louis geteisterd. De winddruk was zoo sterk, dat een geheele trein uit het spoor werd gelicht en in de rivier geworpen, bij welk ongeluk vijftig porsonen den dood vonden. Zaterdag bevatte de Politique Coloniale een artikel van de hand van prins Henri van Orleans over den onzekeren staat van zaken in een deel van Tonkin; de Fransche troe penmacht is in die streek geheel onvoldoende, wordt bovendien slecht gevoed, terwijl de Chineesche mandarijnen het bedrijf van de zeeroovers oogluikend toelaten. Hij conclu deert tot het aannemen van een krachtige houding tegenover China. De begrafenis van madame Calabrési heeft Zaterdag onder een grooten toeloop van nieuwsgierigen, in tegenwoordigheid van den prefect van de Seine, van Lépine, van de afgevaardigden en de raadsleden van het 5e Parijsche arrondissement plaats gehad. De anarchist Jean Grave, hoofdredac teur van de Révolte, is Vrijdag tot twee jaar gevangenisstraf of 1000 francs boete veroor deeld wegens aansporing tot moord en plun dering, door middel van een werk getiteld „de stervende maatschappij en het anar chisme." Het kleine Panama van den Madrileen- schen gemeenteraad neemt onverwachte af metingen aan, die het publiek eindelijk warm beginnen te maken. Een onderzoek door de minderheid ingesteld heeft tot de ontdekking gebracht, dat de alcade van Madrid, men hand." „Wel, dan is 't eene samenzwering, waarmede ik hier te doen heb!* riep de millionnair uit terwijl er opnieuw een lachje op zijn gelaat ver scheen. „Ja, waarlijk, vader, en gij zult ook mededoen, want gij kunt toch niet weigeren den besten vriend van uwen advokaat te ontvangen." „Neen, zeker nietWij zullen onmiddellijk sa men praten." Jubelend liep Mary naar de deur en opende deze. „Kom binnen, mijnheer Lucien riep zij den jongman toe, wiens ongerustheid wij kennen. „Mijn vader wacht u Lucien trad binnen met zijn aanbevelingsbrief in de hand. Paul Harmant mat hem met een enkelen oog opslag van het hoofd tot de voeten en het ge volg daarvan scheen zeer gunstig te zijn voor den teekenaar, want het gelaat des millionnairs helderde op. „Gij brengt mij een brief van Georges Darier?' vroeg Harmant op welwillenden toon. „Ja, mijnheer. Hier is hij Met deze woorden reikte hij den industrieel eene enveloppe overdie deze aannam om dan weer voort te gaan „Gij wordt mij ook op eene zeer dringende wijze aanbevolen door mijne dochter, die u ge durende mijne afwezigheid ontvangen heeft. Dat heeft bij mij reeds het verlangen doen ontstaan om uwe vraag in te willigen; doch zaken zijn zaken. Dat weet gij even goed als iken ik kan dan ook geen besluit nemen alvorens een ernstig onderhoud met u gehad te hebben." „Dat is maar al te juist, mijnheer. Het onder houd, dat gij mij wel hebt willen toestaan, was het eenig voorwerp mijns verlangens want de betrekking, welke ik solliciteer, kan zeker niet uitsluitend als eene gunst verschonken worden.*' „Goed geantwoord dacht Mary. Dan voegde zij er bij „Paatje, ik laat u alleen met dezen lieer, en ga boven ongeduldig het resultaat van uw onder houd afwachten." „Ga, lieveling." Het jonge meisje wierp nog een aanmoedigen den blik op Lucien, die eerbiedig voor haar neeg en verliet dan het vertrek. zou zeggen de geschiedenis der republiek der Vereenigde Nederlanden gedurende de acht tiende eeuw bestudeerd had, toen men bur gemeesters-dochters tot moeder van de turf- tonsters of stovenzetsters aanstelde; althans hij heeft 42 vrienden tot opzichters over de straatvegers aangesteld, o.a. een oud-gouver neur eener provincie. Natuurlijk ging het te Madrid als vroeger in ons land: zij trokken het geld, doch deden er niets voor. Daarentegen toonde de alcade toch ook voor bezuiniging te zijn! 200 arme drommels van werkelijke straatvegers en een aantal andere beambten kregen hun ontslag, waar door de dienst zeer leed. Het schandaal is zeer groot en het parlement zal wel gedwou gen zijn een uitzonderingswet tegen den ge meenteraad vau Madrid goed te keuren. Aan de Standard wordt uit Madrid geseind, dat bij de onderhandeling tusschen den sultan van Marokko en den maarschalk Campos, deze getracht heeft met den sultan de onderhandeling te heropenen. De sultan verklaarde echter dat hij niet in staat was, meer schadevergoeding te betalen dan een millioen dollars. Ook weigerde de sultan, de opbrengst der douanekantoren ten waarborg te stellen. Campos verklaarde daarop, dat Spanje minstens drie millioen dollars contant moet ontvangen, en dat hij, de maarschalk, naar zijn land zou terugkeeren, indien met primo Maart Spanje's eischen niet alle waren ingewilligd. Hij en de Spaansche regeering hopen intusschen dat de sultan nog zal toe geven, wanneer hem blijkt dat hij niet op den steun van de Europeesche mogendheden heeft te rekenen. De Liberal verzekert, dat de sultan aanbiedt eenen afstand van grondgebied te doen, indien Spanje zich overigens met de betaling van een millioen dollars wil tevreden stellen. Ter Westkust van Afrika, bij Bathurst, heeft eene Ëngelsche expeditie, uitgezonden om het negerhooid Tedih Silah, een berucht slavenhandelaar, te tuchtigen, eene gevoelige nederlaag geleden. De expeditie bestond uit 220 mariniers (geen West-Indische troepen) en schijnt in een hinderlaag te zijn geraakt, waarbij een paniek onder de inlandsche dragers ont stond. Tengevolge daarvan werd een kanon in den steek gelaten met 6000 stuks patronen en moesten de Engelschen terugtrekken met een verlies van 13 dooden (3 officieren) en 54 gewonden. Slechts met moeite konden de overigen ontkomen. Eene poging om andermaal te landen moest worden opgegeven, wegens het felle vuren der negers. Eerst wanneer de verwachte versterking van 300 man West-Indische troe pen zal aangekomen zijn, kunnen de Engel schen den aanval hervatten. Reeds Zaterdagmorgen om 9 uur een gewoon particulier zou zulk een vroegtijdig bezoek allicht wat bezwaarlijk vinden was keizer Wilhelm hij den rijkskanselier Von Caprivi, om den graaf geluk te wenschen met diens verjaardag, zijn 63. Hij had voor hem medegebracht of doen brengen de keizer komt niet graag met leege handen twee groote bokalen van groen glas, met een bowl of kom als middenstuk, naar Z. M.'s eigen aanwijzingen voor deze gelegenheid vervaar digd en versierd met het Rijkswapeu en de wapens der Bonds-Staten. Derde Hoofdstuk. Paul Harmant wees dan jongman een zetel aan, en deze, meer en meer ontroerd, nam tegenover den rijken industrieel plaats. „Gij verlangt dan de betrekking van directeur in mijne ateliers begon Mary's vader. „Ja, mijnheer, en gij moogt er van overtuigd zijn, dat ik mij de moeilijkheden niet ontveins, die aan deze betrekking verbonden zijn, noch het hooge belang, dat er door vertegenwoordigd wordt." „Maar, alvorens wij ons onderhoud voortzettèn," hernam Lucien na een oogenblik stilte, „verzoek ik u vriendelijk kennis te nemen van den brief, dien ik de eer gehad heb u ter hand te stellen. Dit schrijven is van iemand, die mij zeer goed kent en bij u voor mij instaat." Jacques Garaud nam den brief, dien hij voor zich op zijn bureau had nedergelegd, opende het couvert en las de eerste zinnen. Dan legde hij het schrijven weer neder. „Georges Darier," sprak hij dan, beveelt u bij mij aan in de volle overtuiging, dat gij een man van verdiensten zijt. Met den grootsten lof spreekt hij van u. Gij hebt met succes goede lessen gevolgd.' „Ja, mijnheel*, en ik heb bijzondere studie ge maakt van de leer der beweegkracht, op de spoorwegen in toepassing gebracht. Naar ik in sommige bladen gelezen heb, houdt gij u daar mede ernstig op. En ik ben niet op de theorie blijven hangen, maar heb mij ook aan de praktijk gewijd. Ik kan zeer goed mijne plaatst aan de bankschroef innemen, en vijl en hamer hand- teeren; zoo ben ik in staat den werklieden te bewijzen, hoe eenig stuk moet gevormd en af gewerkt worden.' „Dat pleit zeer voor uw persoon; ik feliciteer u daarmedeIk zal u wel niet te vragen hebben of gij teekenaar zijt „Ware ik het niet, dan zou ik het niet gewaagd hebben mij bij u aan te bieden. Toen ik zonder betrekking was, ben ik er in geslaagd teekenaar te worden bij de firma Simons Co. te Saint- Ouen." „Zoo! Zool" hernam de valsche Paul Harmant, opnieuw de oogen op den jongman vestigend. „Gij teekent voor het huis Simons Co „Ja, mijnheer.* Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2