Notaris BINK, Notaris BANT, Aanbesteding. Burgemeester en Wethouders LOOIERIJ Advertentiën, WAALWIJK, lillen Zaterdag 3 Maart a.s., BINNEN LAND. Handelsberichten. publiek verkoopen, publiek verkoopen: Aanbesteden Te HUUR tegen 1 MEI Al de leden van het,hof kwamen verder den kanselier dien dag bezoeken of zonden hem hun kaartjes, al te gader btwijzen van waardeering van hooger hand, die dub bele beteekenis hebben in een tijd als deze, waarop het handelsverdrag met Rusland de proef moet doorstaan en nu Von Caprm s groote voorganger pas zoo bijzonderlijk is gehuldigd. Aan een souper bij minister Von Bot- ticher heeft de keizer andermaal de stellige verwachting uitgesproken, dat de rijksdag het handelsverdrag met Rusland aannemen zal. De conservatieve afgevaardigde Von Stumm had daartegenover den moed die aanneming voor nog niet zoo geheel zeker te verklaren. Bij gelegenheid van het jaarlijksch diner van den Brandenburschen provincialen land dag heeft de keizer den nadruk gelegd op den innigen band, die de Hohenzollern s verbindt met de Brandenburgsche mark. Hij vlocht in zijne toespraak eene kleine episode uit de Nederlandsche geschiedenis in, be trekking hebbende op den dood van prins Willem van Oranje, en stond stil bij de groote daden van keizer Wilhelm in 1864, 1866 en 1870. De keizer gewaagde vervol gens van het verongelukken van het oorlogs schip Brandenburg, waarvan hij een afbeeldsel aan de provincie Brandenburg heeft geschon ken, en dronk ten slotte op de welvaart en den bloei der Brandenburgsche mark. Te Wörishofen heeft men zich in den laatsten tijd ongerust gemaakt over de vraag wat er van het dorpje moest worden als pastoor Kneipp kwam te overlijden. De oude heer is nog wel kras, maar toch 78 jaar Nu is echter pater Bonifacius Reile, van de orde der Barmhartige Broeders, tot Kneipp's opvolger aangewezen, zoodat Wöris hofen als badplaats behouden blijft. Het nieuw gebouwde en reeds geopend Kurhaus staat onder leiding van genoemde orde. Over gebrek aan gasten heeft Wörishofen ook dezen winter niet te klagen. WAALWIJK, 28 Febr. 1894. Uit alles blijktdat het bij de regeering vast staat met den aanleg van het kanaal 's BoschDoeveren voort te gaan, in weerwil van de bezwaren,die daartegen zijn ingebracht. De commissie voor de onteigening der gronden is reeds door den minister van wa terstaat benoemd. Zij bestaat uit: mr. H. F. C. Rits, notaris te 's BoschJ. M. de Ruijter, burgemeester van Cromvoirt en F. W. van Liempt, secretaris van Waalwijk. De heer R. A. Briels, onderwijzer met acte voor de Fransche taal, aan de openbare school alhieris als zoodanig benoemd te Heusden op eene jaarwedde van t 700. Daar genoemde onderwijzer zich steeds onder scheidde door nauwgezette plichtsbetrachting en degel'jk onderwijs, zien velen hem ongaarne van hier vertrekken. Het moge den heer Briels in zijn nieuwen werkkring steeds goed gaan. In de Prov. N.Br. Ct. van Maandagavond komt eene correspondentie voor uit onze gemeente blijkens welke de heer Frans de Cortie, directeur der liedertafel Oefening en Vermaak, zich bereid zou hebben verklaard de directie op zich te nemen van de harmo nie St. Crispijn. Dit bericht is waarschijnlijk 't werk van een grappenmaker, want de be trokken persoon zelf verzoekt ons te melden, dat het geheel uit de lucht gegrepen is. De invoer in Frankrijk en de doorvoer over de Fransche grenzen van runderen, ko mende uit Belgie, is verboden tengevolge van het aldaar heerschende mond- en klauwzeer. Runderen komende uit landen in transito door Belgie, zullen in Frankrijk alleen toege laten worden, indien de doorvoer geschiedt 'langs den spoorweg in door de Nederlandsche douane geplombeerde wagens. Het verbod van invoer in Frankrijk van schapen geiten en varkens uit Bélgie en Nederland blijft van kracht. Maandag wapperde door gansch Tilburg de vaderlandsche driekleur als teeken van de levendige belangstelling der inwoners in het 25-jarig jubileum van den burgemeester, den heer J. F. Jansen. Allen waren in de gelegenheid hem mondeling blijken van be langstelling te geven want 's middags was er receptie ten raadhuize. Den heer Jansen verdient die belangstelling ten volle, want het goede, onder zijn. bestuur hier tot stand ge komen is veel. Noemen wij, behalve den aanleg van geheel nieuwe straten, verschillende inrichtingen van onderwijsgeheel nieuwe rioleering en bestrating van deze stad naar de vele omliggende dorpen, de nieuwe visch markt enz. De moord te Osch Op bevel van het gerechtshof te 's Herto genbosch zijn opnieuw gevangen genomen de verdachten in den moord van Hoekman de Gebr. De Bie, door de rechtbank te 's Bosch vrijgesproken en op vrije voeten gesteld. Het onderzoek door den brigadier commandant der maréchaussée en den veldwachter te Osch tusschen 8 Januari en 10 Februari ingesteld, schijnt daartoe aanleiding te hebben gegeven Mr. P. A, Blok, advocaat te 's Bosch door het gerechtshof aangewezen als de raads man van Gijsb. van Gelder en Antoon van Berkum (in de zaak van den moord te Osch) is thans ook door genoemd hof met de ver dediging van de gebroeders de Bie belast. Voor A. van Berkum zal mr. Van Gigh uit Amsterdam optreden. Te 's Hertogenbosch heeft de gemeen teraad opnieuw uitstel verleend aan de Stoomtramweg-Maatschappij ,,'s Bosch—Hel mond" tot hervatting van de ritten van het spoorwegstation naar de markt, zoomede tot ontheffing van de verschuldigde recognitie groot f 477.50. Verder werd besloten de f966.000 bestaande 4 pet gemeeuteschuld met 1 Mei a.s. te conver- teeren in eene ad SVg pet. en die schuld met nog f34000 te vergrooten, benoodigd voor openbare werken. Op aanvraag van het gemeentebestuur stemt de minister van binnenlandsche zaken toe de gebouwen, thans als kweek- en leerschool in gebruik, reeds met 1 Mei a.s. bij de gemeente in gebruik te nemen, mits het rijk verschoond blijve van de nog van 1 Mei 1 Nov. loopende huur groot f1000, welke voorwaarde wordt aanvaard. Men schrijft uit het Westen van Noord brabant In den laatsten tijd hoorde men op vele dorpen in deze streken bijna dagelijks van inbraak en diefstal, zelfs zoo, dat de bewo ners hunne eigendommen niet meer veilig waanden en des nachts de wacht hielden. Gelukkig is thans de dievenbende ontdekt. Bij eenen landbouwer te Moerstraten onder Wouw meenden de dieven hun slag te slaan en kropen des nachts op het dak om langs den schoorsteen in huis te komen. De bewoner hield echter met een geladen geweer de wacht liet hen stil begaan. Nauwelijks waren zij op goede hoogte gekomen of de boer loste een schot en trof eenen der inbrekers in den buik. Gelukkig voor den dief, was net geweer met hagel geladen. De dieven zijn hierdoor echter bekend geworden en achter slot ge bracht. Naar men verneemtis het eene bende uit Klutsdorp (Lepelstraat), die er haar werk van maakte des daags de herbergen af te loopen en 's nachts bij afgelegen boerenwo ningen in te breken. Op het werk van den Maasmond nabij Heusden is een 21 jarig jongeling uit Gorin- chem over boord gevallen en verdronken. Iemand uit Asten, die te Stratum eene kar met stroo aan de stroohulzenfabriek aldaar had afgeleverd, keerde naar huis terug; nog niet lang op weg schrikte het paard van eenen ezel, met het noodlottig gevolg, dat de man van de kar viel en onmiddellijk, zonder met kar of paard in aanraking te komen, een lijk was. De brugwachter Klop, belast met de bewaking van de spoorwegbrug bij Zaltbom- inel, bemerkte Dinsdag ochtend dat de laatste pijler van de brug geheel was opengescheurd. Hij nam onmiddellijk de noodige voorzorgs maatregelen om te verhinderen, dat een trein de brug passeerde, en toen de eerste trein uit 's Hertogenbosch de brug naderde, stopte deze, gingen de reizigers te voet over de brug en vonden zij aan de overzijde een trein, waarmede zij de reis konden voortzetten. Aldus geschiedde ook met andere treinen zoodat de dienst eenige vertraging ondervond. Dank zij de waakzaamheid en het flink op treden van den brugwachter Klop, is alzoo wellicht een ernstig ongeluk voorkomen, Denzelfden dag is de gemeenschap hersteld. Uit Delfzijl meldt men van 21 jl. Wegens een defect aan de machine stoomde de locomotief van den trein alhier heden middag met zooveel kracht tegen de machi- neloodsdat een gedeelte van den muur instortte. De leerling-stoker V. verkreeg hier bij eenige kwetsuren aan het hoofd. Een tragedie. Een paar dagen gele den overleden te Papendrecht in denzelfden nacht Jan Groen en zijne vrouw. Jan Groen was tot op middelbaren leeftijd arbeider. Een organisch gebrek had hem toen voor handenarbeid ongeschikt gemaaktwaarom hij zijne toevlucht had genomen tot eenen kleinhandel langs de huizen in stokvisch zoutevisc.h enz. Gedurende vele jaren kwam hij zoo langs den wegmeestal vergezeld van zijne vrouw die hem dan behulpzaam was Zoo voerden die oude lieden den strijd om het bestaan, die in gezonde dagen niet te zwaar viel want het paar had weinig behoefte en geen kinderen. Doch de winter kwam met zijne koude en ongemak. Boven dien genoot de man eene zwakke gezondheid, terwijl de vrouw in de laatste dagen ernstig ziek was. In den bewusten nacht nu overleed plotseling de man, en trachtte de zieke vrouw nog de hulp van buren in te roepen. Ze had althans haar woonvertrek verlaten en aan de deur geklopt van de woning in hare onmid dellijke nabijheid. Doch toen de bewoners de deur openden, vonden zij in het nachtelijk duister de vrouw dood voor hunnen drempel liggen en ontdekten spoedig wat haar in haar uiterste nog naar buiten gedreven had. Een smid op den O.Z.Voorburgwal te Amsterdam, die een bankbiljet van f100 in betaling had ontvangenstuurde er zijn knecht, daar hij het papiertje niet geheel vertrouwdemede naar de Nederlandsche Bank. Hier werd het document van alle kanten bekeken en verklaarden de beambten ten slottedat de man zich maar moest wenden tot den directeur. Op weg daarheen ontmoette hij een ondergeschikt beambte wien hij om nadere inlichtingen vroeg; deze het biljet ziende verklaarde „ik wenschte, dat ik er duizend zoo had." Hierdoor ge rust gesteld staakte de smidsgezel zijn ver dere onderzoekingstochten en begaf zich op nieuw naar het wisselkantoor. Hier gekomen, werd het biljet zonder meer «valsch» gestem peld met dikke letters. Toen de arme baas thuis kwam en zijn patroon zijn wedervaren meedeelde, was deze alles behalve gesticht. Een onderzoek zal worden ingesteld. Zwendel In het Rechtsgeleerd Magazijn heeft mr. J. H. Valckenier Kips, advokaat te 's Hage, een zeer lezenswaardig opstel geplaatst over „de zwendelari' en de strafwet." De schrijver levert daar op grond der recht spraak. eerst het betoog, dat het bestaande art. 326 van het wetboek van strafrecht omtrent strafbare oplichting niet voldoende is om den eerlijken handel te beschermen. Daar de „listige kunstgrepen," door art. 405 van den „Code Pénal" voor de strafbaarheid vereischt, niet voldoende waren gebleken, heeft onze wetgever in het nieuwe strafwet boek er „samenweefsel van verdichtsels" bij gevoegd, doch met weglating van andere, in het Fransche artikel te recht opgenomen ver- ei schten. Zonder het gewenschte gevolg echter, want vele gevallen van bedrog vallen er nog buiten. Ook de Duitsche strafwet, hoewel beter dan de Nederlandsche en bruikbare aanvullingen behelzend, biedt tegen de eigen lijke zwendelarij niet een nooit feilend wapen. Mr. Kips meent, dat elke betere lezing zal falen, welke niet tot de kern der zwendelarij doordringt. Di: kern is volgens hem het feit, dat de zwendelaar voorspiegelt iemand te zijn, die krediet heelt. Dit krediet zegt hij, „is het vertrouwen dat iemand algemeen in zaken geniet en welk vertrouwen men dikwijls alleen uit uiterlijke teekenen kan gewaar worden." Tot die uiterlijke kenteekenen brengt hij terloops ook het dragen van „een witten hoed of de diepte waarheen andere hoeden voor dien hoogtn hoed afdalen." In een noot tee kent hij dan aan „Is over het algemeen de zijden cylinderhoed een teeken van deftig heid, fatsoen, welgesteldheid en dus van krediet, tot voor weinige jaren was gelijk Siam de witte olifant de heiligste der olifanten zoo aan de Amsterdamsche Beurs de witte hooge hoed het heilige teeken der allerhoogste bankfirma's, waarmede iemand die minder dan ettelijke millioenen kon te: markt brengen, het niet zoude wagen zich te tooien, op straffe: van de Beurs gedrongen te worden De zwendelaar bootst de uiterlijke teekenen na van het krediet dat hij niet heeft; hij spie gelt een bestaand krediet voor. Daarop moet volgens mr. Kips de strafwet gericht zijn. Hij geeft daarom in overweging art. 326 aldus aan te vullen „Hij die met het oogmerk zich of een ander wederrechtelijk te bevoordeelen hetzij door het aannemen van een valschen naam of van een valsche hoedanigheid, „of door het voor spiegelen van niet-bestaande ondernemingen „of van een niet bestaand krediet, hetzij door „eenige andere voorspiegeling of door vermin- „king of verzwijging der waarheid", een ander eenig vermogensnadeel toebrengt, wordt ge straft enz." En de straf behoort niet enkel te bestaan in gevangenismaar tevens in geldboete. Dergelijke strenge strafbepaling„die de bedriegers beteugelt en afschuimt met de groote schuimspaan der justitie behoedt en beschermt het vertrouwen dat ons volk in vroegere tijden als „Jan Krediet" bezat en dat thans geschokt en ondermijnd wordt. Bczooien27 Frbruari. De besturen der gemeenten Eethen c. a. en Drongelen hebben, in verband met de eerlang door de werken tot verlegging van den Nieuwen Maas mond te verbreken gemeenschap tusschen deze en laatstgenoemde gemeente, aan ged, staten te kennen gegeven dat zij na ken nisneming van de ontworpen wijze waarop in die gemeenschap zal worden voorzien (een ijzeren vaartuig, dat langs eenen kabel me chanisch zal worden voortbewogen)van meening zijn dat de prov. staten met het oog op hun besluit van 15 Juli 1880, omtrent die wijze hun oordeel zullen moeten uitspreken Mindere en geringe f 0.a 0, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 4.— a 4.70 dito mindere f0,&0. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f 3.50 a 5,mindere f 0,a 0,beste Zomei f3,25 a 4 30; mindere f0,a 0. Haver. De beste f2.4. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f5.5.60. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f4,a 7,50; Mindere f 0.it 0. Witte boonen. De beste f S.11. Mindere f0.it 0. ROTTERDAM, 27 Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 56 paarden, 0 veulens. - ezel, G00 vette runderen, 1291 magere dito, 216 vette en graskalveren, 487 nuchtere kalveren, 3 schapen of lammeren, 0 varkens, 135 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 67 a ct. 2e kw. 58 a ct. 3e kw. 44 a - ct. Kalveren: le kw. 90a ct., 2dekw. 80 a 65 ct.3de kw. a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 60 a 70 cent per half kilo. GORINCHEM 26 Febr. De prijzen der Granen waren als volgt: llistarwe f6,50 a 6,75, roode dito f6,a 6,25 witte dito f 6,10 it 6.25, inl. rogge f5,a 5,15 buitenl. dito f4,80 a 4,90, gerst f4,75 a 4,85, haver f3,50 a 3,75, duiveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten fÓ,ii 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren lieden aangevoerd 133 runderen. le qual. Kalfkoeien f220 250 Kalfvaarzen f 140 a 170 Melkkoeien f 160 180 Hokkeling ossen f £t B/s jarige ossen f 90 it 110 Guiste vaarzen f 80 100 Finken f 70 i Graskalveren f 40 a 50 Nuchtere kalv. f 10 a 13 Aangevoerd 4 varkens van 18 a 22 c., per half kilo, 182 biggen van f 7,a 10.per stuk Eieren f 0.85 a 0.90 per 26 stuks. Boter 65 a 70 ct. per lJt kilo. ROTTERDAM, 26 Febr. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f 4.50 f 5.80. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen. Heden noteer ik Puike bruine Berger looiertraan f22,p. ton. bruinblanke Bergertraan f26, blanke Bergertraan f27, Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f30.—p. 100 L. Maaslevertraan f25.p. ton. Nat. Med. levertr le soort f 36.p. ton. (stroogeel) 2e u f30.p. ton. Stoommedicinale levertr. le f44.p. ton. 2e f38.p. ton. IJs voorbehouden. te Waalwijk, zal voor zijne principalen 13 Maart 1894, bij H. DAELMANS, bij inzet, en 20 Maart 1894, bij Dewed. W. VAN FALIER, te Vlijmen, bij toeslag; telkens des nam. 6 ure in 3 KOOPEN en in MASSA. Onder Vlijmen: Een huis, tuin en boomgaard met bouwterrein, sectie B nos 12.85, 646 en 647, groot 1,14,05 heet., gunstig gelegen in de Mealiest raat. te Waalwijk, zal voor Mejuffrouw de Wed. L. G. DUMOULIN-Brekelmans en Kin deren aldaar, op Woensdagen 28 Februari en 14 Maart1894, telkens 's avonds 7 uurter herberge van de Erven VAN RIELaan de Markt te Waalwijk, Onder Waalwijk, Een dubbel HUIS met woning daarachtererven en tuin, sectie C nos 145 1054, 1354, 1355 en 1356, groot te zamen 12 aren 70 centiaren. VAN des voormiddags 11 ureten raadhuize aldaar, bij enkele insehrijviug Het verbouwen van de lokalen in gebruik bij het Kantonge recht in het gemeentehuis etlhiBr BESTEK en TEEKENINO liggen ter in zage ten kantore van den DIRECTEUR DER GASFABRIEK. Aanwijzing daags voor de besteding des namiddags om 2 uur. ZEGT HET VOORT. EENE te WAALWIJK. Te bevragen bij ANTOON TIELEN.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 3