Engeland. Zwitserland. Oostenrijk, UITVOERINGEN. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. discrete wijze bij prinses Waldemar (van haar zelve prinses Marie van Orleans.) die op zeer vertrouwelijken voet staat met de Russische keizerlijke familie, pogingen heeft gedaan om zich inlichtingen te verschaffen aangaande de ware gevoelens van den czaar tegenover Frankrijk, en verder pogingen om door de prinses invloed ten goede te doen aanwen den, wanneer die gevoelens eens minder gunstig mochten wezen. De prinses schijnt dit toen verklapt te hebben, en dit zal nu waarschijnlijk aan meer dan een diplomaat, die niet handig genoeg de middelen koos, waarmede hij het, hem natuurlijkerwijs door zijne superieuren voorgeschreven doel trachtte te bereiken, zijn carrière kosten. Het Russische gezantschap is zeer onte vreden wegens de houding van zekere Fran- sche diplomaten, niet alleen wegens de onthullingen van den Figaro, maar ook wegens de uitgave van een boek van Alphonse Daudet, getiteld „Souvenirs," en dat over Rusland mededeelingen bevat, die slechts van een diplomaat afkomstig kunnen zijn. In de gevangenis la Roquette te Parijs is een ter dood veroordeelde, de vrouwen moordenaar Lesteven, l'Espaguol de Mont- martre, op zijn dagelijksche wandeling aan zijne bewakers ontsnapt en uit een venster gesprongen. Hij viel op een binnenplaats en was onmmiddellijk dood. Lesteven had ook de vrouwen, die hij ver moordde, altijd uit een venster geworpen. Woensdag avond laat is te Parijs het meisje van Ortiz gearresteerd, Ortiz, weet men, wordt beschouwd, als de medeplichtige van Henry in den aanslag van de rue des Bons-Knfants. Het diepste geheim wordt om trent deze arrestatie betracht, die alleen gedaan is in de hoop, om zoo de schuilplaats van Ortiz zelf te ontdekken. Woensdag kwamen in de avenue de l'Opéra drie rijtuigen aan4 waarin de rechter van instructie Espinas, de commissaris Clé ment, Emile Henry en eenige agenten gezeten waren. Men deed Henry het huis binnengaan, waarin de kantoren van de mijnmaatschappij van Carmaux zich bevinden, en waar hij den 8 November 1892 een bom neergelegd heeft, die echter eerst sprong op het commissariaat van politie in de rue des Bons-Enfants. De misdadiger gaf,heel welwillend en glimlachend, de noodige inlichtingen. Een groote menigte was op de been. Te Parijs zijn weer acht anarchisten gearresteerd. Woensdag heeft een politieagent aan de deur van de bank Moore and Robinson te Nottingham een doos ondekt, inhoudende een uurwerk, een vloeistof en stukken ijzer en glas. Blijkbaar heeft men te doen met een ont worpen aanslag. Een deskundige is belast met het onderzoek van den inhoud. De Pall Mall Gazette meldt op stelligen toon dat Gladstone Zaterdag (heden) bij de koningin op audiëntie zal komen om zijn ontslag te krijgen, en dat de koningin alsdan lord Rosebery ontbieden zal. Het is niet het voornemen, dadelijk tot ontbinding van het parlement over te gaan. Gladstone zal zijnen zetel in het lagerhuis behouden, maar waar schijnlijk zal hij geen lid van het kabinet blijven. Dezer dagen verlieten vier Zwitsersche officieren de eetzaal van het Hotel de la Poste te Airoio, en lieten de deur open. Ook twee Duitschers bevonden zich daarin, van welke een de deur sloot, zeggende „Hebben die heeren geen deuren thuis dat is toch onbeschaamdDe officieren hoorden dit gezegde, en keerden in de eet zaal terug, waar een heftige woordenwisseling ontstond. Tengevolge daarvan lieten de offi cieren soldaten aanrukken, het hotel omringen en de Duitschers naar het fort voeren. De regeering van Tessino wendde zich, om de beide Duitschers vrij te krijgen, tot het de partement van oorlog te Bern, dat dadelijk een onderzoek liet instellen. De officieren hadden niet het recht de vreemdelingen te laten arresteeren en zullen waarschijnlijk streng gestraft worden, wanneer de zaak zich heeft toegedragen als de dagbladen melden. De Duitsche heeren moeten te Airoio ver klaard hebben, dat zij bij het gezantschap een klacht zouden indienen. In de anarchisten partij te Weenen schijnt een scheuring ontstaan te zijn, zoodat de agitatie van die zijde voorloopig wat ver minderen zal. De anarchisten wantrouwen elkandervooral ook tengevolge van de houding van eenigen hunner in het jongste anarchisten proces te Weenen. De aanvoer ders trekken zich terug en hun blad, de Zukunft, houdt op te verschijnen. Woensdag werd te Praag een bom gevonden, waarvan de lont reeds uitgebluscht was, 't schijnt dat zij bestemd was voor de redactie van het christelijk sociale weekblad Vecerny Disty, wier bureau zich in het ge bouw van de klerikale St. Wenzel Voorschot- kas bevindt. De redacteur heeft herhaaldelijk dreigbrieven ontvangen. De deskundigen ver klaarden, dat de bom wel is waar niet ge schikt was, om het gebouw in de lucht te laten springen, wel echter om het leven van de talrijke voorbijgangers, die zich daar langs naar een koffiehuis begeven, in gevaar te brengen. Aartshertogin Stephanie (weduwe van wijlen den armen kroonprins Rudolph) heeft een groote reis naar het Oosten ondernomen. Eerst gaat zij naar Corfu, dan naar Caïro en zoo verder den Nijl op. Teruggaat het langs de Afrikaansche kust. Op eene aanstaande verloving, waarvan in den laatsten tijd weer sprake was, kan dit bezwaarlijk duiden. In het Hongaarsche volkshuis heeft de minister Weckerle, in antwoord op eene interpellatie van den afgevaarde Ugron, de geruchten omtrent eene aanstaande gedeelte lijke mobilisatie voor oggegrond verklaard. De toestand is niet van dien aard, dat zulks gewettigd zou zijn, en zal, naar te voorzien is, ook niet spoedig van dien aard worden. WAALWIJK. Zondag 4 Maart, 'smiddags 12 uur, zal door de liedertafel »Oetening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Omhoog. Beltjens. 2. Ossian. Beschnidt. 3. Neêrlands taal. Stille. Zondag 4 dezer, 'smiddags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. De Koninginnen Parade. R. Eilenberg. 2. Ouverture fantastique. Govaert. 3. Le Reveil du Lion, Ca price Héroique. A. Kontsky. 4. Jagerslustmarsch. Van Hemert. WAALWIJK, 3 Maart 1894. Woensdag heeft het gerechtshot te 's- Bosch o. m. uitspraak gedaan in de zaak van: P. E.37 jaarschoenmakergeboren en wonende te Waalwijkappellant vau een vonnis der rechtbank te 's-Bosch, dat vonnis bevestigd doch voor een gedeelte vernietigd, hem schuldig verklaard aan valschheid in geschrifte, gepleegd in voor omloop bestemd handelspapieren het opzettellijk gebruik maken van dat papier als ware het echt en onvervalscht terwijl uit het gebruik eenig nadeel kon ontstaan 8 malen gepleegd en veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Uitslag der heden door B. en W. van Waalwijk gehouden aanbesteding van het verbouwen der lokalen, in gebruik bij het kantongerecht G. van Dijk f 1479. G. G. van Huiten - 1387. Maas - 1290. P. van Huiten - 1185. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De districts-veearts heeft te Raamsdonk een vermoedelijk geval van hondsdolheid geconstateerd. Te Raamsdonk is van de werf van mej. de wed. D. van Suylekom Van Dongen met gunstig gevolg te water gelaten de nieuw gebouwde ijzeren boeierschuit, groot 20 last, voor rekening van den heer A. de Wijs te Made. Terstond daarna werd een begin ge maakt met den bouw van een klipperschip, genaamd Eben-Iafizer, groot 50 last, voor rekening van den heer C. de Boen aldaar. Nader wordt aan de Nbr. medegedeeld dat het bericht omtrent het spoorloos ver dwijnen van den hoofdgetuige in het proces over den moord op wachtmeester Hoekman geheel onjuist is. A. van Galen is flink aan het werk te Goch en denkt er niet aan den Oceaan over te steken. Aan de vier rijksnormaalinrichtingen in het district Tilburg zullen met 1 April de voorbereidende klasseu van rijkswege hersteld worden. Nachtelijk bezoek Bij eene oude vrouw, Eitje Vegter, gewoon lijk „oude Eitje" genoemddie met hare meid en eene zuster van de meid even buiten Eoum (provincie Groningen) woont hebben een viertal mannen ontzettend huis gehouden. 't Was ongeveer 11 uur 's avonds, toen er bij de vrouw aan het raam werd getikt. Op het roepen van de meid werd van buiten geantwoord„Is dat de stem van den man of van de vrouw?" De meid reeds eenig kwaad vermoedende, antwoordde„De stem van den man,,. Ijlings verlieten de beide zusters het bed en vluchtten om hulp te roepen. Tot haar schrik ontdekten zij dat al de deuren van buiten vastgemaakt waren. De inbrekers gingen daarop hun werk voortzetten. Door het raam konden zij geen toegang verkrijgendaar de blinden met ijzeren pennen waren vastgemaakt. Zij gingen nu langs den gewonen weg, de voordeur die opengebroken werd en alzoo toegang ver schafte. In den gang gekomenlosten de dieven een pistoolschotzeker om de inwonenden schrik aan te jagen. Met de grootste brutaliteit werd nu het geheele huis doorzocht, alles ging door hunne handen. De beide voorkamers, de achterka mer en de kelder werden geheel onderstboven gekeerd. Geen stuk bleef op zijne plaats. Niets was onaangeroerd gebleven hoeden portretten, flesschen, kleeren, alles lag'in de grootste wanorde op en door elkaar. Trou wens, de inbrekers hebben van ongeveer 11 31/} uur zich daar opgehouden. De oude, 85-jarige Eitje lag in de kamer te bed en moest alles aanzienzonder er iets tegen te kunnen doen. Met de grootste kalmte ledigden de ongenoode gasten nog een karaf met sterken drank; tot aandenken lieten zij de glaasjes, waarin nog suiker was, staan. Slechts f 15 aan specie was aanwezig, wat zij dan ook meenamen. Wel zijn zij ver trokken met bijna al het gou d en zilver der bewoonster en ook van de meideen en ander was nogal van vrij aanzienlijke waarde. Toen de meid en hare zuster, die gedu rende het bezoek der dieven op het hooi hadden gezeten, na hun vertrek naar buiten wilden, vonden zij alle deuien nog gesloten, zoodat op hun geroep de buren haar moesten bevrijden. De rijksveldwachter R. betrapte bij den wethouder H. Uittenboogaard' te Haastrecht een gevaarlijk persoon, die zich aan bedelarij schuldig maakte. Onmiddellijk gaf deze te kennen, den politie-beambte te willen dooden, doch deze wist met behulp van eene revolver hem naar de drie kwartier verder gelegen kom der gemeente te brengen. Bij den bur gemeester gekomen, begreep hij naar Rotter dam te zullen worden overgebracht. Hierover ontstak hij zoodanig in woede, dat hij een open knipmes uit den zak haalde en den rijksveldwachter wilde wonden. Deze deed eenen zijsprong; hij wierp zich toen op den inmiddels ontboden gemeente veldwachter wien hij een drietal sneden door de jas gaf. Nog niet voldaan, deed hij pogingen om den burgemeester en den beambte te raken, doch de rijksveldwachter gaf hem daarop met eenen knuppel eenen slag, waardoor het mes op den grond viel en waarvan men zich spoedig meester maakte. Des middags werd de woestaard onder geleide van de beide agenten zwaar geboeid naar de gevangenis te Rot terdam overgebracht. Te Groenloo viel eene zware ladder staande tegen een huis, door de gladheid der stoep om en verpletterde een daar voor bijgaand kinddat uit school kwam. Een ander kind werd zwaar gewond. Het ongeluk als familiekwaal De landbouwer K. te Lattrop, die bezig was met snoeien, had het ongeluk uit den boom te vallen, waarbij hij een rib brak en twee andere gekneusd werden. Onlangs kwam zijn zuster in aanraking met eene dorsrhma chine en verloor daarbij het leven; zijn vader viel voor jaren van den zolder en moest zulks met den dood betalen; zijn moeder, die eenigszins ziekelijk was, werd dood op haar stoel gevonden; zijn broeder, die gepasseerd jaar bezig was kersen te plukken, viel uit den boom, hij greep zich echter aan een der takken, en werd gelukkig op zijn geroep ge red. Deze heeft zich dan ook bepaaldelijk voorgenomen geen boom weder te snoeien of te vellen of ander gevaarlijk werk te ver richten. De rijkspolitie is er in geslaagd, al de leden der beruchte dievenbende, die onder Steenbergen en Niefcw-Vosmeer veelvuldige diefstallen pleegde, in handen te krijgen. De voorraad gevonden en in beslag genomen goederen is zeer groot. Bij zekeren P. de K. te Halsteren vond men zelfs een groot gat onder den vloer dat tot bergplaats diende. Ook de vrouw van P. de K. is naar de gevangenis te Breda overgebrachd. Uit eene beek in de nabijheid van den Daneker molen te Geleen is het lijk opge haald van zekeren B., die zich des ochtends vroeg naar de kerk had begeven en, waar schijnlijk door de duisternis misleid, in het water is geraakt. Een prettige logeergast In een perceel op den Zeedijk te Amster dam is aangehouden een beschonken man die te bed lag met een geladen revolver bij zich en een blikken doos met patronen op de beddeplank. Volgens verklaring van eene tapster wo nende in dat perceelzou hij het voorne men hebben gehad eene vrouw dood te schie ten. Zaak De Jong Het schijnt, dat de justitie thans tegen De Jong eene nieuwe instructie heeft geopend ter zake zijner vermoedelijke oplichting van den caté-houder Cramer op de Martelaars gracht te Amsterdam, wiens dochter De Jong voorgaf te zullen trouwen en van wien hij aan het Central-station eene som gelds ter leen ontving om daarmede nog even stad waarts te gaan, na welke transactie de heer Kramer den aanstaanden schoonzoon nimmer terugzag. De heer Kramer en diens dochter werden door den rechter commissaris opnieuw gehoord. Capelle. Dinsdagavond gaf de Liedertafel „Oefening Kweekt Kunst" onder leiding van den heer Frans de Cortie, eene welgeslaagde uitvoering, in de zaal van den heer Boeser alhier. De verschillende nummers, welke door de vereeniging ten gehoore werden gebracht, waren zeer goed behoudens enkele uitzon deringen, waaronder de eerste uitvoering van Omhoog en Zanglust. De komische voordrachten van den heer Monté uit Kaatsheuvel, welke het programma afwisselden, vonden zeer veel bijval en vooral werd de laatste luide toegejuicht. Een gezellig bal gaf aanleiding dat men nog langen tijd bijeen bleef, tot dat het late uur tot scheiden noodzaakte. Zitting kantongerecht Waalwijk. UITSPRAKEN 2 Maart 1894. N. W. S. Tilburg, wet hondsd. vrijgesproken M. D. Loonopzand, jachtdelict f 10 b. subs. 6 dagen. M. V. te Capelle openb dronk, f2 sub. 2 dagen; C. v. G. Baardwijk overtr. wet hondsd. f 1 subs 1 dag; H. S. Capelle overtr. voerwezen f 0,50 s. 1 dag; C. B. Raamsdonk idem f 1,50 s. 1 dag G. L. te Loonopzand, overtr. arb wet f 3 sub 3 dagenA. B. te Drunen jachtdelict f 5 sub 3 dagen; J. v. H. woonpl. onbek loopen over eens anders grond f9 sub 6 d.; J. v. H. cs. alsvoor idem f6 sub 4 dagen; J. R. v. H. Tilburg jachtdelict f 20 sub 8 dagenM. H. Baardwijk openb. dronk, f2 sub 2 dagen; A. T. Waspik overlr. drankwet f 20 sub. 10 dagen; G. v. d. B. te Tilburg loopen over eens anders grond f6 sub 3 dagen Th. V. cs. Dongen jachtdelict ieder f30 sub 10 dagen; W. Z. Vrijh-Cappel overtr veldpolitie f 1 sub 1 dagA. C. te Waalwijk overtr. voerwezen f 10 sub 5 dagen; J. M. H. Waspik alsvoor f 1,50 subs 1 dag G. v. P. Loonopzand openb dronk f 2 subs. 2 dagen G. G. Loonopzand orde verst, in dronk, f10 sub 5 dagen; J. C. v. d. H. te Loonopzand straatschenderij f 15 sub 3 dagen; J. Ph. v. A, Capelle overtreding voerwezen f 1 sub 1 dagTh. v. S., Nieuwkuik openb. dronk, f 2 sub. 2 dagen N. v. K., Drunen, overtr spoorweg wet f 1 sub 1 dag; A. d. R. te Waalwijk overtr openb. veiligh. f 0.50 sub 1 dag; M. v. B. Loonopzand overtred. wet hondsd. f 1 sub L dag; L. v. G. Loonopzand alsvoor 11 sub 1 dagJ. E. Sprang alsvoor f2 sub 2 dagen; J. H. C.Loouopz. alsvoor f 1 sub 1 dag; A. N. Loonopzand openbare dronk, f5 sub 3 dagen; M. B., Loonopzand, alsvoor f2 sub. 2 dagen; H. W. te Waspik ^burengerucht f 1 sub. 1 dag; J. J., Loonopz., overtr. wet hondsd. f 1 sub 1 dag; W. v. d. R. Waspik overtr. voerwezen f 0,50 sub 1 dag; A. A. v. E. woonpl. onbek. openbare dronk, f 2 sub 2 dagen H. v. E. Bezooien alsvoor f2 sub 2 dagen; J. Th. V. Bezooien alsvoor f 2 sub 2 dagen; H. M. te Waalwijk alsvoor f 2 sub. 2 dagen. SPRANG. Van 1 28 Februari. GEBORENPieter z. van C. van den Hoven en P. Hoefnagel Antonia d. van Joh. van Zeist en J. van Dommelen Jacobus z. van A. W. de Jong en L. A. Frings Johannes z. van P. Janson enA. Brugmans Denis z. van Jan Vos en J. L. Paans. HUWELIJKS-AFKONDIGINGEN: Adriaan Mari- nus Rijken wedr. van Dingena 'Cornelia Dargée oud 37 jaren van Loonopzand en Anna Catharina van der Linden 23 jaren Jacobus Wagemakers oud 19 jaren en Eli zabeth Borgers 28 jaren van Dordt Wil lem Chabot 25 jaren met Johanna Aantje van den Hoven 21 jaar. HUWELIJKEN: A. M. Rijken Wed. D. C. Dargée 37 jaar met A. C. van der Linden 23 jaren W. Chabot 25 jaar met J. A. van den Hoven 21 jaren. OVERLEDENHendrik Bitter echtgenoot van Hendrina van Duijnen 38 jaar Anna de Rooij 3 weken Levenloos aangegeven kind van Jan Blok en Janneke HolSter Jan Craayo echtgenoot van Maria Oerlemans 84 jaren Peter van Zeist 29 jaren Johannes de Jong echtgenoot van Maria Catharina Timmermans 55 jaren. CAPELLE. Over de maand Februari. GEBOREN: Cornelia Pieternella d. van Thomas Smits en Adriana van Boxel Antonia Pieternella d. van Antonie Johannis Ver hagen en Maria de Rooij Marijnus en Hendrikus z. van Peter Colijn en Anna Borstlap Jacoba Annad. van Gerrit Matheus Verheijden en Maria Zijlmans Antonetta d. van Adriaan Marinus van Peer en Adriana Rosenbrand Adriaan Marti- nus z. van Marijnus Johannes Rijken en Johanna Neeltje de Roon Dionisius z. van Gerrit Verhagen en Adriana Musterd. OVERLEDEN Nicolaas van Tiggelen 24 jaar Johanna van Esch65 jaar weduwe van Adriaan de Roon Teuntje Ophorst 80 j. echtgenoote van Cornelis Hommel An tonetta van Peer 6 dagen Marijnus en Hendrikus Colijn 14 dagen Hendrika Spierings 88 j. weduwe van Cornelis Wage makers Teuna van Beek 2 maanden Jacob van Tilborgh 6 maanden. HUWELIJKS-AANGIFTE: Adriaan Ockers 27 j. en Ariedina Maria van Tilborgh 25 jaar. WAALWIJK, 2 Maart. Bij redelijken aanvoer van hoornvee waren de prijzen zoowel voor kalfbeesten als voor vetvee vlug, terwijl jongvee voor de aanstaande weierij tegen ferme prijzen gezocht werd. Kalfkoeien golden f 130.f220.af 0. Dito vaarzen f105 180,f0. Varkens, aangevoerd ruim stuks verkocht van f7,25 f 17,—. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1035 kg. van fl,15 1'1,33 per kg. Eieren f 3,00 a 4,per 100 stuks.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2