N u mmer 21. Zondaar 11 Maart 1894. Jaargang. I begewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Dl BRDODDRbGSTEH Te UITGEVER ANTOON TIELEN-, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. B UITEN LANd! JBelgie. Frankrijk. Haalwijksche en Langstraalsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per posi door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Servie heeft niet zoo geheel en al ten on rechte den roep de rustverstoorder van het Balkan schiereiland te zijn en de gebeurte nissen der laatste weken geven wel aanleiding tot het vermoeden dat het landje er naar trachten wil zich zijn reputatie meer en meer waardig te maken. In tegenstelling met Bul garije, dat niemand recht tot klagen geeft waar vorst en volk zich beijveren te toonen, dat geordende toestanden kunnen heerschen ook zonder de sanctie van een czaar aller Russen, is Servie sinds lang reeds weer het middelpunt van intriges en samenspanningen, t Is of dat koninkrijk gedoemd is een twist appel te zijn en te blijven tusschen Oosten rijk—Hongarije en Rusland. Nu eens wordt er gesproken van een mobilisatie der leger korpsen van keizer Franz Josefin de richting van Servie's grenzen, dan weer gewaagt men van een aanstaand bezoek, door koning Alexander in gezelschap van zijn vader koning Milan aan het OoslenrijkschHon- gaarsche hof te brengen en natuurlijk uitloo pend op een toenadering tusschen het groote keizerrijk en het kleine koninkrijk. Dat alles geeft geen reden tot ernstige bezorgdheid aan de Newa zal men wel even verstandig zijn als aan den Donau en daardoor zullen de oproerige elementen in Servie zelf wel tot kalmte komen. De feestdag is zonder eenig incident voorbijgegaan. De benoeming van Milan tot plaatsvervangend opperbevel hebber van 't leger door den jongen Alexander, is een vrij onschuldige liefhebberij en over het feit, dat de aldus gehuldigde zijn mooie pakje reeds dadelijk had aangetrokken, zal wel geen enkel kabinet zich moeielijk maken. i>e koning heeft op de receptie van het diplomatieke korps de gezanten van Rusland en Frankrijk bijzonder onderscheiden en te Petersburg heeft men in officieelen kring het feest gevierd, zoodat eigenlijk alles naar behooren is geschied. De geruchten dat er een nieuw kabinet Ribaratz zou optreden met Naar het Fransch door W. v. R. {Overgenomen uit de Meierijsc/ie Courant) 65 //Mijnheer Lucien gij hebt hem hier vaak ge zien.* *0, de jongman, die tegenover uwe kamer woont?* -T/Ja, mijn aanstaande; ik wacht hem met een ongeduld, dat gij gemakkelijk zult begrijpen, wanneer ik u gezegd heb, dat hij heden eene poging heeft aangewend om eene betrekking te verkrijgen, waarvan ons beider geluk afhangt. Zoo die betrekking hem gegeven wordt, zullen wij binnen het jaar trouwen,dat heeft hij mij beloofd.* J J //O, lieve juffrouw, nu begijp ik het! Maar gij moet u niet te zeer ontrusten. Uw aanstaande wordt wellicht door ernstige zaken opgehouden. Weldra zal hij hier zijn om u het gelukkige nieuws mede te deelen." z/Zoo hij zijn doel maar niet gemist heeft en bang is om mij die wreede tijding te brengen //Waarom plaagt gij u zoo, zonder eenige reden?" //Wat zal ik u daarop antwoorden? Wij hebben zoo weinig geluk „Er zal eindelijk verandering komen. Ik zou durven wedden, dat gij op het punt staat eene goede tijding te vernemen." „Geve dit God I Kom hier, dat ik u de maat neme." Weldra was Lucia daarmede gereed. Op nieuw hoorde men stappen op de trap. nu bedrieg ik mij niet!" riep het meisje bleek van ontroering uit. „Nu is hij het!* Nauwelijks had zij deze woorden geuit, of de deur werd opengeworpen. Haastig sprong Jules Labroue's zoon de kamer binnen. Zijn gelaat schitterde van vreugde. //Gewonnen! Gewonnen, liefste Lucia!" riep hij vroolijk uit. „Onze zaak is gewonnen den premier zeiven als minister van binnen- landsche zaken, Markovitsch buitenland en Tschurtschitsch financien zijn onmiddellijk weerlegd. t Wordt in Italie's kamer voor Crispi nog maar altijd niet gunstiger wat de financieele plannen betrefttot president van de be grotingscommissie is gekozen Fortis, niet als financieele specialiteitdoch als leider der vroegere linkerzijde. Crispi, die wel ziet, dat 't door hardheid niet gaat, wil nu trachten 't met een deel der vroegere meerderheid op een accoordje te gooien een laatste poging om een ontbinding der kamer te ontloopen welker gevolgen zich voor het huidige bewind niet zoo heel gunstig laten aanzien. Nauwelijks is lord Rosebery's kabiuet ge heel gereed of de speculatiën beginnen, op de houding der Ieren in de eerste plaats, op die der liberale unionisten in de tweede plaats. Natuurlijk zal 't des premiers streven zijn om alle moeielijkheden met de Ieren zoolang mogelijk te vermijden doch deze machtige tractie zal toch vroeger of later hel' loon eischen voor haar den gladstonianen bewezen diensten en een conflict met de Ieren zou de liberalen unionisten, die in 1886 uit de gladstoniaansche partij zijn getreden allicht nader brengen tot de regeering, welke ruil een zeer bedenkelijk karakter zou dragen, tenzij de regeering home rule er beslist aan mocht geven, wat nu maar niet zoo dadelijk te wachten is, zelts al mocht de Standard 't bij het rechte eind hebben met haar beweren, dat Rosebery zelf het voorstel tot verleening van een eigen bewind aan Ierland ongunstig gezind isdoch alleen zich er voor in de bres stelt omdat hij van de Ieren afhangt. Het door lord Devonshire in een partijver gadering gesprokene, bedoelend Rosebery steun te verleunen ten aanzien van nieuwe uitgaven voor de vloot, klinkt wei wat ver dacht 't heeft er veel van of men de regee- riug tot nieuwe uitgaven pousseeren wil. Herbert Gladstonedie eerst algemeen Advertentiën 1-7 regel. 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naarplaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiên voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.DOL? Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Het meisje stamelde eenige onverstaanbare woorden, terwijl de tranen haar over de wangen liepen. Mijn succes is volkomen. Ik heb de betrekking met glans verworven. Ik heb ontbeten met Paul Ilarmant en zijne dochter, en dan zijn wij te zamen de nieuwe fabriek te Courbevoie gaan bezichtigen. Te Parijs teruggekeerd, ben ik on middellijk het goede nieuws aan mijn vriend Georges Darier gaan mededeelen, wiên ik de betrekking op de eerste plaats verschuldigd ben. En nu ben ik hier, liefste Lucia, om u te zeggen hoe gelukkig ik ben 1 Weldra zal de dag aan breken, dat Zesde Hoofdstuk. Lucien greep de handen zijner verloofde in de zijne, drukte die vurig aan de lippen en ging dan glimlachend voort „Ziet gij nu wel, liefste, hoe uw droom u bedrogen heeft Ik ben benoemd tot directeur der fabriek met een traktement van twaalfduizend franken." „Twaalfduizend franken herhaalde Lucia, die moeite had hare ooren tegelooven. „Dan zijn wij rijk 1* „Een begin althansReeds morgen treed ik in betrekking. Binnen het jaar zal de kleine Lu cia mijna vrouw zijn, en wanneer wij in vijf zes jaardank zij orde en spaarzaamheideen dertigduizend franken bespaard hebben, zal ik op eigen wieken kunnen drijven, en een gedeelte der ateliers doen herbouwen te Alfortville, op de terreinen waar nog de puinhoopen zijn van de fabriek mijns vaders." Bij 't liooren dezer woorden ging er Jeanne Fortier eene rilling over de ledemateneven als dit des morgens het geval was geweest met den valschen Paul Harmant. „Woonde uw vader te Alfortville?" vroeg zij den jongman met ontroerde stem. „Ja, mama Lison." „Hoe heette uw vader „Jules Labroue. Eenentwintig jaar geleden werd hij in zijne fabriekdie in brand gestoken was, wreed vermoord.' Jeanne's beenen knikten. Een vreeselijke schrik maakte zieh van haar meester. "Zij, de onschuldige, als brandstichtsier, diefeg- genoemd werd als opvolger van John Morley aan het ministerie voor Ierland (deze laatste zou dan zijn overgegaan naar 't secretariaat voor Indie, dat jaarlijks 5000 pond sterling oplevert) is nu belast met het hoofdcommis sariaat (ook zoo iets als minister) van openbare werken. Het blijkt dat de sultan van Marokko zich vejbonden heeft aan Spanje 5 millioen pesetas te betalen dadelijk en de 15 overige later bij termijnen. Duurt dat te lang, dan krijgt Spanje het recht een viertal Marokkaansche tolkantoren te bezetten. De hoofdschuldigen aan den aanval op Melilla zullen worden gestratt. Verscheidene stammen zullen gedwongen worden meer land inwaarts verblijf te nemen. Eene onzijdige strook lands van 500 meters zal worden af gebakend tusschen Spaansch en Marokkaansch gebied en alles wat daarop staat met den grond gelijk gemaakt. Alleen de moskee mag blijven en wordt met hooge muren om geven. Te Fez en Marakesch worden Spaan- sche consulaten gevestigd. Het bericht van het sluiten dezer overeen komst heeft in Spanje ecnen gunstigen indruk gemaakt. Woensdagavond om half negen is te Brusel op -de eerste verdieping van het ministerie van het spoorwezen brand ontstaan. De in allerijl toegesnelde brandweer is er spoedig in geslaagdhet vuur meester te worden maar toch is de schade, door het vuur zoo wel als door het water veroorzaakt, vrij aan zienlijk. Een dwarsbalk in den schoorsteen was door het hevige stoken in brand geraakt. Te Roubaix is een anarchist, die door de Belgische justitie gezocht werd, gearresteerd ge en moordenares veroordeeld; zij de ontvluchtte van Clermont, stond tegenover den zoon van J ules Labroue. haar slachtoffer, naar de mensche- lijke gerechtigheid. Zoo de jongman haren waren naam ontdekte, zou hij haar schuldig moeten achten, haar ver- wenschen „De dood mijns vaders heeft vroeger veel op spraak gebaard,* ging Lucien voort, zich tot Jeanne wendend. „Hebt gij ook ooit daarvan hoo- ren spreken antwoordde de brooddraagster. „Eene vrouw werd veroordeeld. Herinnert eii u dat?* e J „Zeer goed." „De jury heeft uitspraak gedaan,' ging dan weer Lucien voort. „Maar was die ongelukkige wel werkelijk schuldig? Is zij niet 't slachtoffer geweest van een yalsciien schijn, eener vreeselijke gerechtelijke dwaling? Ziedaar een raadsel voor mij. Ik zou de duisternissen van het verleden willen peilen, om daaruit het licht te voorschijn te halen." J „Gelooft gij dan aan de onschuld der veroor deelde vroeg Jeanne haastig. „Ik geloof nietik twijfel slechts,en ik zal steeds blijven twijfelen, totdat ik den persoon vip de, dien men het slachtoffer genoemd heeft zijner toewijding, maar die, naar mijn oordeel, eene schaamtelooze komedie heeft gespeeld om zich in de gelegenheid te stellen de lucht te nemen en zoo in vrede de fortuin te genieten, welke hij gestolen heeft.* Jeanne was op het punt zich te verraden. Het scheelde maar weinig of hare lippen lieten den naam Jacques Garaud ontsnappengelukkig wist zij zich echter nog bij tijds te bedwingen. De rede gebood haar te zwijgen. Kon zij zeggen „Ja, de ware schuldige, de eenige schuldige is Jacques Garaud, en ik, Jeanne Fortier, ben on schuldig voor eene wreede misdaad gestraft, ik ben uit de gevangenis van Clermont ontvlucht!'- Neen dat kon zij niet, want het was niet vol- doende hare onschuld te verkondigen, deze moest ook bewezen worden. En de bewijzen ontbraken haar, even als op het oogenblik der veroordeeling. ?n,.M°,c^J nietJeggenstaande de gebiedende nood zakelijkheid, die haar het stilzwijgen oplegde, Hij bood heftigen weerstand. Men heeft bij hem een fleschje gevonden, waarvan de inhoud verdachMschijnt. Van Outrijve is naar Kortrijk geleid. Ie Pariis hebben 10 huiszoekingen en 7 arrestaties alaats gehad, terwijl 10 anarchisten voortvluchtig zijn. De minister van binnenlandsche zaken heeft Clovis Hugues geschreven, dat hij last gegeven heeft Jean Grave die wegens het schrijven van „de stervende maatschappij en de anarchie" tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld is, naar Clairvaux, de gevangenis voor politieke misdadigers, over te brengen. De crediet-commissie uit de kamer heeft de overeenkomst tot teruggave aan Italië van zijn zilveren pasmunt goedgekeurd. Daar de zaak niet vóór Paschen door de kamer kan behandeld worden, zal aan Italië eene nieuwe verlenging gevraagd worden van den tijd, waarbinnen de overeenkomst moet be krachtigd worden. Toen Behanzin bemerkte dat hij ver loren was, deed hij zijn oude moeder roepen, en sprak tot haar het volgende «Ik ga mij aan den koning der Franschen overgeven maar dat moet mijn vader Gléglé weten; gij g3.3.t^ dus met dat doel naar hem toe.» T. oen hij dit gezegd had, liet hij zijne moeder het hoofd afslaan in zijn tegenwoordigheid, terwijl hij kalm een pijpje rookte. De Zondag te Parijs gehouden verkoo- ping van 46 volbloedpaarden uit de stoeterij van baron Soubeyran heeft ongeveer een half millioen francs opgebracht. Voor de dek hengsten Little Duck en Manuel werd 67000 fr. en 36000 fr. betaald; voor de merrie Mav Pole 40000 fr. De 15 éénjarige paarden brach ten 100000 fr. op. Te Roche Guyon, arrondessement Man tes (Seine et Oise), is een gedeelte van den berg Charrière des Bois neergestort. Vier duizend kubieke meter rotsblokken zijn naar beneden gekomen en vijf huizen werden ver- vield. Er werd echter niemand gedood of smaakte zij thans eene groote vreugde, een on verwacht, een onverhoopt geluk. De zoon van het slachtoffer geloofde niet aan liare schuld. Jea^a Gen StilZWi^en Van een Paar mmuten vroeg vindl?' Z°UC*fc rï°en200 FÜ ^ien persoon „Dan zal ik mij weten te verzekeren of hij werkelijk de moordenaar mijns vaders is ant woordde J alien, „ik zal hem het kwaad met kwaad vergeldenik zal de eerherstelling vra gen der arme martelares, die zoo zwaar eetroffen werd." /Misschien is deze reeds dood,* zeide Jeanne. „Ja, dat is mogelijk, doch daaromtrent zal ik spoedig zekerheid bezitten.„ „Hoe dat?' „Een vriend van mij, een advocaat, die in het paleis eene algemeene achting geniet, zal weten na te vorschen in welke gevangenis Jeanne For tier werd opgesloten. Ik zal liaar gaan opzoeken, zoo zij nog leeftUit haren mond wil ik de verklaring hooren, die zij vroeger voor de recht bank heeft afgelegd. Heden lieeft zij geene ver oordeeling meer te vreezen, geene vrijspraak te hopen. Zij zal dus waarheid spreken. Ik zal haar beloven dat ik al het mogelijke in 't werk zal stellen om liare invrijheidstelling te verkrijgen en ik zal mijn woord houden, want een vast voorgevoel zegt mijdat ik vroeg of laat den moordenaar mijns vaders vinden zalGod is rechtvaardig! De dag zal aanbreken, dat demis- dige zonder het te weten, buiten de beschermende schaduw zal treden, waarin hij zich verscholen houdt, om zich zoo aan de gerechtigheid over te leveren. Die dag zal aanbreken en misschien is hij reeds nabij.' Nogmaals stond Jeanne op het punt zich te verraden. Hare lippen bewogen zich om Lucien toe te roepen „Zij, die gij zoekt is niet dood 1 Hier is zii Ik ben de veroordeelde!" Maar eene ijskoude rilling liep haar dan over den rug en de lippen voltooiden niet den aan gevangen kreet. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 1