Engeland. Duitschland. Amerika. BINNENLAND. gewond, want de overheid had voor de noo- dige veiligheidsmaatregelen gezorgd. Men verwacht nog een verdere bergstorting. Woensdagmorgen om half acht is te Londen op het vensterkozijn van het huis, waar de rechtbank zetelt, die over uitleveringen van misdadigers te oordeelen heefteen klein doosje gevonden van twee duim lang en een dik. Het scheen tot een reis-nécessaire behoord te hebben. Men had te vergeefs beproefd den inhoud in brand te steken. In Scotland- Yard zal het door deskundigen onderzocht worden. Dinsdag had Gladstone al de particu liere secretarissen, die hij sedert 1868 gehad heeft, te dineeren gevraagd. De temperatuur in de eetzaal was heel hoog en toen Gladstone 's avonds naar huis terugkeerde, vatte hij kou. Dokter Bond, die hem Woensdagmiddag bezocht, schreef hem voor de kamer te houden, ofschoon de koorts niet hevig was. Gevaar is er voor het oogenblik niet. Mevrouw Glad stone, die thans hersteld is van haar laatste ziekte, past haar man op. De bekende kleermaker Dowe heeft een nieuw pantser uitgevonden dat tegen de kogels beschut. Maandag zal het beproefd worden. Verder legde hij het ministerie van oorlog eene nieuwe patroon voor, die slechts drie penningen kost en de oorloogsbegroo ting jaarlijks een besparing van bijna 7 millioen bezorgen zal. De rijksdag heeft de begrooting van oorlog met 10 millioen verminderd, noodig voor den bouw van nieuwe kazernes. Een Berlijusch blad deelt mee, dat een sergeant te Potsdam met zijn sabel een soldaat geslagen en hem daarna op een misthoop geworpen heeft. De ongelukkige heeft twee ribben gebroken en verder ernstige wonden bekomen. De onder-officier is gearresteerd Prins Frederik Leopold heett de officieren en onderofficieren op de binnenplaats van de kazerne bijeen doen komen en heeft hun het rescript van den keizer voorgelezenwaarbij verboden wordt, soldaten te mishandelen. Te Crefeld werd op een avond der afgeloopen week de fabrikant H. Issel, terwijl hij de Hochstrasse passeerde, op het alleron verwachtst met een een mes onder het oog gestoken. De dader vluchtte onder den uit roep: «Ik heb mij vergist." De toegebrachte wonde was doodelijk voor den heer I., die nog dienzelfden avond overleed. De moorde naar is thans gevat. Het is een 23 jarig fabrieksarbeider. De stakers uit de „Arend-mijnen" maken zich aan allerlei buitensporigheden schuldig. Een der mijnwerkers heeft bekend dat een complot gesmeed werd om den eigenaar Wijant, op te hangen. Een bom is ontdekt, die bestemd was om het huis van den gou verneur in de lucht te doen springen. De regeering heeft troepen met de noodige ka nonnen naar het tooneel der wanordelijkheden gezonden. Te Chicago is dezer dagen een complot van anarchisten ontdektdat ten doel had het Fransche consulaat in de lucht te doen springen. Men is tot de ontdekking gekomen, dat in die stad drie anarchistische clubs bestaan waarvan vooral Franschen lid zijn. Men verwacht ieder oogenblik eenige arre staties. Jaarmarkt te Waalwijk Donderdag den 15 Maart. WAALWIJK, 10 Maart 1894. Door den kantonrechter alhier zijn benoemd: tot lid der commissie voor den aanslag in de belasting op de bedrijfs- en andere in komsten J. A. J. van Heijstte Baardwijk; tot diens plaatsvervanger Henri Witlox-Bres- sers, te Waalwijk. Gisteren is hier weder afgekondigd een bevelschrift van Z. E. den commissaris der koningin in deze provincie, krachtens hetwelk gedurende vier maanden moeten gemuilband zijn alle honden, die zich buiten woningen oi vaartuigen (geen openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een atgesloten erf aan een ket ting liggen. Ook voor de andere Langstraat- sche dorpen van Baardwijk af Westwaarts geldt deze verordening. Naar aanleiding van het in herinnering brengen door het hoofd der gemeente van de bepalingen der Zondagswet, vragen ver scheidene winkeliers ons inlichtingen. Wij meenen niet beter te kunnen doen dan hier af te drukken art. 2 van bedoelde wet, waar bij de handel alleen belang heeft. „Art. 2. Dat op deze dagen, (Zondagen en zoodanige godsdienstige feestdagen, als door de kerkgenootschappen van den christelijken godsdienst dezer landen al gemeen erkend en gevierd worden) met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen zullen mo gen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en wiukeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opene deuren verkoopen." Nu is het van algemeene bekendheid, dat tot dusverre in onze gemeente nooit of nimmer aanmerking is gemaakt op de wijze, waarop de ingezetenen de bepalingen dezer verouderde wet (ze dateert van 1 Mrt. 1815) in acht namen of niet in acht namen, en wij gelooven niet, dat hiervoor ook in de toe komst gevaar bestaat. Maar, zeker is het in alle geval, dat de winkeliers of kooplieden gerust kunnen verkoopen, als de deur van hun winkel maar niet open staat.. Wat de bepaling aangaatdat winkeliers en kooplieden hunne waren niet zullen mogen uitstallen, dient men in 't oog te houden dat, toen deze wet gemaakt werd, het uit stallen iets heel anders was dan tegenwoor dig; toen gebeurde dit ouder luifels vóór de winkels; het tentoonstellen van waren in de winkels kan dus, naar onze bescheiden op vatting, niet genoemd worden ui t s t a 11 e n in den geest dezer wet. Of er in deze rechterlijke beslissingen zijn, weten wij voor 't oogenblik niet, maar in alle geval staat dit vast, dat men gerust verkoopen mag. Natuurlijk spreken wij hier alleen over de Zondagswet zonder in 't allerminst de gods dienstige zijde aan te raken. Ten slotte kunnen wij nog mededeelen, dat bij arrest van den Hoogen Raad van 24 Maart 1840 voor beginsel is aangenomen, dat geene andere wettige feestdagen in dit Rijk bekend zijn dan de Zondagen, en dat alzoo de tweede Paasch- en Pinksterdagen en mitsdien ook de beide Kerstdagen, voor zoover die niet op Zondagen invallen, geene wettige feestdagen zijn. (Zie circ. M. v. F. dd. 23 December 1840.) Van algemeene bekendheid onder de muziekliefhebbers mag het geacht worden, dat de heer Willem C. Deckers, de beroemde baryton, die, dank zijne vriendschappelijke verhouding tegenover de liedertafel Oefening en Vermaak en haren directeur den heer Frans de Cortie, het publiek van Waalwijk en omstreken zoo menig uur van waar kunst genot verschafte, opgehouden heeft zich op concerten te doen hooren. De gevierde zanger heeft echter niet kun nen weerstaan aan den vriendschappelijken drang van hieruit op hem uitgeoefend, om tot afscheid nog eenmaal in Musis op te treden. Met genoegen zeker zal vernomen worden, dat hij op het concert, door de liedertafel Zondag 1 April te geven, eenige nummers zal zingen. De talrijke vrienden en bewonderaars van den heer Deckers, wiens stem, naar men ons verzekert, nog even krachtig en helder is als ooit, zullen zeker niet verzuimen gebruik te maken van deze wellicht eenige gelegen heid, om Neerlands Baryton nog eenmaal te hooren en hem hulde te brengen. Het kiesrecht-ontwerp, dat reeds zoo veel van den nationalen tijd heeft in beslag genomen, zoodat de debatten tusschen de 800 en 900 kolommen van de „Handelingen" beslaan, is gisteren door den minister inge trokken, na aanneming met 57 tegen 41 stemmen van een amendement De Meijier. Het amendement van den heer De Meijier wilde het bezit van het in art. 3 aangenomen kenteeken van geschiktheid en maatschappe- lijken welstand, dat recht zou geven tot het verkrijgen van de kiesbevoegdheid, geacht zien aanwezig te zijn bij hem die, gedurende de laatst verloopen of aan zijne laatste verhuizing voorafgegane 12 maanden, krachtens persoonlijk of zakelijk recht ter bewoning in afzonderlijk gebruik heeft gehad eene zelfde woning, bestaande voor zoover betreft hoofden van huis gezinnen, uit ten minste twee afgesloten vertrekken, of wel uit één zoodanig ver trek en eene keuken of een achterhuis geheel ot ten deele voor huishoudelijk gebruik bestemd; voor zoover betreft afzonderlijk levende of bij anderen inwonende personen, uit ten minste één atgesloten vertrek met haardstede; wordende schepen van itenminste 25 ton inhoud ten opzichte van den schipper, als woningen aan bovenvermelde ver- eischten voldoende aangemerkt; terwijl verwisseling van woning in een en het zelfde gebouw, ot wel tengevolge van eigendomsovergang, het geheel of ten deele te niet gaan van een gebouwd eigendom, of verplaatsing wegens ambt of bediening niet als verhuizing wordt beschouwd. De minister van binnenlandsche zaken heeft na de stemming over het amendement ver klaard, dat, nu in strijd met het advies der regeering dit amendement was aangenomen, waardoor de strekking en de beteekenis van het ontwerp geheel zouden worden gewijzigd, daardoor het karakter van de kiesrechther vorming der regeering zou verloren gaan en haar doel niet zou kunnen verwezenlijkt worden. Dientengevolge wenschte de regeering de verantwoordelijkheid van de verdediging van het voorstel niet verder op zich te nemen en verklaarde zij, daartoe door de koningin regentes gemachtigd, de wetsontwerpen in te trekken. Voor den aanleg van een afwaterings kanaal van 's Hertogenbosch naar Drongelen en voor het maken der wegen en waterlei - dingen tot herstel van gemeenschap en af- wateriug der doorsneden landen, zullen ten algemeenen nutte, in het publiek belang en ten name van den Staat, ter uitvoering van de wet van 13 December 1892, onteigend worden de eigendommen in de gemeenten 's Hertogenbosch,Vucht, Cromvoort, Heivoort, Drunen, Loonopzond, Baardwijk en Waalwijk, aangeduid in de Staats Ct. No. 56. De exploitatie-maatschappij heeft be paald, dat aan den stationschef voortaan is overgelaten te beoordeelen, of tegen reizigers, die, op vordering van den controleerenden beambte, verklaren niet in staat te zijn .de voor het vervoer verschuldigde vracht, of vracht en verhooging te voldoen, proces verbaal is op te maken, dan wel of genoegen kan worden genomen met eene eventueele verklaringdat het verschuldigde bedrag binnen een te bepalen termijn zal worden voldaan. Het Nieuws van den Dag van Vrijdag maakt eene lijst openbaar van kooplieden te Amsterdam, op wie de politie de aandacht vestigt. 't Is zeker in 't belang van alle handelaars en fabrikanten kennis te nemen van deze naamlijst, die aan ons bureau voor hen ter inzage ligt. De volgende scène werd in een der Limburgsche dorpen in de afgeloopen week afgespeeld: Papa voelde zich erg onwel, nam afscheid van vrienden en kennissen en ging sterven. En werkelijk de baas raakte buiten westen noch speldeprikken noch iets van dien aard schenen bij machte om den oude in het leven terug te roepen. Ten einde raad werd een familielid uit- genoodigd om te waken, die om zich van tijd tot tijd op te knappen, een fleschje oude klare had medegenomen. De klok sloeg twaalf en de waker meende, dat het tijd was om in te nemen, men kon nooit welenen klok, klok, klok, de man nam eene hartver sterking. Op eens roept eene holle stem van achter de bedgordijnen „hei, neef, wat doe je daar laat me ook eens drinken ik ben zoo flauw." En werkelijk, het vocht bekwam den gewaanden doode zoo goed, dat hij den volgenden dag totaal genezen was en niets meer van dood gaan weten wilde. (Limb. K.) Atjeh Wij ontvingen per telegraaf ongunstige be richten uit Atjeh. Te Melaboeh heeft een treffen plaats gehad, waarbij wij 7 dooden en 17 gewonden hadden onder welke 2 officieren, die zwaar gewond werden. Melaboeh, op de Westkust van Sumatra in het gouvernement Atjeh en Onderhoorig- heden, is sinds geruimen tijd een gevaarlijke post. In den loop van het vorige jaar kregen wij telkens berichten, dat onze versterking de schepen in de baai en sloepen, die langs de kust voeren, beschoten werden. Een waar rooversnest mag het heeten. In het verslag omtrent de voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden. loopende van 3 tot en met 15 Januari, lezen wij „Zoowel te Melaboeh als te Poeia Raja zijn de toestanden zeer bevredigend. Elders ter Westkust valt op politiek gebied meer en meer toenadering van de zijde der hoofden op te merken.» (N. R. Ct.) Koningstijgers op Java In de streek van Japara, waar in het district Bandjaran de suikerfabriek van dien naam ligt, moet het wemelen van konings tijgers, die in den laatsten tijd hoe langer hoe brutaler worden, en zulk een schrik onder de bevolking verspreiden dat het hier en daar zelfs moeielijk wordt, de menschen in de tuinen te krijgen. Het ongelooflijk aantal van 17 inlanders is daar sedert October j.l. door tijgers overvallen en verscheurd. Onlangs is op het perceel Pandarsili des nachts een paard uit den stal weggehaald en het bosch ingesleept. Door den administrateur van Bandjaran is een premie gesteld van zeventig gulden op het vangen of dooden van een koningstijgeren het gouvernement betaalt er nog dertig gulden, zoodat er aan eiken tijger honderd gulden is te verdienen. De administrateur van Bandjaran zal zeker be reid zijn eventueele liefhebbers voor die jacht met raad en daad bij te staan. Moord te Harlingen. Een ontzettende gebeurtenis heeft de ge moederen der Harlingers in beroering ge bracht. Dinsdagavond had de 40jarige predikant ds. J. Barger, aldaar, de huisnaaister, een jong meisje tot zijn gemeente behoorende, op zijn studeerkamer genoodigd. Natuurlijk niets kwaads vermoedende ging het meisje er heen. De domiué moet haar toen geld hebben aan geboden. Wat er verder tusschen hen is voorgevallen, is voor de buitenwereld nog een geheim gebleven, maar het noodlottig gevolg van hun samenzijn bleef niet lang onbekend. De predikantdie een met 7 kogels geladen revolver bij zich had, moet dit vuurwapen op het arme meisje afgescho ten hebbenwaarbij niet minder dan vijf kogels in haar hoofd terecht kwamen. Vree- selijk aan dat lichaamsdeel verwond werd het slachtoffer van Barger's boozen hartstocht levenloos op den vloer van dominé's stu- duurkamer weergevonden. Terstond na de vreeselijke ontdekking der suoode misdaad, werden politie en justitie met het bloedig drama in kennis gesteld met het gevolg, dat Woensdagmiddag de dader gevankelijk naar Leeuwarden werd overge bracht. Te Lochem kwam het volgende geval van oplichting voor Na lang praten wist een handelsreiziger het zoover te brengen, dat hij van eenen winkelier eene commissie kreeg. Voordat hij heenging, verzocht hij den niets kwaads ver moedende zijn juisten naam op een briefje te zetten, dan kwam het zeker terecht. De handelsreiziger schreef de opgegeven orders later boven den naam van den neringdoende, maar bij vergissing, ongeveer tienmaal zooveel als opgegeven. De beetgenomen winkelier ontving dan ook dezer dagen eene groote bezending en kreeg op zijn schrijven aan de firma ten antwoord, dat hij zelf de order had geteekend. In den nacht van 1 op 2 jl. werd onder Raalte ten nadeele van den koopman Steen wellen een kalf ontvreemd waarvan hij aangifte deed bij de marechaussee te Raalte. De marechaussee te Deventer was ook van den diefstal in kennis gesteld, die de huid van het kalf bij eenen looier te Deventer opspoorde en in beslag nam, terwijl het kalf bij eenen slager te Deventer verkocht was. Zekere H. V., bijgenaamd de Keep- houder, te Raalte woonachtig, werd van den diefstal verdacht, en heeft thans reeds bekend dien gepleegd te hebben. In pand no 33 in de Hoofdsteeg te Rotterdam is gevestigd het hotel des Pays Bas, waaraan in het benedenhuis is toege voegd een restaurant met kellnerinnen-bedie ning, welke beide zaken gedreven worden door den heer M. Schliecker37 jaar oud en Duitscher van geboorte. Dc restauratie werd Woensdag avond bezocht door eenen Duitscher, ingenieur van beroep en genaamd L. Weibeldieiu het bezit van eene be langrijke geldsom, op reis was naar Amerika. Ts middernacht verzocht de heer Schliecker den ingenieur om betaling, die deze om welke reden is niet bekend nadrukkelijk weigerde. Een twist was hiervan het gevolg, die hiermede eindigde dat de ingenieur ver hinderd werd zonder betaling te vertrekken. Ruim een uur daarna verzocht de ingenieur een oogenblik van het geheim gemak gebruik te mogen maken, hetgeen hem werd toege staan. Terugkomende, was hij met eene re volver gewapenddie hij op den eigenaar richtte, waarna hij een paar schoten loste j waarvan één den heer S. aan het hooft trot, eene onbeduidende wond veroorzakende. Na het lossen dezer schoten ontstond er tusschen beiden eene worsteling met het ongelukkig gevolg dat er nog een schot afging en een kogel den heer Schliecker in den buik trof. Deerlijk gewond viel deze op den vloer waarna de iugenieur de vlucht nam op het geheim gemakwaar hem kort daarna(het was inmiddels half twee uren geworden de ter hulp geroepen polittie aantrof. Twee geneesheeren ter assistentie geroepen, oordeelden den toestand van den verwonde voorloopig wel niet levensgevaarlijkdoch achtten zijne onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. D&tr is het ge lukt den kogel uit de wond te verwijderen. De ingenieur Weibeleen 29-jarig man is naar het politie-bureau in de Korte To renstraat gebracht. Men meldt uit Boxmeer Een viertal echte bandieten met wie de justitie nog een appeltje te schillen had werden Vrijdag door de maréchaussees alhier in eene slaapstee te Vierliugsbeek opgepakt en gevankelijk naar 's-Hertogenbosch getrans porteerd. Twee hunner hadden voor een 14 dagen op een paar plaatsen iu de buurt de ruiten ingegooid en door bedreigingen de bewoners vrees aangejaagd. Tevens werd bij hen gevonden een zilve ren horlogedoor diefstal verkregen bij den landbouwer Ansems te Rijkevoort, Te Averloo (Diepenveen) had men op een avond met het rooien van een grooten boom een begin gemaakt. Door den hevigen wind viel de boom des nachts om, eh met donderend gedruisch kwam hij terecht op de woning van de wed. Doormolen. Hij drong door de zoldering tot in eene bedstede waarin een knaap van 16 jaar lag te slapen. De knaap raakte beklemd tusschen de planken van den zolder en de takken van den boom, en verkeerde niet buiten levensgevaar. De buren kwamen te hulp en hadden het geluk den knaap uit zijn wanhopigen toestand te verlossen. Zoowel de knaap als de overige huisgenooten kwamen met den schrik vrij. Flesschentrekkers in boerenkostuum. Dezer dagen vervoegde zich bij een win kelier te Middelburg een man van middel baren leeftijd, gekleed in Goesche dracht, die eene bestelling deed van eenige kilo's koffie en thee. De waar werd afgewogen en den man het bedrag der rekening genoemd. Toen verklaarde hij zooveel niet bij zich te hebben en den volgenden dag te zullen komen afrekenen. De winkelier, meer voorzichtig dan vertrouwend, zeide dan de waar ook

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2