Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschïand. Italië. Amerika. China. BINNENLAND. dat in al zijn schakeeringen het meest heeft bijgedragen om ons te maken tot hetgeen wij zijn, ook de degelijkste aanspraken heett op onze belangstelling. Als ieder, die kan, in eigen kring werkt, dan zal ten slotte overal het beginsel der broederschap tot zijn recht komen. Evenzoo ongeveer gaat het dikwijls met intellectueele gaven. Wij doen ons best om een middel te vinden, dat over de gansche wereld de ellende verbant wij bedenken stelsels, wij beredeneeren die in geschriften en in vergaderingeu wij nemen plaats in commissiën, die een uitgebreid veld ter be arbeiding hebben gekozen. Maar, terwijl wij ons bezighouden met het pauperisme als algemeen verschijnsel, zijn daar, op tien schreden van ons af, geheele drommen van paupcis, wien al ons werken niets baat, en die we eigenlijk in 't geheel niet zien, omdat onze blik zoo heel, heel ver reikt. We maken voor onze waarnemingen gebruik van een telescoop; indien we ons vari een gewonen bril bedienden, zouden we meer, in elk geval beter zien. De begeerte als maatschappelijke hervormers werkzaam te zijn speelt ons niet zelden parten een kleine, hoogst bescheiden hervorming van het kwaad vlak naast onze deur zou ons meer zelfvoldoening geven, ons werk duurzamer en rijker gezegend maken. Of is het niet waar, dat ook hier de naast- bijliggende plicht de dringendste moet wezen? (R. N.) 't Is een week, rijk aan belangrijke ge beurtenissen op politiek gebied, die zoojuist is aangevangen in Duitschlands rijksdag zal binnen een daar dagen de beslissing in laatste instantie vallen over het handelsverdrag met Rusland en hoewel de aauneming door de wetgevende vergadering zeker is, blijft een dergelijke beslissing er toch altijd eene van historische beteekenis; Engelands gedeeltelijk gewijzigd kabinet heeft zich Maandag aan het parlement voorgesteld onder zijn nieuwen premier Roseberyrlie daarbij zooiets als een programma heeft gegeven in Frankrijks kamer kwam denzelfden dag in behandeling het voorstel van radicale zijde ter herziening van de grondwet, wat een belangrijk debat doet verwachten in Spanje is een gewijzigd kabinet onder Sagasta opgetredenin den Oostenrijkschen rijksraad kan 't spoedig le vendig worden door het nieuw ingediende voorstel tot hervorming van het kiesrecht, dat nu in behandeling is bij de drie regeerings- groepen in Italië blijven de financieele vraagstukken onverdeeld de aandacht vragen en in Japan verkeert men in afwachting van de daden der nieuwe kamer, die zoo juist gekozen is en waarin de liberalen een euorme meerderheid hebben. De beraadslaging over de grondwetsher ziening, of liever over de drie verschillende voorstellen, welke tot die herziening betrekking hebben van Goblet, van Naquet, en van Bourgeois (Jura), (niet te verwarren met den oud-minister van justitie), is Maandag in de Fransche kamer begonnen, en naar dit begin te oordeelen zal deze beraadslaging omvang rijk worden. Er waren dien middag zeven tien sprekers ingeschreven, van wie verschei dene zullen afvallen, maar bij het sluiten van de vergadering hadden ook slechts vier sprekers het woord gevoerd de reeds ge noemde Bourgeois en Goblet ten gunste der herziening, Coudreuse en de Schanel tegen. te ontmoeten en enkele woorden met hem te wisselen. In deze zeldzame en korte oogenblikken smaak te zij een ongemeen genot. Op een Zaterdag avond ontving Jules Labroue's zoon een brief van Georges Darier. De jonge ad- vokaat noodigde zijn vriend aan tafel voor den volgenden dag. Hij had, zoo schreef hij, een gewichtige mede- deeling te doen. Lucien meende dat hij niet weigeren kon. Des avonds, na het sluiten der ateliers, begaf hij zich naar Lucia om haar mede te deelen, dat hij, vol gens gewoonte, den ganschen Zondag niet met haar zou kunnen doorbrengen. Het meisje beminde al te zeer den jongman om zich tegenóver hem te beklagen. //Voor niets ter wereld zou ik u een vriend willen zien dwarsboomen, wien gij zooveel ver schuldigd zijt," zegde zij. Doch kom hier dinee- rendan hebben wij toch nog een paar uren voor ons.' Lucien ontmoette des anderendeags bij zijn vriend Georges den schilder Stephaan Gastel. Deze was reeds op de hoogte van den nieuwen toe stand, die er voor den jongen Labroue geboren was. „Ik feliciteer u. mijnheer,* zegde hij met een warmen handdruk. „Gij zijt het geluk waardig dat gij ondervindt. Ik vertrouw, dat zich thans eene schoone toekomst voor u geopend heeft." ✓Ik geloof het ook, mijnheerantwoordde Lucien „en hoop het van harte. En toch zal ik het u niet verhelenudie zooveel belang in mij steltdat mijne eerzucht zich nog al verre uitstrekt.' „Hoe zoo?' „Ik zou graag op mijn eigen wieken drijven werken, niet meer voor anderen, maar voor mij." „Zoudt gij aan den opbouw denken van de vernielde fabriek uws vaders te Alfortville?' „Ja, daar denk ik aan. Ziedaar een plicht, dien ik mij hel» opgelegden waaraan ik niet zal te kort komenZoodra ik de noodige som zal be spaard hebben om de werken op eene kleine schaal te beginnenzal ik niet langer aarzelen." „Ik feliciteer u, vriend, met dat besluit," zegde Georges. „Gij toont zoo een edelmoedig hart en stelt u als een braven zoon voor. Een eerzucht van dien aard verdient den grootsten lof.En daar wij nu toch het oog op het verleden hebben Bij de opening van het Eng. pari. verklaarde de troonrededat de verhouding tot de vreemde mogendheden vriendschappelijk en bevredigend is dat de onderhandelingen met Rusland over de regeling der grensquaestie in Centraal Azie voortgezet worden in eenen geest van wederzijdsch vertrouwen en wel willendheid die alle hoop geeft op eene spoedige en billijke oplossing en dat er met China eene overeenkomst getroffen is tot vaststelling var. de grens tusschen Engelsch en Chineesch Birmah. Er zal op groote schaal voorzien worden in 's rijks verdediging. Aangekondigd wordt een ontwerp tot het reïntegreeren van uitgezette pachters en voorts verscheidene ontwerpen, die deel uitmaken van het programma van Newcastle. Twee betreurenswaardige botsingen (zoo heet het verder) hadden er onlangs plaats met koloniale Fransche strijdkrachten in westelijk Afrika. De koningin wacht den uitslag van het om trent deze bejammereuswaardige voorvallen ingestelde onderzoek af, in het volle vertrou wen, dat deze zullen getoetst worden met de kalmte en de waardigheid, die bij dergelijke gelegenheden aan twee groote natiën betamen. In eene bijeenkomst van liberalen in het departement van buitenl. zaken, onder Rose- bery's voorzitterschap, verklaarde deze geheel vast te houden aan Homerule voor Ierland waartoe de partij gebonden was door banden van eer. Hij betuigde ook adhesie met Gladstone's laatste redevoering in het parle ment tegen het hoogerhuis, welks samenstel ling, alreeds eene anomalie, een groot gevaar is geworden voor het land, sedert de lords zich onderwerpen aan den wil van den aan voerder der conservatieve partij. Engeland's eer en de vrede van Europa zouden door de tegenwoordige regeering onder hare hoede genomen worden. I et Spaansche kabinet is gewijzigd als volgtvoorzitter, Sagasta; financien, Ramon Salvador binnenl. zaken, Aquilera; openbare werkeu, Groizard; justitie, Capdebon; buitenl. zaken Moretoorlog Lopez Dominguez marine, admiraal Pasquin. In Japan, welks grondwet, op Europeeschen leest geschoeid overeenkomstig de gebruiken en gewoonten des lands, dagteekent van 1889, terwijl in November 1890 de beide kamers voor de eerste maal bijeenkwamen, hebben de kamerverkiezingen, noodig geworden door de ontbinding van 30 December 1.1,, den liberalen een enorme meerderheid bezorgd, 't Is er gedurende de verkiezingen heftig toegegaan, wat na een drietal ontbindingen in 18 maanden tijdswel niets anders te wachten was. Het aantal gearresteerden beloopt 1000, velen zijn gedood en gewond en zelfs is ontdekt een samenzwering tegen den keizer, den kroonprins en de ministers die men naar Europeesch voorbeeld »en corps" in de lucht wilde laten springen. De meer derheid van 120 stemmen ten gunste der liberalen, doet verwachten dat er nu een tijd van rust en kalmte zal aanbreken. De Lanterne heeft berichten uit Tongkin ontvangen waarin gemeld wordt dat Chi- neesche troepen het gebied aan de Boven- Mekong binnengedrongen zijn. Zij beroepen zich op een goedkeurend besluit der Chineesche regeering en geven voor dat er een geheim tractaat tusschen China en Engeland bestaat zal ik u eens mededeelen wat ik vernomen heb omtrent de vrouw die wegens brandstichting inoord en diefstal veroordeeld werd.' „Jeanne Fortier?' „Ja,Jeanne Fortier.* „Welnu dan „Zij moge schuldig zijn of niet, doch een feit is het, dat de ongelukkige zeer zwaar geleden heeft.' „Wat alle overige veroordeelden lijden, veron derstel ik.' „Veel meerNa hare veroordeeling is zij krankzinnig geworden." „Krankzinnigriepen Lucien en Stephaan Cas- tel tegelijk uit. „Ja, en gedurende zes jaar was Jeanne zinne loos en werd toen in de Salpétrière verpleegd.' „Is zij er nu uit „Ja." „Hoe is dat mogelijk „Een brand, gedurende de belegering door eene vijandelijke bom in het gedeelte des gebouws dat zij bewoonde, gesticht, deed haar zoozeer ver schrikken, dat zij eensklaps weder in 't bezit kwam van geheugen en rede.' „En toen „Toen werd zij naar de gevangenis van Cler mont overgebracht, waar zij veroordeeld was haar lever, te eindigen." *Is zij dood?' vroeg Lucien haastig. „Neentwee maanden geleden heeft zij de waakzaamheid der wachten weten te verschalken; als eene zuster gekleed, die er het beheer hebben over de ziekenzalen, is zij ontsnapt." „Ontsnapt!' riep Stephaan Gastel uit. „En heeft men haar spoor niet weergevonden. „Tot nu toe nog niet; doch het is niet waar schijnlijk, dat zij onopgemerkt zal blijven. Haar signalement is naar alle richtingen verzonden vroeg of laat zal de ongelukkige wel in de val loopen." „Arme vrouw mompelde Jules Labroue's zoon. „Gij hadt wel gelijk Wat had de ongelukkige veel geleden!.... Wie weet of ik haar nu nog wel ooit zal ontmoeten En toch zou mij dat zooveel genoegen gedaan hebben Hoe is zij er toch toe gekomen om de vlucht te kunnen nemen Wordt vervolgd. en vaardigen proclamaties uit. Volgens die proclamaties eischt China al het grondgebied van de Boven Mekong op, dat aan Frankrijk afgestaan is. Te Cannes is weer een slachtoffer van Emile Henry's aanslag overleden. Ze was met haar man op de huwelijksreis en bevond zich juist in het café Terminustoen de misdaad plaats had. Hoewel niet gewond was zij zoo verschriktdat zij ziek werd en door haar man een grondeigenaar uit de omstreken van Warschauop raad der ge- neesheeren, naar Cannes gevoerd werd, waar zij overleed. De instructie tegen Henry is nog niet gesloten, daar het parket nog steeds overtuigd is, dat hij medeplichtigen heeft. Te Colombes-Asnières heeft in den verloopen nacht een ontploffing plaats gehad, waardoor een werkman, die waarschijnlijk de oorzaak is der ontploffingzijn bewustzijn verloor, doch verder geen nadeel ondervond, dan dat hij naar de gevangenis gevoerd werd. Het schijnt toch dat hij de weduwe Jorel die haar betrekking tot hem afgebroken had, wilde dooden, tegelijk met zich zeiven. Allais is leidekker van beroep en 55 jaar oud. Een dynamietpatroon, door misdadige han den neergelegd voor zekere woning in het dorp Fuente-Rebello, is gesprongen, met het gevolg dat de alcade en nog een persoon er deerlijk door gekwetst werden en nog den- zeltden dag overleden zijn. De rechter van instructie te 'Caranban- chel, provincie Madrid, heeft een rijk grond eigenaar en zijne matlresse gevangen genomen, die zes maanden lang twee zoons van eerst genoemde opgesloten en gepijnigd en als het ware uitgehongerd hebben, met het doel om hunnen dood te bereiken ten einde een aanzienlijk vermogen, dat hun ten deel ge vallen was, te erven. In den omtrek van Gibralter is er een conflict ontstaan tusschen Engelschen en Spanjaarden. Een twist was namelijk gerezen tusschen een Engelschman en een jeugdigen Spanjaard, die aangesteld was om bruggegeld te heffen van een ieder, die de brug overtrok. De broeder van den brugwachter kwam in den twist tusschenbeide en diende met zijne rotting een geduchten slag toe aan een der Engelschen, een zeeofficier, naar men zegt. Aan kleine nederlagen, geschikt om den nijd der Goden te bezweren en den nationalen trots in toom te houden ontbreekt het te genwoordig den Britten niet. Eerst wierp het onheil van Wilson's vijf en dertig mannen eene donkere schaduw over de geschiedenis van den zegetocht naar Boeioewayodaarna leverde Fodi Silah aan de Engelsche zeesol daten een gevoelig bewijs, dat ook zwarten wel schieten kunnen, mits zij slechts geweren hebben; en nu weder brengen tijdingen van Hindostan's noordoostelijke grens de les mede, dat men zelfs den meest barbaarschen vijand niet beneden zijne waarde moet schatten. Volgens deze tijdingen toch, door inboorlingen aangebracht, heeft de expeditie onder kapi - tein Maxwell, uitgezonden om den bergstam den Abors te tuchtigen, na twee dagen vech- tens met zwaar verlies den aftocht moeten aanvaarden, terwijl een troep van dertig man onder een Britsch officier, die proviand aan voerde, geheel in de pan moet zijn gehakt. Neemt men in aanmerking dat deze Abors reeds herhaaldelijk de Engelschen op hunne rotsvestingen het hoofd hebben doen stooten, dan moet men wel eene sterke expeditie noodig achten om deze strijdbare wilden vau den waan hunner onoverwinnelijkheid te genezen. De troep van kapitein Maxwell bedroeg slechts 400 man. BERLIJN, 13 Maart. De rijksdag heeft bij tweede lezing de rest van het handelstractaat met Rusland goedgekeurd. De bomdie Donderdagavond omstreeks half zes voor het gebouw der Italiaansche kamer ontplotte anders houdt de kamer op dat uur nog zitting, maar op dien dag was men wegens ongesteldheid van den heer Crispitoevalligerwijs vroeger gescheiden deed zulks met zoo luiden knal, dat het bij kans door geheel Rome gehoord, en allerwege groote ontsteltenis werd veroorzaakt. In het kamergebouw gingen door de ont ploffing alle lichten uit, terwijl een verstik kende kruitdamp zich overal verspreidde. Ook de naburige huizen blijken schade te hebben geleden. Het voorwerp, waarmede de aanslag werd gepleegd,was een blikken bus, met ontplofbare stoffen gevuld. Met een hoogen hoed bedekt, zoodat het minder de aandacht trok, was het instrument geplaatst in een der vensterkozij nen vau het kamergebouw. Acht personen werden gekwetst, waarvan er zes in het hospitaal opgenomen zijn en een reeds overleden is, de man nl. die, naar de eerste berichten luidenvan een onbe kende een houten doos overnam ter bewaring, doch, zoodra hij zag, dat er rook uit opsteeg, ze wegwierpwaarop de ontploffing volgde. In het hospitaal moet de overledene dit zelf meegedeeld hebben. Intusschen wordt deze verklaring officieel tegengesproken en wordt beweerd dat de doos bij het gebouw der kamer neergelegd is, maar dat ze niet door een vreemdeling aan den overledene over handigd is. Enkele bladen meenen, dat de gestorvene zelf de dader is. Ook een met selaar, die licht verwond is, heeft een lang durig verhoor ondergaan. Kort na de ont ploffing trok een groote menigte naar het paleis van prins Odescalchi, die tegen een tentoonstelling te Rome gestemd had. De militaire macht moest tusschenbeiden komen en een aantal demonstranten arresteeren. Een ontelbare menschenmassa stroomt nog steeds naar het plein Monte Citorio, dat echter door de troepen afgezet is. De drie Donderdag gearresteerdenzijn weer op vrije voeten gesteld. Op het gewone uur werd den vol genden dag de zitting der kamer geopend; de vergaderzaal heeft niet geleden. Zondagavond hebben er in het beroemde Scala Theaterte Milaan ergerlijke voor vallen plaats gehad. Een aantal abonné's ontstemd dat de Wagner's „Walkure" voor den twintigsten keer opgevoerd werd, begon nen een woest lawaai te maken, met het gevolg dat de aanwezige dames en de kapel meester de vlucht moesten nemen. Toen de commissaris van politie soldaten liet komen ontstond er een waar kabaal. Het orkest en het tooneel werden bestormdalles werd er kort en klein geslagen. Ten slotte moest de zaal met geweld ontruimd worden. RIO DE JANEIRO, 13 Maart. Admiraal Da Gama heeft het voorstel gedaan om naar Europa te vertrekken; doch Peixoto weigert en eischt dat de insurgenten zich onvoor waardelijk overgeven. WASHINGTON, 13 Maart. De Ameri- kaansche gezant te Rio telegrafeerde dat de stad Rio bijna verlaten is. Het gouvernement weigerde de voorwaarden van Da Gama te aanvaarden. De batterijen openden 's na middags te drie uur het vuur op de insurgen ten, nadat de forten reeds op 't middaguur begonnen waren. De insurgenten schoten niet terug. Uit China komt bericht, dat eene hevige aardbeving de Tibethaansche streek Kada heeft geteisterd over eene uitgestrektheid van 9000 vierk. mijlen. Het getal dooden bedraagt 200; dat der gekwetsten is zeer groot. De groote tempel van den Dalai Lama te Huel- zuan die uit de 17e eeuw dagteekentis door de aardschokken geheel vernield. Uit de puinhoopen evenwel heeft men reeds de negen Buddha-beelden van zuiver goud weer te voorschijn gebractit, die keizer Yung Ching eens aan den tempel schonk, benevens een honderdtal bronzen beelden. Te Peking worden reeds nu groote toe bereidselen gemaakt om den 60sten verjaardag der koningin weduwe, die in November valt, feestelijk te vieren, 't Belooit eene schitterende plechtigheid te zullen worden. H. M. is de weduwe van keizer Hsein Fung, die regeerde in 1860, toen de Engelschen en Franschen Peking veroverden. Zij was de moeder van den vorigen keizer Tung-Chi, die, geen kin deren nalatend, werd opgevolgd door zijnen neef, den tegenwoordigen keizer Kwang-Son. Overeenkomstig het Chineesch gebruik evenwel werd, na Tung-Chi's dood, Kwang- Son door diens moeder als zoon aangenomen. Jaarmarkt te Waalwijk Donderdag den 15 Maart. WAALWIJK, 14 Maart 1894, Gisterenavond half zeven is eene openbare vergadering gehouden van den gemeenteraad. De agenda luidde als volgt 1. Ingekomen stukken; 2. Adres van R. Briels om ontslag als on derwijzer 3. Regeling der jaarwedde van den op te roepen onderwijzer 4. Benoeming van een stembureau voor al de verkiezingen vau 1894. 5. Kerkpad. De burgemeester en alle leden waren te genwoordig. Na voorlezing en goedkeuring van de no tulen der vorige vergadering deelde de voor zitter mede lo dat afgesproken was om bij de nieuwe eigenaars van den tram Tilburg—Waalwijk aan te dringen op het leggen van rails ook aan de oostzijde der haven. B. en W. raden aan tegenover de plannen der concessiona rissen een afwachtende houding aau te nemen, daar deze groote uitbreiding van het lijnennet medebrengen; 2o ten opzichte van den Kerkpad; de voor zitter heeft Wagemakers gesproken; deze zag er weinig in het houtgewas in den Kerkpad weg te doen, daar dit hem jaarlijks nog al wat opbrengt. Hij wil echter wel het gedeelte, waarlangs het houtgewas staat, in eigendom overdoen aan de gemeente voor f 400; maar B. en W. vinden dit overdreven. Dit is ook het gevoelen van den raad. Op voorstel van den heer Timmermans van Tu-

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2