1 Notaris BINK, Notaris RANT, Advertentiën, Notaris BINK Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Duitschland. U I TV O E EI N GEN- BINNENLAND. Handelsberichten. te Waalwijk, zal WOENSDAG 28 MAART 1894, VERPACHTEN TE WAALWIJK, ZAL Dinsdag 2 7 Maart 1894, VERKOOPEN: te Waalwijk, publiek verkoopen i'i onderzoek en na het inwinnen van de meest afdoende inlichtingen, besloten het thans aan hangige plan ter tafel te brengen. De ge vraagde som is wel hoog, maar daarvan gaat 9000 ai alleen voor den ketel; het bijgekochte terrein heeft gekost 2300; rekent men nu nog de directeurswoning en eenige andere uitgaven dan blijft er voor de eigenlijke fabriek maar f 10000 over. De heeren spraken over eene som van f 65000 voor eene heel nieuwe fabriek. In den Bosch was de begrooting voor de nieuwe fabriek f 150,000; maar als wij't geld hadden, dat ze meer gekost heeft, hadden wij genoeg voor een nieuwe fabriek. De Waalwijksche fabriek heeft bij aanleg gekost 147000. Op eene gedane vraag antwoordt de direc teur, dat de aanleg van het buizennet aan vankelijk heett gekost f2002,50, maar dat hij niet zou willen aannemen het thans te leggen voor f15000. De heer Verbunt: „En dan de aansluiting van de hoofdbuis aan de leiding der par ticulieren." De voorzitter„Laat dit rusten tot later blijven wij bij het punt van behandeling." De heer Timmermans Wz. „Ik wensch alleen te zeggen, dat de plannen nauwkeurig zijn onderzocht en dat de directeur der gas fabriek, die dit gedaan heeftvolkomen op de hoogte der zaak is." De heer Van Schijndel: „Die zal toch geen kennis hebben van bouwen." De heer Timmermans Wz.„Hij is volko men beslagen in alles wat de aanhangige zaak betreft." Nadat nog de heer Mombers zijne ziens wijze had medegedeeld sloot de voorzitter de debatten. In stemming werd gebracht: lo. het voorstel van den heer Van Schijndel om vooraf nog een deskundigen le raadplegen. Verworpen met algemeene stemmen buiten den voorsteller. 2o. Van denzelfde om voorloopig geen directeurswoning te bouwen. Verworpen met 8 stemmen tegen 2, van den heer Verbnnt en den voorsteller. 3o. Het ongewijzigd plan, aanbevolen door de gascommissie en voorgesteld door B. en W. Aangenomen met 8 stemmen tegen 1, die van den heer Van Schijndel. De heer Ver bunt bleeft buiten stemming. De voorzitter vraagt voor B. en W. mach tiging tot het aangaan van eene geldleening tot een bedrag van f2800u, uoodig voor de uitvoering dezer werken. De heer Verbunt vraagt eene som te limi- teeren, waarop de voorzitter hem antwoordt dat eene bepaalde somnamelijk f 28.000 genoemd is. De gevraagde machtiging wordt verleend met 9 stemmen tegen 1, die van den heer Van Schijndel. De voorzitter sluit de vergadering. De Indépendance acht het niet onwaar schijnlijk dat de koning van Belgie de ministers zal trachten te bewegen hunne aanvrage om ontslag in te trekken. De crisis brengt het hoofd van den staat in eene valsche abnormale bijna inconstitutioneel positie. Immers het koninklijk prerogatief kan niet aangewend worden ontbinding is onmogelijk omdat Belgie op het oogenblik noch kieswet noch kiezers bezit. Maar daar tegenover wordt gezegd dat Beernaert's besluit onherroepelijk vaststaat. Terwijl Dinsdag het tusschen Rusland en Duitschland gesloten handelsverdrag in wer king zou treden hebben Rusland en Oosten rijk nog maar altijd geen accoord kunnen treffen Rusland staat op verlaging der graan rechten en Hongarije is daartoe geenszins geneigd. Rusland heeft de clausule der meest begunstigde natie niet willen toestaan en de gezant te Weenen is naar Petersburg gereisd zonder dat 't tot een overeenstemming is gekomen. Ondertusschen worden de onder handelingen voortgezet en onder de industri- eelen van Oostenrijkdie de nu geeischte rechten reeds veel te bezwarend heeten bestaat groote zorg voor de toekomst, welke allicht verscherpingen kan brengen. Doch tegenover de financieele belangen of eigenlijk er bovenstaan de politieke en door Rus- lands overeenkomst met Duitschland, komt Oostenrijk in een leelijk parket. De Riformahet welbekende orgaan van den heer Crispi, den toestand tusschen Frank rijk en Italië nagaande geeft den wensch te kennen, dat men op het verledene terugkomt. Eene goede verstandhouding ten aanzien van beider handelsbetrekkingen komt het blad niet onmogelijk voor. Men heeft slechts het voorbeeld te volgen van Rusland en Duitsch land die ondanks het drievoudig verbond een handelstractaat gesloten hebben. Het blad geeft verder te kennen dat er vele redenen pleiten voor eene toenadering tusschen Italië en Frankrijk. In Italië wordt reeds nu weer gesproken van een beroep op de natieanders gezegd een kamerontbinding, in verband met den tegenstand welke minister Sonnino's plannen in de financieele commissie ondervinden. De minister van financien heet de voorstellen der commissie onaannemelijk en hij blijft ten aanzien der ontvangsten even pessimistisch gestemd. De Hongaarsche patriot en ex dictator Lajos of Lodewijk Kossuth is na een lang durig lijden Dinsdag op 92jarigen leeftijd te Turijn bezweken. Gelijk men weet, was hij het," die in 1848 den grooten Hongaarschen opstand tegen Oóstenrijk leiddenu welks mislukken hij als balling op verschillende plaatsen in den vreemde vertoefde steeds echter, waar ge legenheid was, de zaak der Hongaren be pleitend en bevorderend. Te specifiek Ma- gyaarsch evenwel vervreemdde hij daardoor van zich de andere elementen van Hongarije's bevolking. Met het vergelijk met Oostenrijk in 1866, dat de wenschen zijner landgenooten in hoofd zaak bevredigde, kon hij zich niet vereenigen, en zoo bleef hij, hoewel hem in 1867 am nestie werd verleend, in ballingschap, laat stelijk te Turijn, waar hij zich met letterkun digen arbeid onledig hield. De Hongaren hebben Kossuth steeds in hooge eere gehouden wat wel eens moeite gaf in hunne verhouding tot hunnen koning, keizer Franz Jozef, die, hoofdigheid tegenover hoofdigheid stellend geen genade bood en van geen toegeven wilde weten, waar trotsche afzondering steeds met eene weigering dreigde. Zoo werd hij officieel niet meer tot de Hon gaarsche burgers gerekend, maar telkens weer hier en daar tot eere-burger benoemd, terwijl straten en pleinen naar hem vernoemd werden en patriottische geestdrift zich bij voorkeur in de verboden Kossuthhymne bleef uiten. En nu is de dood gekomentegenover welks majesteit nu zelis de keizer zekerlijk de bezwaren zal laten vervallen, die hem vroeger weerhielden en nu niet meer weer houden mogen den patriarch-patriot zoo niet mede te huldigen, dan toch er in te berusten, dat men hem naar hartedrang hulde brengt. Terwijl de „Mindello" en de „Albuquerque" op de Azores worden verwacht, waar admiraal Da Gama met zijn officieren een verblijf zal worden aangewezen, blijft De Mello, naar 't schijnt, den kamp voor eigen rekening voort zetten; hij moet over 6000 man kunnen be schikken, waaronder is begrepen de artillerie met 6 Kruppkanonnen en 4 mitrailleuses terwijl versterking wordt verwacht onder ge neraal Saraiva (1500 man). De staat Paranah, door de opstandelingen bezetwil een lee ning sluiten ten gunste van De Mello, die dus een oorlog te land zou kunnen blijven voeren. Omtrent de crimineele zaak te GentLeu venAntwerpen, die de aandacht in Belgie thans zoozeer gespannen houdt, worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeld. De opgraving der beide lijken zal weldra plaats hebben. Tot dit besluit hebben de volgende omstandigheden geleid. De heer X. te Antwerpen verkeerde op vetrouwelijken voet met de familie Z. Plotseling stierf zijne vrouw en kort daarna de heer Z. De beide overgeblevenen, de heer X. en mevrouw Z traden samen in het huwelijk. De vrouw had eene zuster, die zich in eene levensverzeke ring bevond ten behoeve van mevrouw X. voor niet minder dan 100,000 frs. De zuster overleed kort hierna. Een oom van den heer X. had tot univer seel erfgenaam eene dame benoemd, die hem eene dochter had geschonken. Deze oom stierf denzelfdeu dag, op welken hij zijnen neef had medegedeeld dat hij voornemens was met die dame in het huwelijkte treden. De verzekerings-maatschappij weigert thans de gelden uit te keeren. Veel licht in deze duistere zaak is er nog niet. De politie heeft gearresteerd de moeder van Ortiz en zijn meisje, een modemaakster, die een twintigtal vrouwen in haar dienst heeft. Ortiz is verhoord. Toen de rechter hem vroeg, hoe hij, met zijn weelderige gewoonten, de anarchistische leer belijden kon, antwoord de hij„Het is noodzakelijkdat zij die ontwikkeld zijn, zich het lot der armen aan trekken en trachten daarin verbetering te brengen)" De rechter van instructie, belast met den aanslag van de Madeleine, heeft eene belang rijke verklaring ontvangen. Een dokter had onlangs het kind vau een werkman behan deld. Nadat het hersteld was, kreeg de ge neesheer een kleine geldsom met de woorden: „Dat is alles, wat ik missen kan. Vergun mij echter u een raad te geven, die u misschien nuttig kan zijn. Ga gedurende eenige dagen niet naar de Madeleine of de Opera." Drie dagen later had de aanslag van Pauwels plaats. Men doet thans onderzoekof de bedoelde werkman niet een medeplichtige van Pauwels is. Een schrijnwerker, Roy ge naamd bij wien tien dynamietpatronen en een pak lonten gevonden werden, is gearre steerd. In een huis van de Rue Carlot te Parijs is een blikken kist met 60 dynamiet patronen gevonden; hoe ze daar gekomen zijn, is nog niet opgehelderd. De kist is naar het gemeentelijk laboratorium gezonden. De gebroeders Degraeve (Rorique) wier doodvonnisdoor het gerechtshof te Brest geveld, nu veranderd is in levenslangen dwang arbeid, houden steeds vol, dat zij onschuldig zijn aan de misdaad waarvoor zi' veroordeeld ij werden (vermoorden van de bemanning van ji het schip waarop zij dienst deden). Zij hebben een brief aan hunne familie te Boom (Belgie) geschreven, waarin zij hunne moeder troosten met het vooruitzicht, dat zij J nog dit jaar in vrijheid gesteld zullen wor den, daar nu spoedig uit Tahiti vele bewij zen van hunne onschuld zullen komen. Zij laten ook hun dank betuigen aan de Belgische persaan wie zij „hun leven te danken hebben." Wat de arme bevolking van Santander al zoo lang had gevreesd is gebeurd eene nieuwe ontploffing heeft plaats gehad in de romp van het gezonken dynamietschip Ma- chicao, waardoor 10 personen gedood en een kleine 30 gekwetst zijn. Een vreeselijke paniek ontstonden de bevolking is dermate verontwoordigd over het optreden der overheid, dat men de bur gerwacht heeft moeten oproepen, om te pa trouilleeren. De telegraphische gemeenschap is door de ontploffing verbroken. Den dag voor keizer Wilhelm naar Abba- zia vertrok, des middags, is Z. M.van een rijtoertje terugkeerend, plotseling op het denk beeld gekomen om misschieu bij wijze van afscheidnemen het garnizoen van Ber lijn te alarmeeren. Dat gaf in de geheele stad natuurlijk een geweldige beweging, zoo zelfs dat op verscheidene punten op dat drukke uur van den dag het verkeer feitelijk werd ge stremd en de gewone loop der dingen groo telij ks werd belemmerd. WAALWIJK. Maandag 26 Maart, 'smidd. 12 uur, zal door de liedertafel Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Opwaarts. Hol. 2. Omhoog. Heinze. 3. Hymne. De Vliegh. Maandag 26 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Marche militaire Bouman 2. Ouverture fantastique Govaert. 3. Le Réveil du Lion, fantaisie Canivez. 4. Feuilles d'Album, fantaisie. Bouman. BEZOOIEN. Maandag 26 Maart's avonds 61/2 uur Tweede Winteruitvoering opgeluisterd door muziek, te geven door de Liefhebberij Too- neelclub „Vondel", onder de zinspreuk „Nut en Genoegen", in het lokaal van den heer Willem Brokken. ENTREE voorniet leden 25 cent. (Zie programma's.) WAALWIJK, 24 Maart 1894. Nu de verkiezingen voor de nieuweTweede Kamer zullen plaats hebben op Dinsdag 10 April a. s. is de verkiezing voor een lid van Waalwijk's gemeenteraad, aanvankelijk bepaald op 9 April, tot nader order uitgesteld. A. Arts, timmerman alhier, was laagste inschrijver voor het schoonmaken van de gemeenteschool en het verven der onder wijzerswoning, voor respectievelijk f82.— en f 158.- Woensdagavond heeft de rechter com missaris met den officier van justitie en griffier van de arr. rechtbank te 's Bosch, te Bezooien een onderzoek ingesteld in de zaak van J. v. d. K., voor eenigen tijd door Belgie uit geleverd als beschuldigd van frauduleus ban kroet. Tengevolge van dat onderzoek is een schoenmaker te Bezooien in arrest genomen en gevankelijk naar 's Bosch over gebracht, als verdacht van het verduisteren van goederen behoorende tot den boedel van genoemden Jos. v. d. K. Gisteren zijn door de politie in beslag ge nomen verschillende dier goederen, welke door getuigen herkend werden als tot gezeg den boedel behoorende. Donderdag namiddag ruim 5 uur ont stond er brand in een der aan de haven staande rietschelven. Aangewakkerd door den vrij hevigen wind, breidde het vuur zich weldra uit tot de nabijstaande hoopen, die mede een prooi der vlammen werden. De eigenaar, de heer Alph. van D. te Bezooien, lijdt nog al aanzienlijke schade, daar slechts ongeveer een derde van het verbrande door assurantie gedekt was. De taak der brandweer bepaalde zich tot het beperken van de ramp. De oorzaak is onbekend; eenigen schrijven ze toe aan baldadigheid, anderen aan vonken uit een tabakspijp zonder dop afkomstig. Deze week ontstond een begin van brand bij den landbouwer Jac. St., in de Zeine; een zijner dochters had zich verbor gen onder de bedstede haars vaders en ge tracht het stroo in brand gestoken. Door een geneeskundige is verklaard, dat het meisje, wegens gekrenkte geestvermogens, niet aansprakelijk kan worden gesteld. Ze zal dus waarschijnlijk worden overgebracht naar een krankzinnigen gesticht. Voor 2 jaar brandde ook het huis van genoemden St. af, en nu begint men te veronderstellen, dat de brand toen door dezelfde hand ge sticht is. Door het openbaar ministerie bij de rechtbank te Breda ia zes jaren gevangenis straf geöischt tegen den persoon de B., slager te Tilburg, wegens mishandeling met doo- delijken afloop, gepleegd op zekeren V. in den avond van den 6 Febrari jl. Door stoom gedood Omtrent een ongeval op de „Tïunze IX" voorgekomen, deelt men het volgende mede: De „Hunze IX" varende van Groningen op Hamburg, lag in den nacht van Zaterdag op Zondag aldaar gereed om den volgenden morgen naar Groningen te vertrekken. Tegen 3 uur zouden echter nog eenige weinige goederen geladen worden. Kapitein D. Riet- sema, deelde het volk, dat zich op het dek bevond mede, dat hij nog een half uurtje naar de kooi ging, waarna men de goederen begon te laden. Te dien einde werd de stoomlier in beweging gesteld. Ten gevolge van de groote hitte sprongen eenige buizen, die door de kajuit van den kapitein en onder diens kooi liepen, waardoor in een betrek kelijk kort oogenblik de ruimte vol stoom kwam. De ongelukkige kapitein, bijna blind door den stoomkon de deur niet open krijgen, zoodat het geruimen tijd duurde voor hij naar buiten was gebracht. Onder een vreeselijk lijdeu is de heer Rietsma Zondag avond overleden. WAALWIJK, 23 Maart. Bij Hinken aanvoer ter veemarkt was de handel niet vlug voor kalfbeesten evenmin als voor vet vee Jonge beesten voor de weierij daarentegen met weinig aanvoer hoog in prijs. Kalfkoeien golden f 110.— f190.—, af 205. Dito vaarzen f95 175,— f185. va^f-- °fg!r0!rd ruim atuks verkocht ïe r rbSïeïmJ'/lft afSeslagen en verkocht 981 kg van 10,97 f 1,18 per kg. Eieren f2,50 a 3,50 per 100 stuks. In huiden is de handel wel zoo vlug vooral voor nieuwe Fray-Bentos Liebig ossen in de zware wichten. Elke nieuwe aanvoer vindt onmiddellijk koopers tegen hoogere prijzen. Voor prima zwaar leder is ook meer vraag. Er is niet veel voorraad en waarschijnlijk zal er ook niet zooveel aan de markt komen als het vorig jaar, waardoor de prijzen van zelf moe ten stijgen. In alle soorten leder bestaat meer kooplust doch slechts aan vorige lage priizen. Voor goede ml. schors bestaat veel vraag. Ook is de handel in vreemde looimiddelen weer vaster en vlugger, dan eenige weken geleden. nam. 5 ure, bij de Wed. DE BONT, te Waspik, voor den Heer H. VAN BA VEL 7 perceelen best WEI- en HOOILAND te Waspik, in de Dellen en Beijsters. voorm. 10 ure, voor JAC. VAN WOENSEL, te Baardwijk, Herberg Inventaris en Meubelen, waar onder Mahoniehouten Chiffonnière en Linnenkast, zoomede Schnurgebinten en Bandbout. zal ten verzoeke van den heer Leonard van Helvoirt Mz.te BAARDWIJK op Woensdagen 4 en 18 April 1894, telkens 's avonds 7 uur, ter herberge van Adrianus Mulders, aldaar Onder B A A E D W IJ K. Perceel 1. Weiland in de Gezeitens, sec- tie C nos. 119 en 421, groot 37 aren 90 centiaren. Peiceel 2. BOUwlandachter het vorig perceel over de spoorlijn, sec tie C no. 425, groot 60 aren 20 centiaren. Beiden tot 1 November 1894 in huur bii Johannes Schilders te Baardwijk.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2