Spanje. Amerika. Rijkspostspaarbank Duitschland. Oostenrijk. BINNENLAND. zij voortdurend hun optreden onderwierpen aan het „bon plaisir" van Duitschland en met name in de Bulgaarsche quaestie geen enkelen stap gedaan hebben, zonder Berlijn te raadplegen, wordt hier nog druk besproken, tegenspraak ondervindt hij niet; de Fransche gezant in Duitschland, de Courcelles, meent, dat hij zijn land een slechten dienst zou bewijzen, indien hij, hetgeen hem in zijne betrekking toevertrouwd is, publiek maakte. Alleen verzekert hij, dat hij, onder geen voorwaarde, er in toegestemd zou hebben, om te Berlijn de zonderlinge rol te spelen, die Flourens hem toedicht. Een aanklacht is nog niet tegen dezen laatsten ingediend. Charles De Lesseps is geschrapt als officier van het Legioen van Eer, wegens omkooping van ambtenaren, tengevolge waar van hij in de vorige lente tot een gevange nisstraf van een jaar veroordeeld werd. Van den ouden Ferdinand, die het groot-kruis bezit, wordt niet gesproken. Omtrent de viering van den eersten Mei bestaat onder de sociaal democraten verschil van meening; de eene fractie wil, dat aan de regeering een deputatie gezonden wordt, de andere is er tegen. De Spaansche regeering heeft de uit levering gevraagd van den te Parijs gear resteerden anarchist Ramon Sabarro, die door de Spaansche justitie gezocht wordt. Het aantal geboorten is in Frankrijk sedert 1876 voortdurend afgenomen. Het aan tal sterfgevallen overtrof dat der geboorten in 1893 met 20000. Behanzin, de onttroonde koning van Dahomey, is op het Fransch-West lndische eiland Martinique aangekomen. Hij moet dadr met vier vrouwen, een kind en vier bedienden leven van de 12,000 fr. per jaar hem door de Fransche regeering toegelegd, en heeft daarbij vrije woning in het fort Partenson. Alweer een gevallen glorie Het wrak van het dynamietschip Machi- chaco te Santander is nu geheel vernield, en alle gevaar voor verdere dynamiet-ontplof- flngen wordt nu als geweken beschouwd. De ontploffingen, welke het wrak deden springen, richtten geen belangrijke schade aan, dan alleen aan de telefoondraden. De meeste der gevluchte inwoners zijn nu gerustgesteld en in de stad teruggekeerd. Ongeregeldheden in Zuid Carolina. De gouverneur van Zuid Carolina heeft ter kennis gebracht van de regeeriug, dat de districten Darlington en Florence in openlijken opstand zijn. De moerassen in de nabijheid van Dar lington, waar een groot aantal politieagenten een toevlucht hebben gezocht, zijn omsingeld door de opstandelingen. De gouverneur van Zuid Carolina zou met de ouder de wapenen geroepen militie-troepen naar Darlington ver trekken maar het grootste gedeelte der troepen weigerde den gouverneur generaal te gehoorzamen. De districten Darlington en Florence vor men het zuid oostelijk gedeelte van den staat Zuid Carolina. Dezer dagen stelde de politie een onderzoek in te Darlington, Court house, een plaatsje in Darlington, namens de amb tenaren der staats-distilleerderijen. De inwo ners verzetten zich gewapenderhand tegen de politieagenten en dreven hen terug. De gouverneur Tillman riep de militie onder de wapenen, maar deze schaarde zich aan de zijde der weerspannigen. Uit Washington werd toen terstond bevel gegeven, dat een detachemeut linietroepen uit Augustine ter beschikking van den gouverneur zou worden gesteld. Aanleiding tot dezen strijd werd gegeveu door de wet, welke bepaalt, dat in Zuid Ca rolina alleen de staat het recht heeft alcohol te bereiden en te verkoopen. Gedurende den laatsten tijd ontdekte men, dat deze wet in verschillende plaatsen werd ontdoken. Vandaar dat de politie streng toezicht hield, maar daardoor kwam zij in botsing met de bevolking, welke haar bedrijt niet wil opgeven. Te Florence en te Timmeusville werden de staatsdistilleerderijen door eene oproerige menigte vernield. Vermoedelijk zal het den gouverneur, die zich door zijne strenge maat regelen zeer gehaat heeft gemaakt, niet ge lukken, zonder hulp der regeeringstroepen de orde te herstellen. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart ingelegd f3115,99; terugbetaald f 3051,44. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1802. Zondag deed de Parijsche Matin verslag van eene interview met Caprivi, waarin diens beschouwingen over verbroedering der vol keren, algemeene ontwapening, eene gemeen schappelijke oeconomische politiek tegenover Amerikahet omspringen met de socialisten enz., heel aardig werden meegedeeld. Het Berliner Tageblatt maakte dit gansche verslag ten snelste wereldkundig. Er werd echter officieel verklaard, dat Caprivi in het geheel niet geïnterviewd geworden is en dat deze gansche historie niets dan eene April-grap van het Parijsche blad is. De begrafenisplechtigheid van Kossuth is grandioos geweest. Politie en gewapende macht waren nergens te vinden ze hadden zich voor zoolang de plechtigheid duurde teruggetrokken en aan zesduizend vrijwilligers overgelaten de orde te handhaven. Twintig met schimmels bespannen rijtuigen droegen de te Turijn en te Pest op de kist gelegde kransen. Met plechtige betoogingen werd de lijkstoet ontvangen. Er was o. a. eene groep van grauwbaardige veteranen uit de revolutie, onder wie tachtig mannen in oude unitormen en met doorschoten vaandels voortstrompel den. Hun werd met geestdrift hulde gebracht. De bejaarde dichter Maurus Jokai hield eene grafrede, die een diepen indruk maakte. Thans zoo zeide hij liggen Hongarije's grootste zonen, Batthyany, Deak en Kossuth, in vaderlandschen grond vreedzaam naast elkander. Moge hun slaap nooit gestoord worden door innerlijke twisten onder het volk. Kossuth te verheerlijken is, zeide hij, geens zins in strijd met eerbiedige gevoelens voor de dynastie, want eene natie, die hare eer lief heelt, kan hare smart niet verloochenen en evenmin de schuld der dankbaarheid vergeten. Dankbaarheid en trouw zijn twee lingzusters en dezelfde Hongaarsche zusters geven aan de eene zijde te lezen Pro libertate, aan de andere Pro patria et Rege nostro. Op Kossuth's graf werd aarde gebracht uit alle historisch-merkwaardige plaatsen van Hongarije. Later was het een vreeselijk gedrang op het kerkhof, om van de lauwer kransen een herinneringsblad machtig te worden. Midden in het gewoel stierf plot seling een man, eene zwangere vrouw kreeg barensweeën, er vielen menschen in onmacht en eenigen braken lichaamsdeelen. Op de gevaarlijkste punten der stad waren posten ingericht voor het verleenen van geneeskun dige hulp, zeven en twintig in het geheel met honderd twintig geneesheeren: zij moesten in de laatste 48 uren in 552 gevallen de meest spoedige hulp verleenen. Kossuth's zonen ontvangen niet alleen eiken dag maar zelfs des nachts deputatien uit alle deelen des lands. WAALW IJK, 4 April 1894. Openbare vergadering van den gemeente raad heden voorm. 11 ure. Aan de orde lo. Ingekomen stukken; 2o. Bespreking aanbesteding verbouwing gasfabriek enz. Als de vergadering tijdig afgeloopen is, deelen wij heden nog een en ander mede onder „Laatste berichten"zoo niet dan in 't volgend nummer. In de Maandag te Drunen gehouden vergadering van 'de roomsch-katholieke kies- vereeniging in het hoofdkiesdistrict Waalwijk, is met algemeene stemmen tot candidaat ge steld voor de tweede kamer de heer W. P. A. Mutsaerslid der ontbonden kamer. B:j het inzien van het ontwerp voor de zomerdienstregeling 1894,blijkt ons het volgen de ten opzichte van de lijn Zwaluwe-'s Bosch: Het aantal treinen blijft hetzelfde in beide richtingen. Trein 270de laatste trein uit 's Bosch vertrekt dan van daar om 7,14; deze heeft dus geen aansluiting meer met den te 7.42 te 's Bosch aankomenden trein 9 ten 6 uur van Amsterdam vertrekkende; wil men nu van Amsterdam komende, met trein 270 naar de Langstraat, dan moet men reeds om 3,55, dus ongeveer 2 uur vroeger dan tegenwoordig, uit de hoofdstad vertrekken; dit is zeker een groot ongerief voor den handel; daarbij komt nog dat we dan ook waarschijnlijk de Am- sterdamsche dagbladen niet meer 's avonds zullen ontvangen maar eerst den volgenden morgen. Met trein 271 is 'tal niet beter gesteld; die vertrekt dan uit Zwaluwe om 7.40; om dien te halen moet men van Rotterdam ver trekken om 6,29; bij de tegenwoordige rege ling om 7.4. De laatste trein uit 's Bosch komt aan te Waalwijk om 7.38, die uit Zwaluwe om 8.25. De aansluiting met Breda is heel slecht die met Rozendaal goed; trein 58, komt aan te Zwaluwe ten 9,45 en de trein 976 vertrekt naar Rozendaal en 9,49ook bij andere treinen heeft men maar gering oponthoud. Te Capelle Nieuwe Vaart stoppen alle treinen behalve de eerste van Zwaluwe naar den Bosch en de sneltrein van den Bosch naar Zwaluwe. Zondagavond gaf de liedertafel „Oefe ning en Vermaak van Waalwijk en Bezooien hare laatste winteruitvoering. Haar oude vriend en eerelid, de gevierde Willem Deckers had zijne hooggewaardeerde medewerking toegezegd om voor zijne goede bekenden en bewonderaars in Waalwijk en de Langstraat nog eens zijne schoone stem te laten hooren. Geen wonder dan ook dat de zaal Musis Sacrum geheel gevuld was. De liedertafel zong als altijd de op het programma voorkomende nummers op de haar eigene meesterlijke wijze, welke de volle tevredenheid opwekte van den in deze alleszins bevoegden beoordeelaarden heer Arthur Bienbar, van 's Bosch, die den heer Deckers op de piano accompagneerde. De heer Deckers zong de „Libera" van Viotta, en „Pro peccatis", van Rossini. Beide nummers, maar vooral het eerste, brachten de toehoorders in verrukking, waaraan zij in luide bijvalsbetuigingen lucht gaven. De heer Zeegers, commissaris der liedertafel, nam namens haar het woord en sprak on geveer het volgende M. H. Hoewel geheel onvoorbereid doch voldoen de aan het verzoek van onzen geachten pre sident, neem ik volgaarne de voor mij aan gename taak op, eenige woorden van dank betuiging en waardeering tot umijnheer Deckers, te richten. Was het voor ons eervol te vernemen dat gij nogmaals tot ons zoudt komen niet minder was het voor mij eene eer, den laat sten keer dat ge hier uwe talentvolle stem doet hoorenpersoonlijk kennis met u te mogen maken. Dat uwe komst alhier en in de omstreken op prijs wordt gesteld, dit bewijst ten zeerste het talrijke en nette publiek, dat heden avond op Musis aanwezig is. Nu het wellicht de laatste maal zal zijn dat wij uw schoon geluid alhier zullen hooren (wat ons allen ten zeerste spijt) breng ik u gevierde zangernamens de directie van Oefening en Vermaak, zoo ook namens de werkende leden en haren directeur, den wel- gemeenden hartelijken dank voor uwe belange- looze medewerkingder vereeniging steeds zoo welwillend verleend. Geniet de zoo wèlverdiende rust wel verdiend na eene roem-en talentvolle kun- stenaarsbaan van 51 jaren te hebben atgelegd. Ik verzoek u echter niet voor goed ons vaar wel te zeggen maar kom nog dikwijls in ons midden terug, is het niet meer als zangers dan als kunstvriend, dien wij allen ten zeerste hoogachten en waardeeren. Wij zullen u steeds inet die gastvrijheid ontvangen, welke u zoo menigmaal alhier is ten deel gevallen en waarvan ge ten volle overtuigd zijt. En nu, geachte heer, wensch ik u ten slotte toedat het u gegeven moge worden nog verscheidene jaren in gezondheid, vreugde en voorspoed te mogen doorbrengen Leve Willem Deckers Het gansche publiek stond, als ware het bij afspraak, eensklaps op de beener. en zong uit volle borst den heer Deckers geestdriftig het „Hij leve lang" toe." Hierna gaf de gevierde baryton nog twee solo's als toegift, namelijk „Ave Maria" van Gounod en „Haec dies quara fecit Dominus", welke beide weder aanleiding gaven tot luide huldiging van den grijzen zanger. Nog geruimen tijd bleef men gezellig bij elkander, en verschillende toasten werden nog geslagen tot eindelijk, veel te vroeg naar veler oordeel, het uur van scheiden aanbrak. En hiermede eindigde deze genotvolle avond, die zeker lang in herinnering zal blijven bij hen, die het voorrecht hadden er van te profiteeren. Wij sluiten ten volle aan met den wensch, uitgesproken door den heer Zeegers Dat het den heer Deckers gegeven zij nog verschei dene jaren in gezondheid, vreugde en voor spoed door te brengenen dat hij zijne Waalwijksche vrienden niet vergetegelijk zij steeds aan hem met de grootste waar deering zullen blijven denken. Maandagavond ten 7 ure had in het gebouw der teekenschool alhier de plechtige sluiting plaats van den wintercursus. Tegenwoordig waren met de leeraren en de leerlingen, alle leden der teekenschool commissie, alsmede de heeren Hoffmans wethouder en Gragtmans, lid van den ge meenteraad. De beste teekeningen der leerlingen waren tentoongesteldze werden met de grootste belangstelling iu oogenschouw genomen, wat ze dan ook trouwens ten volle verdienden want er bevond z:ch inderdaad prachtig werk onder, strekkende tot groote eer van leeraars en leerlingen. De heer J. Timmermans Wz., secretaris der teekenschoolcommissie, het woord nemen de, herinnerde er aan dat de tijd gekomen was om den cursus 1893/94 te sluiten. Hij, feliciteerde de leerlingen, die de lessen gevolgd hadden maar vooral hen, die den tijd be nuttigd hadden en door ijver en trouwe op komst hadden getoond de goede bedoelingen van den gemeenteraad op pri's te stellen. Aan de minder ijverigen gaf hij den raad zich gedurende de zomermaanden goed te oefenen en te trachten de schade zooveel mogelijk in te halen, teneinde deu volgenden cursus met vrucht te kunnen volgen. Spreker achtte het onnoodig de ijverigen te noemen; er zijn hier tegenwoordig eenige leden van den gemeenteraad; deze heeren hebben de ronde gedaan en kunnen zien wie zich het best van hunne taak hebben gekwe ten en welke vorderingen gemaakt zijn. Hij vertrouwt dat de heeren tevreden zullen zijn. Doelloos is het hier uit te weiden over hét nut van het teekenonderwijs. Dit wordt algemeen goed begrepen. De leerlingen worden ernstig aangemaand met den meesten ijver voort te gaan dan zullen zij in hun toe komstig leven er de vruchten van plukken want het teekenen is vooral noodig voor lieden, die zich op een ambacht toeleggen. Dank wordt gebracht aan het gemeentebe stuur voor de belangstelling aan de teeken school bewezen, niet alleen dezen avond maar steeds, door het altijd op onbekrompen wijze voldoen aan de verzoeken der commissie. Dank daarvoor namens de leerlingen, maar ook namens de commissie en namens de leeraren. Hierna verklaarde spreker den cursus ge sloten. Hij herinnerde vervolgens aan zijne belofte, voor eenige weken aan de leerlingen gedaan, toen zij hem op zoo lieve wijze herinnerden aan zijn 25jarig jubilé als secre taris, de belofte namelijk dat zij een feestje te goed hadden. Dit feestje zou nu volgen. Natuurlijk werd deze toezegging inet luide kreten van blijschap door de jongelui begroet. De heer Hoffmans, weihouder, naar voren- tredende sprak den secretaris der teeken schoolcommissie aan. Hij verklaarde, dat hem de eer was te beurt gevallen te worden aangezocht, namens de teekenschoolcommissie den secretaris te feliciteeren met zijn 25jarig jubilé en hem dank te zeggen voor zijne groote verdiensten opzichtens de teekenschool. Zijn ijver toch in deze is boven allen lof verheven. Daaraan zeker is het voor een groot deel te danken, dat de teekenschool zoo'n vlucht genomen heeft. De commissie en de leeraren zeggen hem daarvoor bij deze hartelijken danksteeds hebben zij bij hem den warm8ten steun gevonden en de leer lingen heeft hij steeds in ijver voor de tee kenschool voorgegaan. Als bewijs van dankbaarheid biedt de heer Hoffmans den jubileerenden secretaris namens de commissie zijn crayon portret aan, vervat in prachtige lijst. Daverend applaus. Het levensgroot portret is voor deze ge legenheid en crayon vervaardigd door den directeur der teekenschool, den heer Th. van Delft, 't Is het beste, wat wij in dit genre nog van hem zagen en wekte ieders bewon dering opongetwijfeld zal 't in den salon van den jubilaris eene eereplaats innemen. Rondom het portret is eene insicriptie aan gebracht luidende: 25jarig jubel als secretaris der teekenschoo'commissie, 18691894. De heer Timmermans, zichtbaar bewogen, herinnerde er aan, hoe alleraangenaamst hij reeds eenige weken geleden verrast was, door de hem toen bewezen lieve attentie. Hoeveel te meer dan nu bij al de welwillendheid van zijne vrienden; want wie anders dan eene vriendenhand kan zoo iets geven. En als dit waar is, stelt hij natuurlijk op den hoogsten prijs den lof hem gebracht. Wat echter zijn collega in 't bestuur Hoff mans zooeven gezegd heeft, is zeker over dreven; maar dit neemt niet weg dat spreker opgetogen is over de hulde hem, hoe onver diend dan ook wellicht, gebracht. Hij vindt daarin meer en meer een bewijs van gene genheid, een spoorslag om voort te gaan op het padhem door de commissie voorge schreven; de thans weder ontvangen bewijzen van vriendschap zijn hem een blijk dat de commissie het tot dusverre door hem gedane goedkeurt. Hij zal blijven voortgaan uit plichtbesef, omdat hetgeen hij voor de teeken school deed, op prijs wordt gesteld, omdat hij vertrouwt dat het zal strekken ten goede van alle jongelieden, die profiteeren van de lessen, hun gegeven door bekwame leeraren hier en elders wèl bekend. Want, dat de teekenschool hier zulk een vlucht heeft genomen is zeker toe te schrijven aan de commissie en de leeraren, die den ijver der leerlingen weten te stimuileeren. Spreker sluit met oprechten dank te betuigen voor de groote hulde hem gebracht en voor de ondervonden sympathie, die hem nu in 't geheugen zijn geprent en zullen blijven en hem steeds tot erkentelijkheid zullen opwekken. Hierna werd een glas wijn gedronken op den bloei der teekenschool. De jongelui werden namens den jubilaris vergast op zoeten wijn, wat hen natuurlijk in vroolijke stemming bracht. Langzamerhand begonnen zij liederen te zingen, waaronder het Volkslied en het „Lang zal hij leven» een eerste plaats innamen voordrachten werden gehouden, in één woord, 't ging er prettig toe. De heer Timmermans-Van Turenhout wenschte in deze plechtige oogenblikken waarin de commissie haar gevoelen geuit heeft tegenover haren secretaris, ook hulde te brengen aan den maker van het cadeau den heer Van Delft. Spreker maakte dezen zijn compliment over de artistieke wijze van uitvoering. Op kiesche wijze heeft de heer Van Delft het idéé geopperd en de uitvoering is een bewijs van degelijkheid en kunde. Spreker stelde den heer Van Delft aan de leerlingen als een voorbeeld van een self made man, een man die zich zelf gemaakt heeft wat hij is. Van Del» was eeu Waal wijksche jongen, die geen middelen bezat on zich door dure lessen of aan academies :e bekwamen hij heeft zijn talenten zelf oit- wikkeld, zich zelf gevormd. Spreker breigt hem nogmaals den dank der commissie, hij hoopt dat deze hem een prikkel zal zijn tot voortdurende trouwe plichtsbetrachting die hem later een groote reden zal zijn tot vol doening want het zelfbewustzijn zovele jongelui te hebben opgeleid, zal hem arnder twijfel later eene groote reden zijn vtn te-

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2