Nummer 29. Zondag 8 April 1894. 17e Jaargang. Ut IIHIIOIIÜIUlliSTEII. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Uitslag verkiezingen, feuilleton. Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN, Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Waalwpsche cd Dit blad verschijnt Woensdag: en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER- W aal wij k Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naarplaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, -worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van A.DOLF Steinee, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De aanstaande algemeene verkie zingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben uit een algemeen staatkundig oogpunt dit maal bijzonder veel gewicht. Meer dan ooit wordt de uitslag daarvan met spanning te gemoet gezien en is vlugge verbreiding van dien uitslag ongetwijfeld zeer gewenscht. Wij hebben daarom de noodige maatregelen genomen, ten einde Woensdag 11 April zoo spoedig mogelijk langs telegrafisehen weg in kennis te worden gesteld met den afloop in het gansche land. Naar mate de dépêches aanko men, zullen wij ze aanplakken aan ons bureau, waar belanghebbenden ze ook kunnen komen overnemen, 's Avonds zullen wij al de dien dag ingekomene afdrukken en aan onze abonné's binnen en buiten de gemeente laten bezorgen. Zijn er onder onze lezers buiten de gemeentedie in den loop van den namiddag per telegraaf wenschen te worden ingelicht, wij houden ons te hunner beschikking. de redactie. Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de Meicrijsche Courant 73 .Daarvoor zal ik u vijfduizend franken geven en er de eerste maand bijv oegen der rente, waar over gij beschikken kunt, zoolang ik leef.' .Wilt gij mij dat op schrift geven .Waartoe? Dat schijnt mij geheel overbodig.' Ja dat is waar," hernam Ovidius met een eli'mlkch. ,Ik ben overtuigd, dat er nooit iets aan ontbreken zal. Ik zal dan de zesduizend franken medenemen en maandelijks geregeld briefje van duizend komen afhalen." /Neen, neen, dat niet!' antwoordde de indus trieel haastig. z/Waar dan?" Het geld zal bezorgd worden aan t adres, dat eii mii zult opgeven.* «Bii mij thuis dan. Ik zal mij haasten eene woning te huren. En daar gij mij niet toestaat a in uw hotel te komen opzoeken,/heb ik unog *v»i/Ion Inch rn er. dan eens .UlUOil -O te vragen, dat gij mij dan toch nu en dan eens in mijne woning de hond komt drukken.» ,Dat zal ik doen.' -Accoord danl' «Ja doch denk er wel aan, dat ik thans alles gedaan heb, wat ik doen kan, en mocht gij met nieuwe eischen voor den dog komen of bedrei gingen uiten, don staan wij beiden aan de deur van onzen ondergang.* Wees gerust,* antwoordde Ovidius lachend. Gii zult u over mij niet te beklagen hebben. Ik p» leven als een bedaard klein renteniertje en gij zult mij in 't vervolg slechts complimenten te m8^)at hoop ik," antwoordde Paul Harmant; doch ik'durf het niet verwachten, dacht hij. OPENBARE VERGADEP.ING op Woensdag 4 April 1894, voorm. 11 ure. Tegenwoordig alle deden, uitgenomen de heer Verbuntdie schriftelijk heeft kennis gegeven verhinderd te zijn. Voorzitter de burgemeester Jhr. van Gro tenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vergaderingen van 13 en van 20 Maart worden gelezen en vastgesteld. Aan de orde: I. Ingekomen stukken a. Besluit van gedeputeerde staten, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit, be treffende het verbouwen van de lokalen in gebruik bij het kantongerecht. b. Verslag der teekenschoolcommissie. Hieruit blijkt o. a. dat de cursus is gevolgd door 39 leerlingen, als 31 voor het hand- en 8 voor het rechtlijnig teekenen. c. Schrijven van het R C. Kerkbestuur herinnerende dat het den 13 Januari 1879 ge sloten contract, betreffende het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, den 1 Oct. dezes jaars afloopt. Het kerkbestuur stelt voor de overeenkomst te hernieuwen voor 15 jaar, onder bepaling dat de gemeente zal betalen voor 1 lijder f 1,50, voor twee lijders f 1,^5, voor 3 en meer lijders f 1,— per persoon. Op voorstel van B. en W. dienovereen komstig. d. Schrijven van den heer Van Everdingen, verzoekende alsnog op de) kiezerslijst van dit jaar te worden gebracht. Daar adressant recht heeft, is besloten aan zijn verzoek te voldoen. Ten opzichte van het verzoek van Chr. v. d. Werff, de vorige vergadering aangehouden deelt de voorzitter mede, dat het dagelijksch bestuur liever in plaats van pilasters, schuine steunen gezien had, zoodat de grond onder het balcon geheel vrij bleef. Men vreesde echter dat het gebouw daarvoor niet sterk genoeg zou zijn. B. en W. stellen nu voor de gevraagde Veertiende Hoofdstuk. Jacques Gerand opende zijne brandkast, nam er een bundeltje bankbiljetten uit, waarvan hij er zes aan zijn gewaanden neef overreikte, zonder een woord te spreken. „Dank u, neefl' riep deze laatste uit, t bank papier in den zak stekendDoch nu heb ik u nog iets te vrager..* „Nog al „Ja, doch geen geld meer.' „Spreek op.' „Ik zou graag hebben, dat gij met mij gingt ontbijten om een glas op ons wederzien te drinken.' „Heden! O, <J&t is niet mogelijk!" „Waarom niet?" „Ik ben niet vrij. Ik heb tal van zaken te ver richten, die zeer dringend zijn.' „Dat spijt mij; doch bij eene andere gelegenheid zult gij mijn voorstel toch aannemen „Ja, zoodra gij een eigen thuis hebt, zal ik eens komen zien." „Goed! Wij scheiden dan als goede vrienden en ik verzeker u noe eens, dat gij u 9vef raiJ niet zult beklagen. Wij zijn vrienden in leren en doodZoo gij mij noodig hebt, beschik vrij over neef Ovidius.' Op dit oogenblik klopte men aan de deur. .Mijnheer Lucien Labroue wenschl u tespre- toestemming te verleenen natuurlijk onder voorwaarde dat de gemeente de vrije be schikking houdt over het terrein onder het balcon en dat de aanvragers jaarlijks een kleine recognitie betalen, b.v. van 10 c. p M3. De heer Baijens vreest op den duur moei lijkheden. Hoe moet het b.v. met kermis, als er kramen komen staan, en Van Riel wellicht de ruimte onder het balcon gebruikt om be zoekers te plaatsen De voorzitter merkt op, dat dit nooit mag, dan evenmin als nu; voor de kramen en tenten kan 't geen belemmering opleveren; die blijven altijd minstens een paar meter van de huizen. De heer van Schijndel acht het werk hoog noodig, zoowel voor de eigenaars als voor het bij hen gevestigde gezelschap, waarvan zeer velen in de gemeente profiteeren hij zou daarom geen recognitie heffen. De voorzitter verklaart, dat de recognitie slechts is eene erkenning van het recht der gemeente. Op voorstel van den voorzitter verklaren allen zich in princiep voor het verleenen der gevraagde toestemming. De voorzitter vraagt voor hoelang de toe stemming zal verleend worden? B. en W. y stellen voor dezeltde bepaling te maken als bij dewed. Van Dijck: dat het werk weder moet worden opgeruimdals dit aan het gemeentebestuur noodig blijkt. De heer van Schijndel acht dit een hpel bezwaarlijke conditie; bij dewed. Van Dijck zou de veranda kunnen verwijderd worden zonder nadeel voor 't gebouw, maar 't balcon bij van Riel, eenmaal aangebracht, kan met meer opgeruimd worden. De voorzitter merkt op, dat de raad nooit gebruik zal maken van zijn recht onder ge wone omstandigheden; maar hij zou er toe kunnen gedwongen worden; b.v. als de ei8^~ naars van het huis de ruimte onder het bal con ten eigen bate gingen innemen; dan moet de raad het recht hebben om alles te laten opruimen. De heer Quirijns stelt voor de toestemming te verleenen tot wederopzegging. De voorzitter stemt hiermede in; de raad, die eene gunst verleent, heeft volkomen het recht condities te stellen; 't staat dan aan de aanvragers, die al dan niet aan te nemen. Spreker vraagt den heer van Schijndel hoe hij het dan zou willen. De heer van Schijndel antwoordt dat hij nog liever den grond in eigendom zou afstaan. De heer Timmermans Wz. merkt op, dat dit niet kan; de grond zou dan eerst aan het algemeen gebruik moeten worden onttrokken om hem in eigendom te kunnen overgeven en hiervan kan geen sprake zijn en 't zou ook niets dan moeilijkheden opleveren. Daarbij is de recognitie a 10 ct. zoo gering, dat adressanten er zeker niet tegen zullen hebben. De voorzitter voegt hier nog bij, dat hij er niets tegen heeft dat door de bezoekers van 't koffiehuis gebruik gemaakt wordt van het terrein ondet 't balcon, als dat niet hindert en er wordt toestemming gevraagd; die is ook vroeger nooit geweigerd. Na al deze inlichtingen verklaart de heer Van Schijndel zich er bij neer te leggen en wordt met algemeene stemmen bepaald de toestemming te verleenen tot wederopzegging en onder bepaling, dat adressanten jaarlijks aan de gemeente zullen betalen eene recog nitie van 10 ct. per M3 uitmakende ongeveer 11,80. De voorzitter laat voorlezen een schrijven van den l eer Verhoeven, te Ginneken, con- cessionnaris van den tram Heusden—'s Bosch enz., waarin hij aandringt op beslissing voor ulto Maart in zake de van Waalwijk gevraag de rentegarantie. Daar geen enkel lid over deze zaak wenschte te spreken, werd het schrijven voor kennisge ving aangenomen. B. en W. zullen den concessionaris in dien geest antwoorden. De voorzitter brengt ter tafel een voorstel van B. en W. betreffende de onderhaudsche aanbesteding van een gashouder van eene capaciteit van 600 M3. Zij stellen voor die te laten leveren door de firma Rogier, Nee- rinkx en Richter te Bergen op ^oom, voor /"84-25,Nog zes andere firma's hebben aanbiedingen gedaan maar alle veel hooger; de naastbijkomende scheelde nog 900. Daarbij levert deze firma alle waarborgen voor degelijk werk; ze staat goed aangeschreven op dit gebied. De heer Baijens betreurt het wel eenigszins, ken,' zeide de kantoorjongen. Ovidius sidderde bij 't hooren van dien naam, en op het oogenblik, dat de jongman binnentrad, verslond hij hem met den blik. „Ik vertrek mijnheer Harmant,* zeide Ovidius, „ik reken op de belofte, die gij mij gedaan hebt." „Ik zal u niet vergeten.* Ovidius verliet het kabinet na met een uiterlijk teeken van diepen eerbied gegroet te hebben, en de valsche Paul Harmant bleef alleen met Lucien. Terwijl Ovidius met vluggen tred vooruitging om den tram te nemen, dacht hij- „Het is wel de naam Labroue, dien ik uit den mond van den jongen gehoord heb en de door Jacques Garaud vermoorde en bestolen ingenieur heette LabroueDe zoon des slachtoffers in dienst van den moordenaarDat zon sterk zijn...... En toch is het wellicht zoo. Daarom wil mijn dierbare neef mij geen betrekking geven in zijne fabriek. Als Jacques dien jongman tot zich ge nomen heeft, dan heeft hij daarmede een bijzonder doel Wat of dat wel mag zijn? Ik weet het niet; docli ik zal trachten op de hoogte te komen om daaruit mijn voordeel te trekken." Lucien's binnentreden in het kabinet van den valschen Paul Harmant had dezen verhinderd over de waarschijnlijke gevolgen na te denken van Soliveau's komst te Parijs. Doch toen hij na een kort onderhoud met zijn directeur weer al leen was, liet hij zich op een zetel nedervallen en zat daar geruimen tijd met een gloeiend hoofd tusschen de krampachtig saaragetrokken vingers. ,'t Is alsof de duivel zich met mijne zaken be moeit!" mompelde hij. „Alles spant tezamen om mij het verleden in herrinnering te brengen, om mij dreigende spookgestalten voor het oog te tooveien! Lucien Labroue! Jeanne rortierU 't is verschrikkelijk! 't Is niet om uit te honden. „Die ellendeling van een Ovidius! Hij wilde hier binnendringenzich aan mijne zijde neder zetten en zoo in dagelijkschen omgang komon met Lucien Labrouevan wiens geschiedenis hij spoedig op de hoogte zou zijn om ook daaruit zijn nut te trekken IEen enkel woord van Ovidius aan Lucien zou voldoende zijn om mij voor immer in 't verderl te storten..... En die man leeft nog 1 Waarom heb ik hem niet gedood, zooals men eer.e venijnige slang doodt?" „Met mijn goud heb ik hem in Amerika den mond gestopt. En hij komt armer dan ooit te rug!Hij uit bedreigingen, eri ik gehoorzaam!.... Ik ben bang voor hem, ja ik ben bang „Okon ik de drie wezens, welke een voort durend gevaar voor mij opleveren voor goed vernietigen Eer. oogenblik zweeg Jacques Garaud. t was alsof hij door eenen zwaren last werd verdrukt. Doch eensklaps verhief hij weer het hoofd. „Maar waarom zou ik wanhopen?' hernam hij dan. „Met mijn geld heb ik Ovidius in mijne handen I Lucien ziet in mij een weldoener en zegent de ster, die hem hierheen geleid heeft. Wat Jeanne aangaatdeze zal wel door de po litie worden opgepakt. Ik had ongelijk toen ik angst koesterde. Niets is nog verloren, niets Ik ben gewaarschuwd en blijf op mijne hoede!" Ovidius had eerst voor eene woning gezorgd. Na drie lange dagen te hebben rondgeslenterd, vond hij in het kwartier des Batignolles aan matigen prijs een klein paviljoen in 't midden van een niet onaardig tuintje. Dan scliaite hij zich meubelen aan en bevond zich weldra uitstekend gehuisvest. Zoodra de man zoover was, schreef hij aan zijn gewaanden bloedverwant: „Beste Neef „Ik heb een lief nestje gevonden in de Avenue de Ülichy, No. 192, Batignolles. Ik hoop spoedig het genoegen te hebben daar een bezoek van u te ontvangen. Waarschuw mij d^ags te voren dan zal ik het ontbijt bestellen bij Père Latuille, de be3te restauratie in de gansche buurt. „Uw toegenegen Neef, „OVIDIUS SÖLIVEAU." Paul Harmant las den brief, en wierp hem dan in het vuur, na het adres in zijn geheugen geprent te hebben. De industrieel zocht verstrooiing in 't werk en trachtte zich zoo te onttrekken aan den angst en de bezorgdheid, die geregeld zijne ziel be stormden. Mary verveelde zich vreeselijk in het hotel haars vaders in de Murillostraat. Zij was den artist Stephaan Castel in zijn ate lier gaan opzoeken deze had haar een zijner schoonste doeken afgestaan, en zocht nu nog naar schilderstukken om hare galerij te voltooien. Een enkelen keer had Mary Lucien teruggezien en al hare beminnelijkheid tegenover hem ten toongespreid.Zoo beminnelijk had zij zich getoond, dat Lucia's verloofde, door deze al te zichtbare genegenheid gehinderd, er steeds meer en meer op uit was om den omgang met het meisje te vermijden. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 1