Staatkundig overzicht. v BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. Er is verschil van neigingen. Sommige menschen gaan geheel op in hun arbeid i vooral wanneer zij het geluk hebben een werkkring te hebben gevonden, die strookt met hun aanleg en hun smaak. Ook dat kan een slavernij worden; afwisseling en ver- poozing zijn voor de meesten noodig om trisch en krachtig te blijven. Niet iedereen heeft den aard van Edison, die eenvoudig niet leeft als hij niet werkt en zelfs het uur van zijn huwelijk bijna misliep, omdat hij naar den uitslag eener proefneming ging zien. Verreweg de meesten onzer hebbeo, ter wille van hun levensonderhoud, zich bezig te houden met werkzaamheden vau lagere orde, die, door haar gemis van afwisseling, op den duur minder aantrekkelijk zijn, en derhalve, ook meer vermoeien, al is het niet door uil putting van het vermogen der spieren. Toch is het, gelukkig, niet in strijd met onze natuur, ook in dien arbeid genot te vinden. Men ziet het aan de flinke werklieden, met wie we dagelijks in aanraking komen, of tot wie we gaarne zelf gerekend worden. Een vrije dag is heerlijk, de tweede kan er ook nog wel mee door, daarna krijgen we onge merkt zeker heimwee naar de dagelijksche bezigheden en, is het uur gekomen om ze te hervatten, dan gaan we er welgemoed op los, omdat we er een wezenlijk en duurzaam genot in vinden. Het is ook daarom, dat het vraagstuk van den arbeidsduur van zoo overwegend belang is voor de maatschappij. Het werken moet een genoegen blijven, dan wordt er goed en veel gewerkt. Die voordeelen gaan verloren, als de tijd van rust en van ontspanning mede in beslag wordt genomen. „Het leven genieten" is een onbereik baar ideaal voor hem, die slechts denkt aan en slechts leeft voor zichzelve. Want aan ons eigen persoontje hebben we wezenlijk niet genoeg; ten slotte gaat het ons vervelen, ons met niemand anders bezig te houden. En genot en verveling, dat weet men, zijn even scherpe contrasten als licht en duister nis. Het is ons niet onbekend, dat er een groote schare van medemenschen zich om ons heen beweegtdie van het groote en rijke leven geen genot kunnen hebben, omdat zij in allerlei druk verkeeren; armoede, ziekte, geestelijke ellende, ze omringen ons van alle kanten. Strek de hand uit en help, en een stroom van het hoogste en edelste genot wordt over u uitgestort. Deel uw mantel met den naakte, uw huis met den verlatene, uw hart met den troostelooze, elk genot, waarvan wij de helft afstaan, wordt voor een iegelijk onzer meer dan verdubbeld. Wie op deze wijze het leven geniet, kan ook met een gerust gemoed mededoen aan elke openbaring van levensvreugde welke de schoone aarde dengene aanbiedt, die voor de kostelijke gaven het oordeel des onder scheids bezit. (R- N.) Na een verblijf van bijna twee etmalen heeit keizer Wilhelm II van Duitschland Maan d agmorgen den Italiaanschen bodem weer verlaten, om terug te keeren naar Abbazzia, vanwaar hij binnen enkele dagen over Weenen naar Duitschland terugkeert. Veel en velerlei is er te melden over de feestelijkheden, die in de stad der doges hebben plaats gevonden ter eere der beide heerscherser valt te gewagen van hun vriendschappelijk verkeer en omgang doch politieke beteekenis heeft 't een al evenmin als 't ander. Toch zou 't mogelijk zijn, dat koning Humbert min aan genaam getroffen is door 's keizers woorden, te Pola gesproken in het marine-casino. Wilhelm II was in een heel gezellige bui en toen heeft hij keizer Frans Josef genoemd „Zijn besten vriend, met wien hij in innige vriendschap en wapenbroederschap is veree- nigd". Na zulk een manifestatie van welwil lendheid blijft er eigenlijk voor anderen niets over! De kamer van Italië moge nog maar immer weinig gelegenheid bieden tot bespreking van haar handelingen (driemaal in zes dagen tijd is de kamer verdaagd moeten worden in verband met het onvoldoend aantal afge vaardigden, ter zitting aanwezig) de commis sies vergoeden aan werkkracht en werklust wat de kamer tekortschiet. De commissie voor de financien heeft met den minister president Crispi en de ministers van oorlog en marine een conierentie gehad en het ver loop der besprekingen is weder van dien aard geweest, dat een conflict, uitloopend op een kabinetscrisis of kamerontbinding, alles zins mogelijk blijft. Crispi heeft als zijn persoonlijke overtuiging te kennen gegeven dat de bezuinigingen, zooals die van regee- ringswege zijn voorgesteldwel 't maximum zijn, waartoe kan worden overgegaan, zonder het land in gevaar te brengen. De premier wilde de verantwoordelijkheid niet aanvaar den Italië onvoorbereid te doen zijnnu reeds is het land nummer vijf in de rij der groote mogendheden zelfs Zwiserland is in verhouding Italië vooruit. Ook in verband met den binnenlandschen toestand heette Crispi inkrimping van 't leger gewaagd. De minis- ster van oorlog en zijn collega van marine kwamen nu met hun eischen en bezwaren voor den dag, nader detailleerend wat Crispi in algemeene bewoordingen had gezegd. De eerste wil een gansche reeks forten doen bouwen op het eiland Maddalena en eveneens op Sardinië en Sicilië, terwijl de titularis van marine een liedje zong op dezeltde melodie met het refrein vermindering der lasten on mogelijk. Zoo hebben de heeren lang en breed hun bezwaren tegen verdere inkrimpingen toege licht en ondanks de zeer pessimistische be schouwingen over den buitenlandschen zoo wel als over den binnenlandschen toestand heeft de commissie voet bij stuk gehouden zij volhardt bij 't door haar voorgestelde en wil het evenwicht in de begrooting meer zoeken te verkrijgen door bezuinigingen dan door belastingen. In de zitting der kamer kwamen Crispi's woorden ter sprake naar aanleiding van het protest van den ex-minis ter van oorlog Pelloux tegen het beweren dat het leger steeds verzwakt is in den laat- sten tijd. Crispi antwoordde, dat hij tegen verdere bezuinigingen heeft geprotesteerd omdat de spaarzaamheid voldoende is be tracht, Italië heeft te groote offers gebracht, dat nu het leger zou worden in de waag schaal gesteld. Natuurlijk kan minister Sonninovan financien de uitgaven en de middelen ter voorziening in de voortdurende stijging der eischen, niet. verminderen zoolang elk zijner collega's vasthoudt aan zijn begrooting. Het huis van afgevaardigden van Oostenrijk heeft de algemeene beraadslagingen over de begrooting geëindigd en de minister van financien dr. Van Plener, heeft daarop eene groote redevoering gehoudende meening der regeering over verschillende politieke aangelegenheden, blootleggend. In 't bijzonder sprak hij over de hervorming van het kies recht, hij bepleitte de wenschelijkheid van de door de regeering voorgestelde hervorming. Daar de Polen zoowel als de uiterste linker zijde het coalitiekabinet hun steun hebben toegezegd, voornamelijk ten aanzien van de kiesrechtquaestie, kan de regeering voorloopig gerust zijn. Met het kabinetRosebery van Engeland staat 't er lang niet voordeelig bij: de meer derheid krimpt langzaam maar gestadig in en zelfs gewagen de conservatieve bladen weer van de mogelijkheid op terugtreding van het bewind. Reeds heeft de regeering een paar maal een kleine nederlaag geleden en de overwinningen worden behaald met meerderheden, afwisselend tusschen 15 en 18 stemmen. De Engelsche detective Melville, die Meunier te Londen arresteerde, heeft den correspon dent van een Parijsch blad verzekerd, dat Meunier uitParijs kwam, waar hij dood bedaard, bijna in het publiek geleefd had, zonder dat de veiligheidsdienst zijn tegen woordigheid vermoedde. Zoo heeft Meunier ook bekend, verscheidene weken te Brussel doorgebracht te hebben, zonder dat de Brus- selsche politie, die hem zocht, de hand op hem kon leggen. Melville deelde dat met eenige verbazing mee, maar de Parijzenaars en Brusselaars zullen waarschijnlijk nog meer verbaasd en tegelijk beangst zijn, wanneer zij vernemen, dat hun politie een allesbe halve scherpen neus heeft. Binnen eenige dagen komt de zaak van Emile Henry voor den rechter. Medeplich tigen in den aanslag van de rue des Bons Enfants en het café Terminus zijn niet ontdekt. Tengevolge van den dynamietaanslag op den restaurant-Foyot hebben te St. Denis en Levallois huiszoekingen plaats gehad. Te St. Etienne zijn bij een arbeider 22 dynamiet- patronen ontdekt; de man is gearresteerd. Zondagnacht werd de koetsier Boulanger van de Compagnie générale te parijs gevangen genomen op het oogenblik, dat hij op zijn koets een plakkaat aanplakte met het op schrift „Ik heb in de restaurant-Foyot een bom doen ontploffen in een bloempot. Dood aan de vetgemeste bourgeois Leve de anar chie Voor het einde der maand zullen er vier bommen springen. De werkstaking der hoedenmakers te Chazelles sur-Yon neemt sedert Donderdag een dreigend karakter aan, de stakers door- loopen de straten, de ruiten ingooiende. Ook te Duzille bij Grenoble, waar verscheidene honderden wevers van de fabriek Durand het werk gestaakt hebben, moest de gendar merie tusschenbeiden komen.Te Rive-de-Gier, waar in de glasblazerijen de arbeid neergelegd is, omdat de fabrikant weigerde een glas blazer te ontslaan, die niet tot de vakver- eeniging wilde toetreden, hebben vrij ernstige botsingen plaats gehad. De toestand is zeer gespannen in de andere inrichtingen en men vreest een algemeene werkstaking. De toestand der arbeiders in de provincie Cadix wordt voortdurend treuriger; de minister van binnenlandsche zaken heett gelden ge zonden, om zoo spoedig mogelijk publieke werken te beginnen; werkeloozen, door honger gedreven, hebben te Cordova de bakkers winkels geplunderd. Een berucht Andalusisch roover, Cen- cerrita genaamd, is vermoord gevonden in het dorp Coripe, bij Moren. Men vermoedt, dat hij vermoord is door de mannen van zijne bende, die, het aanhoudend vluchten voor de gendarmes moede, op deze wijze gratie voor zichzelven hoopten te verwerven. In het Wembly-park, ver buiten Londen gelegen, is men druk bezig den reuzentoren op te bouwen, die het gevaarte te Parijs 50 M. in' hoogte zal overtreffen; een groot ge deelte staat reeds op zijn plaats, nl. de eerste verdieping, 50 M. boven den beganen grond, een vierkant van 2600 meters beslaande. Men hoopt reeds deze verdieping a. s. Mei voor het publiek te openen, met een restauratie, een schouwburgzaal, een café chantant enz. Middelerwijl gaan de 80 arbeiders voort met den toren op te bouwen, die men tegen Kerstmis hoopt te voltooien. Van den top zal men een schoon panorama over Londen en omstreken te zien krijgen. De toreu wordt echter uiterlijk eenvoudiger dan het gevaarte van Eiffel, omdat er zeer weinig bogen zullen worden aangebracht. De liften zullen de be zoekers brengen tot op een hoogte van 250 M., de overige 100 M. zal men met trappen moeten beklimmen. De toren kost ongeveer f 1,800,000 en alle gereedschappen zijn van de nieuwste constructie, waardoor tot dusver nog geene ongelukken zijn voorgekomen. Een electrische kraan brengt de holle pilaren naar boven. Hij verrijst te midden van een heer lijk landschap met een prachtig bosch, dat door de vennootschap aangekocht is en in een Eden zal herschapen worden. Door hel landgoed stroomt de rivier de Brent, die men voor het maken van een meer zal bestemmen, waarop watertochtjes enz. georganiseerd wor den. Men schrijft uit Ventnor (eiland Wight): Donderdag werd hier een „battle of flowers" of bloemen-corso gehoudeu, naar men zegt de eerste, die tot nu toe in Engeland plaats vond. Aan deelneming heeft het niet ont broken. Tal van sierlijk getooide rijtuigen bewogen zich in den stoet, die door hun smaakvollen bloemenschat de aandacht trok ken, terwijl de deelnemers met kwistige hand bloemen rondstrooiden en bestrooid werden Ventnor wordt wel eens de „Riviera" van Engeland genoemd. Nu, wie Donderdag die keur van groen en bloemen kon be wonderen, moet erkennen, dat het er wel wat van had. De Rijksdag heeft het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging der wet op de be smettelijke veeziekten aangenomen overeen komstig daaraan door de commissie van rapporteurs gegeven vorm, en voorts zich vereenigd met eene resolutie, strekkende om de regeeringen te verzoeken de strengste maatregelen te nemen tegen het overbrengen van besmettelijke veeziekten uit het buiten land zoowel als ten behoeve van de uitroeiing van het mond- en klauwzeer in 't binnenland. In den loop der beraadslagingen verklaarde de minister van landbouw, Von Heyden, dat de invoer van slachtvee uit Nederland zoo goed als niets te beteekenen heeft, en dat tot de toelating van Nederlandsch fokvee juist in het belang van den Duitschen land bouw is besloten. Zaterdag is voor den krijgsraad te Palermo het proces begonnen tegen den afgevaardigde De Felice eu de tien leden van het hoofd bestuur de fasci. De eerste wordt beschuldigd van hoogverraad, de anderen van het maken van oproerin verband met de Fransche revolutionairen onder Cipriani. Het lezen van de acte van beschuldiging alleen zal vier of vijf dagen eischen. De getuigen a charge zijn ten getale van 120, waaronder zes pre fecten, seuatoren, afgevaardigden, enz. Offi- cieuse bladen verzekeren, dat de inhoud der documenten heel wat opzien baren zal. Uit het fort de la Garde, bij Bologna zijn 275 bommen, ieder 7 Kg. wegende, ge stolen. De militaire autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld. Nabij Palermo is een zeer rijk grond eigenaar, de ridder Livestri, baron de Ramo, gevangen genomen. In een gevecht tusschen de karabiniers en eene beruchte rooversbende werd de aanvoerder van deze, zekere Mazzoli gedood en men vond in zijn zak brieven waaruit schijnt te blijken, dat de baron met de roovers in verstandhouding was. Een viertal transportschepen der Brazili- aansche insurgenten en een torpedo-boot hebben den ingang tot de haven van Rio- Grande do Sul geforceerd en 4000 man aan wal gezet om de stad aan te vallen, 't Gerucht heeft zelfs reeds geloopen, dat zij zich daar van meester maakten maar dat gerucht is nog niet bevestigd. Volgens een ander bericht beschikken de opstandelingen voor Rio Grande over 6000 man en kruisen de Aquidaban en de Republica voor de haven. De regeerir.gskanonneerboot Cananca zou zich aan de opstandelingen hebben overgegeven. De Portugeesche schepen, met de hoofden der opstandelingen aan boordhebben, na zich van levensmiddelen te hebben voorzien, thans de Argentijnsche havens verlaten en het ruime sop gekozen. WAALWIJK, 11 April 1894. Van de 3747 kiesgerechtigden in het hoofd kiesdistrict Waalwijk zijn gisteren opgekomen 1597, als volgt Waalwijk 180, Almkerk 11, Dussen 54, Waspik 99 Meeuwen 7Heesbeen c.a. 21 Drongelen 17 Besoijen 35 Baardwijk 90 Drunen 158, Nieuwkuik 63, Vlijmen 44, Em- pel en Meerwijk 9 Engelen Bokhoven 19 Herpt Heusden 123 Capelle 23 Cromvoirt 41, Helvoirt 102, Udenhout 140, Berkel 101, Haaren 121 Oudheusden 50 Iiedikhuizen 20, Sprang 69. MUTSAERS gekozen met 1415 stemmen. Lampier, tegen wien, gelijk wij mede deelden, wegens den drievoudigen moord op 30 Augustus 1893 door hem in de buurt de Marolleput bij Oostburg gepleegd, door den officier van justitie bij de rechtbank te Mid delburg levenslange gevangenisstraf werd geëischtbekende voor de rechtbank, zijne vrouw, schoonmoeder en schoonzuster op den avond van 30 Augustus van het leven beroofd te hebben. Woensdagavond was hij gegaan naar zijn „meisje", Leonie Maria Notelaar eene 19-jarige dienstbode bij De Milliano en daar had hij gezegd dat hij „de boel thuis in de war zou gooien". Om half tien is bekl. opgestaan en gegaan naar zijne woning. Die was met een grendel gesloten; op het geroep van bekl. dat hij nieuws had, werd de deur door eene vrouw geopend; wie het was wist hij niet. Toen de vrouw de deur opendesloeg hij haar met een eegdetand, dien hij daarvoor opzettelijk had medegeno men, zoodat zij neerviel. Daarna heeft hij eene tweede vrouw in huis doodgeslagen de oude vrouw liep den dijk op; hij ging haar achteraan en' sloeg haar neder. Bekl. ging toen weder naar zijn huis. Hij vond Melanie in het gangetje bezijden de woning en gaf haar weder een slag; zijne vrouw, die in de kamer was, leefde ook nog en werd door hem met een tweeden slag nedergeveld. Hij heelt toen uit den zak van eene der verslagenen den sleutel van de kist, waarin de goederen bewaard werden, genomen en uit de kist 50 franken ontvreemd, benevens eenige kleeren en goud en zilverwerk; dat laatste had hij gegeven aan Leonie Notelaar; het geld verborg hij in den stal van den landbouwer De Milliano. Waarom hebt gij de moorden begaan? vroeg de presidenten het antwoord luidde „om voor mijn meisje te zorgen.,, Bekl. wilde met haar weggaan. Waarom de drie moorden gepleegd zijn helderde bekl. op door te zeggen dat, toen de eene moord gepleegd wasde andere noodzakelijk volgen moesten, omdat de twee vrouwen hem herkend hadden en hem zouden verraden. Bekl. verklaarde verder dat hij 's avonds in zijn bed de daad overdacht had en wel wist dat hij eene erge misdaad voor had maar, zeide hij, »wat moet ik er aan doen ik moest toch het een of het ander doen." De beklaagde deed al die mededeelingen zonder eenig berouw te toonen; hij deelde alles kalm mede, alsof het eene zeer gewone zaak gold. Wij ontvingen van den championroeier den heer J. J. K. Ooms, passagier op het stoomschip Rotterdam, de volgende mede- deeling omtrent een orkaanwaaraan de passagiers van dal schip waren blootgesteld. Den 14en Maart vertrokken wij met de Rotterdam, kapt. Roggeveen, van Rotterdam naar New York en deden eerst Boulogne aan om eenige passagiers aan boord te nemen. Wij hadden tot 19 Maart tamelijk goed weder, doch toen kwam er een storm opzetten, die eiken dag heviger werd, het schip geducht deed slingeren en den 23en tot een hevigen orkaan overging, zooals volgens oordeel der officieren nog zelden gewoed heeft. In den morgen van den 23cn wees de laagste stand van den barometer 715 m.M. aan en woei er een zeer sterke wind uit het Z.O. en Z.W. die tot 's nachts aanhield en toen eenige uren kalmer werd. 's Nachts tusschen 2 en 3 uur brak de orkaan met alle hevigheid los (en zijn wij zeker dicht bij het centrum geweest) en werd het schip door kolossale stortzeeën geteisterd, waardoor het dek onophoudelijk vol water stond. Op een oogenblik werden verscheidene passagiers door een hevigen schok uit hun kooi geslingerd; oorzaak daar van was, dat het schip van eene hemelhooge golf plotseling in de diepte viel. Op het zelfde oogenblik sloeg eene stortzee over boord vernielde een groot gedeelte van de commandobrug waarop de kapitein, de 2e officier Van der Weyde en de 4e officier Boonstra stonden, sloeg de telegraaf (die naar de machinekamer loopt) aan stukken, rukte eene groote stoomlier los van het dek, etfbrak twee poorten van de le klasse salon, waardoor het water met groote massa's daar binnen stroomde. Ëene tweede stortzee sloeg de salon- kap stuk, zoodat daar in minder dan eene mi nuut het water twee voet hoog stond en alle hutten onder water stonden; ook werd toen het kompas omver geslagen. Groot wonder mag het heeten dat de kapitein en de twee officieren niet van de brug geworpen zijn.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2