Staatkundig overzicht. V BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. en op welks vorming wij invloed uitoefenen, behooren wij volharding aan te kweeken. Allereerst door eigeu voorbeeld, maar ook door leiding en voorlichting. Laten wij vor deren, dat elke plicht ten volle wordt vervuld, elke taak, ook al mocht zij moeielijk zijn geheel ten einde gebracht. Men klaagt over zenuwachtige overspanning bij het jonge Nederland. Is zij niet voor een groot deel hieraan toe te schrijven, dat wij de jeugd niet gewend hebben aan „volhouden?" Van nature hebben wij een afkeer van het onvol maakte, omdat het geen bevrediging schenkt. Welnu, die vingerwijzing behoeven we slechts te volgen om den weg tot het geluk aangewezen te *ien en anderen aan te wijzen. In het worstelperk der deugd is reeds het streven schoon. Ja, mits het rechtstreeks op het einddoel gericht zij, en niet ophoude voor dat is bereikt. (R. N.) De toestanden op 't gebied der algemeene politiek mogen, der traditie ten spijt, onver anderlijk zijn de geregelde samenkomsten der wetgevende lichamen van ons werelddeel (Frankrijk's kamer en senaat hervatten over acht dagen den arbeid) leveren wel resultaten, waardig in de kronieken van den dag te wor den gereleveerd. De kansen staan voor het bewind van Spanje bij voortduring even slecht als voor Italie's regeering. De commissie uit Spanje's senaat heeft bij meerderheid van stemmen besloten, Canovas' voorschriften getrouw, een grondig onderzoek in te stellen naar de aan leiding tot en de vermoedelijke werking van de door de regeering goedgekeurde handels verdragen. In deze zullen gehoord worden belanghebbenden bij den landbouw zoowel als bij de industrie en den handel betrokkenen en daar dit onderzoek onbegrensd iskan aan inwerkingtreding der verdragen tegen den vooraf vastgestelden datum reeds niet meer gedacht worden. De regeering wil gaan zoover als zij met haar prestige kan overeen brengen en zoo zal aan de buitenlandsche mogendheden een uitstel worden voorgesteld. Doch ook met die mogelijkheid is door de conservatieven rekening gehouden verkrijgt het bewind de gewenscbte verlenging dan zullen de conservatieven in vereeniging met de protectionisten, de enquête rekken tot aan de vacantie van 't parlement. Nog eens heeft Sagasta, de premier, Zaterdag, nadat de ti tularis van iinancien de economische politiek der regeering krachtig had verdedigdna drukkelijk betoogddat hij zal aftreden en de overeenkomsten met het buitenland zal verbreken iudien hij in 't parlement in de minderheid komt. Den nauwkeurige bestudeering van het rap port door den president der financieele commissie Vacchelli, uitgebracht met betrek king tot de voorstellen van minister Sonnino, bedoelende bestrijding der uitgaven ten dien ste des rijks doet de overtuiging ontstaan dat er geen vredelievende oplossing mogelijk is: de tegenwoordige bewindvoerders moeten eenparig aftreden of zij moeten zichzelven handhaven in 't bewind en, behoudens goed keuring van koning Humbertovergaan tot ontbinding der kamer. In het rapport worden enkele eigenmachtige handelingen van de regeeringbuiten de kamer om scherp ge laakt. De bezuinigingen door de regeering „O zoo, vader, dat was goed gezegdDat was zeer wijs van u. Ik maak u mijn compliment.* «Beter kon niet gesproken worden, niet waar, liefste «Onmogelijk, vaderEn wat heeft Lucien ge antwoord «Lucien Labroue is een jongman met veel eer gevoel," antwoordde de millionnair; «hij kon niet gelooven, dat het mij ernst was en beschouwde de mogelijkheid eener vennootschap met mij als onvereenigbaar met de bescheidenheid zijner te genwoordige positie.* «Maar heeft hij uw voorstel aangenomen?" vroeg Mary, die van al dezen omhaal van woor den koortsachtig werd. «Ja, hij heeft het aangenomen, doch daarbij eene teergevoeligheid aan den dag gelegd, die ik niet genoeg prijzen kan. De jongman stelde eene voorwaarde." «En welke vroeg Mary bevend. «Gij weet dat Lucien een onvermoeid werker en een waai zwoeger is. Terwijl hij zijne dage- lijksche bezigheden verrichtte, heeft hij eene machine uitgedacht, die veel geld kan opleveren. Alvorens gevolg aan onze plannen te geven, wenscht hij deze uitvinding ten einde te brengen. Ziedaar het deel, dat hij in de vennootschap wil aanbrengen, iets van onberekenbare waarde, en zoo zal zijne eigenliefde niets te lijden hebben.* Wat de industrieel hierop den eenvoudigsten en natuurlijksten toon der wereld verklaarde, bood alle teekenen van waarschijnlijkheid. «Ziedaar het besluit eener edele ziel," ant woordde Mary. «Niettegenstaande op deze wijze mijn geluk verschoven wordt, keur ik toch zijne handelwijze goed. Doch er is eene zaak, waarvan gij mij nog niet gesproken hebt, en die toch zeer belangrijk isBemint Lucien mij Zoo deze vraag van belang was voor Mary, tevens was zij zeer lastig voor den valschen Paul Harmant. Zij noodzaakte hem nogmaals leugentaal te spreken, zoo hij het hart zijner dochter niet wilde vermorzelen. «Wie zou u niet beminnen hernam hij, doch met wat minder zekerheid dan de eer. te keer. «Dat is geen antwoordBemint hij mij?" «Gij moet begrijpen, dat tegenover den afgrond, die tusschen u en hem scheen te bestaan, hij niet het oog tot u durfde verheffen, de jongman u zijne liefde niet durfde bekennenIk geloof, dat hij ook nog al vreesachtig isHij heeft mij voorgesteld, worden voor 't meerendeel goed gekeurd door het rapport, doch op oorlog en marine wordt, zooals we reeds meldden, nog een enorme besnoeiing voorgesteld met 41 millioen lire in 'tgeheel. De verlaging van den rentestandaard heeft geen genade gezonden bij de commissie en ter bestrijding van 't restende deficit stelt zij voor enkele kleine belastingen. De regeering handhaaft haar fi nancieel programma, zooals Sonnino dit heeft opgemaakt en Crispi heeft zichnaar uit goede bron wordt gemeldvan 's konings goedkeuring inzake de ontbinding der kamer reeds verzekerdterwijl alle voorkomende zaken zullen worden geregeld bij koninklijk decreet. Het voorstel van den conservatieven graaf Von Kanitz tot invoering van een rijksgraan- monopolie is Zaterdag door den Duitsehen Rijksdag, na een langdurig debat, waarin de rijkskanselier Von Caprivi ten slotte de ka- binets quaestie stelde, met 159 tegen 46 stemmen verworpen. Maandag heeft de Rijksdag met 168 tegen 145 stemmen het voorstel tot intrekking der Jezuietenwet definitief aangenomen. De crisis in Egypte is geëindigd met het aftreden van Riaz Pacha als eerste minister en diens vervanging door Nubar-Pacha. Een en ander is geschied in overleg met den Britschen gevolmachtigde, lord Cromer, vroe ger sir Evelyn Baring. Het trekt daarom de aandacht, dat Fakhri- Pacha, wiens benoeming tot premier door den khedive in Januari 1893 tot de bekende crisis aanleiding gaf, in het nieuwe kabinet op treedt als minister van justitie en onderwijs. Nubar neemt het presidentschap en de porte feuille van binnenlandsche zaken waar. Bou tros-Pacha is met buitenlandsche zaken belast, Mustapha Fegmy met oorlog en Mazloum met financiën. Daar lord Cromer echter, als ge zegd is, ditmaal in de zaak gekend is, kan de benoeming tot geen moeilijkheden aanleiding geven. Turkije heeft weer last met de Albaneezen. De meeste hoofden zijn dezer dagen afgezet en door andere vervangen. Van Scutari uit zijn verscheidene bataljons infanterie en 12 kanonnen naar de Montene- grijnsche grens gezonden. Voor Rio Grande een en andermaal door de troepen van president Peixoto terugge slagen heeft de Braziliaansche insurgenten admiraal De Mello zich weer aan boord van de Republica moeten begeven. Alstoen is hij naar Montevideo gestevend en is daar met een paar honderd zijner man schappen ongewapend aan wal gegaan, aan de regeering van Uruguay zijne onderwerping aanbiedend. Deze heeft alstoen troepen en kanonneeer- booten afgezonden, om de Brazilianen te interneeren, en zulks is toen ook geschied; maar Mello zelf schijnt weer aan boord van de Republica gegaan te zijn en heeft daar mede, naar een onbekende bestemming, zee gekozen. Het andere schip van Mello, de Aquidaban, is door Peixoto's eskader, toen het te Santa Catharina aankwam, verlaten daar aange troffen, zoodat men er zich zonder verzet van kon meester maken. Men houdt hiermede den opstand voor geer.e bepaalde bekentenis afgelegd, doch de gloed zijuer oogen sprak duidelijk genoeg voor hem." Mary werd bleek. «Zijt gij wel zeker daarvan vroeg zij. «Ja, zeer zeker. De uitdrukking van diepe vreugd, die op zijn gelaat lag, kon mij niet be driegen." Dit stelde Mury eenigszins gerust. «Overigens," voegde de millionnair er bij, «hij aanvaardt dit huwelijk, en dat is een duidelijk bewijs genoeg, dat hij eene ware liefde voor u koestert. Lucien Labroue is de man niet oin zijn leven aan banden te leggen, zijne onafhankelijk heid voor eene fortuin op te offeren, hoe groot deze ook zijl* «Dat geloof ik ook, vader," zeide zij«Doch zeg mij eens, zal ik lang moeten wachten «Ik ben niet in staat een vasten termijn te be palenEr zullen enkele maanden noodig zijn om Lucien's vinding ten uitvoer te brengen." «Het zij zoo 1 Ik zal geduld oefenenMaar zal Lucien mij intusschen het hof maken «Ik herhaal hefVnogmaals, hij is vreesachtig." «Vreesachtigheid verhindert de liefde niet, en ook geene nadere verklaringEnfin van nu af aan zal ik hem vaker ontmoeten. Nu hij bijna van onze familie is zult gij hem niet meer be handelen als een uwer onderdanen, maar als uw aanstaanden schoonzoon." «Zeker zal ik dat doen. Lucien zal dikwijls hier komen.' «En zal hij mij het goede nieuws bevestigen «Zonder twijfel." «Welaan, nu ben ik tevreden!" riep Mary vroo- lijk uit. «Ik zal wachten, zoolang het noodig is. Doch gij zult trachten, vader, den tijd van afwach ting zooveel mogelijk te verkorten." «Dat beloof ik uIk wensch even vurig als gij dit huwelijk te zien tot stand komen.* «Wat zijt gij goed, vader! Gij maakt van uwe dochter de allergelukkigste der vrouwen I Het uur voor 't dinei had reeds lang geslagen. Mary nam den arm haars vaders, die het meisje naar de eetzaal geleidde. Angstig vroeg Paul Harmant zich af, hoe hij zich uit de netelige positie zou redden, waarin hij verdwaald was. Eensklaps ging er een licht voor zijn gee9t op, dat alle donkere wolken uit zijn brein verjoeg. Wordt vervolgd. geëindigd wordt er weder bijgevoegd, ditmaal inderdaad inet nog al groote waar schijnlijkheid. Tevens echter wordt weer bericht van eene partieele ministerieele crisis, die reorganisatie van het kabinet zal tengevolge hebben, en van eene verlenging van den staat van beleg te Rio Janeiro tot 30 Juni as. De gouverneur der provincie Antwerpen, baron Osy, heelt Zaterdag aan de steenfa brikanten voorgesteld een scheidsgerecht te benoemendat de grieven der werklieden, waardoor de tegenwoordige werkstaking is ontstaan, zou onderzoeken. Tengevolge van dat schrijven hebben de steenfabrikanten Zaterdag in het raadhuis van Boom een vergadering gehouden. Na lange discussies is met eenparigheid van stemmen het voorstel van den gouverneur aangenomen. Er is Zaterdag veel gesproken over de wet die het maximum werkuren vaststelt voor vrouwen en kinderen. Zij is door de fabri kanten zeer gecritiscerd en de wensch werd uitgesprokendat die wet, schadelijk voor tabrikantenzoowel als voor werklieden ingetrokken zou worden. De stakers zijn heel bedaard; met de handen in de zakken kuieren zij langs de patrouillesdie dag en nacht dienst doen. Zaterdagavond tegen 6 uur ontstond er brand in de steenfabriek van Verstrepen, in het gehucht Noeveren. Zonder dat er belangrijke schade aangericht werd kon meu de vlammen meester worden. De dader is onbekend. Meer dan 3000 personen, waarvan velen kransen droegen hebben Zondagmiddag te Mons eene manifestatie gehouden ter eere van de slachtoffers der fusillade op 17 April 1893. Ongeregeldheden hadden niet plaats. In Frankrijk heeft men in een veld bij Aubervilliersin den grond begraven, een geheel magazijn van ontplofbare stoffen ge vonden, als twaalf blikjes met scheikundige stoffen, twee kilo versch kruit, tien kilo dy namiet spijkers en een geheel gereed ge maakte zoogenaamde omkeerbom. De anarchist Guerlinger, dien de politie reeds voor eenigen tijd gezocht had, maar die zich uit de voeten had gemaakt, is te Saint-Denis gevangen genomen. Hij stond in nauwe betrekking met den anarchist Elysée Bastard. Een anarchist, Colte genaamd, heeft te Seysseldepartement Ain, den commissaris van politietoen deze zich aan het spoor- wegs.ation bevond, om een onderzoek te doen naar eene door Cotte gedane klacht, trachten te worgen. Op het oogenblik dat de com missaris hem eene vraag deed, greep hij hem bij de keel, maar een tolbeambte kwam on middellijk te hulp en Cotte kreeg huisvesting in de gevangenis. Te Londen heett men Zaterdag de hand gelegd op een beken 1 Italiaansch anarchist, zekeren Francesco Polti, terwijl hij zich in Farringdonstreet in de City bevond. Op het oogenblik zijner inhechtenisneming had hij een bom bij zich. Polti is een vriend van Bourdin (die te Greenwich door zijn eigen bom om het leven kwam). Eene groote hoeveelheid verdachte vochten en anarchistische papieren zijn ten zijnent in beslag genomen. Aan deze hare vangst schijnt de politie groote waarde te hechten. Een opzienbarende misdaad is Vrijdag in het Grunewald, bij Berlijn, gepleegd. Daar is een vrouw, de 25jarige ziekenverpleegster Helene Schweizer, op klaarlichten dag ver moord. Een koopvrouwdie uit de verte getuige was van den moord, beschrijft den moordenaar als een man van 25 jaren. Denzelfden dag is daar in den omtrek nog een vrouw aangevallen door een man, wiens persoons beschrijving met die van den moor denaar overeenstemt. Maar zij wist zich los te rukken en hem te ontkomen. Te Rome heeft de politie een aantal anar chisten overrompeld; onder de gearresteerden bevindt zich een slagersknecht Berti Arie die sedert lang gezocht werd en die spoedig bekende de bom, die voor het parlementsge bouw gesprongen is, te hebben gemaakt en geworpen. Zijn bijzondere helpers waren de balletdansers Taglioferri en Spengier. Arie was het ook, die de vijf Kg. zware, in het Coliseum gevonden bom, daar verborg. Zij was voor den senaat bestemd. Zondagmiddag om 5 uur zijn 30000 personendaaronder de Spaansche bede vaartgangers in de St. Pieterskerk toe gelaten. De Paus werd om half zes op de sedia gestatoria binnengedragenbegeleid door 20 kardinalen, 20 Spaansche bisschoppen en tal van pelgrims. Hij werd levendig toe gejuicht. WAALWIJK, 18 April 1894. De commissaris der koningin in Noord brabant heeft de commissie, belast met het afnemen der eind-examens aan de hoogere burgerscholen in de provincie, voor het jaar 1894, samengesteld als volgt: Voorzitter dr. H. P. M. van der Hom van den Bos, directeur der R. H. B. school te Tilburg. Leden dr. A. L. Lamers, directeur en C. A. Cikot, H. C. Brans en dr. L. Boosten, leeraren aan de R. H. B. school te 's Her^ togenbusch; K. Bes, dr. J. E. Couvée en B. Dijksterhuis, leeraren aan de R. H. B. school te Tilburg; W. C. Hedick, directeuren J. A. M. Rijk en J. de Jong, leeraren aan de R. II. B. school te Breda en W. F. Wolters, leeraar aan de R. H. B. school te Bergen- opzoom. Het examen wordt gehouden te Tilburg. Een „natuurvriend" meldt aan de Haarl. Ct. het volgende: Als een staaltje van de inderdaad buitengewoon vroege en snelle ont wikkeling in het plantenrijk in dit voorjaar moge hier worden vermeld, dat niet alleen de peieboomen reeds den 8 dezer maand in vollen bloei stonden, hetgeen anders gemid deld eerst in de eerste dagen van Mei plaats heeft, maar dat zelfs de eiken den 10 dezer maand blad ontplooiden, hetgeen met het volste recht een ongekend verschijnsel mag heeten. In de lente van het voorgaande jaar, welke eveneens zeldzaam was, had de bladont plooiing den 17 plaats, dus dit jaar nog een week vroeger Als een bewijs hoe de graanprijzen gedaald zijn, kan dienen dat door eene firma in 1872 meel geleverd werd voor den prijs vnn t 22% per 100 kilo, terwijl dezelfde qualiteit thans verkocht wordt voor f 9. Reeds langer dan eene maand verkeert de familie van Thiel te 's Hertogenbosch in de grootste ongerustheid. De oudste zoon des huizes ging in het begin der maand Maart voor zijn vader, een geacht koopman, op reis en keerde tot heden toe niet in de ouderlijke woning terug. Niettegenstaande alle genomen maatregelen is het aan de be droefde ouders niet mogen gelukken eenig bericht omtrent hun kind, een twee-en-twintig jarig jongeling, te vernemen; alleen heeft men hem half Maart te Luik gezien. Eene ook maar eenigszins aannemelijke reden voor een moedwillig wegblijven valt niet aan te geven; hoogstwaarschijnlijk heeft men ook hier weer aan een ongeluk of wel aan misdaad te denken. Natuurlijk is de politie, zoo hier te lande als elders, met deze verdwijning in kennis gesteld. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn een vijftal goederenwagens die op het stationsterein Heinenoord (Arnhem) stonden, opengemaakt, waartoe van een drietal het rijkszegel moest verbroken worden. Hoewel, voor zoover te constateeren viel, niet veel vermist wordt, zijn door baldadige handen een groot aantal colli's door messneden ver nield. Door de politie wordt een streng on derzoek ingesteld. A. C. Maandag middag werd te Vlissingen aangebracht de Belgische zeeloods V., die, terwijl hij in zee van eene stoomboot was afgehaald, met de roeiboot van den Belgischen loodsschoener no. 7, tengevolge van eene aanvaring met genoemden loodsschoener, zoo ernstig gekwetst werd, dat hij per brancard naar zijne woning moest vervoerd worden. Zijn toestand is bedenkelijk. Bij de aanvaring moet, volgens gerucht, ook een matroos ver dronken zijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Middelburg, vermoedelijk een uur of drie, een ruim twintigjarige schippersknecht, J. L. W., door eene tot nu toe onbekende oorzaak in de kade te water geraakt en ver dronken. Zondag ochtend is het lijk opge- vischt. De overledene was betrokken in de bekende mishandeling in de Korte Delft en had te dier zake nog gevangenisstraf te ondergaan. Maandag ochtend te ongeveer kwart over achteu stortte de diligence, die van Poortugaal over Roon en Charlois naar Katen- drecht rijdt, van den hoogen dijk tusschen de twee laatstgenoemde plaatsen, doordien de paarden schrikten voor de locomotief van eenen passeerenden petroleumtrein, van welke de machinist juist stoom uitliet. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats; de diligence is zwaar beschadigd. Zaterdagnacht circa 2 nur brak te Eist (Betuwe) een hevige brand uit in het woon huis met achterhuis en werkplaats van den timmerman Hoorneman. Het uitgebreide per ceel was in eenige uren eene prooi der vlammen. Een gedeelte van den inboedel en het vee werden gered. Alles was verzekerd. Zondag avond omstreeks 10% uur brak onder de gemeente Reeuwijk een hevige brand uitaan blusschen en redden van het vee viel niet te denken. Te 12 uur was de geheele hofstede in den asch gelegd en waren 7 stuks vee een prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd, doch zeer laag. Oorzaak onbekend. Aan een raatroos, dienende aan boord van het wachtschip te Arasterdam is een

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2