binnenland. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk. Italië. En dezelfde personen, die hem zoo leelijk behandelen, hebben duizeudmalen op hoogen toon deu lof der eerlijkheid bezongen, als hun eigen belang er niet bij in het spel kwam. Maar toen.... was dan ook de Zon- dagsche moraal aan het woord; nu. was 't de beurt van de door-de-weeksche. Zoo doen precies de katten, die al naar de omstandig heden, haar fluweelen pootjes, of haar scherpe nagels laten zien. Een ellendige tweeslachtigheid, het verschil tusschen woord en daad, tusschen den schijn en de werkelijkheid, een soort van zedelijk dilettantisme datal naar de gelegenheid oprechten of geveinsden, dapperen of lafhar- tigen, eerlijke menschen ot schurken van ons maakt, dat is de kanker, die onze maat schappij bederft. Welke zedelijke kracht kan onder die omstandigheden ontkiemen en groeien? We moeten weer menschen worden, die maar één beginsel, één woord, één taak, één liefde kennenin 't kort: we moeten weer worden menschen, die zich onvoorwaar delijk onderwerpen aan hun plicht. Daarin alleen is al onze kracht gelegen. Anders zijn we niets dan zand, dal op den adem van den wind verstuift, riet, dat door den wind her- en derwaarts wordt bewogen. Wees eerlijk. dat zij op de wisselende en on stuimige golven der levenszee, ondanks alle twijfelingen, alle teleurstellingen, alle zondeu zelfs, de onbewegelijke poolster, waarnaar we onzen koers richten. J. W. B. Een afschuwelijke moord is in de rue Etienne Marcel te Brussel begaan. In pand No. 39 dier straat is een parfumerie-zaak gevestigd, toebehoorende aan den heer Giraud en gedreven sedert eenige maanden door een jong meisje, Louise Andrieux, oud 23 jaar dat in de rue Turbigo woonde en iederen morgen om 9 uur in den winkel kwam. Dezer dagen nu bleef de winkel gesloten en de buren meenden, dat het meisje ongesteld was geworden. In den loop vau den dag evenwel kwam een broertje zijn zuster een bezoek brengen. Tot zijn verbazing vond hij de deur geslotenzoodat hij zich onmiddellijk naar de politie begaf. Men vond het lijk van juffrouw Andrieux bij den ingang liggen, het gelaat met bloed overdekt, en met een dik touw aan den hals. De zakken van het slachtoffer waren uitgehaald, de kas, die 70 francs moest bevatten, was ledig. De politie moet de daders reeds op het spoor zijn. Zondagmorgen maakte een bewoner van Plantin zijn gewone morgenwandeling, ver gezeld van zijn hond. Plotseling bleef het dier, blaffend, stilstaan op een plaats, waar de grond pas omgewoeld was. Bij het graven werden op een geringe diepte onder den grond dertien dynamietpatronen gevonden. De commissaris van politie werd van de vondst in kennis gestelddeze deelde de zaak aan de chef van het Parijsche labora torium, Girard, mee, die 's middags om een uur met een speciaal daar voor ingericht rijtuig de gevaarlijke voorwerpen kwam halen. De uitlevering van den anarchist Meunier is, zooals te verwachten was, door de recht bank van Bowstreet toegestaan. De jury voor de modellen van postzegels, ingezonden voor den door de regeering uit geschreven wedstrijd, heeft onder de verza meling van bijna 500 stuks geen enkel model gevondendat haar voorkwam waardig te zijn om bekroond te worden met den uitge loofden prijs. Zij heeft echter besloten voor te stellen aan drie modellen elk eene premie van 500 fr. toe te kennen. Als vermoedelijke dader van den aan slag met eene dynamietbom in de Avenue Kleber is een anarchist gevat, Simon Tour- nemire genaamdoi Simonbijgenaamd Tournemire. Te Dusseldorp is tusschen twee regiments commandanten de een van een regiment inianterie, de ander van een regiment cava lerie, een weddenschap aangegaan, welke in militaire kringen groote belangstelling wekt. Genoemde heeren zullen nl. uitmaken of een regiment infanterie den weg van Dusseldorp naar Hannover in korteren tijd kan afleggen dan een regiment cavalerie. Tot dat doel zal zich de infanterie-comraandant op marsch begeven met 100 vrijwilligerszonder be pakkingterwijl de cavalerie officier met evenveel manschappen, ook onbelast, te paard zijn geluk zal beproeven. De eerste, de overste Von der Lippe, denkt met zijn troep dageliiks 8 uren te kunnen marcheeren, en daarbij telkens 78 K.M. te kunnen afleggen. Gelukt hem datdan zullen, volgens het algemeen gevoelen, de ulanen wel geslagen worden. De Duitsche commissie van militaire ingenieursdie onderzoeken moest, of de kogelwerende pantserstof van Dowe geschikt zou zijn voor gebruik in het leger, heeft in haar rapport verklaard, dat zij het pantser van Dowe niet kan aanbevelen, noch voor de infanterie noch voor de cavalerie. Aan de mijnen van Poolsch- en Moravisch Ostrau is de rust nog niet teruggekeerd. Deze vormen het grootste kolenbekken van Oosten rijk en de iaarlijksche opbrengst wordt in ronde cijfers op 3 millioen ton geschat. Werk stakingen komen in die streken zeer dikwijls voormaar geene is nog zoo omvangrijk geweest en zoo met bloedige gevolgen gepaard gegaan als de huidige. Meer dan 20000 mijn werkers weigeren den arbeiden de schade, die zoowel eigenaars als de werklieden lijden, is enorm groot. De aanleiding tot de werksta king is het verlangen naar hooger loon en naar een 8urigen werkdag, welke eischen de ondernemers niet hebben willen toestaan. De arbeiders blijven bij hunne verklaring, dat de gendarmes te vroeg en volkomen noodeloos van hunne wapenen hebben gebruik gemaakt en niet alleen dit, maar ook de maatregel der overheid, die uit vrees voor wanordelijk heden de gedooden 's nachts stilletjes door soldaten heeft laten begtaven, maakt dat de opgewondenheid niet tot bedaren komt. Twee van de aanvoerders der beweging zijn, onder beschuldiging van de werklieden te hebben opgeruid om de gendarmes onder den voet te loopen, in hechtenis genomen. De werksta kers hebben besloten zich liever de ergste ontberingen te getroosten dan het werk te hervatten. Hunne stemming is zeer verbitterd zoodat de regeering het noodig geoordeeld heeft om de mijnen door soldaten te laten bezetten. Daar nu de maandelijksche uitbe taling is geschied zullen de mijnwerkers in den eersten tijd voldoende van geld voorzien zijn om de werkstaking voort te zetten. De kolenvelden in Moravisch- en Poolsch-Ostrau hebben voor Oostenrijk soortgelijke beteekenis als de Borinage voor Belgie en het Essener bekken voor Duitschland. Bij de verdere beraadslaging in de kamer over de begrooting van het ministerie van oorlogheeft de minister president Crispi verklaard dat nieuwe bezuinigingen onmogelijk zijn, zonder algeheele hervorming van den openbaren dienst, en om daartoe te geraken moet het ministerie voorzien zijn van eene volledige volmacht. Daarna heeft de kamer eene door de re geering aangenomene motie goedgekeurd. De instructies door het Vaticaan aan de Fransche bisschoppen gegeven met be trekking tot de wet op de kerkfabrieken noodigt deze uit, zich aan de ywet te onder werpen, evenwel met instandhouding van het beginsel van de gemengde quaeslies, die door den staat in overleg met de kerk moeten geregeld worden. Wat de wet betreft, de bisschoppen zullen zich met de regeering verstaan, om er de wijzigingen in te brengen, die een toepassing van de wet moeielijk maken. WAALWIJK, 16 Mei 1894. INSPECTIE. De inspectiën van verlofgangers der na tionale militie zullen dit jaar plaats hebben o. a. Te Tilburg voor de lichtingen 1888, 1889 en 1890 op 18 Juni, de lichtingen 1891, 1892 en 1893 op 19 Juni. Te Tilburg voor de gemeenten Diesen, Goorle en Hilvarenbeek op 21 Juni a. s., telkens des voormiddags IOV2 ure. Te Kaatsheuvel voor Udenhout, Vrijhoe ven Cappel, Sprang en Loonopzand op 22 Juni des namiddags 1 ure. Te Waalwijk voor Baardwijk, Bezooien, Capelle en Waalwijk op 25 Juni des voorm. 11 ure. Droogmaking der Zuiderzee Een der Engelsche bladen ziet in het plan tot drooglegging der Zuiderzee een verwijt aan de gekroonde hoofden en de regeerin gen van Europa, want, terwijl de groote mo gendheden jaarlijks honderden millioenen gelds verspillen in de toebereidselen voor mogelijke oorlogen, bereidt een der kleine natiën een machtige industrieele onderne ming voor, die den voorspoed en het geluk des volks zal doen toenemen. De stoker der machinale schoenfabriek van den heer G. L. S., te Dongen, bleef met de mouw haken aan eene schroef bij het reiken over eene as. Deze sleurde hem om hoog en tegen balk en zoldering gedrukt, zou hij gedood zijn, hadde men niet, door het dadelijk doen stilstaan der machine, hem uit zijnen benarden toestand verlost. De man bekwam een breuk aan arm en sleutelbeen en gekneusde schouders. Men meldt uit Breda aan de N. R. Ct.: Woensdag tegen den avond is hier eene schandelijke daad gepleegd, die de schrome- lijkste gevolgen had kunnen hebben. In de kathedraal heeft men namelijk een der altaren, de communiebank en de toetsen van het orgel met vet besmeerd, de gaskranen open gezet op het altaar, en op de orgeltoetsen een altaardoek gelegd en dezen in brand gestoken. De doeken hebben echter niet doorgebrand, slechts een stuk ervan werd verbrand. Het gesmolten vet is tusschen de toetsen van het orgel geloopen, zoodat dit tijdelijk onbruikbaar is. Te Gent (O. B.) is op de steenfabriek De Zandberg een 14jarig meisje in aanraking gekomen met de kamraderen eener steen machine. Zij werd medegesleurd en te pletter geslagen, zoodat de dood terstond intrad. Het kloek gedrag van een I4jarige jongen heeft te Dokkum het leven gered van twee kinderen. Dezen toch geraakten, toevertrouwd aan de hoede van eenen 7jarigen knaap, met den kinderwagen in de vrij diepe gracht. Met gevaar voor zijn leven sprong de knaap den wagen na en wist dezen boven water te houden, tot hulp kwam opdagen. Zonder deze moedige daad waren de klei nen vrij stellig verdronken. Te Haulerwijk ontstond Zaterdag op de kermis een kleine twist, waarbij de rijks veldwachter D. van zijne sabel gebruik maakte en W. de Jong van Oosterwolde een houw op het hoofd toebracht, onmiddellijk trok het volk partij voor den gewonde. De burgemeester, juist daar ter plaatse, wendde alle pogingen aan om de gemoederen tot bedaren te brengen. Inmiddels werd genees kundige hulp voor den gewonde ingeroepen. Ook werd spoedig de politie versterkt door de maréchaussée uit Oosterwolde. De kalmte is teruggekeerd. Een kindje van een drogist te Veendam, dat uit eene flesch met zoutzuur gedronken had, is aan de gevolgen overleden. Men meldt uit Vlissingen van 13 dezer: Het Duitsche stoomschip Edward Bohlen, van Antwerpen naar Hamburg, heeft heden voormiddag bij het naar zee gaan 't haven hoofd der Westerhaven ingeloopen en daaraan zware schade toegebracht, terwijl 2 booten van het Nederlandsche loodswezen, langszijde het havenhoofd liggende, geheel aan splinters werden gedrukt. Het genoemde stoomschip heeft, na van het havenhoofd te zijn vrij gekomen, oogen- schijnlijk zonker schade, de reis naar zee voortgezet. Gelijk van oudsher gebruikelijk is, trokken Zaterdagnacht wederom talrijke zin gende en joelende groepjes jongens en meisjes langs de Schie naar de Heul en verder den Bergweg op, om de Heulsche kermis te vieren. Deze zoogenaamde kermis bestaat nog slechts uit enkele kraampjes en kenmerkt zich verder door het ongewoon vroeg open zijn der tapperijen in de buurt, die alsdan druk be zocht worden. Als gewoonlijk vielen ook ditmaal daar eenige vechtpartijen voor, echter van weinig beteekenis. Erger was het des morgens op den Bergweg, waar eenige vleesch- houwers het met buitenlui te kwaad kregen, waarbij een druk gebruik van messen werd gemaakt en aan eenige personen ernstige verwondingen werden toegebracht. Men meldt uit 's Gravenhage Pinkster II is te Scheveningen bijzonder geslaagd. Duizenden bewogen zich in dorp en langs het strand, door de vervoermiddelen telkens aangebracht. De Haagenaars, zeer versterkt door stroomen buitenlieden uit om liggende plaatsen, vooral lijn Haag-Rotterdam, Overmaassche luiden en van Westland. Half negen ure deed het Heilsleger voorafgegaan door muziek en vaandel, intocht in het Van Stolkpark en maakte halt op het groote terrein aan den Van Stolkwegr welwillend afgestaan door den eigenaar van villa Antoinette, den heer Boet. De divisie stond onder leiding van kapitein De Groot van Deventer. Honderden waren op het terrein aanwezig ter bijwoning van dezen bidstond, die in de beste orde is afgeloopen. Onder muziek werd de terugkeer naar de stad aangenomen. Voor de villa Antoinette werd een ovatie gebracht aan den eigenaardoor het zingen van een heilslied en het Wien Neerlandsch bloed. De kapitein heeft aangekondigd, dat de bijeenkomsten eiken Zondag daar zullen herhaald worden. Het drukst was het te Scheveningen van 9 tot 12 ure en van 2 tot 8 ure. Het strand bood ons een levendig schouwspel me: den gepavoiseerden vlootlangs de zee en den strandweg wemelde het van eene opgewekte menigte. Het strand voor het Kurhaus kan op den besten zomerschen dag niet voller zijneen druk gebruik werd gemaakt van strandstoelen en de strandgalerij was een ware verrassing, die buitengewoon in den smaak is gevallen van het publiek. Het publiek heeft reeds dadelijk, dank zij het flinke plankier dat van af de hoofdtrap is aangelegdde gewoonte aangenomen de wandeling langs de winkels te nemen. Door deze verbetering wordt tegemoetgekomen aan den smaak van het publiek en de nieuwe weg kreeg reeds den naam van „een heel aardige winkelstraat." Naar men van zeer vertrouwbare zijde verneemt, zijn de personen van Goorberg en Kokverdacht van mishandeling van den persoon R.in het Alexanderveld te 's Hage dood gevondenbuiten alle vervol ging gesteld op grond dat voor de mis handeling geen bewijs voorhanden is en de doctoren in hun visum repertum den dood niet als een onmiddellijk gevolg van de mishandeling verklaren. Omtrent den toestand van den ma chinist Pigge en den stoker Albrechts van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappijdie ernstig gewond werden bij het spoorwegon geluk te Barendrechf en thans nog in het ziekenhuis te Rotterdam verpleegd worden wordt medegedeeld dathoewel vooral de stoker nog veel pijn lijdt door de brandwon den, hun toestand vooruitgaande is. De ma chinist, die bij het ongeval op 1 Mei zooveel tegenwoordigheid van geest bezat om den ketel vol te laten loopen en het verbranden der machine te beletten, waardoor grootere onheilen werdeu voorkomen, zal van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij voor zijn plichtsbetrachting een gouden uurwerk met toepasselijk opschrift ontvangen. De Pinksterdrukte in de residentie laat zich eenigszins afleiden uit de volgende cij fers betreffende het vervoer Stoomtram der staatsspoorwegmaatschappij naar Scheveningen 14000 reizigers; stoomtram Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij le Pink sterdag 2451, 2e Pinksterdag 15662. De Holl IJzeren Spoorwegmaatschappij deed van en naar Den Haag 31 extratreinen loopen, die ongeveer 20000 reizigers vervoer den. Van de overige vervoermiddelen alhier kon heden het aantal vervoerde personen nog niet worden opgegeven. Vooral het vervoer van en naar het Westland per tram was zeer groot. De Dierentuin en de Dahomey-Amazonen aldaar werd bezocht door 1990 niet leden terwijl de Zwartjes die naar Aken ver trokken nog door 1837 werden bekeken. Op de Montagne-Russe te Scheveningen reden den eersten en tweeden Pinksterdag 4642 personen op en neer. De Haagsche tramwegmaatschappij ver voerde den tweeden Pinksterdag op de lijn langs den Ouden Scheveningschen weg naar Scheveningenen met de electrische tram 31,000 personen terwijl langs de lijnen in de stad en op de lijn Den HaagDelft 32,000 personen werden vervoerd. Het totaal op beide Pinksterdagen op alle lijnen bedroeg 76,000 pasagiers. Door de Amst. omnibusmaatschappij zijn op den eersten Pinksterdag vervoerd ruim 35,000 passagiers en op den tweeden ongeveer 100,000. De Gooische stoomtram vervoerde op de beide dagen 6314 personen. Gedurende de Pinksterdagen werden aan het station te Schiedam 2123 plaatskaartjes afgegeven. Ten vorigen jare bedroeg het getal afgegeven kaartjes slechts 1470. Ook het verkeer per stoomtram was vooral Maandag bijzonder druk. Een kerk afgebrand! Te Belgisch Putte, aan de Nederlandsche grens, is de R.K. kerk afgebrand. De brand ontstond in eene schuur naast de kerkdiè mede in de asch is gelegd. Daar de brand aan kwaadwilligheid werd toegeschreven, is de zoon eener geachte fa milie, op vermoeden, in arrest genomen. Dit jongmensch, dat reeds meermalen in aanra king kwam met de politie en zijne familie tot oneer strekte, is, na een streng verhoor te hebben ondergaan, naar de gevangenis te te Antwerpen overgebracht. Op een onzer grensgemeenten in Zteuwsch Vlaanderente Klingeheeft een hoogst droevig ongeluk plaatsgehad. Eenige jongens gingen nl. bij het uitgaan der school staan duwen tegen een muur van een huis, dat afgebroken wordt, met het treurig gevolg, dat de gevel eensklaps instortte en zij werden bedolven onder het puin. Drie der jongens werden hierdoor ernstig gewond. Een werd de borstkas ingedrukt, waardoor diens toe stand hopeloos isden tweede werden de beide beenen afgeslagenterwijl een derde met gebroken arm werd opgenomen. Men schrijft uit 'sBosch: Hoe vreeselijk is de sterfte in onze stad geweest in de afgeloopen maand April! De verhouding der overledenen tot 1000 inwoners in een jaar was in die maand 47.4, een on gekend cijfer. Er werden in die maand geboren 61 kin deren, waaronder 4 levenloos; er stierven 113 personen (de levenlooze daarin begrepen.) Van de overledenen waren 69 kinderen be neden de vijf jaren (onder het jaar stierven er 32;) voegt men daarbij nog zes van vijf en zes jaar oud, dan komt men tot het cijfer 75. Zegge 75 kinderen in ééne maand! En al vindt men in de sterftelijst slechts 9 kinderen opgegeven als gestorven aan maze len, er mag gerust worden aangenomen, dat ook de dertig bloedjes, die, als aan ziekten der luchtwegen bezweken, in die lijst staan opgeteekend, ten gevolge van mazelen zijn heengegaan; zeker voor het grootste deel als slachtoffers van achteloosheid en verwaar- loozing Baardwijk. Gisteren wapperde alhier de nationale driekleur van het raadhuis en van het liefdegesticht, ter herdenking van het 350- jarig beslaan van het Oude Mannenhuis. Odol, een nieuwe bederfwerende stof. Over deze stof lezen wij in het Maandblad tegen Vervalschingen, het volgende Wij hadden gelegenheid een nieuwe, als tandmiddel in den handel gebrachte stof, Odol genaamd, aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Het bleek een vloeistof te zijn van een soortelijk gew. 0.855 bij 15° C. die geheel neutraal reageerde. Zij bestond uit een meng sel vau vluchtige olién (o. a. pepermuntolie) en een weinig saccharine in alcohol opgelost,

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2