Bijvoegsel Schoenwerk ADR.PGLLES-VAN 6HWEN, OE ECHO IUH HET ZUIDEN, WAALWIJK. ZONDAG 20 Mei 1894. ~UÏ TVOERINGE nT BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. ADVERTENTIËN. op MAAT. VAN VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. WAALWIJK. Zondag 20 Mei, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Ouverture de concours. Langlois. 2. Souvenir de Donizetti. Canivez. 3. Freuet Euch des Lebens, Walzer. Straus. JAARMARKT te WAALWIJK. Woensdag den 23 Mei. WAALWIJK, 19 Mei 1894. Uitslag der aanvullingsverkiezingeu van leden voor de Tweede Kamer. 2894 HAARLEM. 2100 Gekozen (V.) mr. A. J. W. Farncombe Sanders, L. 1221 (T.) jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, L. 863 4246 UTRECHT. 2503 (V.) H. A. Van Beuningen, L. 396 (V.) A. Brummelkamp, A. 556 Gekozen (T.) J. N. Bastert, A. 1542 Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 17 Mei. De heer Van der Schrieck, oudste in jaren, opende de eerste vergadering met een woord van hulde aan de vroegere leden en met een beroep op de toewijding en de onpartijdig heid van de nieuwe kamer bij de behartiging der belangen van het vaderland. Hij hoopte dat God de regentes zal steunen in haar moeielijke taak en de koningin tot heil van het vaderland moge opgroeien. De geloofsbrieven der kamerleden zijn ge steld in handen van twee commissieu. Alleen te Eist en te Beverwijk hebben de verkiezingen tot eenige bedenkingen aanlei- ding gegeven. Voor alle andere districten heeft de kamer kunnen besluiten, op voorstel harer commissien tot onderzoek der geloofs brieven, de gekozene toe te laten. In het kiesdistrict Eist is op de heeren De Meester en Van Basten Batenburg het zelfde aantal stemmen uitgebracht en zou dus de eerstgenoemde, als de oudste in jaren, gekozen zijn. Volgens ingekomen bezwaar schriften is er echter, behalve eene kleine onregelmatigheid bij het openen van eene der stembussen, onzekerheid voorgekomen omtrent het geldig verklaren van twee stem briefjes. Aangezien de kleinste verandering in het stem- mencijfer den uitslag der verkiezing wijzigt, acht de commissie het noodig alle stembriefjes en bescheiden onder hare oogen te hebben. De kamer heeft besloten den minister van binnenlandsche zaken te verzoeken, de op zending der stukken te gelasten. Bij de herstemming in het district Beverwijk is de heer Borret gekozen verklaard met 1510 stemmen, tegen 1507 op den heer Van Loenen Martinet. In ingekomen adressen wordt echter betoogd dat twee stembriefjes, waarin de heer Van Loenen Martinet op de eene of andere wijze werd aangeduid, ten onrechte nietig zijn verklaard, en dat twee biljetten, met diens naam ingevuld, bij vergissing ge raakt zijn onder de brieijes voor eene ge meenteraadsverkiezing te Spaarndam, waar ze bij het openen der stembus voor den dag zijn gekomen. Deze twee, die op eene verkeerde plaats bezorgd zijn, komen, volgens het eenparig oordeel der commissie, in geen geval in aanmerking. Wilde men aannemen dat de andere twee nietig verklaarde biljetten op naam van den heer Van Loenen Martinet gesteld moeten worden, dan zou deze toch nog met ééne stem beneden den heer Borret blijven. Op dezen grond zijn twee leden der commissie van oordeel dat de heer Borret toegelaten, moet worden. Het derde lid vindt in het gebeurde, ook in verband tot het ongeldig verklaren van andere biljetten, redeii om een onderzoek der stukken te verlangen. De kamer zal aanstaanden Dinsdag over deze zaak beslissen. Gisteren geslaagd voor het examen in de vrije en orde oefeningen der gymnastiek de heer J. B. Loonen alhier. Benoemd tot onderwijzer te Oldenzaal, de heer J. B. Loonen, tijdelijk onderwijzer alhier. Geslaagd te Leiden voor het eerste ge deelte van het arts examen de heer H. N. Th. J. H. Freericks. --Men deelt ons mede, dat de zang ver eeniging Cecilia van Waalwijk en Bezooien aanstaanden Donderdag eene buitengewone matinee zal geven. Het programma bestaat uit de schoonste nummers van het repertoire; en daaronder „Bede" eene groote com positie van Hol. 't Zal dus wel de moeite zijn deze matinée te bezoeken. Deze week is op de werken van den Maasmond een aanvang gemaakt met het afbreken van het bekende veerhuis te Dron- gelen. De afbraak zal vervoerd worden naar Nijmegen en daar gebruikt worden op de door de heeren Wiegerink aangekochte terreinen. Te Kaatsheuvel ontstond Donderdag middag te ruim drie uren een felle brand, in het midden van de dicht bebouwde kom der gemeente. Het zeer groote huis, annex schuur van planken en met riet gedekt, bewoond door den smid Vos, den voerman .C. Haarbos en de winkelierster de wed. Proveniers, stond in lichte laaie. Weldra deelde het vuur zich aan het belendend perceel van den kleermaker M. Schraauwers, mede en werd ook eenige malen de daaraanstaande looierij, vastge- bouwd aan het huis van den heer J. Lombarts, aangetast. Met voorbeeldigen ijver werd door de spuitgasten gewerkt, en het is vooral hier aan te danken dat de brand bij het eerste huis gestuit werd. Het huis van Schraauwers heeft veel geleden. Van de inboedels is zeer weinig gered. Zoowel de huizen als inboedels waren verzekerd. P. Pruimboomin het le Straatje te Kaatsheuveldie eenigen tijd voor zijn beroep afwezig was geweestkwam dezer dagen, bij zijne tehuis komst, tot de ontdek king, dat men hem een bezoek had gebracht, men had in zijn woning weten te dringen eenige glasruiten een spiegelschilderijen enz. waren vernieldde stukken lagen over den vloer verspreid. Het mocht door de ac tiviteit van den gem. veldwachter L. van Meurs met behulp der maréchaussée gelukken de daders zekere G. v. d. L. en P. S.op te sporen. Daar meermalen dergelijke balda digheden te Kaatsheuvel worden gepleegd is het te hopen, dat de daders een geduchte straf niet zullen ontgaan. Afkoop van Tienden. In eene te Drunen gehouden vergadering van stemhebbende ingelanden van het water schap „Hei- of Meerdijk en Polder van Drunen" is met 37 van de 38 stemmen, behoudens nadere goedkeuring van gedep. staten, afgekocht het tiend van den Staat, van de graven d'Oultremont en de familie Elzer, voor een bedrag van 25.000, welk tiend gemiddeld jaarlijks ruim 2100 op bracht. De afkoop is geschied onder voorwaarde, dat, zoodra koopsom en rente geheel zullen voldaan zijn, het aangekochte tiend als ver nietigd zal beschouwd worden en geheel is geroyeerd zonder eenige verdere vergoeding van de tiendplichtigen. Amok op Celebes Uit Batavia wordt aan het Nieuws geseind: „De adspirant-controleur Föringer en zijne vrouw zijn te Maros (Celebes) in een amok vermoord 1" De heer M. Föringer was sedert 21 December adspirant-controleur en was geplaatst te Maros (afd. Noorderdistricten), onder den assistent resident Dirksen. Het woord is aan den Belgischen weer- profeet, majoor Waelput Het mooi weer van thans zal een achttal dagen duren; het einde van Mei zal ons regen brengen, evenzoo het begin van Juni. Vóór 15 Juni zal het weer zich herstellende laatste twee weken dier maand afwisselend, mooi en niet mooi. Wat Juli betreft, met den vierden zal een tijdperk van betrekkelijke droogte intreden en deze maand zal zeer warm zijn. In Augustus veel warmte. Omtrent den tienden groote droogte; tegen den twintigsten wat vochtigheid. De geheimzinnig verdwenen vrouwen van De Jong De zaak van de verdwenen vrouwen van Hendrik de Jong is nog lang niet vergeten; nog altijd loopen geruchten over het vinden van een of meer vrouwenlijken. Het jongste gerucht spreekt nu van het vinden van een lijk, op het terrein van de renbaan bij Arn hem. Dit is gebleken niet geheel juist te zijn. Door twee jongens is tweeden Pinksterdag in een dennenboschje langs den Amsterdam- schen straatweg bij Papendal (gemeente Arnhem) een pak kleeren in den grond verborgen gevonden. Het waren bebloede vrouwenkleederen, rokken, sokken enz., die al vrij lang daar schenen begraven te zijn geweest. Uit een nog halfleesbaar opschrift maakte men op, dat het papier om het pak naar Arnhem verzonden was. Beloonde moed Behalve het gouden horloge, dat de ma chinist Pigge van de directie der Hollandsche spoor ontving voor zijn flink gedrag bij het spoorwegongeluk te Barendrecht, werd hem in het ziekenhuis te Rotterdam de raededee- ling gedaan dat hem nog een rangverhooging van machinist 3e kl. tot 2e klasse was toe gekend, waarmede een tractementsverhooging van 50 cent's daags gepaard gaat. Zekere P. A. v. D., stoker te Amster dam, is te Ymuiden van een deer zeehoofden, waarop hij 5 zat te visschen, in zee gevallen en verdronken. De man was 44 jaar en laat eene vrouw met vier jonge kinderen na. Woensdag geraakte te Brielle het zoontje van den heer D. A. van Vliet in de haven. Dadelijk werden alle mogelijke middelen aangewend om het knaapje te redden, doch het mocht niet baten. Een uur later werd het lijkje opgehaald. Een drama te Apeldoorn Ten huize van een bewoner van het Wil- helminapark te Apeldoorn is een treurig familiedrama afgespeeld. De middaglessen van de hoogere burger school waren reeds begonnen, toen twee jon gelui, vrienden van den zoon van bovenbe doelden heer,zich bij den directeur aanmeldden, aangezien 5 minuten na den aanvang der lessen geen toegang meer wordt verleend. Geheel onthutst deelden de jongelui den directeur de oorzaak van hun late komst mede. De vader van hun vriend had plotse ling een aanval van razende krankzinnigheid gekregen, zijne vrouw op gruwelijke wijze mishandeld en had zich daarna in blinde woede geworpen op al wat hem onder de hand kwam, Spiegels, vazen, glaswerk en eindelijk ook de ruiten sloeg hij kort en klein. Ten slotce greep hij zijn zoon aan en zou dien iu zijn ongelukkige verbijstering wellicht hebben vermoord, indien niet de beide vrienden waren toegeschoten om hem te ont zetten. Echter bracht hij den jongeling eene ernstige wond aan het hoofd toe. De beklagenswaardige oorzaak van al deze ellende is door. de politie in bewaring ge nomen. Men verzekert dat hij reeds twee maal een aanval van krankzinnigheid had. Ieder kan zich voorstellen, hoe Apeldoorn in rep en roer is gebracht. Elkeen is onder den indruk van het gebeurde. (Hbl.) Uit Maastricht wordt gemeld, dat in een hotel aldaar gedurende eenige dagen vertoefd heeft een persoon, wiens signalement volkomen beantwoordt aan dat van den door de Belgische justitie gezochten Russischen baron Ernest d'Ungern Sternberg, ook wel reizende onder den valschen naatn van Cy- prien Philippowitz, enz. Bedoelde persoon, die Fransch en Duitsch spreektkwam te Maastricht daags na de ontploffing op de Place St. Jacques te Luik, en vertrok weder den dag voor den aanslag op de woning van dr. Renson. De politie te Luik houdt hem voor den anarchist, die de beide aaslagen gepleegd heeft. Woensdag ochtend is een knaap, die op een der koepels van het gebouw Seinpost, te Scheveningen de eieren uit vogelnesten haalde, daarvan gevallen, tengevolge waarvan hij een been brak en inwendige kneuzingen opdeed. Nadat een verband was gelegd werd overbrenging naar het gemeente zieken huis noodig geacht. Algemeenen terecht, beklaagt men het, dat de duinen aan het strand te Sche veningen iu de laatste jaren sterk zijn af genomen, vooral vlak voor het dorp. Daarom mag, als gunstige tegenhanger, vermeld wor den dat ten noorden van het Oranje Hotel aan de straatzijde over vele meters een nieuw duin zich vormt; in den tijd van anderhalf jaar heeft het zand zich daar tot circa twee meters hoogte opgehoopt, zonder dat de natuur door kunstmiddelen is tegemoet gekomen. Woensdag namiddag waren drie Leid- sche knapen van de Ambachtsschool gaan zwemmen aan de Zijl, onder Leiderdorp, toen een hunner in het midden van het water wegzonk. Zijne kameraden trachtten hem nog ter hulp te komen, doch te vergeefs, daar de drenkeling hen dreigde mede te sleepen. Juist kwam echter de Amsterdamsche boot voorbij, waarvan de kapitein onmiddellijk de roeiboot liet uitzetten. Het gelukte aan de bemanning den drenkeling op te halen, doch te laat, daar de knaap reeds verdronken was. Na door een dokter te zijn geschouwd, is het lijk naar Leiden overgebracht. Donderdagavond omstreeks half tien ontstond te Amsterdam een hevige brand in een houten nevengebouw van de stoomhout- zagerij der firma Rymenam en Achterberch, Overtoom 24, waarin de schaverij was van architraven enz. De brand woedde onmiddellijk voort en tastte spoedig het hoofdgebouw en de in de nabijheid opgestapelde planken aan, zoodat in een kort oogenblik een hooge vuurgloed op verschillende punten der stad te zien was. De brandweer rukte met veel materieel aan, zoodat men den brand te elf uren meester was. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De eigenaars, die te Bussum wonen, waren te 11 uur niet op her terrein van de ramp tegenwoordig. De belendende perceelen ble ven alle gespaard, dank zij het krachtig optreden der brandweer. Alles was tegen brandschade verzekerd. Te Heerle, gemeente Wouw, zijn de huizen van P. Verhoeven en M. Meesters, met het pakhuis van eerstgenoemde, door brand vernield. Van den inboedel is weinig gered. De goederen zijn verzekerd, doch de schade wordt niet geheel gedekt. Door een 18jarig Duitscher, die eenigen tijd te Roermond in het logement van den heer W. gelogeerd had, zijn f 60 ten nadeele van den logementhouder ontvreemd. Door den heer W. tot Crefeld achtervolgdwerd dezedoor een oom van den dief, met een mes ernstig in de zijde verwondzoodat hij naar Roermond is moeten terugkeeren. Door de politie te Crefeld is de dader aan gehouden. Een Pinksteren om nooit te vergeten Op Pinkster-Maandag had te Egmond aan Zee een treurig ongeluk plaats. Een zoontje van den stalhouder J. Bont wist zich meester maken van een geladen geweerdat onder een bedstede verborgen lag. Spelende met een kameraad, het twaalfjarig, eenig zoontje van den vrachtrijder E. Van Voorstschoot hij het geweer op dezen af, met het treurig gevolg, dat de geheele lading hagel in zijn rug terecht kwasn. Men meldt uit Huissen van 17 Mei: Heden middag is door eene onbekende oorzaak eene hofstede met huisraadland bouwgereedschappen stroo enz. eene prooi der vlammen geworden. De bewoners gebruik ten juist hun middagmaal en werden opge schrikt door het akelig gillen der varkens. Toen zij zich daarop haastig naar het achter huis begaven stonden dit en het voorhuis reeds in volle vlam. Zij hadden den tijd om zichzelven te redden, meer niet, en moesten zelfs de noodige kleedingstukken achterlaten. Een vet varken, benevens eenige kippen en kuikens zijn in de vlammen omgekomen. Huis en inboedel zijn laag verzekerd. Haarsteeg17 Mei. Met den handel in kruisbessen is alhier deze week een begin gemaakt. Had men aanvankelijk goede ver wachtingen omtrent de prijzen van dit pro duct op het oogenblik ziet men zich hierin teleurgesteld; er is f 0,08 per kilo besteed. Als men in aanmerking neemt dat de vrucht over 't algemeen nog kleiu is, is deze prijs laag te noemen. Kruisbessen uit tuinen, waarin de rupsen en andere insecten hebben huisgehouden worden voorloopig niet in den handel gebracht, hierdoor zou men dan ook de zaak kunnen bederven. CAPELLB. Van 115 Mei. GEBOREN: Gerdina, dochter van Hendrik de Jong en Adriana Patist. OVERLEDEN Adriana Johanna van der Waals, 13 maanden. Willem van der Schans, 18 maanden. Johanna Ockers, 70 jaren, we duwe van Gerrit Quirijns. Jacob van den Hoek, 77 jaren, weduwnaar van Elisa beth van der Hoeven. Aletta Antonetta de Bruijn, 4 maanden. HUWELIJKS-AANGIFTEN en AFKONDIGIN GEN Dominicus van der Hammen, 30 jaren te Waalwijk en Hendrika Roomer, 30 jaren. Gerardus Johannes Roomer, 24 jaren an Pitronella Kruif, 20 jaren. A- driaan van Peer, 35 jaren en Aplonia Bouwman, 47 jaren. WAALWIJK, 18 Mei. Bij flinken aanvoer ter veemarkt was de handel wel wat minder vlug dan verleden week. Kalfkoeien golden f 110.— f230.—, af Dito vaarzen f 100 160,f Weilammeren 200 stuks aangevoerd, meestal verkocht van f3.75 tot 6.50. Jonge varkens aangevoerd 90 stuks verkocht aan f9.75 tot f 15.50. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 452 ke. van fö,89 k fl,07 per kg. Eieren f 3,50 4,per 100 stuks. In granen werden slechts kleine partijtjes ver kocht voor consumptie. De markt is over 't ge heel in gedrukte stemming. Men noteert Ristarwe i 6.25 a 6.75 per 80 KG. Roode dito f5,75 a 6.— per 80 KG. Zeeuwsche witte f6.a 6.50 per 80 KG. Molda'u rogge f135 a 140 per 2250 KG. Helena rogge f130 k 135 per 2250 KG. Donau rogge f120 a 125 per 2250 KG. Inlandsche haver f8.— k 8.50 per 100 KG. Buitenlandsche haver f7.— a 7.50 per 100 KG. Mestingerwten f5.50 a f6.— per 80 KG. Buitenlandsche gerst f 3,a 3.30. Voor prima zwaar zoolleder blijft veel vraag aan vorige prijzen. Licht zooileder voor de Langstraatsche schoenmakerijen, alsmede inférieure soorten vinden meer koop lust. Er is veel aanbod in Fransche schors, nieuwe gewin, waarvan dit jaar een goede oogst verwacht wordt. AMSTERDAM, 18 Mei 1894. Bericht van den makelaar BROUWER ANCHER. Op 22 Mei e. k. komen bij inschrijving aan de markt 1154 Oost Indische runderhuiden. 2381 buffelhuiden alsmede 26370 Oost Ind. bokken- en geitenvellen. 3569 Oost Ind. Bastaard schapenvellen. 1214 Oost Indische Leguanovellen. Afgedaan ex Prins Hendrik 148 Oost In dische buffelhuiden, 3 dito dito. Stationsstraat Beveelt zich beleefd aan voor het LEVEREN van

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 5