Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk, Rusland. Amerika. BINNENLAND. geloot in de menschheid allermeest in de genen, die ons het naast staan. De afgerukte bladen van de eerekroon dergenen, met wie wij dagelijks verkeerenzijn geen bruikbaar materiaal ter versiering van ons eigen voor hoofd. Zelfs het allernuchterste eigenbelang moest er ons toe brengen de vlekken-theorie op zijde te stellen. Dezelfde „men vertelt* die vandaag het karakter van onzen buurman bezoedelt, kan morgen bij u zijn morsigen arbeid beproeven. Zegt nu nietdat gij boven den laster verheven zijt, want dat is eigenlijk maar een groot woord. Niemand kan er onverschillig voor zijn dat hij het onderwerp wordt van leuterpraatjesal zouden zij geen andere uitwerking hebbendan dat zij voor een poos uw stemmig bederven dan is dat al erg genoeg. Om krachtig te zijn, hebben we behoefte aan waardeering: de eenvou digste voorschriften der billijkheid eischen dat wij dit ook anderen niet onthouden, zoo lang we niet vastelijk overtuigd zijn dat zij die niet verdienen. Als iemand het waagteen koe bont te noemen, dan moet hij ons de vlekken duidelijk aanwijzen. En dan gaan wij er heen, en trachten te ontdekken of het geen slijkspatten zijn, door een ruwe hand moedwillig aange bracht. Ook hier is het woord van toepas sing: Onderzoek alle dingen, en behoud het goede. Want dat laatste alleen is waard, dat wij er ons mee bezighouden. (R. N.) 't Is in Servie al ernstiger geworden sinds Milan de radicalen openlijk heeft uitgedaagd tot den strijd, 't Is in het Balkan-staatje nu zoo ernstig geschapen, dat letterlijk alles er mo gelijk kan worden geacht, tot den formeelen burgeroorlog toe en 't lijkt ons tot recht begrip van den staat van zaken wel gewenscht, over den toestand in Servie 't een en ander te relereeren, onder bijvoeging van de ge ruststellende verzekering uit Weenen, dat diplomatieke verwikkelingen niet behoeven geducht te worden, daar geen enkel land tot inmenging neiging of lust toont. De kern der Servische natie wordt ge vormd door een ultra-radicale boeren-demo- cratie, prat op haar persoonlijke rechten en vrijheden en vijandig staand tegenover een krachtig monarchaal bewind. Een weinig sterke, toegevende radicale regeering is het ideaal der boeren en koning Milan met zijn eigenaardige opvattingen van de koninklijke waardigheid en de meer dan zonderlinge vervulling van zijn plichten als heerscher, was zeker niet de man, die de opgewonden heid en de verbittering zou doen afnemen. De quaiiteiten, welke hem er toe brachten, 6 Maart 1889 afstand te doen van den troon ten gunste van zijn zoon Alexander om met een welgevulden buidel (hij had zijn konink lijke waardigheid verschacherd) te Parijs zijn geluk te gaan beproeven in het spel en in de liefde, maken hem niet tot den aan gewezen raadgever van zijn zoon, den jongen man, dien hij voor een vijftal jaren als kind achterliet in handen van den regent Ristitch. Ouder het regentschap is het ook geen rust en vrede geweest in het binnenland, doch nadat Alexander 13 April 1893, op raad en met medewerking van zijn illustren vader, zich meerderjarig had verklaard en zelf de teugels van het bewind in handen had ge nomen, begon het intrige-spel eerst recht. Milan had heel wel voorzien, dat zijn zoon zich, tegen de zware, niet geheel vrijwillig of de wereld tegen zijn zin staat! En 't is haar werkelijk te veel het afgewerkte goed te brengen en de boodschappen af te halen." «Ik dank u, mejuffrouw," zegde de commis sionair, die reeds wist wat hij verlangde te ver nemen. «En hoe ziet er die mijnheer uit?" vroeg het modeplaatje, dat juffrouw Lucia niet lijden kon. «UitstekendUitstekend I" „Zoo, zoo Uitstekend 1" «Ja, mejuffrouw.' De jonge dame keerde den rug, en trad weder het magazijn binnen, vol erger over het geluk dier domme gansterwij zij zelve volkomen scheen vergeten te worden. «Wat is zij nijdig!' dacht Ovidius de trap afdalend. «Zij verafschuwt hare gezellin. Daar is misschien wel eenig voordeel uit te trekken. Men moet niets over het hoofd zien." Op straat gekomen, stond Ovidius stil, zich afvragend, wat hij thans zou aanvangen. «Lucia komt slechts hier, wanneer zij er door haar werk geroepen wordt," mompelde hij. «Dus komt zij misschien in 't midden van den dag, en dan is er voor mij niets aan te vangen. Ik moet nog een menigte inlichtingen zien te ver krijgen. En wie zal die mij geven?O, ik denk er aan, die juffrouw daarboven. Ik zegde het reedsdat er niets te versmaden valt. Met hare hulp zal ik te weten komen wat ik wensch te vernemen." Ovidius had een bijzonder idéé, en dit idéé wilde hij onmiddellijk benuttigen. Hij bégafzich zonder te aarzelen naar de portiersloge. De portier zelf was uit, maar zijne vrouw was bezig het ontbijt gereed te maken. «Pardon, madame," zeide de valsche commis sionair. «Ik heb u eene kleine inlichting te vragen." «Wat wenscht gij, brave man «Kunt gij mij zeggen, hoe laat de werksters van madame Augustine het atelier verlaten De portierster keek hem met zonderlinge oogen aa«Men heeft mij met eene boodschap belast, en de persoon, die mij zendt kijkt zoo nauw niet," voegde hij er bij, de vrouw een gouden Louis in de hand stoppend. De portierster glimlachte. Wordt vervolgd. aanvaarde taak niet zou opgewassen gevoelen en dan was hij (Milan) immers de aangewezen persoon om de „lasten en zorgen" te komen deelen allen aangeganen verbintenissen ten hoon 't Is alles uitgekomen zooals het berekend was, in Januari dook Milan plot seling te Belgrado op, hij had de heerlijke Seine-stad met al hare verleidingen en heer lijkheden vaarwel gezegd, hield geen rekening met de tegen hem gedecreteerde verbannings ukase en, even berooid als de verloren zoon, doch minder berouwvol, nam hij zijn intrek in den kouak. Toen werd juist het liberale bewind Simitsch gevormd, dat na een tweetal maanden (in het begin van April) alweer moest plaats maken voor de combinatie Nicolajewitsch een zwenking in de con servatieve richting. Er is sinds echter heel wat ernstigers ge schied dan een gewone kabinetswisseling: de bevolking van een radicaal district heeit twee hooge regeeringsbeambten achter slot en grendel gezet; er is een anti-dynastieke samenzwering ontdektgesmeed door de radicalen en in hoogsce instantie heeft het hof van cassatie te Belgrado een aantal per sonen vrijgesproken, die in eerste instantie veroordeeld waren wegens beleediging van koning Milan, welks vrijspraak gemotiveerd werd door Milan's onvoorwaardelijken afstand van alle koninklijke rechten. Op den voor- laatsten dag der vorige maand nu, heeft Alexander I op eigen gezag zijn vader diens koninklijke rechten teruggegeven en het be sluit van de Skupchtina in tegenovergestelden zin vernietigd, wat door het uit liberalen, radicalen en progressisten bestaande hof van cassatie beantwoord is met een onwettigver- klaring. Zoo is het dus tot formeel conflict gekomen, dat eindigen moet, wellicht heel spoedig reeds, met de vernieling of onder werping van een der partijen. Nauwlijks is dit geschreven of er komt bericht uit Belgrado, dat koning Alexander eene proclamatie richtte tot het Servische volk, waarbij inderdaad van de schorsing der grondwet kennis wordt gegeven. Als oorzaken geeft Z. M. (in plaats van zijn vaders woordbreuk) opde vele gebreken, welke deze grondwet aankleven, en de harts tochten der partijen. De grondwet van December 1888 wordt derhalve eenvoudig afgeschaft en daarentegen van kracht verklaard die van Juni 1869. Minister Nicolajevitchdit onrecht niet kunnende aanzien, heeft zijn ontslag genomen, maar de overige ministers blijven en hebben Z. M.'s volle vertrouwen. Bij tweede ukase, door de ministers gecon trasigneerd, worden alle wetten op de druk pers, alle gemeente verordeningen en alle kieswetten buiten werking gesteld, die in tegenspraak zijn met de (weder ingevoerde oude grondwet.) Nicolaas Christitch, oud- minister president, wordt tot president van den nieuwen staatsraad benoemd, en Vel- kovitch tot vice-president; Babovitch, pre sident van het hof van appel, wordt president van het nieuwe hof van cassatie en Stepha- novitch president der rekenkamer. Alles dus weer op losse schroeven, en te denken, dat zulks feitelijk alleen geschiedt ter wille van een doorbrenger en speler, die zijn woord niet hield, geschiedt door een nauw volwassen knaap Wie zoo met zijn kroon speelt, heeft kans haar te verliezen. De Servische staatsgreep wordt in politieke kringen te Berlijn tamelijk koel opgenomen. Daar het leger, naar het zich laat aanzien, den koning nog getrouw is, gelooft men dat Milan en zijn zoon de overhand zullen behouden. Ook heeft men den indruk, of het kabinet te Weenen de gebeurtenissen te Belgrado goedkeurt en daarin eene werking van Russische invloeden ziet. Generaal Dodds heeft met Casimir Pezier een onderhoud gehad over het vervangen van het militair bewind in Dahomey door een burgerlijk bestuur. De minister van buitenlandsche zaken heeft van den Franschen consul te Bangkok een telegram ontvangen, waarin bevestigd wordt, dat Fransche matrozen door Siameezen aangevallen zijnop het oogenblik dat zij Gesu binnentraden. De ontvangen wonden zijn onbeduidend, doch desniettemin heeft de Siameesche regeering de schuldigen streng gestraft. De Fransche kamer van afgevaardigden heeft Zaterdag het eerste artikel van het, door de regeering begunstigd voorstel, strekkende om de doodvonnissen voortaan niet meer te doen voltrekken in het openbaar, en daarmede het beginsel der voordracht verworpen. Gelijk bekend is was de kamer in deze in twee nagenoeg gelijke kampen verdeeld. Het artikel in quaestie is verworpen met 267 tegen 232 stemmen, nadat te voren een amendement: om de geheele doodstraf af te schaffen, met 353 tegen slechts 150 stemmen was afgewezen. Emile Henry is Maandag ochtend ten 4.10 ure ter dood gebracht. Er is hierbij niets bijzonders voorgevallen. Een anarchist, die reeds gevangenisstraf achter den rug heeit, Célestin Mat genaamd, heeft zich naar de mairie te Marseille be geven, waar hij onderstand heeft aangevraagd. Hij ontving ten antwoord dat hij nader zou hooren wat er beslist was. Weggaande had hij zich voorgenomen den eersten bourgeois dien hij tegemoet kwam zijn dolk in het hoofd te stoo'.en. En zoo heeft hij werkelijk gedaan, Het slachtoffer, Louis Blanc geheeten, die een talrijk huisgezin heeft, is zwaar ge wond. In Mat's zak is een schrijiboekje gevonden, waarin de regels voorkomen, die op het graf van Vaillant 's daags na diens onthoofding gevonden waren, eindigende met de woorden-, „O, Martelaar, gij zult gewroken worden." Ook heeft men een brief van hem aan den maire te Marseille gevondenwaarin hij schreef: »Men wil mij door den honger afmatten, maar ik ben besloten mij te ver dedigen door de wet der natuur, want ik ben in den toestand van wettige zelfverdediging. PARIJS, 22 Mei. De kamer behandelde de toepassing van de wet op de syndicaten op de werklieden van den staat. Twee moties werden door het gouvernement bestreden en afgewezen. Nadat de eenvoudige orde van den dag met 265 tegen 225 stemmen ver worpen was, verlieten de voorzitter van den ministerraad en de ministers de zaai De uiterste linkerzijde juichte het heengaan der ministers toe. Het centrum zat verslagen. De motie Millerand verlangde van het gouvernement de toepassing van de wet van 1884 ten gunste der in dienst zijnden van den staat. De motie van Ramel noodigde de regeering uit om geen verschil te maken tusschen de staats werklieden en particuliere werkliedeu. Ten gevolge van het aannemen der motie van Ramel hebben de ministers zich naar het Elysée begeveu om hun onslag in te dienen. De opperkrijgrraad te Madrid heeft de uitspraak van den krijgsraad te Barcelona, en daarmede het doodvonnis bevestigd, geveld over de vijf anarchisten Cerezuela Solas Ars, Sorbas en Bernart, die medeplichtig zijn geweest aan den befaamden bommenaanslag in den Liceo-schouwburg te Barcelona en aan dien op Maarschalk Martinez Campos verleden jaar September. Ze zijn reeds in den Montjuichcitadel getusileerd. Door radicale en socialistische Cortes-leden zijn op het laatst nog krachtige pogingen in het werk gesteld om het vonnis verzacht, althans de uitvoering verschoven te krijgen. De onderhandelingen over de verlenging der handelsovereenkomst met Duitschland moeten zeer ongunstig staan. Een troep wolven, zoo wordt uit Sara gassa gemeld, viel, in de nabijheid van den berg Castellareen daar weidende kudde schapen aan. Meer dan honderd schapen werden verscheurd. De herders, die geen wapens bij zich hadden, moesten de vlucht nemen. De koetsiers werkstaking te Londen duurt voort met weinig kans, naar het schijnt, op een spoedig einde. Eenige kleine rijtuigei genaars gaven toe en stonden hunne cabs af tegen verlaagden huurprijs, maar deze verte genwoordigen nog maar de kleinste helft der Londensche rijtuigen (4000 van de 11000) en de groote eigenaars blijven weigeren. De 4000 rijdende koetsiers dragen nu zeker deel hunner verdienste bij tot het werkstakersfonds, dat ook van andere voerlieden-vereenigingen ondersteuning ontvangt. Het groote ongerief van in het geheel geen cabs is echter voor het publiek weggenomen. Een groote brand brak te Karlsruhe uit in het ketelhuis van de electriciteitswerktuigen aan het station. De groote machine, die voor de electrische verlichting van het stationsem placement dient, werd geheel vernield. Twaalf dynamo's werden onbruikbaar gemaakt. De schade beloopt D/j millioen mark. De kamer beraadslaagde zonder eenig voorval van beteekenis over de financieele maatregelen. Het oorlogsbudget werd met 229 tegen 198 stemmen goedgekeurd. De procureur generaal heeft in het te Palermo gevoerd wordende proces wegens hoogverraad tegen den afgevaardigde De Felice 22 jaar tuchthuisstraf, benevens drie jaar politietoezicht en verlies van zijn man daat als afgevaardigde geeischttegen de andere beschuldigden straffen van 18 jaar tuchthuisstraf tot 8 jaar gevangenisstraf. In de woning van den advocaat Desiani te Rome, werd een speelhol ontdekt en dertig spelers, behoorende tot de voornaamste krin gen van Rome, waaronder de graven Ric- cardi, Winspeare en Maffei werden overvallen. De voorhanden som van 85000 lire werd in beslag genomen. Zaterdag is het in het proces Tanlongo tot ongehoorde tooneelen gekomen. De inspecteur der bank Biagini, die in 1889 de bank inspecteerde, en eenige onregelmatig heden waaraan het bestuur zich schuldig gemaakt had, ontdekte, verklaarde ronduit dat hij den treurigen toestand der bank her haaldelijk aan Miceli, toen ministet van handel in het ministerie Crispi, meegedeeld had maar dat deze niet hooren wilde, zoodat hij verantwoordelijk moet gesteld worden, voor hetgeen er sedert gebeurd is. Toen de af gevaardigde Colajanni zijn beroemde rede tegen de Romeinsche bank hield, had Micela heel deftig verklaard, dat men op de praatjes, die uit de laagste kringen kwamenniet letten moestthans was al zijn deftigheid verdwenen en schold hij Biagini op de ge meenste manier uit en wilde hem zelfs te lijf gaan. De voorzitter moest de zitting schorsen, doch eerst had de procureur generaal den ex-minister nog op een allesbehalve zachte manier de waarheid gezegd. Op klaar lichten dag werd de Hongaarsche rechter te Zorlenez, Pera Miok genaamd door zijn zoon, een bekenden dronkaard, op het grootste plein van het dorp met een ge weer doodgeschoten. De moordenaar gaf zich vrijwillig over aan de gendarmerie. Uit St. Petersburg zijn onderscheidene berichten ontvangen, volgens welke de on langs plaats gehad hebbende talrijke arresta- tiën van nihilisten het bestaan eener over St. Petersburg Moskou en andere steden ver breide geheime vereeuiging geopenbaard hebben, die sociaal revolutionaire doeleinden en politieke hervormingen beoogde. De deelnemers bestaan voor het grootste gedeelte uit studenten en kleine ambtenaren. Volgens sommige berichten zijn bij de gearresteerden slechts revolutionaire geschriften en druk werken, proclamatiën aan den czar etc. ge vonden. Bij de dochter eener generaais- weduwe is eene correspondentie in cijferschrift ontdekt, met den sleutel tot de cijfers. In het geheel zijn 26 jonge lieden in de Peter Paul vesting opgesloten. Volgens eene andere lezing zou de samenzwering van meer beden- kelijken aard zijn, daar er ook ontplofbare stoften enz. gevonden en 72 studenten gear resteerd zouden zijn, alsmede drie hoofden der nihilisten, nl. de schrijver Paul Struwe de hoofdingenieur van den Witebsker spoor weg Koselow en de uit Siberie teruggekeerde Nathanson. Toevallig zou ook bij eenen brand op WassiliewskiOstrow het bekende nihilistenhoofd prins Krapotkin in handen der politie gevallen zijn, die met zijne geliefde sedert korten tijd onder een valschen pas te St. Petersburg vertoefde. In politieke kringen wordt ook aan deze gebeurtenissen geen buitengewoon gewicht gehecht, maar opge merkt, dat sedert jaren steeds ernstige be richten omtrent nihilisten met veel ophef openbaar gemaakt werden, zoo vaak de Rus sische regeering financieele operatien van eenige beteekenis in den zin had, of wanneer de czar bijzonder sterk blijk gaf van eene vreedzame politieke gezindheid. Groote overstroomingen hebben ontzettende verwoestingen aangericht in de geheele berg streek van Pennsylvanie en het westelijk deel van den staat New York. De spoorweg- en telegrafische verbindingen zijn verbroken. Te Johnstown en Williamsport in Pennsyl vanie zijn huizen en bruggen weggeslagen. De inwoners namen de vlucht naar de heuvels. De vernieling te Williamsport wordt op een millioen dollars geschat. Er zijn twee personen te Pittsburg verdronken en twee te Johnstown. WAALWIJK, 23 Mei 1894. Bij de Maandag gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad waren opgekomen 311 van de 333 kiesgerechtigden. 4 briefjes werden blanco bevonden. Van de overige bekwam J. J. van Dooren-De Greeft er 189 en Pieter Verwiel 119, zoodat eerst genoemde is gekozen. Zooals te doen gebruikelijk is brachten de beide harmonieën en de zangvereeniging Cecilia het nieuwe raadslid serenades, wat veel volk bijeenbracht. Bij koninklijk besluit is rar. J. G. Gleichman benoemd tot voorzittel van de tweede kamer der staten generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting. (St. Ct.) In de Zondag te Rotterdam gehouden feestvergadering ter herdenking van het eeuwfeest der geboorte van Paus Pius IX werd door het Nederlandsch—Belgisch Zou- avencomitéop voorstel van pater Reuser eene motie aangenomen van den volgenden inhoud „Het Nederlandsch—Belgisch Zouaven- comité, feestelijk vereenigd bij de gedachtenis aan het eeuwteest van de geboorte van Pius IX, spreekt den wensch uit, |dat het gezant schap van Nederland bij den Paus hersteld worde en zal daartoe, zonder twijfel door alle katholieken van Nederland gesteund, bij de regeering aandringen." De roomsch katholieke kweekschool te 's Hertogenbosch is aanbesteed en de bouw er van gegund aan den aannemer Van Mierlo aldaar voor de som f103000. Naar men met zekerheid meent te weten, zal de heer Wol-

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2