Nummer 42. Zondag 27 Mei 1894. 17e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Italië. Servie. Rusland. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Oe Echo van het Zuiden, Wulw(jksdr ra Langsiraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden /1.00. Franco per posi door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 1—7 regeli J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Over de aanleiding tot het votum der ka mer van afgevaardigden van Frankrijk, dat in den namiddag van 22 dezer, het tweeön- derstigste kabinet der derde republiek heeft doen besluiten na een leven van juist 172 dagen, het oneven cijfer der na 4 September 1870 opgetreden kabinetten tot een even te maken, wordt natuurlijk heel veel en heel verschillend geschreven in de Fransche bladen. Daar zijn er, die de zeer onverwachte ge beurtenis uitsluitend wijten aan den minister van openbare werken Jonnard; daar zijn er, die geweldig uitvaren over de coalitie tus- schen communards en conservatieven of re actionairen en daar zijn er, die, met volle overtuiging voor hun persoon, beweren dat Casimir Périer den dood heeft gezocht om een onafwendbare nederlaag van groote beteekenis te voorkomen en zoo goed mogelijk „in form" te zijn voor de aanstaande verkiezing van een president der republiek voor de eerst volgende zeven jaren. Het is eigenaardig, hoe de naensch aan alles gewoon raakt en hoe men in een land als Frankrijk, waar de gemiddelde duur van een kabinet wordt gesteld op 282 dagen en enkele minuten, ook het vermogen verliest om hartroerende woorden te spreken aan de opene groeve, waarin zooeven de jonge doode is wegge zonken. „Plus cela change, plus cela reste toujours la même chose," zegt men inFrankrijk, om aan te duidendat een breede rij veranderingen en wijzigingen niet altijd on vermijdelijk leidt tot een ommekeer, doch integendeel kan voeren tot een bevestiging van het bestaande en op de, elkaar na een gemiddelden levensduur van negen maanden vervangende kabinetten van de Groote Re publiek, is dit ook wel van toepassing. Een Saturnus waardig, heeft de huidige republiek reeds 207 ministers verslonden en eigenlijk kan men zeggen, dat de rustige toeschouwers in den vreemde zich veel ongeruster maken over die vraatzucht (andere spreken van „la belle France" en heeten haar hoofdgebrek wispelturigheid) van de goede Franschen zelve. En eigenlijk is een crisis als de tegen woordige er dan ook geene van hooge politieke beteekenis, meer gelijkt zij op een bevestiging van het bestaande kwaad en evenals de onbeduidendheid van de aanleiding tot de terugtreding niet zonder weerga is in de g-eschiedenis der laatste jaren, zoo zal het ook naar alle waarschijnlijkheid ook het ver loop niet zijn. Wel worden er groote woorden gebezigd in het begin en brave menschen zouden dan meenen, dat zoo'n hoogst ernstig conflict niet tot een goed einde is te brengen, doch men bedoelt het zoo boos niet en is veel minder onhandelbaar dan de eerste uitingen wel zouden doen gelooven. Zoo zijn de regeeringsgezinde republikeinen bijeenverga- derd geweest en onder huldebetuiging aan Casimir Périer, hebben zij besloten alleen te steunen een bewind, dat door zijn samen stelling en zijn streven dezelfde zekerheid biedt; de radicale linkerzijde vergaderde ook en zag in het votum tegen het afgetreden bewind het klaar en duidelijk bewijs, dat de leiding der politiek moest berusten bij de linkerzijde, die elke verbintenis met de cleri- calen moet vermijden; de uiterste linkerzijde (socialisten) wisselden ook van gedachten over den huidigen toestand en wil slechts steun verleenen aan een regeering, die de rechten en de belangen der werklieden eer biedigt met volkomen vermijding van den clericalen geest en geneigd is tot de invoering eener belasting van het kapitaal en het in komen. Als men nu weet, dat vóór de dagorde zooals de regeering die eischte, hebben ge stemd 182 republikeinen, 18 constitutioneelen en 17 leden der rechterzijde en er tegen 176 leden der linkerzijde (waaronder een 30tal gematigde republikeinen), 51 socialisten, 19 leden der rechterzijde en 5 gerallieerdeu, terwijl van deelneming aan de stemming zich hebben onthouden 53 gematigde republikei nen, 15 leden der rechterzijde en 5 geral- lieerden, dan komt men tot de vraag, hoe het, als elk der leidende groepen voet bij stuk houdt, kan komen tot een kabinet met levensvatbaarheid. Met de presidenten van kamer en senaat (Dupuy en Challemel-Lacour) heeft Sadi Car- not in den breede beraadslaagd en daarna dat was in den avond, is Bourgeois op het Elysée ontboden. Deze ex-minister heeft een uurlang beraadslaagd met het hoofd van staat, doch de opdracht tot vorming van een nieuw bewind nam hij niet aanBourgeois meent namelijk, dat niet hij is aangewezen als pre sident van den ministerraad door het votum, dat Périer tot terugtreding noopte. Dupuy heeft nu wel weer eenige kans om het pre mierschap neergelegd vóór zes maanden machtig te worden, 't Zou dan weer een ho mogeen kabinet zijn. De overvloed van beschouwingen over den staat van zaken in Servie blijft zich paren aan een eenigszins verdacht gebrek aan ver trouwbare nieuwsberichten uit dezen Balkan- staat. In even ruime mate blijft de regeering haar weldaden uitstrooien over haar gunste lingen en aanhangers, als zij haar wraakzucht botviert tegenover haar politieke tegenstan ders. Eu de rust is tot dusverzonderling genoeg, nergens gestoord. In Italie's kamer blijft de toestand bij voortduring onzeker en eigenlijk zijn de be raadslagingen in de kamer over de financieele maatregelenvan minder beteekenis dan de samensprekingen in de couloirs. Ei loopen zelfs geruchten van een coalitie tusschen Giolitti, Cavalotti, Rudini en Zanardelli tegen het kabinet, dat bij een langdurige algemeene beraadslaging veel belang heeft. In de Rue Neuve te Brussel is Dinsdag een overstrooming veroorzaakt door het sprin gen van een waterleidingvlak voor het Hotel de Saxe. Het water spoot in breeden straal op en stroomde de keuken van het hotel binnen. De kok en de keukenmeisjes stonden in een oogenblik tot aan het middel in het water en zij konden zich slechts met moeite redden. Weldra was de geheele be nedenverdieping van het hotel ondergeloopen. De logés werden er uit gedragen. Ook de benedenverdiepingen der aangren zende huizen liepen onder, voor men met behulp van de brandweer slaagde in het stuiten van den watervloed. De hotelhouder lijdt groote schade door de overstrooming. Een voorraad wijn in vaten voor ongeveer 90,000 fr. welke in zijn kelder lagis waarschijnlijk voor een groot deel bedorven. De crisis zal waarschijnlijk nog eenige da gen duren daar niemand lust zal gevoelen vóór Maandag pogingen te doen tot samen stelling van een ministerie. Zondag zal n. 1. een revolutionaire manifestatie op Père La- chaise plaats hebben en de nieuwe ministers zullen heel weinig lust gevoelen, om vóór dien dag de teugels in handen te nemen. Maandagavond werd te Parijs door den portier van een huis in de Avenue Niel vóór de woning van den abt Gamieruitgever van het dagblad Le Peuple frangaiseen pakket gevondenwaaraan een brandende lont. De concierge riep dadelijk zijn vrouw en met hun beiden doofden zij de lont. De bom werd daarna naar beneden gebracht waar er eenige emmers water over uitgegoten werden. In het gemeentelijk laboratorium bleek het, dat het een zeer gevaarlijke helsche machine was. Eenige dagen geleden is een persoon in het bewuste huis geweestom zeer nauwkeurige inlichtingen in te winnen omtrent den abt Garnierzijn vertrekken, zijn gewoonten, enz. De concierge heeft het volledige signalement van dien persoon op gegeven aan de politie, die den man reeds op het spoor is. Tengevolge van inlichtingen der Luik- sche autoriteiten heeft de Parijsche politie huiszoekingen gedaan en daarbij beslag gelegd op documenten, welke gewichtige mededee- lingen over de internationale verbinding der anarchisten moeten bevatten. Een anarchist is gearresteerddie verdacht wordt aan den aanslag te Luik schuldig te zijn. De plechtige outhulliug van den gedenk steen in het geboortehuis van Puis IX te Senigaglia op den lOOen gedenkdag der ge boorte van dien Paus, is bedorven door er gerlijke boosaardigheid. 1 oen namelijk de hulsels weggenomen werden bleek het, dat een steen met spottende en honende opschriften voor den gedenk steen in de plaats was gesteld. Men had nog heel wat moeite om dien steen te verwijderen en den rechten behoorlijk te plaatsen. De exkoningin Nathalie is door den koning uitgenoodigd naar Servie terug te keeren. Zij heeft geantwoord dat zij in de tegen - woordige politieke omstandigheden daartoe volstrekt geen neiging gevoelde. Met betrekking tot den reeds door ons vermelde samenzwering kunnen we nog mee- deelen dat ook het voornemen gewees: is in den nazomer een aanslag te plegen op het leven van den czaar. In de nabijheid der spoorweglijn YVitebsk Orel ligt een slot bij een dorp waar de czaar gedurende de keizer-manoeuvres eenige dagen zou vertoe ven. Het plan was tijdens het verblijf van Alexander III, het slot in de lucht te doen springen. l)e werkzaamheden waren reeds begonnen. Vele ambtenaren dier spoorweglijn, daaronder verscheidene ingenieurs, zijn, als verdacht naar Petersburg gevoerd. Een inge nieur schoot zich bijtijds dood. De gevaren van het geld zijn vele maar gevaar loopen van onder geld begraven ie worden, dat overkonmt niet iedereen. Eenige beambten van de munt te Phila delphia hebben dezer dagen in dat gevaar verkeerd. Zij moesten een groote som geld natellen, welke jarenlang daar gelegen had. De opgestapelde zakken, vol zilveren dollars, waren doorgesleten en opengebarsten. Toen een der beambten naar boven klauterde om de dollars, die er uit gevallen waren, te verzamelen, begon de stapel te waggelen, en een oogenblik later stortte de geldberg ongeveer 2 millioen dollarstukken in een met een donderenden slag, waarvan het geheele gebouw schu !de. De beambten hadden gelukkig nog juist den tijd om uit den kelder te vluchten. WAALWIJK. Zondag 27 Mei, 'smidd. 12 uur, zal door de liedertafel «Oetening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 26 Mei 1894. Gisteren avond ten 7 ure is eene openbare vergadering gehouden van den gemeenteraad, De dagorde luidde 1. Ingekomen stukken; 2. wijziging begroo ting 1894; 3. benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie; 4. onderzoek der geloofsbrieven van het op 21 dezer ge kozen lid van den gemeenteraad; 5. vast stelling van het kohier van den hoofdelijken omslag. De vergadering werd bijgewoond door alle leden uitgenomen de heer Timmermans Wz. De burgemeester praesideerde. Na voorlezing en vaststelling van de no tulen der vorige vergaderingdeelde de voorzitter mede,dat is ingekomen een schrijven van den heer A. Witlox, meldende dat hij genoegen neemt met de som, waarop de planken heiuing langs zijn tuin begroot is, namelijk t 150.Intusscheu is ze aanbe steed voor f 142. Het verzoek van den heer G. van der Heijden, onderwijzer, om verhooging van salaris, is, orereenkomstig advies van B. en W. gewezen van de hand, op grond dat reeds vroeger verhooging was toegestaan omdat adressant onderwijs geeft in 't Fransch. Ingekomen goedkeuring van Ged. St. op het raadsbesluit, tot het aangaan eener geld- leening voor de gasfabriek. Besloten wordt de begrooting van 1894 dienovereenkomstig te wijzigen. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie in plaats van den heer J. B. van der Heijden, werd gekozen de heer mr. V. J. Claessen met 5 stemmen, tegen 4 uitgebracht op den heer Henri Witlox. De geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid, den heer J. van Dooren-de Greeflf worden, na onderzoek door eene commissie goedgekeurd en besloten tot toelating. Tot lid van het college van zetters in plaats van den heer C. G. van der Heijden werd gekozen de heer Quirijns. Toen deze echter de benoeming niet aannam, werd gekozen de heer Gragtmans in herstemming met den heer Verbunt. De heer Gragtmans uam de benoeming aan. Het uitvoerig verslag in 't volgend nummer. Naar onze opvatting, is de raad zijne be voegdheid te buiten gegaan met het benoemen van een lid van het collegie van zetters. De ze toch worden, volgens de bepaling van art. 3 der wet van 5 April 1870 (Staatsbl. No. 63), benoemd door den commissaris der koningin, op eene voordracht van een dubbeltal personen, door den raad opgemaakt. Dit laatste had de raad behooren te doen en zal hij alsnog moeten doen. Bij den heer van Schijndel schijnt het vermoeden te zijn opgekomen, dat er iets niet in den haak was, toen hij vroeg of er niet een plaatsvervanger moest worden aau- gewezen. De voorzitter antwoordde hierop, dat die plaatsvervanger reeds vroeger be noemd was en benoemd bleef. Plaatsvervangers van het collegie van zetters kent de wet niet. De kamer van koophandel heeft in antwoord op een schrijven van den directeur- generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen d.d. 7 Mei 1.1.welk schrij ven wij in zijn geheel laten volgen, een adres ingezonden aan den minister van waterstaat, handel nijverheid. Ook het adres wordt door ons in extenso opgenomen in ons blad van heden. De kamer zal de besturen van gemeenten,aan de lijn 's BoschZwaluwe gelegen, uitnoodi- gen, haar adres te steunen op de hun meest geschikt voorkomende wijze. Utrecht, den 7 Mei 1894. Onderwerp: Zomerdienst 1894. Aan de kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk. Gevolg gevende aan de toezegging gedaan tijden a

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 1