Notaris RANT, Advertentién, De Schoof der Tienden Engeland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. uitvoerTnge n. BINNENLAND. Handelsberichten. van Waalwijk Bezooien. De eigenaars van mijnen in Schotland hebben met groote meerderheid besloten, alle verzoeningsvoorstellen van de hand te wijzen. In de nieuwe encycliek, die den datum van 20 Juni draagt, herinnert de Paus met genoegen aan de veelvuldige blijken van be langstelling, die hij bij gelegenheid van zijn bisschoppelijk jubileum ontvangen heeft. Zij zijn het bewijs geweest van de eenheid der Kerk en van den nauwen band, die hoofd en leden verbindt. Hij betreurt, dat er nog zoo velen zijn, die hel Evangelie niet kennen, of, wanneer zij het kennen, toch niet tot de Roomsche kerk behooren. Hij smeekt den Hemelschen Vader, dat al zijne discipelen een zijn; dat allen, zonder verschil van plaats of ras, komen tot eenheid van geloot; dat geen arbeiders uitgestooten worden, die alles opoffe ren om het koninkrijk van Jesus Christus uit te breiden. De Paus, over de bewoners van het Oosten sprekende, drukt de hoop uit, dat zij de glorie van hun vroegere kerken zullen terug erlangen. Het primaatschap van den Roomschen opperpriesterde oorzaak van hun scheiding, werd door hun voorouders erkend: verscheidene Oosterlingen hebben den Heiligen stoel beklommen. Met des te meer genoegen, voegt de Heilige Vader er bij, zien we, dat de Oosterlingen thans de Roomsch- Katholieke kerk gunstiger gezind zijn en vriendschap en achting bewijzen aan onze gezanten. Tot de volken komende, die be trekkelijk kort geleden aan de kerk ontrukt zijn, wijst hij er op, dat zij geen enkelen regel des geloofs behouden hebben. Een aantal hnnner zijn er reeds toe gekomen de Godheid van Jesus Christus te loochenen, de ingeving der Schrift te betwisten en in naturalisme en materialisme verzonken. An deren doen verschrikt een beroep op de broederlijke liefde, maar hoe zal de liefde de harten vereenigen, wanneer de geesten het niet eens zijn over het geloof? Velen zijn reeds tot de eenige ware kerk teruggekeerd, vervolgt Z. H., wij strekken de handen naar u uit, keert terug tot de eenheid, die het katholicisme steeds heeft bewaard. Vervolgens wordt het woord gericht tot de Roomsch-Katholieken; vooral worden zij gewaarschuwd voor de vrij-metselaars, die den christelijken godsdienst bestrijden, de sacramenten en de liefdadigheid verachten, het huwelijk, het huisgezin, de opvoeding ondermijnen, en tot een heidensch leven aan sporen. Met een woord over de sociale quaestie besluit Leo XIII zijn encycliek. Van de 230 personen die door de mijn- ontplofflng van Karwin om het leven zijn gekomenheeft men slechts 19 lijken ge vonden, al de overige zijn verbrand, want de geheele mijn staat in vlammen. De begrafenis van de 19 was zeer aandoenlijk en werd ondanks den stroomenden regen door dui* zenden bijgewoond. Gedurende de inzegening werd treurmuziek gespeeld en namen de bloedverwanten onder luid gejammer afscheid van de dooden. Daarop werden de kisten op met zwart doek overtrokken boerenwagens geplaatst en naar de kerk gereden. Een lange stoet volgde; de hevige regens en de van modder onbegaanbare straten hadden de deelneming niet verhinderd zich te uiten. Honderden vrouwen en kinderen, alsook de beambten der naburige mijnen en fabrieken gingen achter de lijkstatie, tusschen eene lange rij toeschouwers, die aan beide kanten der straat hadden postgevat. Eene hevige ontroering maakte zich van die me nigte meester, toen de tonen van Beethoven's treurmarsch het naderen van den stoet aan kondigden. Een jongen met een groot, met rouwfloers omwikkeld, kruis in de handen ging voorop. Daarachter kwamen de mijn werkers in hunne schilderachtige uniform; elke ploeg aangevoerd door een ingenieur met eene ontbloote sabel in de vuist. De mijnwerkers droegen in de eene hand fakkels en in de andere hand hunne bergstokken. De trommels der tamboers waren met zwart laken bekleed. Achter dezen kwamen de oudstrijders, gevolgd door de autoriteiten in gala uniform. Daarop werden, voorafgegaan door de geestelijkheid, de lijkwagens zicht baar. Achter elk dier wagens gingen de bloedverwanten van den verongelukte, en zoo volgden in eentonige rij de lijkkisten en treurende verwanten beurt om beurt elkander op. Bijkans een half uur ging voorbij, alvo rens de stoet de kleine kerk bereikt had. Aldaar werd de lijkstaatsie door den pa tronaatsheer der kerk en eigenaar der mijnen, graaf Larisch, opgewacht en werden de kisten onder orgelspel een voor een naar binnen gebracht. Men stelde ze in de kleine ruimte tusschen het altaar en de kerkbanken op waar zij opnieuw werden ingezegend. Na afloop der ceremonie werden, op de com mando's „kist omdraaienbeenen naar voren" naar oude mijnswerkersgewoonte, volgens welke de mijnwerker met de voeten naar voren in het graf gelegd wordt, de kisten weer naar buiten gedragen. Eenige oogenblikken later was het kleine kerkhof bereikt, waar een groote kuil van 12 meter gegraven was om de kisten te ontvangen. Om dit groote graf wat minder akelig te maken, had men er dennentakken in gelegd, welke versiering echter niet verhinderde, dat de vrouwen en kinderen een hartverscheurend gejammer aanhieven toen de kisten in de groeve werden neergelaten. Aan het hoofd einde stond de pastoor trachtende de vrou wen tot bedaren te brengen. Maar alles was te vergeets, want de trooster zelf vond geen andere woorden, dan: „welk een ongeluk". Daarop werden de kisten nog eenmaal met wijwater besprenkeld en nam de lijkrede een aanvang. Zij duurde 20 minuten en was ontleend aan de lotgevallen van Job, wiens eenige woorden bij elke treurtijding .varen „de Heer heeft gegeven, de Heer heeft ge nomen, de naam des Heeren zij geloofd." Deze in het Poolsch gehouden redevoering bracht de omstanders nog heftiger aan het weenentotdat eindelijk met een >Onze Vader» de treurige plechtigheid besloten werd. En nu volgde een zeer eigenaardig en indrukwekkend tooneel. Een mijnwerker trad naar voren en riep met donderende stem „Kameradenmen wenscht aan uwe makkers op hunnen laatsten gang driemaal Glückauf toe". En eensklaps werd nu onder het geroffel der trommelshet blazen der trompetten, het Glückauf door duizende kelen uitgegalmd. Daarna volgde doodelijke stilte en de begrafenis was afgeloopen. De overstroomingen in de vallei der Waag, eene zijrivier van den Donau in Hon garije, zijn van zoo ernstigen aard als sinds 1813 niet is voorgekomen. Meer dan dertig dorpen staan onder water. De oogst is ge heel vernield. Pioniers verrichten het red dingswerk. In andere Hongaarsche districten neemt het water reeds af. Vele plaatsen in de streek Mosciska in Polen zijn bezocht door heftige hagelbuien, gevolgd door zware regens, die de rivieren en beken hebben doen over- loopen. WAALWIJK. Zondag 24 dezer,'smidd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Sacrische Bass. Koschat. 2. Amour. Massenet. 3. Neerlands Mannenzag. De Vliegh. BEZOOIEN. Zondag 24 dezer, nam. 6 uur, concert, te geven door de harmonie l'Espérance, in den tuin bij Van Dongen. Weekmarkt en botermijn te Waal wijk op Donderdag 28 Juni a s. WAALWIJK, 23 Juni 1894. Nu het weder eenige dagen gunstig is, is de hooibouw in de Langstraatsche buitenpol ders in vollen gang. Er is overvloed van gras, zoodat de opbrengst groot zal zijn, als het weder wil medewerken. Van de binnen- polders is het meeste hooi reeds binnen. De conclusie der commissie van onder zoek der geloofsbrieven strekt tot toelating van den heer Pijnacker Hordijk als lid der tweede kamer. Dinsdag wordt deze conclusie in de kamerzitting behandeld. Naar wij vernemen, zijn de stukken, betreffende de ontbinding der tweede kamer zonder reserve aan de eerste kamer toege zonden, zoodat zij kunnen gepubliceerd wor den. Ook het zoogenaamde „protocol" behoort tot de overgelegde stukken. Het is voor velen wellicht niet ondienstig te weten, dat door de ontbinding der tweede kamer alle te voren ingezonden adressen aan die vergadering zijn vervallen Blindenschrift Het Nederl. Bijbelgenootschap heeit de gelegenheid opengesteld tegen matigen prijs, en voor onvermogenden tegen zéér lagen prijs, een Evangelie in Braille-schrift in eigen dom te krijgen, dank zij de medewerking der Haarlemsche uitgeversfirma Joh. Enschedé Zonen, die een proefblad zond, waaruit blijkt, dat deze firma er in geslaagd is een drukmethode te vindenwaarbij de regels op voor- en keerzijde in en niet tusschen elkander vallen. Minder papier is daarbij noodïg en wat meer zegt, de duidelijkheid verliest er niet door. Het hoofdbestuur van het Nederl. Bijbelgenootschap laat zich zeer gunstig over deze drukmethode uit, wat op zich zelve reeds aanbeveling genoeg is. Het Braille schrift heeft meer en meer andere blindenschriften verdrongen, wijl het veel gemakkelijker vaak binnen eenige dagen aangeleerd, en ook door de blinden zelve geschreven (geprikt) kan worden, zoodat zij met elkander, en hunne ziende verwanten met hen kunnen correspondeeren. Het nieuw gebouwde pantserdckschip „Koningin Wilhelmina" zou Dinsdagmorgen te Nieuwediep de haven verlaten, om ter reede op de gemeten mijl onder stoom te worden beproefd, ter bijwoning waarvan, als gewoonlijk bij dergelijke gelegenheden, ver schillende autoriteiten aan boord waren. Juist op het oogenblik dat het schip de haven verliet, nam het, tengevolge van een gebrek aan de stuurinrichting, eene verkeerde wending en liep het op „de Harssens" aan den grond, waar het weldra, toen het ebgetij intrad, hoog en droog zat. De sleepboot Hercules werd nog voorgespannen, maar er was niet de minste beweging in het schip te kri'gen. In den namiddag werden de pogingen om het vlot te brengen door twee sleepbooten herhaald; van 5 tot 9 uur werd met volle kracht getrokken, de Wilhelmina bracht ook haar eigen schroet in beweging, alles was echter zonder gevolg; het schip zat Dinsdag avond nog zoo vast als een muur. Den geheelen dag en vooral des avonds, verdrong een talrijke menschenmassa zich aan het havenhoofd, om de pogingen der sleepbooten gade te slaan. Woensdagavond eindelijk is het met hoog water vlotgesleept, nadat eene partij zwaar ijzerwerk als kettingen, projectielen enz. en steenkolen gelost en het schip daardoor 17 c.M. gelicht was. Het heeft voor zoover zicht baar, geen schade geleden en heeft de gewone ligplaats in de haven weder ingenomen. De welbekende Stoomververij en Che mische Wasscherij van Gebrs. Palthete Almeloo, heeft eene belaugrijke vergrooting ondergaan hoofdzakelijk om door ruimere inrichting de aflevering der goederen te kun nen bespoedigen. De fabrieken beslaan nu eeu oppervlakte van ruim 7000 vierkante meter en verschaffen werk aan ruim 400 werklieden. Evenals thans van stroopapier kan ge sproken worden zal wellicht ook spoedig sprake zijn van turfmolm-karton. Uit Drente toch wordt tegenwoordig turfstrooisel over gebracht naar de fabrieken van den heer Scholten, te Sappemeer, om te beproeven of uit die stof ook papier kan vervaardigd worden. Gelukt de proef, dan is dit niet van belang ontbloot, vooral voor de turf- strooiselfabrieken, die, daar het getal voort durend toeneemtal scherper beginnen te concurreeren. Dinsdagnamiddag omstreeks 7 uur vond men 20 min. ten zuiden van Zand voort in het duin bij de Zeereep het lijk van een manspersoon, eenigszins in staat van ontbin ding verkeerende, terwijl 10 pas van hem af eene revolver gevonden werd. Bij de lijkschouwing door dr. Gerke werd bij het hart eene kogel wond gevonden. In zijn horloge stond de naam Jan Bon naar zijne kleeding te oordeelen was hij smid ot stoker. Op het lijk werden nog eenige patronen gevonden. Toen Woensdag ochtend eene dienst bode te 's Gravenhage in hare betrekking in de Malakkastraat kwamvond zij haren meester, een gepensionneerd officierdood onder aan de trap, met een hoofdwonde. Een geldkistje lag in zijne nabijheid. De echtgenoote van den overledene ver toefde voor herstel van gezondheid buiten de stad. Woensdagmiddag keerde v. d. I/., land bouwer te Putten, bij Nijkerk, van de Beu- sichemsche paardemarkt huiswaarts. Te Co then geraakte zijn paard door schrik aan het hollen. L. uit de tilbury springende, had het ongeluk zich zoo ernstig te verwonden, dat hij, alvorens geneeskundige hulp aanwezig was ten gevolge van het vele bloedverlies overleed. De volgende oplossing wordt gegeven op de vraag: waar de oude uniformen blijven Bij de verkoopingen door het rijk gehou den, vallen deze stukken in handen van handelaars, die ze over Rotterdam naar En geland verzenden aan Engelsche handelshui zen, welke de soldatenpakjes als ruilmiddel naar Afrika uitvoeren. In de binnenlanden zijn die kleurige uniformen bij de inlanders zeer in trek. Het is dus niet zonderling als een Afrika reiziger een zwarten natuurgenoot ontmoet in het mouwvest van een groenen jager, of in den wapenrok van een Holland- schen huzaar, met een ouden cylinderhoed als hoofddeksel. Uit Dordrecht wordt gemeld Woensdag namiddag was een ploeg arbei ders van den staatsspoorweg op het terrein nabij het spoordok werkzaam met het lossen van petroleum. Uit de gevulde tank werd de petroleum daartoe in vaten getaptdie op het terrein in rij en gelid stonden. Terwijl alles druk aan het werk was, had een jongen, belast met het noteeren der vaten, de onvoorzichtigheid een lucifer aan testrijken. Plotseling, op welke wijze is onbekend, sloeg de vlam over naar de naastbij zijnde vaten die tot aan den rand gevuld waren. In minder dan een oogenblik sloeg eene kolossale vuurzuil uit de vaten naar boven. De vlam deelde zich mede aan de tank en deed de afgedropen olie vlam vatten. Een ernstig onheil stond te vreezen. Door de tegenwoordigheid van geest van de"n hulparbeider Cooreman werd het drei gende gevaar afgewend. Hij greep onmiddel lijk een der groote dekkleeden, zooals bij de H. S. M. in gebruik zijn en spreidde datmet hulp zijner kameraden over de vlammen uitwaardoor de brand in zijne geboorte verstikt werd. De vlammen van de tank bluschte men door middel van natte dweilen. Cooreman en een zijner kameraden hebben onbeduidende brandwonden bekomen maar beider jassen zijn deerlijk door de vlammen gehavend. Donderdag middag 1 uur brak eens klaps een hevige brand uit in eene groote schuur tot berging van riet, matten en broei- ramen, op de buitenplaats Rust en Vreugd onder de gemeente Wassenaar, die met haren inhoud spoedig werd in de asch gelegd. Oor zaak onbekend. Met een extra-trein kwam Donderdag middag een gezelschap van 38 Amerikanen uit Boston die in 162 dagen eene rondreis door Europa maken, te Amsterdam. Het gezelschap is 25 Februari te Gibraltar aan wal gestapt en, na een uitstapje in Ma rokko, bezocht het achtereenvolgens de ver schillende landen van zuidelijk Europ a. De onvermoeide reizigers kwamen van Keu len, blijven twee dagen in Amsterdam, waar zij in het Amstel-Hotel logeerenbezoeken vervolgens 's-Gravenhage en andere voorname steden van Nederland en Belgie en denken tegen het einde der maand te Parijs te komen. Gisteren heeft te Helder een ernstig ongeluk plaats gehad, waarmede waarschijn lijk drie menschenlevens gemoeid zullen zijn. Tijdens de schietoefeningen met zwaar geschut door de artillerie op de batterij Kaaphoofd gehouden is een gevulde granaat, op het oogenblik dat deze in den vuurmond werd gebrachtdoor eene tot nu toe onbekende oorzaak gesprongen, met het noodlottig gevolg, dat een sergeanteen korporaal en twee milicienst >t de bediening van het kanon behoorende werden getroffen. De sergeant Wolda bekwam slechts eene onbeduidende hoofdwonde; de korporaal Engels en de mi liciens Koster en Van Nugteren echter werden zwaar verminkt. Engels bekwam hoofdzake lijk verwondingen aan borst en schouder, terwijl de beide miliciens voor immer het gebruik hunner handen zullen moeten missen, wanneer zij van hunne wonden mochten her stellen. Hun toestand is evenwel van dien aard, dat men ernstig voor hun leven vreest. EngelsKoster en Van Nugteren zijn naar het garnizoens-hospitaal overgebracht en al daar verbonden. De commandant der artillerie heeft een scherp onderzoek naar de oorzaak van het onderzoek bevolen. WAALWIJK, 22 Juni. Bij geringen aanvoer ter veemarkt, tengevolge van den hooibouw, was den handel niet vlug. Kalfkoeien golden f 130.f240.af Dito vaarzen f 105 170,f Jonge varkens aangevoerd 90 stuks verkocht van f5.25 tot f14. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 298 kg. van fü,93 k fl,12 per kg. Eieren f 3, a 4,per 100 stuks. Huiden bij veel aanbod in de tweede en mindere qualiteiten flauw gestemd. Prima waar daarentegen wordt zeer hoog gehouden doch er bestaat weinig kooplust. Voorgoed zwaar leder komt meer vraag. Ook de prijzen worden iets beter. De nieuwe schors heeft bij de laatste regens veel geleden. Er wordt nog weinig aange boden daar men met het drogen achter blijft. De vraagprijzen zijn hooger. De marktprijzen worden dezer dagen gesteld en veel zal het weer daarop kunnen influenceeren. AMSTERDAM, 21 Juni 1894. Bericht van den makelaar BROUWER ANCHER. In de afgeloopen week werden afgedaan ex inschrijving 5 Juni jl. No 6 231 Oost Indische runderhuiden. No 61 145 dito buffelhuiden. Uit de hand ex Ardjoeno 307 Oost Indische runderhuiden. 186 Oost Indische buffelhuiden. En ex Prins Alexander 169 Oost Indische buffelhuiden. 170 dito dito. Heden morgen ontsliep zacht en kalml Praijn geliefde Echtgenoot, de heer Adrianus Nicolaas Kuijsten, 1n den ouderdom van ruim 53 jaren. Dewed. A. N. KUIJSTEN- geb. Janssen., I Waalwijk, 16 Juni 1894. te W a a 1 w ij kzal op Donderdag 28 Juni 1894, 's namiddags 3 uurin het Hötel Weduwe GERUIS, te Waalwijk, voor I. den heer van Waalwijk Bezooien II. den Staat der Nederlanden, PUBLIEK VERKOOPEN: Over den OOGST van dit jaar.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2