Nummer 55. Donderdag 12 Juli 1894. 17e Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen, buitenland? UITGEVER- ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Frankrijk. Spanje. De Echo van kt Zuiden, Waiilwijksthr en Langstraatsche Oonrant Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naarplaatsruimte. Advertentien 3maalter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Terwijl allerwegen ministers en volksver tegenwoordigers de parlementaire beraadsla gingen tot nader order, d. w. z. tot heel laat in den herfst, hebben verdaagd, zetten de afgevaardigden van Italië en Frankrijk den hun opgelegdeu arbeid onverpoosd voort en de Italiaansche volksvertegenwoordigers kwij ten zich van dien moeielijken plicht onder werkelijk heel ongunstige omstandigheden. De warmte in de stad der zeven heuvelen is op 't oogenblik ontzettend, ondragelijk. Vrijdag en Zaterdag was 't zoo erg, dat de brandweer moest worden te hulp geroepen om het dak van de kamer nat te houden. Toch was de hitte bijna niet te dragen en er zijn stemmen opgegaan om alleen 's nachts zitting te houden. Er behoort een zekere moed toe, bijna zou men zeggen de moed der wanhoop, om onder die omstandigheid bij zijn obstructietaktiek te volharden. De oppositie in Montecitorio heeft dien moed. Zij gunt Crispi de zege nietonder geen enkele voorwaarde wil zij hem gewonnen spel geven, en zoo laat men zich in de kamer martelen, doch op toegeven zonder heftigen tegenweer behoeft de premier niet te rekenen. Zaterdag zou de zitting gesloten zijn kunnen worden, als de oppositie 't niet had verhinderd of niet te vroeg had gejuicht. Er moesten behandeld worden twee wetsvoorstellen tegen de anarchisten: één waarbij straf wordt be dreigd tegen aanzetting tot verheerlijking van misdaden door de pers en een ander betref fende de aanwijzing van een bepaald verblijf aan anarchisten, een soort verbanning. Het eerste voorstel wilde men laten doorgaan doch het tweede in geen gevaldoor inci denten zou men er tegen waken en dan zou 't wel November worden, eer 't opnieuw in behandeling kan komen. Zoo dachten de mannen der uiterste linkerzijde en hadden ze zich nu maar bepaald tot inwendige vreug de over dien vermoedelijken triomf, dan zou hun toeleg, dank zij de hun gunstigen om- Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de Meierijsche Courant 97 Droevig gestemd sloegen zij weer den weg in naar de Bourbon kade. Toen Paul Ilarraant alleen met Mary in de eet zaal was overgebleven, knoopte hij het gesprek met de volgende woorden weder aan „Weet gij wel dat die Lucia een beeldschoon meisje is?" Mary stroomden dikke tranen uit de oogen. Dunkt u dat?" zeide zij droefgeestig. „En gij begrijpt ook, dat Lucien zeer goed in staat kan zijn haar zijne liefde te schenken „De liefde van een oogenblik, die als een stroo- vuurtje opvlamt en niets overlaatA propos, ik heb weer een brief van Lucien ontvangen." „Keert hij terug vroeg Mary levendig. „Binnen enkele dagen, ja." „Spreekt hij van mij „In al zijne brieven spreekt hij van u, en gij kunt wel begrijpen, dat hij zich zoo druk niet met u zon bezig houden, zoo gij hem onver schillig waart." „Gelooft gij, dat hij mij ooit zal beminnen „Ik geloof dat, zonder het te weten, hij u reeds vurig lief heeft!" „Gij zegt het, maar uit zijnen mond zou ik het willen hooren Dat zult gij. mijn kind Mary neeg het hoofd. Een lange zucht ontsnapte aan'hare bedrukte borst. Zij scheen niet overtuigd. Dan ging de millionair weer voort „Hebt gij mij vroeger niet gezegd, dat Lucia noch vader, noch moeder heeft „Ja." „Van haar zelf.Daar ik belang in haar stel de, wilde ik hare geschiedenis kennen." „Zij werd opgevoed in het gesticht der vonde lingen, niet waar standighedenmisschien nog wel geslaagd zijn en zelfs was er wel eenige kans, dat het wetsvoorstel in quaestie, aldus op de lange baan geschovengeheel in 't vergeetboek geraakte. Doch de oppositie in Italië is niet zoo heel veel gewend; als kinderen, die in afwachting van een pretje leven, maakten zij grooten ophef en groot misbaar van de over winning, die nog behaald moest worden. Dat voorbarige pleizier over 't geen zij heetten een fiasco der meerderheid, maakte eenige regeeringsmannen boos. zij togen naar den premier en drongen er, onder toezegging van steun, bij hem op aan ook het tweede voor stel te handhaven. Zoo geschiedde 't dan, dat Crispi Zaterdag eerst het wetsvoorstel betreffende persdelicten verdedigde. Hij lichtte het onderscheid toe tusschen ophitsing tegen de bourgeoisie door de pers en de wetenschappelijke theorieën in boeken. Voor den onontwikkelde is een uiting als: „eigendom is diefstal'' een gevaar lijk wapen ter verwekking der revolutie, hij neemt alles in letterlijken zin op. Dit wets voorstel werd daarop met groote meerderheid aangenomen. Toen 't tot een stemming zou komen over het voorstel tot aanwijziging van een bepaalde verblijfplaats aan de wegens vegrijpen tegen de openbare orde veroordeel den, verlieten de mannen der oppositie de monstratief de zaal en door de afwezigheid van een groot aantal afgevaardigden, was de kamer nu niet gerechtigd tot stemming over te gaan. De sluiting der zitting zou onder deze omstandigheden onverstandig geweest zijn en nadeelig voor Crispi's prestige. En zoo komt de kamer dan weer bijeen om te stemmen over Crispi's tweede wetsvoorstel Frankrijks regeering komt met nieuwe maatregelen tegen de anarchisten, daartoe geïnspireerd door den moord op Sardi Carnot. Een plan in ruwe trekken is reeds telkens besproken in de sinds den aanslag gehouden bijeenkomsten der ministers, er is geschaafd en geveild en het resultaat van dien arbeid is nu het wetsvoorstel, dat in den kabinets- ;ie Parijs „Zeker. Zij werd opgeschreven onder nummer 9. Maar dat alles heb ik u vroeger reeds mede gedeeld, vader." „Dat is wel mogelijk, maar ik herinnerde het mij toch niet juist meer. Heeft zij nooit vernomen door wie zij verlaten werd P» „Nooit." „Zij zou pogingen in het werk hebben kunnen stellen, om dat te leeren kennen." „Ja, doch zonder kans op eenigen goeden uitslag. De gevonden kinderen .worden met opzet alle middelen tot het instellen van eenig onderzoek ontnomen. Maar waarom bekommert gij u daar zoozeer over?" Om mij volkomen te overtuigen, dat Lucien Labroue, die tot eene fatsoenlijk familie behoort, niet ernstig een meisje kan beminnen, dat uit het gesticht der vondelingen komt en zelfs geen naam draagt." Paul Harman t stond op. „Tot weerzien, liefste I" zeide hij. „Ik ga naar de fabriek." „Komt gij dineeren »Ja, zoo er zich althans geen onvoorziene om standigheden voordoen. Zoo ik echter op het ge wone uur niet hier ben, moet gij niet wachten. Denk dan maar, dat eenige zaak van belang mij weerhoudt naar huis te keeren." Hij omhelsde Mary en verliet de zaal. De reden waarom Paul Harmant zijne dochter omtrent Lucia's eerste jaren zoo nauwkeurig ondervroeg lag in de gedachte, die wij bij hem hebben zien opkomentoe hij eene groote ge lijkenis meende te vinden tusschen dit jonge meisje en Jeanne Fortier op hare jaren. Nu had hij eenige zekerheid. Zonder uitstel wenschte hij thans Ovidius te zien om hem mede te deelen, dat hij zijn slag gemist had en dat zijn slachtoffer, hetwelk hij dood waande, zich in een zeer gezonden toe stand bevond. De millionair nam een huurrijtuig en liet zich naar de Avenue de Clichy brengen. Vruchteloos schelde hij aan het kleine poortje dat wij reeds kennen. Ovidius was afwezig. Paul Harmant stampvoette van woede. Toen dit eerste oogenblik van booze luim voorbij raad van Zondag definitief is vastgesteld. Op grond van deze bepalingen zouden niet meer naar de gezworenen, doch rechtstreeks naar de correctioneele rechtbanken worden ver wezen de vergrijpen, nader aangegeven in de wet van 13 December 1.1.: aanhitsing tot diefstal, moord, plundering, braudstichting aanslag door ontploffingsstofFen vergrijpen tegen staatshoofden en de verheerlijking vau al die misdrijven door woord of geschrift. Het nieuwe wetsvoorstel verzwaart de straffen ontzegt den veroordeelden het recht op verblijf en spreekt in zekere gevallen de verbanning uit naar een bepaalde plaats. De debatten in anarchisten-processen zijn niet openbaar meer en publicatie er van wordt gestraft als een delict. Nog voor de sluiting der zitting wil de regeering de meening der kamers te dezer zake kennen. De berichten uit het verre westen van de Vereenigde Staten van Noord Amerika, luiden steeds ernstiger, 't is een burgeroorlog gelijk, te ernstiger omdat bv. in Californie negen tienden der bevolking gemeene zaak maken met de stakers of ten minste bereid zijn hun vrij spel te laten. De gewapende macht, die veel te gering in aantal is, vindt geen steun en reeds zijn vele gevallen te constateeren van onwil om tegen de geweldplegers op te rukken, welke negeering der discipline veel vuldig wordt toegejuicht. De berichten van iucidenten tusschen stakers en openbare macht, met tal van doodïn en gewonden zijn voor 't meerendeel overdreven en ern stiger is eigenlijk het feit, dat er een bur geroorlog dreigt. Te Sacramento wordt den stakers voedsel en drank verschaft door de burgers, te Los-Angeles werd een regiment soldaten door de stakers zeiven ontvangen en een paar uur later waren de meesten dronken, de millionair Sutro steunt de be weging met geld en vrouwen en kinderen begroeten de stakers als helden. De stakers hebben zes gebouwen van de tentoonstelling te Chicago, de secties voor landbouw, mijn was, haalde hij een zakboekje te voorschijn en schreef op een blaadje de volgende woorden „Zoo gij voor vijf uur heden avond thuis komt, haast u dan onmiddellijk naar Courbevoie. Zoo gij na zes uur terugkeert, zal ik u van avond om tien uur wachten in het Café de la Paix, op het Operaplein. Dringend." Hij scheurde het blaadje uit het zakboekje en wierp het in de brievenbus. Onmiddellijk daarna liet hij zich naar de fa briek brengen. Sinds Ovidius zijne betrekkingen met juffrouw Amanda had afgebroken was hij uit verveling weder aan 't spelen gegaan. De woede van 't spel had zich ook nu weer geheel van hem meester gemaakt. Daar hij zonder te zijn voorgesteld geen lid kon worden van de voornaamste gezelschaps kringen, bezocht de man de geheime speelholen, die voor iedereen openstaan. Wij moeten er echter bijvoegen dat hij zich thans als een goed geroutineerd speler gedroeg en slechts lichte sommen waagde. Dien dag was hij na het déjeuner een partijtje gaan riskeeren. Het inleggeld was zeer bescheiden, maar toch verloor hij tengevolge van een voortdurend on geluk, ruim honderd franken. Hij had geen geld meer bij zich. Om de beproeving weerstand te kunnen bieden nam hij naar die speelholen niet meer geld mede dan 'de somdie hij veil had om een kansje te wagen. Zonder een cent op zak, keerde hij tegen vier uur naar huis terug en, naar zijne gewoonte, onderzocht hij eerst zijne brievenbus. De man vond daarin het briefje van zijn ge- waanden neef. Dit maakte hem eenigszins achterdochtig. Wat onvoorziens mocht er dan toch wel ge beurd zijft Waarom zou er zooveel haast bij dit rendez vous zijn Zeer nieuwsgierig en min of meer ongerust vulde Ovidius zijn ledige portemonnaie en liet zich naar de fabriek van Courbevoie brengen. Er waren duidelijke bevelen gegeven. Onmid dellijk werd hij in het kabinetvan den construc- i;ur toegelaten. Paul Harmant zag er droefgeessig uit. wezen, machines en manufacturen bevattende, in brand gestoken. Burdeau heeft bij het aanvaarden van zijn presidentieele waardigheid verklaard, dat hij trachten zal, de vrije discussie te waarborgen. Hij drukte den wensch uit, dat de volksver tegenwoordiging voortaan het stichtende schouwspel zou opleveren van een vergadering waar orde en kalmte heerscht. De „Nixe," een Oostenrijksch stoom jacht, onder bevel van aartshertog Louis Salvator, is bij Algiers vergaan. De menschen werden gered. Casimir Périer moet voortdurend meer dreigbrieven ontvangen. De politie heeft Zon dag een huiszoeking gedaan bij den anarchist Constant Martin, waar een omvangrijke cor respondentie tusschen Fransche en vreemde anarchisten gevonden is. De minister van binuenlandsche zaken en de prefect van politie zijn teruggekomen op nun besluit, waarbij't den 14 Juli verboden was bals te geven. Er zullen echter noch wapenschouwing, noch illuminatie, noch volks voorstellingen in de gesubsidieerde schouw burgen plaats hebben. De departementale raad der Seine heeft verzocht den 14 Juli als gewoonlijk te vieren. Te Vierzon dreigt een werkstaking van boerenarbeiders, ze eischen voor de oogsten een daggeld van drie gulden benevens den kost en een liter wijn, door de dorschers een daalder benevens den kost en een liter wijn. De beweging schijnt zich over het gun- sche departement te zullen uitbreiden. Te Barcelona zijn twee anarchisten gevan gengenomen, waarvan een Italiaan is. Ge wichtige papieren werden bij hen in beslag genomen. 'ju 1 „Wat een gelaat!" zegde Soliveau. „Hebt gij misschien den dood vernomen van uw besten vriend „Er is hier geen sprake van dood," antwoordde de millionair op doffen toon. „En waarvan daü „Door uwe schuld verkeeren wij thans in de grootste verlegenheid." „ik was nooit bekwaam in 't oplossen van raadselen. Kom verklaar u nader." „Lucia leeft „Leeft Lucia?" herhaalde Soliveau verbleekend „Ja." Dat is niet mogelijk 1De slag was te goed toegebracht. Het hart moet wei geraakt zijn. Men heeft u trachten te misleiden." „Ik heb gezien.... „Hebt gij Lucia levend gezien „Ik heb haar gezien en gesproken." „Waar „Bij mij in de Murillostraat. Uw me9 is af geschampt op de baleinen van het corset en heeft slechts eene wonde veroorzaakt, die in enkele dagen genezen was. Lncia heeft haar werk reeds hernomen en meer dan ooit staat zij thans mijne plannen in den weg." „Bliksems 1' riep Ovidiu9 thans met gebalde vuisten uit. „Ik ben wel ongelukkigOnge twijfeld heeft zij mij gezien!Dan kan zij mij herkennen „Wees gerust! 't Was al te donker en zij was zoozeer van angst bevangen, dat dit toch niet mogelijk was. Zij heeft de politie geen enkele inlichting kunnen verstrekken omtrent den per soon, die haar getroffen heeft. De misdaad wordt ten laste gelegd aan nachtelijke dieven, die de omstreken van Parijs onveilig maken." „Wel, dan zullen wij opnieuw moeten beginnen en than beter uit de oogen kijken." „Waarachtig niet!" antwoorddeJaGques Garaud. „Eene tweede moordpoging zou zeker argwaan doen rijzen. En dat vooral moeten wij weten te voorkomen." „Dan geeft gij reeds alles op „Wanneer het leven mijner dochter op 't spel staat? Nooit!" „Dan hebt gij een uieuw beraamd plan?" En welk is dat plan?"

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 1