Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. De Britsche mijmverkersbond heeft beslo ten, voortaan den Schotschen stakers wekelijks een shilling (60 cent) in plaats van 30 cent te verleenen. Hierdoor wordt de kans op een overwinning voor de stakers grooter. De Tower-brug te Londen. Men schrijft uit Londen omtrent de opening daarvan: Algemeen wordt als voorbeeld van druk verkeer de London-Bridge genoemd, en zóó druk is het daar doorgaans dan ookdat men reeds lang uitzag naar middelen om het, voor een deel althans, van die brug en van de daarheen leidende straten naar elders te verleggen. Daarbij deden zich eigenaardige moeielijkheden voor. Meerdere bruggen west waarts zouden niet helpen want geen der bruggen ten westen van de London - Bridge schoon betrekkelijk niet ver vandaarheeft eenig vertierdat dit van London Bridge slechts eenigszins nabij komt, een bewijs dat er behoefte bestaat om zoo ver oostwaarts als mogelijk de Theems over te steken. Van den anderen kant nadert de scheepvaart tot aan de zware pijlers van London-Bridge en zou een nieuwe brug van den zelfden aard dus zeer lastig voor de scheepvaart zijn ge weest. Die moeielijkheid zette de ingenieurs aan het denkener verschenen plannen die langzamerhand tot rijpheid kwamen, en het resultaat is de in menig opzichte fraaie brug, die Zaterdag door den prins van Wales ge opend werd en diezoowel voor hen die langs de rivier naar Londen komen als voor hen die nooit op de rivier geweest zijn, een reeds van verren afstand waarneembaar land merk vormt. Sedert tien jaren reeds heeft men ernstig aan zulk een brug gedacht. In 1884 ging eene commissie uit het Citybesluurmeer bepaaldelijk met het toezicht op de bruggen over de Theems belast, een reis maken door Nederland, Belgie, naar Newcastle-on-Tyne en naar Schotland, om daar de verschillende vormen van beweegbare bruggen, ophaal- bascule-, draaibruggen en andere te bezich tigen en aldus na te gaan wat voor Londen het best zou zijn. De commissie kwam terug met een rapport ten gunste van een bascule- brug, overeenkomstig een ontwerp van wijlen den ingenienr Sir Horace Jones. Het denkbeeld vond echter geweldige op positie. Reeds in September 1882 verklaarde de spoorwegkoning Sir Edwart Watkin zich krachtig tegen het wegnemen van het beste en meest rendeerende gedeelte van de Theems, eenvoudig om een paar ingenieurs in staat te stellen het geld van het publiek te ver spillen en het publiek last te bezorgenen zulks alleen om zelf flinke sommen te ver dienen en zich roem te verschaffen. Hij voor zich had liever een tunnel onder de Theems gezien. Deze oppositie kon het echter niet vol houden tegenover de uitgesproken wenschen der bevolking. Of men daarom wel heeft gedaan een brug te maken zooals de tegen woordige en of die wel ooit geheel aan het doel zal beantwoorden, zal eerst de toekomst moeten leeren. De Tower-brug is een hangbrug, of liever eene vereeniging van twee hangbruggen in het midden der riviervereenigd door een wonderwerkwaarvan de voltooiing eerst door de toepassing der jongste wetenschap pelijke ontdekkingen mogelijk is geworden. Er zijn drie spanningen, die aan beide zijden zijn overdekt door vaste bruggen, aan ver vaarlijke kettingen hangende. De middelste spanning is door een bascule overbrugd. Maar boven de bascule, en 140 voeten boven hoog water, bevindt zich een dubbel voetpad, dat tevens de torens verbindt waaraan de hangkettingen voor de twee kettingbruggen bevestigd zijn. De bascules worden geopend en gesloten door twee hydraulische machines, elk van 360 paardekrachten. In de torens bevinden zich trappen, door middel waarvan men zich naar de vaste voetbruggen begeven kanmaar daar er 200 treden zijn en het klimmen voor velen bezwaarlijk zou worden, zijn er reusachtige lifts gemaakt, die altijd in werking zijn wanneer de bascule ten behoeve der scheepvaart geopend is. De geheele brug heeft de enorme som van 1.170.000 p. st. of 14.040.000 gekost en de kosten van onderhoud worden geschat 6 tot 8000 p. st. 'sjaars. Voor den bouw gebruikte men 16.000 tonnen ijzer en staal, 20000 tonnen cement500.000 kub. voeten steen en 31.000.000 baksteenen. De twee centrale torens zijn gemaakt van staal. Ze zien er uit alsof ze in steen zijn opgetrokken, doch die steen is in deze hoofdzakelijk tot versiering daar. Die torens, waaraan de ket tingbruggen hangen zijn 293 voeten hoog, of hooger dan de hoogste punt van de St, Paul's kathedraal. De fondamenten werden tot 27 voeten beneden het bed der rivier en 60 voeten beneden hoog peil gebracht en zijn van genoegzame sterkte om het gewicht van de brug, dat 70.000 tonnen bedraagt, te dragen. De kosten voor den aanbouw en voor het onderhoud worden bestreden uit een sedert eeuwen bestaand fonds, dat ouder meer ook alle bruggen over de Theems binnen het gebied der City bekostigd heeft. Men be- hoett derhalve niet voor meerdere belasting te vreezen. De geheele brug werd gebouwd door den ingenieur Wolfe Barrydie reeds de Barry Dokken bij Cardiff maakte en ook den on- deraardschen spoorweg voltooide. Schepen die onder de brug willen door gaan moeten zulks door seinen te kennen geven, waarna de bascules geopend worden De ingenieur berekent dat het niet noodig zal zijn de bascules meer dan 22 malen per dag te openen en dat de bascules hoogstens 20 minuten achtereen voor het gewone straat verkeer zullen gesloten zijn. Voor voetgangers, die over de hoogere voetpaden kunnen gaan, heeft dit geen bezwaar. Bij de openingsplechtigheidwaarbij met uitzondering van de koningin zelve de ge heele koninklijke familie tegenwoordig was werd veel geestdrift ten toon gespreid, maar de geheele feestelijkheid liep zonder eenig ongeval af. Een regen van onderscheidingen voor den lord mayorvoor de sheriffs en aldermen en voor den ingenieur is sedert aangekondigd. Daarmede niet tevreden wordt de ge schiedenis van de brug door het citybestuur nog vereeuwigd in een boek, geschreven door den city-bibliothecaris Welch. Dat toch be vat niet alleen eene volledige geschiedenis van de Tower-brug, maar ook van alle an dere bruggen in het gebied der City, en is door vele fraaie platen opgeluisterd. Het bevat onder meer de geschiedenis van het bruggenfonds dat van 1176 dagteekentin welk jaar de oude London Bridgedie zeer zwak was en gedurig gerepareerd moest worden maar desniettemin 650 jaren bleef staandoor Peter ot Colechurch gebouwd werd. De Bundesrath heeft het wetsontwerp be trekkelijk de opheffing der wet tegen de jezuiten verworpen, maar het voorstel van Beieren, om de redemptoristen weer toe te laten, aangenomen. Maandagavond werden weer zulke aller geheimzinnigste toespellingen over de zaak van von Kotze gemaakt dat men haast zou gaan denken dat de vrienden van von Kotze wel een spoor kenden om den dader te vinden. Maar ze laten het zoo voorkomen alsof dat spoor tevens aanwijst, dat ontmas kering schier onmogelijk is. Thans loochent men ook niet dat de bekende advocaat Fritz Friedmann onlangs met honderd duizend mark naar Parijs is gereisd, om die som uit te betalen aan een anoniemen persoon, die had aangeboden ginds, op onzijdig terrein en veilig voor het Berlijnsche gerecht, tegen de genoemde belooning den dader met on weersprekelijke bewijzen te verraden. Schijn baar door een toeval zou de samenkomst verijdeld zijn. De familie van Kotze heeft later nog eens verklaard dat de bewuste som klaar ligt, opdat, onverschillig in welke levensomstandigheden de dader zich bevindt, de volle waarheid aan het licht kome. Die verklaring geeft haast den indruk dat volgens von Kotze's meening de dader een zeer hooggeplaatst persoon moet zijn. Onder- tusschen moeten voortdurend nog smaadbrie- ven zijn ontvangen. De kamer heeft met 197 tegen 43 stemmen het wetsontwerp op ontplofbare stoffen en met 199 tegen 41 het ontwerp op de pers delicten aangenomen. Te Turijn zijn wegens verdenking van spionnage twee Franschen, waarvan de een officier schijnt te zijn, gearresteerd. Ook is een oud beambte van het arsenaal in hechte nis genomen, die een fourier trachtte om te koopen, om hem een nieuw model geweer te leveren. Men vond een groot aantal gestolen documenten bij hem. De politie te Rome heeft Zaterdag twee anarchisten gearresteerd, bij wie men belang rijke documenten, o. o. een lijst van Italiaan- sche bourgeois, die door hen ter dood ver oordeeld waren, vond. Te Livorno is een anarchist gearresteerd, die aan de verwonding van Bandi medeplichtig is; twee andere par- tijgenooten vielen te Florence op klaarlichten dag en op de volle straat met dolken den zoon aan van den minister van handel Baraz- zuoli, die zich met een revolver verdedigde. Het dagblad Roma, te Napels verschij nende, heeft een brief uit Palermo ontvangen, waarin vermeld wordt, dat de politie een anarchistisch complot ontdekt heeft. Een persoon werd als verdacht gearresteerd. Hij bekende deel uit te maken van een complot, dat ten doel had den commandeur Lafarina en andere invloedrijke personen te vermoor den. Zes andere personen zijn gearresteerd, waarvan een nogal bekend is en tot den burgerstand behoort. Lafarina was de man geweest, die een adres op het getouw gezet had, tengevolge van den aanslag van Lega op Crispi. De correspondent voegt er bij, dat het schijnt, dat men Lafarina wilde vermoor den, zijn lijk doen verdwijnen en dan aan zijn familie 30009 gulden vragen als rantsoen, zoodat de man gedood en toch de zaak der anarchie met geld gesteund werd. De politie neemt een zeer gereserveerde houding aan. WAALWIJK, 11 Juli 1894. 't Was mooi prettig zomerweder verleden Zondag, den eersten dag der Waalwijksche kermis. Zeker is 't voor een groot gedeelte hieraan toe te schrijven, dat er ouder gewoonte veel volk uit de naburige plaatsen onze ge meente kwam bezoeken. 't Was dan ook zeer druk op straat, vooral op 't kermisterrein en in de Stationsstraat, maar in weerwil hier van heerschte overal de beste orde. De harmonie l'Espérance gaf een concert in den tuin van Musis Sacrum voor de leden van den Koninklijken Oranje Doelen, en de har monie St. Crispijn in den tuin van den heer Besier. Beide uitvoeringen waren een aange name verpoozing voor de talrijke wandelaars. Maaudag en Dinsdag gaven de beide zang- vereenigingen en de beide harmonieën hare gewone jaarlijksche matinée's, die alle veel publiek lokten. De werkende leden der mu- ziekvereenigingen deden allen hun best om, naar de mate hunner krachten, het programma zoo luisterrijk mogelijk ten gehoore te brengen. Op de liedertafel Oefening en Vermaak werkten mede mevrouw Engelen - Sewing sopraan, en de heer Joh. Schmier, bas, beiden van de Holl. opera te Amsterdam. Meermalen stelde de liedertafel ons in de gelegenheid zangeressen van naam hier te hooren, maar, wij verklaren het ronduit, een ta lent als mevrouw Engelen-Sewing hoorden wij hier nooit. Zij is eene coloratuur-zangeres van zeldzame begaafdheid; met hare liefelijke, glasheldere sopraanstem zingt zij met het grootste gemak de moeilijkste en halsbre- kendste passageszoodat het publiek als verstomd zat over zooveel vlugheid en zooveel juistheid. Een stormachtig applaus was dan ook haar deel na elk optreden. De heer Schmier is een goede oude be kende, die zeker is hier hartelijk ontvangen te worden. Wij kregen zijn machtig en schoon basgeluid te bewonderen in een Recitatief uit le Songe d'une nuit d'été. Ver volgens gaf hij twee series van door hem zewen getoonzette en geaccompagneerde na- turalistisch-muzikale compositien, die op uit stekende wijze voorgedragen, een enormen bijval verwierven. Aan mevrouw Engelen-Sewing werd bij monde van den commissaris der liedertafel, den heer Herman Zeegers een bouqet aan geboden en aan den heer Schmier een lau werkrans. De heer Zeegers sprak daarbij on geveer het volgende Mevrouw Ik heb de eer u namens de vereeniging Oefening en Vermaak deze bouquet aan te bieden, als blijk van hulde en erkentelijkheid; moge deze door u,mevrouw, welwillend worden aanvaard, dan is hiermede het doel, door de vereeniging beoogd, ten volle bereikt. Dames en heeren Verschoon mijdat ik voor de tweede maal het woord neem dat ik het doe, ge schiedt hoofdzakelijk om eenige woorden van dankbaarheid te spreken tot hen, die mede werkten om deze muzikale uitvoering zoo schitterend te doen slagen; 't is daarom, ge achte heer Schmier, gevierde zangeres, dat ik op de eerste plaats aan mevrouw Engelen- Sewing en verder aan u den oprechten dank betuig namens de directie van Oefening en Vermaak zoo ook namens de werkende leden en haren hooggeachten talentvollen directeur, de heer Frans de Cortie, voor de vereerende en welwillende medewerking van heden. Na een woord van dankbetuiging is zeer zeker een blijk van hulde niet ongepast; van daar dat wij besloten hebben u even als mevrouw Engelen-Sewing dit aan te bieden in den vorm van een eenvoudigen uit lauwerbladen gevlochten krans. Aanvaard dit bewijs van hulde en hoogachting uit mijne hand namens de vereenigjngneem dien krans als een blijvend bewijs van hulde en hoogachting van hier mede, waarbij ik den wensch voeg dat het u gegeven zij hem dikwijls te mogen aanschouwen met zelfvoldoening en met genoe gen onzer zult herinneren, zoo als wij ook steeds gaarne u zullen blijven gedenken." Den jeugdigen pianist der liedertafel, den heer Willem Timmermans, komt ontegenzeg gelijk een woord van hulde toe voor de correcte wijze, waarop hij beide artisten en verschillende nummers der liedertafel ac compagneerde op de vleugelpiano, welke,dank zij de goede zorgen en de vrijgevigheid van het bestuur, geheel vernieuwd en thans een instrument van den eersten rang is. Dank hiervoor aan de directie Op Cecilia werkten mede de heer en me vrouw Boekbinder van Amsterdam. Deze hier gunstig van vroeger bekend, brachten een geheel nieuw repertoire ten gehoore waarmede zij het publiek in opgewekte stem ming wisten te brengen, dat uiterst voldaan was over de uitvoering. Bij l'Espérance traden op de heer H. Culp en mevrouw Culp-Stoete, geaccompagneerd op de piano door den heer Klama. De heer en mevrouw Culp zijn een paar persoonlijkheden, die onmiddellijk bij hun verschijnen de sympathie der hoorders stor- mender hand veroveren. In de verschillende nummers,door hen opgevoerd,namen zij steeds eene zuivere, gekuischte voordracht in acht en wisten door echt comische zetten het auditorium te doen schateren van lachen. 't Zal zeker velen genoegen doen te ver nemen, dat gezegde artisten deze week nog meermalen bij de erven Van Riel zullen optreden, nog versterkt door de medewerking van mej. Blumenthal. Die hen nog niet ge hoord hebben kunnen dus nog van hun prettig spel profiteeren en die hen reeds hoorden komen zeker nog eens terug. Bij Crispijn hoorden we voor 't eerst het beroemde specialiteiten gezelschap de familie Schalkwijk. De toehoorders schenen ook zeer tevreden met hetgeen deze familie ten gehoore bracht en gaf dit herhaaldelijk door luide bijvals betuigingen te kennen. Dit gezelschap blijft de heele week voor stellingen geven bij den heer A. J. Gerris op de markt. 's Maandagnamiddags heeft de harmonie l'Espérance in den tuin van den doelen Recht door Zee bij den heer Besier een concert gegeven, dat gerust genoemd mag worden het beste onder de vele goed geslaagde den laatsten tijd door dit gezelschap gegeven. Wij aarzelen niet te zeggen, en personen, veel meer tot oordeelen in deze bevoegd dan wij, stemmen hierin met ons overeen, dat l'Espé rance tegenwoordig staat op eene hoogte die maar zelden bereikt wordt. Heden geeft zij, daartoe uitgenoodigd, een concert te Gorinchem, bij gelegenheid van de daar plaats hebbende muziekteesten. En hiermede zijn de muziekuitvoerigen der Waalwijksche kermis afgeloopen en komt de beurt aan de bals. Zooals wij reeds in ons vorig nummer op merkten is er op 't kermisterrein weinig te vinden, dat de moeite waard is om te gaan zien. Men heeft alleen het circus nationaal van Schuitenvoerder; 't is waar, 't ziet er van buiten niet zeer aanlokkelijk uit, maar van binnen is 't heel net ingericht en zij,die er heen gaan, zullen de kosten niet betreuren; hetgeen men er te zien krijgt is wezenlijk heel goed en men kan er heel prettig een paar uren doorbrengen. Een bezoek aan den doolhof van Zonder huis loont ook de moeite wel; 't schijnt wer kelijk waar te zijn dat, als men er eenmaal in is, men dooien moet of men wil of niet. Behalve deze twee gelegenheden niets bij zonders. Dat het nu aan dit gebrek aan uitspanning is toe te schrijven, dat er van 't jaar zoo bijzonder veel dronken lui langs de straat zwieren, zullen wij niet beweren; maar toch wil 't ons voorkomendat, als er meer gelegenheden waren, waar men voor een kwartje of daar omtrent zijn avond prettig kon doorbrengen, het drankmisbruik veel minder zou zijn. Dit ter overweging aan hen wien zulks aangaat. De mazelen heerschen nog al sterk in onze gemeente. Verscheidene kinderen zijn reeds gevallen als slachtoffers dezer ziekte. Behoudens goedkeuring van heeren ge deputeerde staten van Noord-Brabantzijn de tienden onder de gemeente Baardwijk door het waterschap de Binnen- en Buiten polder van Baardwijk, afgekocht voor de som van 13.000. De tienden onder de gemeente Drunen, onlangs door den polder Hei- of Meerdijk afgekocht, hebben bij publieke veiling de zeer belangrijke som van 2300 opgebracht. Gaat de bedrijfsbelasting van de baan? Naar het Nwsbl. van Ned. verneemt, heeft minister Sprenger van Eyk in bewerking eene rijksinkomstenbelasting, ter vervanging van de pas ingevoerde vermogens- en bedrijfsbelas ting. Cholera te Luik. Met ingang van 10 Juli is de in- en door voer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en beddegoed uit de provincie Luik (Belgie) verboden. Bagages door reizigers medegebracht zijn onder dit verbod niet begrepen. Voorts is het verbod niet toepasselijk I. Wat den in- of doorvoer betrefta. op hydraulisch samengeperste vodden of lompen in balen, voorzien van ijzeren banden; b. op afval van nieuwe stoffen; rechtstreeks af komstig uit spinnerijen, weverijen, kleeder magazijnen of bleekerijen, kunstwol en afval van nieuw papier; c. op goederen, die wel van de provincie Luik zijn aangevoerd, maar waarvan vuldoende blijkt, dat zij van elders afkomstig zijn, en die zoodanig zijn vervoerd en verpakt, dat zij niet in aanraking kunnen geweest zijn met besmettelijke voopwerpen II. Wat den doorvoer betreft; op goederen, die zoodanig zijn verpakt, dat zij onderweg geenerlei bewerking of behandeling kunnen ondergaan. Tegen zomersproeten He: dragen van een roode parasol is een uitstekend voorbehoedmiddel tegen zomer sproeten, opgrond dat de chemisch werkende stralen der zon, waaraan de verkleuring der huid wordt toegeschreven, niet door de roode middenstof doordringen. Men meldt uit Werkendam De pokken blijven hier heerschen en steeds komen nog gevallen voor van de kwaadaar digste soort. Van het begin der ziekte af tot nu toe zijn 25 personen aangetast en 13 overleden, dus 50 pet. Dit cijfer zegt genoeg omtrent den aard der ziekte. Eigenaardig is het, dat de gevallen tot heden alle voor komen in een bepaald gedeelte van het dorp, terwijl het niet ongegronde vermoeden be staat, dat het water van de binnenhaven besmet is door weggeworpen water, waarin besmette kleedingstukken zijn gewasschen, misschien zelfs door de daarin geworpen urine enz., van lijders aan deze verschrikke lijke ziekte. De plaatselijke overheid zorgt

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2