Notaris RANT, Notaris RANT, Advertentiën, BINNENLAND. Handelsberichten. om e@ii'Aiï eia®, publiek verkoopen: maakt bekend gaan, nu duidelijk met hen gepraat wordtjen ze daarnaar luisteren, nu eindelijk, wel wat laat, de oogen open. En wat kan duidelijker zijn dan de proclamatie, welke nu door de Pullmann-maatschappij is uitgevaardigd? „De maatschappij dus luidt het daarin— kan onmogelijk in redeneeringen of schik kingen treden. Zij handhaaft haar recht om de loonen vast te stellen, en heeft dat gedaan zoo hoog als haar mogelijk is. Ze erkent daartegenover gaarne het recht der werklieden om die niet te aanvaarden en den geboden arbeid te weigeren ot te staken. Maar de maatschappij verkiest nu eenmaal niet voor het maken der wagens meer te betalen dan zij er bij verkoop voor krijgt. Deze regel is zoo duidelijk en eenvoudig, dat van het in roepen eener scheidsrechterlijke uitspraak in zake de zoogenaamde geschillen geen sprake kan wezen. De maatschappij is niet bij machte de eischen der werklieden in te willigen." En waarom staakten de anderen, 't spoor wegpersoneel Zelf had dat geen grieven, maar de lieden wilden hunne directien dwin gen voortaan geen Pullmann wagens meer in hunne treinen te laten loopen. Over dien ongehoorden eisch, die nooit, ofte nimmer kon worden ingewilligd, heeft het geheele geschil geloopen, dat schatten verslonden heeft om niets en nu uitloopt op niets, mocht het dan alleen maar een wijze en harde les wezen voor net vervolg »De regeering durft ons niet aan" heeft men zich steeds verbeeld en is den lieden door hun drijvers voorgepreekt, begunstigd door de halfslach tige houding der overheid. Maar men heeft nu gezien, dat Cleveland's regeering althans niet met zich spotten laat. Volgens telegram uit Chicago van 12 dezer hebben ecnige aanvoerders der werkstakers op de geëmployeerden van Pullmann Car Company een beroep gedaan om aan Debs te verzoeken dat deze de werkstaking geëin digd zou verklaren, omdat de nadeelen er van voor het land te groot zijn. De geëm ployeerden gaven aan dit verzoek gehoor, zoodat de werkstaking officieel geëindigd zal worden verklaard. De treinen loopen weder regelmatig. In Californie is de toestand on veranderd. WAALWIJK, 14 Juli 1894. Al is 't op de kermis niet zoo levendig als andere jaren, gedanst wordt er toch ge noeg en met de meeste opgewektheid. Vooral gisteren werd voor en achter druk geprofi teerd van de gelegenheid tot dansen. Op Musis was 't voormiddags zoo vol, dat er van eigenlijk dansen geen sprake kon zijn; 't was een springpartij eerste soort, maar toch amuseerden de lui zich blijkbaar uit stekend. De bals van Recht door Zee en van de Liedertafel hadden hun gewoon verloop. Het oude Vrijdagsche bal bij mej. de weduwe Verwiel gaf, dank de uitstekende leiding van heeren bal-commissarissen, het voor Waalwijk ongewone schouwspel te zien van een polonaise en van een zeer goed gearran geerde cotillon, wat natuurlijk de zaak zeer animeerde. Heden namiddag tot slot Bal op Musis roor de leden van den Kon. Oranje Doelen en om 9 uur Soirée bij de erven van Riel. (Zie advertenties en programma.) —Tot besteller aan het rijks post- en tele graafkantoor alhier is, met ingang van 16 Juli, benoemd D. van Driel, postbode te Moerdijk. Omtrent het driedaagsch muziekfeest te Gorinchem wordt gemeld Woensdag zijn te Gorinchem de feesten aangevangen, door Aurora" op het getouw gezet. Het slechte weder verhinderde niet dat duizenden menschen zich in de stralen be wogen. Ten 12 ure had de verwelkoming door den heer De Pater, president van Aurora, in de Doelen plaats en werd de eerewijn aangeboden. Volgens programma had de optocht plaats en werd op de markt de feest - marsch, voor deze gelegenheid door den heer Ludwig gecomponeerd, gespeeld. In den Doelen nan toen het festival een aanvang en werd vooral aan l'Espérance vanWaalwijk hulde gebracht. Deze vereeniging bekwam bij loting een cornet piston en tevens als vereeniging met het grootst aantal werkende leden een verguld zilveren medaille. Aan de harmonie De Eendracht uit Herpt viel bij loting een trombone, en aan de harmonie De Repelaar uit Spijkenisse, als verstkomende vereeniging een verguld zilveren medaille ten deel. Alle gezelschappen ontvingen daarbij een herinnerings-medaille. Omtrent het spoorwegongeluk te Breda meldt de N. B. C. Dinsdagnacht, tusschen llJ/g en ll3/4 uur had in de nabijheid van de spoorwegbrug over de Mark op eenigehonderden meters afstand van het station, een spoorwegongeluk plaats van betrekkelijk grooten omvang, door dat de goederentrein, komende uit de richting Bokstel, liep op dien komende uit de richting Rotterdam. De twee hoofdconducteurs die, op den uit de richting Rotterdam komenden trein waren, vond men vreeselijk verminkt in den wagen, die zich achter den tender bevond en lood recht op richting van den weg stond de remmer moestdoor zagen uit zijn positie worden verlost, doch kwam verder met eeni- ge niet gevaarlijke kwetsuren vrij de beide machinisten bleven ongedeerd. Dat verschei dene wagens aan splinters waren en een andere geheel uit de rails werd geslingerd zal men zich, bij zulk een geweldigen schok, gemakkelijk kunnen voorstellen. De heer No- tebos, chef-machinist bij de staatsspoorwegen kan niet genoeg hulde gebracht worden voor de kalme beleidvolle wijze, waarmede hij de werkzaamheden heeft geleid, die een spoedig vrij maken van den weg tot gevolg hadden; een door hem uit de Zwaluwe ontboden lo comotief en het noodige werkvolk uit Tilburg konden al zeer spoedig bijstand verleenen. Men meldt uit Druten Dinsdagnacht heeft hier een moord plaats gehad. Zekere J. P. heeft den 75-jarigen R. J. bij wien hij inwoonde, met een scherp voorwerp in drift doodgestoken, De schuldige moet sedert eenigen tijd lijden aan zwaar moedigheid. Te Vaesrade—Nuth (L.) is het 4-jarig dochtertje van den lanbouwer C. onder het rad eener kar geraakt en op de plaats dood gebleven. Men meldt uit Maastricht Een geval van Aziatische cholera is te ElslooBeek geconstateerd bij eenen schipper en een twijfelachtig geval bij eenen vleesch- houwer alhier. Te Bergenopzoom is in de suikerfabriek de 12 Apostelen een jongeling V., in aan raking gekomen met de machine, waarbij hij zwaar gewond werd aan het hoofd. Zijn toestand is zeer zorgelijk. Van Eist (O.-B.) is naar Duitschland uitgeweken de knecht van deu landbouwer v. K., die binnenkort moest terechtstaan wegens poging tot moord op zijn meester en poging tot brandstichting te diens huize. Te Bergenopzoom heeft de heerT. H., notaris, zich door middel van een pistoolschot van het leven beroofd. De inlandsche nijverheid heeft zich op de rhabarberplant (Rheum L) geworpen om er wijn van te maken. In Engeland maakt men er met water en suiker eene soort van champagnewijn van; hier geldt 't een wijn die veel gelijkenis met Rijnwijn moet hebben. Fabrikant is de heer Corman, te Vlijmen. Het scheikundig onderzoek luidt zeer bevredigend. (N. v. a. D.) Men schrijft het volgende vermakelijk voorval uit Katwoude (N.H.) De 19-jarige B. alhier zou Zondag gaan baden in de Zuiderzee, en ontkleedde zich daartoe op een stuk uiterwaardsland, toebe- hoorende aan den veehouder T. De laatste, vermoedelijk boos dat er in zijn gras ge loopen werd, maakte zich zoo driftig, dat hij gekleed te water liep om B. een pak slaag te geven B. is een goed zwemmer, en ging dus wat verder van den kant. T. waagde het ook, maar stond spoedig tot den hals in het nat. Zwemmen kon hij niet, en (daar het water hem tot de lippen steeg) begon hij hard om hulp te roepen. Hij zou zijn waagstuk allicht met den dood hebben moeten bekoopen, zoo B. hem niet ter hulp ware gesneld. Spoedig stond T. druipnat, te rillen op den oever, zijn drift was bekoeld, en B. kon zich nu ongestoord verfrisschen in de koele wateren der Zuiderzee Drongclen. Met het overzetten aan het nieuwe veer alhier, gaat het niet zooals ver schillende personen zich hadden voorgesteld. Eiken dag komen er oogenblikken, dat de pont moet worden overgedraaid door middel van karwielen, die op den kant zijn geplaatst omreden de petroleum-moter niet geregeld werkt. Dat de passage daardoor vertraging ondervindt laat zich wel begrijpen. Capellc, 13 Juli. Door den burgemeester alhier is Woensdag tegen een tiental jongelui procesverbaal opgemaakt, wegens het vertoe ven in een herberg na bezetten tijd. Verleden week heeft men in het na burig Vaartje twee potten gevonden, dagtee- kenend uit den Romeinschen tijd. De een was nog in zijn geheel en gevuld met aschde andere was stuk, doch kan nog gerepareerd worden. Deze week heeft de stationschef alhier de tarieven ontvangen voor het Belgisch ver keer. Brieven uit de Maasstad. II. Rotterdam, 12 Juli 1894. Het is stil in de stad stil zooals wij dat opvatten, het geweldige rumoer op de kaden is gebleven, maar in de andere deelen, meer speciaal in de straten, die op andere tijden de namiddagsche verzamelplaats van de haute- volée plegen te zijndomineert thans een stemming van gedruktheid; die straten zien er in onze mid-zomerdagen uit of de inwoners met zweepslagen naar buiten zijn gedreven. De theaters zijn alle gesloten, alleen in den z.g. Circus Variété worden de z.g. specialiteiten- voorstellingen geregeld voortgezet, die lokken af en toe nog eens volle zalende heeren rechters zijn met vacantie, de afdoening der loopende gevallen overlatend aan welwillende of uit den aard der zaak tot welwillendheid gedwongen collega'shet gemeentebestuur vergadert af en toe wel eens, ook tot het be handelen van dringende zaken; de inrichtin gen van onderwijs nemen een dezer dagen vacantie tot ultimo Augustis in de winkel ramen der tallooze modemagazijnen ziet men niet anders uitgestald dan reismantels, stroo- hoeden en badcostuums, kortom in ons open baar leven is de lauwheid van eiken zomer weder teruggekeerd. We leven in den kom kommertijd, die vooral voor een schrijver van journalistieke brieven een wanhopige tijd is, hij leeft voort in de stille hoop op het maandeinde, dan staat de kermis voor de deur en met die komt het gewone leven, komen de overvloedige gegevens voor zijne beschouwingen terug. Tot zoolang dient hij zich te behelpen met wat hij vindt en te vinden is er gelukkig altijd wat. Onze stad wordt in deze dagen overstroomd door vreemdelingen die, belust op het ten rechte of onrechte beroemde typige Hoüand- sche mooi, met Baedekers door onze straten dwalen. Dat is de reactie. Ik heb eens iemand een stad in den ïzomer hooren vergelijken bij een lekken schoen „wat er aan den eenen kant uitloopt, loopt er aan den anderen kant weer in." Op de verdienste poëtisch te zijn, kan dit beeld geen aanspraak maken, doch niettemin is het waar. En in dezen tijd komt een der grootste ondeugden waaraan mijn stadgenooten „mank gaan," het best uit... Ik moet voorzichtig zijn, immers ik zelf ben Rotterdammer, en 't zou me dus al heel gauw gaan als het zekeren Cretenser ging die, 't is al jaren geleden, op de markt te Athene vertelde dat alle Cretensers leugenaars waren. Toen zij hem een geliefd wijsgeer „Zoo mannetje, zijn alle Cretensers leugenaars, dan ben jij natuurlijk ook een leugenaar, dan lieg je het dus dat alle Cretensers liegen en dan spreken alle Cretensers de waarheid. Heel logisch, niet waar Maar als alle Cretensers de waarheid spreken, sprak jij ook de waarheid en dan zijn alle Cretensers leugenaars maar..." 't Duurde nog een half uur. Ik moet dus, om niet de weerkaatsing vau mijn oordeelvellingen op mijzelve te onder vinden, als die Cretenser redenaar, voorzichtig definieeren. De Rotterdammers dan, hebben uitsluitend het bezit van enkele ondeugden, de een deze, de andere die, maar ieder heeft er wat. Ik ook, zeker. Ik ben niet voor nie mendal Rotterdammer Eene der meest leelijke eigenschappen, opvallend in haar algemeenheid, en in deze dagen van vreemdelingen bezoek het drukst getoond, is de Rotterdamsche onbeleefdheid, die waarachtig bijna aan het ordinaire grenst. Op straat voor een dame uitwijken laat men voor boereu, Franschen of dergelijk volkje over. In een woedende hagelbui een tram te zien, met vier, vit blozende heeren getooid met hooge boorden, wijde broeken, smalgerande hoedjes, schoenen met punten en dikke wandelstokken binnen, en een dame op het balcon, is een erg-gewoon verschijnsel want„gunst dan ko'je hier wel aan den gang blijven, da's goed in kleine plaatsie's en je hebt hier zulke rare dames ook Deugdzaam, wat Als er hier een vreemdeling over straat loopt, die natuurlijk niet bekend is met onze Hollandsche fatsoensbegrippen en dat toont door het dragen van een korten broek bijv., tien tegen één dat ie in een minimum tijd een paar dozijn straatjongens achter zich heeft, waarvan elk op zijn wijze aan zijn gevoelen lucht geeft„Jö kijk es wat'een kuiten. „die zijn niet echt hoor, die hèt ie opge blazen..." „daar smokkelt ie mêe..." „daar bewaart ie zen portemonnaie in" enz. Eet de gentleman ot de lady vruchten uit een zakje waarom zouden zij het niet doen?— dan klinkt het„Kijk es wat een aanstellers..." „Baas gee mijn ook een kersie..." „Jó ver slik je niet" enz. En niet alleen straatjongens bedrijven die euveldaden, groote heeren, die al een sigaar rookeu en een of meer meisjes hebben, doen er aan mêe. Heusch velen van ous kunnen met een gerust geweten omkijken als ze „geverfde eskimo" hooren roepen, niemand zal hem verdenken van zeltoverschatting. En een vereeniging tot het aankweeken en be vorderen van beleetdheid zou hier ten volle „raison d'être" hebben. Zooals ik reeds gezegd heb, zijn de recht bank en de gemeenteraad met vacantie, er valt omtrent dier werken op het oogenblik niets te vermelden. Gruwelijke misdrijven zijn er hier, als naar gewoonte, niet gepleegd; 't ia alles in de rozen. Een aardig voorval waarvan ik dezer dagen getuige was, wil ik u toch nog even beschrijven, naar alle waarschijnlijkheid zal de lezer dat wel prefereeren boven beschouwingen over het doen van genoemde lichamen, die allicht een beetje droog kunnen worden. (De be schouwingen natuurlijk, niet de lichamen, wel foei, die zijn nooit droog.) Een huisvader die voorstander is van de aloude meening, dat de man baas is in een fatsoenlijk gezin, komt nog al veel voor, en een die zijn prestige hardhandig handhaaft, is ook geen zeldzaamheid hoe aikeurens- waardig ook een dergelijk machtsbetoon is. Op een hofje aap de Slaakkade woonde een zoodanig huisvaderdie zich aan het laatste even sterk als aan drankgebruik schuldig maakte ja dikwijls beide fameus overdreef. De buurvrouwen, verbitterd haast eiken avond een van haar sekse te zien mishandelen te hooren schreeuwen van angst hadden toen al haar: ,.maar meusch hoe kom je toch zoo dom, as'k jou was, nam'k de tang en sloeg ern op zijn raapdat ie zóó neervielen „ménsch wees toch zoo'n lammetje niet niemendal hielp besloten als wreeksters van haar beleedigd geslacht op te treden. Maandagavond weder kwam de man zwaai ende thuis, 't gewone teeken, dat zijn ega er meteen van langs zou krijgen. De buurvrouwen, zeventien in getal gingen hem zachtjes na de trap op, wachtend op het portaal de eerste schreeuw der gepijnigde huisvrouw, 't Leed niet lang ot duar klonk het„ga nou naar bed Janus en hou je handen thuis." Maar 't bleek dat Janus zijn handen niet thuis wilde houden en ook niet naar bed wilde want er klonk een doffe slag en een kreet. Dat was het sein. In een oogenblik stonden de zeventien dames in de kamer, de doode- lijk ontstelde Janus werd beetgepakt en weer loos stond hij in de handen der woedende zwakke sekse. „En nou jij, buurvrouw, en nou sla jij der is op dat 't klinktwij houwen em vastga je gang dan Maar buurvrouw, terecht denkende dat niet altijd de nu welwillende vrouwen zoo dicht in de buurt zouden zijn en dan voor haar ega's sterke hand bevreesd, hield zich ach teraf en weigerde grootmoedig elke wraak niet alleen maar verzocht haar man los te laten „elk in z'n huishouwen." Dat gebeurde ten laatste en nu nog meer vertoornd „zoo'n flauw wijf" trokken de vrou wen af, de man met blauwgeknepen armen, maar ook met de beste plannen voor de toekomst achterlatend. Hij had nu zijn vrouw van haar „goeie kant" leeren kennen, en er bestaan vooruitzichten op beterschap Maar de schoenmaker, die een neef heeft, waarvan een vriend een mau kentwiens oudoom buurman is van den deurwaarder van het kantongerechtbeweertdat hier „huisvredebreuk" is gepleegd en „daar ga je voor de nor in." Zoodat het muisje misschien nog een staartje heeft. P. WAALWIJK, 5 Juli. Een zeer drukke marktdag was het heden met de invallende kermis. In hoornvee was de aanvoer redelijk en de handel vlug. Kalfkoeien golden f 137.50 f235.af Dito vaarzen f120.187,50 f Jonge varkens aangevoerd 80 stuks verkocht van fo.tot f16. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 486 kg, van f0,82 k fl,01 per kg. Eieren f 3, a 4,per 100 stuks. In huiden is wat meer vraag gekomen vooral naar prima waar zware zomer ossen. Leder blijft gezocht, zwaar beleerde eerste kwaliteit tegen betere prijzen. In schors gaat voortdurend veel om tegen vorige prijzen. ALLEN, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan Mevrouw wedu we J. Leij er-Reep makeroverleden te Waalwijk 6 Juli 1894 gelieven daarvan opgaaf of betaling te doen, ten kantore van Notaris RANT, te WAALWIJK. te Waalwijk, zal voor Mej. de weduwe ADR. N. KUIJS- TRN, te WAALWIJK, op DINSDAG 31 JULI 1894, 's morgens 10 ure, ten haren huize, wegens sterfgeval en quiteering van zaken Eene groote partij houtwaren, van verschillende afmeting en soort, voor timmerlieden en aanne mers. Timmermansgereedschap-, pen en een groote hoeveelheid nieuwe winkel- en ijzerwaren. te Waalwijk, dat de huizen van de erven P. van Ree in de Stationsstraat, zijn ingezet op f 1700. TOESLAG, Woensdag 18 Juli a.s., 's avonds 8 uur, iu het Hotel Gerris te WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2