Bijvoegsel DE ECHO VU «EI ZUIDEN, ZONDAG 29 Juli 1894. BINNENLAND. VAN VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. WAALWIJK, 28 Juli 1894. Voor de lederindustrie zijn de heeren A. Lips, chef der firma Corns. Lips, leerlooier en huidenhandelaar te Breda, en J. B. Timmermans Wzn., lid der firma W. Timmermans en Zonen, leerlooiers te Waalwijk, benoemd tot juryleden op de wereldtentoonstelling te Antwerpen. Verleden Woensdag is door de maré- chaussée, alhier, gevankelijk naar 's Bosch overgebracht A. K. Deze had gedurende de kermisweek, om zich geld te verschaffen, ten nadeele van Berends een paar laarzen uit de looierij van den heer Jansen ontvreemd en verkocht voor f 1.50. De gearresteerde is een oud bekende der justitie. Blijkens een bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur ingekomen koninklijk besluit, is vernietigd het besluit van gedeputeerde staten van Noord brabant dd. 8 Februari 1894, waarbij met vernietiging van een besluit van burg. en weth. van Breda ran 21 Augustus 1893 verlof werd verleend tot het aanleggen van eene bijzondere begraafplaats. Bij gelegenheid van het bezoek der koninginnen aan Zeeland zal ook een gon- deltocht gehouden worden. Deze zal plaats hebben in het kanaal door Walcheren en belooft zeer schitterend te zullen worden. De stafmuziek van het 3e reg. inf. uit Bergen- opzoom zal dezen tocht opluisteren. Het spoorwegfeest te Nijmegen is nu definitief vastgesteld op 7 en 8 Augustus e.k. Aan het programma wordt het volgende ontleend Dinsdag 7 Aug. 's Morgens salvo's uit het geschut; muziek op de markt; uitvoering eener feest-cantate door pl.m. 200 zangers op het stationsplein; 's middags van 1—5 uren volks spelen en muziekuitvoeringen; des avonds muziekuitvoeringen op de markt en Kelf- kensboschilluminatie van eenige straten; concert en bal-champêtre met vauxhall in het feestgebouw „De Vereeniging." Woeusdag 8 Aug. 's Namiddags 2 uren groote allegorische optocht, bestaande uit praalwagens, ruiters en voetknechten, groepen, enz., opgeluisterd door drie muziekkorpsen; des avonds van 8 10 uren muziekuitvoeringen op de markt en Kelfkensbosch; daarna groot waterfeest op de Waal, illuminatie en vuur werk. net drama tc Ilarliiigen. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het vonnis van de rechtbank aldaar bevestigd waarbij J. Barger, oud 40 jaren, voormalig predikant te Harlingen, wegens moord op Cathariua Mirande, te Harlingen, den 6 Maart 1894, is veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. De beschuldigde zag zeer bleek en hoorde staande en in gebogen houding, nu en dan zenuwachtig trillende, de voorlezing van het vonnis aan. Hij had blijkbaar niet verwacht tot levenslange gevangenisstraf te worden veroordeeld; hij ontroerde althans zichtbaar bij het vernemen van die straf. Een talrijk publiek woonde de terechtzitting bij. Treurig ongeluk op de Rotte. Het was Woensdagavond om 7 uur. Een ontelbare menigte stond in angstige spanning op de Rottebrug en langs de Linker- en Rechter Rotiekade geschaard, waar zij getuige was van een treurig ongeluk, maar van een edele, een moedige daad tevens. Twee meisjes, het 7jarig dochtertje van H. Ridderhof en het 4jarig dochtertje van A. Bakker, beiden wonende in de Schooter- boschstraat No. 16, waren, spelende op een zandhoop aan de Rechter Rottekade voor de petroleumpakhuizen aan de Rottebrug, door verschuiving van het zand uitgegleden en in de Rotte geraakt, met het ongelukkig gevolg, dat beiden terstond zonken. Een kreet van ontzetting steeg op onder wie het onheil zagen gebeuren. De heer C. Loos, koffiehuishouder en eigenaar van den speeltuin„Hollandia" aan de Linker Rottekade, tegenover de Rottebrug, had niet zoodra het gevaar bespeurd, waarin de kinderen ver keerden, of zonder zich te bedenken, snelde hij zijn huis uit en sprong gekleed te water. Zou zijn edel pogen worden beloond? Zou hij er iu slagen de drenkelingen aan den dood te ontrukkenhaar aan haar ouders weder te geven Men vroeg het zich af in pijnlijke onzekerheid en op aller van schrik bestorven gelaat was deze gedachte te lezen: „o, dat het hem gelukken moge, ze beiden behouden op het droge te brengen. Daar kwam hij boven, maar van de drenkelingen geen spoor! Zou dan zijn moeite vergeefsch zijn Andermaal duikt hij te vergeefs. Ein delijk verdwijnt hij in de diepte, het was hoog water om nu aan de wateroppervlakte te verschijnen met de beide meisjes ir. de armen. Is het een zucht van verlichting, die aan allen ontsnapt, of van spanning, onzeker als men is omtrent den toestand, waarin de jeugdige drenkelingen verkeeren Dra zal men weten, of er hoop is. Honderden handen strekken zich uit om de drenkelingen over te nemen uit de handen van haar redder en allen snellen naar de woning van dr. D. H. Brinkhorstaan het Noordpleinwaar de kinderen worden binnengebracht en waar blijkt, dat het 7jarig dochtertje van Ridderhof nog in het land der levenden is. Helaas ten opzichte van haar speelgenoote bleven alle pogingen die door dr. Brinkhorst en anderen werden aangewend om de levens geesten weder op te wekken, vruchteloos. De toepassing der voorgeschreven middelen bij drenkelingen bleef evenals het gebruik van de electrische batterij zonder gevolg. Men kon slechts den dood constateeren. (R. N.) Wij vernemen, dat de heer Bonhomme, die aan den rijksarchivaris in Limburg twee groote verhuiswagens had verhuurd om het rijks archief uit Roermond naar Maastricht over te brengen bij deurwaarders exploot den staat gesommeerd heeft de wagens terug te geven met betaling van schade en inte ressen. De minister heeft natuurlijk deze som matie doen beteekenen aan de gemeente Roermond en deze voor alle kosten aanspra kelijk gesteld, omdat het de gemeente is, die de vrije beschikking over de met 's rijks stempels verzegelde wagens aan de regeering heeft doen ontnemen. Als het geschil lang duurt, zal de wagen rekening een aardig sommetje beloopen; we gens de vacantie zal de zaak in appèl wel niet vóór October beslist zijn en daarna is nog een behandeling in cassatie te verwachten! De rekening zal alzoo de waarde der „papa rassen" ongetwijfeld verre overtreffen. Aan genaam vooruitzicht voor de verliezende partij. (N. R. Ct.) Te 's Hertogenbosch is zekere Damen, die belast was met de inning van de gelden voor de gasfabriek en gemeente waterleiding, op den loop. Men vermoedt, dat hij naar het buitenland is uitgeweken; althans sedert Zaterdag j.l. wordt hij vermist. Uit de administratie moet gebleken zijn dat er ongeveer f 4500 vermist wordt. De noodige maatregelen zijn in het werk gesteld om zijn verblijf op te sporen. Nader verneemt men dat hij te Antwerpen is aangehouden. Te Herwijnen is het volk in opstand gekomen over eene aldaar volbrachte executie en slooping van een huisje. Het huis van den executie verzoeker is geplunderd en be stormd, en later is daariu brand uitgebroken. De burgemeester is verwond. Nader wordt dienaangaande gemeld Nadat de executie alhier heeft plaats gehad verzamelde zich 's avonds eene menigte dor pelingen voor de herberg van C. van Krieken, op wiens verzoek dc uitzetting en het afbreken van het huisje geschiedde. Blijkbaar had het volk geen goede bedoe lingen. De anders algemeen geachte burge meester dezer gemeente, die verscheen, werd al spoedig door een steenworp ernstig aan het hoofd gewond. Hij bergde zich ijlings in het huis van Van Krieken. Toen het donker werd begon het woedende volk geweldig rumoerig tn worden, men begon het huis Van Krieken te bestormen, en spoedig brak er brand uit. Middelerwijl redden zich de burgemeester en de bewoners door het ach terhuis. Het pand brandde tot den groud toe af, zonder dat er door of voor den ei genaar, iets van den inboedel gered is. Woensdag middag had de wisselwachter H., bij het optrekken van trein 700 teWijchen, het ongeluk van den trein te vallen en daar onder te geraken, waardoor hij aan een zijner armen zwaar werd gekwetst en op last van den aanwezigen geneeskundige vervoerd moest worden naar het ziekenhuis te Nijmegen. Uit goede bron verneemt de Limb. Koerier, dat de oud-griffier Schreurs zich le Nippes bij Keulen bevindt. Hij moet zelfs bil den burgemeester van Maastricht een attestatie de vita hebben laten aanvragen om zijn pensioen te kunnen ontvangen. Een grappenmaker aan het station te Baarn. Een mijnheer, half „uetjes aangedaan" en gekleed in het zwart met hoogen hoed op, bevond zich jl. Zaterdagavond aan 't station te Baarn, toen de Deensche prins van Soest- dijk naar Rotterdam vertrok. Hij posteerde zich aan den ingang, maakte een gracieuse buiging en had iets in de hand, dat in het halfdonker op een bouquet geleek; het was echter een kolossale bloemkool. De prins keek er naar en lachte; ook voor den kamerheer der koningin werd met de bloemkool in de hand een buiging gemaakt, terwijl de. aan wezige dames, die eenige oogenblikken bleven kijken, uitgenoodigd werden „om eens aan de bouquet te ruiken." 't Geval verwekte nog al eenige hilariteit, Het aantal van de modejournalen zal weldra met een worden vermeerderd. Bij de uitgevers Nijgh van Ditmar zal namelijk met 4 Aug. a. s. het eerste nummer ver schijnen van „De Dameskleeding." De redac tie van dit blad is opgedragen aan mej. Alida Verhoop, de bekwame redactrice van „De Kindermode." Over het onweder van Maandagavond schrijft men uit Druten, dat de orkaan aldaar ongeveer 15 minuten aanhield. Huizen waai den gedeeltelijk in, daken werden vernield, tientallen van boomen ontworteld. In de boomgaarden hier en naar men verneemt op verschillende andere plaatsen van Maas en Waal is groote verwoesting aaugericht. Ver schillende fruitboomen zijn omvergewaaid en het ooft zelf is voor een groot gedeelte af gevallen. De tabak ligt plat ter aarde, maar kan zich nog herstellen, omdat zij jong is. De schade door deze orkaan teweegge bracht is zelfs niet bij benadering te berekenen. Van ongelukken op de rivier is tot nog toe niets vernomen. Bij den landbouwer B., te Haarlemmermeer werden vier paarden in den stal doodelijk getroffen, en het vijfde was zoodanig verlamd, dat het niet kon opstaan. Uit Breukelen wordt van 25 Juli ge meld Gedurende het onweder, dat heden middag alhier woedde, waren drie mannen bezig in het weiland met het steken van distels. Zij bevonden zich ongeveer op eene lijn, toen de bliksem neervielde beide uiterste mannen werden op de plaats dood geslagen; de middelste viel op den grond, doch schijnt er zonder belangrijk letsel te zijn afgekomen. Uit Drachten wordt gemeld Eene vree- selijke paniek maakte zich van oud en jong meestertoen plotseling een enkele felle bliksemstraal neerschoot en volgens aller oor deel de Beneden-Buurtschool alhier, met 240 kinderen gevuld, had getroffen. Onbeschrijfe lijk waren de angst- en wanhoopskreten binnen en buiten het schoolgebouw. Ongelukken zijn echter gelukkig met te betreuren en brand werd niet veroorzaakt. Het is de verwachten, dat nu spoedig een lang gekoesterde wensch van vele ouders, om bliksemafleiders op de openbare scholen te plaatsenzal vervuld worden. Kaatsheuvel Toen jl. Woensdag de ma- réchaussée's vergezeld van den gemeente veldwachter, door de Kruisstraat uaar den Hil gingen bleef geen schoenmaker aan zijn werkstoel, maar allen staken nieuwsgierig de hoofden bijeen; een voorbijgaand wande laar, niet wetende wat er wel gebeurd was en nog zou gebeuren kon ook zijn nieuws gierigheid niet bedwingen. Men deelde hem al spoedig mede dat door de politie een nietalledaagsch onderzoek werd ingesteld,naar eene plaats gehad hebbende mishandeling. Zekere C. J. namelijk, had haren vroegeren minnaar G. D., met wien zij in Mei jl. in ondertrouw was opgenomen doch bedrogen op een oogenblik, dat hij wat onvast op de been was, in eene sloot geworpen, en eenige muilperen toegediend. Tegen de jonge schoone is proces-verbaal opgemaakt. Capellc. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad alhier op 25 Juli j.l. zijn ingeleverd 88 stembriefjes, waarvan zijn uit gebracht op M. J. Rijken Az. 21 J. van der Hoeven Bz. 18 A. L. Sneep 17 L. E. A. Liebert 11, G. M. Verheijden 10, C. de Roon Mz. 6 S. Oerlemans 2 stemmen. W. B. Rijken J. J. van der Waals en W. M. de Bas be kwamen ieder 1 stem. Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren M. J. Rijken Az. en J. van der Hoeven Bz. Naar men ons mededeelt is bij Ged. St. een bezwaarschrift ingediend tegen de uit spraak van het stembureau. Er zouden na melijk aan M. J. Rijken stemmen zijn toe gekend, die zijn naam niet nauwkeurig bevat ten, terwijl er meer personen in de gemeente wonen, die Rijken heeten. Drongelen. De dam te Ilagoortdie de scheiding uitmaakte tusschen het door de H.H. Becker en Van Seters afgemaakte ge deelte doorgegraven zijndeis thans de werking van ebbe en vloed merkbaar tot aan den dijk te Heusden. Dientengevolge is ook, wegens de aansluiting aan den Noorderdijk, de scheepvaart op het Oude Maasje opge heven en zullen dus schepen bevracht voor Drongeler. van den nieuwen loswal alhier dienen gebruik te maken. Den schippers, die met hun vaartuigen nog op het Oude Maasje lagen heeft men in tijds met den toestand bekend gemaakt, zoodat zij maatregelen kon den nemen, niet opgesloten te worden. Bezooicn. Is er in een uwer vorige nom- mers melding gemaakt, dat bij het overzetveer passagiers en dienstdoend personeel bij even tueel wachten aan weer en wind waren bloot gesteld, nog een ander ongerief rest aan den dijk bij de rolbrug. Men heeft daar aange bracht een trap van klei, die bij de tegen woordige weersgesteldheid onbegaanbaar is. Vergissen wij ons niet, dan is in het bestek aangegeven, dat aldaar een houten trap zou worden daargesteld. Vrage waarom daarin dan nog niet is voorzien Of zijn de voet gangers gedoemd denzelfden omweg te maken als de rijtuigen thans moeten doen Druncn, 27 Juli. De raad dezer gemeente heeft zich tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid gewend met verzoek, dat eene brug wot de gelegd ter voorziening in de gemeenschap met de Zwalumoersche Steeg, welke gemeenschap door het kanaal 's Bosch -Drongelen zal komen te vervallen, en dat aan de noordzijde van het kanaal eenige potbuisduikers met frontmuurtjes eu schuiven worden gemaakt tot bevloeiing van landerijen. Waar door het verbreken van de gemeenschap met de Zwalumoersche Steeg aan een aantal boerderijen de toegang tot hare aan de noorzijde van het kanaal gelegen weilanden wordt belet, verdient vooral dit gedeelte van het verzoek eene gunstige over weging. Baardwijk. Door het bestuur van den Binnen- en Buitecpolder van Baardwijk is tegen Dinsdag a. s., v./m. 11 ure, eene bij eenkomst belegd tot bespreking der belangen van hen, wier gronden geheel of gedeeltelijk zijn aangewezen ter onteigening voor den aanleg van het kanaal 's Bosch—Drongelen. Brieven uit de Maasstad. IV. Rotterdam, 26 Juli 1894. Een oogenblik heb ik in beraad gestaan dezen brief te dateeren met „modder-stad", den zooveelsten, 't zou volkomen in den haak zijn geweestmaar de vrees voor een be schuldiging van erg grappig te willen zijn heeft mij het tweede oogenblik doen besluiten maar als altijd de officieele term te gebruiken. 't Is heusch heel erg, wij hebben gedurende eenige weken aaneen, een geregeld gevloei van regenstraaltjes voor onze oogen, en wat nog erger was, op onze doorweekte paraplu's gehad, wij hebben, voor zoover wij tot de kalme berekenende en verstandige luitjes behooren, onze splinternieuwe zomerpakken in kleerkasten door motten en ander huiselijk gedierte als diner zien gebruiken en voor zoover wij onbesuisd en onverstandig zijn onze dito's een treffende en stichtelijke over eenkomst zien krijgen met vuil waschgoed in de sop Wat eei\ heerlijk zomertje hè, 't zal na tuurlijk ten uwent ook wel heel treurig zijn, maar zoo treurig als hier zeker niet, 't is om te huilen. Reeds van den eersten regendag is ons levenspad een archipel geworden, öf om 't uu eens in heel gewoon burgermans- Hollands uit te drukken, onze straten zijn in modderpoelen gemetamorphoseerd en in sommige stadsgedeelten zelfs geheel onbe gaanbaar. Het regenwater ten onzent heeft namenlijk de min-gewenschte eigenschap onder de grauwe lucht den jongsten dag af te willen wachten, het zakt doodeenvoudig niet weg, zooals het aan fatsoenlijke plasjes betaamt en het trotseert kalm alle krachtige pogingen van straatvegers en verder autori teiten. „'t Leit em eenvoudig aan den dras- sigen ondergrond, meneer" zei mij een dezer met een bezem gewapende nuttige menschen, „en al werken wij als Herculessen in den Augiasstal, 't geeft ons niemendal, want als wij nu werkelijk eens schoon-schip gemaakt hebben komt er dadelijk van boven weer een nieuwe voorraad en wij kunnen wel aan den gang blijven En zoo hebben wij dan het doorloopend genoegen op onze wandelin gen van boven en van onderen tegelijk voorzien 5 e worden, en zoo ziet men thans den geheelen dag de zindelijke Rotterdammers met de geopende paraplu's in de hand, van schoon plekje op schoon plekje springen, en als ze dan maar zesmaal verkeerd springen en in een diepe plas terecht komen en als ze niet meer dan twee malen een rijtuig vlak langs zich hebben zien voorbijrijden, welks nijdige wieltjes hen van onder tot boven met modderdruppeltjes overdekken, nu dan zijn zij al heel tevreden en dan vertellen zij, thuis gekomendat ze 't er heel goed hebben afgebracht. Dat zijn je zoo de genoegens van het groote stadsleven, speciaal van het Rotteidamsche leven. Algemeen is er ge mopper en ontevredenheid, er zijn treurige dingen ophanden, want verscheidene lieve jonge dames hebben reeds verklaard, dat ze er de jongeheeren aan geven en niet meer op straat zullen komen, voor de regengod een poosj? vacantie gelieft te nemen! De schooljeugd heeft er nog al plezier in, zij springt met opperste dapperheid plas in plas uit, maar dat kan er ons natuurlijk niet mee verzoenen en het brengt bovendien nog de zindelijke huismoeders tot wauhoop En zoo in droeve somberheid zit ik voor mijn bureau over mijn vierde brief te peinzen, de regen klettert met geweld tegen de glazen van mijn wouing, het lichtje onder den ketel, waarin water was voor cognacgrok (ter ver warmingin Juliis uitgegaan en er is geen vrouwelijk wezen meer bij de hand om mij in dezen haar gewenschte hulp te ver- leenenIn 's hemels naam, dan maar zóó. 't Was een in vele opzichten niet onbe langrijke week. Het korps koninklijke scherpschutters heeft zijn vijf en twintigjarig bestaau herdacht, Prins Carl vau Denemarken is op visite geweest en beiden, het korps en de prins hebben over belangstelling van de zijde der bevolking niet te klagen gehad. Van het korps was dat te verwachten, het is iets speciaal Rotterdamsch, bijna iedereen heeft een zoon of een broer, of een vriend of minstens een buurmanszoon, die lid is van dit bataljon vrijwilligers, die zich voor hon derd pop de uniform en de wapenen heeft aangeschaft, trouw de Zondagsche wandelin gen met muziek voorop meemaakt, geregeld de schietoefeningen bezoekt en vriendelijke knipoogjes geeft aan dienstmeisjes, alles tot heil van het lieve vaderland als dat ooit in gevaar verkeeren mocht. Men is algemeen de scherpschutters of, zooals de volksmond ze

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 5