Advertentiën. Helena Zeegers-Van Gils. Notaris RANT, Notaris RANT, Notaris BINK, EES LANQBOUWERSWONING Notaris BINK; Notaris Verberne en e®isAiFf sau>, INB08DI1, Staatkundig overzicht. BINNENLAND. Handelsberichten. publiek verkoopen ©M OOHTAHT SI11, publiek verkoopen VERKOOPEN: verpachten publiek verpachten Indien —wat gelukkig niet het geval is het als regel gelden kon, dat de wereld voor de brutalen is, zou mtn zooal niet het ver loop, dan toch het einde van den oorlog tusschen Japan en China nu reeds met ge noegzame zekerheid kunnen voorspellen. Ja pans wapenen hebben tot dusver bij de voorbereidende gevechten gezegevierd en al mogen de den Chineezen toegebrachte ver liezen voor dezen, met hunne numerieke superioriteit, dan ook weinig beteekenen, de Japanners voelen zich toch bemoedigd en eigenlijk tot alles in staat. Zoo werd van den elfden dezer uit Shangal gemeld: „Men bericht uit Che-Foo, dat de Japansche vloot het Chineesche station te Weï-Haï Weï heeft aangevallen, waarbij de Japanners zijn afge slagen, die echter besloten zijn pogingen te doen om van een anderen kant in de golf door te dringen." Dat lijkt nu zoo op het eerste gezicht niet zulk een geweldig evene ment: van dooden of gewonden wordt niet eens gesproken, doch door de ligging van genoemde haren Weï-Haï Wei wordt de zaak eenigszins anders. Dit scheepvaartstation geldt voor een der geweldigste best gewapende van het Hemelsche rijk, gelegen op de zuid kust van de golf von Petchili, tegenover de vesting Port-Arthur; door een eiland wordt de toegang tot de baai beschermd, terwijl deze zelf als een gordel van welgewapende batterijen heeft. Bovendien is Wei-Hai-Wei op slechts korten afstand van Takou aan den mond der Pei-ho, terwijl Takou geldt als de sleutel van Peking en er slechts een 100 Engelsche mijl van verwijderd is. Een rijke overvloed van berichten over dezen overmoedigen aanval is er nog niet, dank zij den eigenaardigen toestanden in 't verre Oosten; een deel der telegraafstations zijn in het bezit der Japanners en 't restende staat onder controle der Chineezen, zoodat, indien er al berichten omtrent den oorlog naar 't Westen gaan, dat allicht geschiedt in partijdigen zin. Wat ons evenwel uit Shanghai nader heeft bereikt, geeft aanleiding tot de veronderstelling, dat de Japanners met hun aanval meer hebben bedoeld een verkenning van de Chineesche strijdkrachten en het aan wezige oorlogsmateriaaldan wei hebben verwacht een zege of onmiddellijk voordeel. Woesdag heel vroeg in den morgen kwam een Japansch eskader, uit vier kruisers en eenige kleine stoomschepen bestaandevóór de haven van Weï—Haï—Weï en werd on middellijk ontdekt nog vóór van Japansche zijde met vuren kon worden begonnen. De Chineesche vloot was afwezig doch na wisse ling van een aantal schoten uit zwaar ge schut, waagden zich toch eenige Chineesche torpedo's buiten de haven en de Japanners, die 't toch reeds warm hadden tegenover het zware vestinggeschuttrokken langzaam terug. Een tweede poging van een andere zijde mislukte eveneens en Vrijdag werd een gemeenschappelijken aanval beproefd op fort Arthurwelke ook na een langdurigdoch klaarblijkelijk weinig schade aanrichtend bom bardement werd afgeslagen. Uit nadere be richten blijkt dat de Japanners beschikten over 26 schepen; dat waren slechts voor een deel oorlogsschepen, het aantal kanonschoten, dat Vrijdag gewisseld isbeloopt vijftig en men heet de aangerichte schade gering even als die der volgende vijandelijkheden. Van een treften tusschen de Japanners met een deel der Chineesche vloot spreken heel vaag de laatste mededeelingen, uit het Oosten de „heftige zeeslag" zal zich wel weer bepalen tot een wederzijdsche begroeting met zwaar geschut Be Chineezen mogen te land de doortas tendheid ter zee van hun tegenstanders even aren deze laatsten Jrekken meer voordeel van hun superioriteit. Zij hebben voor den inval in Korea een vaste taktiek gevolgd niet alleen doet het leger wat des Koreaan- schen legers is (de zeegrenzen van Korea beschermen tegen eiken inval of landirig van Chineesche zijde), doch in 't noorden voor komen de Japanners alle invallen te land terwijl zij met hun zeven snelvarende kruisers, meester zijn van de Gele Zee. De aanval op WeïHaïWeï lijkt den militairen spe cialiteiten een schijnbeweging met het doel een treffen met de Chineesche vloot uit te lokken. Op 't oogenblik profiteert Japan bij zijn voorbereiding tot den oorlog en telkens weer blijkt China's achterlijkheid. WAALWIJK, 14 Augustus 1894. H. M. de koningin-regentes heelt benoemd tot commissaris der koningin in Noordbrabant den heer mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, lid van ged. staten van Gelderland. Omtrent den nieuwbenoemden commissaris, geeft de Pr. N.Br. Ct. de volgende inlich tingen Gesproten uit een der oudste geslachten, zoo niet het vroegst bekende aanzienlijk adellijk geslacht van Gelderland, waarvan reeds in het jaar 1123 wordt gewag gemaakt, is de benoemde uit een talrijke familie van achttien kinderen, de jongste zoon van den op 28 November 1891 op 81 jarigen leeftijd overleden baron Eduardus Ludovicus van Voorst tot Voorst, wiens veeljarige verdiens ten, inzonderheid als lid van gedeputeerde staten van Gelderland, .aldaa" in dankbare herinnering voortleven. Op 13 Dec. 1858 op den lhize Westerveld te Elden ouder Eist (in eveJgemeld gewest) geboren, studeerde hij, na janvankelijke aan het seminarie te Katwijk Binnen genoten opleiding, aan de hooge'school te Leiden, van waar hij, na wèl vollxachle studiën den 19 Mei 1884 met een gtnstig bekende dis sertatie tot doctor in de rechtswetenschap bevorderd werd. Zich h'erna op het notariaat toeleggende verwierf hj den graad van can- didaat-notaris. Koning Willem III, bij wien zijn vader in hoog aanzien stond, benoemde hem vervolgens tot burgemeester van Huisen in Gelderland. Ruin zes jaren als zoodanig werkzaam, beurde Wj die gemeente niet alleen uit een als het wire vervallen toestand op, maar handhaafde hij zich door zijne be kwaamheid, gepaard met eene groote, hem steeds eigene bezadigdheid, als haar hoofd, waardoor hij zich in de ruimste mate de achting harer «gezetenen verwierf. Bij het attreden zijns vaders als lid van de staten van Gelderland, verkoos het district Eist hem in 1890 in diens plaats tot lid van dat college, waarna ook in 1893 die staten, ter vervanging van den inmiddels tot staatsraad verkozen mr. J. P. R. M. De Nerée tot Babberich, de keuze van lid van gedeputeerde staten op hem deden vallen. De serieuze wijze, waarop hij echter, hoewel niet langen tijd, in de aan die betrekking verbonden gewichtige werkzaamheden met bekwaamheid, ijver en bezadigdheid deelnam, doet, in ver band met zijne gunstige antecedenten, met groird verwachten, dat de benoemde de voet stappen van zijn voorganger op waardige wijze zal betreden. Moge zijn bestuur dan ook van zulk een lgngen duur zijn. Z. H. de Paus heeft den heer J. W. R. v. Gulick te 's-Bosch benoemd tot com mandeur der orde van den H. Gregorius den Grooteen tot commandeur der Pius- orde de heeren mr A. F. X. Luijben te 's-Bosch en W. Mutsaerslid der tweede kamer, te Tilburg. Bij redelijken aanvoer was in de Lang straat de handel in hoornvee buitengewoon levendig. Alleen Hollandsche kooplieden wa ren aanwezig. Prijzen als volgt: Kalfkoeien f160 a 220, dito vaarzen f 140 a 190, weikoeien f a melkkoeien f90 a 130, hokkelingen f70 a 90 jarige kalveren f25 a 40, biggen f7 a 14 (berekend naar f 1,25 a 2,25 per week); slachtvee le qual. 70 a 75 ct.2e qual. 65 a 68 ct.vette varkens 46 a 48 alles per Kg. (schoon). Hooi. De handel in nieuw hooi is de laatste dagen vrij drukook in oud hooi gaat veel om. De prijs is evenwel zeer ge ring en bedraagt voor nieuw f 11 a 13 en voor goed oud f 14 per 500 Kg. Bij zeer grooten aanvoer in de Boven- Langstraat van groenten en fruitwaren de prijzen gering voor peren gaf men 8 a 10 ct. per 5 liter. De prijs der aardappelen be gint evenwel te stijgen, daar de vele regens hen zeer benadeelen,men besteedt thans 15 a 20 ct. per 5 liter voor goede qualiteit. - De groote jacht in Noord-Brabant wordt 1 Sept. geopend. Dubbele moord te Schagen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Schagen in Noord-Hollandeen ontzet tende misdaad gepleegd. Mejuffr. de wed. B. en haar 17-jarig nichtje zijn vermoord in haar bed gevonden. Het perceelwaarin de daad werd ver richt staat op een der drukste punten in de onmiddellijke nabijheid van een paai café's. Sedert jaren werd door mej. B. een handel in fruitgroenten en comestibles gedreven. Diefstal schijnt tot den verschrikkelijken moord te hebben geleid. Door brandstichting met peroleumwaar door de lijken ten overvloede gedeeltelijk zijn geblakerd en verkoold, heeft men ge poogd de misdaad te bedekken. De brand is echter in den beginne ge smoord. Een paar met bloed bevlekte messen werden in de kamer gevonden. Mejuffr. B. schijnt op haren stoelterwijl ze bezig was met snijboonen snijden over vallen te zijn. Het nichtje dat reeds in de achterkamer zich te bed had begeven, hing in de dekens verward, half uit de bedstede. Vermoedelijk heeft de daad om 11 uur des avonds plaats gehad. Zondagmiddag is de justitie uit Alkmaar te Schagen gekomen om een onderzoek in te stellen. Bij het onderzoek vond men in de keuken een met bloed bevlekt broodmes op tafel liggenwaarmede dus waarschijnlijk de we duwe is vermoord. De moord op het meisje is waarschijnlijk gepleegd met een groot vleeschmes, hetwelk in den winkel werd ge bruikt en dat met omgebogen punt bij haar lijk op den grond in de slaapkamer werd gevonden. Uit de verschillende gegevens blijkt, dat de moordenaar of de moordenaars niet veel langer dan anderhalf uur in het huis kunnen vertoefd hebben dewijl iemand te ongeveer half elf de weduwedoor de openstaande achterdeur van den winkel, in de door een lampje verlichte keukenin den stoel zag zitten slapen, naar deze althans meende op te merken. Te ruim elf uur hoorden twee voorbijgangers, toen alles in het huis donker was, een angstig gegil in de woning, met den eenige malen herhaalden uitroep „O, God! o God Dewijl echter de weduwe en haar nichtje meermalen een minder aangename woordenvvisselingmoeten hebben gehad,meen den zij te moeten denken aan een min of meer heftig tooneel tusschen haar beiden en toen zijop het punt staande het huis binnen te dringen niets meer hoorden en door de doorzichtige gordijnen licht zagen ontsteken in de kamer, waarin iemand heen en weer liep gingen zij huns weegsonbe wust welke vreeselijke dingen daarbinnen gebeurden. Te ruim twaalf uren hoorde een der buren op zijn erf, hetwelk grenst aan dat van de vermoorde weduwe eenig geruchtwaarop deze zijn hond losliet, die wel hevig blaffende het erf rondliep, doch hetgeen zonder verder gevolg bleef; van de schutting echter, die de erven scheidt en vrij oud iswaren naar men vermoedt, bij de overklimming van den moordenaar twee planken gebroken en uit het feitdat ook op een andere schutting overklimming zichtbaar was, maakt men op, dat hij achterom over een stuk weiland is ontvlucht, terwijl het iets later overgaan van de bel van de winkeldeur der vermoorde het vermoeden doet rijzen, dat de tweede moor denaar, verhinderd door den inmiddels los gelaten hondhet huis door de voordeur heeft verlaten. (N. v. d. D.) Het aanstaande koninginnen bezoek aan Walcheren maakt naar de Brugsche Beiaard schrijft, in Brugge grooten opgang. Velen maken zich gereed om naar Walcheren te gaan, en er wordt zelfs levendig gesproken van eene vriendschaps betooging der Vla mingen te Middelburg. Deze zou bestaan uit gezang en uit het aanbieden van bloemen. Het gelegenheidslied is reeds gereed en draagt den titel Hulde der Vlamingen aan de jonge Koninginnen van Noord-Nederland, op de wijs van het lied „Het beleg van Ber- genopzoom." Men schrijft uit 's Hertogenbosch „Ik ben in de gelegenheid geweest om plannen en teekeningen te zien voor het nieuwe post- en telegraafkantoor alhier, het welk eerstdaags zal worden aanbesteed en waarvan de begrooting ruim een halve ton gouds bedraagt. „Iri renaissance-stijl opgetrokken, belooft het een gebouw te zulleu worden, dat een sieraad dezer plaats, die trouwens niet rijk is aan schoone gevels al hapert het er niet aan kapitalisten, zal uitmaken. „Het front in de Kerkstraat zal 23, dat in de Korte Putstraat 50 M. beslaan, van welke laatste afmeting een groot deel, pl. m. 30 M., de tegenwoordige fabriek des heeren Maurits van den Bergh voor den dienst der postpakketten zal besterad worden. „De ingang voor het post- en telegraaf kantoor zal op den hoek dier straten zijn, vanwaar men, door een ruime vestibule, toe gang heeft tot eene groote wachtkamer, voor het publiek bestemd, die door middel van een sierlijk koepeldak zijlicht ontvangt en waaromheen de expeditie,- sein- en telephoon- zalen gelegen zijn. Op de eerste étage vindt men de woning van den directeur, die even eens alle comfort biedt en zoowel op ruimte als op sierlijkheid mag bogen. „Het werk, waarmede men half September a. s. zal beginnen, zal 31 Dec. 1895 moeten worden opgeleverd." GORINCHEM, 13 Aug. De prijzen der Granen waren als volgt: Ristarwe f6,50 a 6,75, roode dito f6,— a 6,25 witte dito f6,— 6.25, inl. rogge f5,— a 5,10 buitenl. dito f4,75a 4,80, gerst f4,75 a 4,85, haver f3,50 a 3,75, duiveboonen f6,25 a 6.75, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 168 runderen. le qual. Kalfkoeien Kalfvaarzen Melkkoeien Hokkeling ossen P/a jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. f210 k 220 f150 k 160 i 140 k 170 f h f 90 k 100 f120 k 130 f 60 k 70 f 30 k 40 f 8a 12 Aangevoerd 3 varkens van 18 22 c., per half kilo, 406 biggen van f 5,— a 11,— 'per stuk Eieren f 0.90 a 1.10 per 26 stuks. Boter 60 a 70 ct. per l/s kilo. Voorspoedig bevallen van een welg schapen ZOON V. C. C. Gragtmans-Van Baal. Waalwijk, 14 Augustus 1894. Tot onze diepe droefheid overleed heden onze jongste lieveling Aleida, Josephina, Maria, in den ouderdom van ruim 3 maanden- LOUIS VERWIEL. A. J. M. VERWIEL-Van Loon. Bezooien13 Augustus 1894. xjLllen die iets te vorder en hebben van de FEESTCOMMISSIEworden verzocht hunne nota's in te zenden voor ZONDAG aanstaande, aan ondergeteekende. WAALWIJK, 14 Aug. 1894. te Waalwijkzal op Woensdag 22 Augustus 1894, des voorm. 10 ure, ten verzoeke en ten woonhuize van den heer M. HARTOG aldaar Verschillende ROERENDE GOE DEREN, als: Arreslede,Hand slede dubbele groote Aan recht Mangel, Linnenpers Kozijnen Deuren Ramen Tafels, Kachels, Koper—, Tin- en Ijzerwerk, en wat verder ten verkoop zal worden aan geboden. te Waalwijk, zal ten sterfhuize van Mevrouw de we duwe Leijer, te WAALWIJK, ten ver zoeke harer erfgenamen op Donderdag 16 Aug. 1894, en zoo noodig volgenden dag, telkens 's morgens 10 uur, Den geheelen zeer confortabelen en goed onderhouden bestaande uit allerhande mahoniehouten- en andere meubelen goudzilver i>orce- lein- en aardewerk, spiegels, schilderijen, kristal- eu glaswerk, autiek buffet- en spiegelkastje, kabinet, verschillende vee- ren bedden, ledikanten, kachels, tapijten huishoudelijk gerief en WAT VERDEKTE KOOP ZAL WORDEN AANGEBODEN. KIJKDAG Dinsdag 14 Aug. a.s., van 's morgens 9—12 en van 25 uur. te WAALWIJK, zal op 27 Augustus bij INZET en 10 September 1894 bij TOESLAG, telkens des nam. 8 ureter herberge van M. VAN VUUREN te Sprang, Onder Sprang, met schuur en tuin, groot 12.70 aren en Een perceel bouw- en weilandgroot 93,50 aren, in eigendom toebehoorende aan JANUS VAN VUREN. Bij de finale toewijzing kunnen de goederen gecombineerd worden afgeslagen. Twee derde der koopsom kan als eerste hy potheek op het gekochte gevestigd blijven. te WAALWIJK, zal Dinsdag 28 Augustus 1894, voormiddags 10 ure precies, te Heusden in het //Wapen van Amsterdam, voor de heeren Wiegerink en Terwindt 160 perceelen nagras of hooitoemaat, op de gronden van den Maasmond onder Heusden, Heesbeen en Genderen. te Dussenzal te DRONGELENbij P. NIEUWKOOP, VRIJDAG 31 Aug. 1894, .nam 2 uur mi

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 7