Advertentiën, BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. Azie. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Handelsberichten. Het hoofd van 't Fransch gemeenebest de heer Casimir Périer, is sedert Woensdag van Pont-sur-Seine naar Parijs terug. Ook hij kwam aan met een sterk escorte van gendarmes. Geen dag toch gaat voorbij ot de president ontvangt dreigbrieven, waarvan de politie de afzenders maar niet kan op sporen. De Parijsche gevangenissen Mazas en La Grande Roquette zullen eerlang afgebro ken worden. De Prison de la Santé - waarin 1300 cellen worden bijgebouwd zal dan voortaan dienst doen als preventieve gevangenis en als voorloopig verblijf voor de tot dwangarbeid en ter dood veroordeelden. Veroordeelden tot gevangenisstraffen van minder dan een jaar zullen opgesloten wor den in nieuwe gevangenis, welke te Fresnes wordt gebouwd. In den nacht van Maandag op Dinsdag had te Montauban onder de vensters van het militair casino een heftige ontploffing plaats, tengevolge waarvan de vensters verbrijzeld werden. Korten tijd daarna volgden er twee ont ploffingen, eene in de Rue de la Banque en de andere op de Place Lefranc. Een vreem deling, die men 's avonds in de stad had gezien en die sedert verdwenen moet zijn wordt geacht de misdadiger te wezen. De buitenlandsche anarchisten te Londen, al te nauwkeurig nagegaan vestigen zich in de kleinere steden. De minister van binnen- landsche zaken heeft eene circulaire gezon den aan de commissarissen van politie met het doel den verkoop van chemische pro ducten noodig voor de fabricatie van ontplofbare stoffen te controleeren. lederen keer, dat een apotheker die zaken verkoopt, moet hij er kennis van geven aan de politie. Te Keulen is Woensdag de algemeene vergadering geopend van den Katholieken Volksverrein. Het aantal leden van dien bond bedraagt 170000 25000 zijn er in het veteenigingsjaar 1893/94 bijgekomen. Woens dag werd door dr. Kurth van Luik de Ro- raeinsche quaestie besproken. Iets nieuws is daarover niet gezegd. Dr. Schaepman hield een rede over den toestand der Roomsche kerk in Nederland en over de beteekenis en werkzaamheid der geestelijke orden in het bijzonder der Jezuïeten. Zondag is te Murnau, in Beieren een borstbeeld onthuld voor wijlen koning Lud- wig II, die op zoo tragische wijze den dood vond in het Starnberger meer. Deze gelegenheid hebben sentimenteele personen, maar vooral Beiersche particularis- ten, te baat genomen tot anti-Pruisische en soortgelijke manifestatien niet alleen, maar ook tot betreurenswaardige ongeregeldheden. Te Garmisch b. v. heelt de fanatieke bevol king (die veel aan Z. M. 's kostbare grillen verdiende, zich niet uit het hoofd laat praten, dat koning Ludwig altijd goed bij zijn ver stand is geweest en op schandelijke wijze uit den weg geruimd) het .standbeeld van den prins-regent omvergeworpen en er het hoofd afgeslagen. Te Partenkirchen heeft men het borstbeeld van den prins-regent in de rivier geworpen. Er is een streng onderzoek ingesteld. In Oostenrijk en Hongarije heeft in de laatste dagen een buitengewone hitte ge- heerscht. Tijdens de manoeuvres in de buurt van Weenen kregen omstreeks 100 man zon nesteek. Ook bij Temesvar, in Hongarije, kwamen verscheidene gevallen met doodelijken afloop voor. Zondag zijn in Italië verscheidene gedenk- teekenen voor de grondleggers der Italiaan- sche eenheid onthuld, en wel te Giulianuova een voor Victor Emanuel, te Santa Marphe- rita een voor Victor Emanuel en een voor Cavour, en te Syracuse een voor Garibaldi. Een metselaar te Reggio, in Calabrie Lombardi genaamd, werd in Juli veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, wegens be- leedigen van een politeagent. Terwijl hij naar de gevangenis werd gebracht zei hij tot dien potitieagent„Wacht maarAls ik er uit kom zullen wij onze rekening vereffenen." Wegens die bedreiging werd hij nu tot nog een jaar gevangenisstral veroordeeld. Woedend daarover, begon hij de rechters uit te schelden voor lafaards, ellendelingen, enz. Zijn broeder Pietro en zijne twee zus ters, waschvrouwen, die in de gerechtszaal waren, stemden met hem in. Zij scholden de rechters voor „zwijnentroep" en dreigden hun „gaten in hun huid te maken." De woeste familie werd nu terstond tot strenge straffen veroordeeld, en Francisco Lombardi tot 5 jaren, Pietro en de zusters tot 26 maanden opsluiting. Bij Kirdschali, in het Rhodopegebergte, halverwege tusschen Muslapha Pascha en Adrianopel, is een geheel dorp door een bergstorting vernield. De inwoners konden nog in tijds vluchten, zoodat er geen verlies van menschenlevens is. De neergestorte steen massa wordt geraamd op 10,000 ton (tien millioen kilogr.) Opnieuw wordt beweerd, dat de manoeu vres te Smoleusko afgekommandeerd zijn, tengevolge van de ontdekking van een samen zwering tegen den czaar, waarin de ambte naren der Orlow - Witebsk - spoorwegmaat schappij betrokken zijn. Alexander III moet zeer opgewonden geweest zijn bij het ver nemen van die tijding en tengevolge daarvan zou zijn toestand verergerd zijn. Opnieuw wordt uit Shangaï melding ge maakt van een zege der Chineesche leger macht. Het Japansche leger is door de Chineesche troepengeholpen door 5000 Koreanen, opgedreven tot Kaisong en heeft daarbij zware verliezen geleden. Aangenomen, dat er van dit wapenfeit der Chineezen een woord waar is, kan alweder niet worden uitgemaakt of het hoofdleger dan wel een voorhoede er bij betrokken is geweest.Waar schijnlijk is het laatste waar, daar Kaisong 40 Eng. mijl ten Noorden van Seoul ligt en Japans strijdmacht voor de muren dier stad moet gelegerd zijn. Volgens het Chineesche blad Hepao stiet den 13 Aug. de Chineesche voorhoede, 5000 man sterk op de Japansche troepen in den pas van Ping Yang. Den volgenden dag beproefden de Chineezen, nu versterkt met 4000 man en Koreaansche troepen, opnieuw een aanval, doch de Ja panners trokken zich terug. Den 16 volgde een verwoed gevecht, waarbij de Japanners 4000 man verloren en twee dagen later trokken de Chineezen op naar Hung Cho, waar de Japansche vloot op de rivier Tat- ring nogal schade aanrichtte. Het Japansche leger werd toen Zuidwaarts gedreven door de Chineesche cavalerie. Cleveland, de president der Ver. Staten, heeft getoond een half ei te verkiezen boven een leegen dop: de president heeft de tarief- wet, zooals de beide kamers van het congres die hebben aangenomen, niet willen onder teekenen, doch evenmin heeft bij gebruik willen maken van zijn veto, waardoor de protectionisten nog langer zich zouden hebben doen gelden. Nu reeds kan worden voorspeld dat de toepassing der wet naar de letter, den rechtsgeleerden der Nieuwe Wereld volop werk zal geven de rechten moeten naar de beslissing zoo maar toegepast worden, waarbij den belanghebbenden wordt vrijgelaten te protesteeren (zooals men weet zijn er tal van fouten in de wet.) m WAALWIJK. Zondag 2 September zal de harmonie FEspérance, ter gelegenheid van den koning- inne-verjaardag, in de harmoniezaal (bij ge brek aan een kiosk op de Markt) voor het publiek uitvoerenprecies om 12 uren, 1. Volksliederen, Wien Neerlands Bloed, Wrilhelmus en Oud-Wilhelmus. 2. Koninginnen-Parade, militaire marsch. Eilenberg. 3. Soldatenleven, fantaisie. Keler Béla. 4. Het ontwaken van den Leeuw, militairistisch-toonstuk. Kontsky. Woensdag 5 September, jaarmarkt te Waalwijk. Dien dag en voortaan eiken markt dag botermijn om 10 uur. WAALWIJK, 1 September 1894. De verjaardag van H.M. koningin Wilhel- mina is hier gisteren herdacht door het uit steken der vlag van de openbare gebouwen en van verschillende particuliere woningen. Bij kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw o.a.: Mgr. W. van den Ven, bisschop van 's Bosch; mr. B. M. Bahlmann, lid der tweede kamer; J. F. Jansen, burgemeester van Tilburg; tot ridder in de orde vau Oranje Nassau o.a.: Mgr. A. J. F. Mutsaers president van het seminarie te HaarenW. C. Deckers, toonkunstenaar te 's Bosch; A. M. J. T. van Rijckevorsel, oud voorz. van het hoofdbestuur der N. Br. Maatschappij van Landbouw te Vucht. Gisteren zond de harmonie l'Espérauce alhier een telegram van gelukwensching aan H. M. de koningin bij gelegenheid van H. D. verjaardag. Het gezelschap ontving daarop eene de pêche van den volgenden inhoud: Timmermans van Turenhout, voorzitter har monie „FEspérance" Waalwijk. Hare Majesteit de Koningin Regentes draagt mij op u en allen namens wie door u geluk- wenschen aan Care Majesteit de Koningin werden aangeboden.hoogstderzelver dank over te brengen. De adjudant van dienst Van den Bosch. Gister avond naar 's Bosch overgebracht een wegens landlooperij aangehouden persoon. Donderdag werd naar 's Bosch overge bracht een bejaard man uit Sprang, die nog enkele dagen af te rekenen had en die het aardig vindt en er zelfs eer op stelt om gevankelijk weggevoerd te worden. Moord te Schagen. Van officieele zijde, zegt de Schager Cou rant, zijn we gemachtigd te verklaren, dat ook vrouw Boes aan den moord onschuldig was. Klaas Boeshet 17jé,rig sujet, heeft deze Godvergeten misdaad alleen beraamd en volvoerd. Valsche effecten Behalve eenige reeds gemelde valsche obli- gatien in de geldleening ten laste der ge meente De Bilt, werden Maandag en Dinsdag door de politie te Utrecht nog eeD 15-tal dergelijke stukken in beslag genomen, die alle bij effectenhandelaren aldaar waren be leend, terwijl er alle grond is om te vermoe den dat er nog een groot aantal in omloop zijn. Intusschen werden de secretaris en de ontvanger der gemeente De Bilt, K. R. en D. T. genaamd, Dinsdagavond gearresteerd en naar de gevangenis te Utrecht overge bracht, waar zij Woensdagmiddag een verhoor voor den rechtercommissaris hebben onder gaan. Naar men verzekert, moeten beiden reeds hebben bekend. Donderdag middag werd op de Ko ningskade te 'a Gravenhage een vrachtwagen van den ondernemer Muezeriebespannen met twee paarden, door de stoomtram naar Scheveningen van achteren gegrepen en op gestuwd. De paarden begonnen te steigeren, sleurden den wagen voort en kwamen terecht tegen een tweetal dienstmannen van den Christ. Volksbonddietegen hun handkar geleund, stonden te rusten. De ongelukkigen geraakten door den voortrennenden wagen letterlijk in beknelling zoodat één van hen voor dood in den Dierentuin werd binnen gedragen en de ander ernstig aan arm en hoofd werd gekneusd. Nadat hun de eerste geneeskundige hulp was verleend, werden zij per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Hij, die het zwaarst werd verwond, overleed kort na zijne overbrenging. De toestand van den ander levert geen ernstig gevaar op. Uit Amsterdam meldt men Een vrij hevige brand brak Donderdag morgen door onvoorzichtig omgaan met een petroleumtoestel in een kelder aan de Haar lemmerstraat uit. Alleen een kostgangster der bewoners, eene half blinde vrouw, was thuis. Niet dan met moeite redde deze het leven. Met brandwonden overdekt werd zij naar het gasthuis vervoerd. De vlammen grepen snel om zich heen, voornamelijk in het ach terhuis, zoodat daar het achtergedeelte van den kelder, en de achterkamer van het be nedenhuis en de eerste verdieping gedeel telijk uitbrandden. Het vuur tastte gelukkig niet het voorste gedeelte van het perceel aan, waar in het benedenhuis eene nering in geestrijke dranken wordt gedreven, en derhalve vele brandbare stoffen aanwezig waren. De brandweer was spoedig ter plaatse, bluschte het vuur in een half uur tijds en droeg zorg, dat het drukke verkeer langs de Haarlemmerstraat zoo min mogelijk werd belemmerd. Loonopzand, 30 Aug. Gisteren namiddag van 5 uur tot 's avonds gaf „Sophia's-Ver- eeniging" in den tuin van onzen notaris, den WEd. heer J. Bossers, eene scheone uitvoering, om dezen eene welverdiende hulde te brengen als voorzitter en hoeksteen der fanfare. Het was in den omtrek te hooren dat er keurig gespeeld werd. Als altijd werden de muzi kanten gul onthaald en menig glas werd er gedronken op het welzijn van hun waar- digen voorzitter. Sprang, 30 Aug. Heden avond circa 7 uur, had alhier een droevig ongeluk plaats, dat helaas, voor de zooveelste maal, weer aan eigen onvoorzichtigheid moet worden toegeschreven. Toen de tram de halte ver liet, sprong het zevenjarig kind van S. Ver schuren, arbeider alhier, op den achtersten in gang zijnden wageu, met het treurig gevolg dat het onder de raderen geraakte en in een oogenblik een lijk was. Het lichaam van het ongelukkige slachtoffer was deerlijk verminkt. Tilburg, 31 Aug. Gisteren avond kwam alhier van particuliere zijde het bericht, dat onze geachte burgemeester de WEd. heer J. F. Jansen, naar aanleiding van zijn zilveren Ambts-Jubilé in dit jaar, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M, de koningin, benoemd was tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Overal waar de tijding van die onderschei ding kwam, werd zij met groote vreugde begroet, als eene erkenning van waarachtig groote verdiensten. Een even verrassende als wèl geslaagde ovatie werd aan den nieuwbenoemden ridder gebracht in den schouwburg, waar deze week het gezelschap van den heer L. H. Chrispijn een serie van even uitstekende als druk be zochte voorstellingen geeft. Er werd opgevoerd de bekende comedie van ,/Schöntan" „Mijn Papa 't Kamerlid." De zaal was stampvol. Vóór de derde akte ging het scherm omhoog en trad de heer L. Van Westerhoven, die de rol van het kamerlid vervulde, naar voren, deelde het heugelijke nieuws aan het publiek mede, en vroeg als „Karaerlid"Jde vrijheid om den burgervader, die zich met zijne familie in de zaal bevond, geluk te wenschen, en de hoop uit te spreken dat ZEd. nog vele jaren mochten geschonken worden voor het welzijn van Tilburg. Slechts weinigen nog onder de aanwezigen droegen kennis van de be noeming zoodat die mededeeliug en de daaraan verbonden gelukwensch plotseling een geestdrift wektendie zich uitte in een daverend gejuich en een hartelijk „Leve de burgemeester." En toen daarop de muziek het „Wien Neerlandsch Bloed" aanhief, zong alles en allen het volkslied mede, ter eere van de man, die zooveel voor Tilburg heeft gewerkt. Heden waren vele huizen versierd met de vaderlandsche vlag. Na afloop der parade van de d.d. schutterij is er aubade bij den burgemeester en heden avond eene serenade van de N. K. Harmonie. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur Wij hebben met genoegen gezien, dat de man met de baggerlaarzen U niet beletten kan, uwe courant dienstbaar te stellen aan de belangen van onze streek. Flink zoo M. de R. Wij voldoen dus gaarne aan uw verzoek tot het publiekom mededeeling van de ongemakken, die het rampzalige Drongelsche veer ons bezorgt. Gisteravond (Dinsdag 28 Aug.) stonden 2 rijtuigen minstens 3 kwartier aan den Zuide lijken kant te wachten Er waren weer stukken Ik ben geen deskundige en kan er dus niet over oordeelen, over wat men beweert van de inrichting der daar in ge bruik zijnde beweegkracht. Men zegt dat bij het minste zand in de petroleum het machien zijn dienst weigert Fin de Siècle Een enkel zandkorreltje is van invloed op de belangen van onze streek! En dat onder hooge bescherming van onze Regeering Met opzichter etc. loopt er minstens een personeel van 6 man. WAAROM (en dit met groote letters s v.p. M. de R.) maken de Besturen der belang hebbende gemeenten van den Noordelijken kant toch geen werk van de zaak Wat moet er ons toch in den aanstaanden winter boven het hoofd hangen? Zwijgen kan in dit geval geen goud zijn. P.S. Achhadden wij ons ouden Flip Uit hoven maar terug. Die stoorde zich niet aan een zandkorreltje Dank voor uwe plaatsruimte. X., WAALWIJK, 31 Aug. De sluiting van Frankrijk is voor den veehan del drukkend, dit ondervinden de veehouders in deze streek in hooge mate. De markt was heden weer ruim voorzien van kalfbeesten, de handel was zeer slap. f Kalfkoeien golden f 140.f230.af Dito vaarzen f 135.èt 185,f Jonge varkens aangevoerd stuks, verkocht van f6.00 tot f 10.50. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 289 kg. van fl,10 h f 1,27 per kg. Eieren f 3,50 a 4,50 per 100 stuks. De huidenmarkt blijft vast gestemd. Goede zomerossen in de wichten van 20/25, 25/32, 32/40 Kg. ruimen op alle hoofdmarkten tegen hoogere prijzen vlug op en dientengevolge is de aandacht hoe langer hoe meer op de tweede kwaliteit en zelfs op de ^mindere soorten in de zware wichten gevestigd. Het lui. huidenartikel ondervindt ook hierdoor meer aftrek en waarschijnlijk zullen daarvan de prijzen hooger gaan. In prima zwaar leder, waarvan de voorraad dadelijk weer opruimt als er iets aangeboden wordt, blijft de markt zeer gunstig gestemd. Men kan gemakkelijk 5 a 7 ct. per Kilo meer bedingen aan ia 't voorjaar, niettegenstaande de looiers wegens den killen zomer voortdurend nieuwen voor raad aan de markt kónden brengen. In schorsch gaan de prijzen eveneens vooruit. Het weder is thans op de lossing gunstig en daarvan wordt door de looiers een ruim gebruik ge maakt. ONDERTROUWD MAX GOVAERTS EN CATO GEERLING. Waalwijk, en Tilbukg.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2