Nummer 72. Zaterdag 8 September 1894. 17e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Griekenland. Azie. UITVOERINGEN. BINNENLAND. De Eeho van het Zuiden, Waal wij kschc en Langstraatsclir Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regel» J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naarplaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steineb,, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. LOMBOK. Door den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indie is per telegraaf het volgende bericht Ik acht tia overleg met den commandant der zeemacht, den legercommandant en den Raad van Indie versterking der marine en zending van mariniers onnoodig, doch waar deer de zending van een detachement kolo niale reserve en 500 man suppletietroepen. De aanvullingstroepen zijn thans alle op Lombok, het materieel gedeeltelijk, de rest volgt spoedig. Het N. v. d. D. publiceerde Woensdag het volgend telegram Een bataljon vermoedelijk het 9erukt morgen op. Tengevolge van het vuren der zeemacht en van de artillerie is Mataram verlaten. Hevige branding maakt de lossing moeilijk. Dit telegram kan als antwoord dienen op de vraag wat met het gisteren ontvangen vredevoorstel gedaan wordt. Terwijl tot dus ver alleen de zeemacht en eene afdeeling berg-artillerie het geschut lieten spelen tegen de hoofdplaats vin het verzet, geeft het op rukken van het bataljon te kennen, dat de geheele troep op het punt staat actief op te treden. Er wordt een begin gemaakt met het uitwisschen van den ondervonden tegen- slag. Dit is op het oogenblik het hoofdfeit van den dag. De troep is zoodanig hersteld en aangevuld, dat aanvallenderwijs kan opgetre den worden en daarmede is de tweede peri ode geopend, welke zoo menige expeditie in onze Indische bezittingen gekenmerkt heeft eerst verraad en verliezen en eerst daarna de overwinning. Een gelijk luidend telegram aan verschil lende bladen geeft de volgende mededee- lingen »'Het negende bataljon met een sectie bergartillerie is naar Kela opgerukt ten zuiden van Mataram, met last dat te beschieten. De granaten van de oorloggsschepen ver nielen thans het paleis te Mataram. Generaal Vetter heeft meer oorlogsschepen gevraagd voor blokkade." Het N. v. d. D. van heden zegt Op dit oogenblik is het beeld van den toestand op Lombok minder duidelijk ge worden. Dinsdagmorgen ontvingen wij het bekende telegram, met het aanbod van de Baliërs om 50 gevangenen in vrijheid te stellen indien wij daartegenover wilden beloven met pak en zak het eiland te verlaten. Woensdag kregen we daarop het verrassende bericht, dat een bataljon oprukte tegen de vijandelijke stellingen de hoofdplaats Mataram de kraton, door de Baliërs was verlaten, als een gevolg van de granaten der marine. Daarbij kwam trouwens nog bericht van een krachtig optreden der artillerie, wat beschouwd mocht worden als een minachtend antwoord op den stouten eisch van den Radja. Van al deze feiten schijnt de regeering intusschen niets te weten. Noch omtrent het terugvinden van het detachement Lindgreen in het Dewahuisnoch omtrent de onder handelingen over de 50 gijzelaars, werd door haar iets bekend gemaakt. Alleen werd Dinsdag door den gouverneur-generaal aan den minister geseind, dat hij versterking van marine en mariniers feitelijk onnoodig achtte, een verzekering welke in strijd schijnt met de raededeeling uit een den volgenden dng door andere bladen ontvangen telegram, dat generaal Vetter nieuwe schepen vroeg voor de blokkade van de westkust. Naar het ons voorkomtis de regeering dus feitelijk twee dagen achter met het offi- cieele relaas van den stand van zaken. Bij het sluiten van deze editie hadden wij ook heden nog niets uit Den Haag vernomen. Van den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indie isonder dagteekening van gisteren, bij het departement van koloniën ontvangen het navolgende telegram betreffende expeditie Lombok. Gisteren Kampong Kale aan zuidelijken oever Antjar-rivier bezet met twee compag nieën infanterie en sectie veldartillerietot steun operatie heden tegen Aroen, 1400 meter van Mataram." Op den eisch van den advocaat-generaal heeft de kamer van in beschuldiging stelling mevrouw Joniaux uit Antwerpen naar de assisen verwezen ter zake van moord op Léonie Ablay, Jacques van dea Kerckhove en Alfred Ablay. Door het vonnis van den vrederechter te Rive de Gier, waarbij bepaald is, dat binnen acht dagen de stakers der glasblazerij Ri- charme de bij de fabrieken behoorende wo ningen moeten ontruimen, zijn 130 gezinnen op straat gezet. Vandaar groote ontevreden heid, Woensdagavond hebben een 2 honderd stakers de stad doorkruist, revolutionaire liederen zingend. Bedreigingen werden geuit voor de woningen van den vrederechter en den gedelegeerden administrateur der blaze- rijen, even als voor de woningen der werk lieden, die den arbeid willen hervatten. Een commissaris van politie is met een boksbeugel zwaar gewond. De dader, Bonnardei, is in hechtenis. Het schijnt dat Behanzin niet heel ruim van alles voorzien wordt op Martinique; de minister van koloniën heeft althans bevel gezonden, den gevallen tiran te behandelen, zooals de waardigheid van Frankrijk en de humaniteit dat eischen. Uit Assaba, in het gebied der Britsche Niger-maatschappij, verneemt de Pall Mall van een bloedig gevecht, waarin 70 beambten der maatschappij den dood zouden hebben gevonden. De Central News meldt iets dergelijks, met het onderscheid dat de aanvallers Franschen waren. Bij het bestuur der maatschappij is ook hier weder niets bekend. Keizer Wilhelm heeft Dinsdag met zijne gemalin een bezoek gebracht aan Konings bergen, waar hij even feestelijk als hartelijk werd ontvangen. Onmiddellijk doel der reis was: bijwoning van legermoeuvres, ingeleid door de onthulling van het in de stad voor wijlen keizer Wilhelm I, 's keizers grootvader, opgerichte standbeeld. In antwoord op tot hem gerichte toespra ken heeft de keizer verklaard zich met ge noegen weer in de hoofdstad van Oost Pruisen te bevinden, vooral nu de toestand der pro vincie, dank zij het uitstekend beleid der overheid onder begunstiging des keizers, zoo aanmerkelijk begint te verbeteren. Is het land oudtijds gewonnen met het zwaard, „door werken des vredes, daarop geef ik mijn keizer lijk woordzal het behouden worden," sprak de keizer, die aldus besloot „Ik ontveins mij, vooral wanneer ik de oogen naar dit standbeeld opsla, de moeilijk heden geenszins, die nog overwonnen moeten worden eer een zoodanig werk tot stand ko men zal. Want de houding van dat beeld is goed gekozen, geschiedkundig juist en vol komen waar, met de hand aan het zwaard." Generaal Karaiskati is op non-activiteit gesteld tengevolge van het gebeurde met de Acropolis en de plaatselijke commandant van Atheue is gestraft; beiden hadden het gedrag der officieren goedgekeurd. Het offi cierskorps is hoogst opgewonden. De regee ring verklaarde, dat zij de wet zou doen eerbiedigen. Andermaal verscheen, in stede dat we ver nemen van oorlogsteiten, een papier met een decreet der Chineesche regeering, houdende uitnoodiging aan de burgers van het Hemel- sche rijk om al wat Japanner is van het aangezicht des aardrijks te verdelgen. Doch de bevolking schijnt dit vrijwel onverschillig te laten. Terwijl in Japan bepaaldelijk vader landslievende geestdrift voor den oorlog heerscht, schijnt men dien in China meer als een regeerings-oorlog te beschouwen. Hoogstens komt het hier en daar tot uitin gen van vijandschap tegen de vreemdelingen in het algemeen, en oudauks alle keizerlijke decreten, waarbij eene welwillende behan deling der christenen en andere vreemdelingen wordt aanbevolen, openbaart zich eene toe nemend vijandige stemming en hoort men dwepers openlijk de verdelging van alle „vreemde duivels" verlangen, gelijk de vreemdelingen in China heeten. Deze vreemden schijnen dus feitelijk op het oogenblik meer van de Chineezen te duchten te hebben dan de Japanners, die zich rustig in Korea versterken en over het algemeen eene bedrijvigheid ontwikkelen, waarvan men bij de lieden van de gele vlag maar weinig of niets bespeurt. Zoo werden b.v. de meeste Chineesche re- crulen, in plaats van naar Korea, naar de verschillende Chineesche kustplaatsen gezon den, waarbij zich vele gevallen van verzet en van desertie voor. WAALWIJK. Zondag 9 dezer, 'smidd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Omhoog. Heinze. 2. Die Bethende. Diabelli. 3. Römischer Triumphgesang. Max Bruch. BAARDWIJK. Concert door de liedertafel Tot Bloei der Toonkunst, op Maandag 10 September, half elf urein de zaal van den heer L. van Cromvoirt. Zie programma's. KAATSHEUVEL. Matinée door de harmonie „Apollo", op Maandag 10 Septemberten 10 ure, in de zaal der harmonie bij den heer C. Mombers. Zie programma's Matinée door het handboogschutters ge zelschap Araoeuita8, in de zaal van den heer C. Mombers, op Dinsdag 11 September, ten 10 ure. Zie programma's. WAALWIJK, 7 September 1894. Benoemd tot burgemeester van Sprang en van Vrijhoeven-Cappel de heer J. van Dijk. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met wijziging in zoover van de beschikking van 3 Augustus, bepaald, dat het schriftelijk gedeelte vau het in het najaar van 1894 te houden examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a, van de wet op het lager onderwijs, zal plaats hebben 3 Oc tober, en zijn benoemd in de commissie belast met het afnemen van dat examen, in: Noordbrabant. a. tot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district Breda; b. tot leden, de schoolopzieners in de arron dissementen Osch, Boxmeer, Tilburg en Ze venbergen; c. tot leden-plaatsvervangers, de schoolop zieners in het district 's Hertogenbosch en de arrondissementen Heusden, Oorschot, Vechel en Waalwijk. Voor het jaar 1895 zal de loting voor de Nationale militie plaats hebben Te Loonopzand (gemeentehuis te Kaats heuvel) Vrijdag 26 Oct. nam. 121/* ure Waalwijk, Zaterdag 27 Oct. voorm. lU/a ure en HeusdenMaandag 29 en Dinsdag 30 Oct. voorm. 11 ure. Gedeponeerd bij de brig. comm. der mar. alhier een bankbiljet groot 25 M. X. No. 7486. In verschillende steden van ons land heeft zich eene commissie gevormd die zich ten doel stelt een fonds bijeen te brengen „ter tegemoetkoming in de opvoeding van de wettig erkende kinderen vau officieren en onder officieren van het Indische leger, wier vader voor den vijand is gesneuveld of tenge- olgev van bekomen wonden is overleden. Men schrijft uit Nieuwediep dd. dezer: Aan boord van Hr Ms. pantserschip, Guinea, deel uitmakende van de manoeuvreerende oorlogsvloot ter reede van Tessel, heeft ter wijl het schip zich op de hoogte van Kijkduin bevond, een zeer ernstig ongeluk plaats ge had. Door het ontijdig afgaan van een kanon, op het oogenblik dat de geschuttoren nog niet in de juiste richting was gebracht, is een der schepelingen vermoedelijk gedood en zijn een officier, een onderofficier en een zeemilicien verwond. De eerstbedoelde, de lichtmatroos N. Kuiper, wordt vermist, zoo dat hij zeer waarschijnlijk over boord geschoten is, zonder dat dit door den kruitdamp kon worden waargenomen, De luit. ter zee le kl. Eijbergen, die zich met den commandant en de loods op de commandobrug bevond toen het schot afging, bekwam eene ernstige wonde aan den linkervoet en eenige kleine kwet suren; de zeemilicien Lap werd zwaar gewond aan aangezicht en de geheele rechterzijde, terwijl de bootsmansmaat Dekker er met ge deeltelijk geschroeid gelaat afkwam. De volle lading van het stuk kwam tegen de brug- pantsering, waardoor deze beschadigd werd; de materieele schade is echter niet belangrijk. De luit. ter zee Eijbergen en de milicien Lap zijn terstond na aankomst van het schip te Nieuwediep in het marine hospitaal opge nomen. De bootsmansmaat Dekker wordt aan boord verpleegd. Het ongeluk moet veroorzaakt zijn doordien een zeemilicien, juist toen de lading in den vuurmond was gebracht door eene onvoorzich tige beweging op het aftrektouw trapte, waar door het slagpijpje ontbrandde en het schot onverhoeds afging. Klaas Boes weigert in de gevangenis te Alkmaar voedsel te gebruiken. Te Bergambacht zijn ernstige ongere geldheden voorgevallen in verband met maat regelen tegen het aldaar heerschende mond en klauwzeer. De burgemeester heeft militaire hulp gerequireerd, waarop een detachement, sterk 40 bajonetten, onder commando van den le-luitenant Spaanuit het garnizoen te Gouda daarheen vertrokken is. Tot de Fransche zeden behoort de gelijkheid in de titulatuurtot den president der Republiek en den nederigsten ambtenaar, zegt men monsieur en tot derzelver vrouwen madame de toon moet dan het verschil in respect uitdrukken. Toch bestond er in officieele stukken standsverschil; men sprak er van le sieur, le

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 1