Notaris BINK, Notaris BANT, Middelkoop, Advertentiën, BINK, te Waalwijk, LOEF F, te Drunen, Burgerlijke stand. Handelsberichten. finaal verkoopen VERKOOPEN'. publiek verkoopen Notaris veilen en verkoopen nomméen dergelijke uitvluchten voor het noemen van den waren titel. Dat zal nu in het deparement der Seine ophouden: in alle ambtelijke stukken zal daar een man „mijn heer", een getrouwde vrouw „mevrouw" en een meisje „mejuffrouw" heeten. Ach konden wij er bij ons te lande toch ook toe komen om al de bespottelijke onder scheidingen in de titulatuur over boord te werpen Wat een verlichting zou dat zijn. De moordenaar van den jongen Paredis uit Heppeneert bij Maaseik (Belgie), zekere P. J. E., uit Venraai, een jongen van slechts 18 jaar, zal, naar wij vernemen, deze maand voor de rechtbank te Roermond terecht staan. E. heeft alles reeds lang bekend. Te Gemert zijn de boerderijen vau F. v. Rooy, Joh. Hoevenaars, B. Van Kessel en G. Van der Einde door brand vernield. Alles was verzekerd behalve de inboedel van G. Van der Einde. Ook kwamen 2 var kens en een schaap om. De oorzaak van deze ramp ligt in het duister. Eindhoven 4 September. De looiersbeurs was heden niet druk bezocht, er ging weinig om, door de stijgende huidenprijzen werd weinig lust tot koopen gevonden zoodat de lederprijzen nog steeds gedrukt blijven. De prijzen waren als volgtzoolleder 65 a 70 ct., bijsoorten 50 a 60 ct., overleder 70 a 90 ct. Traan 20 per ton. Brieven uit de Maasstad. IX. Rotterdam, 5 Sept. 1894. Er is nergens een betere leerschool voor het leven dan in de rechtszaal. In de rechtszaal is een stuk van de groote menschentragedie, van het leven zijn in volle wreedheid, van het bestaan in zij naakte waarheid. Hier is geen poezie, geen alles wegredeneerend optimisme. Dit is een deel van het groote levensmysteriehet kwaad wreekt zich zelve of het wordt gewroken, altijd; de rechters, ernstig kijkend boven hun stijf-witte beffen, verkondigen het u, 't klinkt luide door deze witgekalkte stijllooze zaal, waarin een flauw licht uit de bestofte tuimelra men valt, waar een zware melankolie hangt als eene grijze regenlucht boven een boeren land, hier zijn werkelijk gouden levenslessen op te doen, hier kennis van menschen, van toestanden. Ik heb reden mij te verbazen over de afwezigheid van zoo velen op de publieke tribune,die van deze lessen profiteeren konden. 't Is heel treurig dat bijna uitsluitend het openbaar gedeelte wordt gevuld door een soort rapalje, dat reeds lang gewend is oog en oor voor het goede te sluiten. Geregeld woon ik, uit den aard van mijn journalistieken werkkring, de zittingen bij, en geregeld zie ik op de publieke tribune voornamelijk mij langzamerhand bekend geworden recidi visten, die hier kameraadschappelijk komen vernemen wat hun vrienden op het bankje der beschuldigden van de hooge heeren „krijgen" en op te merken hoe die vrienden gewerkt hebben. Willen wij, opdat gij van de waarheid mijner bewering overtuigd wordet, te zamen een lesuurtje bijwonen? O neen, 't is er nie mendal griezelig, want er is een dik gebuikte veldwachter, die uw roerende goederen met kracht van prestige te beschermen weet en 't is heel aardig er eens rond te kijken. Met uwe medetoehoorders, hierboven bedoeld, moet gij u niet bemoeien, mogelijke invitatie's om meê te gaan en een kaartje te spelen wijst ge eenvoudig van de hand, met de meeste beslistheid. Stop uw zakken goed dicht en doe uw oogen goed open. Hier is de zaal. Rechts voor u hebt gij de journalistenbank waar, op dit oogenblik, een oude heer plaats neemt, een goede bekende van ieder, die hier veel komt. In de vestibule wordt hij door getuigen en beklaagden als „edelachtbare" en ook wel eens als „eerwaarde" aangespro ken, hij geeft dan wijze vermaningen en deelt verstandige lessen uit. Eer hij gaat zitten monstert hij het publiek op de tribune, daar ziet hij heel wat oude bekenden, want mee warig schudt hij het hoofd met oude haren, snuit dan met een nijdigen ruk den neus leeg en valt ten slotte met een bons op zijn bank neer. Tegen den donkeren achtergrond komen flauw-omlijnd de figuren van de rechters naar voren, vóór hen staat de getuigenstoel en de advocaten katheder, links, onder een raam, de bank der beschuldigden. Hier zijn op dit oogenblik een achttal be klaagden gezeten, die de uitspraak komen vernemeneen onbeschaamde recidivist, die met zijn ploertig gelaat rondkijkt en ereis fideel knipoogt tegen goede bekenden op de tribune of ie zeggen wil„ze-make-me toch niks;" een jongen, die hier voor de eerstemaal komt en nog verlegen naar de grond staart; een oud gewiekst wijf, dat heel onnoozel door een bril naar den president tuurtmaar menschen wat willen jullie toch van me een jong meisje dat achter een bonten zakdoek geweldig snikt; een liederlijke kerel die er een liederlijke kroeg in een der achterbuurten op na houdt en wiens naam voorkomt in iedere acte van beschuldiging; een dronkenlap die majesteitsschennis tegen een diender heelt gepleegd; een elfjarig knaapje dat iets waar deloos heeft „weggepikt;" een bemutste vrouw die hier is „vanwege een scheldwoord dat ik niet eens in me hand zou durven nemen, laat staan in ra'n mond," welk scheldwoord zij toch, naar luid van het proces-verbaal had uitgeschreeuwd tegen een buurvrouween allereerzaamst wezen „dat zoo beleedigd was, dat ze er dadelijk getuigen had bijgenomen en aangegeven ook" zoo is ons volkje slachtoffers allen van verkeerde opvoeding, leugen en drankmisbruik. Als deze allen hun vounis gehoord hebben en vertrokken zijn, worden de beklaagden en de getuigen in nieuwe strafzaken binnenge bracht, er is nu een gonzende stilte in de zaal, waarin langzaam klinkt de ernstige stem van den voorzitter, die met een onuitputtelijk geduld steeds maar doorvraagt, ot waarin plotseling de schelle stem van een getuige uitschiet, weer even stilte Dan begint de beklaagde antwoord te ge ven, de bedoelde toehoorders op de tribune rekken de halzen, hun oogen glinsteren van een gemeen plezier, ze knikken elkaar lachend toe dat hèt ie 'm kranig gelapt, zoo zullen wij het ook eens probeeren, waarachtig da's choochemDan weer stilte de officier van justitie staat op uit zijn zetel en begint met langzame woorden, duidelijk articuleerend sprekend, zijn eisch te zeggen weer kijken de toehoorders elkaar aan, stiekem steken ze de vingers op, let op zooveel krijgt ie, zooveel jaar, let op als de eisch bekend is knik ken ze elkaar lachend toewat heb ik jè gezegd dat valt mee da's een tegenvallertje! De beklaagde, als hij er kans toe ziet, kijkt achter den rug van den veldwachter even naar z'n vrindjes op de tribune, hoofdschud dend wat zeg ie daarvan 'k Heb veel te veel gekregen maar zoo hoort hij zich weer door den voorzitter toespreken zoo is hij weer oplettendde pet verlegen from melend in de hand wanten dat is zeer merkwaardig de eerbied van den grootsten gauwdief voor de hoogere justitie is of schijnt tenminste grenzeloos. Zijn vriendjes op de tribune lachen vroolijk hij is ter bij hij is ter gloeiend bij ja jong vandaag jij en morgen ikieder zijn beurt Zie is het goed dat dergelijke luiwier eeuig doel het is gauwdievenstreken te leeren, of hatelijke belangstelling in het „lot" van een vriend te komen toonen, hier toegelaten worden Is dit de bedoeling van den wet gever geweesttoen hij wilde dat het recht in 't openbaar zou gesproken worden? Eerst dan kan de rechtszaal volkomen zijn een leerschool voor den mensch als dit soort publiek ge weerd wordtdit is Daar de tegenwoordige wetgeving onmogelijk, doch de aandacht van de desbevoegde autotiteiten blijve er bij voort during op gevestigd. Wilt gij weten welke impressie's deze men schen uit de rechtszaal medenemen Komt dan mee lezers naar een der vieze kroegjes, waar dit gespuis bijeenkomt, o aar zel niet, je zult een pret hebben van heb ik jou daar, o heere, 't zijn zulke piendere jongenszulke gladde vogelszulke leuke krakelingen, die vriendjes bijmekaar, d'r is- t-er één bij, nee maar, dat is me d'r eentje, Engel hiet-ie, Engel, precies wat ie niet is, dat is de grootste pretmaker, dan heb je verder Manke Manus en Scheele Kees en Looien Pijpen en Groene Piet en nog veel meer, allemaal prettige jongens onder elkaar en je mot ze hooren, nee' maar je mot ze hooren als ze der alles uitflappen wat ze d'r in hebben, o maar je lacht je gewoon een bult: zoo scherpzinnig zijn ze en zoo aardig. O, 't is er zoo gezellig, veel gezelliger dan ergens anders, 't Zijn zulke fideele jongens, harten van goud, denk je dat ze elkaar ooit zullen verraden? Wel neen, dat kan je be- grijpeu die inbreker is een ferme kerel, en die woesteling is een aardige kerel en die zakkenroller is een flinke kerel en die kas- telijn is een degelijke kerel, en ze hangen als een klit aan mekaar en ze lachen de politie lekkertjes in haar gezicht uit. Vanmorgen zijn ze op de rechtbank ge weest, dat was een lol, alles even mooi, even komiek, even leuk, even leerzaam, en ze hebben hersens in d'r kop, snapje en daar hebben ze al die leukigheid in opgenomen, voel je wel en die gaan ze nou onder me kaar verwerken en nu gaan ze besluiten dat ze het hem net eender zullen lappen, of nog beter deuren openzagen, zakken leegmaken, anderen bedriegen. En de Engel zegt nog zoo allergrappigst weet jezegt ie hetdat ie nooit zoo'n handige kerel gezien heeft als Mottige Piet die vanmorgen voor de heeren stond zoo beteuterd of ie nog nooit mee had gedaan aan de heb-heb en de rechters o, de Engel is omgevallen van het lachen ze dachten heusch dat Piet berouw had, die ken huilen as tie wilNou mot ie een jaar de bak in, afijn, vandaag hij, morgen ik en as we vrij komen gaan we weer lekker aan den slag. Nou jongens, jullie hebt allemaal je werk, veel vangst en Dinsdag zien we elkaar weer bij de heeren, Manus mot voorkomenenz. enz. Is dat niet vreeselijk, lezer? Zooals u zeker bekend is hebben we op dit oogenblik in mijn vaderstad een besmet telijke ziekte onder de koeien. Mond- en klauwzeer De koeien hebben over het algemeen niet te klagen, zij drinken ongekookt slootwater dat zou ons cholera bezorgen. Zij loopen in drassige landen wij kregen er reumathiek van geheel ongestraft. Geluk kige koeien. Maar ook zij hebben hun ziekte, mond- en klauwzeerop de hoeken van alle straten ziet men plakkaten met: „Kookt uw melk" waarvan de geestige jeugd gemaakt heeft „Kookt uw melkboerde politieagenten u weet wel, onze voortreffelijke politieagen ten hebben last gekregen goed toe te zien, dat geen herkauwend dier dat uit den zuogenaamden besmetten kring komt, een weg naar de afgesloten markt volgt, die niet strikt is voorgeschreven, ter voorkoming van overbrenging der ziekte en de politie kwijt zich kranig van haar plicht Heel veel dappere dienders vatten hun taak geweldig nauwkeurig op, geen herkau wend dier mogen zij doorlaten en als er dus een verdwaald jongetje met een bokje of geitje op den verboden weg komt, zijn zij er dadelijk bij om het gevaarlijke bokje te arresteeren. O, die dappere politie Heel dikwijls gaat zoo'n beestje op den loop zijn meestertje na, en zoo ziet men dan ieder oogenblik een rustbewaarder vol hei ligen moed een vluchtend geitje achterna hollen, op zijn gelaat de volkomen overtui ging Het vaderland is in gevaar, hu D. SPRANG. Vanaf 1 tot en met 31 Augustus. GEBORENHendrikus z. van W. Chabot en J. A. van den Hoven Curnelia Hendrika d. van A. C. Goedhart en M. Nieuwenhuizen Maria Cornelia Adriana d. van A. N. Leenpoel en W. D. van der EschJosijna d. van M. Vos en E. J. Soeters Hendrika Geertruida d. van A. P. Steussy en A. Cha bot Hendrik Andries z. van W. J. van der Poel en W. C. van Wijlen Arnoldus z. van Willem de Bie en P. Ha verhals. OVERLEDEN: Elisabeth Pieternella de Jong 7 jaren Elisabeth de Graalï 6 jaren Maarten van den Ende 6 jaren Alida Craaijo 6 jaren Levenloos aangegeven kind van M. de Rooij en M. van Beek Josyna Vos 7 dagen Huibert Bastiaan Verschuren 7 jaren. HUWELIJKS-AFKONDIGING: Hendrik de Bie oud 66 jaren wedn. van Elisabeth Snijders met Anna van Lier 66 jaren weduwe van Dingeman de Bie. DRONGELEN. Over de maand Augustus. GEBOREN: Gerrit Jan z. v. H. van Steenbrugge en E. Schaddelee Gretske d. v. J. Hoek stra en C. Branderhorst Pieter Mathijs z. v. D. C. Bron en J. Lievaart. OVERLEDENAdriaan Nouwens 75 j. echtgen. van J. de Wit, WAALWIJK, 5 Sept. Op de jaarmarkt was het heden zeer druk. Bij grooten aanvoer van hoornvee was de handel tengevolge van den verboden uitvoer lusteloos. Voor prima kalfbeesten besteedde men veel minder prijzen dan twee a drie weken geleden. Het verschil is van f 25 tot f 35 per stuk. Verschil lende stuks nagenoeg rijpe kalfbeesten kwamen onverkocht van de markt. Voor de Zuid Holl. markten werden nog enkele aan tamelijk loonende prijzen voor de weierij aangekocht. Vet vee blijft genoegzaam gevraagd aan voldoende prijzen. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 297 kg. van fl,24 b. fl,43 per kg. Eieren f 4,a 5,00 per 100 stuks. De huidenmarkt, hoofdzakelijk voor goede zware gezouten La Plata zomerossen, blijft zeer vast gestemd. Zwaar leder gevraagd; men besteedt hoogere prijzen dan verleden jaar. Licht zooileder, binnenzool- en contre fortleder, waarvan de markt niet al te ruim voorzien is, evenals paardenleder, blijft tegen gesouteneerde prijzen gemakkelijk te plaatsen. De handel in schors is tamelijk vlug. Men verwacht binnen eenige dagen verschillende ladingen in onze haven. De prijzen zijn wei zoo vastvooral voor goede Geldersche akkermaal en Fransche schors. Van laatst genoemde worden voortdurend min of meer belangrijke partijtjes per spoor aangevoerd. In vreemde looistoffen waarvan, de prijzen de laatste tijd zeer billijk zijn, gaat voor winterprovisie tamelijk veel om. Ondergeteekende roept bij deze hartelijk vaarwel toe aan familie en bekenden, wegens vertrek naar Indie. M. S. VAN DUREN. Waalwijk, 5 September 94. te WAALWIJK, zal Maandag 10 Sept. 1894, des avonds 8 ure, bij M. van Vuren te SPRANG, Een HUIS en TUIN te Sprang, groot 12.70 aren, ingezet en gehoogd op f 1000. BOUWLAND groot 93.50 aren, op 1150. Eigendom yan J. VAN VUREN. DE NOTARISSEN EN zullen voor de erven van mejuffrouw dewed. P. VAN KRIEKEN, te Baardwijk, 20 September 1894, ter herberge van Jan de Kort bij inzet, en 4 October 1894, bij de kinderen N. Dekkers, te Baardwijk, bij toeslag, telkens nam. 6 ure, ONDER BAARDWIJK. Koop I. Weiland, Laageindsche Voorweide, groot 85,10 aren. Koop H. Weiland ten oosten van den vorigen koop, groot p.m. 62.70 aren. Koop III. Hooiland, achter koop 2groot 1,45,10 heet. Koop IV. Hooiland, over de Hooigracht, Geer, groot 76,35 aren. Koop V. Hooiland aldaarten zuiden van het ontw. kanaal, groot 67,95 aren. Koop VI. Hooiland aldaar, ten noorden van het kanaal, groot 61,95 aren. Koop VII. Driesland, voor de Loint, groot 47.80 aren. Koop VIII. Driesland, ten zuiden van koop 7, groot 54,30 aren. Koop IX. Driesland, achter Willem Pullens groot 99 aren. Koop X. Bouwland, over Ts^oor, groot 44,10 aren. Koop XI. Bouwland, naast koop 10groot 76,70 aren. Koop XII. Massa van koopen 10 en 11 groot 1,20, (0 hectaren. Koop XIIï. Bouwland, over le Zeine, groot 1,02,20 hectaren, Koop XIV. Bouwland aldaar, ten oosten van vorigen koop, groot 1,01,30 heet. Koop XV. Dries- en Bouwland, ten westen van perceel afk. van Lieshout, groot 72.40 aren. Koop XVI. Dries- en Bouwland, ten westen van perceel van Lieshout, gr. 76,50 aren. Koop XVII. Dries- en Bouwland, over 2e Zeine, groot 1,26,40 hectaren. Koop XVIII. Bouwland, van Ouden Dijk tot Meerdijk, groot 66,90 aren. Koop XIX, Bouwlandvan 2e Zeine tot Meerdijk, groot 1,36,10 heet. te WAALWIJK, zal op Woensdagen 19 September en 3 October 1894, telkens voormiddags ten 10 ure, ter herberge van A. van Wijck ten Genderen, namens den heer DIRK BRANDERHORST Gzoon, thans in Amerika, KOOP 1. Een perceel Weiland te Eethen in de Hoeven, sectie B no 168, groot 3,26,40 hectaren. KOOP 2. Een perceel Weiland, te Gen- deren gem. Eethen in de Rukens sectie D nos 303, groot 1,99,70 heet. gevestigd te C a p e 11 e zal aldaar in de Heistraat bij OCKERS, op Woensdagen 12 en 19 Sept. 1894, 's morgens 10 uur, in het openbaar Onder CAPELLE, 1. Hooiland, in Nederveen H Voorland* B no 59, groot 2 h. 95 a. 80 centiaren. 2. Dito, //Waardje'' B no 58, groot 69 a. 80 centiaren. 3. Dito, „Aanwas" A nos 240 en 241 groot 51 aren 50 centiaren. 4. Dito in de oostelijke Buitendellen, C nos 95 en 96groot 1 h. 03 a. 10 cent. Onder MEEUWEN. 5. Weiland te Babyloniënbroekin de West Hengmeng, achter de woning van C. Lankhaar, C nos 95 en 96, groot 1 h. 57 a. met I a. 20 c. bouwland, no 97, samen groot 1 h. 58 a. 20 cent. Onder WASPIK. 6. Moeras, in de Moerassen, E. nos 292 en 293. groot 1 h. 07 a. 10 c. Onder 's-GRAVEMOER. 7. Hooiland in de Beisters, A 197 en 198, groot 71 a. 70 c. AANVAARDING, koopen 1, 2, 3 en 5 einde seizoen van dit jaar en koopen 46 en 7 gelijk tijdstip 1895.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2