Nummer 74. Zondag 16 September 1894. 17e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. V BUITENLAND. Spanje. Engeland. Duitschland. UITVOERINGEN. BINNENLAND. De Echo van het Zuiden, H aal wij kscbe en Lanptraatsche Cooraat, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden uan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 1—7 regeln 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, morden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steinee, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De hertog van Orleans, doende wat des kroonpretendenten is onder den titel Philips VIII, heeft Woensdag, in aansluiting aan de teraardebestelling van zijn vader, den graaf van Parijs, een redevoering gehouden in het Grosvenor hotel te Londen ten aanhoore van een duizendtal getrouwen. Dank zij den tijd des jaars, dank zij ook de belangstelling der roenschheid in elke opzienbarende handeling van een hunner natuurgenooten, wordt den jongen mau het pleizier bereid zijn betoog in alle talen der beschaafde volkeren te zien overgezet, 't Zal hem in 't vervolg moeilijk genoeg vallen een zoo talrijk auditorium bij een te brengen allen, die eenigermate be trokken kunnen worden geacht bij de monar chale beginselen, waren opgetrokken of liever overgestoken naar Engeland om getuigen te zijn van de begrafenis van hem, wiens pre- tentien te recht aanspraak maakten op een ernstige bespreking, zij 't ook dat hij aan de verwezenlijking van het streven zelt niet meer geloofde. Reden tot verbazing en verwondering geeft de hertog van Orleans eigenlijk meer door één enkele daad (de verwijdering van graaf d'Haussonvilledie als vertegenwoordiger van de familie in Frankrijk optrad en tevens als raadsman fungeerde) dan door zijn woor den. De hertog sprak van de droeve ontroe ring, waarmede hij de bewijzen van toewijding aanvaardde hij zeide er tevens in te zien een bewijs van trouw aan de beginselen der monarchie, door hem (den hertog) vertegen woordigden door hem bij erfrecht aanvaard. De jonge pretendent verklaarde zich door drongen van zijn plichten zoowel als van zijn rechten en hij beloofde zich van zijn zending te zullen kwijten naar het voorbeeld van zijn vader en gesteund door alle vrienden der goede zaak. De hertog eindigde als volgt: „hoewel ik nog jong ben, ben ik mijn plich ten ten volle bewust. Bezield door mijn groote liefde tot Frankrijk zal ik al mijn kracht, al mijn energie inspannen om die plichten te vervullen en met Godes hulp zal ik slagen." Daarna hield de hertog een cour, receptie of audiëntiehij omhelsde een paar uitver korenen. drukte anderen de hand en onder hield zich daarna heel minzaam met een aantal der aanwezigen, zooals dat voegt aan hen, die aan 't hoofd van een volk staan en zooals dat onberispelijk kan worden nagevolgd door allen, die naar zulk een positie dingen, *t zij met, 't zij zonder eenige kans op sla gen De bijval is des hertogen „maiden speech" niet on houden, doch er sprak wellicht meer medelijden uit voor het idealisme van den woordvoerder dan wel geestdrift voor zijn zaak. De eerste „regeeringsdaad" van Philips VIII, met welker uitvoering hij niet eens heeft willen wachten tot na zijns vaders begrafenis, is geweest de aanneming van het ontslag van graat d'Haussonville als leider der partij, nadat hij dezen getrouwen raads man zijns vaders tot de aanbieding ervan had gedwongen door zijn houding. Duidelijk en klaar werd den graaf na zijn aankomst op Stowe House beduid, dat hij beleefd en vriendelijk zou worden behandeld, doch dat hij geenszins meer zou worden geraadpleegd als tijdens het leven van den graaf van Parijs; de hertog van Orleans dwong, naar beroemd voorbeeld zijn Bismarck tot heengaan. En deze ging heen, onmiddellijk zelfs, zonder de begrafenis at te wachten, terwijl nu den hertog het plan wordt toegedicht, zelf de politieke leiding te aanvaarden met een raad van jongeren, door hemzelven te kiezen buiten alle wenken en aanduidingen in. Die vrij heidszin van het jongmensch is zeer wel te begrijpen: zijn vader heeft hem altijd door in toom gehouden en wel wetend, welke de karakterzwakheden waren van zijn opvolger als kroonpretendent, heeft hij zijn gemalin de volle beschikking gelalen over zijn 50 millioen francs bedragend vermogen terwijl den hertog zijn jaargeld van 1/s millioen blijft toebedeeld. De agitatie onder de Fransche conservatieven is groot, hoewel het gebeurde te voorzien wasde hertog wil zelfstandig handelenzooals 't een niet constitutioneel vorst voegt In Italië en ook wel daarbuiten, hoewel in veel geringer mateis de agitatie over Crispi's te Napels gehouden redevoeringenorm: zijn opwekking tot samengaan der geestelijke en wereldlijke gezaghebbenden ter bestrijding van het anarchisme, wekt de goedkeuring der gematigden van alle richtingen den spot der uitersten, clericalen zoowel als ra dicalen, terwijl de Vaticaansche pers eigen lijk een beetje met de zaak verlegen zit. Van den mensch Crispi is deze ommekeer eigen lijk nog verwondelijker dan van den staats man. Tusschen Japan en Korea blijkt, volgens bericht uit Tokio, den 26 Aug. 11. te Seoul een formeel verbond te zijn gesloten, waarbij koning Li Hui het Chineesche oppergezag heeft afgeworpen, om zich aan te sluiten bij Japan. Volgens dit verdrag zal Korea voortaan een onafhankelijke Staat worden, welks on schendbaarheid van grondgebied, zoodra de Chineezen verdreven zullen zijn, door Japan zal worden gewaarborgd. De Japansche regeering zal de krijgsver richtingen leiden, noodig tot verdrijving der Chineezen. De koning van Korea zal evenwel de Japanners daarbij zooveel mogelijk be hulpzaam wezen door het bevorderen der operaties, het verschaffen van levensmiddelen, enz. Deze overeenkomst blijft van kracht zoolang de oorlog duurt. China weet dus nu waar het met Korea aan toe is en kan tegenover de mogendheden nu niet meer de bewering volhouden, dat 't juist met het dempen van den opstand op het schiereiland gereed was, toen de Japanners er tusschen kwamen. De keizer en vooral de keizerin-moeder moeten inmiddels hoe langer hoe ongeduldiger worden, en Li Hung Chang, de onderkoning, heeft reeds een bedreiging met de geheele ongenade ontvangen, waDneer hij niet spoedig zorgt voor eene beslissende overwinning. Dat zou dan aan China weer een zijner knapste aanvoerders kunnen kosten, tenzij men de voorkeur geven mocht aan eene nieuwe groote overwinning op het papier, dat vooral in China goedkoop en geduldig is. Volgens bericht uit Tientsin heerscht daar dermate een schrikbewind van tuchtelooze militairen, dat de meeste gegoede burgers de stad verlaten en de handel geheel stil staat. Inderdaad schijnt China tot nu toe meer tegen zichzelven dan tegen Japan oorlog te voeren. Over het geheel schiereiland heerscht boos weer. Het telegraphische verkeer in 't binnen- en met het buitenland is bijna in geheel Spanje verbroken. De begrafenis van het stoffelijk over schot van den graaf van Parijs heeft Donderdag middag te Weybridge plaatsgehad en vormde een zeer indrukkende plechtigheid. Te voet volgden de mannelijke familieleden het over schot van „Stowe House" naar Buckingham, van waar het per spoor verder naar Wey bridge vervoerd werd. Koningin Victoria werd vertegenwoordigd door haren kleinzoon, den hertog van York, niet door den prins van Wales, die niet aanwezig was, maar mede eenen vertegenwoordiger had gezonden. Een geweldige brand heef in Zuid- Londen drie groote lederpakhuizen en andere perceelen vernield. In Britsch-Indie zijn hevige overstroo mingen. Laknau is geheel overstroomd. Reuter verneemt uit Bombay: Te Poona hebben rustverstoringen plaats gehad ten gevolge van twisten tusschen Ma- hommedanen en Hindoes. Eene moskee werd geplunderd, een man gedood en velen ge wond. Naar de Times uit Lissabon verneemt bevat het Jomal do Commercio een blijk baar officieus hoofdartikel, waarin wordt ver teld dat Portugal in zake zijn geschil met Brazilië over Braziliaansche vluchtelingen eerst de bemiddeling van de Vereenigde St. en naderhand die van Engeland heeft inge roepen. De regeering der Unie had de be middeling afgewezen, maar Engeland heeft zich er toe bereid verklaard. De Braziliaansche regeering wees echter het bemiddelend voor stel van de Engelsche barsch af en verklaarde dat zij de diplomatieke betrekkingen met Portugal niet wenschte te hervatten. Daarop had Engeland zijn voorstel ingetrokken en verklaard het niet te zullen hernieuwen. Vol gens den correspondent der Times behelst bovenstaand artikel ettelijke onjuistheden Portugal heeft nooit de bemiddeling derVer. Staten ingeroepen en Engeland heeft zijn voorstel ter bemiddeling niet ingetrokken, daar het antwoord van Brazilië, hoewel niet bevredigend, een hervatting der diplomatische betrekkingen tusschen en Brazilië volstrekt niet uitsluit. De keizer heeft aan koningin Margaretha van Italië eene cantate gezonden door hem zelf gedicht en getoonzet, en waarin hij in den stijl der oude minnezangers de persoon lijke en geestelijke deugden der koningin huldigt. Men verzekert, dat de socialisten aan voerder Bebel groote uitgestrektheden land heeft aangekocht te Küssnacht in Zwitserland. Op de volgende twee Zondagen gaan uit de provinciën Posen en West-Pruisen groote gezelschappen naar Varzin om Bis marck te huldigen. Openlijk wordt gezegd, dat deze tochten uit die twee, door het Polen- dom meest bedreigde provinciën, als een protest moeten gelden tegen de toegeeflijke Poolsche politiek, welke de regeering nu volgt. Trots de vrij lastige reis naar Varzin zouden reeds alleen uit Posen zich ongeveer 4000 deelnemers aangemeld hebben. Den hoogeren regeerings-ambtenaren in Posen schijnt deze protestbedevaart zeer onaange naam te wezen, want alle koninklijke beambten is streng verboden mede te doen, schijnbaar met het oog op den keizer; maar de Bismarck toegewijde bladen beweren, dat het verbod uitgevaardigd is, opdat de Polen zich niet zouden ergeren. Nu Bismarck reeds tegenover een kwartierzoeker des West-Pruisische hul- digingsgangers zijne krachtige verbazing over de tegenwoordige Poolsche politiek der re geering heeft te kenneu gegeven, is het begrijpelijk, dat men de beide bedevaarts Zondagen met spanning te gemoet ziet. Een zeer belangwekkende militaire oe fening heeft dezer dagen plaats gehad tusschen Berlijn en Potsdam. Er zou nl. een tele- phoongeleiding tusschen beide steden gelegd worden in den draf. Tot dit doel verlieten in het vroege mor genuur twee patrouilles cavalerie, ieder be staande uit één officier en twee onderofficieren der ulanen, de eene Berlijn, de andere ter- zelfdertijd Potsdam. Iedere patrouille was uitgerust met een compleet telephoontoestel, dat door een onderofficier in een lederen overtreksel op de borst werd gedragen be nevens met een voorraad heel dun staaldraad op rollen, elke rol van 1000 M. In beide plaatsen begonnen de werkzaam heden op de volgende wijze Nadat het einde van den draad met de wacht was verbonden, nam de onderofficier die het toestel droeg, een rol, stak deze aan een soort van kram met handvat, zoodat ze zich gemakkelijk om zichzelt kon draaien reed ongeveer 30 passen vooruit en hield toen halt. Intusschen had de tweede onder officier zijn lans de helft langer gemaakt door middel van een stang, welke in een vork eindigde. De draaddie van de rol van den eersten onderofficier was afgewikkeld werd door den tweeden met de vork gegrepen en door middel van de verlengde lans in de kroon der langs den weg staande boomen gelegd. Nu werd „draf" gecommandeerd. De officier gaf de richting aan daarbij steeds wegen kiezende, langs welke de hoogste boo men stonden. De onderofficier met de rol bleef steeds 30 pas voor, terwijl die met de vork den afloopenden draad maar altijd door in de toppen der boomen wierp. Was een rol afgewikkelddus I K.M. draad gelegd dan werd halt gehouden. De eerste onder officier steeg af, plantte zijn lans in den grond, wond er het einde van den draad omheen en verbond dit weer met zijn toestel. De geleiding' was nu zoo ver klaar; echter moest nog onderzocht worden of ze goed werkte. Tot dat einde werd eerst aangeroepen met een kleinen hoorn; onmiddellijk kwam het zelfde signaal van het punt van uitgang. Nadat een mondeling onderhoud eveneens met gunstigen uitslag was beproefd, werd het toestel zoo spoedig mogelijk opgeborgen, de eerste draad aan een nieuwe rol bevestigd, en in draf ging het weer vooruit. Zoo werd telkens vóór de verbinding met een nieuwe rol, beproefd, of de geleiding goed werkte. Ongeveer halfweg tusschen Berlijn en Pots dam ontmoetten de beide patrouilles elkaar. Nogmaals werden signalen naar de eind punten gegeven, vervolgens de draden ver bonden en de toesteilen in de verbinding opgenomen, zoodat de geleiders der patrouilles de voldoening hadden te kunnen hooren, met welken lof de hoofdofficieren, die aan de eindstations stonden, spraken over het snelle leggen en de zekere werkzaamheid dezer nieuwe telephoon inrichting. Het leggen der 30 K.M. lange geleiding was in nauwelijks 4 uren geschied. WAALWIJK. Zondag 16 Sept.'s middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Cariovalum, marsch. Kessels. 2. Dans la Bruyère, ouverture. Canivez. 3. Eliza, polka pour piston. Tack. 4. Fantasie. Donnizetti. Groote paardenmarkt te Waalwijk, Vrijdag 21 September 1894. WAALWIJK, 15 September 1894. Openbare vergadering van den gemeente raad Maandag 17 September v.ra. 11 ure. Aan de orde 1. Voordracht aan den commissaris der koningin tot benoeming van 2 leden van 't college van zetters. 2. Overdracht der concessie aan de Til— burgsche stoomtramwegmaatschappij. De thans vastgestelde regeling van den winterdienst der spoorwegen brengt voor de lijn Zwaluwe—Bosch eene gewenschte wijzi ging: trein 270 vertrekt van 's Bosch 's avonds om 8 uur in plaats van om 7.14. Deze trein

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 1