dei Registratie en Domeinen Advertentiën, Bekendmaking. lestiir der Domslaea. Notaris A. J. RANT Handelsberichten. Ingezonden stukken. A. VAN VOORST TOT VOORST. De Ontvanger publiek verpachten komt te Waalwijk aan om 3.24 en geelt te 's Bosch aansluiting op trein 9, om 6 uur te Amsterdam vertrekkende van 't Centraal station. Trein 217, de laatste trein van Zwaluwe naar den Bosch, komt te Waalwijk aan 's avonds om 8.27, zoodat de laatste treinen in beide richtingen elkander in Waalwijk kruisen. Andere veranderingen brengt de nieuwe regeling niet voor deze streek. Opening der staten-generaal De Staatscourant bevat het programma van de opening der vergadering van de staten- generaal op Dinsdag a. s. door H. M. de koningin regentes Des middags te 12 uur zullen de leden der staten-generaal zich begeven naar de zaal, bestemd voor de zittingen van de tweede kamer, en zich in eene algemeene vergade ring vereenigen, onder voorzitting van den door de koningin regentes benoemden presi dent van de eerste kamer. De ministers, hoofden van ministerieele departementen, de kanselier der orden er. de leden van den raad van state zullen zich des namiddags te 1 uur mede in die zaal ver eenigen. H M. de koningin regentes zal te 1 uur met het gewone ceremonieel van het paleis afrijden. De trein zal rijden door het Noordeinde, de Hoogstraat, de Gravenstraat, het Buitenhof naar het Binnenhof. Op den terugkeer naar het paleis zal de trein den navolgenden weg nemen van het Binnenhof, over den Korten Vij verberg, den langen Vijverberg, de Plaats, en het Noordeinde. Salvo's uit het geschut, zullen het afrijden van H. M. van het paleis en het oogenblik waarop Hd. het gebouw der staten-generaal verlaat, aankondigen. Wij vestigen bij deze de aandacht van veefokkers en veehaudelaars op achterstaande annouce betreffende eene weekmarkt voor rundvee, enz. eiken Maandag te Dordrecht te houden. Den 8 jl. is te Streefkerk opgericht de „Algemeene Bond van veehandelaren in Ne derland, Eendracht maakt macht" ten doel hebbende „bescherming van den veehandel." Bestuursleden zijn: de heeren L. laas, le voorzitter; W. Korevaar, 2e voorzitter; M. van Spall, le secretaris; J. Bouwman, 2e secretaris; A. Groenendijk Sr., penningmeester. De secretaris belast zich met het ontwerpen der concept-statuten en het reglement, dat zoo spoedig mogelijk door hem in een alge meene vergadering ter tafel zal worden ge bracht om na aanneming behoorlijk geteekend aan hare majesteit de koningin te worden opgezonden ter verkrijging der koninklijke goedkeuring en tot erkenning als rechtpersoon, terwijl men in die vergadering eerst het be drag der contributie voor de leden wenschte bepaald te zien. Een onzer meest verdienstelijke land- genooten, professor Nicolaas Beets, vierde Donderdag zijn 80sten verjaardag. Ieder weet wie Beets is: in zijn „Camera Obscura," in zijn „Stichtelijke Uren," in zijn dichtbundels, heeft de geniale schrijver, de bezielde dich ter zich onvergankelijke gedenkteekenen ge sticht. Maar ook als begaafd prediker heeft deze gemoedelijke godgeleerde met zijn be minnelijk karakter zich een welverdiende roem verworven. Ook na het verlaten van den professoralen katheder bleef de immer arbeidzame Beets werkzaam ter verdediging van het gemoeds leven zijner landgenooten. Gelukkig, bij het klimmen zijner jaren, begaven hem zijn li chamelijke krachten niet en bleef zijn geest zoo helder, zijn oordeel zoo scherp, dat de vruchten van zijn hersenarbeid nog steeds een welkom onthaal vinden allerwegen. Het door hem gekoesterde ideaal is wer kelijkheid geworden 'kWil aan geheel mijn volk behooren, Mijn ernstig woord, mijn vroolijk lied Moet zijn voor aller hart en ooren. Den nu 80 jarigen is de grijsheid een sier lijke kroon. Nog vele jaren moge de talentvolle dichter, de geestige schrijver, de heldere denker Beets voor ons volk gespaard blijven Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen J. J. v. d. K., 29 jaren, leerlooier, geboren te Berlicum, wonende te Bezooien, appellant van een vonnis der rechtbank te den Bosch, dat vonnis bevestigd, hem schuldig verklaard a. aan bedriegelijke bankbreuk, door als koop man die in staat van faillissement is verklaard ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schuldeischers goederen aan zijnen boedel onttrokken te hebben; b. aan bedrie gelijke bankbreuk, door als koopman die in staat van van faillissement is verklaard ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schuldeischers goederen klaarblijkelijk bene den de waarde vervreemd te hebben, ver oordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf en vrij gesproken van het meerdere hem ten laste gelegde, met bepaling dat het voorloopig arrest bij de uitvoering der straf geheel in mindering zal worden gebracht. Naastenliefde Bij het vertrek vam mgr. Wulfingh naar zijne missie in Suriname, vergezellen hem 6 kloosterzusters uit Nederland, ter verpleging van de melaatschen. Zoodra de aanvrage van den bisschop be kend werd, hadden zich 90 zusters aange boden. Thans kan worden bericht, dat voor de 6 plaatsen in het geheel ongeveer 300 religieuzen hadden verzocht in aanmerking te mogen komen. Men schrijft uit 's Hertogenbosch Dinsdagnacht heeft het Dommelwater weer zóóveel schade aan het werk aan den Vuch- teruitgang alhier toegebracht, dat er, naar het oordeel van vakmannen, zonder twijfel een paar duizend gulden zal noodig zijn, om die te herstellen. Terwijl men Dinsdag het mogelijke deed om den opgeworpen kistdam te sluiten, is die thans ter breedte van pl. m. 5 meters weggeslagen. In verband met het gebeurde wordt nu weer eene spoedeischende raadsvergadering vewacht en is men zeer benieuwd wat de raadsleden thans zullen voorschrijven. In de vorige spoedeischende bijeenkomst werd zeer tegen den zin en tegen het advies in van den ingenieur-architect, die verlof vroeg om met kracht door te werken, besloten totaan besteding, waardoor de voortgang der werk zaamheden uit den aard der zaak wordt ver traagd, terwijl het Dommelwater zijn gang blijft gaan en met het raadsbesluit van onze vroede mannen den spot drijft. Jammer maar voor de gemeente kas, en bij gevolg voor de beurzen der belastingschuldigen, wordt op deze wijze veel, zeer veel geld vermorst, terwijl de flnancieele toestand der gemeente toch reeds alles behalve rooskleurig mag heeten. Hetgeen het talrijk opgekomen publiek ïu de laatste openbare vergadering te hooren kreeg, was van luttel beteekenis. Men had een veurvergaderingske gehouden en toen de deuren werden geopend (na U/s wachtens), was het zaakje in orde; het fijne er van, daar had het publiek niets mede te maken. Het publiek kan tevreden zijn, als het op tijd de kosten mag betalen. De voorzitter gaf in overweging het ge- heele werk, met inbegrip van het herstel van den dam, tegen 24 dezer in het openbaar aan te besteden. Dat voorstel werd met 12 tegen 3 stemmen aangenomen. Voor den winter moet het werk gereed zijn. Men seint onder dagteekening van 14 Sept. Pasangahang, waar volk uit Mataram zich verzameld had, werd gisteren genomen en bezet na een geheelen dag vechtens. Het verlies aan onze zijde was gering. Heden wordt de actie voortgezet. De vijand versterkt de kampongs voor Mataram. De Sasaks verbrandden het paleis te Goenoeng Sari en vielen de Baliers hevig aan. De staf denkt Mataram binnen eene week te nemen. Baardwijk. Het gild St. Crispijn, van Baardwijk, dat een viertal jaren een sleepend bestaan had geleid, zoodat het niet in t openbaar kon optreden, is dezer dagen als een Phoenix uit zijn asch verrezen. Op het oogenblik telt het weer 25 leden. Kermis Woensdag traden dezen aan bij L. van Cromvoirt, trokken in optocht naar het Vosje en van daar terug naar 't feest terrein bij A. Mulders. Gedurende dien optocht werd op geïm proviseerde instrumenten muziek gemaakt en een ovatie gebracht aan burgemeester en pastoor. Op het feestterrein werd vervolgens vogel geschoten. De prijzen werden behaald als volgt A. Mulders. P. Verhoeven, koning. C. van Cromvoirt. P. van Beijnen. H. Verhoeven. wenschen voor den bloei van le prijs. 2e 3e 4e 5e Onze beste Chrispijn. Aanstaanden Zondag namiddag zullen de scherpschutters ♦an „Midden is ons doel" op het terrein bij A. Mulders onderling een aantal prijzen verschieten. 't Is te hopen dat het weder gunstiger zal zijn dan verleden Zondag bij het koning- schieten var» Soranus. Capclle, 12 Sept. Op het door gemeente besturen van hier e. a. gericht verzoek aan den minister van W. H. en N. om in de gemeenschap over de nieuwe rivier de Maas aan het Capelsche veer op meer voldoende wijze dan thans geschiedt te doen voorzien, is te kennen gegeven, dat de beslissing op dat verzoek wordt aangehouden in afwachting, dat zal zijn onderzocht door welke maat regelen aan de door hen te kennen gegeven bezwaren kan worden tegemoet gekomen. Brieven uit de Maasstad. X. Rotterdam, 6 Sept. 1894. De kermis in de Maasstad brengt aan een gedeelte der ingezetenen toch wel een wer kelijk pleizierig daagie, weet je echt plezier geen jenever- en geen hoschlol, maar het plezier van uit-zijn, het plezier van stille en verrassende emotie's. Terwijl de kermis nog woedt en later als zij uitgewoed is, eer.ige weken daarna mogen de werklui voor een kwartje, mogen de werkmans kinderen, onder leiding van hunne onderwijzers, voor niemen dal, een half daagje in de diergaarde door brengen. Voor de kinderen vooral geeft dit enkele geuoegelijke en gelukkige uren, men is ge neigd den philantroop nog in zijn graf te zegenen hij is dood die philantroop, mijn buurman Nurks beweert dat alle philantropen dood zijn om de gelukkige gedachte: laat ook de armen en de kinderen ereis van onze voorrechten profiteered Wat een schik hebben de kleinende gehoorzaamheid van den makken olifant slaat hen met stille verbazing, de grootsche pracht van buffels met eerbied, van de lamlendige vadsigheid van deu leeuw bemerken zij niets, voor hen blijft de leeuw de leeuw, den dierenkoningwiens zware klauwen hen met ontzag vervullen. Maar vooral de apieso de apies, daar droomen ze weken te voren al van, in zenuw achtige spanning zien ze het heerlijk oogenblik der eerste ontmoeting aankomen en zoodra dat er is klinkt hun gejuich ver, tot in het achtereinde der tuinde vierhandigen zelf zijn verschrikt van zooveel luid-getoonde extase, wat hen echter niet belet de hen bij dozijnen geboden appelen pruimen, peren en andere choleraverwekkende dingskens met graagte te aanvaarden. Geen heerlijker beest voor een jong mensch dan een aapje dat eet uit zijn poot. Onze bakers begonnen er im mers onze eerste taalkundige les al mee Maar ook de ouderen weten zich in den goedkoopen diergaardedag best te vermaken, des morgens vroeg ziet men ze al heentrekken voorzien van vrouw en kinderen en het tra- ditioneele geheimzinnige halve fleschje om eerst hun kwartjes te offeren en dan de ver schillende vreemde beesten eens kalmpjes aan te bewonderen. De algemeene vader vergeet dan nooit zijne bij behoorenden het fleschje natuurlijk uitgezonderd te wijzen op de schoonheden der verschillende rassen. Kijk zoo'n beest eens aan (bij de giraffe) hoe goed is dat geschapen, wat een nek hè? Je mót weten dat gras eten heel slecht voor 'em is, hij krijgt er een koliek van en omdat tegentegaan heeft het beest een lange nek gekregen dan kan het niks as boombldren eten en die zijn heel goed voor 'em Hoe heet dat beest daarvaderdat beest met die gekken rug Da's een drommeldaris. En dat andere (het kind meende de tweebultige kameel) Da's een drommeldaris met een bult Dit soort wijsheden hoort men algemeen aan den man brengen maar zij klinken uit den mond dezer vroolijke lieden alleraardigst, men heeft er schik in en wederom zegent men den goeden geest, die op deze gelukkige gedachte kwam. Men doet over 't algemeen in Rotterdam heel weinig aan philantropie, zelfs aan kern gezonde philantropie - De Rotterdamsche handel neemt in de laatste twintig, vijf en twintig jaren inderdaad geweldige proportièn aan, in het jaar 1870 of daaromtrent was het dat voor het eerst de aandacht gevestigd werd op de uitnemende gelegenheid die er was voor het aanleggen van havenwerken aan gene zijde van de Maas. Er werden ontzettende kapitalen bij eengebracht en volgens het geniale plan van den ingenieur Stieltjes ging men aan den arbeid, 't Is hoogst eigenaardig nu, na bijna een kwart eeuw, waar te nemen hoe schitte rend dag aan dag de groote en onovertroffen deugdelijkheid onzer vele havens op het Over- maassche blijken, hoe tevreden en dankbaar onze scheepsbevolking met „het eenige Rot terdam" is. Er is in onze havens plaats voor vijftig groote zeestoomschepen, zestig groote zeezeilschepen, zeven honderd Rijnschepen duizend binnenlandsche schepen en zes hon derd binuenlandsche stoomschepen. Letwel dit is berekend alleen voor de Feijenoord- havens, men veronderstelt daarbij een winter zoo streng dat de schepen niet in de rivier kunnen blijven, dat zij in de havens vluchten moeten. Binnenkort worden er in den raad voor stellen verwacht gelden toe te staan voor den aanleg van drie nieuwe havens met litten en kraneneen duur grapje dus,... maar voor den handel heeft de Rotterdamsche raad alles over. Inmiddels tobt de wethouder van finantièn zich af, zoo zelf dat het ieder opvalt hoe grijs hij wordt{om een bedrag van f 65,000 op zijne begrooting te vinden voor de pen sioneering der nagelaten betrekkingen van in den dienst overleden gemeenteambtenaren. Hij schijnt die som maar niet te kunnen vinden wat op een begrooting van zes en een half millioen wel eenige verwondering baren kan! Ieder weet hoe na deze pensio neering den heer wethouder aan het harte ligtals men nu eens van de groote, voor den aanleg van havens bestemde geldleening een tiende gedeelte afnam, zou dan niet., 'tls maar een voorstel. Wordt vervolgd. De laatste dagen is de pont zonder motor; ze wordt overgetrokken door een locomobiel of heikar. Nu gebeurde het deze week dat de takel uitrafelde en als het ware als een dot ineen rolde. Natuurlijk moest de pont blijven stil liggen tot dat het euvel verhol pen was. Nu gisteren was er weer oponthoud, door dat men vreesde dat de takel weer aan 't uitrafelen waseerst nadat hij over zijn gansche lengte met behulp van een bootje onderzocht was, kon de dienst worden voort gezet. Uitstekende toestand Belanghebbenden (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Het veer te Drongelen. Mijnheer de Redacteur We hebben nu aan weerszijde van het overzetveer een wachthuisje maarnu is 't daar voortdurend zoo vuil, dat niemand op de banken kan gaan zitten. Zeker weet mijnheer „de hoofddirectie" dit niet, anders zou hij toch zeker wel zorgen dat de banken nu en dan eens afgebezemd werden. WAALWIJK, 14 Sept. Op de veemarkt was wederom veel aanvoeren hoewel de buitenlandsche en verschillende bin nenlandsche markten zijn gesloten wegens de heer8chende ziekte (klauwzeer) was de handel toch vlugger, en werden prima kalfbeesten tegen iets betere prijzen van hand tot hand door vee handelaars opgekocht. Vet vee blijft goed op prijs en voor de weide- rij is vraag, maar weinig aanbod. Kalfkoeien golden f 125.f225.if Dito vaarzen f 116.195,f Jonge varkens aangevoerd stuks, verkocht van f6.50 tot f 11.00. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 493 kg. van fl,08 h f 1,22 per kg. Eieren f 4,a 5,00 per 100 stuks. De huidenmarkt blijft op alle Europeesche hoofdmarkten in opgaande beweging. Ame rika, dat eenige maanden terug zijne huiden tegen lage prijzen van de hand heeft gedaan, is thans voor die zelfde huiden kooper tegen betrekkelijk veel hoogere prijzen. Het in- landsch artikel is dientengevolge ook gemak kelijker te plaatsen, zoodat men voor 't mo ment reeds hoogere vraagprijzen uit de Hoi- landsche zouterijen heeft waar te nemen. Men gelooft dat de rijzing nog wel eenigen tijd zal aanhouden, daar er voor de looierijen meer behoefte bestaat dan verleden jaar. De ledermarkt is dientengevolge al sedert eenige maanden zeer vast. Bij voortdurende vraag zijn de prijzen hooger en in den ver koop veel vlotter en aangenamer. De handel in schors is ook levendiger. Het natte gure weder is ook oorzaak geweest, dat de campagne overal min of meer is te gengevallen. De qualiteit en de quantiteit is oneindig minder dan verleden jaar. Vreemde looimiddelen worden nog altijd veel en lager aangeboden. Men gelooft echter dat de prij zen niet verder belangrijk zullen dalen. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van ons jongste dochtertje, betuigen wij onzen op rechten dank. L. J. F. VER WIEL. A. J. M. VERWIEL- Van Loon. Besoijen, 14 September 1894. De COMMISSARIS der KONINGIN Noordbrabant brengt door deze ter kennis van het algemeen, dat hij aan die genen welke verlangen mochten bem in zijne betrekking te sprekenaudiëntie zal verleenen Donderdag van elke week, des voormiddags te elf uren. 's-Hertogenbosch, 11 Sept. 1894. Be Commissaris der Koningin voornoemd te Waalwijkzal ten overstaan van te WAALWIJK, op Vrijdag 21 September 1894, des middags om 12 uur, in het hotel „De Twee Kolommen" bij de Wed. V. J. GERRIS te Waalwijk, voor drie jaren, ingaande 1 Januari 1895 en eindigende 31 December 1897, de eigendommen van den staat der Nederlanden in den Baard- wijkschen Overlaatin zeven perceelen en twee massa's. Bij voornoemden Ontvanger zijn inlich tingen te bekomen en ligt de kaart ter inzage. BOEKJES, bevattende de voorwaarden en perceelsbeschrijving, zijn a 10 cent bij hem verkrijgbaar en tegen vooruitbetaling bij iederen anderen Ontvanger der Registratie en Domeinen.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2