Duitschland. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Zwitserland. China. Amerika. Italië. Spanje. Engeland. BINNENLAND. Griekenland. Rusland. De laatste berichten althans zijn verplette rend voor China De Japansche legatie te Londen heeft bericht ontvangen van eene overwinning, den 15en door de Japanners bij Pingyang be vochten. Versshillende andere berichten be vestigen deze tijding. Eene extra-dépêche uit Seoel bevat de volgende bijzonderheden omtrent de zegepraal der Japanners bij Pingjang Donderdag gingen de Japanners op ver kenning van de stelling der Chineezen uit welke oorspronkelijk reeds zeer krachtig en bovendien nog aanmerkelijk versterkt was. De Japanners brachten den Vrijdag door met toebereidselenwaarna zij Zaterdagmorgen een door de Chineezen flink beantwoord kanonvuur openden, dat voortduurde tot het middaguur. Des namiddags rukte de Japan sche infanterie voorwaartsdie een goed onderhouden tirailleurvuur ook gedurende den geheelen nacht volhield. Dit bleek echter slechts tot afleiding te dienen daar de Ja panners middelerwijl eene zwenkende bewe ging uitvoerden, ten einde de Chineezen in den rug aan te tasten. Gisteren (Zondag) morgen was de zwenking der Japanners vol bracht. Deze bespeurden toen dat de rug stellingen der Chineezen ongunstiger en minder gedekt waren dan het front. Een panische schrik greep de Chineezen aan, toen zij zich omsingeld zagen. Li Hoeng Tsjang's keur benden boden hardnekkigen wederstand, maar zij werden nedergemaaid evenals al de andere keurtroepen. Van de 20,000 verdedigers van Pingjang ontkwamen er betrekkelijk weinigen; 16000 Chineezen werden gedood of krijgs gevangen gemaakt. Hun legertros, geschut en honderden vaandels vielen na eenen strijd van een halt uur in de handen der Japanners. Deze namen verscheidene Chineesche hoofd officieren gevangenonder wie de hoofd- commaudant van het Mantsjoenjsche leger. Zij bezetten Pingjang. Hunne verliezen be dragen slechts 30 dooden en 270 gewonden. Zij achtervolgen en grijpen de vluchtende Chineezen. De geheele Chineesche legermacht in Korea schijnt vernietigd te zijn. daartoe nog geen 5000 bij. Ter uitbreiding van het christendom ruineert zij zich ook niet: van een totaal inkomen van 21/omillioen gulden, verklaart het orgaan der Anglicaan- sche missies, dat getitelde personen slechts 8500 bijdragen. Het Septembernummer van de Board of Trade Journal verklaart,dat 53 trade-unions, 360000 werklieden vertegenwoordigende, ver klaard hebben, dat 27728 leden werkloos zijn, slechts twaalf verklaarden, dat het in hun vak goed ging10 middelmatigen 31 slecht. Daarentegen waren er tal van geschil len hangende, waarin 100.000 man betrokken zijn. Volgens den Matin is de Zondag te Brussel gehouden optocht van edelgesteenten hevig tegengevallen. Gedeeltelijk hebben daaraan de dagbladen schuld, doordat ze er te veel ophef van hebben gemaakt. Verder scheen niet alles geheel in orde te zijn de reflec toren werkten niet goed en de verlichting was niet overal oordeelkundig aangebracht. Volgens het blad zal men een tweeden om megang moeten afwachten om te kunnen oordeelen. De Fransche minister Leygues heeft Zon dag te Villeneuve een standbeeld voor de republiek onthuld en bij die gelegenheid ge zegd, dat het de moeilijke taak der regeering was twee schijnbaar tegenstrijdige beginselen te verzoenenregeling van het recht van vereeniging en eerbiediging der persoonlijke vrijheid. Frankri'k evenwel, dat onuitputte lijke schatten aan kracht bezit, zal de vrij heidmakende sterkte weten te verwerven waarmede het maatschappelijk vraagstuk moet worden opgelost. Bij de receptie der autoriteiten verklaarde de abt Martin, pastoor van Villeneuve, dat de geestelijkheidzich strikt houdende aan de voorschriften van den Paus, steeds aanraadde de republikeinschej instellingen te steunen. De groote leger-manoeuvres in Beauce, die thans in vollen gang zijn, hebben een slachtoffer geeischt. Generaal la Verdière die het commando van de vijandelijke helft van het leger op zich zou nemen, is van zijn paard gestort en inwendig ernstig gekwetst. Een ander zal nu de „Prussiens" moeten aanvoeren. Gedurende het verblijf van den keizer te Marienburg zijn op verscheidene punten der stad anarchistische plakkaten aangeslagen. Vele arrestatien zijn dientengevolge gedaan, o.a. zijn al de soldaten van het 17e legercorps, die den naam Kowalski dragen, onder een sterk geleide, naar de militaire gevangenis gebracht. De jongste broer van prins Hendrik van Battenberg, de schoonzoon van de ko ningin van Engeland, zal trouwen met miss Anna Gould, de rijke Amerikaausche erfge name, die een inkomen heelt van meer dan drie millioen gulden. De wedstrijd Basel—Kleef Om 6 uur Zaterdagmorgen had te St. Ludwig bij Basel aan de Duitsche grens, de start plaats voor den wedstrijd BaselKleef over Straatsburg Speyer Worms Mainz Bingen Coblenz Köln Neusz Xanten een afstand van 620 kilometerde oude Romeinsche straatweg. Alleen tusschen Bin gen en Mainz is de weg heuvelachtig. De Duitsche Wielrijdersbond had gezorgd voor controle, gangmakers enz. een reuzenar beid op zoo'n afstand, 't Was bij het vertrek mooi weer, de lucht was helder en er was weinig tegenwind. In 't geheel dongen 45 rijders mede, die in drie groepen vertrokken. Te Straatsburg was de volgorde Opel (Rus* selsheim), Sorge (Keulen), Zochow (Berlijn); te Lauterburg: Opel, Sorge, Reheis, Zochow; te Speyer 's middags om 3 uur 22 inin. eveneens en de prijzen zijn behaald als volgt: eerste Opel (winner van den beker van kei zer Wilhelm), tweede Gutknecht (Mülhausen), derde Weiss (Nürnberg)vierde Mündner (Berlijn), vijfde Liebherz (Leipzig), zesde Re heis (Wasserberg), zevende Schem Volklingen (Basel), In het Berner Oberland, op den weg van Beatenberg, is een toerist door roovers aan gevallen en vermoord. Die moord heeft groote ontroering ver wekt onder de bewoners van die streek. Zij hielden drijfjachten, om de misdadigers op te sporen, maar tot dusverre vruchteloos. Een der moordenaars is vermoedelijk een boef, die onlangs ontsnapte uit de gevangenis te Biel. zich na het opvolgen dier voorschriften al veel beter. Hij jaagde, reed te paard en nam allerlei lichaamsoefening, tengevolge waarvan Z. M. er nu veel beter uitziet en in geheel andere gemoedsstemming verkeert. Ue zenuw achtige prikkelbaarheid en het gevoel van vermoeienis zijn geheel verdwenen. Naar lichaam en geest verkwikt, heeft de czar zijne gemalin en verdere familie te Bielowes ontboden, om zich van daar met hen te begeven naar Spala. Een hevige brand heelt in de Chineesche stad Chung-King, aan de boven Yangtse, 2000 huizen, drie tempels en het verblijf van den Tao-Tai vernield. Dertig menschen, onder welke de vrouw van den Tao-Tai, kwamen om het leven. De schade bedraagt millioenen. De brand in de bosschen van Wisconsin, Minnesota en Michigan is eindelijk gebluscht, grootensdeels door de zware regens, die er vielen. In Forest County (Pennsylvanie) staan ver scheidene petroleumbronnen in brand. Een aantal houtzagerijen zijn daar in de asch gelegd. Groote paardenmarkt te Waalwijk, Vrijdag 21 September 1894. Te Sevilla is in een boekwinkel een blikken doos gevonden met 100 dynamietpatronen. De eigenaar weet niet, hoe ze daar gekomen zijn. De hertog van Cambridge, opperbevelheb ber van het Engelsche leger, heeft te Shef field proeven doen nemen met een nieuw ondoordringbaar pantser. De resultaten zijn geheim gehouden. De Westminster Gazette publiceert on der den titel van„te rijk om te kunnen geven", een reeks curieuze statistieken, waarin de juistheid bewezen wordt van een bewering van de Methodist Times, dat n.l. in Enge land de geprivilegieerde klassen zoo weinig tot de werken van publieke liefdadigheid bijdragen, dat men kan zeggen, dat ze er niet aan meedoen. Het West Londen hospi taal telt onder zijn begunstigers noch herto ginnen noch markiezinnen, noch markiezen, graven ot gravinnen, noch een enkelen lord. Het Middlesex-hospitaal heeft een jaarlijksch inkomen van f 500.000; de aristocratie draagt Koningin Margarita van Italië heeft in den brief, waarbij zij keizer Wilhelm dankte voor het haar gewijde lied, den keizerlijken dichter en componist aangespoord, dat „bui tengewoon schoone" muziekstuk door druk openbaar te maken. De anarchisten zijn te Pianezza nabij Turijn, aan den gang geweest. Zij hebben een geheele buurt van het dorp in brand gestoken. Toen zij vervolgens zagen dat de brand door de spoedig aangebrachte hulp zou gebluscht worden, hebben zij de water leidingen afgesneden, die de spuiten van water moesten voorzien. De vlammen sloegen dientengevolge verder om zich heen, zoodat de verwoesting groot was. De anarchisten hadden vooraf aan den syndicus dreigbrieven geschreven, waarin zij verklaarden de plaats in brand te zullen steken bij wijze van voorbeeld en waarschu wing aan het land. Koude- en warmteberichten tegelijk komen uit Italië. In het Noorden des lands is veel sneeuw gevallen te Mantua bij een temperatuur van 2° C. en te Padua bij 6° vorst. Op sommige plaatsen, o. a. te Mason, Molvena en San Giorgio, sneeuwde het 24 uren achtereen. Daarentegen heerschte in het Zuiden, op Sicilië groote hitte, tenge^ volge van den Afrikaanschen „Sirocco", die er waait. Te Palermo rees de thermometer tot 40° C„ 104° F. in de schaduw. WAALWIJK, 19 September 1894. Benoemd tot burgemeester van Oudheusden en Elshout, C. van Breugel, secretaris dier gemeente; van Heerle M. J. C. K. de Hesselle. De handel in hoornvee in de Langstraat, voornamelijk bestaande uit kalfkoeien en dito vaarzen, was zeer vlug; verscheidene koop lieden waren aanwezig. De aanvoer was groot Prijzen als volgtkalfkoeien f 140 a 210, dito vaarzen f 150 a 180, melkkoeien f 100 a 170, biggen f 5 a 9 (berekend naar f 1.- a 1.50 per week); slachtvee le qual. 70 a 72 In Griekenland zijn weer hevige schoMcen van aardbeving gevoeld op Zante, te Tripo- litza, te Leonidion en te Sparta. Schade van belang schijnt niet te zijn aangericht. Een hevige brand heeft het schoone bosch van Salezi, bij Tolstoï, voor een groot deel vernield. De Russische czar, aan wien door de ge- neesheeren tot herstel zijner gezondheid de boschlucht en de eenzaamheid van het afge legen Grodno werden aangeraden, bevindt 2e qual. 60 a 65 ct., vette varkens 48 50 ct. alles per Kg. (schoon). De handel in hooi blijft tot heden zeer slap, De prijs bedraagt f 12 a 12.50 per 500 Kg. De handel in groenten in de Boven-Lang- straat was bij flinken aanvoer zeer levendig, terwijl de prijs sedert de vorige noteering stijgende was. Snijboonen golden 12 a 17 ct. per 100, roode en witte kool 10 a 12 ct. per stuk, andijvie D/s a 2 ct. bos. In Fruit, voornamelijk appelen en peren, ging even eens veel om; deze werden tegen 15 a 20 ct. per 5 liter verkocht Door den bouwkundige J. van Ree is aanbesteed het bouwen van twee woonhuizen Ingeschreven werd door de heeren G. van Dijck, f 2779; E. Maas, f2650; P. van Huiten f2500 G. de Rooijf2498; N. van Berkel te Bezooien f2467 A. Aarts f2460; G. G van Huiten f 2448; E. Treffers f 2320, gegund: de overigen allen alhier. Te Breda is bericht ontvangen dat HH. MM. de koninginnen Dinsdag 25 September a.s. die stad en de militaire academie zullen bezoeken. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen hefc besluit genomen f 10000 uit te trekken tot versiering der stad en der open bare gebouwen, bij gelegenheid van de komst der koninginnen. Alle Bredaënaars zijn opgetogen over de eer, welke hun te beurt valtdat hunne stad de eerste Noordbrabantsche iswelke een bezoek der vorstinnen ontvangt. Zij doen dan ook alles wat zij kunnen om HH. MM. eene werkelijk vorstelijke ontvangst te bereiden. Bij het departement van koloniën zijn van den gouverneur generaal van Neder- landsch Indie per telegraaf de volgende me dedeelingen ontvangen omtrent het gebeurde op Lombok en de aldaar thans plaats vindende krijgsoperatien. Ontevredenheid van de Poeng-Gawa's, dat het contract het knevelen der Sassaks zou beletten, was de voorname oorzaak van het gepleegde verraad. Gedurende het vuur van den onzichtbaren vijand waren houding en discipline der troepen uitmuntend. Het bivak te Arapenan is versterkt. Drie batterijen zijn te Aroen Kaleh en Pesagoegan opgesteld tot het hernemen van Mataram met de beste kansen en de minste verliezen. Het innemen van Pesagangoen kostte drie gesneuvelden, zijnde de korporaal J. A. S. Meier algemeen stamboek nummer 31307, de fuselier E. G. Dettmeyer algemeen stamboek nummer 33302 en de fuselier J. R. Nix algemeen stamboeknummer 24826 en acht gewonden. De stemming der Sasaks is goed. Boni (leenroerige staat van Celebes) bood hulptroepen aan. Uit Lombok is 1 8 Sept. officieel bericht ontvangen, dat gister Pasingahang en Pega- sangan geheel genomen zijn na heftigen tegenstand van den vijand, die zware verliezen leed en groote voorraden voedsel achterliet. Wij slechts vier gewonden. Diefstal van diamanten. De Nederlandsche diamanthandelaar Speyer Donderdagmiddag te Londen bestolen voor een bedrag vad 60.000 aan diamanten. Drie spitsboeven, die zich uitgaven voor uitheemsche diamantenkooplieden hadden in een huis in Hatton Garden kamers gehuurd droegen aan een makelaar op, hun een aantal diamanten van bepaalde grootte le be zorgen. De hr. Speyer hoorde van de zaak en begaf zich Donderdagmiddag om 4 uur naar het opgegeven adres, met een waarde van 60.000 aan diamanten en andere steenen bij zich. Een half uur later zag men hem de deur uitstrompelen. Het bloed stroomde over zijn 'aat, een zijner oogen was ernstig ge kwetst, zijn jas was opengescheurd en zijn hoed verdwenen. Hij was zoo zwak, dat hij zich slechts met behulp van twee man op de been kon houden. Toen hij een weinig tot zichzelven was gekomen, vertelde hij, dat hem bij het binnentreden van de woning een doek met chloroform over den mond was gebonden, en in de hevige worsteling, die daarop volgde, had hij de verwondingen aan gelaat en handen bekomen. De diamanten waren verdwenen en van de dieven was geen spoor te ontdekken. De algemeene opinie is, dat de spitsboeven dezelfde zijn, die vier jaren geleden op ge lijke wijze een brievenbesteller plunderden. Zij hadden toen kamers gehuurd naast het postkantoor in Hatton Garden, en geregeld iederen morgen kwam er een pakje aan het adres der „firma." Op een morgen, toen de besteller eeuige aangeteekende pakketten met diamanten bij zich had, die met de mail uit de Kaap waren gekomen, werd hij aange grepen en na een hevige worsteling gechloro- formiseerd; toen hij weer bijkwam, waren de schurken met de pakketten verdwenen en men heeft nooit meer van hen gehoord. De Daily News zegt, dat de politie derge lijke misdrijven niet voorkomen kan, indien de diamanthandelaars zelve niet meer mede werken. Hun gewoonte om, met eene zoo groote waarde aan diamanten bij zich, zonder geleide van het eene kantoor naar 't andere te gaan, staat bijna gelijk met een premie op diefstal. De kooplieden dienden zich te laten vergezellen door een stevigen, met een knuppel gewapenden helper. Speijer had, behalve de diamanten, een groot bedrag aan effecten bij zich, dat hem ook afgenomen werd. Men heeft echter maat regelen genomen om de verhandeling van die papieren te verijdelen. Meiï is de dieven nog niet op het spoor. Brieven uit de Maasstad. X. Rotterdam, 6 Sept. 1894. Om u een begrip te geven van de gewel dige drukte naar en van onze havens en handelsterreinen op Feijenoord wil ik u enkele cijfers mededeelendoor mij uit officieele bronnen geput en welke cijfers men weldra ook in de andere bladen zal kunnen vinden, ter verheuging en ter verbazing van ieder belangstellende in den lande „Op een der Dinsdagen in de maand Augustus een slappe maand passeerden de Willemsbrug de brug over de Maas zestienduizend voetgangers, 872 handwagens, 350 hondenkarren, 1500 wagens met één paard, 200 wagens met twee paarden en 80 rijtuigen van de zijde van Feijenoord, terwijl van de andere zijde passeerden zestiendui zend vijfhonderd en tachtig voetgangers, 700 handwagens, 280 hondenkarren, 1460 wagens met één paard, 170 wagens met twee paarden eh 130 rijtuigen. Den geheelen dag is het een geros en een gerij dat hooren en zien vergaat,bij den buitenman, maar dat oog en oor streelt van den Rotterdammer. Dat wij steeds vooruitgaan, kan wel blijken uit deze cijfers: In de afgeloopen week kwamen te Rotterdam binnen 112 schepen, waaronder 1 sleepboot en 8 zeilschepen; in dezelide week van 1893 kwamen binnen 101 schepen waarvan 22 zeilschepen waren. Ge durende de eerste acht maanden van dit jaar kwamen binnen 3348 schepen, over hetzelfde tijdperk van 1893 kwamen binnen 3046 schepen, dat is dus een vermeerdering van 302 schepen, een cijfer dat in de geschiedenis van een handelstad nog al wat beteekent. De handel van Antwerpen, van Hamburg, van Amsterdam etc. moet in de enorme kracht van beweging bij de zware, zich steeds meer en meer ontwikkelende werkzaamheid der bevolking voor Rotterdam onderdoen; men behoeft mij niet te verdenken van over drijving als ik beweer, dat binnen een vijt- entwintigtal jaren de handel van Rotterdam die van genoemde steden in uitgebreidheid verre zal overtreffen, de feiten zijn daar om het te bewijzen. De overal ontsteltenis verwekkende neder laag der onzen op Lombok, of wil ik me in meer officieele termen uitdrukkende verra derlijke Overval der Nederlandsche troepen- afdeelingen door de Balineezen op Lombok, heeft te Rotterdam zeer veel beweging ge wekt, ontsteltenis en deelneming voor de slachtoffers ter eener, woede en wraakzucht tegen de vijanden ter andere. Zooals overal in den lande zijn er ook hier geweest die zich onmiddellijk ter beschikking van den minister gesteld hebben om te worden ge zonden naar de koloniën Kapitein Lamers, een gepensioneerd officier van het Nederl.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2