Duitschland. Rusland. Azie. Amerika. BINNENLAND. nog meester gemaakt van kostbaarheden ter waarde van 3000 fr. Het zilverwerk hebben zij onaangeroerd gelaten. De nummers der gestolen obligation en aandeelen zijn dadelijk nadat de diefstal ontdekt was, naar alle richtingen geseind. In den nacht van Zaterdag op Zondag en Zondag nog in den loop van den dag hebben te Berlijn een aantal militaire arrestatien plaats gehad, die meer sensatiewekkend schij nen te zijn wegens de manier waarop, dan wegens de „misdrijven" waarom zij werden verlicht. Te middernacht verscheen 't tweede batailjon van het 4e regiment der garde met geladen geweer voor het gebouw der pyro- technische hoofdschool in het noorden der stad. Aldaar werden 180 man uit het bed gehaald en gevangen genomen. Des ochtends tegen 4 ure ontstond voor het gebouw nieuwe levendigheid. Een eskadron van het tweede garde regiment der ulanen kwam aanrijden, omsingelde het gebouw en toen werden er nog 20 man uit het bed gehaald en gevan gen genomen. In den voormiddag volgden aldaar nog eenige arrestatien, zoodat de school nu tamelijk ledig is. .De arrestanten werden onder scherp militair escorte met een buitengewonen spoortrein naar de vesting Maagdenburg overgebracht. In de genoemde school werden onderofficieren uit verschillende legerkorpsen, meest lieden die reeds 6 A 8 jaar hebben gediend, tot opper pyrotechnisten opgeleid, omdat zij reeds zekeren leeftijd bereikt en zekere ontwikkeling verkregen hebben. Er was hun tot nog toe meer vrij heid gelaten dan anders bij militairen gebrui kelijk is. Zij hadden fideele bierkneip gezel schappen gevormd, onder elkaar snaaksche biercouranten uitgegeven, liedjes ged.cht,die op bieravonden werden gezongenen in die producten van hun ledigen tijd werd dikwijls ook spot gedreven met superieuren en met hetgeen zich nu en dan in dienstzaken had voorgedaan. Nu had eenige weken ge leden de pyrotechnische school een nieuwen commandant gekregen, die de begunstigingen beperkte en een strenge tucht invoerde. Dit zette kwaad bloed bij de oudere manschap pen, die buitendien in strijd geraakten met den kastelein van de cantine der inrichting, met het gevolg dat hij werd geboycott en zij van hem niets anders namen dan zij volgens de voorschriften moesten doen. Za terdagavond brak er men weet nog niet naar aanleiding waarvan onder de man schappen eene zoo luide ontevredenheid uit, dat daarbij den commandant, die juist op de binnenplaats van het gebouw was, uit eenige kamers smadende of dreigende woorden wer den toegeroepen. De eene of andere dwaze» vent rukte daarbij een venster open en brulde uit alle macht„leve de anarchie Deze uitroep uit den mond van een Pruisischen onderofficier is eenvoudig een aanval van razernij. De commandant liet onmiddellijk manschappen aantreden en de slaapkamers onderzoeken, waarbij talrijke biercouranten, spotliederen en carricaturen op den nieuwen commandant enz. moeten zijn gevonden. Teistond werd aan den keizer, die in de provincie Oost-Pruisen op de jacht is, per telegraaf bericht van het schandaal gezonden en even spoedig volgde er ten antwoord een keizerlijk bevel om in de zaak door te tasten. Onder deze omstandigheden de plaats gehad hebbende arrestatien inet politieke of anar chistische woelingen in verband te brengen, gelijk aanvankelijk werd gedaan, is ten eenen- male dwaasheid en de daarop betrekking hebbende geruchten laten zich alleen ver klaren uit den plotselingen schrik over zulk eene nachtelijke arrestatie in massa. Het is met den gezondheidstoestand van den Russischen czar toch lang niet goed schijnt het wel. Reeds moeten zich de ernstige verschijnselen voordoen, waarmede de nierziekte pleegt te eindigen, gepaard met lichte aanvallen van beroerte. Daarbij komen benauwdheden met afneming van krachten, zoodat de patiënt, van nature al zwaartillend, zeer terneergeslagen is. Man nenmoed daarentegen, in dergelijke gevallen niet zeldzaam, wordt aan den dag gelegd door de Czarina, die haren echtgenoot op voorbeeldige wijze verpleegt. Blijkens officieele mededeeling zijn de Tsaar en de Tsaritsa, de Tsesaréwitsj-troon- opvolger, de grootvorsten George en Michael, de grootvorstin Olga en prins Nikolaus van Griekenland Zondagavond van Spala naar de Krim vertrokken. Volgens een bericht in Poolsche bladen zouden te Kief 37 personen, aangeklaagd wegens hoogverraad, na twee jaren in pre ventieve hechtenis te hebben doorgebracht, thans veroordeeld zijn, en wel de voornaam ste beschuldigde, een officier Kwiotkofski, tot levenslangen dwangarbeid in Siberie, en acht anderen eveneens tot verbanning, doch voor korteren tijd, en de overigen tot dwangarbeid voor den duur van twee tot -wintig jaren. Allen waren aangeklaagd in het jaar 1892 plannen, door den staf te Kiëf gemaakt be tredende dislocatie van Russische troepen alsmede plannen voor de verdediging van Warschaw, verraden te hebben aan Oosten rijk. Een zoo omvangrijk spionnen-proces zal nog wel nergens zijn voorgekomen. SJANGHAI, 1 October (des namiddags). Het Japansche leger, dat Noordwaarts oprukte na den slag bij Piugjang, heet Moek len snel te naderen. De japanners hebben reeds Heitsjau, op de Mantsjoerijsche grens, zonder tegenstand bezet. Het gerucht loopt, dat Sjing, t'êtal (opper bevelhebber) van Tientsin uit die plaats verdwenen of althans niet te vinden is. Men verdenkt hem van reeds sinds het begin van den oorlog de Japanners ingelicht te hebben omtrent de bewegingen en de bestemming der Chineesche krijgsmacht, daarbij ook om trent het vertrek van de Kow Shing. De boschbranden in den Amerikaanschen staat Michigan hebben daar 700.000.000 vier kante voeten dennenbosch verwoest. Van de personen, die deelnamen aan het veelbesproken „lynchen" van de zes negers te Memphis, in Tennessee, zijn thans 13 ge vangen genomen. De overheid wil hen streng straften, als een afschrikkend voorbeeld. Groote Bavomarkt te Waalwijk, Donderdag 4 October. WAALWIJK, 3 October 1894. De gisteren avond onder voorzitterschap van den burgemeester gehoudene raadsver gadering werd bijgewoond door alle leden, uitgenomen de heeren Gragtmans en van Dooren. Aangeboden werden de rekening over 1893 en de begrooting voor 1895. Zij werden ter onderzoek gesteld in handen van twee commissien, bestaande uit de heeren: voor de rekeningVerbunt, Baijens en van Dooren; voor de begrooting: Timmermans-Van Turenhout, Quirijns en Mombers. De heer Mombers bracht bezwaar in tegen de wijze, waarop de buizen in de Nieuwstraat gelegd worden. De voorzitter beweerde dat hierover pas geoordeeld kon worden als het werk geheel is opgeleverd; tot zoolang zijn B. en W. met de uitvoering belast. De heer van Schijndel achtte den raad wel degelijk gerechtigd om zijne meening te zeggen, als hij dacht dat het werk, misschien wel volgens bestek gemaakt, maar toch verknoeid werd. Als 't na oplevering blijkt niet goed te zijn en dan veranderd moet worden, zal 't weer veel geld kosten. De heer Hoftmans heeft de zaak nauw keurig onderzocht. Het is volgens bestek uitgevoerd. Zijn oordeel is dat het water volgens den stand nu eens naar Baardwijk en dan eens naar de Putsteeg zal loopen. Verscheidene andere leden mengden zich nog in deze discussie, welke wij, wij erkennen het zonder schroom, ten laatste niet meer geregeld konden volgen. De wethouder Timmermans was van oordeel dat de rioleering heel goed zou werken. Ten slotte gaf de voorzitter de toezegging dat alles zoo goed mogelijk zal worden af gewerkt. Op eene vraag van den heer Timmermans- Van Turenhout antwoordde de voorzitter, dat in zake het veer te Drongelen het dagelijksch bestuur zich gewend heeft tot gedeputeerde staten met de verklaring, dat Waalwijk met den tegenwoordigen toestand geen genoegen kan nemen, maar eischt eene brug of stoom- bootveer. De heer Timmermans Van Turenhout gaf verder in overweging den heer Mutsaers afgevaardigde voor het district Waalwijk, die tevens is lid van gedeputeerde staten, over deze zaak te spreken. De heer Verbunt wijst nog op de moeilijk heid om met geladen kar de pont in en uit. te rijden. De voorzitter zegt dat hiertegen Bezooien een adres zal indienen, dat dan door Waal wijk en andere gemeenten zal geteekend worden. De voorzitter sloot hierop de openbare vergadering. Zaterdagavond kwam hier het officieele bericht aangaande de bekroningen op de Antwerpsche tentoonstelling, voor zoover de exposanten onzer gemeente betreft. Daaruit bleek dat zijn toegekend Diploma voor gouden medaille aan de heeren Van Iersel en Zoon, schoenfabrikanten; Diploma voor zilveren medaille aan den heer Herman Zeegers, fabrikant van het be kende van Gils-Elixer; Diploma voor zilveren medaille aan den heer E. W. Klijberg-Pernot, schoenfabrikant. Alle drie de Waalwijksche inzenders zijn dus bekroond, wat een wezenlijk succes mag heeten voor onze industrie. De heer Van Iersel werd vroeger met goud bekroond te Amsterdamterwijl de heer Zeegers bekroond werd met brons te Am sterdam te Antwerpen (1885) en te Parijs (dubbel), met zilver te Liverpool. Zondag voormiddag bracht de harmonie l'Espérance eene ovatie in de eerste plaats aan haren directeur, den heer Frie van Iersel, hoofd van de bekroonde firma A. van Iersel en Zoon, vervolgens aan de heeren Herman Zeegers-Van Gils en E. W. Klijberg-Pernot. Dit voorbeeld werd in den namiddag gevolgd door de harmonie St. Crispijn. De liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien maakte ook hare op wachting bij den heer Zeegers, commissaris van dat gezelschap, en zong bij die gelegen heid eenige prachtige nummers. Een en ander bracht dien dag veel levendig heid in onze gemeente. Hulde aan de drie bekroonde fabrikanten, die op zoo schitterende wijze Waalwijk's eer in den vreemde hebben opgehouden. Wij vormen de beste wenschen voor den voort- durenden bloei hunner ondernemingen. Zij leven Ook de Dongensche exposanten hebben zich kranig gehouden. De heeren Ant. Aarts en Frans v. d. Assum werden met goud be kroond voor hun leder en de heeren G. L. Smits Co. voor hun schoeisel. Verder kregen nog een gouden medaille de heeren Gebrs Prakke, te Eibergen voor drijfriemen, en F. en E. van Siebergen, te Breda, voor leder. De Noordbrabantsche lederindustrie is dus met eere uit den strijd gekomen. Zooals vroeger gemeld, heeft ook de heer J. B. Timmermans alhier leder geexposeerd^maar deze bleef als lid van het Nederl. comité en van de jury, buiten mededinging. Algemeen echter werd het door hem tentoongestelde hoog geroemd en kreeg hij verschillende bestellingen, ook uit het buitenland. Onze hartelijke gelukwenschen aan al de genoemden. De Waalwijksche correspondenten van elders verschijnende bladen zijn werkelijk niet gelukkig met hunne berichten; dit bleek onlangs overtuigend bij het feest der eerw. zusters. Nu deelt de Prov. N. B. en 's Bcssche Courant weer mede, „dat verleden Zondag de beide harmoniegezelschappen een serenade hebben gebracht bij enkele schoenfabrikanten, n.l. bij de heeren Van Iersel, Tusschenbroek en Kleijberg, wegens de bekroningen, be haald op de tentoonstelling te Antwerpen." Nu weet hier iedereen, dat de heer Tus schenbroek niet is schoentabrikant; verder is 't algemeen bekend, dat deze in 't geheel niet heeft geëxposeerd, dus ook niet is bekroond geworden en dat hem ook geen serenade is gebracht. Van de bekroning van den heer Zeegers, voor het van Gils-elixer, en van de aan hem gebrachte ovaties door de harmonieën en ook door de liedertafel, weet de berichtgever blijkbaar niets. Waar zouden die Waalwijksche correspon denten van elders verschijnende couranten toch wel wonen? In het op 5 September gehouden examen voor het derde gedeelte van het notarieel staatsexamen slaagde en werd mitsdien tot candidaat notaris bevorderd, o.a. de heer L. W. Boogerman, vroeger werkzaam ten kantore van notaris Rant, alhier. De geldigheid der retourkaarten van Nederl. stations naar Antwerpen voor 8 dagen eerst bepaald tot 30 September is verlengd tot 5 November, wanneer de ten toonstelling wordt gesloten. In overeenstemming met het reeds vroeger door ons medegedeelde, omtrent eene te wachten uitbreiding van het kantoor Waalwijk der directe belastingen, wordt thans gemeld, dat eerlang eene regeling te wachten is, waardoor de kantoren van 's rijks belas tingen te Vlijmen en Vucht zullen opgeheven worden. Enkele gemeenten, thans tot die kantoren behoorende, zouden dan bij de te Waalwijk en Heusden gevestigde kantoren gevoegd wordenterwijl Vlijmen zelf met Engelen, Bokhoven en Vucht een nieuw op te richten kantoor zouden vormen onder den naam 's Hertogenbosch, buitengemeenten." Volgens een door den burgemeester van Roermond vertrouwelijk aan de leden van den gemeenteraad gedane mededeeling, heeft hij officieus bericht ontvangen, dat de beide koninginnen a.s. zomer Limburg zullen be zoeken en wel gedurende vier dagen. In de eerste plaats zal Maastricht bezocht worden, daarna Valkenburg en omstreken vervolgens voor een dag Roermond, terwijl de vierde dag Venloo op de terugreis zal bezocht worden. Uit Gorichem wordt gemeld: Sedert geruimen tijd werden op de Waal en Merwede de ankerkuilen en fuiken door stroopers geledigd; herhaaldelijk werd zelfs de visch uit de beunen ontvreemd. Tot dusver werden de daders niet opgespoord. Eindelijk zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag twee personen alhier op heeterdaad betrapt, die bezig waren uit de in de haven liggende vischkaar van de firma Schetselaar Co. eene belangrijke partij rivierpaling te stelen. Uit Made wordt aan de Nbrb. gemeld: Onlangs maakteu wij melding, dat alhier brand was uitgebroken in een onbewoond huis en dat als vermoedelijk stichter van dien brand een zekere Roelands was opgehaald. Hoewel nu door onze ijverige politie een nauwkenrig onderzoek werd ingesteld, mocht het haar tot dusver niet gelukken voldoend licht te doen opgaan over dit zaakje. Intusschen zit genoemde R. (en ook zijn vrouw) nog steeds preventief gevangen. Terwijl de landbouwer F. te Weert op zijn land werkzaam was, is bij hem ingebroken en werd eene som van f180 ontvreemd. De dader is nog onbekend. Bij gelegenheid der jaarmarkt te Odoorn heeft de bejaarde landbouwer W. G die zich met koekhakken vermaakte, alle vingers van zijn rechterhand afgehakt. Te Oudenbosch is in de rivier de Mark het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. Bij onderzoek is gebleken, dat het kind ge leefd heeft. Men vreest voor eene misdaad. Uit de gevangenis te Roermond is voorloopig ontslagen de landbouwer Th. S., uit Swalmen aangehouden wegens het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel aan J. S. aldaar. De moord te Nijmegen Het denkbeeld van het Nijmeegsche raads lid, den heer Van der Sluijs Lehr, om de beruchte Rozenmarijns- of Vildergas (waar de moord op den Scheveningschen weesvader Konst plaats had) voor het publiek verkeer af te sluiten, vindt bij den gemeenteraad veel bijval, zoodat daartoe wel spoedig stappen zullen worden gedaan. Van den gouverneur-generaal van Nederl.- Indie is Zaterdag ochtend bij 't derpartement van koloniën ontvangen het volgende bericht: „Van verspreid gerucht dat onderhandelin gen met de Baliërs zouden geopend zijn is mij niets bekend." Het. vermoeden, dat de geruchten omtrent de onderhandelingen met de Baliers onjuist zouden zijn, wordt gelukkig door deze tele grammen bevestigd. Officieel blijken die geruchten thans reeds uit Indie tegengespjoken te worden. De correspondent van de N. R. Ct, te Batavia, seinde aan dat blad onder dagtee- kening van 30 September Gisteren is Mataram veroverd na een hevig gevecht. Alle paleizen zijn nu in ons bezit. Wij heroverden een stuk geschut. De vijand heeft zware verliezen geleden. Aan onze zijde zijn gevallen de luitenant Valkenburg en 12 manschappen, terwijl zwaar gewond zijn luitenant Broekman en dertig manschappen. Licht gewond werden majoor Bloemenstein, luitenants Granpré Molière, Grootenboer en 18 manschappen. Bij het departement van koloniën is 30 September van den gouverneur; generaal van Nederl.-Indie ontvangen het navolgende te legram „Gisteren vier poeris te Mataram na hetti— gen tegenstand genomen; een daarvan bezet en versterkt. Gesneuveld 1 officier en 11 mindere mili tairen; zwaar gewond 1 officier en 30 min dere militairen; licht gewond 3 officieren en 15 mindere militairen (wier namen voor zooverre reeds bekend, later zullen worden gepubliceerd.) Teruggebracht een verloren veldstuk met voorwagen en twee sluitstukkeu. Van Baliers groot aantal lijken, bij kruis punt Mataram alleen 67, aangetroffen." Een telegram van Zaterdag aan 't Nieuws van den Dag luidt als volgt „Te 4 uur begon de aanval; het 2e batal- jon ten Noorden, het 6e ten Zuidwesten, het 9e ten Zuiden van Mataram optrekkend. Het 6e en 2e bataljon vonden heftigen tegenstand. Aan beide zijden werd onversaagd gevochten; muur na muur moest genomen worden. Te 12 uur gelukte het aan de 4e com pagnie van het 9e bataljon, onder den overste Scheuer en kapitein W. G. A. C. Christan, de eerste poeri (vorstenwoning) binnen te dringen. De Amboineezen van het zesde hadden de zwaarste verliezen. In het geheel negen dooden, waaronder de 2e luitenant A. Valkenburg. Zwaar gewond vijf en dertig, waarbij de majoor A. A. Blom- menstein in den voet, de 2e luit. H. G. E, Granpé Molière in de zijde, de le luitenant W. P. Broekman ernstig in den ruggegraat. De verliezen des vijands zijn enorm. De vijand heeft de sterkten heldhaftig verdedigd na vrouw en kinderen omgebracht te hebben. 'De 6e compagnie blijft als bezetting. Morgen volgt de aanval op de Oostzijde van Mataram." Op de officieele tegenspraak van 't gerucht omtrent het aanknoopen van onderhande- liugen met de Baliers is thans spoedig de tijding van onze overwinning gevolgd. Met levendige voldoening zal daarvan in het land kennis worden genomen, gemengd intusschen met smartgevoel over het sneuvelen en ver wonden van een deel onzer dapperen. De ontvangen telegrammen zijn niet eens luidend. Blijkbaar heeft het telegram van den correspondent van de N. R. Ct. te Ba tavia, de zaak te gunstig voorgesteld. Niet geheel Mataram is reeds door ons genomen; het regeeringstelegram spreekt slechts van 4 poeris en het telegram van het N. v. d. D, zegt uitdrukkelijk, dat de aanval op de Oost zijde van Mataram nog moest geschieden. Het is blijkbaar een verwoede tegenstand geweest, dien de onzen hebben ondervonden. Besloten zich tot het uiterste te verdedigen, hebben de Balièrs zelfs hunne vrouwen en kinderen vooraf opgeofferd. Hoe verwoeder de tegenstand is geweest,

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2