Blgvoegsel DE ECHO VAN HEI ZUIDEN, ZONDAG 7 Oct. 1894. Engeland. Hongarije. Turkije. Amerika. UITVOERINGEN. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. Laatste Berichten. VAN VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Het besluit van de stakende Schotsche mijnwerkers schijnt te zijn, den strijd tot het uiterste voort te zetten. Hiertoe zijn zij aan gemoedigd door den Engelschen mijnwerkers- bond, die te Edinburg dringend geraden heeft, de staking vol te houden, tot de mijnbezitters hun de zes stuivers voor twee jaar verzekeren. Bovendien werd aldaar besloten, hoogere on dersteuning te verleenen. Een aantal mijn werkers schijnen echter niet langer gezind, om vol te houden, zoodat minstens 20000 man, een derde ongeveer van het geheele aantal mijnwerkers, den arbeid hervat heeft. De millionnair Hugh M'Calmont, die in October 1887 te Londen overleed, had in zijn testament bepaald, dat zijn geld zeven jaren lang met interest op interest uitgezet en daarna aan zijn achterneef Harry M'Cal mont uitgekeerd moest worden. Die gelukkige erfgenaam, die luitenant bij de Schotsche lijfwacht en eigenaar van het vermaarde renpaard Isinglas is, ontvangt nu in de volgende week 4,000,090 (48 mil- lioen gulden). Waarschijnlijk heeft zelfs in het rijke Engeland niemand nog zulk een som gelds direct tot zijn beschikking gehad. Hij is 33 jaar oud en weduwnaar dus een „mooie partij.» Een metselaar te Zwickau sloeg 31 jaren geleden, terwijl hij bruidegom was, bij een vechtpartij een gendarme, dooden werd deswege tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld. OnlaDgs werd hem gratie verleend en zijn eerste werk was zijn oud bruidje, dat hem al dien tijd trouw was gebleven, weer op te zoeken en met haar in het huwelijk te treden. In verband met de samenzwering onder de studenten in de geneeskunde, te Constan- tinopel ondekt, zullen waarschijnlijk alle groote bijeenkomsten in de Turksche hoofd stad, openbare bals, concerten enz., verboden worden. Onlangs reeds ontvingen een paar aanzien lijke inwoners der stad van regeeringswege een verzoek om een groote partij, welke zij dachten te geven, voor onbepaalden tijd uit te stellen. Niemand begreep toen de reden van dit verzoek, waarvan een der partijgevers, een Italiaansch onderdaan, niet voldeed. Maar nu begrijpt men, dat het geschiedde omdat alle groote bijeenkomsten gevaarlijk werden geacht. In het geheel werden veertig studenten (muzelmannen en christenen) gevangen ge nomen. Dertig werden later weer vrijgelaten. Verscheidene andere leden der geheime ver- eeniging, zijn gevlucht. Een der gevangenen moet bij zijn verhoor hebben verklaard, dat de samenzwering welke niet tegen den persoon van den sultan maar tegen de regeering was gericht wijd vertakt is. „Als men alle samenzweerders wilde vatten," zeide hij, „zou nagenoeg heel Constantinopel achter slot gaan." Een stierengevecht te Zacatecas, (Mexico) heeft aanleiding gegeven tot een vreeselijk tooneel. Een tot dolheid gebrachte stier was den matador te vlug af, doorboorde hem met zijne horens en sprong over de omheining heen, onder de toeschouwers. Voor de picadors en de helpers het woedende dier konden af maken, had het nog drie menschen gedood. In het gedrang der vluchtende menigte wer den velen verwond, eenigen zelfs zoo erg dat zij er aan sterven zullen. WAALWIJK. Zondag 7 dezer, 'smidd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd Op het Kerkhof De Vliegh. Des krijgers begrafenis, bassolo. Kaliwoda. Ossian. Beschnidt. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand September ingelegd f 3872,65; terugbetaald f 3941,57. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1895. WAALWIJK, 6 October 1894. De aanroer van beetwortelen aan de verschillende suikerfabrieken in Noordbrabant begint thans langzamerhand te vermeerderen. De bieten zijn klein van stuk en hebben door de vele regens een knolvormige gedaante aangenomen. Uit alle streken van ons land ontvangen de fabrikanten bericht, dat de akkeropbrengsten ongeveer een derde minder bedragen dan in 1893. De qualiteit, hoewel geringer dan verleden jaar, is toch redelijk te noemen. Enkele fa brikanten hebben reeds met de campagne een begin gemaakt, doch het grootste gedeelte zal eerst de volgende week in werking treden. In September werden uit Nederland langs het grensstation Rozendaal naar het buitenland verzonden 2270 stuks vee tegen 9760 in September 1893. Berekend tegen f 140 per stuk vee, bedraagt dit in de afgeloopen maand een minderen uitvoer van f 1,048.600. Met de schapen-exportslachterijen aan de Belgische grens schijnt het ernst te wor den. Duizenden vette schapen, meestal uit Noord- en Zuid-Holland, werden reeds ge slacht en het vleesch in kisten naar Antwerpen, Brussel en Namen verzonden. Er is ernstige sprake van de oprichting van een tweede export-slachterij, voor den uitvoer over Antwerpen naar Engeland. Deze laatste zou dan ingericht worden voor het slachten van tweehonderd schapen per dag. De kogels van de nieuwe geweren, die men voor ons leger wil aanschaffen, gaan afgeschoten op een afstand van 100 meters door een blok vurenhout van 1.10 meter, en op 900 meters nog door hout van 27 duim. Op korte afstanden kunnen door een enkelen kogel 4 achter elkaar staande manschappen buiten gevecht gesteld worden. Een in de richting staande infanterist wordt met 6.5 m M. geweer binnen 600 M. steeds getroffen, wanneer de schutter slechts horizontaal voor zich uitschiet. De snelheid van vuren kan tot 20 goed gerichte schoten per minuut opgevoerd wor den. Het mindere gewicht der munitie geeft het voordeel, dat de soldaat 160 patronen van dit geweer zal kunnen medevoeren, tegen 100 van het thans in gebruik zijnde. Het zal voor velen onzer lezers zeker een verrassing zijn te vernemen, dat het ko loniaal gebied van ons land in Oost-Indie, in eens is toegenomen met niet minder dan 4555 vierk. geografische mijlen of bijna 8 maal de grootte van Nederland. Deze uitbreiding van ons gebied in Insulinde, in 1892 en 1893 voorbereid, heeft geen bloed en ook weinig geld gekost en zal ook geen verhooging van bestuursuitgaven na zich sleepen. Het grondgebied namelijk, dat volgens de tot dusver bekende officieele gegevens (groo- tendeels van 1849 dagteekend) een opper vlakte van 30,231 vierk. geogr. mijlen bedroeg is in de beide vorige jaren aan 't topografisch bureau te Batavia nog eens nagemeten op de voorhanden kaarten. Deze nieuwe metingen hebben reeds ge leerd, dat de Buitenbezittingen aanzienlijk grooter oppervlakte hebben dan tot dusver was aangenomen, en wel de 4555 vierk. geogr. mijlen. Hoe is het mogelijk geweest, dat zulk een groot verschil niet vroeger is opgemerkt Het antwoord is, dat die groote opper vlakte, op een achtste na, nl. over bijna 4000 mijlen, tot de residentie Ternate behoort, welke hoofdzakelijk door eene betere bere kening van onze bezittingen op en bij Nieuw-Guinea du word gesteld op. 8306, in plaats van vroeger 4340 mijlen. Verder zijn ons gebied op Sumatra" met de residentie Riouw en onderhoorigheden 193 mijlen en Nederl. Borneo 675 mijlen gebleken grooter te zijn. Te Loonopzand heeft de valkenier Mollen, uit Valkenswaard, het terrein achter „de Plakken" aldaar weder bezet, om valken te vangen, welke, na ten zijnen huize ge dresseerd te zijn, meest allen naar Engeland verzonden worden. Zoo komen de stroopers te pas Een strooper was in den nacht van Maandag op Dinsdag met nog drie collega's aan het stroopen in den „Canisvlietpolder," onder Westdorpe. Een zoogen. lichtbak, welke hun licht verschafte, deed zulks ook aan de mare- chaussée en veldwachters, wat dan ook tot gevolg had, dat deze kort op hunne hielen zaten. Toen zij de politie in het oog kregen was een hunner nog zoo brutaal een schot op de politie te lossen, wat deze niet onbe antwoord liet en- ook vuurde, waardoor ze op de vlucht gingen. De politie vond spoedig een der stroopers, die door zijne makkers in den steek was gelaten, met gebroken knie in een greppel. Hij is overgebracht naar Middelburg en wordt daar in het gasthuis verpleegd. Te Rijssen ontspoorde Maandag bij het rangeeren van den goederentrein, tengevolge van het te vroeg verleggen van den wissel een beladen wagen, waardoor de weg ver sperd werd. Het ongeluk gebeurde juist even voor de aankomst van den sneltrein, welke te 10.52 van Rijssen in de richting Rheine vertrekt, waardoor deze ongeveer 1 lJ2 uur vertraging ondervond. Er werd gelukkig niemand ge kwetst; aan een paar wagens werd nog al schade toegebracht. Te Nijmegen is Woensdagnacht in de villa van mevrouw de weduwe Verbruggen, die tijdens de kermis aldaar afwezig was ingebroken door het verbrijzelen van een glasruit. Een aantal kleedingstukken en andere voorwerpen werden gestolen. De politie heeft den inbreker en het gestolene reeds aange houden. De dief bleek een Duitscher te zijn, die de Nijmeegsche kermis was komen be zoeken. Door de marechaussees is gearresteerd en naar Tilburg getransporteerd een zekere K., woonachtig te Oosterhout, die de vorige week te Dongen eene koe uit de weide had gestolen, welk beest op de markt te Ooster- wijk door hem werd verkocht. Ook meent men in hem gevonden te hebben den dader van een soortgelijken diefstaldie eenige maanden te voren plaats had, en waarvan de dief tot dusver te vergeefs werd opgespoord. De man is later naar Breda overgebracht. Capcllc6 Oct. Ter vervanging van de onderwijzeres D. van Buuren, die om gezond heidsredenen een verlof van een halfjaar van den gemeenteraad heeft bekomen met inhou ding van hare jaarwedde, is door burgemees ter en wethouders benoemd mejuffrouw A. A. Groenendijk te Amersfoort, die overmorgen haren nieuwen werkkring zal aanvaarden. Het aantal leerlingen van de school in de Nieuwstraat is tot over de 200 geklommen, weshalve de aanstelling van eenen vierden onderwijzer door de wet gevorderd wordt. Om hieraan te ontkomen heeft de gemeente raad met 4 tegen 3 stemmen besloten om de Willekensvaart en andere deelen van de gemeente at te nemen van de schoolwijk ^Nieuwstraat" en ze te voegen bij de school wijk „Kom", in welker school ruimte over is en nog een goede 30 leerlingen geplaatst kunnen worden, zonder dat een vermeer dering van 't onderwijzend personeel noodig wordt. De maatregel treedt den len Nov. a.s. in werking. LOMBOE. Gisteren (4 October) is bij het departement van koloniën een telegram ontvangen van den gouverneur generaal van Ned. Indie van den volgenrlen inhoud „Bij verkenning, bedoeld in mijn telegram van 1 dezer, gesneuveld fuselier C. Knoop (algem. stamboek no 21220) en, eerst heden berichtvermist een sergeant en acht mindere militairen, allen Europeanen. Hierop is aanstonds aan den gouverneur- generaal om opgave der namen geseind, die heden ochtend bij het departement ontvangen zijn en heden avond in de Staatscourant zullen worden gepubliceerd, nadat eerst de familie-betrekkingen, voor zooveel mogelijk, gewaarschuwd zijn geworden. De verkenningwaarop in het telegram gedoeld wordt, was die van een munitiema gazijn van den vijand, waarbij, volgens het Maandag, 1 October door de regeering ont vangen telegram, 2 officieren en 2 Europee- sche fuseliers gesneuveld, en 1 officier en 4 Europeesche minderen zwaar, en 5 Europee- sche minderen licht gewond zijn. Van het vermissen van manschappen was echter in dat telegram geen sprake. Aan een particulieren brief uit Indie ont leent de Haarl. Ct. het volgende omtrent den verraderlijken aanval op onze troepen te Tjakranegara. Van den nacht gebruik makende had de vijand ons verraderlijk overvallen. Langs den grond voortsluipende hadden ze plotseling alle schildwachten tegelijk overrompeld en gedood, waarna ze zelf alarm sloegen, waarop de soldaten in woeste vaart naar buiten vlo gen om te zien wat er gebeurd was. Helaas! tot zien was geen tijd; zoodra ze zich ver toonden, werden ze door de duivelsche Baliers afgemaakt. Van krijgstucht was geen sprake meer. De generaal beproefde op Mataram terug te trek ken en zich te vereenigen met den aldaar bivakkeerenden troep; hij vond het bivak echter verlaten en stond nu tusschen twee vijandelijke sterkten in. Zich verdedigen was onmogelijk; al vechtende trok men naar de havenplaats Ampenan, waar men, onder be scherming der oorlogsschepen en door ver- eeniging met eenige andere troepen, stand kon houden. De troep, die het bivak te Mataram bezet had, was eveneens overvallen en had zich door de vlucht moeten redden. Een andere kolonne, onder overste Bijle- veld, was bij het overtrekken van een rivier met den vijand slaags geraakt, had dezen echter teruggeworpen en was met betrekke lijk gering verlies te Ampenan aangekomen. Een vreeselijk lot trof echter de 4e colonne, onder den luit.-kol. Van Lawick van Pabst, een hoofdofficier, zoo gezien bij den troep, zoo geüerd bij zijn chefs, als maar weinigen zijn. Ook hij werd overvallen, wist zich echter op Tjakranegara terug te trekken denkende, dat de aanval kwam van den een of anderen vijandelijken stam, die met Tja kranegara niets te maken had. Aan het hoofd van den troep reed hij Tjakranegara binnen, geen enkel schot werd gelost, de overste vermoedde niets. Maar toen zij goed en wel binnen waren, werd aan alle kanten uit door boorde kleimuren een moorddadig vuur ge opend. Zij konden vóór- noch achteruit, doch wisten zich tot den volgenden dag staande te houden, waarbij echter tallooze dooden en gekwetsen vielen. Een der eerste gesneu velden was Van Lawick van Pabst. Men kan zich de verbittering voorstellen van zijn sol daten, bij wie hij als een vader gezien was. Den volgenden dag bereikte ook deze troep Ampenan. Onder de gesneuvelden bevindt zich ook generaal Van Hamde onderbevelhebber die volgens zeggen op zijn bed in stukken is gesneden. Het Geïllustreerd Gedenkblad, ten voordeele ran de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden in Lombok, uit te geven door den heer F. B. van Ditraar te Rotterdam, is, wat de bewerking betreft, reeds zoover ge vorderd, dat de verschijning van deze inte ressante uitgave in den loop van deze maand kan worden tegemoet gezien. H. M. de koningin regentes vereerde het werk met eene bijdrage, als bewijs van H. D. sympathie, terwijl de hoogste militaire en civiele autoriteiten in verbinding met Ne- derland's voornaamste letterkundigen en schilders niet achterwege bleven. Het financieel resultaat belooit evenredig te zijn aan de algemeene belangstelling die het werk ondervindt, terwijl der vermelding waard is, dat de heeren Blooker, Cacaofa brikanten te Amsterdam, het doel van deze uitgave willende bevorderen, een bedrag van duizend gulden beschikbaar stelden voor ééne enkele aankondiging hunner firma op de ach terzijde van den omslag. BERLIJN, 5 October. In den.loop van den avond kwamen alhier uit Weenen alarmee- rende particuliere telegrammen aan. die me dedeeldendat de Tsaar stervende, ja zelfs reeds dood was. Tegelijk ontving ik echter van welingelichte zijde een cijfertelegram uit St. Petersburg, volgens hetwelk aldaar tot den namiddag niets van overlijden bekend was en slechts een gerucht de ronde deed, dat de Tsaar de reis niet zeer goed heeft ver dragen. Door het Russische gezantschap al hier wordt daareven ten stelligste verzekerd, dat noch eene doodstijding noch berichten omtrent achteruitgang van den toestand zijn ingekomen. Ook bij andere officieele lichamen alhier is tot nu toe evenmin eenige bevesti ging van de doodstijding ontvangen. Uit St. Petersburg verneemt de Kreuzzei- tung, dat men daar in officieele kringen over het optreden van Engeland in de Koreaan- sche wateren zeer ontstemd is. De bevelheb- van het Russische eskader zou thans het strikte bevel ontvangen hebbeu om, zoodra eenige Europeesche mogendheid de belangen der Russen schade toebrengt of de meest stipte onzijdigheid schendt, dadelijk aan de hoof den der overige eskaders kennis te geven, dat hij zich door de daad van die mogend heid genoodzaakt ziet zulk onwettig gedrag als casus belli te beschouwen. Voor het geval, dat een dergelijk feit zich voordeed, zou er een speciale overeenkomst tusschen Frankrijk en Rusland getroffen zijn. Aldus de Kreuz- zeitung. Hier koestert men het vermoeden dat Engeland zich de positie, waarin Rusland thans tengevolge van kde ziekte des Tsaren verkeert, in Oost-Azie zooveel mogelijk ten nutte wil maken. Heden is Caprivi naar den keizer vertrok ken, die zich op het jachtslot Hubertusstock bevindt. PARIJS6 October. Een bericht uit Warschau behelst, dat de laatste tijdingen omtrent den gezondheidstoestand van den Tsaar te St. Petersburg ontvangen, alle spre ken van eene gevoelige afneming van des lijders krachten doch .niettemin tevens van eene volkomen afwezigheid van onmiddellijk gevaar. LONDEN, 5 October. Bij Reuter's Office is geen enkel bericht ontvangen, dat de alarmeerende geruchten betreffende den ge zondheidstoestand van den Tsaar bevestigt. LONDEN, 5 October. Aan de Russische ambassade is geen enkel bericht ontvangen, dat het gerucht omtrent eene wederinstorting van den Tsaar bevestigt. Men weet er van niets, wat de tijdingen, die de Europeesche Beurzen heden met betrekking tot den Tsaar alarmeeren, zou rechtvaardigen. Reuter's Office verneemt, dat het ministerie van marine nog geen bevel heeft gegeven tot het zenden van versterkingen der Engelsche zeemacht in de Chineesche wateren, maar men verzekert, dat er toebereidselen gemaakt worden tot dit doel. Officieel wordt erkend, dat de toestand in China elk oogenblik een karakter kan aannemenwaardoor de ver sterking der krijgsmacht ter bescherming van de belangen der Engelschen noodzakelijk gemaakt wordt. SJANGHAI5 October. Een brief uit Tientsin, van den lsten dezer, maakt melding van aldaar ontvangen berichten, dat er een opstand uitbreekt in Mongolië. Er werden troepen van Peking uitgezonden om dien opstand te onderdrukken. Ernstige onlusten zouden in het keizerlijk paleis te Peking zijn ontstaan. Een aantal Europeanen is te Tientsin uit de omliggende districten aange komen; de aldaar verblijvenden nemen voor zorgsmaatregelen tegen eenen aanval.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 5