Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Griekenland. BINNENLAND. Zoo mogelijk nog verbitterender dan al wat reeds gebeurde, werkte de volgehouden eisch van den resident, om koelies voor zijne overtalrijke bagage, terwijl er reeds handen tekort kwamen om de gekwetsten te dragen. Er circuleert zelfs een verhaal hiermen mag het niet gelooven, toch wordt het in zijn vollen ernst en beteekenis bevestigd door mannen, die ik incapabel moet achten voor een leugen laat staan voor zulk eenedat een korporaal of onderofficier den resident met een revolverschot heeft gedreigd, indien hij de reeds door hem machtig geworden dragers niet afstond voor het transport der gekwetstenLaat ik mogen hopen dat dit althans niet waar is, het ware al te af schuwelijk 1 Het volgende is ontleend aan een parti culier schrijven uit Soerabaya, welwillend ter beschikking van het Hbld. gesteld Zooals u door telegrammen reeds bekend is, is hier sinds mijn laatste schrijven iets voorgevallen, dat voor altijd een der donker ste, zoo niet de donkerste passage uit de Nederl. Indische geschiedenis vormen zal. Als een wapenfeit van den vijand kan men het niet beschouwen; het is een moord ge weest op reusachtige schaal en slechts mogelijk gemaakt door de verregaande achteloosheid van een man, die als opperbevelhebber de meest minutieuse zorgvuldigheid in acht had moeten nemen. Om u een klein voorbeeld te geven, wil ik u slechts meedeelen, dat een sergeant aan generaal Vetter 'smiddags kwam melden, dat de Baliers zich in de huizen verzamelden en men hen met geweren had gezien, waarop geantwoord werd„kom mij nu niet meer met dien nonsens aan;'* 'savonds kwamen twee Sassaksche mannen en vrouwen hem waarschuwen, dat er onraad broeide, maar ook hier werd geen acht op geslagen, niet tegenstaande er om 7 uur een paar schoten gevallen waren. Niet eens verliet hij Mataram om in het open veld zijn bivak op te slaan, maar bleef in de stad, die een waar doolhof is van smalle straten tusschen hooge muren, waarin de Baliers gaten gemaakt hadden en daardoor schoten, doch zelf onbeschietbaar bleven. Naar men zegt, waren deze gaten al lang geleden gemaakt, doch weer met klei en kalk dicht gestopt. Ook de groote verliezen, die de colonne- Lawick geleden heeft, zijn gevolg van te weinig zorg. Overste Lawick kreeg namelijk een brieije van generaal Vetter met order om te retireeren zonder meer. Lawick van geen onraad wetende, marcheerde dag en nacht door zonder vivres en drinkwater. Toen zij voor Tjakra Negara kwamen, stonden buiten de muren emmers en bakken met water, waarop de soldaten zich als uitgehongerde wolven wierpen. Nauwlijks was dit echter gedaan of de schoten knalden bij honderden door de gaten der muren, en werden onze jongens als honden bij massa's neergeschoten. Te hopen is het, dat men nu eindelijk eens zal breken met dat ellendige kassian- stelsel, waardoor wij al zoo dikwijls bekocht geworden zijn en wat alleen ten gevolge heeft, dat in plaats van de zwartjes onze manschappen gedood worden. Heeft de Balische oorlog dan niets geleerd? Men wist toch wat een verraderlijke en valsche aard in de Baliers zit. Nog dagelijks hoor ik dat nu van de Arabieren, die bij ons op het kantoor komen en die op Bali en Lombok reizen. Om maar een voorbeeld te noemen: alle gewonden, die zij konden krijgen, licht of zwaar, hakten zij handen en voeten af en lieten ze dan liggen. Woensdagmiddag kwam de „Maetsuyker" hier aan met 300 gewonden en begon men dadelijk te ontschepen. De ellende, die men dan aanschouwt, laat zich beter voorstellen dan beschrijven en roept by menigeen een machtelooze woede te voorschijn tegen hen, die door zorgeloosheid daar de oorzaak van zijn. Terwijl over de beweging der land- en zeemacht van China en Japan dezelfde te genstrijdige berichten worden verspreid, wordt een gemeenschappelijk optreden der groote mogendheden van Europa, zij 't niet ter be ëindiging van den kamp tusschen China en Japan, dan toch ter bescherming der Euro peanen steeds waarschijnlijker. Tusschen DuitschlandEngeland en de overige mo - gendheden zijn reeds onderhandelingen in dien zin aangeknoopt en wel onder heel gunstige omstandigheden. Als een gevolg daarvan verzekert men dat eene uitzending van Fransche schepen naar China zal plaats hebben, terwijl ook het En- gelsche smaldeel in het verre oosten versterkt zal worden met een paar schepen. Indien Sagasta en zijn helpers hun ministe rieel leven kunnen rekken tot de indiening der begrooting van 't volgend dienstjaar, zal de kamp met de oppositie, juist naar aanlei ding van het nieuwe budget-ontwerp, hard nekkig en hevig zijn. De regeering zal eischen de goedkeuring van de handelstrac- taten met Italië, Belgie, Oostenrijk en Enge land, vraagt eene algemeene hervorming van het tegenwoordig douane-stelsel ter voorko ming der smokkelarij en zal een harden kamp hebben tegen Canovas, den leider der conservatieven, die zich de bezwaren van de vertegenwoordigers der koloniën tegen kolo niale hervormingen heeft aangetrokken en daarin gesteund wordt, behalve door zijn volgelingen, door een groote liberale fractie. Uit Rome komt de belangrijke tijding, dat voor de weder-opening van het parlement een aantal hervormingen in de administratie, bezuiniging ten doel hebbende, zullen worden ingevoerd bij koninklijk decreet. De ministers zullen dan, wanneer de kamers weer bijeen komen, verandering van dit decreet in eene wet voorstellen en daarbij de quaestie van vertrouwen stellen. Mocht de regeering in de minderheid blijven, dan zal worden voorgesteld het land te raadplegen. Bij de derde lezing in het Hongaarsche huis van Magnaten van het regeerings-ont werp in zijn geheelwaarbij vrijheid van eeredienst werd ingevoerd en ook aan iemand vrij gelaten tot geen gezindte te behooren, is dit verworpen met alle, tegen slechts 20 stemmen. Nu was het ontwerp ook voor de liberalen onaannemelijk geworden door de verwerping van een belangrijk artikel van het ontwerp, artikel 3 namelijktot invoering van het neutraal onderwijs. Minister president Weckerle heeft verklaard, dat het geheele kabinet op het stuk der gods- dienstig-staatkundige hervormingen solidair was en den strijd niet zou opgeven. Uit Petersburg ontvangen particuliere be richten melden, dat het beraamde overdragen van de loopende regeeringszaken op den Russischen troonopvolger niet is toe te schrij ven aan eenen verergerden toestand van den Tsaar, maar enkel beoogt eenen regelmatigen gang van zaken te bevorderen en den Tsaar een volstrekte rust te verschaffen. De jongste berichten uit Livadja luidden betrekkelijk gunstiger. Nadat de Tsaar zich aanvankelijk door de reis sterk voelde aangepakt, heeft hij thans voor het eerst sinds langen tijd beter geslapen. Het braken van vroeger heeft opgeheuden, en de melkkost wordt re gelmatiger en met beteren uitslag genuttigd. De afkondiging der bekroningen van ex posanten op de Antwerpsche tentoonstelling had 11. Dinsdag in de feestzalen plaats, in tegenwoordigheid van den koning, omringd door de ministers, het diplomatenkorps, het personeel der gezantschappenleden van senaat en kamer, benevens burgerlijke en militaire autoriteiten. Ongeveer 10000 per sonen woonden deze plechtigheid bij. De koning werd zeer toegejuicht. Het totaal der exposanten van alle lauden bedroeg 12000. Daarvan verkregen er 401 groote prijzen, 812 eere diploma's1813 gouden, 2238 zilveren, 1671 bronzen medailles en 870 eervolle vermeldingen. Voor schoone kunsten ontvingen Duitschland en Holland de meeste prijzen. Van de 385 Nederland- sche exposanten ontvingen er 12 groote prij zen, 14 eere diploma's, 81 gouden, 102 zil veren, 70 bronzen medailles en 27 eervolle vermeldingen. Het monsterbauket door het comiteit der wereldtentoonstelling Woensdagavond gege ven, is onder alle oogpunten ten volle gelukt. De eene heltt der uitgestrekte feestzaal was voor het banket ingericht, de andere helft in een prachtigen wintertuin herschapen met bloemenkranzen prachtige sierplanten dat alles overheerlijk verlicht was, in een woord het geheel leverde eenen aanblik op, dien men zelden te zien krijgt. Er waren rond de 900 gencodigden onder wien de ministers, de gouverneur en burge meesters het consulaire corps, de generaal, commissarissen der verschillende afdeelingen, de juryleden, enz., enz., in een woord al de hooggeplaatste personen des lands waren er tegenwoordig. Aan heildronken heeft het niet ontbroken, en de aanwezigen zullen zich lang dien aangenamen avond gedenken. Ziehier eenige cijfers voor de liefhebbers van statistieken. De dienst werd verricht door 100 tafeldienaars en de spijsverzorgers hadden te hunner beschikking 2200 flesschen wijn voor de genoodigden, die ter verbruiking hadden: 7000 oesters, 200 kilo's zalm, 100 hoenen, 125 aspergiën bossen, 120 zeekreeften, ÏOOO kleine broodjes en ten slotte zij gezegd, dat er 3625 borden waren. Uit Antwerpen wordt van Maandagavond geseind Treurige mare. Kwart na vijf uren vatte „Oud Antwerpen" vuur, en eenige minuten naderhand stonden drie huizen in brand. De ramp ontstond op de verdieping van eene der woningen in de Cappelie-straet, en het vuur breidde zich met groote snelheid links en rechts uit. In een uur tijds werden acht huizen in asch gelegd; zij bevonden zich aan de noordzijde van de Cappelie-straet, rechts van den bezoeker die langs de Kipdorppoort binnenkomt. Gelukkiglijk was de brandweer spoedig bij de hand en zij werkte kracht dadig. Het gelukte haar in korten tijd den brand te sluiten en te blusschen. Behalve de gebouwen is een deel van den voorraad van kostuums, in de stoeten gebezigd, ver brand. Van den inboedel der magazijnen is het kostelijkste nog kunnen gered worden. Alles bepaalt zich bij stoffelijke schade grootendeels gedekt door verzekering-maat schappijen. Te Bayonne heeft de rechtbankuitspraak gedaan in de zaak van een ondernemer van stierengevechten aldaar, die civiel vervolgd werd wegens schending der wet-Grammont op de dierenbescherming. Bij de vertooning, die de directeur had doen plaats hebben werden vijf stieren en tien paarden gedood. De rechtbank heeft den beklaagde vrijge sproken uit overwegingdat de renperken niet beschouwd kunnen worden als eene publieke plaats; dat de wet Grammont niet van toepassing is op Spaansche stierenge vechten dat paarden niet tot huisdieren behooren, enz. Het openbaar ministerie had insgelijks tot vrijspraak geconcludeerd. Dit is reeds de vierde maal, dat de recht bank te Bayonne in een proces van dien aard tot vrijspraak is gekomen. Bij gelegenheid van het bezoek van den hertog en de hertogin von York aan Leeds op Vrijdag 11., heeft men een oogenblik van schrik gehad, doordien men een persoon op de trede van het rijtuig zag springen. Een lansier van het escorte sloeg hem met het plat van de sabel neer, en toen nam de politie den man in hechtenisdie simpel bleek te wezen en zoowaar William Thackray te heeten. Hij had den hertog maar een hand willen geven! Het jonge paar was erg geschrikt, en onder de menigte heerschte ook een oogenblik van angstige spanning, 't Leek ook zoo geheel op het gebeurde met president Carnot. Zes personen bekwamen ernstig letsel bij eene vernielende botsing tusschen den Schotschen expres en eenen goederentrein nabij Northallerton. Onder de reizigers in den expres waren ook twee ministers, lord Tweedmouth eu de heer Arnold Morley, die zich naar Londen spoeddeu tot het bijwonen van den kabinetsraad. De groote drukkerij van de firma Al- derman en Cooke te Leeds is geheel verbrand. 800 arbeiders zijn broodeloosde schade wordt op 1.800.000 gulden geschat. Te Berlijn zal den 18den October a.s. op bijzonder plechtige wijze de uitreiking plaats hebben der nieuwe vaandels aan de 4de bataljons, welke aan elk regiment zijn toe gevoegd als gevolg van de nieuwe legerwet, waarbij het sterkte-cijfer op voet van vrede werd verhoogd met de recruten, die vroeger jaarlijkshoewel geschikt, van den dienst werden vrijgesteld. Alle Dnitsche vorsten behalve die van Beieren, Saksen en Wur- temberg, die de vaandels zelf zullen uitreiken, zijn ter bijwoning dezer Fahnenweihe en uitdeeling uitgenoodigd. De berichten uit Sicilië klinkeu treuriger dan ooit. l)e grootgrondbezitters zijn even onbarmhartig als vóór den opstand, de uit gehongerde boeren worden steeds wanhopiger en woedender. Vele zwavelmijnen worden ge sloten, daar de kostprijs f 2.65 en de ver koopsprijs slechts f 2 10 2.25 is. De mijnen, die nog doorwerken, hebben het loon ver laagd tot op 50 ceut. Te Sau Mauro Caste - l'onde is leder huis, met het oog op de roovers, een vesting in het klein. Al de personen in den aanslag op Crispi betrokken14 in getalzijn thans gearresteerd. Groote overstroomingen worden uit geheel Midden Italië gemeld, die een gevolg zijn van aanhoudende sterke regenbuien en overal groote schade aanrichten. Bij Bologna dreigt de spoorbrug in de storten. Te Ancona staan hoofdstraten onder water. Brandweer en militairen werken geregeld door om het verbroken verkeer te herstellen. Alle officieren, die vervolgd werden voor den aanval op het bureau van het blad Akropolis, zijn met algemeene stemmen vrij gesproken. De Asti deelt mede, dat de Tsaar en de keizerlijke familie binnen enkele dagen op Corfoe zullen aankomen. Zij zullen hun intrek nemen in het koninklijk verblijf Bon Repos. WAALWIJK, 10 October 1894. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat de kamer van koophandel binnenkort, wellicht Donderdag reeds,eene vergadering zal houden, om te beraadslagen over maatregelen, te nemen met het oog op den toestand van het veer te Drongelen. Wij meenen hierbij te mogen voegen, dat men gerust mag rekenen opeen krachtdadig optreden van de kamer in deze belangrijke aangelegenheid. Na afloop der vergadering hopen wij onzen lezers verdere "bijzonderheden mede te deelen. Gisteren is van hier verzonden een schrijven aan den heer directeur-generaal van de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen, waarin wordt -medegedeeld, dat de onverwachte verplaatsing van den stations chef, den heer De Witte, bij zeer velen een gevoel van teleurstelling heeft veroorzaakt en zijn vertrek algemeen met leede oogen wordt aangezien, daar hij zich, gedurende zijn ver blijf alhier, steeds in hooge mate heelt onder scheiden door groote vriendelijkheid, voor komendheid en hulpvaardigheid tegenover het reizend en zaken doend publiek. In verband hiermede wordt verder beleefd verzocht, dat de heer De Witte vooralsnog in zijn tegenwoordige betrekking gehandhaafd blijve. Dit schrijven is onderteekend door onge veer 70 inwoners der gemeente: president, vice-president en leden der kamer van koop handel, leden van den gemeenteraad, verder de grootste handelaarsindustrieelen en neringdoenden, ambtenaren enz., in één woord de voornaamste ingezetenen. Gisteren werd op „Musis Sacrum" de laatste vergadering van dit jaar der onderwij zers in het district Waalwijk gehouden. Ten einde den districts-schoolopziener beter in de gelegenheid te stellen geregeld de verga deringen te kunnen bijwonen is op diens verzoek besloten in het volgend jaar die te houden op een ander uur en wel 's mor gens om elf uur, en het aantal der vergade ringen met één te verminderen en dat te brengen op drie. De volgende onderwerpen zullen dan aan de orde wordeu gesteld: 1. Welk is naar uwe meening het beste stel leesboeken In te leiden door den heer Spijkerman. 2. Beroepsliefde van den onderwijzer. In te leiden door deu heer v. d. Heijden. 3. Het onderwijs in de geschiedenis, wil het vruchten dragen, moet uitgaan van de gemeente zelve. In te leiden door den heer Van der Hammen. 4. In welke klasse zoudt gij op een school met uitgebreid leerplan een aanvang maken met het onderwijs in vreemde talen Welke bezwaren doen zich hierbij voor In te leiden door den heer Princen. 5. Er wordt nog altijd te veel op school gecijferd en te weinig uit het hoofd gerekend. In te leiden door den heer Van Raaij. 6. Wat kan de onderwijzer doen om het égoisme tegen te gaan. In te leiden door den heer Van der Horst. De altredende secretaris der vereeniging de heer G. van Oudenhoven, werd als zoo danig herkozen. De heer Van der Hammen behandelde het onderwerp Welke overeenkomst en welk onderscheid is er tusschen de verlichting door gas electriciteitolie kaarsen enz. en de heer Van der Meeren Vijf en twintig jaren van Da Costa. De voordrachten der beide heeren werden met belangstelling gevolgd en bij monde van den voorzitter ontvingen zij den welverdienden dank der vergadering. Te Tilburg is het denkbeeld geopperd, om bij de komst der koninginnen in Noord brabant in 1895 een groot prov. Noorbra- bantsch muziekfeest te organiseerenzoo als behalve Limburgdeze provincie dit alleen zou kunnen tot stand brengen door hare vele harmonie- en fanfaregezelschappen, van welke men er 130 telt met meer dan 3000 leden. Bij den heer P. B. Nieuwenhuijs te Breda verscheen een „Liederen-Bundel voor Janmaat en Soldaat" met begeleiding voor piano. Deze echt Nederlandsche liederen zijn bijeenverzameld en gewijzigd door den heer H. C. C. Clockener Broussou, 2e luitenant der infanterie. Dit 50tal liederen wordt uit gegeven vanwege den militairen bond „voor Koningin en Vaderland." Deze poging van den bond om den volkszang te veredelen verdient warme waardeering. Voor f 1000 opgelicht! Voorgevende agent te zijn van de Lombok commissie tot inzamelen van gelden, voor de nagelaten betrekkingen van gevallen mili tairen op Lombok, vervoegde zich bij de dames J. te Wassenaar, een net gekleed heer, om ondersteuning. De edele geefster, geen argwaan koesterende, gat daarvoor de be langrijke som van f 1000. Spoedig evenwel bleek, dat de dames J. met een sluwen op lichter te doen hebben gehad, daar bij de genoemde commissie van een reizend agent niets bekend is. Na de Ned. verneemt is de dader bekend en procesverbaal tegen hem opgemaakt. Weer een moordaanslag Zaterdagavond heeft op de Prinsengracht bij de Lauriergracht te Amsterdam, een moordaanslag plaats gehad. De vrouw van een daar woonachtig agent van binnen- en buitenlandsche huizen heeft in een staat van opgewondenheid haar man met een mes ernstige sneden over hals en polsen toege bracht. Hij strompelde de trap af, waarop door voorbijgangers een dokter werd gehaald, die den man voorloopig verbond en zijne opneming in het Binnengasthuis noodzakelijk verklaarde. De vrouw werd door de politie naar het bureau op de Lauriergracht ge bracht. Uit Milligen wordt gemeld Groote grondverschuivingen bij het Noord- Oostzeekanaal, zelfs op plaatsen waar het kanaal klaar is, geven redenen tot ernstige be zorgdheid. Terwijl tot nu toe schepen met een

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2