Looikuipen Trappisten BIER Notaris Loeit, Notaris RANT, H. EL Looiers, 4565gulden DICHT Of GEI GELD. Wed. ft, fi, KUIJSTEN-Janssen, Max Govaerts, TRAPPISTEN Advertentiën, Zevenvoets H. van Well-Van Es. KOLENBAKKEN, Haardstandaards Horlogekettingen, IS, J. A. Berghegge, Handelsb erichten finaal verkoopen kleer- en paraplu- STANDAARDS; ONTVANGEN: Antoon Tielen. de beide Noordelijke poeris met hunne naaste omgeving bedoeld. De volgende zinsnede „daarbij geen vijandelijkheden ondervonden" geeft te kennen, dat de vijand althans niet ver uit de buurt is waardoor o. i. weder moet worden gedacht aan een ander gedeelte van Mataram, Oostelijk en Noordelijk, waaruit de vijand nog niet is verdreven. Omtrent de bezwarenwaarmede onze troepen hebben te kampei» bij de beschieting, geeft een schrijver in het Bat. Hbl. een goeden indruk. Zooals reeds gebleken is, moeten de ver sterkingen der Sultansverblijven en der kam pongs achtereenvolgens genomen worden en is het eenig daartoe dienstig middel, ze plat te schieten. De Stdtansverbltjven zijn drie in getal, t. w. Mataram, Tjakranegara en Goenoeng-Sari. Deze zijn omgeven door achter elkander met groote tusschenruimten gelegen muren van steen, zoo vast en hecht, dat het gewone veldgeschut er geen vat op heeft en zij met grot geschut aangetast moeten worden. Door de ondervinding geleerd, is men thans hiermee bezig, maar dat het weken zal duren eer tabula rasa gemaakt is, laat zich voor zien. Zijn eenmaal de vorstelijke verblijven (poeries) met den grond gelijk gemaakt, dan nog zijn zij niet onschadelijk, want onder alle loopen gangen, met genoegzame ruimte tot het opnemen van legerafdeelingen be stemd om ons op het onverwachtst te be springen. Dat zij hier en daar met dyna miet zouden zijn gevuld is wel beweerd, maar niet bewezen mogelijk is het echter. Die gangen zijn stelselmatig gebouwd, om den Sultan en den zijnen, in geval van eventueelen opstand, een veilig verblijf te verzekeren en later een goed heenkomen te bezorgen. Ongetwijfeld zullen de genoemde drie poe ries de centra van den oorlog worden, want de Balinees, afkeerig van den oorlog in het veld, zal, wanneer hij door het geschut uit zijn woning is verdreven, derwaarts vluchten, Zijn eenmaal de poeries plat gescholen, dan zal de Sultan, alsmede zijn zonen en volge lingen, ongetwijfeld hun heil trachten te zoe ken in het gebergte. Gelukt hem dit en kunnen de .Sassaks het hem niet beletten dan zullen onze troepen voor een guerilla oorlog staan, welke, al zou hij, met het oog op het terrein en de getal sterkte des vijands, nimmer die in Atjeh kunnen evenaren, in duur toch nog onze troepen langer zou bezig houden dan te wen- schen is. Men vindt in het bovenstaande tegelijk een verklaring voor het volgens sommigen lang uitblijven van overwinningstelegrammen. Er staat tegenover, dat de nu gevolgde taktiek langzaam maar zeker, vroeger of later tot de onderwerping moet leiden. Zelden of nooit hebben we in den Archipel zulk een artillerie bijeengebracht. „Wanneer alles gedebarkeerd is schreef de correspondent van het Bat. Nbl. in zijn jongsten brief dan hebben we te beschikken over 10 kanonnen van 12 cM., gedeeltelijk voor-, gedeeltelijk achterlaaa; 6 mortieren van 20 cM., 6 Coehoomraortieren van 13 cM., eene compleete veldbatterij van 6 kanonnen en een even sterke bergbatterij. Worden deze gezamelijke vuurmonden tegeli'k met die der marine aangewend, dan kunnen we Mataram per dag gemakkelijk op een duizendtal bommen, granaten en granaatkar tetsen tracteeren, die dan binnen de muren van deze uitgebreide plaats uiteenbarsten en hun scherven en kogels ten bedrage van minstens totaal 50,000, zegge vijftigduizend stuks, honderden meters ver en in alle rich tingen door Mataram heen zullen slingeren. Is op die wijze de toestand te Mataram on houdbaar geworden, dan kunnen wij die plaats nemen en slechten en vervolgens hetzelfde spelletje tegen Tjakranegara beginnen. We kunnen er nog bijvoegen, dat, volgens een mededeeling in een vorige mail, ook het zware kustgeschut van Tjilatjap naar Ampenan werd overgevoerd. Indien dit wordt bevestigd (tot dusver geschiedde het niet), dan zouden de Baliers worden vergast op een vertooning waarvan andere inlandsche stammen nog nooit iets hebben beleetd. Deze zware kanonnen vroeger aangeschaft in verband met de ver dediging van de haven van Tjilatjap (aan Java's Zuidwestkust), moeten letterlijk onwe- derstaanbaar zijn. De hier genoemde baai van Laboean Tring ligt Zuidelijk van Ampenan ter Westkust. In de laatst ontvangen mailberichten wordt ge meld dat generaal Vetter en kapt. Willemstijn op 8 Sept. met de Cycloop daarheen gingen, om te onderzoeken of aldaar zou kunnen worden geembarkeerd, bij slecht weder en hooge zee, op de reede van Ampenan, en of van daar een geschikte weg naar de tegen woordige landingsplaats voert. Zelfs zou van daar dan een spoor worden gelegd naar Ampenan. Dit bericht heeft aan de Soerab. Ct. reeds aanleiding gegeven tot eenige schampere opmerkingenof de Marine dit niet had kunnen onderzoeken, en of onze troepen na een verblijf van twee volle maan den dan niets anders hebben gedaan dan logeeren en garnizoensdienst, dat men nu nog niet wist of er zulk een weg was. Hoe dit zij, uit dit uieuwe bericht blijkt vrij duidelijk, dat de diepe baai, welke zooals de kaart aanwijst, goed beschut is, in directe verbinding is met het hoofdkwartier, te water en te land; anders zou men deze bekeerlingen zeker wel niet daarheen zenden, want de duur gekochte ervaring heeft genoegzaam geleerd zelfs de best gezinde Baliers niet uit het oog te verliezen. Hunne ontwapening geeft stellig den besten waarborg van de duurzaamheid hunner onderwerping. (N. v. d. D.) Brieven uit de Maasstad. XII. (Vervolg.) Rotterdam, 6 Oct. 1894. Een discussie over deze gewaagde stelling te beginnen zou geweest zijn een vechten tegen de bierkaai, ik volgde daarom zwijgend den druk pratenden waard een tweede trap op, waarlangs we, zonder portaal, dadelijk toegang kregen tot een zeer groote kamer die zich de luxe permitteerde van twee dozijn slaapgelegenheden, 't Was hier nog onzin delijker dan op de benedenkamers, hei kalk wit op de muren was grauw geworden, met zwarte vlekken door de aanraking van dozij nen vette vuile vingers. Ontelbare kleine bruine kringetjes op den grond bewezen, dat hier mannen verbleven, die de tabak nog op een andere wijze dan in den vorm van een sigaar of gestopt in een pijp tot een genot middel wisten te maken. Da's een vervloekte gewoonte zei de gelukkige eigenaar van al dit moois, terwijl hij een nog nat „spoor" met zijn voet uit veegde, dat pruime 's nachts, 'k heb er al zoo dikwijls wat van gezeid, maar 't kan ze niks niemendal schelen. Afijn, ik ben al blij as ze niet in bed rooke, van een enkel keesie kan d'r geen brand korame. Heb je nog meer slaapgelegenheden hier, behalve deze Nou, 't kan nog al schikke vin-ik, veer tig meusche. Maar aster op drukke dagen, zooas nou mette Dinsdag nog meer luilakke komme, dan douw ik ze op zolder, gaat u mee dit trappie op, wees voorzichtig da-je de nek nie' breekt, pas op kijk hier. Tusschen kranke oude meubelen, gebarsten potten en pannen, stukken hout, zakken steen kolen, stapels turf en onder nat waschgoed hangend op latten, zag ik nog een twaalftal „slaapgelegenheden." Zie je, deftig is 't hier niet, afijn de menschen benne maar blij asse onder dak komme en dan betale ze hier wat minder, drie stuivers per nacht en 's morgens de drie personen een keteltje koffie. Zulle we nou maar weer naar beneden gaan, u heeft nu alles gezien. Langs den straks gevolgden weg gingen we weder terug naar de gezelschapskamer, waar nu, 't was intusschen één uur geworden, een tiental personen zaten te dineeren. 't Menu muntte niet uit door keur of hoeveel heid van spijzen kool en aardappelen door elkaar gekookt, bruine boonen drijvend in een laag spekvet, werden in zeer kleine por ties, die tien cents kosten, rondgediend. On mogelijk dat een hongerige maag daarmede te bevredigen is, de begeerige blikken van de aanzitters op elke nieuwe portie bewezen dat. „Eten alle logeergasten hier Ja as el er anzit, aster geen monnie is dan niet en even schokte hij met het hoofd naar een hoek waar er een tiental zaten, die gretig en met verlangen den damp van 't eten opsnoven. „Kijk, want borgen doe'k niet, eerst be tale, dan bediene, nee' wat zeg u nou, je ken hier niet voorzichtig genoeg zijn. In dit oogeublik stond een typig kort dik ventje, waarvan het hoofd, de schoenen, de nek en de handen rood, het haar en de kleeren rossig waren, van tafel op en lang zaam een lucifer promoveerend tot tanden stoker, ging hij naar den wand, blijkbaar om zich daar tot het doen van een dutje neer te leggen. Ik trad hem in den weg. „Morgen vrind!" Bonjour m'sjeuantwoordde hij met een hooge, ietwat schorre stem en maakte daarbij een buiging met een losheid die men voor zulk een rond dik lijfje niet mogelijk zou hebben geacht. Es-tu Francais? vroeg ik. „Non, non, nee waarachtig niet, ik ben een Rotterdamsche jongen, mais j'ai eu une bonne éducationweet u, mon père was poppennaaier, 'n mooi vak, wat uit de mode; mon mère was steenbikster, 'n leelijk vak. erg in de mode, God betere 't. Aangenaam uw kennis te maken, mag ik u een sigaar presenteeren Mais oui, merci bien, u is al te bon, u een vlammetje, 'sievoeplè Dank je wel. Goed gegeten vroeg ik. Naar omstandigheden bon, merci. Erg delicieus smaakte het niet, dat kompreneert u zeker wel. Logeer je hier al lang Dat zal waar wezen, vijftien jaar al. Och waarom zal 'k verandere 'k Heb mijn „bezighede" in Rotterdam, 'k betaal hier voor ete, drinke en slape een riks in de week, daar doen ze 't bij het Maashotel niet voor, anders gong'k daar En kun je 't met de andere logeergasten nag al vinden Bon. D'r wordt hier anders nog al ge vochten hoorsakkerja nou, iedere nacht haast. Dan komme de dienders en die gooien de grootste vechtersbazen un, deux, trois in de rue. Mijn houwe ze altijd voer den gek vooral die eene daar, die kleine gluiper, daar hè'k een partiklure hekel an. Die verzint alles om te drijne, hij laat bijvoorbeeld de vrouwen de pijpen van m'n jas of van m'n pantalon dichtnaaien of hij zet een kommetje water op de plank boven m'n bed dè.'k in me slaap kletsnat wor'. En lache dat ie dan doet O, 't is zoo'n sallemander. Ik erkende met enthousiasme zijn recht ernstig verstoord te zijn en trachtte hem toeu door het aanbieden van een tweede sigaar weer in z'n humeur te brengen. Wat me vol komen gelukte. „Wil je nog wat drinken ook?" Sievoeplè m'sjeu, 'n klaartje Jenever en u heeft pas gegeten Dat komp er niet op ati meneer, tk lus ze den heelen dag. Mooi wil je d'r suiker in hebben? Dank u, astie d'r in hoorde hè hè dan hadde ze em d'r in Schiedam al in gedaan, zoo snapte de kerel voort, nog wel een kwar tier lang, toen had ik er genoeg van. Ik dankte den kastelein voor zijn welwillendheid, die mij in staat zou stellen den lezers van mijn brieven in kennis te brengen met een der rrees. eigenaardige instellingen tot ons volksle ven behoorende, met een slaapstede, en ik was, eerlijk gezegd, blij toen ik weer fiisch en lekker bij Boneski achter een goed kop koffie zat. D. GORINCHEM, 15 Oct. De prijzen der Granen waren als volgt Ristarwe f6,50 a 6,75, roode dito f6,- a 6,20 witte dito f6,6.15, inl. rogge f5,— a 5,10, buitenl. dito f4,70 a 4,80, gerst f 4,75 a 4,85, haver f3,25 a 3,50, duiveboonen f6,50 a 6.75, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de. veemarkt waren heden aangevoerd 299 runaeren. f170 180 f130 a 150 1140 k 160 k f100 k 120 f110 k 120 f 60 a 70 f 40 a 50 f 11 a 15 c., per per stuk le qual. Kalfkoeien Kalfvaarzen Melkkoeien Hokkeling ossen l'/a jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. Aangevoerd 12 varkens van 18 a 21 half kilo, 532 biggen van 15,a 11.- Eieren f 1.60 a 1.70 per 26 stuks. Böter 55 a 65 ct. per '/s kilo. ROTTERDAM, 15 Oct. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm De beste f 6.00 ét f 6.80. Mindere en geringe f 0.a 0, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 2.75 k 4.40 dito mindere l'O,kO. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f2.a 3,75; mindere f0,a 0,beste Zome» f2,a 3.75 mindere f0,a 0. Haver. De beste f 1.25 k 2.75. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f0.k 0.00. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 11,a 14, Mindere f 0.0. Witte boonen. De beste f0.k Mindere f0.k 0. Blauwe erwten. De beste f5.50 a 9.15 Mindere f 0.a 0. Kookerwtende beste partijtjes van 1 0.k 10.mindere van f0.a 0 Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f0,00af0.Zomerzaad f0,totfO. Kanariezaad f7.tot f10. ROTTERDAM, 16 Oct. Op de veemarkt waren heden aangevoerd80 paarden, - veulen, - ezels, 500 vette runderen, 845 magere dito, 215 vette en graskalveren 16 nuchtere kalveren, 18 schapen of lammeren, - varkens, 227 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 68 a ct. 2e kw. 62 a ct. 3e kw. 56 a ct. Kalverenle kw. 90 ct., 2de kw. 80 a 00 ct.3de kw. 70 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 55 70 cent per half kilo. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f21,p. ton. bruinblanke Bergertraan f25, blanke Bergertraan f 26, Groenlandsche Robbentraan fsmeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in Ïewone fusten van pl.m. 00 L. f30.— p. 100 L. 1 Maaslevertraan f25.p. ton. Nat. Med. levertr le soort f42.p. ton. (stroogeel) 2e f36.p. ton Stooramedicinale levertr. le f48.p. ton. 2e f42.p. ton. GETROUWD G. D. VAN BAVEL EN E. H. CHR. LEDEL, die, mede namens wederzijdsche familiëu, har telijk dank zeggen voor de vele bewijzen van belangstelling bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden, Leeuwarden, 11 Oct. 1894. te Drunen, zal Woensdag 17 October 1894, nam. 6 ure, in het hotel //De Twee Kolom men" te Waalwijk, HUIS en ERF te Waalwijk, behoorende aan P. WIJKMANS, groot 2,25 aren, ingezet en gehoogd tot f1700. te WAALWIJKmaakt bekend dat de VASTE GOEDEREN, behoorende aan Chr. Fl. van der Hoevente VRIJHOEVEN-C AP PEL, door inzet en verhooging thans staan Koop Het perceel tiend vrij bouwland te Capelle aan f500, u II. Het perceel weiland aldaar, groot 1.20.40 heet. aan f1900.—. h III. Het perceel weiland aldaar, groot 66.40 aren, aan f900. Dagelijks kan ten kantore van genoemden NOTARIS worden verhoogd. TOESLAG ter herberge van Franken te VRIJ HOE VEN-C APPÈL, op Woensdag 24 Oct. 1894, 's avonds ten 7 ure. worden door ondergeteekende GELEVERD aan den prijs van per stuknaar qualiteit. WAALWIJK. heeft de eer de ontvangst te be richten van eene schoone keuze verschillende verder alle huishoudelijke artikelen Zeer nette en prompte bediening. eene SCHOONE COLLECTIE chatelaines enz. in veel verschillende soorten en prijzen. Ondergeteekende heeft de eer te berichten, dat als der Brouwerij voor BEZOOIEN WAALWIJK BAARDWIJK DRUNEN en ELSHOUT is aan gesteld te WAALWIJKbij wien het Generaal AgentTILBURG. Per halve flesch 7 cent. heele 13 N B. De flesschen worden bei ekend a 9 cent per stuk, maar bij terug gave van de rekening afgetrokken.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 3