Duitschland. UITVOERINGEN. Ingezonden stukken. Handelsberichten. Italië. Rusland. Azie. BINNENLAND. Aan het feestelijk versierde spoorwegstation van Potsdam arriveerde Woensdagmiddag de jonge koning Alexander van Serviedoor keizer Wilhelm met groot gevolg opgewacht. Z. M. ging den koning tegemoet en be groette hem hartelijk. Na de gewone for maliteiten (voorstellen, bezichtiging der eere compagnie enz reed men, door eene af- deeling van de garde omstuwd, naar het slot in de stad, om vandaar naar het nieuwe paleis te gaan, waar de gala-tatel was aangericht. Het Disziplinarhof te Potsdam heeft den veelbesproken oud-gouverneur vau Kamerun, kanselier Leist (die o. a. daar 30 inlandsche vrouwen onbarmhartig had laten geeselen), vrijgesproken van de beschuldiging, dat hij door zijn gedrag het oproer in Kamerun zou veroorzaakt hebben, maar hem daarentegen schuldig verklaard aan machlsoverschrijding en onzedelijke handelingen en hem deswege veroordeeld totverplaatsing in een ander ambt, met 20 percent traktementsvermindering. Dus nog niet eens één percent per mishan delde vrouw Uit Ruhrort wordt van 16 dezer gemeld: In den afgeloopen nacht omstreeks 1 ure is de fabriekwerker Franz Haubs, uifcMeiderich, in de nabijheid van het Ruhrorter station door Hollandsche schippers, met wie hij daags te voren twist schijnt te hebben gehad, over vallen en door messteken zoodanig toegetakeld, dat de dood onmiddellijk volgde. Een der daders is reeds gevat. melijk een listig verzinsel is om de Chi- neezen om den tuin te leiden, dan dat we aan zulke kolossale fictie geloof zouden hechten. Rusland heeft nog elt verdere schepen waaronder drie gepantserdeaan zijn eska der in de Japansch-Chineesche wateren toe gevoegd zoodal daar nu een geduchter scheepsmacht aanwezig is dan ooit te voren in die streken. Wel verre van aan de Engelschen verlof te hebben gegeven tot het ontschepen van troepen ter bescherming huuuer onderdanen te Tientsin en elders, moet de Chineesche regeering, met name keizer Kou-ang-Su zelf, zich ten sterkste daartegen hebben verzet gelijk dan ook blijkt uit het namens Z. M. uitgevaardigd decreet, waarbij aan de vreem delingen alle noodige bescherming wordt gewaarborgd. Wat zij in deze wenschen wordt door de Engelsche bladen wel eens meer als waarheid en voldongen feit voorgesteld. Een Donderdagmiddag uit Tientsin ont vangen telegram meldt dat, volgens bericht uit Port Arthur van 16 October, de Japanners Thornton Haven in de baai van Korea hebben verlatenom zich te begeven naar den inham van Taitongdat ze op het oogenblik versterken. Voorts zou den I5u, verleden Maandag dus, een groote slag zijn geleverd benoorden de Yalu-rivier, maar bijzondorheden ontbreken en de Chineesche overheid wist er nog niets van. H., adiunct-commies der provinciale griffie te 's Bosch, door een noodlottig toeval om het leven gekomen. Plij was sedert eenigeu tijd lijdende aan zwaarmoedigheid. Hei: echtpaar Van den Broek, behanger en stoffeerder op de Veemarkt te Breda, werd Donderdag morgen wakker met een zwaar gevoel in het hoofd. De deuren der alkoof, waarin het echtpaar sliep, waren dicht, niettegenstaande die 's avonds open waren gebleven. De alkoof bevindt zich tusschen twee kamers. De heer Van den Broek stond op, wierp de deuren open en zag het volgende In de achterkamer lagen allerlei vrouwenkleeren uit de kasten gehaald, op den grond. De lessenaar, waarin voor ongeveer f 260 aan geld en bankpapier was geborgen, was open gebroken en de papieren waren dooreenge- woeld. Het geld was veidweneu. Het kind, dat in die kamer zijne slaapplaats had, sliep rustig. De deuren van de achterkamer, de keuken en de poort, uitkomende in de naar de straat voerende gang, stonden open. Het gas brandde in de kamer. In de voorkamer achter den winkel was de toestand niet beter. Alle kasten stonden open. Goederen en kleeren lagen op den grond. Al wat het echtpaar aan goud en zilver bezeten had, o. a. twee gouden horloges, vier gouden kettingen, oorbellen, ringen enz., was verdwenen, alles te zamen ter waarde van pl. m. f 400, dus met het geld f 660. Op de tafel lag een doosje lucifers van Belgisch maaksel. Een flesch met drank stond op de tafel en was duchtig aangesproken. Ook had de dief (dieven?) 5 eieren zitten oppeuzelen, waarvan de schalen op tafel en op den grond lagen. Door de voordeur in den winkel werd blijkbaar door den dief (dieven) het huis verlaten. (N. Br. Ct.) VERGADERING van de kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk op 12 October 1894. Tegenwoordig de voorzitter, de secretaris en alle leden, Ingekomen a. Eenige verslagen van kamers van koop handel over 1893. b. Verslag der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen over 1893. c. Verslag van den toestand der provincie Noordbrabant over 1893. d. Consulaire verslagen en berichten, ont vangen van het departement van buitenland- sche zaken. Ter visie voor de leden e. Eene missive uit Hamburg van de Ne- derlandsche kolonie aldaar, met een afdruk van een adres aan de tweede kamer der staten-generaal, bij welk adres, voorzien van 200 handteekeningen, wordt verzocht de be trekking van consul generaal op te dragen aan een Nederlander. Is besloten het adres te ondersteuuen, daar het ongetwijfeld in 't belang van den handel is, dat een Nederlander, als meer van nabij bekend met de behoeften en den aard van den handel in ons land, worde benoemd. Missive van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, in antwoord op het dezerzijds adres om verbetering in de zomer dienstregeling op de lijn Zwaluwe's Bosch. Dit s'.uk heeft bij heeren leden gecirculeerd. Tegen de bezwaren, die destijds tegen de uren van vertrek en aankomst bestonden, is intusschen bij de nu vastgestelde winterdienst- regeling door de exploitatie-maatschappij voorzien. g. Adres, met verzoek om adhaesie, van de kamer van koophandel en fabrieken te Breda, betreffende het nemen van voorzie ningen tegen knoeierijen in den boterhandel. Kennisgeving. h. Adres van de kamer van koophandel en fabrieken te Hoogezand, betreffende eene gewenschte herziening der wet op de perso- neele belasting. De motieven door de kamer van Hooge zand aangevoerd worden ten volle beaamd, zoodat wordt besloten het adres te ondersteu nen. Verder wordt besproken de toestand van het ponteveer te Drongelen. Daaromtrent brengt de voorzitter ter tafel verschillende stukken, betreffende den gebrek- kigen toestand van gemeld veer. Blijkens daaromtrent ingewonnen intorma- tien en waarnemingendoor leden dezer kamer gedaan, is overtuigend gebleken, dat de veerpont, die wordt voortbewogen door een petroleuramotor, volstrekt niet aan de gestelde eischen voldoet. De motor weigert dikwijls zijne diensten, met de pont zal bij hoog water en sterken wind niet kunnen worden gevaren, terwijl de opritten veel te steil zijn: in één woord, de toestand, zooals die thans is, is, met het oog op het steeds drukker wordende verkeer, onhoud baar. Wordt met algemeene steramen besloten zich ten deze te wenden tot de betrokken autoriteiten, zoowel bij adres als mondelinge bespreking. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Aan de tweede kamer der staten-generaal. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk, heeft afschrift ontvangen van een adrea van Nederlanders, leden der Nederlandsche kolonie te Hamburggericht aan de tweede kamer der staten-generaal, het verzoek inhoudende, om voor de betrekking van consul-generaal aldaarte benoemen een geboren Nederlander. De kamer beaamt ten volle de redenen ten deze door de vereeniging aangevoerd. Het is ongetwijfeld in 't belang van den handel, dat een Nederlander tot evengenoemde betrekking worde benoemd; immers, bekend met taalaara en toestanden op commercieel gebied in ons land, behoeft het geen betoog, dat zijne benoeming verre te verkiezen is boven die van een vreemdeling. De kamer verzoekt mitsdien uwe hooge ver gadering beleefd maar dringend, het verzoek, ver vat in het adres der Nederlandsche vereeniging te Hamburg, in gunstige overweging te nemen, 't Welk doende enz., De kamer van koophandel en fabrieken, Waalwijk, 18 Oct. '94. Aan zijne excellentie den heer minister van fmantien. Onze kamer ontving afschrift van een adres der kamer van koophandel en fabrieken te Hoogezand, waarbij zij hare ingenomenheid betuigt o. a. met de clausule in de troonrede, waarmede de tegen woordige zitting van de tweede kamer der staten- generaal is geopend, waarbij is gezegd, dat eene herziening der wet op de personeele belasting noodzakelijk wordt geacht. Ook onze kamer betuigt hare instemmine ter zake. Het blijkt aanhoudend, dat deze verouderde wet vele onbillijkheden bevat, die stuitend zijn ten opzichte van de billijkheid, ook in verband met andere belastingwetten. De kamer kan veilig nalaten daaromtrent in bijzonderheden te treden, wijl de kamer te Hoo gezand een en ander duidelijk heeft aangetoond, waaraan wij ons ten volle refereeren. Met gepasten aandrang verzoeken wij uwe excellentie mitsdien beleefd, het aangevoerde in het adres van bovengenoemde kamer in gunstige overweging te nemen. 't Welk doende enz,, De kamer vaD koophandel en fabrieken. Waalwijk, 18 October 1894. Het adres der kamer van koophandel en fabrieken in ons vorig blad, is in der haast niet genoegzaam gecorrigeerd geplaatst, zoo dat er enkele fouten en onnauwkeurigheden zijn ingebleven. Belangstellende lezers zullen dit wel gelieven te verontschuldigen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Het veer te Drongelen. Mijnheer de Redacteur, De lezers van de Echo zullen zich wel herinneren, dat de pont onlangs geruiraen tijd zonder motor geweest is; deze is intus* schen eens ter dege nagezien en, in overeen stemming met de opgedane ervaring, meer geschikt gemaakt voor de taak, waarvoor hij besterad was. Den eersten tijd, nadat hij weer in de pont gebracht was, deed hij zijn werk met groote snelheid, zoo snel zelfs, dat men het noodig oordeelde een rem aan te brengen. Op 't oogenblik echter is die rem reeds overbodig geworden; de snelheid, waarmede de machine de pont voortbeweegt, is reeds zoodanig verminderd, dat van remmen geen sprake meer kan zijn; als 't zoo voortgaat, zal het gauw een slakkengangetje gaan. Ook is er in de pont een toestel gemaakt om, zoo noodig, de pont met handkracht over te zetten. Hoe praktisch dit ding is ingericht kan best blijken uit den kenschetsenden naam, welken het zich reeds verworven heeft; men noemt het de Zweetmachine. Dank voor de plaatsing Belanghebbenden. WAALWIJK, 19 Oct. De handel in hoornvee was bij grooten aanvoer wederom zeer vlug, vooral voor vet vee en versche melkgevende beesten, terwijl nagenoeg rijpe kalf- koeien moeielijk te verkoopen zijn. Eensdeels cmdat de uitvoer nog niet wordt toegelaten en anderdeels om de omstandigheid, dat de laatste tijd verschillende beste beesten aan kalfziekte gestorven zijn. Het mond- en klauwzeer ia hier in den omtrek bijna niet meer heerschend. Men hoort slechts van een enkel sporadisch geval, met goeden afloop. Kalfkoeien golden f 135.f215.kf 000.— Dito vaarzen 1105.200,f 000. Jonge varkens aangevoerd 60 stuks, verkocht van f4.tot fll.— Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 382 kg. van f 0,91 k f 1,11 per kg. Eieren f 5,50 a 7,per 100 stuks. Aardappelen f3 a f3,75 per Hl. De aanhoudende prijsverhooging van ruwe huiden, zware gezouten La Plata vooral, als gevolg van grootere aankoopen voor Engelsche en Amerikaansche rekeniog, absorbeert weer de winsten voor de looierij indien de thans geldende prijzen voor prima zwaar zoolleder niet hooger gaan. Wel is waar worden nu betere prijzen gemaakt, dan verleden jaar, maar toch niet in evenredigheid der hooge huidenmarkt. Alle ledersoorten zijn intusschen veel gemakkelijker te plaatsen en eene lang zame verbetering in de prijzen is reeds se dert enkele maanden waar te nemen. Een blijvende vooruitgang tot ongeveer 20 ct. per Kg. zo* den toestand der looierij weer nor- maliseeren. Goede Graatschapper schors geldt t 4.25 a f 4-60, tweede kwalitet Geldersche schors f3.75 a f4.15 per 65 Kg. vrij in de haven alhier te leveren. De kamer zal niet voor het einde van November ot de eerste dagen van December samenkomen wat aanleiding geeft tot een levendige critiek. De voornaamste oorzaak van die vertraging is dat de ministers de besparingen nog niet bestudeerd hebben, die zij in hun begrootingen vkunnen maken en dat zij nog niet nauwkeurig het bedrag van het tekort kennen. Eerst in Januari of Fe bruari zal men zich met gewichtige wets voorstellen gaan bezighouden, daar de ver gaderingen voor kerstmis wel uoodig zullen zijn voor de samenstelling der bureaux en der commissies. Alles te zamen genomen krijgt men het denkbeeld, dat er niets pres- seerends te doen is en dat de kamer dus zoo laat mogelijk moet samengeroepen worden. De koninklijke familie komt eerst in Rome terug, wanneer de parlementaire arbeid be gonnen is. Het Noordelijk Telegrafisch Agentschap meldtDe toestand des keizers is merkbaar slechter geworden. De algemeene lichaams zwakte en de zwakte van den hartslag zijn toegenomen. Naar uit St. Petersburg aan de Köln. Ztg, gemeld wordt, schijnt de toestand van den Tsaar snel achteruit te gaan. Alle leden van de keizerlijke familie bevinden zich thans op weg naar Livadija. Het heet, dat daar de overgang van prinses Alix van Hessen tot de orthodoxe belijdenis en, in alle stilte, het huwelijk met den troonepvolger, zullen plaats hebben. Het huwelijk zal in ieder geval vóór den 20en November, het begin der groote vasten, voltrokken worden. Met stel ligheid verneemt men dat Pobedonoszew acht dagen geleden zijn verzoek om ontslag heeft iugediend hetwelk evenwel niet aangenomen werd. Men verwacht van uur tot uur de proclamatie waarbij het regentschap opge dragen wordt aan den troonopvolger. De voorwaarden, waarop Japan met China over den vrede zou willen onderhandelen ze bereiken ons langs een grooten omweg daar ze uit Weenen geseind worden aan the Times moeten vierledig zijn. Geeischt zou worden eerstens eene oorlogs schadeloos stelling in geld, ten tweede afstand van For mosa. En dan verder: onafhankelijkverklaring van Korea, met volledige hervorming van zijn binnenlandsch bestuur, onder geheele uitsluiting van den Chineeschen invloed, benevens het openstellen van eenige belang rijke Chineesche havens voor den wereld handel. Wordt dit bevestigd en zijn de eischen van Japan werkelijk zoo bescheiden en zoo weinig egoïstisch, dan bestaat voor Engeland noch voor Rusland langer reden zich ter zake van China het harnas aan te trekken en kan derhalve eene spoedige en vreedzame oplossing niet uitblijven. Maar ongelukkiger wijs is het bericht nog niet bevestigd. Eu in dezen oorlog wordt meer zonderling met de berichten omgesprongen. Zoo wordt nu, en nog al van Japansche zijde, niet meer of'minder bericht, dan dat het geheele ver haal der inscheping van een tweede Japansch legerkorps te Hiroshima, naar we.ks bewe gingen en plaats van aanlanding wij de laatste weken dag aan dag zoo verlangend hebben -uitgekeken een krijgslist zou zijn geweest daar immers, met het oog op den toestand der Japansche vloot, zoodanige expeditie eene onmogelijkheid zou wezen. In Japansche bladen, te Tientsin ontvangen, moet zulks worden beweerd. Nu, als dat zoo is, zijn wij voor ons dan nog eer geneigd aan te nemen, dat dit dat couranten bericht na- WAALWIJK. Zondag 21 dezer, 'smidd. 12 uur, zal door de liedertatel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Neerlands taal. Stille. 2. Opwaarts. Hol. 3. Looft den Heer. De Vliegh. Jaarmarkt en Botermijn te Waalwijk op Woensdag 24 October 1894. WAALWIJK, 20 October 1894. In antwoord op het schrijven, ondertee kend door een groot aantal ingezetenen onzer gemeente en gericht aan den heer directeur der Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen, is bericht, dat de belangen van den dienst niet toelaten verandering te brengen in het ten aanzien van den stationschef, den heer De Witte, genomen besluit. Op de mededeeling inj ons blad van 18 dezer, omtrent de inwisseling van munt biljetten, vernemen wü nader, dat alle munt biljetten van f 10.— groot model, vroegere uitgaven, worden ingewisseld. In eene weide in den Buitenpolder van Besoijen, ten Noorden van den Nieuwen Maasmond, is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd, bij een rund, be- hoorende aan Haverhals te Sprang, en, naar men zegt, afkomstig uit Utrecht. Eenigen tijd geleden, werd in ons blad reeds geklaagd over gebrek aan water in den Buitenpolder van Besoijen, ten Noorden van den Nieuwen Maasmond. Thans vernemen wij dat het bestuur van genoemd waterschap zich bij den minister van waterstaat heelt beklaagd over het gebrek aan water, dat de onder hun beheer staande landerijen, genaamd „De Besoijensche Waarden," gelegen ten Noorden van de Nieuwen Maasondervin den. Zij geven te kennen, dat het gebrek zoo groot is, dat zelfs in de diepste slootcn geen drinkwater is te vindeu. Zij vreezen dat het puike weiland geheel aan zijne be stemming zal worden onttrokken, en verzoeken dat ten deze de noodige voorzieningen worden genomen. Naar wij vernemen is door P. v. d. H, landbouwer te Fellenoord onder Drunen cassatie aangeteekend tegen het arrest van het gerechtshof te 's Bosch, waarbij hij wegens diefstal is veroordeeld tot 10 dagen gevan genisstraf. Deze zaak zal voor den Hoogen Raad den 29 dezer maand behandeld wor den. Voor beklaagde zal even als in vorige instanties mr. Troelstra als advocaat op treden. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede, dat door den jager J. Ockers, te Drongelen, een fazant geschoten is. De landbouwers in de omstreken van Breda hebben veel last van een soort kleine witte slakken, welke op het groenland met milliuenen voorkomen. Een koolblad op zoo'n land geworpen, wemelt in een oogenblik van dit goedje. Geheele akkers zijn kaal gevreten, zoodat vele boeren niet durven beginnen met het zaaien van koren. Een spoedig invallende vorst zou aan deze plaag een einde kunnen maken. De oud-pauselijke zouaven zullen, vol gens het Centrum, in het volgende jaar te 's Hertogenbosch een algemeene vergadering houden, waarin generaal baron de Charette tegenwoordig zal zijn. Door de Fransche oud- zouaven zal dan aan hun Hollandsche kame raden een banier worden aangeboden. Donderdag namiddag is de heerM. v.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2