Engeland. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. Rusland. BINNENLAND. De bewijzen van ontevredenheid met de politiek van Méline nemen overal toe. l)e minister van landbouw, Viger, heeft Zaterdagmiddag de landbouwschool te Cléon, departement van de Indre, geopend. In zijn redevoerig weerlegde hij de theorieën van het socialisme die uitloopen op de onteige ning van den grond en op de vervanging van den individueelen eigendom door het collectivisme. Diep is het leedgevoel, dat in alle Fran- sche bladen, met uitzondering van dezulke voor wie het denkbeeld van vaderland een ijdel begrip isover den zoo zorgelijken toestand van den czaar uitgesproken wordt. Ook Clémenceaudie veel heeft moeten hooren over zijne anti Russische neigingen voortgekomen uit het autocratisch bestuur des keizersblijft ditmaal niet achter in betui gingen van leedwezen. Men kan. schrijft hij in la Justicemet terzijdestelling van alle officieuse hoffelijkheid, zeggen dat de Fran- schen eenpariglijk den dood zullen betreuren van een souvereindie ons in moeilijke tijden de hand gereikt heeft. Ook de opperrabijn te Parijs, Zadock Kahn, die, Zaterdag gebeden heeft uitgeschreven tot herstel van den czaarheeft, volgens den Figaro, verklaard dat hij het betreurt, dat de keizer zoo hard is geweest voor de joden in Rusland; maar hij, de opperrabbijn, wil voor alles zich herinneren, dat hij een vriend van Frankrijk is en dat dus zijn levensbehoud voor Frankrijk hoogst gewenscht is. Wat hij gedaan heeft, is geschied over eenkomstig zijn gewetenen zijn karakter kan er dus niet door aangevallen worden. De jonge radicale afgevaardigde James Henri Dalziel heeft een vernuftig middel uitgedacht, om een einde te maken aan de tirannie van de erfelijke wetgevers en om terzelfde tijd een schadeloosstelling te geven aan de vertegenwoordigers van het volk. Hij stelt het volgende voor: Daar het lagerhuis in belastingzaken alleen mee te spreken heeft, zou het ieder lid van het hoogerhuis, dat als wetgever wil optreden, daarvoor 10000 pond sterling per jaar kunnen laten betalen. Op die manier zouden de leden van het huis der lords spoedig niet meer opkomen. Vooral met het oog op de bedreigingen der Schotsche mijnbezitters, dat de stakers hun woningen moeten ontruimenverloopt het verzet meer en meer. Slechts 6100 pond sterling kwam en bovendien uit Engeland in voor 19000 stakers, zoodat ieder slechts f 3,90 ontving. Zeven mijnwerkers zijn tengevolge van belemmering van den arbeid tot een week gevangenisstrat veroordeeld. De kouing van Servie heeft Zaterdagavond Berlijn verlaten. De keizer vergezelde hem lot aan het station. Bij den gala-maaltijd ter eere van Alexander gegeven, dronk keizer Wilhelm op het leger, dat in tijd van nood het vaderland verdedigen moet tegen buiten- landsche vijanden, en dat dienen moet om het gezag van den keizer binnenslands te handhaven. Pesti Naplo deelt mee dat Zaterdagavond een ontploffing is geweest in de mijn van Anina. Vijftien werkheden zijn omgekomen en twintig ernstig gekwetst, 's Nachts zijn de lijken en de gewonden naar boven ge bracht. Daar, zooals reeds vroeger is voorspeld, aan de waarschijnlijk onvermijdelijke catas trophe kleine momenten van beterschap in den toestand van den Tsaar voorafgaan welke aiwisselen met de steeds toenemende verschijnselen van achteruitgang, zoo is het mogelijk, dat het huwelijk van den troonop volger nog in tegenwoordigheid van den zieke en bij zijn volle bewustzijn wordt gesloten. Te meer kans schijnt hierop te bestaan nu de zieke Zondag zich wat minder lijdend moet hebben gevoeld. Intusschen zijn in de IsaS-cskathedraai te Petersburg reeds handwerkslieden bezig in een deel der binnenruimten den noodigen rouwtooi aan te brengen, opdat alles gereed zij wanneer de noodlottige tijding komt. Evenzoo wordennaar de Kreuzzeitung meldtaan de Russische hof- en oorlogs ministeries reeds de standaarden met „Keizer Nikolaas II" gereed gemaakt. In het Berl. Tageblatt wordt eraan herinnerd, dat volgens de regelen van het Russische hof bij de troonsbestijging terstond de naaste bloedver want tot eventueelen troonopvolger moet worden geproclameerd, indien de echtgenoote van den nieuwen Tsaar nog zonder kinderen is. Het is waarschijnlijk, dat bij de aanstaande troonsbestijging, de jongste broeder van den aanstaanden Tsaarde zestienjarige groot vorst Michael tot troonopvolger zal worden geproclameerd. Reeds houden eenige bladen zich bezig met de vraag ofkeizer Wilhelm en zijn broedet prins Heinrich ter gelegenheid van de te verwachten plechtigheden naar Rusland zullen gaan. Het komt om politieke redenen van verschillenden aard weinig waar schijnlijk voor, dat beiden de reis zullen maken. De nieuwe aandoening der Tsarin moet veel ernstiger zijn dan aanvankelijk werd toegegeven. Immers er werd slechts van een licht zenuwtoeval met geringe en waar schijnlijk voorbijgaande verlamming gesproken, terwijl thans van audere zijde bekend wordt, dat de Tsarin kort vóór het vertrek naar Livadija een ernstig zenuwtoeval heeft gehad. Men beweert dat prof. Leyden naar Ber lijn gemeld heeft, dat hij reèds over een week daar terug zou zijn en nog in deze maand zijn kliniek weer zou beginnen. PETERSBURG 22 October. Een bulletin van 8 uur 15 's av. luidt: De Tsaar sliep in den afgeloopen nacht met eenige malen van ontwaken ongeveer vijf uren. Hij stond op het gewone uur op. De eetlust is iets minder. De krachten zijn niet toegenomen. 23 October. De Prawitelstwennyj West- nik (Regeeringsbode) meldt: Gisteravond om half zes kwamen op Liwadija aan grootvorstin Jelisaweta Feodorovna en prinses Alix van Hessen. De Tsesaréwitsj ontving zijn verlooide in Aloesjta. Na de aankomst op Liwadija begaf de prinses zich onmiddellijk naar den keizer en de keizerin en vervolgens met de keizerin en de overige leden der keizerlijke familie naar de kapel van het paleis, waar een godsdienstoefening werd gehouden. Het gevolg ontving de piinses aan den ingang der kapel. Een bulletin, heden avond te zeven uur verschenen meldt dat er bij den czaar in den loop van den dag eenige slaperigheid en lichte spasmatische verschijnselen werden waargenomen. De eetlust was beter dan gisteren. WAALWIJK, 24 October 1894. Gisterenavond ten 7 ure is eene open bare vergadering gehouden van den ge meenteraad; de dagorde luidde als volgt 1. Ingekomen stukken; 2. Binnenpolder buizen leggen le Zeine; 3. Wijziging heffingsbesluit (Marktgeld;) 4. Wi'ziging begrooting 1894; 5. Verbouwing kazerne Marechaussee; 6. Rekening 1893; 7. Behandeling begrooting 1895. Tegenwoordig wareu alle leden, onder voorzitterschap van den burgemeester. Na voorlezing en goedkeuring van de no tulen der vorige vergadering werd vergunning verleend Adr. van Dalen, om in de le Zeine een schop te bouwen met riet gedekt. Een adres van 5 onderwijzers aan de openbare school alhierhoudende verzoek om hunne tractementen naar billijkheid te regelen, werd gesteld in handen van burge meester en wethouders, die de zaak met de schoolcommissie zullen bespreken en dan een gemotiveerd voorstel zullen uitbrengen. Een voorstel van burgemeester en wethou ders om afwateringsbuizen te laten leggen in de le Zeine, vanaf Staal tot Bezier, voor gezamelijke kosten van Gemeente en Binnen- polder, is aangehouden om den leden tijd te geven den toestand ook aan de oostzijde eens goed op te nemen en dan later te£ beslissen. Aangenomen is een voorstel tot wijziging van het heffingsbesluit van het marktgeld later zal nog besproken worden een voorstel, om bij de verpachting van het marktgeld de eigenlijke kermis te reserveeren. Bij deze gelegenheid werd nogmaals de smerige toe stand van 't marktplein en aangrenzende straten besproken. De begrooting voor 1894 werd op een paar punten gewijzigd. In beginsel is besloten eene som van f2000 toe te staan voor ver bouwing van de marechausséekazerne, mits het rijk 6 pet. rente betale van de te verbouwen som. De gemeenterekening over 1893 werd goed gekeurd, evenals de rekening van het arm en gasthuisbestuur; die van de K. v. K. aan gehouden. De begrooting voor 1895 werd eveneens goedgekeurd. Een adres van den heer Verhoeven, te Ginneken, om concessie voor het leggen van rails door de straat, voor den tramweg naar Heusden, is gesteld in handen van B. en W., die advies zullen uitbrengen. Een adres van de erven van Riel en A. Gerris, omtrent de marktpolitie, is als ongeze geld ter zijde gelegd. Eindelijk i9 besloten de levering van druk werken, schrijf- en schoolbehoeften ten dienste der gemeente, voor een jaar aan te besteden tusschen inwoners. Het uitvoerig verslag in 't volgend nummer. Het vermoeden, dat de dief, die acht dagen geleden te Tilburg bij den heer U. Noteboom inbraak pleegde een Belgisch werk man was, omdat hij achtergelaten heeft een nummer van een Antwerpsch blad, een doosje lucifers van Belgisch fabrikaat en een rooden katoenen zakdoek, zooals sommige Belgische werklieden om den hals dragen, is gebleken juist te zijn. De dader is door de politie in hechtenis genomen. Te Breda is de politie een gansche dievenbende op het spoor gekomen, benevens de helers. Nadat een bakker en diens vrouw gearresteerd waren, op vermoeden van heling, zijn nog vier personen als zoodanig voor den rechter moeten verschijnen. Zaterdag middag te halfvijf uren brandde te Vlijmen eene woning af in een bebouwd gedeelte der gemeente. Er was weinig of geen wind. Hieraan is het toe te schrijven, dat het onheil geen grooteren omvang kreeg. De spuiten waren spoedig ter plaatse en bevei - ligden vooral de omliggende huizen, want van het brandende huis was niets meer te redden. Het vee werd er nog bijtijds uitge haald. Oorzaak van den brand onbekend. Omtrent de geheimzinnige zaak te Doe- thinchem kan nu gemeld worden, dat de heer Breuwer, wonende in het huis genaamd ,,'t kleine Loo," werkelijk is vermoord geworden. Het is namelijk gebleken, dat men hem met een zwaar voorwerp eene wond op 't hoofd heeft toegebracht, hem daarna naar eene achterkamer gesleept en met een doek bedekt. Uit alles blijkt dat de moord in de eerste dagen van October moet gepleegd zijn. Het lijk van den ongelukkige is Zaterdag middag ter aarde besteld. Als vermoedelijke dader van den moord is te 's Gravenhage in arrest genomen zekere H. Deze is een tijdlang bewaarder geweest in het gesticht „De Kruisberg" en werd de laatste dagen vóór den moord dikwijls gezien in bijzijn van den vermoorde. Vermist zijn tot nog toe een gouden horloge, beurs en ring, terwijl de trommel met effecten in de vliegenkast werd gevonden. De moor denaar had ze daar zeker niet gezocht. Te Venloo is bij hare komst uit Pruisen aangehouden Wilhelmina Mulders, huisvrouw van Jan Geens te Holstra (N.B.,) die ver schillende gouden voorwerpen bij zich droeg, waarvan de herkomst niet met juistheid kon opgegeven worden. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat deze voorwerpen gestolen waren. De vrouw is met haar kind van hoogstens eene maand oud naar Roermond overgebracht. In de vorige week lieten zich in een polder onder Vinkeveen drie hazen met de hand vangen. Deze anders zoo vlugge en schuwe langooren, konden zich thans niet uit de voeten maken, omdat ze.... lijdende waren aan mond- en klauwzeer. Bij een bierhuishouder te Dordrecht is Zondagnacht inbraak gepleegd door middel van het uitsnijden van een glasruit. Uit de lade van het buffet is een vrij aanzienlijk bedrag aan Engelsche, Fransche, Amerikaan- sche en Hollandsche muntstukken gestolen, niettegenstaande hij en zijne vrouw in de onmiddellijke nabijheid van het buffet sliepen. Zij hebben niets van de inbraak en ont vreemding gemerkt. De politie heeft de hand gelegd op zekeren W. F. H. oud 25 jaren, Duitscher, die eerst sedert den 14 dezer uit de gevangenis was ontslagen. Hij was nog in het bezit van hel grootste gedeelte van den buit. Men meldt uit Dordrecht De dorpsstraat in eene der Hoeksche Waardsche gemeenten leverde in de afge loopen week een vreemdsoortig en tegelijk vermakelijk schouwspel op. Wat toch was het geval Onder een troep koeien, grazende in eene weide buiten het dorp, brak mond- en klauwzeer uit. Daar in de gemeente nog geen gevallen waren voorgekomen, vond de districts veearts het geraden het vee op te stallen om verdere besmetting te voorkomen. Daar deed zich echter een groote moeielijkheid op Waarmee moesten de beesten worden vervoerd Er was op het gansche dorp geen geschikt voertuig te verkrijgen, en dit toch was noodig om de dorpsstraat niet te be smetten. Een der autoriteiten kreeg echter een lumineus ideede koppen der koeien moesten gesluierd en de pooten van sokken voorzien worden. Fluks waren eenige oude zakken tot dit doel gere ed gemaakt en in optocht ging de troep, bestaande uit ruim 20 stuks vee, door het dorp. Men meende een reclame optocht te zien voor de winter- nouveautés van een koeien kleedingmagazijn. Zoo heeft voor de landelijke bevolking de mond- en klauwzeer epidemie toch ook nog hare vermakelijke zijde. Verleden week werd in de Spuistraat te Amsterdam op een bovenhuis iugebroken. De heer C., de bewoner, vermiste aanvan kelijk niet meer dan eene kleinigheid; bij nader onderzoek is. gebleken, dat de dieven uit .een trommel, die in de linnenkast was geborgen, 2100 aan bankpapier hebben ont- ontvreemd. Dat dit aanvankelijk niet bemerkt werd, is hieraan toe te schrijven, dat de dieven alles weer op zijn plaats hebben gezet. De trommel was weer goed gesloten, de linnen kast ook, de sleutels waren weer op hun plaats. Vrijdag avond sprong te Amsterdam eene vrouw, moeder vau zes kinderen, in de Muidergracht. Een marinematroos die dit zag, sprong haar na en had het geluk haar te redden. De vrouw werd naar huis gebracht. Jl. Zondagmiddag is op de Oosterschel- de, nabij Wemeldinge, gezonken het schip Neptunus, schipper F. Harraans, van Rozen- daal, geladen met suikerbieten voor de fabriek der heeren de Ram en Co. aldaar. Het mocht schipper A. van den Ende, varende de Zes gebroeders,gelukken eerstgenoemden schipper, diens knecht en een deel van den inventaris te redden. Alles was verzekerd. Toen Vrijdag avond twee „heeren" in nogal opgewonden toestand het in de Vij zelstraat te Leeuwarden te kwaad kregen met eenige straatjongens, zochten zij hun toevlucht aan het politiebureau. Nieuwsgierig als men daar is, bleek het al spoedig, dat zij te zamen in het bezit waren van ongeveer 2000 aan bankpapier, over de herkomst waarvan zij eene verant woording gaven, die den commissaris van politie niet zeer waarschijnlijk voorkwam. De heeren behielden daarom logies aan het bu reau van politie. Het op hen gevonden geld is vermoedelijk te Amsterdam, waar zij thuis behoorden, gestolen. De Zaterdagavond van Zwolle vertrek kende nachtboot van den heer Bosman kwam even voorbij de Spoorbrug in de Willemsvaart in aanvaring met het aldaar gelegen schip, toebehoorende aan schipper Dirk Heijsman, geladen met 31,000 steenen. De aanvaring was van zulk een aard dat het vaartuig da delijk in het midden van het kanaal is ge zonken. De opvarenden zijn bijtijds gered. Men schrijft uit IJmuiden Zondag was het hier stormweer uit het Z. W. t. Z. me: buien, 's Morgens om 8 uur kwamen de loodskotters naar binnen, daar de zee zoo woest wasdat men niet kon loodsen. De sleepboot Simson, kapt. P. van Vlietnam even later na binnenkomst der kotters den loodsdienst waar, om de schepen toch gelegenheid te geven behouden in de haven te komen, 's Middags omstreeks 1 uur kwam er een schoener in 't gezicht, de sleep boot Simson stoomde naar buiten; het schip was beneden gaats en seinde om adsistentie van een sleepboot, daar het in nood verkeerde en aangevaren was door een Engelsch stoom schip. Het was noodweerde zee stond woest, het schip dreef meer en meer naar het strand, en inmiddels bereikte de sleepboot het in nood verkeerend schip; door de vlugge bevelen van kapt. P. van Vliet en het kranig manoeuvreeren met de sleepboot gelukte het hem met veel moeite en gevaren de sleep trossen op het schip te brengen. Inmiddels bleek het, dat het de Nederlandsche schoe ner Stella Maris, kapt. Groenewold, was, met huiden van Rio Grande naar Hamburg be stemd. De bakboord-verschansingvoorfok- newant met stutten, waren onder dek afge broken; de zee liep onophoudelijk in het schip; stranden was onvermijdelijkwanneer de Simson, ondanks het noodweer, niet ter hulp gekomen was. Kapt. P. van Vliet heeft wederom getoond, dat hij eeu held in storm gevaar is. Men meldt uit Haarlem Maandag namiddag zijn door den uitdrager W. Umans, woonachtig in de Spaarnwouder- straat, tevens houder van een huis van ver koop met recht van wederinkoop, terwijl hij door eenige jongens aan zijne woing werd bemoeilijkt en met steenen geworpen, waarvan hij door een aan het hoofd werd geraakt, op zijne aanvallers drie revolverschoten gelost, waarbij een jongen, genaamd Kruijff, oud zeventien jaar, door een kogel in het dijbeen is getroffen en per brancard naar het St. Elisabethsgasthuis is overgebracht. Umans is een zeer zonderling persoondie als een kluizenaar leeft en daardoor meermalen aan leiding geeft tot onaangenaamheden met de straatjeugd. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit blad voorkomende advertentie van „De Huisvriend", een maandblad, dat ruim 50 jaren bestaat, en dat, terwijl het steeds met den tijd gelijken tred gehouden heeft, zoowel wat uitvoering als inhoud be treft, met de eerste tijdschriften van het binnen- en buitenland mag vergeleken worden. Aan alle gezinnen kunnen wij „De Huis vriend" als een degelijke lectuur met het volste vertrouwen aanbevelen. Te Schelluinen bij Gorinchem is de heer D. Maandagavond, door de duisternis misleid, van den kanaaldijk gevallen. Hij kwam zoodanig op het hoofd neder, dat hij kort daarna overleed. Te Didam ontstond Dinsdagmorgen ongeveer vijf uur een hevige brand bij dén landbouwer B.Tiemesseu,wiens huis en schuren totaal werden in asch gelegd. De geheele inboedel en oogst gingen verloren, terwijl vijftien varkens in de vlammen omkwames. Alleen het hoornree werd met groote moeite gered. Alles was verzekerd. Te Duiven is Maandagnacht bij den landbouwer Brands een paard ontvreemd. Dit is de tweede diefstal van dien aard in twee weken tijds in die omgeving. Den dader van den vorigen paardendiefstal is men wel op het spoor, doch men heeft hem niet in handen kunnen krijgen. Hij had het dier in Duitschland verkocht. Nabij de Stek te Rukfen zijn Maandag vier zoutsmokkelaars op heeterdaad betrapt. Om een proces verbaal te ontloopen zwommen zij mei levensgevaar over eene diepe sloot. Het zout, circa 250 pond, lieten zij in het water achter. Een winkelier te Schiedam geeft aan eiken kooper van sigaren een genummerd zakje. Evenals dit ook eiders ook wel ge schiedt wordt, indien op zulk een nummer in de Staatsloterij een prijs valt, door dien winkelier aan den bezitter van het zakje een geschenk uitgereikt, hetzij een kistje sigaren, I een huishoudelijk artikel of een bedrag in geld.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2