Nummer 86. Zondag 28 October 1894. 17c Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, UITGEVER: ANTOON TIELEN, Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. De Echo van het Zuiden. Waalwyhsclie en Langstraalsche Coorant. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel* groote letters naarplaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 23 Oct. 1894-, 's avonds 7 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester, Jhr. van Grotenhuis. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en vastgesteld. Aan de orde I. Ingekomen stukken: a. Adres van Adr. van Dalen, vragende toestemming om in de Ie Zeine te mogen bouwen een schop, met riet gedekt. Toegestaan. b. Idem van de onderwijzers aan de openbare school alhierVan Raaij, Prince, Van der Heijden, Govaerts en Pulles, ver zoekende billijke regeling van hun salaris. B. en W. stellen voor dat van Van Raaij te brengen op f 750, dat van Van der Heijden op 700, dat van de overigen onver anderd te laten. De heer Timmermans- van Turenhout zou wenschen te weten, in hoeverre de tegen woordige regeling der salarissen niet is in overeenstemming met de billijkheid. Ook is 't de vraag of die onbillijkheid, als ze bestaat, zal zijn opgeheven door aanneming van het voorstel van B. en W. Misschien dat de niet verhoogden van een ander gevoelen zijn en later weer komen. Hij geeft daarom in over weging dat B. en W. deze aangelegenheid eens, in overleg met de schoolcommissie, nauwkeurig zullen onderzoeken en later een gemotiveerd voorstel aan den raad doen. De voorzitter noemt als reden dat B. en W. voorstellen Van Raaij te verhoogen, dat hij is le onderwijzer; Van der Heijden is tien jaar hier onderwijzer. Overigens neemt hij gaarne het voorstel Timmermans over, om te komen tot een goed geheel. De heer Van Schijndel verklaart zich voor de voorgestelde vcrhooging der beide ge noemde onderwijzers en vereenigt zich verder met het voorstel Timmermans, dat hierna zonder hoofdelijke stemming wordt aange nomen. c. Adres van de vereeniging van ge meente-ambtenaren in Noordbrabantver zoekende eene bijdrage van de gemeente in het door hen op te richten pensioenfonds voor weduwen. Het begeleidend schrijven wordt voorge lezen en bepaald, dat de stukken bij de leden, aan buis zullen worden bezorgd; zij kunnen er dan op hun gemak kennis van nemen. De voorzitter deelt mede, dat door B. en W. de kas van den gemeente-ontvanger is opgenomen. Zij is, evenals de boeken, in orde bevonden en hield in f 6927.42, waaronder aan ingeleverde coupons f 1636.6S5. II. Burgemeester en wethouders stellen voor afwateringsbuizen te laten leggen in de le Zeine, van af Staal tot Bezier. Van de kosten, geschat op f 160, zal de helft gedragen worden door de gemeente, de helft door den Binnenpolder. De beer Verbunt zou de zaak aanhouden tot een vólgende vergadering; hij weuschte eens onderzocht te zien of de Binnenpolder niet tot dat werk verplicht is. De heer Timmermans Wz. (voorzitter van den Binnenpolder) antwoordt hierop dat, als de raad dit voorstel niet aanneemt, de toe stand blijft zooals hij is. De Binnenpolder heeft niet het minste belang bij dat werk. Als hij een gedeelte van de kosten op zich neemt, is dit alleen in 't belang der gemeente. Op eene vraag van den heer Quirijns of de uitwatering daar goed is, antwoordt de heer Timmermans dat die integendeel slecht is. Maar als de jongens de sloot toetrappen laat het waterschapsbestuur ze weer open maken en dat is voor den polder voldoende. De heer Quirijns is niet van dit gevoelen; de polder is wel degelijk gehouden te zor gen voor voortdurende goede uitwatering. De heer Baijens geeft toe, dat de toestand heel slecht is; maar als wo daarmede be ginnen zullen we moeten yervolgen, en als er in die richting meer gebouwd wordt, zullen we weer verder moeten gaan. De heer Van Schijndel blijft den heer Quirijns bij, dat de Binnenpolder bepaald te zorgen heeft voor de uitwatering. Maar toch is 't ook waar, dat het in goeden staat houden van de sloot zeer bezwaarlijk ge maakt wordt buiten schuld van den polder. Spreker heeft daarom niets tegen het voor stel. De heer Timmermans Wz. herinnert, dat de raad niet karig is geweest voor een grooter werk in de Putsteeg, en dat op de plaats, waarover thans gesproken wordt, veel ge bouwen zijn bijgekomen, waardoor 't onmo gelijk is de slooten te houden zooals het behoort. Laat eens opmaken, hoeveel geld in de gemeentekas gevloeid is door de ge bouwen, welke de laatste 6 jaar daar in den omtrek zijn tot stand gekomen. De heer Gragtmans heeft niets tegen het dempen van de sloot; maar is dan ook het afloopen van het water van den weg ver zekerd De heer Timmermans Wz. geeft te kennen dat het plan is buizen te leggen met zink putten. De heer Gragtmans acht het van groot belang, dat wel degelijk gezorgd wordt voor den weg. De heer Timmermans Wz. wijst er op, dat het daar zoo goed is als in de kom der gemeente. Hij verklaart niet te begrijpen hoe men bezwaren kan maken. De beer Timmermans-van Turenhout zou, afgezien van het polderbelang, het voorstel steunen met het oog op de veiligheid. Van menschen daar uit de buurt heeft hij klach ten gehoord over de groote onveiligheid. Kinderen zijn zelfs in de sloot geloopen. Hij heeft de zaak persoonlijk onderzocht en ten gevolge daarvan ondersteunt hij het voorstel ten sterkste om 't gemeentebelang. De heer Baijens ziet in het dichten van den waterloop niet veel heil maar wel in betere verlichting. De voorzitter maakte hier de opmerking, dat de verlichting uitsluitend behoort bij B. en W.; dat is politie. De lieer Van Tilburg gaf als zijn gevoelen te kennen, dat aan den overkant, aan de oostzijde van den weg, verbetering eveneens een dringende behoefte is. De heer Van Schijndel beaamde dit ten volle en had geen bezwaar tegen verbetering ook aan dien kant. De voorzitter acht, na al het gesprokene, in den geest der vergadering te handelen, met voor te stellen de zaak aan te houden. Misschien heeft de heer Verbunt recht en zeker verdient het door den heer Van Til burg gezegde ernstige overweging. Dc leden kunnen dan de zaak nauwkeurig onderzoeken en ze in de volgende vergadering afdoen. De beer Timmermans Wz. ziet geen be zwaar om nu het voorgestelde af te doen. De voorzitter acht den toestand aan de oost zijde ook gevaarlijk en de heer Van Schijndel vindt beter de beslissing in deze uit te stellen en dan alles in eens af te doen. Aldus werd besloten. III. De voorzitter brengt ter tafel een voorstel tot wijziging van het heffingsbesluit in zake marktgeld. Uit de daarbij gegeven inlichtingen blijkt, dat de tegenwoordige bepalingen onbillijk werken omdat de ta rieven niet in evenredigheid drukken op kramen en tenten. Jansen o. a. betaalt voor zijn koekkraam die 26 M. lang is f 10 omdat voor een kraam geen diepte in aanmerking komteen panorama echter, van 25 op 5 M. betaalt f50, omdat dit wordt berekend per vierkante meter. De lieer Gragtmans gaf in overweging de staanplaatsen voor draaimolens openbaar te verpachtenin navolging van 't geen op andere plaatsen met succes geschied is. De voorzitter oordeelt dat dit niet mag; we zijn gehouden aan 't tarief; de markt meester heeft nu het marktgeld gepacht en wij zijn dus niet meer baas. De heer van Schijndel is 't niet met den voorzitter eens dat 't niet zou mogen't is te Breda en te Tiel geschiedwaarom zou 't hier niet mogen? De heer Verbunt merkt op, dat de markt meester het marktgeld gepacht heeft voor '93 maar 't voorgestelde doelt natuurlijk op de toekomst. De voorzitter handhaaft zijn zienswijze. Marktgeld mag niet geheven worden tot een booger bedrag dan de kosten van onderhoud der markt beloopen, Wijziging daarvan acht hij gevaarlijk. De heer van Schijndel vindt die ook niet noodig. De gemeente reserveert zich bij de verpachting vau het marktgeld de staan plaatsen voor draaimolensdan zal het marktgeld wel minder opbrengen maar dit zal ruimschoots vergoed worden door het meerder bedrag van de mallemolens. De heer Baijens vestigt nogmaals de aau dacht op den meer dan schandaligen toestand, waarin het marktplein en het gedeelte Sta tionsstraat dat voor marktterrein gebruikt wordt, geruimen tijd na afloop der markten blijft verkeerendat is ergerlijk. Dat schoonvegen van het marktterrein zal toch zeker ook wel onder de. onderhoudskosten moeten gerekend worden en daaaom moest er meer volk aan gezet worden. Over dit onderwerp werd nog eenigen tijd gepraat zonder dat men veel verder kwam. De voorzitter gaf in overweging het oordeel van de Gemeentestem te vragen. Eenige leden gaven in overweging de heele kermis te reserveeren. Op voorstel van den heer Timmermans Wz. werd eindelijk besloten de voorgestelde wijziging goed te keuren; als de machtiging gevraagd wordt om 't markt geld voor 1895 te verpachten, zal worden teruggekomen op 't voorstel Gragtmans en 't geen daarmede in verband staat. IV. Wijziging begrooting 1894. Een concept-besluit wordt voorgelezen waaruit blijkt dat af- en overschrijving noodig is tot een bedrag van f 604,40. Het feitdat men een gedeelte daarvan wil vinden uit een post van f 250.uitgetrok ken voor het planten van boomen in de Stationsstraatgaf den heer Gragtmans aan leiding tot de vraag of het desbetreffende raadsbesluit dan maar ouuil gevoerd blijft. Daar die som ook nog uit „onvoorziene uitgaven'" kon gevonden wordenwerd be sloten ze daaruit te nemen; later zou men dan op de boomenquaestie terugkomen. V. Verbouwing Marechaussee-kazerne. De voorzitter verklaart reeds verschillende malen te zijn aangezocht om eenige veran dering te doen aanbrengen aan de kazerne der Marechaussee Men verlangt een stal letje voor 3 paarden en eenige verbouwing der woonlokalen met het oog op gehuwde manschappen. Hij heeft beloofd er met den raad over te spreken en als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat er niet veel tegen zou zijnals de regeering kan goedvinden in de kosten tegemoet te komen. Nu is het voorstel, dat de raad f 2000 toesta voor die verbouwing, onder voorwaarde dat het rijk daarvan 5 pCt. rente betale. De heeren van Schijndel en van Tilburg vinden 5 pCt. te weinig voor een gebouwd eigendom. De beer Gragtmans heeft er niets tegen, omdat het is verbetering van een bestaand gebouw. De heer Timmermaus-Van Turenhout kan zich wel met het voorstel vereenigen't verwondert hem echter, dat de aangevraagde som niet voorkomt op de begrooting; uit het door den voorzitter gezegde blijkt toch, dat hij al eenigen tijd van het plan kennis droeg. Nu weten wij niet, waaruit we die som zullen betalen. Was die post op de begrooting gebracht of had men er de commissie van verwittigddan zou dat zijn aangewezen. De voorzitter repliceert, dat hijhetgeen hij thaDs gezegd heefteerst sedert kort weet; vroeger is er meermalen over gespro ken maar vaagru eerst 8 dagen geleden is het definitief gezegd. Hij heeft toen van Dijck last gegeven een teekening te maken, maar die nog niet ontvangen. De vraag is nu slechts of de raad in beginsel kan be sluiten f 2000 toe te staan voor verbouwing der kazerne, tegen rentebetaling door het rijk van 5 of 6 pCt.de overste heeft ge sproken van 5 h. 6 pCt. Op eene vraag van den heer Mombers of een stal hier noodig is en of er dikwijls paarden komen antwoordt de voorzitter dat dit nog al eens 't geval isnu moeten de paarden gestald worden in uitspanningen; daartegen schijnen nog al bezwaren te be staan. Besluit de raad nu in beginsel de gevraagde som toe te staandan zal latei- het plan aan de goedkeuring van den raad worden onderworpen. Nadat nog de heer Baijens gezegd had te houden aan 6 pCt. rente, werd het gevraagde besluit genomen. YI. Rekening over 1893. De voorzitter noodigt de commissie van onderzoek uit rapport uit te brengen. De heer Yan Dooren stelt namens de commissie voor de rekening onveranderd goed te keuren. Tevens uit hij den wensch, dat burgemeester en wethouders leveringen ten behoeve van de gemeente zooveel mo gelijk opdragen aan ingezetenen. Verder heeft de aandacht der commissie getrokken eene rekening, ten bedrage van f 7 9,van den gemeente-geneesheer, voor het ontsmetten van schepen. De cemmissie geeft in overwe ging de instructie van den geneesheer zoo danig te wijzigendat zulke rekeningen in de toekomst niet meer inkomen. De voorzitter scheen de bedoeling van den rapporteurvoor zoover de leveringen ten behoeve van de gemeente betreft, niet goed te begrijpen; hij verzocht althans het gezegde door een voorbeeld op te helderen. De heer Baijens nam de taak van zijn mede-commissielid over en verklaarde, dat de

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 1