mea' Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. dit commissie van oordeel was, dat leveringen ten behoeve der gemeentezooveel mogelijk aan ingezetenen moeten worden opgedragen. Zoo b.v. het glas voor de straatlantaarns dit laat men van buiten komen en met welk gevolgdat een aantal lantaarns daar staan met gebroken glazenwaardoor het licht uitwaait of minstens slecht wordt. De voorzitter antwoordt dat het glas kosteloos gesneden wordt door van Dijck zoodat het minder kost dan anders. De heer Baijens vindt dat men aan in gezetenen het leveren en inzetten moest opdragenzelfs al kostte het wat meer. Hiertegen kwam de voorzitter op streed met het algemeen belang als men 't zelfde even goed en voor lageren prijs van elders kan krijgen, mag men het niet duurder in de gemeente nemen dat strijdt met de belangen van een gedeelte der be lasting betalende». Wat aangaat het ver anderen van de instructie van den gemeen- te-geneesheerdit kan geschieden in overleg met dezenanders nietdeze is daartoe ook niet ongenegen. Overigens moet de raad wel wetendatals de in structie veranderd is en de gemeente genees heer voor zulke diensten geen afzonderlijke rekening meer kan indienenhijburge meester het recht heeft eer anderen aan te wijzenals de gemeente-geneesheer hem minder geschikt voor die taak voorkomt. Dit is politiezorg en dus zijn zaak. Er is natuurlijk van zoo iets tegenover mijnheer Sweens geen sprake, maar de burgemeester heeft het recht. Hierna wordt de gemeente-rekening over 1893 voorloopig vastgesteld op in ontvangst f41,699,3?6 in uitgaaf 40,811,08 Batig saldo f888,295 Verder werden goedgekeurd de armen- en gasthuis-rekening. Omtrent de rekening der kamer van koophandel zal nader beslist wordendaar de toelage overschreden is en er posten op voorkomen waaromtrent de raad niet genoeg op de hoogte is. Als nu kwam aan de beurt de begrooting voor 1895. Na eenige bespreking omtrent de wijze van behandeling werd bepaald, dat de secretaris hoofdstuksgewijze de uitge trokken sommen zou voorlezen, en dat de commissie en leden daarbij op- of aanmer kingen zouden maken. Bij hoofdstuk II Art. 5 d# Uitgaven: Abonnement Gemeentestem, herinnerde de heer Baijens, dat vroeger bepaald was, de Gemeentestem te laten circuleeren bij de leden; daarvan is niets gekomen. //Dat mocht niet/ zeide de voorzitter. Daarna stelde de heer Baijens voor een tweede abonnement te nemendat bij de leden zou rondgezonden worden. Op de vraag van den heer Timmermans- Yan Turenhoutwaarom de Gemeentestem Diet mocht circuleeren, antwoordde de voor zitter omdat ze behoort tot het gemeente archief en daaruit mag niets afgegeven wor den. De heer Timmermans bleef van een tegenovergesteld gevoelenal heriep de voorzitter zich op de meening van „de Ge meentestem H zelve. Yolgens hem behoorde dat blad eerst tot het archief, nadat heter in was gedeponeerdd. i. na de circulatie. Toen wendde de voorzitter 't over een an deren boeg en zeidedat bij 't einde des jaars de heele jaargang werd ingebonden. Als nu de verschillende nummers bij al de raadsleden moesten circuleeren zouden er wel bij zijn die vuil of gescheurd werden. De heer Timmermans-Van Turenhout vreesde dit niethij had daarvoor een veel te goed idéé van de raadsleden. De heer van Schijndel achtte de uitgaaf onnoodigdie de Gemeentestem wil lezen kan dit komen doen op het raadhuis. Bij stemming werd besloten een 2e abon nement te nemen, met zes tegen vijfstem- Bij hoofdstuk VIIart. 7 Uitgaven Kosten van toezicht en invordering der plaatselijke middelen, buiten de jaarwedden der beambten, vroeg de commissie eene in lichting. De hier uitgetrokken post, meent zij, is voor de persoondie het schoolgeld ophaalt en het verschuldigde wegens gas verbruik. Maar wie is verantwoordelijk voor die gelden? De voorzitter antwoordde, dat de gemeen te-ontvanger is de verantwoordelijke persoon; hij mag, ten koste der gemeente, iemand aanstellen om die gelden te innen, maar geheel onder zijne eigene verantwoorde lijkheid. Verder werd niet meer over de begrooting gesproken zonder hoofdelijke stemming werd zij vastgesteld op: inkomsten f39,459,12° uitgaven 39,429,40 Waarschijnlijk batig saldo f29,72". De Voorzitter deelt mede, dat zijn n- gekoraen twee brieven van den heer Ver hoeven te Ginneken, gedagteekend van 18 en 20 Octeber. Voor den aanleg van een tramweg naar Heusden wordt in den eerste vergunning gevraagd om rails te mogen leggen door de Groote Straat vanaf den tram weg TilburgWaalwijk tot de Baardwijk— sche grensin den tweede wordt hetzelfde gevraagd, onder bijvoeging dat, zoo daartegen overwegend bezwaar bestaat, dan ze te mo gen leggen op den Noorderberm van den dijk. De centraal-remise zal komen te Dru- neu bij het kruispunt naar Heusden. Schets- teekening was bijgevoegd. Daar de Voorzitter nog geen tijd gehad had om deze stukken in handen van het dag. bestuur te stellen, stelt hij voor dit alsnog te doen; dezen zullen daarna advies uitbrengen. Alsuu kreeg de heer Gragtmans 't woord om te spreken over de booinen in de Sta tionsstraat. Hij wenschte te vernemen of die van 't jaar geplant worden of niet. „Als 't moet, zal 'tgebeureü7' antwoordde de voorzitter. Uit het feit, dat het dag. best. den daar voor uitgetrokken post wilde besteden voor iets anders, maakte de heer Gragtmans de gevolgtrekking, dat men niet van plan was ze te planten. De voorzitter gaf toe dat het dag. best. er niet veel heil in ziet. Ook ziet hij be zwaren te gemoet van de molenaars; daarbij als er twee rijen geplaatst worden, zullen zij op den duur aan de zonnestralen onder scheppen, zoodat de weg zeer smerig zal worden. Daar de raadsbesluiten dienen uit gevoerd te worden, ten minste in 't jaar, waarin een post op de begrooting is uitge trokken, meende hij voor te stellen het be sluit betreffende den aanplant van boomen in te trekken, ten einde het geld te kunnen besteden voor nuttigere werken. Men kan dan later een nieuw besluit nemen. Besloten wordt de uitvoering van het bestaande besluit voorloopig te laten rusten. Ingekomen is een adres van de erven van Kiel en A. J. Gerris; het bevat klachten dat bij marktdagen de toegang tot hunne herbergen belemmerd wordt. De voorzitter merkt op dat het adres behoorde gericht te zijn aan B. en W. en niet aan den raad; daarbij is 't op ongezegeld papier en als zoodanig wordt het terzijde De heer Van Schijndel ziet daarin niet veel voordeel. Er zijn tal van artikelen, die j niet naauwkeurig kunnen omschreven wor— l den; moet men die hebben, dan zal het j voordeel, dat men op de eene plaats behaalt, op de andere verloren gnan. De voorzitter oordeelt die omschrijving gemakkelijk; men Van het een jaar beproeven en geeft het geen voordeel, dan kan men later weer op de tot nog toe gevolgde wijze te werk gaan. De heer Timmermans van Turenhout wenscht de aanbesteding beperkt te zien tot de ingezetenen; hij verschilt in dit op zicht van gevoelen met den voorzitter, en ncht dat voor leveringen ten behoeve der gemeente in de eerste plaats ingezetenen behooren in aanmerking te komen; daarbij zal de concurrentie hier groot genoeg zijn. Spreker doet eeu voorstel in dien geest, dat bij stemming wordt aangenomen. Eene vraag van den heer Verbunt, of de firma Rogier Neerickx Co. boete beloo- pen, bij niet tijdige opleveriug van den gas houder, wordt door den voorzitter bevesti gend beantwoord; de aannemers zijn reeds in verzuim. De heer Yerbunt geeft als zijne meening te kennen, dat de heer Baijens, toen hij sprak over de wenschelijkheid om leveran ties aan ingezetenen op te dragen, ook doelde op leveringen door den directeur der gas fabriek van elders betrokken, b.v. van hout, dat hier zeker even voordeelig, zoo niet voor- deeliger was te krijgen geweest. De voorzitter scheen van het door den heer Yerbunt aangevoerde niets te snappen; hij wist er niets van, begreep niet wat de spreker bedoelde, enz. Toen de heer Ver bunt vervolgens zeide, dat eenige ophelde ring in deze het publiek zeker niet onwelkom zou zijn, verklaarde de voorzitter om het publiek niets te geven. Hij zou echter het door den heer Ver bunt aangevoerde onderzoeken. Hierna sloot de voorzitter de openbare vergadering. De heer Verbunt is van oordeel, dat dit niet belet eens over de marktpolitie te spre ken. Er is niemand aangewezen om de uit stallingen op de markt te regelen en dit veroorzaakt groot ongerief aan de inwoners. De voorzitter zegt, dat de veldwachter daartoe is aangewezen en volmacht heeft. Daar echter de politieverordening op vele plaatsen mank gaat, staat hij dikwijls mach teloos. De heer Van Schijndel oordeelt dat dan de verordening hoe eer hoe beter moet ge wijzigd worden. De voorzitter geeft dit toe, maar daarvoor is tijd noodig; het dag. best. moet eerst de zaak rijpelijk overwegen, alvorens met een concept voor den raad te verschijnen. De heer Van Schijndel dringt er op aan, dat daarmede dan niet gedraald worde. De heer Baijens komt terug op de gas lantaarns; heden avond kan men zich over tuigen hoe slecht het licht en hoe vuil de lantaarns zijn; het kleine voordeel dat be haald wordt, wordt vernietigd door het slechte licht. De heer Mombers zegt dat men het nu kan gaan kijken. De voorzitter is verbaasd, dat men daar nu op neer komt, terwijl men weet, dat alles gedaan wordt om verbetering aan te brengen. De heer Baijens spreekt alleen over de ruiten, die behooren door een deskundige te worden geplaatst. De voorzitter is dit niet met hem eens; hij blijft beweren dat te groote zuinigheid de hoofdoorzaak is; er is geen personeel genoeg. De heer Van Schijndel komt ook op voor het recht der ingezetenen op leveranties ten behoeve der gemeente, te meer daar 't soms blijkt, dat leverancies van buiten nog duur der uitkomen, dan wanneer ze binnen de gemeente gedaan waren. De heer Baijens steunt deze zienswijze en wijst op leveringen van hout. De voorzitter houdt zijn standpunt vol. dat, als de gemeente elders goedkooper iets kan krijgen, zij het niet aan ingezetenen mag gunnen, want dan zou die gunning uitkomen ten laste van hen, die geen zaken doen. Na nog eenige woordenwisseling over dit onderwerp stelde de voorzitter voor de le vering van drukwerken, schrijf- en school- behoeften ten behoeve der gemeente publiek aan te besteden, en wel zoo dat ook niet ingezetenen kunnen deelnemen. De Franschen te Tamatava hebben een adres aan hunne regeering gericht, waarin zij verklaren dat hun toestand onthoudbaar is. De regeering der Hovas, zeggen zij, is on machtig om hen te beschermen het leven der Franschen is overal in gevaar, en het totaal gemis aan veiligheid belet hun iets in het belang hunner handelszaken te onder- uemen. De minister van buitenlandsche zaken heeft een telegram van le Myre de Villers, Frank- rijks gemachtigde ontvangen, waarin bericht wordt dat hij den 18 dezerte Tananarive aangekomen en het ultimatum aan de regeering heeft doen toekomen. Iets naders gelooft men niet dat het telegram behelst. In Italiaansche regeeringskringen is men overtuigd dat de nieuwe belastingontwerpen der regeering aangenomen zullen worden. Waarin die wijzigingen bestaan, is op het oogenblik nog een geheim. Crispi, Sonnino, Boselli en de koning nemen, zelfs tegenover de andere ministers, het diepste stilzwijgen in acht. Slechts wordt verzekerd, dat de maat regelen der regeering het deficit geheel zullen doen verdwijnen. Het staat vast dat bij de heropening der kamer de eerste slag zal geleverd worden over de opheffing der sociaal-democratische vereenigingen. Crispi zal waarschijnlijk eenige rapporten voorlezen van prefecten, en ver klaren, dat hij die vereenigingen ontbonden heeftom dezelfde reden waarom hij de anarchisten heeft laten arresteeren, om de rust in het land te bewaren, daar dit behoefte heeft, om ongestoord te arbeiden. De kamer zal hem geen ongelijk durven gevenzelfs Zanardelli niet, om niet de kans te verliezen, later zelt de macht in handen te krijgen. Eene tweede Japansche krijgsmacht is uit Seoel uitgerukt tegen den weerspannigen stam der Tonghaks, die door hun verzet en hun stoken onder de bevolking de pogingen der Japanners om vrede in het land te stellen grootelijks belemmeren. De Japanners deelen onder de Koreanen veel geld uit, om hen te vriend te houden. Het gerucht loopt, dat de Chineezen Port Arthur ontruimd hebben. Volgens een later in omloop gekomen ge rucht zijn de Japanners te Taliewan, ten oosten van Port Arthur, gedebarkeerd. De kansen op kabinetscrisissen en parle- mentsontbiudingen staan in Duitschland en in Frankrijk tot elkaar in omgekeerde reden: doen in de Duitsche pers geruchten de ronde van ophanden zijnde conflicten van ernstigen aard, dan zijn er 100 kansen van niet, tegen l kans van wel en in Frankrijk is 't precies andersom. Weken lang is er in de Duitsche pers ge debatteerd over de mogelijkheid op een ministerieel conflictmen heeft gesproken van een kanselierscrisis en zelf heeft men niet geschroomdte gewagen van rijksdag ontbinding in 't verschiet. Van dat alles komt nu niets, tenminste niet naar aanleiding van maatregelen tegen de revolutionaire partijen, van welke maatregelen Von Caprivi even afkeerig werd geheeten als de reactie ook in het kabinet, er gunstig voor gestemd werd genoemd. Niet alleen de kamp te vuur en te zwaard tegen allen, die niet precies zoo denken als de ultra-conservatieve reactionaire heeren was 't, waarop men doelde, dat was eigenlijk slechts middel voor de hee ren der Kreuzzeitung om te geraken tot het groote doelde aftreding van Von Caprivi als kanselier des Duitschen rijks! Dat doel zoo meende men zou de middelen wel heiligen en zoo werd er voor uitzonderings maatregelen geijverd, niet uit beginsel alleen doch juist omdat men er Caprivi bepaald afkeerig van waande. En Caprivi was er afkeerig van en graaf Eulenburg, de minister van binnenlandsche zaken was er gunstig voor gestemd, doch in twee langdurige samen komsten is 't tusschen de verschillende ele menten tot een overeenstemming gekomen. Caprivi heeft zijn positie onverdeeld behou den en Eulenburg heeft slechts een schijntje van 'tdoor hem verdedigde verkregen. Tot de reactie zal niet worden teruggekeerd uitzonderingsmaatregelen zullen niet worden genomen, alleen zullen een paar bepalingen van het gemeene recht (paragraaf 130 van het strafwetboek) ter verscherping worden voorgedragen in den rijksdag en verwerpt het wetgevend lichaam dit voorstel wat heel wel mogelijk is dan zal er toch geen quaestie zijn van ontbinding en evenmin van een kabinetscrisis. Met echt Duitsche ge moedelijkheid zal van beide zijden in de zaak worden berust. Toch luiden de officieele lezingen van een „volkomen overeenstemming tusschen de mi nisters" wel een weinig verdacht, wat heel erg officieel! (Zie onder Duitschland). De pakketboot Ava heeft tijdingen aange bracht van Madagascar, en deze geven hoog op van de vervolgingen en aanvallen, die de Franschen er te verduren hebben. Zij worden beroofd en wat dies meer zij. De Fransche postbeambte te Andriba is op de openbare markt mishandeld door de Hovas die riepen: „De blanken weg Laten wij hen dooden!" Ook Fransche soldaten, belast met de wacht voor het kantoor van de disconto-kas, zijn 's nachts onverhoeds aangevallen. De werklieden in Belgie geven telkens weer stormachtig blijk van hun vreugde over de overwinning. Dinsdagavond werd Anseele door tienduizend betoogers, met fakkels, flam bouwen, stoklantaarns, kleurige ballons en transparanten, aan 't station te Gent opge wacht en in optocht naar het lokaal van de Vooruit geleid. Eu Alfred Defuisseaux werd Woensdagmorgen, bij zijn terugkeer uit Brussel met gejuich ontvangen in verschillende ge meenten van den Borinage. De rivier de Sambre is bij Charleroi, door zware regens zeer gezwollen, buiten hare oevers getreden. Dinsdagnacht zijn daar, bij den plotselingen was, zeven beurtschepen, die er vastlagen, met elkander in botsing gekomen, omgeslagen en gezonken. De schippers en hunne gezinnen werden gelukkig gered. De schade is zeer aauzienlijk. De Sambre steeg Dinsdagavond nog 35 cM. In Walcourt, Silenrieux en Pry richtte ze hevige verwoestingen aan. Verscheidene fa brieken in Marchienne-au-Pont stonden stil en de tram kon niet rijden.Woensdagmorgen was te Charleroi het water 25 cM. gezakt, en de gezonken schepen werden gedeetelijk zichtbaar. Allerlei voorwerpen van de wrakken afkomstig drijven in de rivier. Men rekent dat het wel veertien dageu zal duren voor de scheepvaart weer ongehinderd haar gang kan haan. De toestand te Rive-de-Gier wordt hoe langer hoe meer gespannen. Allerlei onrust barende geruchten zijn er in omloop. Pa trouilles gendarmen doorkruizen den ganschen nacht de straten, daar de werkstakende glas blazers gedreigd hebben geweld te zullen plegen jegens de aan den arbeid gebléven makkers. Het blad der glasblazers, le Réveil des Verriers, heeft in het Duitsch idioom den Duitschen werklieden onder 't oog gebracht, dat de glasblazerij nog altoos „geboycot" is, reden waarom de hoop te kennen wordt gegeven, dat geen Duitsche renegaat meer naar Rive-de-Gier zal komen om de Fransche werkstakers te benadeelen, en het is onze wensch, zegt het blad verder, dat de thans hier arbeidende Duitsche glasblazers door hunne landslieden naar Duitschland terugge roepen worden, want ons comité wenscht de gebeurtenissen te Aigues-Mortes hier niet herhaald te zien. Ook Fransche werklieden hebben dreig brieven ontvangen. De overheid heeft groote maatregelen van voorzorg genomen. Drie Duitschers, die inbreuk gemaakt heb ben op de vrijheid van arbeid, zijn door de overheid het land uitgezet. Een veertienjarige moordenaar is te Lyon gevangen genomen. Die knaap heeft ^n de glasfabriek waar hij werkte een 13jarige

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2