Bijvoegsel OE ECHO VM HEI ZUIDEN, ZONDAG 28 Oct. 18947 Engeland. Duitschland. Italië. Griekenland. Rusland. Afrika. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. VAN VERVOLG NIEUWSTIJDINGEN. Het hoofdcomité van den Schotschen mijn- werkersbond heeft bevel gegeven den arbeid te hervatten. De arbeiders hebben meer dan 12 millioen gulden verloren, alleen aan loonen. Hun Engelsche makkers hebben hun met ruim een millioen gulden gesteund. BERLIJN, 26 Octeber. Met de grootste zekerheid doet het grucht de ronde, dat, ten gevolge van een scherp verschil van meening in de quaestie der bestrijding met nieuwe wetten van de Umsturz-partijen, Caprivi en Eulenburg hun ontslag aan den keizer hebbeu aangeboden en dat de keizer beider ontslag heeft aangenomen. Als eventueele opvolger van Caprivi wordt o. a. de grijze Hohenlohe, de stadhouder van het Rijksland, genoemd. De door den keizer aangenomen dub bele demissie van Caprivi en Eulenburg wekt natuurlijk veel opzien. Gisteren heette het nog algemeen, dat de voornaamste pun ten betreffende de legislatorische bestrijding der Umsturz-partijen, waarover men het in den ministerraad niet eens was, naar den zin van Caprivi waren beslist. Maar thans wordt het volgende bekend. Daar Caprivi in den Pruisischen ministerraad over het algemeen een sterken tegenstand vond tegen de ge matigde opvattingen, waarvan hij bij de be handeling van de verscherping der bestaande wetgeving blijk gaf, richtte hij reeds Dinsdag een eerste verzoek om ontslag aan den keizer. Daarop bezocht de keizer hem en had een onderhoud van een uur met hem, waarin hij Caprivi's standpunt goedkeurde, zoodat deze zijn verzoek om ontslag introk. Intnsschen had de rijkskanselier tot ondersteuning van zijn po sitie de leidende ministers der Duitsche bonds staten tot een conferentie te Berlijn uitge- noodigd, welke conferentie gisteren plaats had. In deze conferentie verklaarde de meer derheid van deze ministers dat zij het met Caprivi eens waren, alhoewel enkele wen- schen naar een scherper optreden niet wer den onderdrukt. Van den anderen kant ver klaarden eenige Zuid-Duitsche stemmen zich zelfa tegen elk scherper optreden van het rijk door middel van wijziging der wetgeving. In elk geval bleef Caprivi met zijn plan van een gematigd handelen door eene overeenkomstige verandering biunen de perken van het al- gemeene recht, overwinnaar. Daarop bood de Pruisische minister-presi dent Eulenburg zijn ontslag aan. Maar nu gebeurde het dat de tegenwoordig zijnde leidende ministers der Duitsche bonds staten tegelijk nog eene voor Caprivi onaan genaam verrassende andere zaak ter sprake brachten, daar zij opnieuw van de definitieve regeling der financieele verhoudingen tusschen het rijk en de verschillende staten begonnen te reppen, een eisch die naar men weet in de vorige zitting door den Pruisischen minister van financien met groote energie is verdedigd, maar welke door Caprivi op gronden van parlementair beleid niet voldoende werd on derschreven, en mitsdien met behulp van den rijksdag op de lange baan is geschoven. Tegen den on verwachten aanval voelde Caprivi zich blijkbaar niet genoeg gewapend en opnieuw diende hij zijn ontslag in. Den keizer schijnt nu deze wending on verwachts gekomen te zijn en, tot ras be slissen geneigd, nam hij de twee demissies aan, die van Eulenburg en die van Caprivi daarmee te kennen gevend dat hij Eulenburg's standpunt in de bestrijding der revolutionnai- ren niet deelt en ten aanzien van de regeling der rijksfinanciën quaestie niet geheel meer met Caprivi overeenstemt. Voornamelijk echter schijnt de dubbele demissie gelegenheid te moeten gevende blijkbaar niet met succes beproefde afschei ding der twee betrekkingen van Duitsch rijkskanselier en Pruisisch ministerpresident te doen ophouden, zoodat zij weder in eene hand gebracht zullen worden als men maar een goeden opvolger voor Caprivi vinden kan. Tal van namen zijn al genoemd. Inzon derheid Hohenlohegraaf Walderseede minister van oorlog Bronsart, eventueel ook Miquel, maar iets dat men vertrouwen kan is nog niet bekend geworden. Hoe verrassend de geheele catastrophe gekomen is, kan o. a hieruit blijken, dat de keizer, gereed voor een grooté jachtpartij naar Blankenburg, die op het laatste oogenblik opgaf. Caprivi heeft reeds Vrijdagnamiddag onmiddellijk na de beslissing des keizers, aan verscheidene po litieke personen afscheidsbezoeken gebracht. De Paus heeft Woensdag de eerste bijeen komst der Conferentie over de Oostersche kerken gepresideerd. Hij hield daarbij eene belangrijke rede over de Oostersche kerk en de katholieke eenheid. Een fabriek van ontplofbare stoffen bij Athene is door een ongeluk in de lucht ge vlogen. Er was daar een voorraad van 12000 kilogram kruit en 9000 kg. nitro-glycerine. Zes arbeiders werden gedood en een opzichter ernstig gewond. De geweldige schok bracht te Athene, waar hij door de geheele stad gevoeld werd, groote ontsteltenis te weeg. De menschen dachten dat er een aardbeving was en ze vluchtten angstig uit hunne huizen. het plan te brengen op eene grootere schaal. Wegens de vele grensveranderingen en split singen van perceelen, welke hebben plaats gehad, is dit noodzakelijk geworden. Als souvenir aan de Antwerpsche ten toonstelling was aan eenige tentoonstellings autoriteiten door den heer Herman J. A. Zeegers, fabrikant van het gerenommeerde van Gils-Elixer, alhier, een kistje gezonden inhoudende eene proeve van zijn product benevens een cristallen met zilver gemonteerd kratje om net daaruit voor te dienen. Met deze zending heeft de heer Zeegers veel succes gehad hij ontving reeds verschillende vleiende brieven van dankbetuigingo.a. van den burgemeester van Antwerpen, van den president en van den secretaris van het Ne- derlandsch comité. zonden. De beesten zijn »moddervet" en zien er alle zeer gezond uit. De meeste schapen komen uit Noord Holland. Dat gelukje duurde ook niet lang. Een bakker te Breda viel het niet alle- daagsch geluk ten deel, op een buitenlandsch lot den prijs ran 50000 mark (ongeveer f30000) te winnen. Fluks wordt een gediens tige geest gevonden, wien het lot ter inwis seling wordt ter hand gesteld. Dezeden winner onbekend, verzuimde tot heden den geincasseerden prijs over te maken, tot wan hoop van onzen bakker Te Schijndel hebben eenige onverlaten, op het oogenblik dat de sneltrein van 9.30 daar zou voorbijkomen een boomstam van 75 centimer in omtrek, in schuine richting over de rails gelegd en dezen met een ijzer- draad aan de dwarsleggers vastgebonden. Gelukkig heeft de trein met zijn baanveger den stam op zijde gesmetenmet verlies evenwel van een zijner scheppers en het verwringen van den anderen. De politie hoopt de bedrijvers van deze lage daad spoedig op te sporen. Uit Vlijmen wordt gemeld: Met betrek king tot den brand van 11. Zaterdag meent men thans aan kwaadwilligheid te moeten denken. De justitie deed onderzoek en het gevolg daarvan was, dat de zoon van den eigenaar van het afgebrande huis gevankelijk naar 's Hertogenbosch werd getransporteerd. Hij is echter later weder losgelaten. Op de lijn Rijsbergen—Prinsenhage, ter hoogte van het Baantje, van de Zuid Ned. Stoomtram-maatschappij, heeft een verschrik kelijk ongeluk plaats gehad. De machinist A, van der Ven, sedert twee jaren in dienst der maatschappij en een der oppassendste en der bekwaamste machinisten, kwam, op de machine staande, op zijde willende zien, met zijn hoofd in aanraking met een telephoon- paal, hetwelk zijn dood onmiddellijk tenge volge had. Zijne vrouwdie hem in Prinsenhage met zijn eten opwachtte, stortte bij het vernemen der noodlottige tijding inéén. Vijf jeugdige kinderen worden door den verongelukte ach tergelaten. (B. C.) Betreffende het zinken van het ijzeren aakschip Maria, in den nacht van Zaterdag op Zondag op de Oosterschelde bij Bergenop- zoom, worden de volgende bijzonderheden gemeld. Op het schip waren aanwezig de weduwe Hartogs en hare drie zonen. Toen het vaartuig begon te zinken, hadden twee der zonen de tegenwoordigheid van geest om het luik open te trappen van 't achteronder, waar de oude vrouw verblijf hield, en haar boven te halen. Vervolgens namen zij hunne moeder tus schen hen beiden in en wisten haar zwemmende boven water te houden, totdat zij werden opgemerkt door schipper De Zeeuw, van Krabbendijke. De Zeeuw, die met het noodweer de handen vol had met zijn eigen vaartuig, slaagde er in, de drenkelingen aan boord te krijgen en ook den derden zoon, die op een luik rond dreef, van een wissen dood te redden. De weduwe Hartogs verkeert tengevolge van de doorgestane angsten in zorgelijken toestand. Het vaartuig ligt in de vaargeul bij eb 22 voet diep, zoodat men vreest dat het verloren zal gaan. Men meld uit Maastricht De gevolgen van den sterken was der Maas (3 M. in twee dagen) doen zich in den omtrek reeds gevoelen. Op sommige plaatsen heeft men het vee uit de weide moeten halen, terwijl andere akkers met aardappelen, knol len, enz. blank staan. Ook de dorpen Heugen, Itteren en Geulle hebben reeds last van het water. Baardwijk. Door den gemeente-veldwachter zijn gisteren hier aangehouden twee vreemde personen. Gebruik makende van eene bestaan de verklaring, waaruit bleek dat houder zijne bezittingen door brand verloren had, met verloi tot het houden van eene collecte, welke verklaring echter stond op naam van een ander, trachtten zij daarmede de ingezetenen te bewegen tot afgifte van gelden. Op ver scheidene plaatsen was dit hun dan ook gelukt. Zij zijn naar Waalwijk overgebracht en zullen verder ter beschikking gesteld worden van den officier van justitie te 'sBosch. Dit is weder eene les om toch nooit iets te geven aan onbekende bedelaars of collec tanten, zelfs al zou men meenen, zooals in dit geval, dat zij van goede papieren voorzien zijn. Drongclcn, Nu de kaden van den polder beneden het Drongelsche Veer geene schade meer zullen lijden door eventueele werking van den Baardwijkschen overlaat, heeft het polderbestuur gemeend den omslag aanmer kelijk te kunnen verlagen. De sedert eenige jaren opgeheven open bare school met de onderwijzerswoning te Doeveren, waarvan mej. de wed. A. W. Moll tot heden eigenaresse was, is publiek ver kocht en zal waarschijnlijk door den tegen- woordigen eigenaar worden atgebroken. (Eerst 26 October in ons bezit gekomen. Red.) Deze week is het meer dan eens voor gekomen, dat hevige wind en sterke stroom het overzetten met de pont geruimen tijd onmogelijk maakten. ST. PETERSBURG, 25 October. Het heden voormiddag te elf uren openbaar ge maakte bulletin behelst De Tsaar heeft weinig geslapen. Hij is in den voormiddag geli'k gewoonlijk. Met den eetlust is het gesteld als gisteren. Het oedeem is niet toegenomen. Het bulletin van des avonds 8 uren luidt: In den loop van den dag hebben zich noch verschijnselen van slaperigheidnoch van kramp vertoond. De eetlust is bevredigend. Het oedeem is niet toegenomen. De kamer van koophandel te Lourengo- Marquez heeft aan de Portugeesche regeering een telegram gezonden, waarin zij verklaart, dat de handel vernietigd is. Een epidemie dreigt de blanke, zoowel als de zwarte be volking, welke laatste in een klein deel der stad saamgedrougen is. Het telegram verzocht ten dringendste de door de Transvaal aange boden hulp aan te nemen. Een der soldaten, uitgezonden om een voorraad krijgsbenoodigdheden te vernietigen, die door de opstandelingen in de nabijheid van Rio de Janeiro verborgen was, liet een granaat vallen, waardoor 10 dynamiet-patro- nen ontploften en 60 man, naar verzekerd wordt, sneuvelden. WAALWIJK. Eerste Winterconcert, te geven door de Liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien, op Zondag den 23 dezer, op Musis Sacium. Aanvang ten 7 ure precies. Zie Programma. WAALWIJK, 27 October 1894. Bij kon. besluit zijn opgeheven de ontvang kantoren der directe belastingen en accijnsen te Vucht c. a. en te Vlijmen c. a., en is ingesteld een ontvangkantoor dier middelen te 's Hertogenbosch, buitengemeenten, voor de gemeenten Vucht, Heivoort, Cromvoort, St. Michielsgestel, den Dungen, Vlijmen, Bok hoven en Engelen; is benoemd tot ontvauger der directe belastingen en accijnsen te 'sHer- togenbosch, buitengemeenten, E. L. W. van der Putten, ontvanger derzelfde middelen te Vlijmen c. a.; zijn de gemeenten Drunen en Nieuwkuik toegevoegd aan het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Waal wijk c. a., en is de gemeente Hedikhuizen toegevoegd aan het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Heusden c. a., wordende dit kantoor gelaten onder beheer van den ontvanger W. van Limborgh. De alhier gevestigde levensverzekering „Noordbrabaud Maatschappij van Verzekering op het Leven" zal eerlang uitvoering geven aan haar, reeds geruimen tijd gevormd plan, deze instelling tot eene formeele vennootschap te maken, waarmede uitbreiding van haren werkkring zal gepaard gaan. Het depót bij de Nederlandsche Bank is thans gebracht op f 200000.werkelijke waarde. Het bestuur derafdeeling Langstraat" van de Noordbrantsche Maatschappij van Landbouw heeft besloten te Waalwijk eene lezing te doen houden over tuinbouw enz. en daaraan eene verloting van kleine land en tuinbouwwerktuigen, onder de aanwezige leden, te verbinden. Door den secretaris-penningmeester der afdeeling is voor verschillende afnemers eene wagonlading kunstmeststoffen besteld. Van die bemesting zijn iu de afdeeling voor lagere landen de voortreffelijkste uitkomsten ver kregen. Voor de leening, groot f 13.000 tegen 3V2 pCt., van het waterschap »De Binnen- en Buitenpolder van Baardwijk," tot afkoop van het tiendrecht, was ingeschreven door W. Timmermans Zonen te Waalwijk, ad lOO^/sa PCt. f3000; 100i5/32 pCt. f3000; 1001]/32 pCt. f 8000; 1003/32 pCt. 3000; 1005/lc pCt. f3000; Ant. Ch. Ie Blanc te Waalwijk, ÏOO1^ pCt. f 13000. Toegewezen aan W. Timmermans Zonen f 3009 ad ÏOO1^ pCt., Ant. Ch. Ie Blanc f 10.000 ad lOO1/*, pCt. Door den minister van financien is goedgunstig beschikt op het verzoek van het gemeentebestuur van Baardwijk, tot het her meten van de kom der kadastrale gemeente en In een artikel, gewijd aan de Antwerp sche tentoonstelling, lezen wij in H'Escaut" van 23 October Holland heeft het grootst aantal bezoekers aan onze World's fair geleverd; heele dorpen, gansche gemeenten kwanien, gemeenschap pelijk reizend, herwaarts; industrieelen, die tentoongesteld hadden, geleidden hunne werk lieden ter tentoonstelling, om hun den voor uitgang in al zijn moderne ontwikkeling te toonen. Zoo heeft de heer Ant. Aarts, van Dongeneen der voornaamste looiers van Noordbrabant, en die een heele omwenteling heeft gebracht in de leder- en schoeniour- nituren industrie, al zijn werklieden de ten toonstelling laten bezoekenhij wilde hen hiermede bovendien beloonen en op hen een groot gedeelte overdragen van de onder scheiding, welke de jury aan dit belangrijke huis heeft toegestaan. De heer Aarts heeft in ééns de gouden medaille behaald voor zijn stelsel om alle benoodigdheden voor de schoenmakerij ma chinaal te snijden zoo worden zolen, bin nenzolen contrefortsranden, voorstukken enz. machinaal gesneden in elke verlangde afmeting en wel met veel grootere juistheid, dan de bekwaamste werkman dit zou kunnen. Men snapt onmiddellijk al het voordeel, dat dit stelsel geeft, niet alleen met het oog op de regelmatigheid in de vervaardiging van het schoeisel, wat echter voor den klant een zeer belangrijk punt is, maar meer bijzonder van het standpunt onzer schoenmakersdie sedert geruimen tijd eene zeer scherpe con currentie hebben vol te houden en die, dank het stelsel van den heer Ant. Aarts, groote besparing kunnen doen op het werkloon en zelfs op de grondstoi; want de door den heer Aarts geleverde' grondstoffen worden bijna aan lederprijs geleverd. De ouderneming van den heer Aarts is zeker van een spoedig succes en eene groote uitbreiding; ook wenschen wij dezen knappen industrieel geluk met de groote onderschei ding, hem te beurt gevallen op onze World's fair. Tot dusverre l'Escaut. Om het groote belang der zaak hebben wij gemeend nog maals melding te moeten maken van de producten van 's heeren Aarts lederfabriek en wij voegen er den raad bij dat onze schoenmakers er eens eene proef mede nemen. Bij kon. besl. zijn benoemd tot voor zitters en burgerlijke leden en hunne plaats vervangers van de onderscheideue militiera den, voor de lichting der nationale militie van 1895 Noordbrabantin het 1ste militie-district, voorzitter J. W. R. van Gulick, lid der prov. staten; plaatsvervanger L. van de Westelaken, id.; lid J. van de Mortel, lid van deu ge meenteraad van 's Hertogenbosch; plaatsverv. A. B. van der Steen, id.; in het 2e mi litie-district voorzitter mr. M. P. M. van Dam, lid der prov. staten; plaatsverv. H. W. J. Mol, id.; lid E. H. A. Guljé, lid van den gemeenteraad van Breda plaatsverv. mr. T. W. F. A. Mathon, id.; in het 3e militie district, voorzitter mr. J. A. Loeff, lid der prov. staten; plaatsverv. J. F. Boex, id.; lid A. F. van Moorsel, lid van den gemeeuteraad van Eindhoven plaatsvervanger E. H. van Gennip, lid van den gemeenteraad van Gestel. De directeur van het bureau voor den industrieelen eigendom brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan zijn bureau gedruk te exemplaren zijn te verkrijgen van eene aanwijzing van alle formaliteiten, in acht te nemen vóór en bij de aanvrage om inschrijving van fabrieks- en handelsmerken, zoowel wat betreft de internationale inschrijving in Ne derland, Frankrijk, Spanje, PortugalBelgie, Zwitserland en Tunis en de koloniën der vier eerstgenoemde rijken, ad f 55 per merk, als wat betreft de inschrijving alleen in Nederland, ad f10 per merk. Ingevolge art. 17, laatste lid, der wet van 30 September 1893 (Staatsblad no. 146) is de prijs per exemplaar 50 cents, te voldoen bij vooruitbetaling, desverlangd per postwissel, houdende tevens de aanvrage om toezending, of in postzegels van fO.^/a of van hooger bedrag. (Stct.) Wegens de toelating van levende schapen in Belgie is het met de schapen-exportslach terij te Rozendaal plotseling opgehouden, tot groot nadeel van hen, die aan de inrichting een goed stuk brood verdienden. Van het plan, om een tweede exportslachterij op te richten, zal nu wel niets komen. Het vervoer langs het station Rozendaal naar Belgie is zeer groot. Op één dag werden van daar niet minder dan 500 stuks met be stemming naar Antwerpen en Brussel ver-

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 5