Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Azie. Amerika. BINNENLAND. men goed doet rekening te houden. De af gevaardigden hebben feiten gevraagd die dienen konden wanneer de toestand der spoorwegbeambten behandeld wordt, bij ge legenheid van de interpellatie omtrent de ca tastrophe van Apilly, op 8 November a.s. De heftige aanvallen, die de socialisten in den laatsten tijd tegen den president der republiek uitstooteu, hebben ook in dien zin gewerkt, dat hij, en hij niet alleen, maar ook zijne gemalin dagelijks ongeteekende dreig brieven ontvangen, die overvloeien van ge meenheid. De inhoud bestaat meesttijds uit vuilheden in woord en beeld. Soms vindt men er teekeningen indie den president der republiek voorstellen op het schavot, of reeds onthoofd. Mevr. Perier was over die laagheden zoozeer geschokt, dat haar echt genoot haar heeft aangeraden alleen die brieven zelf te openen, wier adres haar voor komt van eene bekende hand te zijn, en de overige brieven door een secretaris te laten openen. Le Matin berichtdat de politie ver wittigd isdat drie uit PoitiersLyon en Rijsel komende anarchisten besloten hebben een aanslag tegen de kamer van afgevaar digden te beproeven. Te Brestwaar voor eenigen tijd de kruiser Arethuse is binnengeloopen om eeuige herstellingen te ondergaan, is bij het nemen van eenige proeven met de machine de ketel van het stoomschip gesprongen ten gevolge waarvan zes man gedood en twintig personen min of meer gekwetst zijn. PARIJS, 30 Oct. De kamer hield zich bezig met de interpellatie betreffende de inlijving van den afgevaardigde Mirman bij het leger. De motie ter goedkeuring van de verklaring der regeering dienaangaande, door Dupuy aanvaard, werd met 307 tegen 215 stemmen aangenomen. De zitting, zeer woe lig, werd door heftige interrupties van radi calen en socialisten gestoord. Dupuy ver klaarde dat elk burger den krijgsdienst moest doorloopen en tegelijkertijd geen legislatief mandaat kan vervullen. LONDEN, 30 Oct. Op dringend telegra fisch verzoek van de Tsaritsa vertrekken de prins en de prinses van Wales morgen vroeg tiaar Livadia. Zij zullen dag en nacht zonder oponthoud doorreizen. Zaterdag is de sociaal-democratische partij dag te Frankfort gesloten met een woord van Singez, nadat verschillende punten afgehamerd waren. Ook was nog met algemeene stemmen een motie aangenomen waarin de partijge- nooten in Italië „welke zooeven door een brutale daad van geweld van den regenaat Crispi getroffen worden", van een broederlijke sympathie verzekerd werden. De partijdag was overtuigddat de Italiaansche makkers uit den kamp tegen ruwe onderdrukking a la Bismarck, zegevierend te voorschijn zullen komen. In een Zaterdag te Posen gehouden vergadering van Poolsche kiezers, ter benoe ming van een nieuw kiescomité, is het weer tot zeer opgewonden debatten gekomen tus- schen de aanhangers der volks en der hof partij. De politie moest eindelijk de verga dering ontbinden. De Berlijnsche politie zoekt ijverig naar een onbekenden grappenmaker, die zich de „Ik ben dokter, mijnheer/ zeide een man, die bij madame stond. „Beschik over mij.' 't Was dokter Richard, die de gewonden ver pleegd had. „Kom dan, mijnheer, kom spoedig, zoo ik u verzoeken mag/ zegde baron de Reiss. De dokter, door de vrouw des huizes gevolgd, trad binnen. Amanda slaakte thans geen kreten meer, doch de stuiptrekkingen hadden nog niet opgehouden. Toen de drie personen de eetzaal binnentraden, wrong zich de jonge vrouw, die nog steeds op den vloer lag, in allerlei bochten, even als een slang, die gevoelig gekwetst is. 'tWas een afschuwelijk tooneel. Dokter Richard boog zich over de zieke. Ovidius en madame staarden met angst uit de oogen. De dokter voelde het meisje den pols. Dan opende hij de half gesloten wenkbrauwen en hare krampachtig op elkander gedrukte lippen. Er vloeide geen bloed meer, doch nu ontsnapte nog een wit schuim uit haren mond. De dokter staarde Ovidius strak in de oogen. „Dat is zeer zonderling, mijnheer/ zeide hij. „Wat dan vro^g Soliveau vol angst. Gii zijt in Amerika geweest, niet waar gin"- de dokter voort. „Gij kent Cuchillino te New-York Soliveau werd doodsbleek, en herkende eens klaps den dokter, dien hij twintig jaar geleden met den ouden Canadees op het dek van de Lord-Mbire had zien omgaan. „Ja, mijnheer/ stamelde hij, „Hebt gij ammoniak hier?" „Neen, mijnheer." „Dan moet dit spoedig gehaald worden, of ik sta niet voor 't leven dier vrouw in." „In een oogenblik zal het hier zijn/ sprak de waardin, zich naar buiten spoedend. Dan naderde de dokter Ovidius en knoopte het volgende gesprek met hem nan: „Niet slechts hebt gij te New-York den Canadees Cuchillino gekend, maar hebt van hem ook een fleschje gekrocht van het vocht, dat hier ge bruikt is." Er viel niets te loochenen. Ovidius begreep het, en antwoordde dan ook bevestigend. Gij wenschtet te vernemen wat die jonge vrouw over u dacht/ ging de dokter voort, op Amanda laffe scherts heeft veroorloofd, dadelijk nadat het ontslag van Caprivi bekend was geworden, bij verscheiden verhuurders van verhuiswagens op Caprivi's naam groote meubelwagens te gaan bestellen. Zoo kwamen er op den zelf den tijd dertien reusachtige meubelwagens in de Wilhelmstrasse, om Caprivi's zeer beschei den jonggezellen-huisraad in te pakken en er mede weg te rijden. Een groot Halloh was het gevolg. Te Berlijn heeft de vorige week een rechterlijk ambtenaar terecht gestaan onder de aanklachtdat hij zijn dienstbode had mishandeld. Bij het onderzoek bleek dat het geval zich aldus had toegedragen. De jonge vrouw van den beklaagde had eene dienstbode gehuurd eenige jaren ouder dan zij en die daarom alles beter meende te weten dan Mevrouw. Dit gaf aanleiding tot zoo hoog loopenden twist, dat de heer des huizes tus- schenbeide moest komen. Tegenover hem zette de dienstbode toen zulk een „mond" op, dat hij haar een paar oorvijgen gaf. De rechter besliste, dat deze daad niet de grenzen overschrijdt van het recht van „ma tige tuchtiging", welke zeker artikel der Pruisische verordening op de dienstboden den meester toestaat, en sprak den beklaagde daarom vrij. BERLIJN30 October. Vorst Hohenlohe- Langenburg is tot stadhouder van Elzas- Lotharingen benoemd. KEULEN, 30 Oct. Naar de Kölnische Zeitung uit Berlijn verneemt, heeft de keizer Marschall tot staats secretaris benoemd, waar bij deze in z ;n ambt van Pruisisch staats minister gelaten wordt. Een bond wordt alhier gevormd, ter ver dediging der vrijheid, welke geschonden is door de ontbinding der werkliedenvereenigin- gen: Florence, Venetië, Padua, Verona, Imola, Savona, Forli enz., volgen de beweging. Ca- valotti, en andere bij het volk bekende per sonen leiden de beweging. Over den toestand van den tzaar zijn uit de eerste hand de meest verblijdende berichten ingekomen. Het analytische onderzoek van de aan den oedeem ontnomen vloeistof gaf zeer bevredigende uitkomsten, zoodat zelfs het opzuigingsproces intreden kon. Het huwelijk van den troonopvolger is weder verschoven, een nieuw teeken, dat het met den tzaar beter gaat. Was er ernstig gevaar, dan zou de zieke het wachten niet gedoogen. Kon er spoedig op eene aanmer kelijke verbetering in den toestand uitzicht wordeu gegeven, dan kon het huwelijk nog verder verschoven worden, opdat niet het ziekbed zijne donkere schaduw op den feest dag wierp. De protohierei van Kronstadt, Oijes Johann, die zich te Liwadija bevindt, seinde reeds voor vier dagen aan zijne vrouw, dat God den tzaar zichtbaar een nieuw bewijs van Zijne genade gaf en een wonder aan hem voltrok. Naar zijne overtuiging zou de tzaar zeker genezen. De Daily News verneemt uit Livadia dat de aanhoudende beterschap van den tzaar iedereen verbaast. Professor Zacharin ver klaarde Vrijdag dat de wetenschap onmachtig is dit keerpunt in de ziekte op te helderen. De loop der ziekte logenstraft de diagnose volslagen. wijzend, en hebt het Canadeesche vocht gebruikt onï de dronkenschap voort te brengen, die de leugenachtigste personen openhartig maakt." „Ik zal het niet ontkennen, maar ik had daar toe een uitstekend motief." „Over dat motief bekommer ik mij weinig/ onderbrak hem de dokter. „Het feit bestaat, dat is alles. Gelukkig hebt gii mij op uwen weg ge vonden, want door de dosis te groot te nemen hebt gij de vrouw op den rand des grafs ge- gebracht/ „Dat was mijn bedoeling niet. God weet het!" „Dat geloof ik zeer gaarne; doch wat ik zeg, is niet minder waar." Op dit oogenblik trad de waardin binnen. Dokter Richard nam van haar het flescbje over, dat zij had medegebracht en liet tien druppels van den inhoud in een gla8 water vallen. „Hef het hoofd der jonge vrouw een weinig op/ sprak hij. Ovidius en de vrouw des huizes knielden aan weerszijden der zieke neder en deden wat de dokter 'bevolen had. Dan knielde de dokter aan Amanda's zijde neder, die thans bedaarder was geworden. Hij brak hare tanden open en liet haar zijn gepre pareerd geneesmiddel gebruiken. Het effect liet niet op zich wachten. Alle zenuwachtige aandoeningen verdwenen en het lichaam lag thans zonder eenige beweging. De dokter gaf haar nog een paar lepels in en zeide dan „Het eenigste wat er nu nog te doen overblijft is, de jonge vrouw te bed te leggen. Mij dunkt dat reeds alle gevaar geweken is. Morgen vroeg zal ik terugkomen/ Ovidius uitte een paar woorden van dank en geleidde dokter Richard tot aan de deur. De waardin en de dienstmeid brachten Amanda naar hare slaapkamer en legden haar te bed. Ovidius was nog vol ontroering. „Zij is niet dood," sprak hij, „en dit is geluk kig, want deze dokter zou een zeer gevaarlijk proces-verbaal voor mij gemaakt hebben en ik zou mij voor de rechtbank hebben moeten ver antwoorden. Dat zou een kwade zaak, een zeer kwade zaak voor mij zijn geworden. Doch thans is er niets meer te vreezen, daar Amanda buiten gevaar ia. De dokter heeft wellicht gedacht dat hij met een jaloersch minnaar te doen had, en Naar de bladen uit St. Petersburg ver- f nemen, is bij de inwijding van eene nieuwe kerk te Ostrofskaja, in het het Donsche-Ko- zakkengebied, eene lamp gesprongen, waar door de kleeren van eene vrouw in brand geraakten. Eene paniek ontstond onder de gemeente, en in het gedrang kwamen 26 menschen om en werden nog 9 verwond. Op den Wladikafkas-spoorweg is Woens dag een sneltrein ontspoord. De machinist kwam om 't leven, de stoker werd zwaar gewond en vier en dertig pasagiers werden gekwetst. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Donderdag kwam, volgens een bericht uit Kazan, op de Wolga de passagiersstoom boot Tsaritsa in botsing inet een sleepstoom- boot. De laatste zonk en acht van de tien personen, die de bemanning uitmaakten, kwa men in de golven om. PETERSBURG, 30 Oct. Volgens het bulletin van heden morgen 11 uur was er in des Tsaars toestand eene belangrijke ver- slimmering gekomen. Het bloed opgeven, dat gisteren avond begon, is onder aanhou dend hoesten in den nacht erger geworden, en er vertoonde zich eene beperkte ontsteking van de linker long. De toestand is zorgelijk. De voorposten-gevechten benoorden de Yalurivier zijn Zaterdag door eene beslissen de overwinnig der Japanners bij fort Riuren gevolgd. De Chineezen, ten getale van 16000, werden geslagen en vluchtten in de richting van Antunog, bij de monding der Yalurivier. Zij maakten een grooten buit, o. a. dertig kanonnen veroverend. Voorts veel amunitie en 300 tenten. Generaal Nodzu voerde hier de Japan ners aan, terwijl kolonel Sato met hem sa menwerkt. De Chineezen verdedigden zich dapper, voor een deel althans, want vele stukken geschut werden verlaten, voor ze waren afgevuurd. De weggeworpen geweren bleken meest musketten uit de vorige eeuw. Veldmaarschalk Oyama, die bij Port-Arthur is geland, schijnt deze plaats te willen afsnijden en insluiten. Hij moet over een legermacht van 20,000 man beschikken, die echter steeds vermeerdert. Op Korea hebben de Japanners voortdu rend veel last van de oproerige Tonghaks, die iets tegen Seoul in den zin schijnen te hebben. In een gevecht werden hun zware verliezen toegebracht. Naar uit Philadelphia aan de Times ge meld wordtblijft de gedrukte staat van zaken in de Unie niet alleen de immigratie tegenhouden, maar geeft hij zelfs velen, die er als landverhuizers kwamen aanleiding naar Europa terug te keeren. In de laatste weken beliep het getal der aldus terugkee renden (meest Italianen) gemiddeld een 8000 per week. Volgens een telegram, door de New York Herald uit Buenos-Ayres ontvangen, zijn door een aardbeving te Larioja 2000 menschen omgekomen; 20,000 zijn er dakloos. WAALWIJK, 31 October 1894. De reeks der winterconcerten werd Zondag geopend door de liedertatel ^Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien. Het zal nu wel den mond gesloten houden. „Wat een zonderling toevalDeze dokter is dezelfde persoon, dien ik den dag mijner aan komst in het bosch ontmoet heb in gezelschap van den ouden heer. Ik kon mij niet herinneren waar ik vroeger reeds deze twee personen had ontmoet. Nu weet ik het, aan boord van deLord- Maire. Hij ondervroeg den Canadees omtrent mijn likeurtjeEn thans is hij juist van pas gekomen om het effect te constateeren dat er door wordt voortgebracht en om Amanda te redden 1 Een ander, niet op de hoogte van de oorzaak des kwaads, zou aan vergiftiging gedacht hebben. Ik heb waarachtig veel geluk gehad. Ik weet nu wat Amanda van mij denkt en ben op de hoogte liarer plannen. Een gewaarschuwd persoon kan steeds beter op zijne hoede zijn. Ik zie nu geen gevaar meer. Wanneer Amanda weer tot bezin ning is gekomen, zal zij zich niets meer herinneren en aat is een voornaam iets voor mij/ Na deze korte alleenspraak, die wij hier hebben verhaald, ging Ovidius naar zijne kamer doch sloot den ganschen nacht geen oog. De dienstmeid waakte bij Amanda. Deze scheen in diepen slaap gedompeld. Nu en dan vertoonde zij nog zenuwachtige trekken, doch een oogenblik later keerde de ge wone toestand terug. Bij het krieken van den dag opende zij de oogen. „Ik heb dorst," zeide zij, de dienstmeid ziende. „Geef mij toch te drinken." De meid bood haar een glas water met suiker aan, dat zij in een, enkelen teug ledigde. En dan viel haar hoofd zwaar op de kussens neder en hare oogen sloten zich. Zesde Hoofdstuk. Laat ons thans Bois-le-Itoi verlaten en onze kennissen, die zich daar bevinden, om naar Parijs terug te keeren, waar wij Jeanne Fortier en Lucia, beiden ter prooi aan de grootste smart hebben achtergelaten. Lucia verdroeg een hartverscheurend leed. De Zondag was voorbijgegaan en tegen zijne gewoonte was Lucien niet gekomen. Geen woordje zelfs had zij ontvangen, geen enkel verschoonend woordje. Wat had die onbegrijpelijke handelwijze te be duiden, die geheime stilzwijgendheid Het arme kind stelde zich vaak deze vraag, maar was niet in staat ze te beantwoorden. gezelschap dat den laatsten tijd merkelijk in ledental is toegenomen (het telt tegen woordig omtrent 4ü zangers) heeft met deze eerste uitvoering veel succes gehad. De ruime zaal van Musis Sacrum was zeer goed bezeten onder de toehoorders vond men op een enkele uitzondering na, vooral die personenwelke men zoo gaarne bij zoo'n gelegenheid ziet. Onder de leiding van den wakkeren di recteur werden de verschillende nummers van het programma uitstekend gezongen. Er zat, zelfs voor de liedertafelbuitengewoon goede gang in en dat zegt wat. Vooral trok de aandacht een hier tot dusverre nog niet uitgevoerd koor: Frühlings Netz van Goldmark. Ondanks de groote moeielijkheden, die er in voorkomen werd het correct ten gehoore gebracht. De solisten kweten zich op verdienstelijke wijze van hunne taak. De heeren Snijders en Van Ree zongen heerlijk en den heer Van Raaij hebben wij nog nooit zoo goed gehoord als nu in de duo Egmond en Hoorn. Luide toejuichiugen vielen hun ten deel van het dankbare publiek, dat met de grootste aandacht de gansche uitvoering volgde. Op aanhoudend algemeen verzoek trad de directeur ook nog even als solist op. Hij zong eerstIk ken een liedvan Van Mol en daarna Als 't Lente wordteene lieve compositie van den directeur der Baardwijk- sche liedertafelden heer L. van Cromvoirt. Op zijne eigenaardige ongekunstelde wijze bracht de heer de Cortie deze twee liederen tot haar volle recht, en werd luide toegejuicht. Slaagde deze eerste soiree der liedertafel op de meest gewenschte wijzeniet minder goeds mag men verwachten van het concert, dat de harmonie l'Espérance aanstaanden Maandag 5 November denkt te geven. Ieder kent den onvermoeiden ijverwaarmede dit corps zich voortdurend oetent; dit waarborgt reeds alle goeds op 't gebied der instrumen tale muziek. Als wij er nu nog bijvoegen dat de gevierde couplet-zanger Chretienni zijne medewerking zal verleenendan zal wel niemand verzuimen Maandagavond op de harmoniezaal tegenwoordig te zijnals hij maar eenigszins komen kan. Op vereerend verzoek vau Z. D. H. Monseigneur W. v. d. Venbisschop van 's Bosch, zal de WelEerw. heer J. le Blanc, een Waahvijker van geboortepriester van het seminarie te Haaren op Donderdag a.s. naar Jeruzalem vertrekken. Naar wij vernemen is het doel der reisbijbelstudie en Oostersche talen. Aan de werf der heeren P. en A. Ruij- tenberg, scheepsbouwmeesters te Waspik, is te water gelaten het ijzeren Rijnzeilschip Oudenbosch, groot 100 last, voor rekening van den heer C. Akkermans te Dendermonde (Belgie) Vervolgens werd de kiel gelegd voor een te bouwen ijzeren Rijnzeilschip, groot 100 last, voor rekening van den heer N. J. van Eek, te Kapelle (N. B.) Bij beschikking van den midister van waterstaatis de heer H. G. v. d. Hoorn benoemd tot buitengewoon opzichter bij het voortzetten der verbetering van de waterkee- ringen in het riviervak Heusden—Hagoort én de heer C. de Jong tot buitengewoon opzichter bij de verbetering van de Maas onder de gemeente Maastricht. LOMBOK. Naar aanleiding van een door den minister van koloniën aan den gouverneur generaal van Ned. Ind. gedane vraag, naar den stand der operatiën op Lombok, is van den land voogd het volgend telegram ontvangen Vrachteloos had mama Lison getracht 't meisje te doen begrijpen, dat Lucien door zijne werk zaamheden werd verhinderd. Zou het werk wel in staat zijn hem tegen te houden iets van zich te doen vernemen, zoo hij werkelijk van zich wilde doen hooren, vroeg het arme kind zich af. Jeanne leed evenzeer als hare dochter, meer nog misschien dan hare dochter, maar zij had noch de kracht noch den moed om haarde waar heid mede te deelen. Lucia's diepe droefheid nam van uur tot uur meer en meer toe. Alles scheen haar te doen gelooven, dat Lucien haar voor goed verlaten had. Alles scheen haar toe te roepen Hij bemint u niet meer!„ En zij moest het wel gelooven. Eene diepe, bloedige wonde was in haar hart geslagen. Dikke tranen vielen haar uit de oogen op de bleeke wangen, zonder dat zij zich reken schap wist te geven van den toestand. Twee dagen nog wachtte zij, oefende haar ge duld, doch dan werd hare smart zoo ondraag baar, dat zij alles wenschte te vernemen. Eerst schreef zij, doch de brief bleef zonder antwoord. De jongman had het schrijven gelezen en dat schrijven nad zijne wonden opnieuw geopend. „Mama Lison heeft niets gezegd," dacht hij, en Lucia lijdt zwaar. Arme kleine Lucia 1 Zij zal even als ik zeer lang lijden, haar leven lang misschien 1 Een droevig noodlot wil het Jeanne Fortier's dochter leed verschrikkelijk onder Lucien's stilzwijgen. „Zij heeft hem mij ontnomen/ sprak zij, aan de dochter van den millionair denkend. „Zij heeft hem mij ontstolen 1" En een knagende jaloersch- heid maakte zich van haar meester. „Ik zal tot hem gaan," dacht zij dan, niet om zijne liefde af te smeeken, niet om hem te ver wijten dat hij aan zijne eeden is tekortgekomen,* maar om de ware oorzaak te vernemen, waarom hij mij zoo laf verlaten heeft. Lucia maakte zich daartoe gereed. Lucien verliet het kantoor om zeven uur, en om half acht was Lucia in de Miromesnilstraat. Haar wijze van handelen kon slecht uitgelegd worden, zeker, doch het meisje wenschte tot eiken prijs te vernemen, wat er gebeurd was. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2