Spanje. Engeland. Italië. Oostenrijk. UITVOERINGEN. Rusland. BINNENLAND. het heeft nog niet mogen gelukken hem te vatten. Men hoopt den kolonel in het leven te be houden. De beschuldiging, die tegen den kapi tein Dreytus is gericht, liet in het onzekere aan welke mogendheid hij de geheime mi litaire papieren heeft overgeleverd, Volgens den een was het aan Duitschland, volgens den ander aan Italië. Thans meldt de Temps in staat te zijn te zeggen, dat hij ze in het bezit van Duitschland heeft gesteld. Als een staaltje van Spaansche zeden diene het volgende In de provincie Oviedo werden onlangs van den de 3000 lotelingen slechts 19 ge schikt voor den dienst bevonden; de overigen werden allen atgekeurd omdat ze te klein waren. De militaire autoriteiten verbaasden zich over dat opkomend dwergenras. Zij stelden een onderzoek in, en nu kwam liet uit, dat de meeste afgekeurden niet zeiven waren opgekomen, maar in hun plaats en met hunne papieren jongere broers hadden gezonden, die allen nog onder de maat waren. De sultan van Marokko heeft een ge zant naar Madrid gezonden met 600,000 dollar in afbetaling van de oorlogsschatting. De sultan verzoekt uitstel voor het overige gedeelte, aangezien hij geld noodig heeft voor het dempen van opstanden. Zoo zijn troepen gezonden naar Marakesj. Aan boord van zeven Engelsche katoen- stoombooten, welke in de haven van Savan nah lagen, is nagenoeg tegelijkertijd brand ontstaan. In het geheel werden 4000 balen katoen vernield of zwaar beschadigd voor men de vlammen had gebluscht. Het is na genoeg zeker, dat de branden moedwillig gesticht werden door ontevreden sjouwerlieden, die zich wilden wreken. Men vond eene hoeveelheid phosphorus in het ruim van een der in brand geraakte schepen. De magistraat van Aukland heeft een onderzoek ingesteld naar den ondergang van de mailboot Wairarapa in het einde der vorige maand. Ruim 100 passagiers en manschappen van de bemanning zijn daarbij verdronken. De tot nu ontvangen getuigenissen gaven blijk van schromelijke verwaarloozing van alle voorzorgen tijdens een dikken nevel. De Wairarapa bleef met volle kracht doorstoo- men, zelfs nadat ze gestrand was, hetgeen het schip natuurlijk deed kantelen. Van te voren waren het dieplood en de misthoorn ongebruikt gebleven, ofschoon de voorschriften het gebruik van beide gelastten. De kapitein weigerde den misthoorn te gebruiken onder voorwendsel dat de passagiers ervan zouden ontstellen. De scheepstimmerman moest er kennen dat de schipbreuk een geheel ordeloos „sauve qui peut" was geweest. Dalziel meldt uit Rome, dat de conferentie over de Latijnsche en Oostersche katholieke kerken tot eene geheele overeenkomst heeft geleid. Leo XIII bereidt nu een schrijven voor aan de patriarchaten van den Latijnschen en Oosterschen ritus in het Dosten. Daarin zal hij de besluiten der conferentie ontvouwen en aantoonen, dat het doel der unificatie niet is de Oostersche kerk te Latiniseeren, maar alle katholieken in de wereld om den stoel van Petrus te vereenigen. In Istrië gist het nog. De bewoners van Pirano hadden zich niet bepaald tot het sluiten van deuren en vensters, maar met vlaggen en lappen hun gevels in het zwart gehuld. Het stadsbestuur heeft daarop door een omroeper laten afkondigen, dat de zwarte teekenen van rouw onmiddellijk moesten ver dwijnen. De bevolking gehoorzaamde maar de deuren en vensters bleven gesloten, de vensters door luiken verborgen. De stad Rovigno is ook uitgestorven. De gemeenteraad besloot de regeering zijn leed wezen te betuigen over het ophangen van naambordjes in twee talen. In Valle was de menigte minder mak, ze trok naar de kazerne der gendarmes en richtte daarop een hagelbui van steenen,die gelukkig slechts weinigen trof. In het comitaat Marmaros, in Hongarije heerscht nog altijd de cholera. Dezer dagen gaf ze aanleiding tot opstootjes in het vlek Hoeszt. De bevolking wou haar dooden niet begraven hebben op het cholera-kerkhof, en toen de gewapende macht de bevelen van het gemeentebestuur toch ten uitvoer wou brengen, kwamen de boeren in verzet. Ze vielen de gendarmes aan en trachtten hun de wapenen af te nemen. De aangevallenen zagen zich genoodzaakt vuur te geven, zoodat een boer werd gedood en verscheiden ge wond. 60 personen werden in hechtenis genomen, waaronder 20 vrouwen. De rust was nog niet hersteld. tige wijze te zijn gekist, uit het paleis naar de kerk overgebracht. Zulks geschiedde niet door huurlingen, maar door den keizer troon opvolger in persoon, daarbij geholpen door de grootvorsten, de prinsen en zoovelen er van de hooge hofdignitarisseu noodig waren. Achter de dragers der kist ging de keizerin weduwe, gevolgd door de grootvorstinnen, de prinsesssn en de dames van het hof. De weg kerkwaarts werd genomen door het met fakkels verlicht slotpark, waar zich eene dichte volksmenigte had verzameld. Toen men de kerk naderde, begonnen de klokken te luiden en kwam de geestelijkheid den stoet te gemoet. De kist werd vervolgens geplaatst op een katafalk en daarna een plechtige mis gevierd. Daarna werden de deuren geopend, en ieder, die wilde, werd toegelaten, om in de thans mede geopende kist het gelaat des overledenen nog eens te aanschouwen. Het verder vervoer van het overschot naar St. Petersburg zal met een groot cere monieel geschieden. Van Livadia naar Jalta wordt de kist gedragen door officieren en gevolgd door den keizer, de Grootvorstin en de grootwaardigheidsbekleeders. Van Jalta naar Sebastopol wordt het overschot vervoerd met het pantserschip Pamjat Mercuria. Van Sebastopol geschiedt het vervoer per trein over Simferopol, Charkof, Kurks, Orel, Tula, Moskou en Twer naar St. Petersburg. Aan de voornaamste stations wordt opgehouden en zullen ten aanschouwe der bevolking korte lijkmissen worden gehouden. Te Mos kou wordt de kist in ontvangst genomen door den Metropolitaan, grootvorst Sergius (broe der van wijlen den czar en gouverneur der stad) en de delegatien. De stoet zal zich terstond naar de kathedraal begeven, waar de oude czaren (van vóór Peter den Groote) zijn begraven. Hier zal het lijk drie dagen op het praalbed liggen. Vandaar gaat het per spoor naar St. Petersburg. In de Peter- en Paulus kerk worden daar groote toebereidselen gemaakt voor de plech tige bijzetting. De datum daarvan is nog niet bekend. WAALWIJK. Zondag 11 dezer, 's middags 12 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Den 11e Juli, marsch. Ludvvig. 2. Fest-Ouverture. Leutner. 3. Feuilles d'Album. Bouman. 4. Marie-Henriette. Montagne. Jaarmarkt Waalwijk, Donderdag 15 November a. s. Het stoffelijk overschot van czar Alexander III van Rusland is te Livadia, na op plech- WAALWIJK, 10 November 1894. Bij kon. besluit is aan H. J. M. Witlox op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kapi- tein-kommandant bij de dd. schutterij te Waalwijk en is in diens plaats benoemd tot kapt.-kommand. Ph. W. B. Timmermans thans 2e luitenant. De heer P. Moors, aspirant-vérificateur der invoerrechten en accijnzen te Rotterdam, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als scheepsmeter van zeevaartuigen. Dat de verdiensten van den heer Frans de Cortie, directeur der liedertafel Oefening en Verinaak van Waalwijk en Bezooien, ook elders groote waardeering vinden, bleek weder dezer dagen, toen hem namens de leden van het R. C. zangerskoor Cecilia te Dongen hun portretten werden aangeboden als blijk van huldeen tevens een prachtig gouden lorgnet met vleiend begeleidend schrijven. De motor der pont aan het Drongelsche veer is nog steeds buiten werking. De pont wordt nu geregeld overgebracht door een sleepbootwelke de stoomsloep heeft ver vangen. Het overzetten gaat nu nog veel langzamer dan vroeger en hevig wordt daar over dan ook geklaagd door hen, die daarvan de ondervinding opdoen. De minister van waterstaat heeft deze week een inspectie gehouden over het gereed zijnde gedeelte van den Maasmond. Natuurlijk zal men hem alles wel op zijn schoonst heb ben laten zien en van de dagelijks rijzende klachten over de bediening der veren zal men hem weinig gesproken hebben. Gelukkig dat er nog andere middelen be staan om die te zijner kennis te brengen. De 14e Afd. der N.B. Maatschappij van Landbouw zal Zaterdag 17 Nov. a. s. nam. 5 uren, eene algemeene vergadering houden in het Hotel Verwiel te Waalwijk, ook toegankelijk voor niet-leden. Daar zal worden overgegaan tot 1. Het doen van rekening over het dienst jaar 1893, 2. Het vaststellen der begrooting voor 1895. Daarna zal de heer C. H. Claassen, tuin- bouwleeraar, spreken over 3. De behandeling, suoeiing en het kwee ken van vruchtboomen; 4. Groentenverbouw en bloemisterij. Eindelijk zal onder de aanwezige leden eene verloting gehouden worden van land en tuinbouw werktuigen. Op verzoek van het bestuur der „Land- bouwvereeniging Raamsdonk (Dorp)" zal door den heer P. van Hoek, rrjks-landbouwieeraar voor Noordbrabant, op Donderdag 15 Nov., des avonds om 5 sur precies, ten huize van den heer H. Floriste Raamsdonkeene voodracht worden gehouden over Bemesting van landerijen in 't algemeen en zulks ook in verband met het gebruik van hulpmest- stoften, en over stalvoedering van het vee in 't algemeen, maar vooral ook met betrek king op zuivelbereiding. Ook niet-leden der vereeniging hebben kosteloos toegang. De remonte-commissie, bestaande uit de heeren Luit. kolonel Ramacr, majoor-paardenarts Schroderkapitein Grevenheeft in deze streek aangekocht 8 paarden voor de artillerie. Te Baardwijk is mond- en klauwzeer geconstateerd bij een stuk vee op den stal van A. van Helvoirt. De voorgeschreven maatregelen om verspreiding te voorkomen zijn genomen het terrein is afgesloten en beledigde wakers zijn aangesteld. Het besmette rund stond naast een ander, onlangs te Gorinchem aangekocht. Men schrijft uit Rozendaal: „Welk nadeel het verbod van vee-invoer in het buitenland voor den handel heeft, kan men hieruit afleiden dat in de afgeloopen maand aan het grensstation aldaar 986 vee wagens minder zijn ontsmet dan in October 1893. Berekend 10 stuks vee ten hoogste per waggon k f150 per stuk, daar meestal de beste exemplaren naar Belgie en Frankrijk worden verzonden, dan zou dit een uitvoer waarde vertegenwoordigen van t 1,478.850.» Men moet dit alles nu niet zoo strikt op nemen, want, naar wij ons hebben laten wijs maken, il y a des accommodements avec.... la douane. Menig beestje zou de Belgische grens overgaan men zegt zelfs dat dit bij wagonladingen plaats heeft. Dat de verkoopprijs in Belgie en Frankrijk daarop niet lager wordt, is te begrijpen. Op Pruisisch grondgebied nabij Gennep heeft, wegens den frauduleuzen invoer eener koe, een gevecht plaats gehad tusschen twee Nederlandsche smokkelaars en een Pruisisch grensbeambte. Deze bekwam daarbij een dolksteek door de hand en loste daarop eenige revolverschoten op zijne aanranders waarop eenige beambten tot hulp opdaagden en een der smokkelaars in handen kregen. De andere vluchtte op ons grondgebied. Het schijnt, dat de plannen van den heer Krtlter, directeur der muziekvereeniging De Hoop te Ossendrecht, om bij gelegenheid van een eventueel bezoek der koninginnen aan de provincie Noordbrabant op eene luisterrijke wijze ten toon te spreiden al dat gene, waarop Noordbrabant groot mag gaan, zeer in den smaak van het publiek zijn ge vallen. Het is moeilijk te zeggen of al die schoone plannen verwezenlijkt zullen worden, doch een er van zal zeer waarschijnlijk tot stand komen, nl. de groote optocht van alle muziek gezelschappen. In de eerstvolgende verga dering der provinciale staten zal het voorstel gedaan worden om die zaak door eene flinke subsidie te steunen. Donderdagnamiddag te 6 uur zijn bij het rangeeren aan het station te Breda, twee wagens geleden met suikerbieten, bestemd voor de fabriek te Zevenbergen, door het openstaan der spoorbrug in het water gereden, waardoor een vertraging van eeu uur in den treinloop plaats had. Donderdagochtend werd van Zeeland de eerste aansluiting mefc Belgie gemist doordien er te Vlissingen een wissel defect was, waardoor de trein 1/3 uur vertraging onderging. De mailtrein kwam met onbe duidende vertraging aan. Men schrijft uit Werkendam Aan het einde der kade stonden drie hooibergen, te zamen bevattende pl.m. 230000 pond hooi, behoorende aan Johs. van Breugel. Door broeiing ontstond in een daarvan Woensdagavond brand, welke zich echter in den beginne niet ernstig liet aanzien. De telkens opflikkerende vlammetjes werden met ééne spuit bedwongen. Te ruim 11 uren sloeg het vuur over op den tweeden en eren later ook op den derden, en toen werd het, met het oog op deu opstekenden zuidenwind, waardoor de belendende huizen gevaar zouden kunnen krijgen, noodig geoordeeld de brand klok te luiden, zoodat de geheele gemeente in rep en roer kwam. Het was eene vuurzee van geweld en aan blusscheu viel niet te denken. De brandweer bepaalde er zich dan ook toe, het iu de buurt staand hooi, hoephout en hoepschuur van G. van Oord te beschermen, wa: mocht gelukken. Twee hooibergen waren verzekerd; de derde, de toemaat bevattende, echter niet. Donderdagavond zijn een man en eene vrouwwoonachtig te Zwijndrecht, die de spoorwegbrug over de Oude Maas wilden overloopen (de man was vroeger werkzaam bij de staatsspoorwegen en had als zoodanig nog vergunning om de brug te passeeren), doch door de duisternis misleid niet bemerk ten dat die brug openstond, in de rivier gestort. De man is naar den wal gezwommen en gered, de vrouw verdronken. (D. C.) Woensdagnacht is door een nog onbe kende oorzaak aan de Zijpersluis (N.-H.) brand ontstaan in de boerenplaats van den heer Jb. Kruiser Cz. In korten tijd was het flinke gebouw geheel door de vlammen aan getast, zoodat de bewoners het nog slechts in haast eu in nachtgewaad konden verlaten. Er is dan ook zoogoed als niets gered ge worden: twee koeien, welke reeds op stal stonden, zijn omgekomen. Het gebouw, evenals de inboedelwas verzekerd. Op het station ICrabbendijke (Zeeland) zijn Donderdagmorgen door trein 820 ko mende van Vlissingen, den stationswachter Westveen de beide beenen afgereden. De moord te Doetichem. Door de justitie uit Arnhem is iemand te Kollum gearresteerd en naar Doetichem ge transporteerd, ten einde te worden gehoord in zake den moord op den heer Brouwer. Omstreeks den moord moet hij in een loge ment te D. vertoefd hebben en zich in het nachtregister hebben ingeschreven als K. B., zijnde de naam van een persoon te Kollum, die zich als huisknecht wenschte aan te melden bij den vermoorde. Aan het D. v. N. wordt omtrent den moord te Enkhuizen gemeld: Woensdag middag om 4 uur verliet de heer Greiner met een welvoorzienen buidel zijne woning, om met iemand, waarmede hij zaken deed, af te rekenen. Sedert heeft men niets meer van hem vernomen; hij is niet te be stemder plaatse aangekomen en evenmin bij zijn hoogbejaarden vader, dien hij anders gewoon was in het voorbijgaan te bezoeken. Donderdag in den vroegen morgen vond men zijn lijk in de Zuider-boerenvaart, voor over liggende, met een touw strak om den hals getrokken en met eene wonde aan het achterhoofd. Het touw was met twee slagen om den hals gebonden en in den nek vast geknoopt, zoo stijf, dat men er geen vinger tusschen kon krijgen. Het geld, dat de ver- slagene bij zich had toen hij zijne woning verliet, was verdwenen. Zijne ledige porte- monnaie, vier centen en een knoop van zijn slagersjas vond men op eenigen afstand, waar de misdaad dus waarschijnlijk heeft plaats gehad. Daar is de heer G. ongetwijfeld overvallen en eerst later naar de vaart ge sleurd, waar zijn lijk werd aangetroffen. Te Beuningen is door twee marechaus- sées van Nijmegen, bijgestaan door den ge meenteveldwachter, een goede vangst gedaan. Vier beruchte wildstroopers uit Wichen vie len, nadat ze een ganschen middag drijfjacht hadden gehouden, in hunne handen. De ar restatie ging met verzet gepaard, en met groote moeite werden de wilddieven ontwa pend en de geweren in beslag genomen. Meer dan twee jaren nadat Beuningen als stand plaats van een rijksveldwachter is ontheven duren de wildstrooperijen voort. Een bende, soms 10 tot 12 man sterk, gaat Zondags en enkele dagen door de week formeele drijf jacht houden, en schiet het jachtveld plat. Geld. Loonopznnd8 Nov. J. 1. Dinsdag is de Z.Ew. heer A. Kamp plechtig geinstalleerd als pastoor der nieuwe parochtie St. Joa- chimsmoer. In plechtigen optocht trok men onder de vroolijke toonen der muziek naar de Moer. Om 10 uur droeg de nieuwe her der een plechtigen H. Dienst op, waaronder werd uitgevoerd „Missa Sexta mit Blechbe- gleitung" van M. Haller. De Sophia's-Ver- eeniging bracht den pastoor nog eene serenade om 2 uur. Onnoodig te zeggen, dat er met het schoone weer honderden naar het feest waren komen zien. Tot onderwijzer aan de schooi alhier is benoemd de heer Van der Meijs van Til burg. A. s. Maandag is 't hier groote najaars- markt voor allerlei vee. Er wordt geen staan geld geheven en enkele premiën worden er uitgeloofd. LOMBOK. 8 November kwam het volgende telegram uit Batavia Mondjonk, Bangkal Tjoelit, Taman Radja, Noordoostelijk van Mataram, zijn veroverd. Wij leden geen verliezen. Van den vijand zijn verscheidenen gedood. De oude quaestie is Mataram nu geheel of gedeeltelijk ins ons bezit? wordt hiermede voor goed uitgemaakt. In tegenstelling met anderen bleven wij altijd het gevoelen toe gedaan, dat de plaats niet in haar geheelen omvang was bezet. Zelfs toen een regee- ringstelegrara berichtte, dat Mataram geheel was geslecht, hebben we dit opgevat als Ma taram in engeren zin, de poeri's met hunne naaste omgeving. We vonden nog laatst een bevestiging van deze meening in de Locomotief „Mataram, naar men weet, een verbazeude uitgestrektheid, is aan de oostzijde niet geheel bezet, wat natuurlijk onmogelijk was. De vijandelijke kampongs, deel uitmakende van Mataram, zullen nu uit de Poeri, evenals Tjakra Negara, wel onder artillerie-vuur wor den genomen en, als de tijd daar is, worden bezet ot schoongeveegd.» Wat echter alles afdoet, in een regeerings^ telegram, voorkomende in de Javasche Crt* van 28 Sept., werden o. a. genoemd de plaaP sen Kamassan en Mondjok met de bijvoeging" Mondjok is de naam van het Noord Ooste'.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2