BUITENLAND. Duitschland. Italië. Rusland. Korea. BINNENLAND. vernuftig samenstel van veiligheids-maatrege len, zoodat de vorst eigenlijk een gevangere was in zijn eigen rijk. Nicolaas If wil z'n volk toonen, dat hij het vertrouwt, hij wil dei- natie blijk geven hoezeer hij als „vadertje14 niet alleen in naam, doch in werkelijkheid zich veilig gevoelt onder zijne kinderen en is diartoe reeds verschillende malen uitge gaan te voet, zonder escorte en zouder politie, nu eens geheel alleen, dan weer met zijne bruid. Men is in het Anitschkow-paleis nog niet bekomen van den schrik over 's keizers eersten uitgang en de vleugeladjudant, die hem heel alleen, als officier gekleed, aan het eind der Newskistraat tegenkwam en hem eerst niet herkende, is nog ziek van den schrik en hij is de eenige nietDen chef van politie die gansch zijn korps had in beweging ge bracht om den verloren czaar te zoeken, vroeg deze, toen hij eindelijk was gevonden, of hem (den czaar) bij politie reglement het wandelen was vei boden en kuierde be daard verder. Van verandering in de regeering hoort men op het oogenblik uiets meer. De czaar is even vriendelijk en hartelijk tegen den een als tegen den ander. Toen Von Giers zijn ontslag aanbood omdat zijn beenen hem hun dienst weigeren, merkte de czaar op dat hij ook 's ministers beenen niet noodig had, doch zijn hoofd. Den ministers Kirvoschein (verkeermiddelen) en Dournova (binnenland) heeft de czaar eveneens te kennen gegeven, dat hij hen ongaarne z m missen. Op zichzelf genomen zijn die handelingen en die woorden van den czaar van geen groote beteekenis, doch te zamen gunnen ze een blik in zijn opvattingen en in zijn karakter. Zaterdag was het de derde dag der Mada gascar-discussien in Frankrijks kamer en hoewel er weer heel wat gepraat is, moest de verdere beraadslaging worden uitgesteld tot Maandag. Na tal van incidenten en nadat verscheiden voorstellen achtereenvolgens wa ren verworpen, heeft toen de kamer het regeerings ontwerp betreffende de expeditie tegen Madagascar in zijn geheel aangenomen, met 377 tegen 143 stemmen. In de officieele Engelsche kringen is men van oordeel, dat het Anglo-Armenische comité zijne bevoegdheid te buiten is gegaan door het zenden van eene memorie aan lord Kim- berley, waariu wordt aangedrongen op de tusschenkomst van Groot-Brittanie en de overige onderteekenaars van het Berlijnsche tractaat, naar aanleiding van he'c vermoorden van Armeniërs in het district Sasoen. De Porte is van oordeel dat alle bepalingen van het Berlijnsche tractaat ten volle door haar zijn nagekomen, en ontkent de juistheid van de Engelsche en Fransche berichten over het voorgevallene. De Turksehe troepen zouden alleen tusschenbeide gekomen zijn om de orde te herstellen. Een kabinetscrisis is er nog niet in Hon garije, doch 't zal van den uitslag van Weker- le's reis naar Weenen, afhangen of cr reeds geen zal ontstaan. De premier moet er haring of kuit van hebben geniet hij en genieten de overige ministers met hem, onverdeeld het vertrouwen der kroon Zoo ja, dan moet de sanctie van keizer Frans Josef onverwijld volgen de wetenschapdat die wel komen zal, 't zij vroeg of laatkan den ministers niet volduende zijn. De Kossuth-agitatie neemt de keizer zelf niet ernstig op, alleen ducht hij een min gunstigen indruk op het buitenland. Driemaal is de tijding van de inneming van Port-Arthur door de Japanners gebleken voorbarig te zijn en nu is er aan de bemees- tering op den 21en dezer, na 18 uur strijdens, niet meer te twijfelen. Over de beteekenis dezer overwinning der Japanners is, reeds bij de geruchten ervan, in den breede ge sproken» en over het verloop en de verliezen aan beide zijden valt nog niets met zeker heid te melden. Het door de Engelsche bladen verspreide verontrustende bericht, volgens hetwelk onder de inboorlingen op alle eilanden in den Nieuw-Guinea archipel een opstand zou zijn uitgebarsten, wordt hier met zekerheid tegen gesproken. De laatste rechtstreeksche berich ten van de Duitsche Nieuw-Guinea Maat schappij van den 2 dezer, welke verder loopen dan de Engelsche tijdingen, behelzen niets dan gunstigs. De 6 maanden oude Engelsche berichten schijnen slechts den reeds in Maart plaats gehad hebbenden en lang bekenden overval van het schip Senta op te warmen. Een groote brand heeft in de citadel van Memel gewoed, die den geheelen voor raad petroleum benzineaether en kruit vernielde. Het geheele gebouw is aan stukken geslagen en een schip, dat voor den wal lag, is door de vlammen aangetast en verteerd. Men weet nog niet of deze ramp ook men- schenlevens heeft gekost. De groote machinefabriek van Kinzei en Laufer te Kiel is geheel afgebiand. De materieele schade is zeer groot. VARZIN, 27 November. Prinses Bismarck is heden morgen te vijf uren overleden. Graaf Herbert was reeds in den nacht aangekomen. Men verwacht de komst der overige familie leden. Over de begrafenis no<r niets beker d De Tribuna verzekertdat tot verbazing van velen in den lande, Giolitti slechts als getuige en niet als beschuldigde voor de rechtbankgedaagd is. Het schijnt, dat de regeering bang is voor de beloofde onthul lingen. Een rijke grondeigenaar, te Rome, is onlangs door bandieten opgelicht en in het gebergte vervoerdthans heeft men hem tegen een losprijs van 10O.000 lire in goud vrijgelaten. Wegens een vermeerdering van de ge meentebelastingen in Alatri, in de provincie Rome, hebben vijf of zeshonderd boeren waaronder een menigte vrouwen, een betoo ging gehouden tegen 't gemeentebestuur. Ze maakten een helsch leven en smeten 't raad huis met steenen. Soldaten moesten de orde herstellen. Te Messina, te Reggio di Calabria en elders op Sicilië is in den nacht van 24 op 25 dezer weer een vrij sterke schok van aardbeving gevoeld, die de bevolking opnieuw onrust heeft aangejaagd. Te St. Petersburg waren Maandag de zalen van het Winterpaleis van tien uur af overvol. Het schitterendst was de Nikolay zaal, waar 't keizerlijk hoofdkwartier, 't militair gevolg, de vreemde vorsten, de grootvorsten de generaals de admiraals en de militaire de putaties zich ophielden; voorts de wapenzaal, waar de dames, die toegang tot't hof hebben, in Russisch hofkostuum't bruidspaar af wachtten. De bruid kwam tegen elf uur in 't Win terpaleis. Daar lag in de historische kleed kamer 't bruidsgewaad voor haar gereed. Zij droeg een briljanten kroon, een mantel van goudbrokaat, een wit kleed met zilver door weven met langen sleep en oranjebloesem. Om twaalf uur gaven een en vijftig kanon schoten te kennen dat de bruiloftsstoet op weg was gegaan. De stoet was in overeen stemming met 't voorgeschreven program. Na de militairen en ambtenaien, die den stoet openden, volgden de keizerin-weduwe met den koning van Denemarken de keizer met zijn bruid, de koning en de koningin der Hellenen, prins Heinrich van Pruisen met de hertogin van Koburg, de prins van Wales met prinses Heintich, andere vorstelijke personen en de grootvorsten. In de kerk waren de H. Synode, de gees telijkheid, de ministers, het corps diplomati que. Om twintig minuten over twaalven begon de kerkelijke plechtigheid. Aan den ingang der kerk werd het bruidspaar ont vangen door den metropoliet van St. Peters burg en Ladoga. Na inzegening van het huwelijk begonnen de salvo's van het geschut der vesting, drie honderd een schoten, en de klokken werden geluid. Toen de plechtigheid was afgeloopen werden de gehuwden gelukgewenscht en de stoet keerde langs denzelfden weg terug, met het keizerlijk paar voorop. Tien minuten voor tweeCn was de plechtigheid ten einde. Om twee uur begaf het keizerlijk paar zich naar de kathedraal van O. L. V. van Kazan en vervolgens naar het Anitsjkof paleis. Het feest liep schitterend van stapel en was zeer indrukw.ekkend. Het weer was fraai. De keizer heeft een manifest uitgevaar digd. Daarbij wordt als gunstbewijs de be taling van verscheiden schulden aan de kroon gemakkelijker gemaakt, de leeningen van de kroon gedelgd, achterstallige belastingen en geldboeten kwijtgescholden, veroordeelingen tot gevangenis- of vestingstraf, politietoezicht, deportatie en dwangarbeid verkort of verzacht; politieke misdrijven, die in vijftien jaar niet zijn ontdekt, aan de vergetelheid overgeleverd. Over politieke misdadigers, die toegevendheid verdienen, zal de minister van binnenlandsche zaken een voordracht doen. Degenen, die straf ondergaan wegens den Poolschen op stand in 1863, krijgen vergunning overal in Jt rijk verblijf te houden, met herstel van hun geboorterechten (zonder dat hun eigendom terug wordt geschonken) ot van rechten door diensten verworven. De keizer van Rusland heeft vorst Oesjkomskij, zijn metgezel op reis om de wereld, tot particulier secretaris benoemd. Oesjkomskij behoort tot de liberale adellijken, en zijn benoeming baart groot opzien. Bijzonderheden over het laatste groote wapenfeitde inneming van Port Arthur komen nog slechts spaarzaam in. De eigenlijke aanval schijnt Dinsdag begonneu nadat de Japanners Maandag er in geslaagd waren, de Chineezen te dringen uit den vooruitgescho ven postwaarvoor zij Zondag het hoofd stieten; indien deze aanval werkelijk meer dan eene verkenning is geweest. In een telegram is nog sprake van vier aanvallen op Chineesche stellingen om Port Arthur, jn den eersten waarvan de Japanners overwon nen, waarna zij driemaal teruggeslagen wer den. Ten slotte is Woensdag de plaats in hunne handen gevallen. De Chineezen schij nen op vele plaatsen de veste manmoedig verdedigd te hebben. Het groote aantal dooden en gewonden aan beide zijden duidt ook aan, dat er verwoed gestreden is. Voor eene uitvoeriger beschrijving van het gevecht dienen wij echter de telegrammen af te wachten. In Mantsjoerije zouden de Japanners, naar een Chineesch bericht, minder fortuinlijk zijn. In de bergpassen van Mothianling, waarover de weg naar Moekden ligt, zou een gedeelte van het leger van generaal Soeng de her haalde aanvallen der Japanners afslaan. Een ander deel rukt onder generaal Soeng zelf op Port Arthur aan. Om de stad te ontzetten komt het te laaten of het beproeven zal haar te hernemen, lijkt twijfelachtig. Woensdag 5 December jaarmarkt te Waalwijk. WAALWIJK, 28 November 1894. VERGADERING der kamer van koophandel en fabrieken, te Waalwijk, op den 23 November 1894. Tegenwoordig de voorzitter, secretaris en alle leden. De voorzitter opende de vergadering, waarna de notulen der vorige zitting onveranderd werden vastgesteld. Ingekomen 1. Door tusschenkomst van den hoogedel gestr. heer commissaris der koningin in Noord brabant, verslag van den staat der Nederl. zeevisscherijen over 1893. 2. Een exemplaar van het tweede gedeelte der statistiek van den in-, uit- en doorvoer in het koningrijk over 1893. Idem tot Juni 1894. 3. Van het departement van binnenlandsche zaken, consulaire verslagen en berichten. Alle welke stukken ter inzage zijn voor belanghebbenden. 4. Bericht van de kamer van koophandel en fabrieken te 's Bosch, dat zij indertijd ons adres aan den heer directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen, betreffende verbetering in den treinen loop op de lijn 's Bosch-Waalwijk-Zwaluwe heeft gesteund. Kennisgeving. 5. Afdruk van een adres, met verzoek om ondersteuning van de kamer te Oldenzaal aan de tweede kamer der staten generaal, betreffende verhooging van invoerrechten op manufacturen in Nederl. In die. 6. Afdruk alsvoor, van de kamer te Zwolle aan zijne exc. den heer minister van buitenl. zaken, betreffende de toelating van den invoer van varkens in Duitschland. 7. Afdruk alsvoor, van de kamer te Enschede over het zelfde onderwerp als dat der kamer te Oldenzaalaan de tweede kamer der staten generaal, waarin uitvoerig wordt betoogd het nadeel van het wetsontwerp van zijne excellentie den heer minister van koloniën betreffende de verhooging van de tarieven van in- en uitvoerrechten in Ned. Indie. De voormelde adressen worden aangenomen voor kennisgevingals zijnde geen belang voor deze gemeente daarbij betrokken. Wijders brengt de voorzitter ter tafel, een conceptadres ter verkrijging van afdoende maatregelen tot verbetering van den ouhoud- baren toestand van het pontveer te DrongeleD. Het adres werd na voorlezing vastgesteld. (Den tekst plaatsten wij aan 't hoofd van dit nummer.) (Red.) Naar aanleiding van bij de kamer ingeko men klachten omtrent het overzetveer en het verzoek om deze aangelegenheid ter ®harte te nemen, werd besloten afdrukken van het adres in gereedheid te doen brengen en daarvan eenige exemplaren aan belangheb bende gemeentebesturen te zenden, ten einde het adres bij de hooge regeering te steunen. Verder werd eene commissie benoemd uit de kamer, die zich meer speciaal hier in de gemeente en in de onmiddelijke nabijheid van Waalwijk zal belasten met het verza melen van handteekeningen van de inwoners met hetzelfde doel. De commissie bestaat uit de heeren A. J. Verbunt en P. van Loon Gz. Genoemde heeren zullen dezer dagen een aanvang met de uitvoering hunner taak maken. De ambtenaar le klasse der rijksbelas tingen R. A. Briels, gedurende verscheidene jaren hier gestationneerdis overgeplaatst naar 's Bosch. Briefkaarten. Belanghebbenden maken wij er op attent, dat briefkaarten, zooals die thans zijn toegelaten, dat is met een post zegel beplakt, in het verkeer met Duitschland niet meer aangenomen worden, wijl ze daar te lande als brief getaxeerd worden. Men moet dus voor Duitschland briefkaar ten gebruiken, die ten postkantore verkrijg baar zijn, alwaar het postzegel op gedrukt is. Te 's Hertogenbosch is gevankelijk binnengebracht zekere H. van der H..„, oud 29 jaar, kistenmaker, vroeger te Osch, thans te Rotterdam, verdacht van de dader te zijn van eene in 1890 te Osch gepleegde zware mishandeling, waarvoor zekere De Graaf on schuldig eene gevangenisstraf van 3 jaar zou hebben ondergaan. Een kameraad van Van der H., welke in die zaak eene valsche verklaring zou hebben afgelegd, wordt mede vervolgd. De gemeenteraad van Eeten c. a heeft besloten geen gevolg te geven aan de wit— noodiging van gedeputeerde staten tot het treffen eener voorloopige regeling, waarbij kinderen uit de gemeente Doeveren tot de openbare school te Heesbeen zouden worden toegelaten. Men wilde wel een gemeenschap pelijke school bouwen voor Heesbeen en Doeveren, doch was niet te vinden voor eene tijdelijke regeling. De gemeenteraad van Drongelen c. a. had zich bereid verklaard, zulk eene regeling met de gemeente Heesbeen voor den tijd van twee jaren aan te gaan. Door de politie te Dordrecht is in be slag genomen een van valschheid verdachte rijksdaalder, dragende het borstbeeld van Willem III en het jaartal 1874. Het stuk is vervaardigd uit lood, in na bootsing eener echte rijksmuntspecie. Men schrijft uit Rozendaal De heer Casper J. C. Fercken, koopman en zaakwaarnemer alhier, handelende onder de firma C. R. Fercken, aan wien honderden landbouwers en kleine burgers hunne spaar penningen hadden toevertrouwd, is failliet. Het passief is zeer aanzienlijk. Het blijkt dat de zich in hechtenis bevindende De K. met de gewoonten en gebruiken te Helmond goed bekend den avond van 22 November met opzet gekozen heelt, omdat steeds op dien dag, als naamdag van St. Cecilia, de koorzangers met de gees telijken hun jaarfeest vieren. Daar De K. vroeger bij de wed. v. N. aan huis kwam, heeft hij zeker wel geweten, dat haar zoon, die met zijne moeder samenwoont, als koor zanger dien avond niet thuis was, en ook dat in dat huis wat te halen was. Alvorens daar zijn slag te slaan, had hij, nog niet vermomd, eerst een bezoek gebracht aan de pastorie. Met het oog op bovengenoemden feest avond vermoedende dat de meid alleen thuis zou zijn, verzocht hij deze den pastoor te gaan vragen bij eeu zieke te komen. Daar de meid hem evenwel afscheepte met de boodschap, dat hij zelf zich maar tot den pastoor moest vervoegen, mislukte zijn toeleg. Daar De K. te Amsterdam een goed beklante slijterij had, kan geen armoede, maar moet alleeD gelddorst hem tot zijne misdaad verleid hebben. Zaterdag is hij naar de strafge vangenis te Roermond overgebracht. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf ontstond brand aan den spoordijk van de Staatsspoor LeidenWoerden buiten de voor malige Wittepoort te Leiden. Aldaar was men bezig met net vullen van ledige petroleum vaten uit een pas aaugevoerden waggon, waarin zich groote volle vaten bevonden. De ledige vaten stonden ten getale van ongeveer 80 langs den slootkant. Om de kieren daar van dicht te maken, gebruikte men lijm, welke in een pot in de nabijheid stond te koken. Hetzij dat die pot te dicht bij de vaten was, hetzij dat hij was omgevallen, zeker is dat een vat vuur vatte en in een oogenblik stonden 43 vaten in volle vlam. Spoedig kwam hulp opdagen en niettegen staande de hitte verschrikkelijk was, slaagde men er in, de brandende leege vaten in de sloot te werpen, zoodat het vuur spoedig gebluscht was. Minder gemakkelijk ging dat met vier reeds gevulde vaten, die eveneens door het vuur waren aangetast. De vlammen, welke zij ver toonden, waren kolossaal en de hitte was zoodanig, dat men er op grooten afstand van moest blijven. Aan blussching of in het water werpen viel alzoo niet te denken. Nu en dan deden de vaten ook knallen hooren, gelijk aan kanonschoten. Door de slang, waarmede de vulling der leege vaten plaats had, van den waggon los te maken, kon men dezen door er een machine voor te plaatsen, op voldoenden afstand van het terrein verwijderen en daardoor verder gevaar voorkomen, ook wat de overige in den omtrek bij de loods staande goederenwagens betreft. Het was inderdaad een gevaarlijk en warm werkje, dat gelukkig zonder persoonlijke onge vallen om twaalf uren afliep. De schade moet ongeveer t 500 bedragen. De petroleum was bestemd voor den heer J. L. Creyghton te Leiden. Sinds eenige dagen is het in de Drent- sche gemeente Beilen zeer rumoerig geweest, wegens de algemeene ontevredenheid om den stank, welken de onlangs opgerichte muskus- fabrizk van den heer J. Wagner aldaar ver spreidt. Een honderdtal jongelieden hebben een aanval op het fabrieksgebouw gedaan en wilden dit in brand steken. De eigenaar heeft daarop beloofd de fabriek te zullen doen afbreken. Niet alleen le Beilen zelf, maar ook op tamelijk ver van de fabriek verwijderde plaatsen, is de afkeer van deze stankver- spreidende fabriek algemeen. Eene zuivelfa briek heeft zich reeds genoodzaakt gezien van een aantal landbouwers de melk te wei geren, omdat die door den stank was aangetast. Het is te verwachten, dat heel Drente zich tegen het voortbestaan van deze industrie zal verzetten.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2