binnenland" Frankrijk. Spanje. Duitschland. Rusland. UITVOERINGEN. een oogenblik stonden verscheiden gebouwen in volle vlam en de werksters en werkers vluchtten hals over kop. De brandspuiten van Borgerhout vermochten niets tegen zulk een brand, maar, na verlof van den burgemeester vertrokken ook die van Antwerpen. Het was tijd. Om kwait voor vijven vielen de daken der brandende gebouwen reeds in. Maar aau 't blusschen van de vlammen, die overvloedig voedsel vonden in al de vetstoffen, viel niet te denken. De spuitgasten moesten zich er toe bepalen zooveel mogelijk in veiligheid te brengen en de gemeenschap met andere ge bouwen te verbreken. Ze slaagden daar werkelijk in de brand bleef beperkt tot de smelterijde plakkerij en de perserij, die geheel afbrandden. Om half negen was alle gevaar voorbij dank zij vooral de uitstekende houding der Anlwerpsche brandweer. Menschenverlies valt niet te betreuren. De fabriek was met 't materiëel en de koop waren verzekerd voor 2.580.00U frank. Clausse, secretaris van de vakvereeniging der glasbewerkers en directeur van het dag blad Le réveil des verriers, vervolgd door het hof van assises van het departement der Rhónewegens beleediging van ambtenaren, is bij verstek veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en 500 francs boete. Een jongen van 14 jaar, die een jongeren kame raad vermoord had, om eenige francs machtig te worden, kreeg 20 jaar gevangenisstraf. In de kamer werd door den sociaal democraat Contant het voorstel gedaan een amnestie te verleenen aan hen, die wegens politieke misdrijven, wegens persovertredingen of opstootjes bij werkstakingen veroordeeld waren. Het voorstel werd met 355 tegen 133 stemmen verworpen. De koningin-regentes teekende een besluit waarbij de openbaarheid der terechtstellingen wordt beperkt. De doodvonnissen zullen voortaan binnen de gevangenismuren vol trokken worden. Aanleiding tot dit besluit gaven hoogst waarschijnlijk de sluitende tooneelen die onlangs te Barcelona, bij de terechtstelling van Salvador Franch, den bedrijver van den bomraen-aanslag in den Liceo-schouwburg hebben plaats gehad, toen het opdringende grauw den man, die sterven ging, deels toe juichte, deels uitjouwde; de geestelijke, toen hij, na de voltrekking van het vonnis, de handen tot een gebed ophief, werd bespot, enz. enz. Met dit besluit vervalt dus ook 't ergerlijke oude gebruik, volgens hetwelk na de terecht stelling de geworgde nog eeuigen tijd aan den paai op het schavot blijft tentoongesteld, waartoe het publiek dan vrijlijk toegang heeft. Het verlies, dat vorst Bismarck trof, wekt in Duitschland algemeene deelneming. De keizer, wien de oud-kanselier in onbe zweken trouw, ook in dit droevig oogenblik geen enkelen vorm tegenover zijn gebieder verzuimend aanstonds per telegraaf van het overlijden zijner echtvriendin op de hoogte stelde, zond onmiddellijk eene door hem en de keizerin onderteekende condoleantie naar Varzin. Ook de rijkskanselier Von Hohenlohe zond een bewijs van deelneming, en van alle kanten vloeiden sedert woorden van deelne ming en vertroosting toe. Reeds sedert eenige weken was de toestand der vorstin, die aan eene hartkwaal leed en die zich niet gemakkelijk door de doctoren liet behandelen, hopeloos. Maar schoon voor zien treft het verlies vorst Bismarck, voor wien zijne vrouw alles was, ook waar het zijne staatkundige beslommeringen gold, lood zwaar. Velen geven al fluisterend hun vrees te kennen, dat hij den slag wel niet lang meer zal overleven. Von Bismarck kan nu natuurlijk niet tegen woordig zijn bij de inwijding van het nieuwe Rijksdagsgebouw, begin December, wat aan de plechtigheid eerst vollen luister zou gege ven hebben. Particuliere telegrammen uitVarzin behelzen dat Bismarck wel is waar diep getroffen is door zijn verlies, maar toch tot nu toe licha melijk zich flink staande houdt. Hij is echter vervallen tot de diepste stilzwijgendheid. Schweninger dringt er op aan dat Bismarck zoo spoedig mogelijk naar Friedrichsruhe vertrekke; van daar ook de zoo eenvoudig mogelijke bijzetting van het lijk in de kleine tuinkapel in Varzin's park, van welke, als een lievelings plaatsje der gestorvene, een voor- loopig graf is gemaakt, waar het lijk in eene eenvoudige houten kist, zoo lang blijven zal tot dat het mausoleum der familie op het oude stamgoed Schoenhausen gebouwd zal zijn. Daar woont thans graaf Herbert. Gravin Von Rantzau en de kleinkinderen zullen voortaan zoo veel mogelijk in Bismarck's omgeving blijven, vooral omdat men vreest dat hij, geheel aan zich zeiven overgelaten, na den afloop der begrafenisplechtigheden, misschien inéén zou kunnen storten. In Wloclawek, in het gouvernement War schau, is een afschuwelijke misdaad gepleegd. In een huis achter het kerkhof zijn in één nacht vermoord de doodgraver, zijn vrouw en vijf kinderen en de knecht. Waarschijnlijk zijn de moordenaars lijkdieven, die bij hun afgrijselijk werk waren betrapt. Toen de keizer met zijn vrouw uit het Winterpaleis naar het Anitschkowpaleis terug keerde, waren alle ramen geopend, de balkons bezet, de straten vol raenschen, die ongestoord de keizerlijke koets konden naderen. Vroeger moest ieder raam gesloten zijn, wanneer Alexander III voorbijreed. Thans waren zelfs de troepen, die „en haie" opgesteld waren, toen de keizer zich naar het Winterpaleis begaf, ingerukt toen hij terugkeerde. Met gejubel werd de jonge man begroet, toen hij met zijn vrouw door de straten reed en niet min der, toen zij zich ongeveer een kwartier lang aan het venster vertoonden. Overal heerschte de grootste orde. Keizer Wilhelm heeft een prachtig tafel servies uit de Berlijnsche-porceleinfabriek als huwelijks geschenk gezonden. Generaal Gurko keert niet naar zijn post naar Warschau terug. Hij reist van Pe tersburg naar Berlijn naar professor Leyden en dan naar Nizza. Als zijn opvolger wordt grootvorst Konstantijn Konstantinovitch ge noemd. WAALWIJK. Zondag 2 dezer, 'smidd. 12 uur zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Spinn Spinn. Jüngst. 2. Schweigen der Nacht. Kreutzer. 3. Neerlands Mannenzang. De Vliegh. Woensdag 5 December jaarmarkt te Waalwijk, Botermijn Vrijdag. ■M—■«ll'tllMMiaüllll.MIUiaBBMnWJJU.i WAALWIJK, 1 December 1894. Het schrijven van burgemeester en wet houders van Waalwijk aan heeren gedepu teerde staten van Noordbrabantwaarop wij in ons vorig nummer doelden, luidt als voDt: WAALWIJK! 27 November 1894. Aan Heeren Gedeputeerde Staten van Noordbrabant. Bij uw schrijven van 16 dezer G no. 5, le af- deeling, 2e bureau, werd ons ter inzage gezonden een schrijven var. den heer hoofd-ingenieur voor de rivieren, gedagteekend 7 November 1894 no. 5489, ten onderwerp hebbende den toestand van het pontveer te Drongelen. Niet zonder bevreemding namen wij kennis van dat schrijven, wijl genoemde ambtenaar be weert, dat tijdens de waarnemingen, die van on- zentwege omtrent den toestand van genoemd veer plaats hadden, het veerpersoneel nog niet geheel met de behandeling van den op de veerpont ge plaatsten petroleum-motor vertrouwd was, nog enkele kleine wijzigingen aan dezen waren aan te brengen en derhalve op tijdstippen, waarop over het al of niet voldoen van de werking moeieljk een oordeel kan worden gevéld. Gedurende eenige maanden toch, is de motor in werking, zoodat de vertrouwbaarheid met hem dan al zeer moeielijk schijnt; de motor is intus- schen een klein nietig machien. Wij zullen echter niet verder ingaan op de beweringen in deze van den heer ingenieur, maar wel houden wij vol, dat onze informatiën, destijds omtrent pont en motor ingewonnen, juist waren, en onze klachten daaromtrent volstrekt niet over dreven integendeel, immers na ons schrijven van 22 September jl. no 61, aan uw college, is de motor meermalen defect geweest, terwijl hij al sedert geruimen tijd in het geheel niét meer I wordt gebezigd ais zijnde geblekeu dat hij totaal onbruikbaar is en zulks ondanks reparatiën en verbeteringendie volgens den ingenieur zijn aangebracht, en ondanks de meerdere vertrouw baarheid van het veerpersoneel met hem (motor). En toch schrijft de ingenieur in zijn hierbij gaanden brief apodiktisch neer, dat de toestand zoodanig is verbeterd, dat, naar zijne meening, geen billijke grond tot klagen bestaatIintegen deel, zegt hijhet verkeer heeft met groot gemak plaats. Wij willen vermijden om in détails te treden over den slechten toestand van het veer, ofschoon de gegevens voor ons liggen-, doch dit zij opgemerkt, dat het een feit is, dat er sedert maanden gesuk keld en getobd is op een kolossale wijze. De motor weigerde ieder oogenblikdan ge schiedde het overtrekken der pont met mensche- lijke kracht in de pont zelf, dan door middel van een karvviel op den kant der rivier geplaatst en door menschen gedraaid, dan dooreen stoom- machien mede op den oever staande, dan door een stoombootje; en nu vragen wij u, mijne heeren, in gemoedewanneer op dergelijke wijze een geheel seizoen is gesukkeld tot groot nadeel van het verkeer en bijgevolg ook van den handel, den landbouw en de nijverheid, of dan niet op ons de dure verplichting rust onze stem te verheffen tegen voorstellingen over het onderwerpelijk veer, die het zij op zijn zachtst gezegd in het geheel niet strooken met den feitelijken toestand. Wij hebben mitsdien de eer onze belangen in deze bij vernieuwing bij uw geacht college aan te bevelen. Onze gemeente toch, met hare voorname jaar- en weekmarkten, waar handel en nijverheid, het is u bekend, bloeien en een aanzienlijke hoogte hebben bereiktmet hare environs meer dan 20.000 zielen tellende, het centrum van de Lang straat, een der belangrijkste streken van on3 va derland, wordt miskend en benadeeld tengevolge van werken door den Staat aangelegd, hetgeen zeer te betreuren is, te meer, het is roeger meer malen opgemerkt, omdat Waalwijk vroeger twee verbindingen had met het Land van Ileusden en Altena door middel van een zeer geschikt pont- veer en eene vaste brug over de Oude Maas. Beleefd maar dringend verzoeken wij uw col lege te willen bevorderen, dat de gemeenschap over den Nieuwen Maasmond, ter plaatse van het Drongelsche veer, worde hersteld overeen komstig het besluit der Staten van Noordbrabant, inhoudende de voorwaarden, waarop in de kosten van de verlegging van den Maasmond eene sub sidie uit de provinciale kas werd verleend van 2 millioen gulden, en wel door eene overbrugging, zoo als wij de eer hadden te verzoeken bij onze brieven van 13 Februari no '1412 en 22 Septem ber no 62 van dezen jare. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Waarlijk, we zouden tusschenbeide iets gaan gevoelen als gewetenswroegingals we mede pogingen aanwenden om het juweel van een veer te Drongelen opgeruimd te krijgen; wantzooals 't nu isgeeft hec ons geregeld stof tot berichten, die met belang stelling gelezen worden. Maar 't algemeen belang gaat voor en, op 't gevaar af van ons aan grove ondankbaarheid schuldig te maken, vermelden wij hier weder eenige bijzonder heden, als nieuwe bewijzen hoe alles is op zijn allerbest aan het allerbeste van alle veren. Misschien kunnen ze mede strekken om den heer ingenieur op de hoogte te houden, die onlangs aan ged. staten zoo'n nauwkeurig rapport uitbracht omtrent den toestand te Drongelen; 't zou ZEd. te pas kunnen komen, als hij weer mocht geroepen worden om de staten met inlichtingen te dienen, naar aan leiding van het antwoord van Waalvvijks ge meentebestuur op dat rapport. Aan allen, die meermalen het veer passeeren, is 't bekend, dat bij heel hoog water de pont aan de Noordzijde niet aau wal kan komen, omdat de trospalen niet ver genoeg op den kant staan. Nu heeft men een stuk brug gefabriceeid, dat aan die zijde wordt aangeschoven, als de pont zoover is als zij kan komen. Wezenlijkeen heel aardige vinding. De fameuze motor, die zoo geruimen tijd reeds geheel zonder te werken in de pont rustte, is thans (geheel of gedeeltelijk) er uit geno men en naar Leipzig gezonden; waarschijnlijk hoopt men hem nu als een model motor terug te krijgen. De sleepboot, welke geruimen tijd de pont heeft overgesleept, heeft ook wat rust geno men; zij ligt aan den Drongelschen loswal waar de ketel wordt schoongemaakt. Thans verricht een stoomsloep haren dienst. Met het oog op de bij gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest te verwachten drukte wordt de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres per pakketpost te verzendenvergezeld van slechts ééne adreskaart, voor den tijd van 3 tot en met 6 December aanstaande ingetrokken, en zal derhalve bij elk gedurende dat tijdvak, ter verzending aangeboden pakket, eene adres kaart gevoegd moeten zijn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen, om bij de onderwerpelijke gelegenheid lo. voor eene doelmatige en stevige ver pakking der te verzenden pakketten zorg te dragen, in dier voege, dat de inhoud op afdoende wijze voor breken of beschadigen gevrijwaard zij 2o. de adressen, zooveel mogelijk, op den omslag der pakketten zelf te schrijven, en waar opplakking of aanhechting van het adres onvermijdelijk is dit in ieder geval zoo te doen plaats hebben dat voor het verloren geraken daarvan, tijdens het vervoer, rede lijkerwijs geene vrees behoeft te bestaan; 3o. in de pakketten, waarvan het adres niet op den omslag geschreven is, een tweede los adres in te sluiten. (St. ct.) Ter verzekering van een geregeld ver voer der vele postpakketten voor, en tijdens het a.s. St. Nicolaasfeest, heeft de exploitatie maatschappij, op verzoek van het bestuur der posterijen besloten, bijna in al hare treinen, waarmede postpakkettenvervoer plaats heeft, een afzonderlijken wagen daarvoor in de treinen te plaatsen. Het laden en lossen der vele postpakketten kan dan geschieden met meer personeel waardoor vertraging van treinen kan uitblijven. Het maken van eene overkapping op het nieuwe station der staatsspoorwegen te 's Hertogenbosch zal worden gegund aan de Koninklijke Nederlandsche Machinefabriek voorheen E. H. Begemann te Helmond, voor f 246.560. Minste inschrijfster was de Société anonyme des Etablissements te Herenthals voor f 241,349. Bij het ministerie van oorlog bestaat het voornemen het stelsel van voeding van den soldaat voor rekening van het rijk, dat belangrijke voordeelen aanbiedt boven het thans bestaande menage-stelsel, met 1 Jan. in werking te brengen. De commissaris van polifle te Dordrecht vestigt de aandacht op een persoon van 30 a 35 jaren, zich genoemd hebbende Smits, te Amsterdam en J. Geunis, te Dordrecht woonachtig, die den 13en Nov. aan een in gezetene te Dordrecht heeft verkocht 2 flesch- jes, zonder etiketten, inhoudende eene vloei stof bestemd tot het poetsen van metalen voorwerpen, terwijl bij onderzoek gebleken is, dat dit vocht hoofdzakelijk bestond uit eene oplossing van sublimaat (vergift). In een koffiehuis, nabij het grensstation Essc'nen, is een poging tot moord gepleegd op zekeren S., uit Rozendaal. De aanvaller bracht S. door middel van een snijdend werktuig (men denkt een scheer mes) eene lange en diepe snede toe in den hals, waaruit het slachtoffer veel bloed verloor. De geneesheer Wouters, uit Esschen, dien men in allen haast had laten roepen, ver- j zorgde den gekwetste en naaide de wond dicht. De politie onderzoekt de zaak. Te Vucht is Donderdagmiddag circa 12 uur zekere M., een ongehuwd man op leeftijd, dood uit een sloot gehaald. Op het lijk vond men eenig zilvergeld tot een bedrag van f 9.00Y2i benevens eenige loterijbriefjes, eenige papieren en een bril in foudraal. De man ging Woensdagavond de deur uit, tot de huisgenooten zeggende „ik ga even de cou rant halen." Hij is daarna niet meer thuis gekomen. Men vermoedt dat hij, door de duisternis misleid, te water is geraakt. In den nacht van 26 op 27 November jl. zijn ten nadeele van mevrouw P. te Breda ontvreemd 7 bankbiljetten van f 25, 3 bankbiljetten van f40, 2 muntbiljetten van f 10, f82.50 aan verschillende muntspecie; ongeveer 200 stuivertjes en voorts zilveren lepels o.a. met de letters C. P. en R. P. Van dezen diefstal wordt verdacht een persoon vau middelbare lengte, blond voor komen dieonder voorgeven mevrouw te moeten spreken, in particuliere huizen bin nendringt. De officier van justitie 'te Breda verzoekt opsporing, zoo noodig aanhouding en bericht. Eenendertig duizend gulden gered Een commissionnair in diamant te Amster dam verkocht aan twee kooplieden aldaar eenige partijen ruwe diamant voor f31000 ruim, die, Donderdag jl. betaald moest worden. In plaats van geld kwam echter een telegram uit Antwerpen, afgezonden door een der koo- pers, dat hij zijn portefeuille met al de dia mant verloren had. De verkooper, die terstond hierop naar Antwerpen was afgereisd, vond z jn debiteur aldaar niet en spoedde zich hierop tot zijn advocaat, door wiens optreden het mocht gelukken aan te toonen, dat de diamant niet verloren was,, doch dat men poogde zich ten koste van den verkooper te verrijken. Na op de tegenstrijdigheden, die zich bij het verliezen hadden voorgedaan, gewezen te zijn, erkende de kooperdie te Amsterdam was achtergebleven, dat de dia mant daar bij eene juffrouw in de Utrechtsche- dwarsstraat geborgen was. Het mocht den advocaat dan ook gelukken de diamant aldaar onder een pot bonbonnières in een kast verborgen met beslag te doen beleggen en ze den verkooper ter hand te doen stellen. Van de diamant was nog geen steentje ver loren. Ecnc brutale aanranding. Donderdag namiddag, op klaarlichten dag, spoedde zich een gelddrager der gasfabriek over de Bierhaven te Rotterdam, een wel- voorzienen buidel, waarin ruim duizend gulden aan bankpapier en specie, in de hand dra gende. De man stapte flink door en bemerkte niet dat drie, niet veel goeds in het zin hebbende, lieden hem volgden. Halverwege de haven gekomen, sprong één van het drietal plotseling vooruit, wierp den gelddrager een zakje peper in de oogen, en fluks grepen de beide anderen naar den begeerden geldzak, dien zij met alle krachtsinspanning uit 's mans handen trachtten te rukken. De aanranders rekenden echter niet op de kordaatheid van den gelddrager, die, van zijne verantwoorde lijkheid volkomen bewust, ondanks zijne 61 jaren, zich met kracht verdedigde en den buidel niet losliet. Luidkeels riep hij, den schat vasthoudende, om hulp. En toen daar op eenige burgers toesnelden en liij zich met een enkelen veeg van cle hand de peper een weinig uit de oogen gewischt had, namende aanranders de vlucht. Twee hunner ontkwa men, doch de pepergooier werd door den gelddrager, die hem herkende, achtervolgd en met behulp van burgers iu de Bierstraat ge grepen.^ Later, toen de politie er bij kwam, werd hij aan deze overgegeven. Zij nam hem mede naar het bureau in de Pauwensteeg en herkende in hem een in den Vogelenzang woonachtigen bootwerker, die reeds meerma len in hare handen kwam. Naar het ontvluch te tweetal wordt gezocht. Drongelen. Bij het laden van afbraak van smederij en keeten in den Bezooienscheu polder, op het werk van de H.H. Wiegerink Terwindt, had een der werklieden het ongeluk met zijn vingers tusschen een rad der kraan te komen, waardoor deze lichaams- deelen ernstig werden gewond. Naar men verneemt is door de rijkspo litie, in overleg met den districtsveearts beslag gelegd op een paar stuks kalveren, als over treding der wet op de besmettelijke ziekten onder het rundvee. Genoemde kalveren be- hooren aan B. v. M. alhier. Dusscn, 28 Nov. Gisteren bracht de heer commissaris der koningin in deze provincie een bezoek aan onze gemeente en aan de werken van den Nieuwen Maasmond. Van de audiëntie op het raadhuis tusschen 1 en 2 uur werd druk gebruik gemaakt o. a. door de heeren geestelijken, de leden van den gemeenteraad, den oudste van de drie hoofden van openbare scholen, en verder door vele burgers, die waterbelangen hadden te be spreken drinkwatervaarwateraan- en afvoer van water enz. Daar het hier een eerste bezoek gold, was het raadhuis in en uitwendig versierd en wap perde van de meeste huizen de vlag.

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2