Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Korea. BINNENLAND. en weldra verscheen kapitein Dreyfus, voor afgegaan door soldaten en gevolgd door een luitenant. Na een diepe buiging neemt de beschuldigde, die moeite heeft zijn tranen te weerhouden, plaats. Herhaaldelijk snuit hij zijn ueus, om zijn tranen te kunnen afwis- schen. De blikken der toeschouwers schijnen hem geducht te hinderen. De regeeringscommissaris, luitenant-kolonel Brisset, eischt de behandeling der zaak met gesloten deuren. De voorzitter Maurel vraagt den verdediger, mr. Demange, of hij hiertegen iets in te brengen heelt. Deze heeft inder daad vele tegenwerpingen„het betreft de eer van het leger; het betreft ook de eer van den man, die, ik haast mij het te zeggen onschuldig is, en niets van een debat, dat het volle licht ontsteekt, heeft te vreezen." Hij wenscht zijn conclusie voor te lezen, doch de president en de regeeringscommis saris verzetten er zich tegen. De raad besloot vervolgens, dat de zaak met gesloten deuren zou behandeld worden. Tot 6 20 heeft de zitting daarna geduurd, maar de journalisten zijn niets te weten gekomen. Alleen is men tot de conclussie gekomen, dat de verhooren minstens drie dagen zullen duren. Er is weer een nieuw schandaal ontdekt: Claret, de hoofdaannemer van de Lyonsche tentoonstelling, moet aan eenige journalisten der Parijsche pers een groote som gelds gegeven hebben, om vleiende artikelen voor hem te schrijven. Portalis van de XIX Siècle is te St. Cécile bij Boulogne sur Mer gearresteerd. De grootkanselier van het legioen van eer, generaal Févrierbeleedigd door de verklaringen in de kamer van den minister van justitie, moet voornemens zijn, zijn ontslag te nemen. In Frankrijk heeft zich in Juni eene comité gevormd voor de oprichting van een monument ter eere van de nagedachtenis van Camot;. Daarvoor is toen eene prijsvraag uitgeschreven. Thans is de termijn voor inzendingen van ontwerpen afgeloopen. Vier modellen werden aan de commissie toege zonden en zullen op het Champ de Mars worden tentoougesteld. Het correctioneele gerechtshof van de Seine heeft den onvindbaren Arton bij verstek veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens misbruik van vertrouwen en eenvou-. dige bankbreuk. De prijs van 500.000 fr. in de Pana- malotenj is getrokken door een 25jarig bak kersgezel te Parijs, Erust Chambaslin. Op raad van zijn patroon had hij voor zijn spaarpenningen onlangs twaalf Panama-obli- gatien gekocht. Hij vernam de gelukkige tijding uit een trekkingslijst, terwijl hij met zijn patroon naar den begrafenisstoet van president Burdeau stond te kijken. Een hevige brand is uitgebroken in de inianteriekazerne te Winchester. Het gebouw, dat van historische beteekenis was en vroeger gediend had als paleis voor koning Karei II, is grootendeels eene prooi der vlammen geworden. De Duitsche bladen zijn vol over het be schamend feit, dat de rijksdagszitting ontijdig is moeten gesloten worden wegens onvol doende opkomst der leden en verlangen dringend eene wijziging van het reglement van orde, welke ook dit voorkomt. Het gerucht, dal president Von Levelzow wegens 'net gebeurde zon willen aftreden schijnt voorbarig. Zaterdag en Maandag zijn aan de beurs te Eerlijn ergerlijke tooneelen voorgevallen. Zij waren uitgelokt door een artikel in de Börsen Courier, waarin de makelaar Oscar Meyer een hervorming van de beurs besprak en dat den toorn had opgewekt van een deel der beursbezoekers, wier handelingen er niet in het fraaiste licht waren gesteld. Za' terdag werd de schrijver van dat stuk op de beurs aangevallen, beleedigd en mishandeld; Maandag trof dit lot den uitgever der B. C., toen hij ter beurze verscheen. De handelingen worden in de bladen algemeen afgekeurd en gewaarschuwddat daarvan nog strenger maatregelen tegen beursmisbruiken te wachten zijn dan nu reeds zullen worden genomen. Het Beurs comité heeft Dinsdag een aanma ning tot handhaving der orde doen aanplak ken, en dien dag was het dan ook al rustiger, maar de indruk van het gebeurde was nog zoo sterk, dat er zeer weinig zaken werden gedaan. Een afgevaardigde van den Duitschen rijksdag, de socialist Schmidt, tegen wien eene aanklacht wegens beleediging was inge diend, weigerde voor de rechtbank te Berlijn te verschijnenzich beroepende op zijne immuniteit als volksvertegenwoordiger. Het openbaar ministerie eischte dat hij door den sterken arm gedwongen zou worden te komen, maar de rechtbank heeft beslist, dat daartoe eerst de machtiging van den rijksdag moest worden verkregen. De VorwSrts deelt mede dat de alge- vaardigde in den rijksdag Schippel in de gevangenis te Plötzensee is gesloten om de tegen hem uitgesproken vrijheidsstraf van drie maanden te ondergaan. Op het oogen- blik zitten nu de gezamenlijke redacteuren van het officieele weekblad der sociaal democratische partij achter de tralies. Nieuwe troepen zijn te Rome aangekomen om het garnizoen op effectieve sterkte te brengen. In strijd met hetgeen de Fransche dag bladen bweeren, wordt officieus ontkend, dat er tusschen Engeland en Italië een tractaat zou bestaan betreffende het gemeenschappe lijk optreden der twee s'aten in Soedan. Blijkens berichten uit Massowa hebben zes compagnieën Italiaansche troepen in de rich ting van Halai Batago, het hoofd der Okoe- leskoesai's, aangevallen en verslagen. Zijne aanhangers leden ontzaglijke verliezen en sloegen op de vlucht. De Italianen hadden 10 dooden en en 20 gewonden, allen inboor lingen. Te Rome is voor het gebouw van het Duitsche en Oostenrijksche consulaat met luiden knal eene bom ontploft, zonder schade aan te richten. Waarschijnlijk is dit, eene demonstratie geweest ter geiegenheid van den verjaardag der terechtstelling van Oberdank. Eerst in April van het volgend jaar zal de kroning van het Russische keizerlijke paar plaats hebben. Men verwacht groote hervormingen in het personeel der administratie. Volgens de Nowosti heeft de rijks-raad zijne goedkeuring gehecht aan eene verhoo ging van het invoerrecht op katoen. Volgens bericht uit Sjanghai acht de over heid te Peking thans de eigen maatregelen ter bescherming van de buitenlaudsche le- gatien en Christenkerken afdoende verzekerd verband met de bijzondere Chineesche wachten en straatpatrouilles. Er zijn zestig tenten opgeslagen om de Chineesche wachten voor de legatien te herbergen. Volgens bericht uit Tokio neemt de maarschalk Jamagata zijn ontslag als voor zitter van den geheimen raad. De keizer echterdie den maarschalk herhaaldelijk audiëntie verleende en hem warmen dank toebracht voor zijne diensten, heeft hem be noemd tot generaal-inspecteur van het leger. Naar de Times uit Tientsin verneemt gelast een decreet de bestraffing van generaal Jehaangezien het gebleken is, dat deze wederrechtelijk belooning heeft ontvangen voor den zoogenaamd roemrijken terugtocht van Azan. De waarheid omtrent het beloop van den veldtochtdie nu langzamerhand uitlekt, wekt den toorn des keizers. TIENTSEN, 21 December. De Chinee sche regeering heeft eindelijk na groote aar zeling en met weerzin besloten gevolmach tigden naar Japan te zenden ten einde over den vrede te onderhandelen. Een keizerlijk decreet van die strekking wordt eerlang verwacht. den gewonen tijd moet geschieden, behooren voorzien te zijn van een op in het oog val lende wijze over de geheele lengte van het adres getrokken kruis, en uiterlijk den 3L dezer, te 12 uren 's middagster plaatse van bestemming moeten zijn aangebracht. Het publiek wordt uitgenoodigd, om, zoo wel in zijn eigen belang als in dat van den dienst, van de aangeboden gelegenheid tot vroegere postbezorging bij de jaarwisseling zooveel mogelijk gebruik te maken. (St.Ct.) Aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid is aanbesteed Het aanbrengen eener verdediging langs den linkeroever van het riviervak Hagoort- Doneemond, tusschen de kilometerraaien XLIX en Lil, gemeenten Waspik en Raams- donk, behoorende tot het onderhoud dar werken van den Maasmond. Minste inschrij ving was A. Kraijeveld, te Sliedrecht, 2196 strekkende meter. De gemeenteraad van Kaatsheuvel heeft besloten aan de stoomtram - maatschappij Tilburg—Waalwijk toe te staan, dat 7 van de 12 trams, welke dagelijks door die ge meente komen, niet meer behoeven ie loopen. Er blijven nu nog 5 trams over, welke de maatschappij verplicht is voor het brieven vervoer te laten loopen. Door de Zuider stoomtram bij 't station van de staatsspoor te Breda is overreden de heer H., griffier van het kantong. te Ooster hout. De ongelukkige zal waarschijnlijk een been moeten missen. Men schrijft Dat de oprichting van zuivelfabrieken in onmiddellijk verband staat met de veredeling van het vee, ligt voor de hand, daar o. a. gebleken is dat men op verschillende plaatsen niet juist dezelfde hoeveelheid boter bekomt uit dezelfde hoeveelheid melk. Om de be doelde veredeling te bevorderen is in ver scheidene plaatsen reeds een zekere naijver merkbaar tot verbetering van het melkvee; men heeft zelfs, o. a. in Oostwold, eene soort van plaatselijk veestamboek aangelegd, om altijd op de hoogte te zijn van de beste exemplaren van melkkoeien. - Een eigenaardige cultuur in Drente, is ter beteugeling vau de zandverstuivingen op de heide, de aanleg van berkenboomen, nadat vooraf het terrein door aarden wallen is af gezet. Tevens wordt voor hetzelfde doel bremzaad gezaaid, waardoor men tevens een uitstekend schapenvoeder krijgt. WAALWIJK, 22 December 1894. Naar men met zekerheid verneemt, is door den concessionaris van den aanleg van een stoomtramweg van 's- Hertogenbosch naar Heusden met een zijtak van Drunen naar Waalwijk, tengevolge van de door den raad van laatsgenoemde gemeente geweigerde con cessie, van den aanleg van den zijtak en de verdere doortrekking dier lijn van Waalwijk over Bezooien, Kapelle en Waspik naar Raams- donksveer atgezien. De lijn zal thans worden, aangelegd van 's-Hertogenbosch over Vlij men, Nieuwkuik, Drunen en Oudheusden naar Heusden, aansluitende aan de Nieuwe Maas. In verband hiermede is onverwijld in studie genomen de aanleg van een stoomtram van Heusden naar Woudrichem ten noorden van de nieuwe rivier. (N, R. Ct.) Donderdag tegen den avond heerschte in onze gemeente een buitengewone gasnood, veroorzaakt, naar men ons mededeelt, door het springen van eene buis op de fabriek, waardoor de in den houder aanwezige voor raad ontsnapte. Een in de nabijheid arbei dende werkman kreeg eenig letsel. Door de maréchaussée alhier is te Ca- pelle (Heistraat) proces-verbaal opgemaakt tegen eenige personen wegens het zingen van met de eerbaarheid strijdige liederen. Door eene vrouw is 'gisteren avond aangifte gedaan, dat zij in den Overlaat was aangerand. Uit verschillende gegevens zou echter blijkeu dat zij de gansche aanranding maar verzonnen heeft. Ter bevordering van eene geregelde bezorging der bij de jaarwisseling ter post komende stukken, wordt, even als vorige jaren, de gelegenheid opengesteld, om brieven, kaartjes en gedrukte nieuwjaarswenschen, welke men op 1 Januari aan de geadres seerden wenscht te zien uitgereikt, reeds van den 23 dezer ter post te bezorgen. De bedoelde stukken zullen, ter onder scheiding van die waarvan de bestelling op Te Druten zal, bij de firma J. F. van Heereveld Co., ir» het laatst dezer maand het eerste nummer verschijnen van „De Schoenmaker." Dit blad zal gewijd zijn aan de belangen van het schoenmakersvak. De heer P. W. Westerman zal als hoofdredacteur optreden. Een oplichter van den len rang Te Lierop vervoegde zich dezer dagen iemand uit het naburig Someren bij een achtenswaardige familie, voorgevende belast te zijn met een gelijkmatige regeling der vermogensbelasting. Men stelde geloof in hem en gaf hem op zijn verzoek de biljetten der grondbelasting,waarna hij zich verwijderde, terwijl hij nog verzekerde voor alles zorg te zullen dragen. Met deze biljetteu ging hij naar een no taris te Helmond, waar hij zeide een der zoons te zijn van de familie, wier biljetten hij vertoonde. Onder het voorwendsel een paard te moeten koopen, verzocht hij den notaris hem 500 gulden voor te schieten, Daar de notaris de familie, wier biljetten hem vertoond waren, kende, gat hij zonder be zwaar de gevraagde som. Eerst eenige dagen later kwam hij tot de ontdekking, dat hij met een brutalen oplichter had te doen ge had. De politie moet dit brutale heertje reeds op het spoor zijn. Naar aanleiding van den brand te Wol vega heeft de wachtmeester Hendrikse, com mandant der brigade marechaussée aldaar, een onderzoek ingesteld; hij verzocht K, Huisman, een der 'bewoners van 't verbrande pand, in de kazerne te komen, om verhoord te worden. H. wilde daaraan niet voldoen;' hij ver zette zich, daarin door zijn vader, broeder en zekeren M. geholpen, tegen de politie en viel met een mes de politie aan. De wacht meester trok zijn sabel, bracht H. daarmede eenige slagen toe, welke daarop voorloopig aangehouden werd. Het blijkt dat de som, waarvoor H. zijn inboedel verzekerd had, te hoog is. Hij was Zondagnacht zeer beschonken thuis gekomen, Hij is nu overgebracht naar Heerenveeu en aldaar Dinsdagmiddag door den vechtercom missaris gehoord, die last gaf tot zijne voor- loopige gevangenhouding. Tegen den vader, den broeder en den smid M. is procesverbaal opgemaakt wegens verzet tegen de politie. De marinierdie in den nacht van Zaterdag op Zondag bij het fort Oostoever te Helder op post staande, door 3 visschers heette aangevallen te zijn, heeft thans, in 't nauw gebracht, bekend dat verhaaltje van a tot z te hebben verzonnen. De verwondingen in zijn aangezicht heeft hij zich zelf toege bracht, vermoedelijk met het oogmerk om, met toekenning van pensioen, uit den dienst ontslagen te worden. Hij wordt nog altijd in het marinehospitaal verpleegd. Wanneer hij hersteld zal zijn van die wonden, zal hij aau den militairen rechter worden overgeleverd, om zich over zijn vreemdsoortig gedrag te verantwoordeu. Daar zit 'm de kneep 1 Niet ieder is ingenomen met de plannen van den heer Hofstede Crul, om Veendam en Wi'dervank electrisch te verlichten. En de redenen daarvan zijn al zeer bijzondere. Weet je waarom die en die er zoo vóór is, dat de plannen doorgaan, zoo vraagt een behoudsman van de bovenste plank, in zijn onnoozelheid Er valt wat mee te verdienen. „Ie mouten (ge moet) maor achter 't fine van de zaok wezen, dan wordt 't joe alte- maol duudeld." Met den petroleumverkoop wil 't niet meer. Te veel concurrentie man 1 „En nou met die nieuwe verlichting willen ze 't probeeren met de levering van „electrieksche eulie," Daar zit 'm de kneep. Donderdag diende voor de arrondisse- ments rechtbank te Den Bosch de zaak tegen Martinus van Berkum, bijgenaamd de baron, oud 48 jaar, herbergier en kuiper, wonende te Osch, thans zich in Noord Amerika op houdende, beklaagd van door giften en be loften, door bedreiging en door misleiding de gebroeders Jan en Piet de Bie bewogen te hebben om voor het gerechtshof te Den Bosch in de zaak tegen Gijsb van Gelder c.s. be klaagd van moord en medeplichtigheid aan moord op den wachtmeester der marechaussee Hoekman, eene valsche verklaring onder eede af te leggen. De beklaagde was niet op de terechtzitting aanwezig en er werd daarom verstek tegen hem verleeud. Een viertal getuigen werd in deze zaak gehoord onder welke de voor noemde gebroeders De Bie, die ter zake van het afleggen van voorbedoelde valsche ver klaring door de rechtbank aldaar tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld waren en thans die straf ondergaan. De substituut-officier van justitie, mr. Van der Kun, vroeg veroordeeling van den bekl. tot zes jaren gevangenisstraf met ontzetting van rechten gedurende den tijd van 10 jaren en met bevel tot bekl's. gevangenneming. Den 3en Januari zal de rechtbank in deze uitspraak doen. De beruchte Belgische kippendief, Vrij dag door de rechtbank te Middelburg tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld, heeft thans nog eens blijk gegeven, dat hij een zeer ge vaarlijk en brutaal heer is. Toen zijn vonnis hem,was bekend gemaakt en hij met drie andere gevangenen naar den celwagen werd gevoerd om naar de gevan genis te worden overgebracht, wist hij, buiten het deurtje van het gerechtsgebouw gekomen, zijn kans waar te nemen en, met achterla ting van zijne klompen, aan de hem geleidende rijksveldwachters te ontsnappen ca aan den haal te gaan. Te Middelburg blijkbaar niet zoo geörien- teerd als in de streek waar hij de schrik was van de kippeuhouders, liep hij weldra in de val. Hij was de Bree opgeloopen en van daar over den Zuidsingel, van waar hij, die na tuurlijk achtervolgd werd, een justitiebeambte ziende aankomen, een der steegjes, die naar het Bagijnhof leiden, insloeg. Dat bracht hem echter van den oever in de sloot of liever in de armen van een ander rijksveldwachter, die hem weder naar het gerechtshof en ver volgens in den celwagen bracht, (M.C.) Blijkens het verslag van den kapitein der artillerie K. D. Punt, omtrent, zijne reis naar Duitschland tot het bestudeeren van de paardenfokkerij, heeft graaf Bernstorff, eige naar van het eiland Schiermonnikoog met wien hij te Berlijn kennis maakte het voornemen beste jonge hengstveulens op Schiermonnikoog over te brengen. Wellicht zullen dus over drie jaar op dat eiland goede dekhengsten geschikt voor een groot deel van ons, land verkrijgbaar zijn. Te Monnikendam is Woensdagavond door een onbekende oorzaak de meelmolen van den heer Bont tot op den grond afge brand. De wind woei gelukkig uit het noord westen, zoodat slechts een houten schuur van J. Mol een prooi der vlammen werd. Uit Breda wordt gemeld De persoonMandos genaamd; die be schuldigd wordt koffieboonen enz. te hebben gestolen en bij den broodbakker v. G. te hebben verkocht, waarvoor deze reeds ge- ruimen tijd preventief gevangen zit, is, naar verhaald wordt, door de marechaussees ge vangen genomen. Genoemde persoon welke reeds lang in de omstreken der s'ad rondzwiert, heeft onze politie heel wat moeite veroorzaakt, maar wist haar steedsdaarin door zijn meisje geholpen en van levensmiddelen voorzien, te verschalken. Wonderlijk dan ook zijn de verhalen, die steeds de rondte deden, van zijne kracht en vlugheid, waarbij het zwem men over de Singels, in het gezicht der politie, niet het minste wasf zoodat nu te verwachten is, dat met deze arrestatie de zaak, welke reeds zoo lang hangende is, eindelijk haar beslag zal krijgen. (B. ct.) Uit Vlissingen meldt men aan de M. C. dat binnen enkele dagen de beide laatste der negen, bij het op 23 Augustus jl. voorgevallen ongeluk aan boord van Hr. Ms. pantserschip Stierverwonden uit het hospitaal zullen ontslagen worden. Zij zijn beiden, na een behandeling van vier maanden, in zooverre

Echo van het Zuiden | 1894 | | pagina 2