immer 2. Zondag 6 Januari 1895. 18° Jaargang Toegewifd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen* Dl ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER Waalwijk. u imvi/aumnuui in De Echo van het Zuiden, Waalw(jksclie en Langslraatsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden /1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden i-an den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel* groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steinbr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De ceremonien ter gelegenheid van den Nieuwjaarsdag hebben zich zoo geheel bin nen de grenzen van het gewone, traditioneele en bauale gehouden, dat er geen aanleiding is cle toespraken der regeerende vorsten te nemen': tot grondslag voor politieke beschou wingen, rakende het verleden of betrekking hebbende op de naaste toekomst. Zelfs de aandachtigste nalezing van 't geen keizer Wilhelm te Berlijn, president Perier te Parijs, keizer Frans Josef te Weenen, koning Hum- bert tc Rome heeft gezegd, leidt niet tot de ontdekking van openbaringen of bedekte toespelingen. Dat wil zeggen 't geen van officies e zijde als gesproken wordt gepubli- ceerd. Van Wilhelm II van Duitschland vertelt men weer eens, dat hij heeft gespro ken over Dreyfus' veroordeeling, over de so cialistische beweging, over het lofwaardige der zuinigheid voor officieren enz. Daarte genover staat de nadrukkelijke verzekering van de algemeen bekende „goede bron,dat n woorden in 't minst geen politieke betekenis hadden. "t reen koning Humbert gezegd heeft tot den president van den senaat, lijkt zoo op pers bkidg gezien, niet meer dan een dood gewoon complimentje aan den leider van dit regeringslichaam (hij zeide in 't bijzonder te rekenen op den senaat, die de élite der natte ouder zijn leden telt), doch menschen, die t veten kunnen of wel meenen een bij - zonder goeden kijk op die dingen te hebben, zten in. 's vorsten bijzondere vriendelijkheid voor S' i senaat een soort votum van wan trouwen aan 't adres van de kamer en een bedekte aankondiging der kamerontbinding tevens. Over 't geheel was koning Humbert heel optimistisch in zijn verwachtingen, hij gaf zijvreugde uiting over het feit, dat de natie de oppositie-beweging tegen het kabinet niet .ent en meende 't einde der tegen- woordige crisis te kunnen voorspellen. De algemeene verkiezingen acht men aanstaande Naar het Fransch door W. v. R. (Overgenomen uit de Meierjsche Courant) 136 fi begrijp ik reeds alles," antwoordde hij glimlachend. „Lucien aanvaardt wat ik ge lukkig genoeg geweest ben hem te kunnen aan- V»UO. IJ 11CU UOll ill Cl au8 mets te verzwijgen. Lucien door een zeer te pi ijzen gevoel, dat hem in mijne oogen nog rerheft, geleid, had eenige dagen gevraagd om te denken. Thans heeft hij alles goed over wogen en zeker hebben hem uwe raadgevingen met ontbroken. Daarvoor ben ik u zeer dankbaar, act doei an uw bezoek zal dan zijn mij de hand mijner dochter te vragen voor mijn vriend Lucien Dabroue, niet waar, dierbare artist?" p'laaii gaf door een nieuw teeken aan den jorgman te kennen, dat hij spreken moest. /f? --^broues zoon, die onwillekeurig den machtigen invloed van den schilder onderging, antwoordde: „Ja, mijnheer." a-Wei, oeste vrienden, de vraag is toegestaan, a t weet gij wel; reeds bij voorbaat was zij toe gestaan IV ij zullen dan nog slechts eenige'voor- loopige schikkingen te maken hebben. Ik reken op den ■•eer Daner, dien ik als een advokaat van eersten rang ken, om met mij de artikelen van een contract op te maken, dat dan aan een notaris zaJ onderworpen worden.» advokaat'^ °Vei" mijnlieer>* antwoordde de „En wat zegt nu juffrouw Mary vroeg Paul Har mant lachend. 8 Het nietje wierp zich in de armen van haar v&der c in helsde hem, en sprak: „O, ik ben al te geiuk ug. Mij dunkt dat het een droom is." heb een voorstel," hernam da industrieel. 'Le <:tuVn hebben voor heden toch geen bij zondere p annen?» J en zelfs gaat men in de oppositie kringen, door den wensch voor de werkelijkheid te nemen, zoover, dat men in 's konings woorden ziet de beloften van een kabinet, uitsluitend uit senatoren saamgesteld. Reeds leiden de sociaal-democraten te Rome de kiescampagne in en zelfs is in beginsel het besluit genomen in die districten, waar hun eigen candidaat geen kans van slagen heeft, de radicale candidaat te steunen. Ondertusschen blijft Giolitti, die te Berlijn buiten schot iseeti hoogen toon voeren gevangenneming bij zijn terugkeer in Italië ducht Giolitti niethij (Giolitti) zou hem (Crispi) binnen korten tijd achter slot en grendel kunnen doen zetten. Di Rudini is ook vol hoop de leiders der oppositie-par tijen zijn één van zin dus zegt hij en de positie der regeering is hoogst kritiek. Ook in deze zal de tijd moeten leeren aan welke zijde men rekening heeft gehouden met de werkelijkheid en wie zich gevoed hebben met ijdele hoop. Behalve met Madagascar krijgt Frankrijk nu ook met San Domingo te doen. Daar deze republiek nalatig blijft in het betalen van den tweeden termijn der 1.200.000 francs, die haar werden opgelegd, als schadevergoe ding voor het beleedigen van een Fransch onderdaan, kapitein Boimare, heeft de minister van buitenlandsche zaken, de heer Hanotaux, besloten gehoorzaamheid af te dwingen. Vice admiraal Fournier zal met zijn eskader een ultimatum aan den president van San Domingo overbrengen, en wordt dit niet na gekomen, dan zal aan de kamer goedkeuring worden gevraagd voor eene „tuchtiging." Te Buda Pest blijft men in groote spanning voor den afloop van den wedkamp tusschen KhünHedervary en Banffy, waarbij op te merken valt, dat sommige heel voorzichtige menschen ook letten op een paar out-siders. Toch blijft Khün de groote favori. Naar men verneemt, moet de tjaar voor- „Wij wenschen den dag te zamen door te bren gen,» antwoordde Stephaan Castel, „Ge zult elkander niet verlaten, maar ons gezamenlijk het genoegen doen heden in de Mu- rillostraat te komen diueeren." Het voorstel van Harmant maakte de plannen van den schilder zeer gemakkelijk ter uitvoering. Hij haastte zich te antwoorden: //In naam mijner vrienden en in mijn naam neem ik uw voorstel aan.» „Dan ga ik u verlaten," riep Mary levendig, vol van vreugde uit. „Vader gij zult wel een rijtuig weten te vinden. Ik keer met het onze aaar huis terug. Er zal nog wat te doen zijn." „Ga, mijn kind,» sprak Jacques Garaud, zijne dochter omhelzend. „Ook wij zullen u spoedig volgen.» Stephaan Castel gevoelde zich gelukkig, dat het meisje zich verwijderde; hij geleidde haar tot de voordeur, waar het rijtuig wachtte. Paul Harmant ging tot Lucien. „Mijn beste vriend," sprak hij op een toon, die van ontroering beefde, „gij maakt mij den ge lukkigste der menschen en vooral der vaders I Van ai" dit oogenblik is Mary buiten gevaar. Uwe onverschilligheid doodde haar. Langzaam zag ik haar verkwijnen en onwillekeurig verachtte ik u. Ziet gij het mijne, heeren, voegde hij er. bij, met de achterzijde der hand dikke tranen afvegend, die hem uit de oogen parelden. „Ik bemin mijn kind boven alles ter wereld. Slechts haar heb ik op aardeZij bemint Lucien met eene liefde, zoo groot om er van te sterven, en ik wachtte ongeduldig den dag af, dat Lucien met haar medelijden zou hebben. Ik wachtte, dat hij het besluit zou nemen haar te redden en angstig vroeg ik mij af of dit niet te laat geschieden zou. Lang, zeer lang heb ik gewacht, er. God weet wat ik te lijden had. Mijn ergsten vijand wensch ik zoo iets niet toeDoch, enfin, heden is de dag van het lijden voorbij. De wederge boorte isaangebroken. Ik herleef. Dank, heb dankl» Lucjen drukte werktuiglijk de hand, hem door den millionair aangeboden. Allereerst stelde hij zich deze vraag: Slaap ik niet, en ben ik niet op het punt ge heel ontnuchterd te ontwaken Georges Darier had medelijden met uien Ier die het leven van zijn kind scheen afhat ke te maken van deze echtverbintenis, die Lucien nemens zijn uit alle gouvernementen van Rusland gezaghebbende personen tot zich te laten komen, ten einde door dezen te worden ingelicht over den toestand en de wenschen der bevolking. Voorts is er eene speciale commissie benoemd met de opdracht de ver beteringen na te gaanwelke er gebracht kunnen worden in den toestand dergenen die, bij wijze van administratieven maatregel, naar Siberie verbannen zijn. Hoe weinig ernst het China feitelijk is met zijne bereidwilligheid om zich door Japan den vrede te laten voorschrijven, en hoezeer het tracht door talmen en verslepen tijd te winnen om zich te herstellen, op de lange baan misschien hopende den kamp te winnen, blijkt duidelijk uit de pogingen, die overal door het hemelsche rijk worden aangewend, om wapenen en krijgsvoorraad aan te koopen en om een leger uit te rusten op degelijken grondslag. Die pogingen lijden evenwel aan vankelijk schipbreukhoofdzakelijk wegens ontstentenis van den nervus rerum, de zenuw van den oorloggereed geld. Om niet eens te spreken nog van de ho- pelooze verwarring in het binnenlaudsch be stuur en het voortdurend verplaatsen van ambtenaren, waardoor al'e vastheid onmoge lijk en het vertrouwen in de leiding natuurlijk voortdurend geschokt wordt! Tien Manda rijnen zijn nu weer uit hunne ambten ontzet, onder hen de bekende Anet Sing, een der zoogenaamde rijks-censorendie de taak hebben den keizer voor te lichten omtrent den toestand, waarin het rijk verkeert niet alleen, maar die ook bevoegd zijn over de houding des keizers een oordeel uit te sprekeu. Zulks nu had Anet Sing laatstelijk gedaan door het af te keuren, dat de keizerin weduwe zich met de oorlogszaken bemoeide, en daardoor viel Anet Sing. Li Hung Chang blijkt nu voor goed ver vangen te wezen door Liu Hin Yi, die, ziek als hij eerst heetteeerstdaags naar het oorlogstoon eel vertrekken zal, om te beproe ven of inferieure soldaten, volgens een slecht zoo zwaar scheen te wezen. Stephaan Carstel staarde Paul Harmant zoo bedaard mogelijk aan en dacht „Is 't waarschijnlijk, is 't aanneembaar, dat die man, door iedereen bewonderd en geacht, de beste der vaders, de ellendigste der booswichten zou zijn?Neen, neen,dat is niet aan te nemen." Paul Harment hernam zijne koelbloedigheid. „Ziedaar de gelukkigste dag mijns levens," zegde hij. „Duidt mij mijne ontroering niet ten kwadeDe vreugde deed mij bijna stikken." „'t Verheugt mij, dat die vreugde uw deel is geworden in mijn atelier. Moge zij van langen duur zijn voegde hij er op gedempten toon bij. „Zoo sprekend, was Stephaan het schilderstuk genaderd, dat met een groen doek bedekt was en nog steeds aan den wand hing in zijn atelier. Om het gesprek, dat thans op een vrij melan- oholischen toon gevoerd werd, op een ander the ma te brengen, vroeg Georges Darier „Hebt gij eindelijk uw tableau geëindigd, beste voogd? Of, laat mij beter uitdrukken, hoe is 't met mijn tableau?" „Bijna. Nog enkele kleinigheden heb ik na te gaan en dan is alles gereed." Paul Harmant had het hoofd opgeheven en luis terde. „Een nieuw werk, beste ar'ist?» vroeg hij. O. neen,» antwoordde de schilder. „Eenentwin tig jaar geleden begon ik het reeds, en thans slechts wordt het voleindigd.» „Een landschap „Neeneen dramatisch tooneelwaarvan ik eene schets heb genomen kort na den gewel digen dood uws vaders, beste Lucien," hernam de schilder. Toen Paul Harmant deze woorden hoorde ont- vtelde hij zeer, doch wist zich zoo goed te be- owingen, dat de schilder er niets van merkte. „En wanneer dan vroeg Jules Labroue's zoon „Ik heb die schets genomen twee dagen na de misdaad van Alfortville, en de vrouw, die tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld on der de beschuldiging uw vader vermoord te hebben, neemt daarop de eerste plaats in.» Terwijl Stephaan Oestel "prak. v/.tLdc VU de oog op hi gelaat ran {-rooi' .ad ist oei. Deze toonde ecu ot»vifr?ohimg geuat, öf'choon er eene rilling ovei vime leoen glog. L-Jcieu deed eeu 8tep voqrtLv stelsel gedrildbeter vechten onder een generaaldie andars heet dan de vorige. Rekken van den strijd, uitstellen om maar geen besluit te behoeven te nemen, dat gewone redmiddel van zwakke zielen wordt ook door China toegepast, in plaats er van dat het eerlijk zijne minderheid erkent en om den vrede vraagt. Men verzekertdat de minister van bin- nenlandsche zaken 15 verbanningsdecreten geleekend heeft tegen individuen van vreem de nationaliteit, die verdacht zijn van pogin gen tot spionnage. Ze zullen naar de grenzen van hun respectieve landen gebracht worden. Zaterdagmorgen om 10 uur wordt Drey fus gedegradeerd', waarschijnlijk op het bin nenplein van de militaire school, maar in ieder geval zal men, om wat meer publiciteit aan die zaak te geven, tal van kaarten uit- deelen aan de verschillende dagbladen. Lc Myre de Vilers heeft per telegram uit Madagascar gemeld dat de eerste minister protesteert tegen de inbezitneming van Ta- matave en de schending van het tractaat;de regeering der Fransche republiek aansprake lijk stelt voor de rampen waarvan Franschen en vreemdelingen de slachtoffers kunnen zijn, en de hoop uitspreekt dat Frankrijk de goede bedoelingen van het tegenvoorstel der Ma- lagassiers op den waren prijs zal weten te stellen. Van de Congo is te Parijs bericht ont vangen, dat te Cetema, Opper-Oubanghi een Fransch onderofficier en vijftien tirailleurs en een Belgisch agent zijn vermoord. Een Ne- derlandsch agent en twee andere tirailleurs konden vluchten. Er is aanstonds wraak ge nomen door het vernielen van een aantal dorpen, waarbij 100 inboorlingen den dood „Neemt Jeanne Fortier de eerste plaats in op dat doek vroeg hij. „Ja, en ik meen te mogen bevestigen, dat de gelijkenis uitstekend is." Op dat oogenblik ontdekte de schilder 't doek voor de oogen der aanwezenden. De drie bezoekers hielden er de oogen strak op gevestigd. .Stephaan hield steeds den blik op Mary's vader. Hij zag dat de industrieel een oogenblik hui verde, doch ook niet langer. Onmiddellijk weer toonde hij zijne gewone kalmte. De schilder ging voort „Dit tooneel herinnert aan het oogenblik, toen Jeanne Fortier, die op de pastorie van Chevry bij den oom van Georges een toevluchtsoord had ge zocht, door de gendarmes in de tegenwoordigheid van den maire des dorps werd gearresteerd.» „En dat kind vroeg de millionair op den natuurlijksten toon der wereld. „Dat kind is de zoon van madame Darier, die hier ook op het doek staat, de zuster van den pastoor, dien ik in het raidden eene plaats heb gegeven. Die kleine is Georges Darier, uw ad vokaat. En dit kleine kartonnen paardje is niet eene schepping van mijn brein, maar een speel goed, door madame Darier aan haren zoon ge schonken.» „Ziedaar dan de vrouw," riep de vroegere Jac ques Garaud uit, „die van Lucien een weeskind gemaakt heelt!» „Ja mijnheer.» „'t Is een zonderling loeval dat haar gebracht heeft op de plaats, waar gij u ook toevallig bevondt, om u de gelegenheid te schenken het portret dier ellendige vrouw te malen.» „Werkelijkl Doch het toeval werkt dikwijls zeer zonderling." Lucien Labroue kon de oogen van Jeanne's gelaat nie* afhouden, terwijl Georges steeds den blik gevestigd hield op madame Darier, die hij zijne moeder achtte. „Zonderling 1" sprak Lucien eensklaps. „Wat dan vroeg de schilder. „Eene buitengewone gelijkenis treft mij zeer." .K gij kent, iu juffrc Luba i.xx't Die nis kat» niets zoritfci lings bieden, '.aar ,r-. bcr is. 'Word-.. ver

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1